Geslaagd biljartfestijn te Zierikzee om nationale titel kader 38/2 sport STAD EN EILAND In 1963 in Vleeskeuringskring Zierikzee 765 afgekeurde dieren Hendriks (Helmond) werd eersle Geen particulier kenesse Zuidafrikaans wervings- jaarvergadering VARA-afdeling ZIERIKZEE, 14-3. Mocht het ge- caramb. In de beslissende 28e brt. halte van het toernooi om de natio- maakte Hendriks aan alle onzeker- nule titel kader 38-2 te Zierikzee in heid door met de hem nog resterende 21 caramb. de 300 vol te hotel Concordia' iets lager liggen maken. Met een verschil van 6/100 dan dit hot vorige jaar het geval wist hij zodoende voor v. Kesteren was, aan spanning heeft het het ma- beslag op de nationale titel te leg- ximale opgeleverd. Zondagmiddag ^en' bij het ingaan van de laatsrte ronde Hendriks 300 28 46 10.71 rr Peters 256 28 69 9.14 waren er nog vier deelnemers: Hen- driks, Poters, Tusveld en van Kes- °P d®and"e tefel seheen aanvan- keltjk Tusveld, die bijzonder moei- teren, die met een gelijik aantal pun- xij'Jt op dreef kon komen, het onder ten kans maakten op de titel beslag spit te gaan delven tegen Meijer. Na te gaan leggen. Bij de eerste twee te de helft van de partij slaagde hij er spelen partijen moest v. Kesteren evenwel in hat initiatief lichtjes in handen te nemen, waarbij de taaie het opnemen tegen v. Zoelen, die er noorderli„g hem op de voet bleef na een zwak begin in was geslaagd volgen. In de 24e brt. maakte de zijn drie vorige partijen in winst om Benjamin van het toernooi zijn 300 te zetten. Het kampioenschap viel caramb. vol maar in de nastoot smaakte Meijer er onder een dave- tenslotte ten deel aan de speler A. ren<} applaus in nog een remise uit Hendriks te Helmonid. het vuur te slepen. Op de andere tafel bonden Foeken Tusveld 300 24 65 12.50 en Römgens, beiden kansloos, de Meijer 300 24 37 12.50 strijd tegen elkaar aan. In zijn par tij wist v. Kesteren in de 8e brt. met Huldiging kampioen een serie van 85 caramb. de leiding in handen te nemen (128-73). In de Opvallend in dit toernooi was wel 10e brt. produceerde hij nog eens de wijze waarop de beide invallers een serie van 800 (201-101), waardoor Peters voor de Zeeuw Dieleman en hij praktisch zeker van de zege leek. Tusveld zich hebben .geweerd. Van Van Zoelen dacht er evenwel nog de deelnemers waren zij de enigen niet over zich zonder meer gewon- d'ie het presteerden met een serie nen te geven en met series van 89 van boven de 100 voor de dag te ko en 24 in de 11e en 12e brt. kwam de men. Peters deed dit reeds donder- balans weer volkomen in evenwicht. dagmiddag in zijn eerste partij met Van Kesteren bleef 'het antwoord een serie van 107 waarna hij zaler- hierop niet lang schuldig en met een dagmiddag mot 142, even hoog als serie van 35 in de 13e en 49 in de verleden jaar Feeke, de hoogste se- lie brt. maakte hij de partij uit. rie van het toernooi op zijn naam Hiermee bleef hij zijn kansen op de bracht. Tusveld 'kwam zaterdag- titel behouden. avond, in de uitstekend gespeelde Van Kesteren 300 14 83 21.42 Partij togen Hendriks welke hü wfet Van Zoelen 227 14 89 16 21 winnen, tot een serie van 117. Tot de laatste ronde behoorden beide Op de andere tafel voerden Foe- speiers verder tot de kanshebbers op ken en Römgens een moeizame strijd de titol tegen elkaar waarbij Foeken spoe- Qp dit z0 voortreffelijk door de dig een licht overwicht wist te ne- biljartvereniging „Concordia" geor- men, zonder hierbij tot groot spel te ganiseerde toernooi .toonden naast de