DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.N.-VREDESTROEPEN ZULLEN NAAR CYPRUS GAAN Johnson honderd dagen in het Witte Huis Oostberlijnse hoog leraar in ongenade Elektrische stoel voor Jack Ruby Overstromingsramp treft Ohio (V.S.) Zo leeft en werkt Amerika's president Strijd tegen de armoede Tegenkandidaat Franse presidentschap is het niet eens met De Gauile Autobotsing eist vier doden Gulle inbreker Adenauer acht internationale situatie niet zo gunstig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 maart 1964 120ste jaargang No. 19549 WAARIN OPGENOMEN 1797-108V REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, Postbus no. t, tel. Ott 10-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. in «ut nummer: Vergadering Vleeskeuringskring Zierikzee GEVAAR WEER GEWEKEN ANKARA, 14-3. In Turkse politie ke kringen in Ankara heeft men z(jn voldoening tot uitdrukking gebracht over een besluit van Oe Thant om terstond kwartiermakers voor de vredestroepen van de V.N. naar Cy prus te zenden. Men meent dat in deze de besliste houding van de Turkse regering vrucht heeft afge worpen. Voor het ogenblik heeft Turkije, onvoorziene gebeurtenissen daargelaten, afgezien van eenzijdig ingrijpen op Cyprus. In Londen is van welingelichte zijde geopperd dat de Britse troepen op Cyprus nu meteen onder het be vel van de Verenigde Naties ge plaatst zouden kunnen worden. Pre mier sir Alec Douglas Home, die vrijdag een verkiezingsreis in Corn wall onderbrak, heeft zaterdagoch tend overleg gepleegd met andere kabinetsleden. Uit Athene wordt nader bericht dat de Cyprische minister van bui tenlandse zaken Syros Kyprianou toch zaterdag naar Cyprus zou wil len terugkeren. Eerst was het plan geweest dat hij meteen uit Athene, waar hij met president Makarios op de begrafenis van koning Paul aan wezig was, naar New York zou gaan voor bijwoning van eventuele ver gaderingen van de Veiligheidsraad. Het aanvaarden van een resolutie WASHINGTON, 15-3. - President Johnson van de Verenigde Staten heeft zondagavond voor de Ameri kaanse televisie gezegd dat hy graag zou zien dat president De Gaulle het cp het punt van de buitenlandse po litiek meer met Amerika eens is. De Franse erkenning van Peking noem de de president niet verstandig voor Frankrijk, noch voor de vrije wereld. In een interview over zijn eerste honderd dagen in het Witte Huis beloofde Johnson dat zijn regering, boven alles, zal ijveren voor behoud van de vrede. Over de Franse erkenning van China zei hij verder „dat dit Frank- rijks buitenlandse politiek is, niet de onze; hij (president De Gaulle) vond het verstandig deze koers te volgen en dat is een zaak die hij zelf uit maakt". Uit de vraag of de Franse stap Fekings kansen op toelating tot de Verenigde Naties heeft vergroot zei de president dit niet te hopen, noch te geloven. Zuid-Vietnam Over de crisis in Zuid-Vietnam zei Johnson dat de nationale veilig heidsraad begin deze week het ver slag over de oorlog tegen de Viet- cong, dat minister Mcnamara na zijn bezoek aan Vietnam heeft opgesteld, zal bestuderen. Hij zei het verder met de opvatting van wijlen presi dent Kennedy eens te zijn dat an- Ingezonden mededeling i Bij een schilder koopt men geen kachel Bij een smid geen verfl j Indianen vallen expeditie aan LIMA, 15-3. Indianen die sinds vo rige week woensdag een expeditie in cost-Peru naby de Braziliaanse grens hebben omsingeld, hebben tot dusver twee leden van de expeditie gedood en vier gewond. Gevreesd wordt dat de militairen die van Requena, dat 80 kilometer verder ligt, op weg zijn om de expe ditie te ontzetten, te laat zullen ko men. De expeditie bestond aanvankelijk uit 30 burgers en tien militairen. Zij werden in dicht oerwoud aangeval len door Indianen die het gebied als het hunne beschouwen. Vliegtuigen hebben de ingesloten expeditie van voedsel en medicamenten