komen. Na 26 moeizame brt. slaagde biljartliefhebbers ook de gemeerrte- Foeken er in de partij in zijn voor- üjke autoriteiten, burgemeester mr. deel te beslissen. p ^li. DijCkmeester en de wethou- Foeken 300 26 56 11.53 ders mr. K. A. Keuninig en H. Koe- Römgens 223 26 70 8.57 voets blijken van belangstelling. Tot slot vond de (huldiging van de kam- Slctpartyen pioen plaa'ts door het bondsbestuurs- In de beide stotpartijen moest lid; van de K.N.B.B. en voorzitter Tusveld de strijd aanbinden tegen van het gewest Brabant-Zeeland de de reeds uitgeschakelde Meijer, ter- heer A. Uitendaal te Breda. Alvo- wijl op de andere tafel de twee kans- rens hiertoe over te gaan prees hij hebbers Hendriks en Peters het te- in de eerste plaats de organisatoren gen elkaar moesten opnemen. In voor de wijze waarop zij zich van deze belangrijke partij speelden de hun lang riiet gemakkelijke taak ge- zenuwen geheel de boventoon. On- kweten hebben. Met een toepasselijk der voelbare spanning ging Peters woord overhandigde hij 'hierna aan met een poedel op waartegenover de heer Hendriks de kampioensme- Hendriks 7 caramb. stelde. In de 4e daille van de K.N.B.B. De voorziit- brt .kwam Hendriks met een serie ter van de organiserende vereniging van 25 voor de dag, waardoor hij de heer A. Brand ging hierna over zijn voorsprong enigszins wist op te tot de prijsuitreiking, waarbij alle voeren (8-49). Moeizaam worstelden spelers om. alle een doos Zeeuwse beide spelers zich hierna verder (10e babbelaars en het fotoboek van Zie- brt. 36-82). Peters kwam hierna ge- rikzee ten deel viel. De iheer Brand leidelijk aan iets beter op dreef en bracht de spelers dank voor de spor- in de 16e brt. wist hij zelfs de lei- tieve wijze waarop zij elkaar 'hebben ding in handen te nemen (124-120). bekampt, wat er mede heeft toe bij- Het initiaitef ging hierna weer over gedragen ook deze maal dit toernooi naar Hendriks die in de 21e tort, met weer zo bijzonder te doen slagen, een serie van 46 weer voorsprong Dank bracht hij ook aan allen die er kreeg (130-185). Er volgden hierna aan hadden bijgedragen de fraaie weer een aantal bijzonder matige collectie prijzen bijeen te 'brengen, brt, waarop Peters met een serie van Namens de spelers sprak de heer 69 in de 26e brt. (237-266) een gun- Hendriks gevoelvolle woorden van stige uitzondering maakte. De tijd dank voor de prettige sfeer en de ging voor Hen'driiks nu een belang- buitengewone wijze waarop 'de orga- rijk woordje meespreken, daar hij nisatoren zich van hun taak hebben binnen de 29e brt. de partij zou moe- gekweten. Hij liet 'dit gepaard gaan ten uitmaken om in het bezit van met een stoffelijk blijk van waarde- het kampioenschap te komen. Alles ring, waarbij hij ook mevr. de Graag bleek nog mogelijk toen hij in de betrok. Hiermede behoorde dit foi'l- 27e brt. niet verder kwam dan 13 jartfestijn weer tot het verleden. De eindstand ziet er als volgt uit: A. Hendriks, HeLmon'd 10 1963 134 84 21.43 16.65 H. van Kesteren, Den Haag 10 1955 134 93 25.00 14.59 F. Tusveld, Rijssen 9 1936 139 117 21.43 13.92 G. Peters, Arnhem 8 1960 149 142 21.43 13.15 H. Foeken, Esmond aan Zee 6 1601 134 87 17.64 11.95 P. van Zoelen, Amsterdam 6 1532 136 89 15.00 11.16 W. Meijer, Assen 5 1720 156 65 17.64 11.05 F. Römgens, Kerkrade 2 1628 154 77 13.63 10.57 BROUWERSHAVEN Eigen-krachten toneelavond van Nutsdepartement De Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen te Brouwershaven heeft het winterseizoen besloten met een eigenkradhten-toneelavond in hotel hotel „Jacob Cats". Bij ontstentenis van de voorzitter werden de aanwe zigen verwelkomd door de heer H. Stouten, die het betreurde, dat de opkomst niet zo groot was. Opgevoerd werd 'het toneelspel in drie bedrijven door Anke Witdonk „Drie meisjes 'gevraagd", een stuk dat de lachspieren nogal eens in be weging bracht, voorat door de rake typering van de vader de heer S. M. W. de Korte. De rol van de moeder, vertolkt door mevrouw B. L. Oort- Buurma werd op voortreffelijke wij ze op de planken gebracht. De drie studiehoofden (de heren A. v. Steijn, N. v. d. Schelde en Ph. v. Ast) beeld den een stel echte sullen uit, maar later, toen de dames, waaraan moe der hen wilde 'koppelen in het huis verschenen bleken ze weldra te zijn ontdooid. Zowel deze dames (mej. B. Flinke heidebrand bij Hengelo HENGELO, 14-3. Aan de zuidkant van Hengelo, op de grens met Del den is een perceel kurkdroge heide en vliegdennen in brand geraakt. Ongeveer 20 hectare ging verloren. Aangezien de Hengelose brand weer in verband met de brand in het sluizencomplex de Waarbeek, maar weinig materieel beschikbaar kon stellen, werd de hulp ingeroe pen van de bosbrand weer uit Del den, politie-agenten en jachtopzie ners uit de omgeving. Ook tien Tur ken, die in een pension in de nabije omgeving woonden, verleenden hulp. Aangenomen wordt dat een grote hoeveelheid klein wild in de vlam menzee is omgekomen. In de nabij heid van een boerderij kon het vuur tot stilstand worden gebracht. LAND- EN TUINBOUW De appelinvoer in West-Duitsland DEN HAAG, 14-3. Op 10 maart eindigt in West-Duitsland de periode waarin voor de invoer van appelen van de kwaliteitsklasse II uit de E.E.G.-landen een minimumprysre- geling van toepassing is. In verband hiermede komt met ingang van die datum het invoer verbod van klasse II appelen in west-Duitsland te vervallen en mag deze kwaliteitsklasse ook uit ons land weer naar Duitsland worden uitgevoerd. Op verschillende buitenlandse markten is de laatste tijd een goede vraag naar Nederlandse appelen. Er is een grote export naar België en ook Frankrijk neemt geregeld wat af, terwijl er voorts flinke hoeveel- helen naar west-Duitsland gaan, zij het dan tot nu toe enkel de eerste kwaliteitsklasse I. Het prijspeil van goede appelen op de Nederlandse veilingen is de laat ste weken opgeloperi. De Franse ambassadeur in Italië heeft vrijdag een cheque ter waarde van 20 miljoen lire (f 120.000) over handigd aan de Italiaanse regering voor de slachtoffers van de over stromingsramp van de Vaiont-dam, waarbij tweeduizend mensen om het leven kwamen. SPORT VOLLEYBAL Het eilandclijke damestoernooi Op de op woensdag 11 maart ge houden 6e ronde van het eilandelij k dames-volleybaltoernooi ontbraken de clubs MEVO II uit Zierikzee en Kwiek II uit Bruinisse.Deze clubs worden nu dus gehouden de wed strijd te hebben verloren. Kwiek I uit Bru en MEVO I be haalden in deze wedstrijd ieder 5 punten, Nieuwerkerk slaagde er dit keer niet in een punt te behalen, de Plattelandsvrouwen wonnen van Nieuwerkerk en dit leverde hun 2 punten op. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden waren als volgt: Bru I-Nieuewrkerk 15-12, 15-5 (2-0); PI.vr.