voorzien, terwijl straaljagers hebben gepoogd de aanvallers te verdrijven. dere zuidoost-Aziatische landen zul len volgen indien Zuid-Vietnam aan het communisme verloren gaat. In antwoord op een vraag zei Johnson dat hij een gesprek met premier Chroesjtsjov pas wenselijk acht als verwacht kan worden dat daardoor de vraagstukken kunnen worden opgelost. Hij herinnerde er aan dat in november de Russische vice-premier Mikojan dit met hem eens was. BERLIJN, 14-3. De Oostduitse communistische party heeft, naar van betrouwbare zjjde in west-Ber- lyn wordt vernomen, strenge disci plinaire maatregelen-genomen legert de 54-jarige Oostberlynse hoogleraar prof. Robert Havemann, omdat deze scherpe kritiek zou hebben geuit op het partij-apparaat. Op een bijzon dere ledenvergadering zou donder dagavond aan de hoogleraar zyn professorstitel, zyn leerstoel en de leiding van het instituut voor fysi sche chemie aan de Humboldt-uni- versiteit zyn ontnomen. Volgens de „Hamburger Echo am Abend" zou prof. Havemann in een vraaggesprek hebben verklaard, dat het socialisme (communisme1) pas weer met succes in de aanval zou kunnen gaan, als de Oostduitsers meer vrijheid krijgen dan de men sen in de westelijke landen. De hoogleraar heeft tegenover een Westduitse journalist vrijdag echter verklaard, dat hij geen vraaggesprek in deze vorm heeft gegeven. Hij zei dat een Westduitser hem had opge zocht, die verklaard had jurist te zijn. In een zakelijk gesprek over Havemanns colleges over het thema algemene vrijheid, de vrijheid van voorlichting en dogmatiek had de hoogleraar zijn theorieën verkondigd Prof. Havemann was van de zijde der communistische partij al eens eerder er van beticht dat hij „de partijlijn wilde veranderen". Her haaldelijk heeft hij zich in zijn col leges uitgesproken voor een grotere vrijheid voor de Oostduitsers. door deze raad zou hem zijn plannen hebben doen wijzigen. QUEBEC. Een Hercules transport vliegtuig van de Canadese lucht macht is inmiddels uit Quebec naar Cyprus vertrokken met aan boord de eerste Canadese militairen voor de strijdmacht van de Verenigde Naties op Cyprus. Behalve de twin tig militairen, vervoerde het toestel vier jeeps, rantsoenen, lichte wapens en munitie. Ben Bella sprak met De Gaulle PARIJS, 14-3. President Ben Bella van Algerië, die na zijn officieel be zoek aan Zuid-Slavië, uit Belgrado was vertrokken, arriveerde op het vliegveld van Melun, vanwaar hij onmiddellijk doorreisde naar Cha teau de Champs voor een onderhoud met president de Gauile. Het plan voor dit onderhoud, dat ongeveer anderhalf uur heeft ge duurd, was tot dusver geheel geheim gehouden. DALLAS, 14-3. Jack Ruby is za terdag schuldig bevonden aan moord op Lee Oswald, de vermoedelijke dader van de moord op president Kennedy. De jury in het proces Ruby be staande uit vier vrouwen en acht mannen heeft hem tevens naar de elektrische stoel verwezen. Rechter Joe Brown heeft echter verklaard, met z(jn vonnis te zullen wachten om de verdediging in de gelegenheid te stellen verzoeken in te dienen. De verdediging had reeds verklaard be roep te zullen aantekenen. President De Gauile naar Mexico PARIJS, 15-3. President de Gauile is zondagmiddag per vliegtuig naar Mexico vertrokken. Hij brengt er een bezoek van vier dagen en gaat dan naar de Franse gebieden in West-Indiië. Op 24 maart keert 'hij naar Parijs terug. De president is in gezelschap van zijn echtgenote, van minister van buitenlandse zaken Ccuve de Mur- vi'lle en enige hoge ambtenaren. In de komende herfst Wil de Gauile een reis van een maand door La tijns Amerika maken. Hij wil de economlische en odk de culturele be trekkingen met dat deel van de we reld verbeteren. Om de bevolking te kunnen toespreken, neemt hij Spaan se les. m De vroegere minister van justitie Cha>bi Mama en 192 van zijn aan hangers worden door de veiligheids troepen in Dahomey