-MEVO I 7-15, 8-5 (0-2); Bru I-MEVO I 1-15, 15-7 (1-1); NWK -Pl.vr. 6-15, 11-15 (0-2); NWK-ME- VO I 8-15, 9-15 (0-2); Bru I-Pl.vr. 15-9, 15-8 (2-0). De stand na de zesde ronde is nu MEVO I 54 punten; Bru I 51 pun ten; Nieuwerkerk 27 punten; Plat telandsvrouwen 27 punten; Bru H 11 punten en MEVO II 6 punten. bureau in Nederland DEN HAAG, 14-3. De Nederlandse emigratiedienst heeft de Zuidafri- kaanse ambassade in Den Haag des gevraagd laten weten, dat er over wegend bezwaar zou bestaan tegen de vestiging van een particulier Zuidafrikaans wervingsbureau, zo wordt van officiële zijde vernomen. Een aantal Zuidafrikaanse onder nemers, die vonden dat het jaarlijk se emigratiecijfer uit Nederland te laag was (344 in 1961, 490 in 1962 en 623 vorig jaar) hadden een plan ont wonden om naast het officiële Zuid- Afrikaanse emigratiebureau een particulier bureau in Nederland te openen. Landbouwsamenwerking in Noordoostpolder UTRECHT. 14-3. Van de vijftien honderd boeren in de Noordoostpol der werken er duizend by de uit oefening van hun bedrijf wel op de een of andere manier met collega's samen, maar men vindt er niet meer dan twintig combinaties met enige diepgang, dat zal neerkomen op on geveer zestig boeren. De leden van de vereniging voor agrarisch recht, te Utrecht in verga dering bijeen, kregen dit te horen van de rijkslandbouwconsulent in de Noordoostpolder, de heer Klooster man. Hij liet in dit gezelschap van juristen, dat naar aanleiding van pre-adviezen van mr. A. A. M. van Agt en dr. mr. W. B. Helmich dis cussieerde over de verdiensten en tekortkomingen die maatschap, com manditaire vennootschap, coöperatie, naamloze vennootschap e.d. uit hoof de van hun juridische gesteldheid hebben als agrarische samenwer kingsvormen, een stem uit de prak tijk horen. Zelf is hij voorstander van de „samenwerking met diep gang". Hij vertelde dat een nationaal on derzoek naar de agrarische samen werkingsvorm gaande is, waaraan het Landbouw-Economisch Instituut en verschillende andere instellingen deelnemen. In hotel „Het Wapen van Renes- se" hield de afdeling Renesse van de VARA onder voorzitterschap van de lieer A. J. Verboom haar jaarver gadering. In zijn openingswoord richtte hij een bijzonder woord van welkom tot de districtsvoorzitter, de lieer C. Linders. Met 96 leden bleef het ledental van de afdeling con stant. Op de eerstvolgende werkers bijeenkomst zullen pogingen in het werk worden gesteld een gezamen lijk studio-bezoek te organiseren. Uit het verslag van de penning meester de heer C. Wandel bleek dat in de kas een batig saldo aan wezig is. Na verslag door de kas- commissie, werd de penningmeester onder dankzegging voor zijn beheer door de voorzitter décharge ver leend. De periodiek aftredende be stuursleden de heren A. J. Verboom, Th. de Moor en J. de Wit werden herbenoemd. Als leden van de kas- commissie werden benoemd de he ren A. de Rijke, K. Bom en S. Hart. Als afgevaardigden naar de op 14 april a.s. te Goes te houden districts vei'gadering werden aangewezen de heren C. Wandel, Th. de Moor en S. Hart. De vergadering ging onveran derd akkoord met de kandidaatstel ling van de aftredende districtsbe stuurders, verenigingsraad en hoofd- omroeprapporten 1963 van radio en Vergoedingsrecht voor bewoner van concentratiekamp STUTTGART, 15-3. In een proef proces te Stuttgart is vastgesteld, dat een voormalig bewoner van een con centratiekamp die in de oorlog als „genummerd menselijk produktie- middel" voor een bewapeningsbedrijf heeft moeten werken, principiëel recht heeft op een schadeloosstelling en een smartegeld. Het bedrijf waar voor de betrokkene heeft gewerkt, moet dit betalen. Het proefproces was met instem ming van het betrokken bedrijf aan hangig gemaakt. De eiser was een man die van maart 1943 tot april 1945 in een concentratiekamp heeft gezeten. SCHAKEN Zierikzee verliest van Goes (3*2—61''2) In de laatste wedstrijd van de competitie van de Zeeuwse Schaak bond 1ste "klasse moest Zierikzee het zaterdagmiddag te Goes opnemen tegen Goes I. Gezien het resultaat i - van de voorgaande jaren en het spel peil in het afgelopen seizoen, zou Zierikzee toch op zijn minst een ge- Z.V.U.: Een causerie en films over Polygoon Duinhouwer, mej. J. Stouten en mej. A. de Konink en mej. T. v. Beveren) als Barend (dhr. A. Lievemse) bleken hun rollen goed machtig te zijn en wisten ook de zaal spoedig met vro lijke kwinkslagen op 'hun hand te krijgen. Al mot al een vrolijk spel met een happy end, dat onder regie van de heer P. Lijbaart als vanouds weer getuigde van gedegen studie. Na een welverdiend applaus dank te de heer Stouten de tonelisten, de •heer Lijbaart voor de regie, de heer van Ast voor het organiseren der eigcnkrachten-avond en mej. D. van Ast-v. d. Schelde voor het souffle ren. De dames kregen als blijk van waardering een fraai lbouquet bloe men en de heren een rokertje. Met een gezellig bal o.l.v. do Wilco's werd deze laatste Nütsavond in dit seizoen besloten. AANBESTEDINGEN Onderhoud Rijksweg 18 op Schouwen-Duiveland De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de Directie Zeeland te Middelburg, heeft vorige week aanbesteed: het onderhouden van rijksweg no. 18 op Sint Philips- land en op Schouwen-Duiveland, be horende tot de rijkswegen in de pro vincie Zeeland, gedurende het jaar 1964. Ingeschreven werd als volgt: J. de Riuter, Noordgouwe f 216.400; Aan nemingsbedrijf „Zeeland", Middel burg f 211.000; firma A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 207.650; M. C. van den Dries, Zierikzee f 207.400; firma M. van de Velde, Bruinisse f 199.500. De hoofdredakteur van Polygoon flimjournaal de heer Ph. Bloemen- daal is een gevat spreker, die op schijnbaar simpele, maar toch zeer indringende wijze de kunst verstaat zijn publiek binnen te voeren in een voor hen onbekende wereld, nl, de kraamkamer van het bioscoop-film journaal, dat Polygoon nu al ruim 40 jaar op voortreffelijke wijze ver zorgt. De heer Bloemendaal maakte dit alles waar op een vrijdag in de Con certzaal-foyer gehouden lezing avond van de Z.V.U., waarop hij sprak over het onderwerp: „Het ont staan van het wekelijks filmjour naal". Polygoon zit in de hoek waar de slagen vallen, zo bleek uit de over- interessante causerie van deze met 't filmvak vergroeide specialist, wiens stem de filmbezoekers kennen van het puntig en droog-humoristisch commentaar, dat hij bij het journaal pleegt te geven. De grote concurrent is ook hier de televisie, die Polygoon noopte het programma te „digesten" tot vier onderwerpen per week, samenge drukt in een zeven-minuten-pro gramma, dat overigens bv. in 1962 nog 247 miljoen mensen te zien kre gen. De status van Polygoon zit min of meer op de helling, met het duide lijke doel af te komen van de jaar lijkse verliesposten en het laatste nieuws op dit gebied is, een zekere vorm van overheidsbemoeiing, waar bij het particulier karakter van Po lygoon zou worden omgezet in een stichtingsvorm, die gemakkelijker subsidabei is. Archief in kleuren Intussen is Polygoon zelf begon nen nieuwe (kleurige) wegen in te slaan, door een eigen archief in kleuren op te bouwen. De heer Ph. Bloemendaal - men mocht het van hem verwachten - had veel kritiek op het - z.i. ten onrechte zo opgehe melde - t.v.-journaal, dat vaak alle kenmerken van de vluchtigheid draagt, zulks in tegenstelling met het Polygoon-journaal, dat zoekt naar het „nieuws achter het nieuws". Daarbij komt nog de royale projek- tie en het tot „vestzak-reportages" uitgegroeide (film)_ nieuws. Van het Polygoon-journaal worden nog 96 copieën gemaakt, waarvan de maxi male veroudering vijf weken be draagt. Uitvoerig stond de heer Bloemendaal stil bij de figuur van de cameraman, die over vele duide lijke eigenschappen - gevoel voor humor, gepast brutaal, sterke con stitutie enz. - moet beschikken om geschikt te zijn voor zijn boeiend métier. Bijzondere dokumentatie De Polygoon-man in optima forma verraste hierna de aanwezigen met de film „Vijf en dertig jaar Poly goon", een dokumentaire, die de pe riode 1920-1955 omspant, en die tal rijke -vaak ontroerende - beelden te zien gaf, met name van het vorsten huis. Polygoon ruilt met buitenland se journaals, maar ook het journaal in Nederland is onderworpen aan keuring (het t.v.-journaal niet), in tegenstelling met de buitenlandse journaals, die de Polygoon-hoof dre- dakteur nopen een strenge selektóe toe te passen. Van het uitgezifte ma teriaal had spr. een „bIoem"-Iezing samengesteld, die hierna werd ver toond, waarin vaak griezelige staal tjes van sadisme, ruwheid en andere speciment van menselijke verwor ding. Tot slot werden enkele „back- ground-films" van niveau vertoond, w.o. dokumentaires over: duiven- spoi*t, een Breitnertentoonstelling, vlaggetjesdag, kinderpostzegelactie, het barok orgel van de Grote Kerk te Amsterdam en de N. en Z.-Hol- landsche Redding Mij., met verschil lende waarvan Polygoon prijzen ge wonnen heeft. Aan het slot sprak de voorzitter van de Z.V.U.-werkgroep dr. J. J. Westendorp Boerma terecht van een boeiende avond. Hij bood onder ap plaus van de aanwezigen de heer Bloemendaal een presentje aan, in de vorm van het fotoboek van Zie rikzee. Onbegrijpelijk dat de publieke be langstelling voor een dergelijke topavond betrekkelijk klein was. lijk spel moeten behalen, zo niet een kleine overwinning. Naarmate de speeltijd verstreek, werd 'deze ver wachting meer en meer teniet ge daan en moest Zierikzee ten slotte met een flinke nederlaag de thuis reis aanvaaraërt. De vijf eerste bord spelers boekten nog de ibeste resul taten al hoewel ook enkele remises aan de zwakke kant waren. De vijf laatste bordspelers tieten 'het er dit keer lelijk 'bij zitten. Het heilige vuur om te winnen ontbrak dit 'keer, ter wijl een enikele speler zich liet ver leiden tot snelschaak jinplaats van zijn zetten op de juiste wijze te over wegen. Voor Zierikzee is de compe titie nu ten einde en zal deze ver eniging als alle uitslagen bekend zijn op de vierde plaats komen. De persoonlijke resultaten van deze ont moeting waren als volgt: Dr. F. Facer Scheffet-J. J. v. d. Ende 0-1; J. ide Lange-dr. J. J. Wes tendorp Boerma 0-1; D. Wijma-ir. J. J. Elzenman Vz - VzE. W. Saaman- M. J. Enzlin Vz-Vz\ H. Karelse-C. N. M. Nolet V2 -VzH. van Nieuwen- •huijze-A. J. Henidrdikse 1-0; H. Nae- zer-O. E. Vleeshouwer 1-0; A. J. J. Fraanje-M. M. de Raat 1-0; C. Pleij- te-P. C. Tak 1-0; E. Peeters-J. B. Elzerman 1-0. Onderlinge competitie Van de onderlinge competitie van de Zierikzeese Schaakvereniging waren de uitslagen van vrijdagavond als volgt. Groep I: M. J. Enzlin-C. J. M. No- let 1-0; R. P. Hogerheijde-H. Beve lander 0-1; ir. J. J. Elzerman-A. J. Hendrikse 1-0. Groep Ila: Piet van der Hulle-M. M. de Raat 0-1; A. J. Scheele-Rini Berman 1-0. Groep Hb: J. A. Rotte-P. C. Tak 0-1; Fran's Vis-Henk Hendrikse 1-0. televisie werd hierna door de verga dering onder de loup genomen. Uit voerig werden verschillende pro grammapunten hierbij aan een na dere beschouwing onderworpen, waarbij de districtsvoorzitter een en ander uitvoerig toelichtte. Door de vergadering werden nog enige sug gesties naar voren gebracht welke door de afgevaafdigden op de dis trictsvergadering onder de aandacht zullen worden gebracht. ZIERIKZEE Vergadering Parlij van de Arbeid Morgenavond (dinsdag 17 maart) wordt in het „Huis van Nassau" een vergadering 'belegd door de afdeling Zierikzee van de Partij van dé Ar beid. Deze avond zal de 'heer M. C. Verheijen dank gebracht worden voor zijn vele werk verricht als wet houder van de •gemeentte Zierikzee. HAAMSTEDE N.C.V.B.-vergadering Causerie over het reddingswezen De afdeling Haamstede van de Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde vorige week in het Ger. Jeugdge- bouw te Haamstede. Na het huis houdelijk gedeelte o.l.v. de presiden te mevr. v. Waveren-v. Egmond. vertoonde de heer Witpen uit Am sterdam enkele films over het red dingswezen, voorafgegaan door een korte uiteenzetting over het ontstaan ervan. Voor er een georganiseerd red dingswezen was, waren de gestrande schepen een prooi voor de kustro- verij. Om de schipbreukelingen be kommerde men zich niet. Toen ech ter in oktober 1824 onder Den Hel der „De Vrede" strandde en er een niet zeewaardige sloep uitgevaren was om de opvarenden te redden en geen der redders -terugkeerde, be sloot men tot 'het oprichten van d^ Noord-Hollandse Reddingsmij. Kort daarop richtte men in Zuid-Holland de Kon. Zuid-Hollandse Mij. tot Redding van Schipbreukelingen op. Sedertdien werden op de Neder landse kust 12.000 schipbreukelingen gered. Van de redders verloren bij al deze acties 50 het leven. Na deze uiteenzetting volgden enkele inte ressante films over 't werk van het reddingswezen, terwijl na de pauze een 'bijzonder mooie film werd ge draaid over de redding /van 12 En gelse schipbreukelingen van hun ge strand schip op de ongenaakbare en verraderlijke klippen der IJsland se 'kust. Een haast bovenmenselijke inspanning die 3 dagen en nachten duurde bij ijzige koude en sneeuw stormen. Na deze indrukwekkende film be sloot de presidente deze geslaagde avond met dankgebed. BROUWERSHAVEN Hel vergaderprogramma Aanstaande dinsdag 17 maart wordt in hotel „Jacob Cats" de jaar vergadering gehouden van het Groe ne Kruis, waar o.m. zal worden ge spreken over een nieuwe regeling der contributie en een voorstel tot samenvoeging met 7 of 8 'kruisver enigingen op het eiland betreffende de wijkverpleging. Dezelfde avond houdt de sport vereniging de algemene ledenverga dering im hotel Ringelberg. Woensdagavond (18 maart) is er voor de ouders en belangstellenden gelegenheid het werk van de kinde ren der kleuterschool te bezichtigen. Donderdag 19 maart wordt in ho tel „Jacob Cats" de jaarlijkse feest avond gehouden der oJ.-school voor ouders en leden Volksonderwijs. Heel druk jaarbeursbezoek UTRECHT, 14-3. Van maandag tot en met donderdag, de eerste vier da gen van de voorjaarsbeurs in Utrecht die acht dagen duurt, zijn er enorm veel bezoekers geregistreerd. Het waren er dagelijks 40 procent meer dan op de voorjaarsbeurs 1963. Hoe wel de verwachtingen in dit opzicht hoog gespannen waren - mede met het oog op de afdeling aardgas en de „techni-show" die dit jaar extra trekpleisters zijn - had men in Utrecht toch niet gerekend op een dergelijke toeloop. Intensieve controles kaïnpwinkels en cafetaria's ZIERIKZEE, 14-3. Op Schouwen- Buiveland, het werkgebied van de Vleeskeuringskring Zierikzee, wer den in 1963 765 gehele dieren afge keurd. Van de ingevoerde hoeveel heid vlees moest 116 kg. worden af gekeurd. By de nadere keuring van voorverpakt diepgevroren ingevoerd vlees werd wegens bederf en on- deugdelyke verpakking 106 kg. afge keurd. Dit wordt medegedeeld in het jaar verslag van de Vleeskeuringskring Zierikzee, dat vastgesteld werd in de vergadering van het algemeen be stuur, welke onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester vrijdag gehouden werd in het stadhuis. Uit het jaarverslag blijkt voorts dat totaal in de Kring werd ingevoerd 240.412 kg. vlees, waarvoor 1755 keuringen moesten worden verricht, hetgeen neerkomt op ongeveer 137 kg. per keuring. Vergeleken met 1962 werd er op Schouwen-Duiveland 54.724 kg. meer ingevoerd. Wat de in het verslagjaar genomen keuringsbeslissingen be treft wordt in het verslagjaar mede gedeeld dat onder voorwaarde van invriezen werden goedgekeurd: 47 runderen en 2 kalveren, onder voor waarde van sterilisatie 15 runderen en 14 varkens. Onder voorwaarde van verkoop in het klein onder toe zicht werden 34 dieren goedgekeurd. Ook in 1963 bleken alle onderzoe kingen, verricht door de inspectie der volksgezondheid op salmonellose in vleeswinkels en slachtplaatsen negatief te zijn verlopen. Controle kampwinkcls Gedurende 1963 werd voortgegaan met de intensieve controles van kampwinkels, hotels, cafetaria's en levensmiddelenbedrijven waar het betrof de verkoop of het voorhanden hebben van vlees of vleeswaren. Hiertoe werden 517 controles ver richt, met als resultaat, dat 314 kg. vleeswaren wegens bederf werden afgekeurd. Bij controle werd in twee hotels, een consumptiewagen, een kampwinkel en in een kruideniers winkel, wegens bederf en het niet ter nadere keuring aanbieden, 83,1 kg. vlees en 4,3 kg. kippen in beslag genomen. Tegen de overtreders werd proces-verbaal opgemaakt. Het hoofd van de dienst, dieren arts C. J. H. Scheuerman, deelt in zijn verslag voorts mee dat de grote vooruitgang, die vooral in 1962 werd geboekt wat betreft het verbeteren, of geheel vernieuwen van bedrijfs ruimten, ook in 1963 gehandhaafd bleef, zij het in mindere mate. De keuringsdienst pryst zich ge lukkig met het feit, dat er in de loop van drie jaar zoveel ten goede werd veranderd door de slagers, een ver andering, die gezien ook het belang voor de volksgezondheid een opmer kelijke prestatie genoemd moet wor den, aldus het hoofd van dienst. Dit jaar werd een aanvang ge maakt met de verbouwing van de noodslachlplaats te Zierikzee, en het aanbrengen van een koel-inrichting. Het aantal bedrijfsslachtingen op Schouwen-Duiveland was totaal 4127, in 1962: 4232. Het aantal ge zinsslachtingen bedroeg 406. Voorzitter mr. Dijckmeester deelde het algemeen bestuur mede, dat de gemeente Goes bereid is gevonden tot verhuur in voorkomende geval len van een mobiele vlceswinkel aan de Kring Zierikzee. De vergadering ging accoord met een voorstel van het dagelijks bestuur om de werk zaamheden van de keurmeesters op zaterdagen te belonen met 50 of 100 procent boven het uurloon, naar ge lang deze werkzaamheden overdag of 's avonds geschieden. Vastgesteld werd de eerste wijzi ging këuringsverordening, een nieuw ontwerp destrutcie-verordening. De autokostenvergoeding van de keur meesters werd eveneens vastgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2