vastgehouden na onlusten te Parakou in hët noor den van 'het land. CINCINNATI, 15-3. In het over stromingsgebied van de Amerikaan se rivier de Ohio is zondag het wa ter gaan zakken na een schade te hebben aangericht die wellicht meer dan 350 miljoen gulden zal bedragen. Elf personen kwamen bij de over stromingsramp om het leven en het Rode Kruis in Washington maakte bekend dat, volgens de eerste ra ming, meer dan 21.500 huizen in vijf staten zijn beschadigd of vernield. WASHINGTON, 15-3. - President Johnson heeft in een vraag- 4 4 gesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat hy zich nooit J beter gevoeld heeft dan thans, hoewel zyn eerste honderd dagen in het Witte nuis „bijna tc veel gevuld waren". Nu had hy zich aan- 4 gepast aan het program. 4 J Dit dagelyks program was als volgt: By het ontwaken begint dc J president de kranten - tien tot vyftien per dag - te lezen en daarna 4 4 de stukken waaraan hy de vorige dag niet is toegekomen en dc dagelykse rapporten. Tussen 9 en 10 uur gaat hy naar zyn bureau waar hy „in een tamelyk koortsachtig tempo" werkt tot half 2 of 4 2 uur. Na een korte verpozing in het zwembad volgt de lunch - ge- woonlijk een zo genoemde werkluncb. Omstreeks drie uur doet de president een middagslaap van 20 minuten tot een half uur. „Dit 4 breekt voor my de dag en dan kan ik er weer tegen tot 8 of 9 uur". J Na het avondeten kykt de president naar het t.v.-nieuws, waarna hy zich tot 10 uur in dc stukken verdiept. 4 4 Johnson gaf in 1955 na een hartaanval het roken van sigaretten op. Hy gaf toe dit nog dagelijks als een gemis tc voelen, maar hy was blU dat hij niet weer voor de verleiding was bezweken. X t44444444444444444444#4444444444#4f44444H44#44444 President Johnson van de Ver. Staten heeft het Amerikaanse Congres om toestemming gevraagd voor de oprichting van een „Bureau voor economische mogelijkheden" onder leiding van Sargent Shriver. Dit lichaam zou als opdracht krijgen „een na tionale oorlog tegen de armoede" te voeren. - In een speciale boodschap aan het Congres vraagt Johnson 962.500.000 dollar om de Amerikaanse behoeftigen hulp te kunnen verlenen. „Wij zijn burgers van de rijkste en de gelukkigste natie uit de we reldgeschiedenis", aldus de president. „Maar er zijn miljoenen Amerikanen, het vijfde gedeelte van onze bevolking, die niet meedelen in de overvloed waarvan het merendeel van onze be- völking geniet", aldus president Johnson tot het Congres. Een hachelijke toestand ontstond zondag in Cannelt, Indiana, toen de rivier een gat in de waterkering sloeg; 200 bewoners moesten hier worden geëvakueerd. Bij Louisville in Kentucky is het water nog niet gedaald. De stad is echter veilig achter een muur van zandzakken. Na de vlucht die president John son vrijdag over de bovenloop van de Ohio had gemaakt begonnen de getroffen staten om de federale hulp te verzoeken die hij had beloofd. Naar schatting zijn in totaal 110.000 personen door de overstromingen getroffen. De Verenigde Staten en Panama zyn overeengekomen dc diplomatie ke betrekkingen, die in januari wer den verbroken, tc herstellen en te trachten dc oorzaken van het geschil over het Panamakanaal snel uit de weg te ruimen. HAARLEM, 14-3. Bij een autobot sing op de rijksweg tussen Haarlem en Amsterdam zijn zaterdagavond om het leven gekomen mevrouw Van Bennekom uit Santpoort (36), haar dochtertje Catarina (2) en haar zoontje Joost (5). Haar echtgenoot, de heer D. van Bennekom (41), en haar zoon Rob (13) werden ernstig gewond. De man is inmiddels in het ziekenhuis overleden, zodat dit on geluk vier doden heeft gekost. BRUSSEL, 15-3. De tegen-kandi- didaat van generaal De Gauile voor het Franse presidentschap, G. Defer- re, heeft zaterdagavond in Luik ver klaard voorstander te zyn van een Europese politieke unie. De periode van de overheersing door de twee blokken in de wereld is thans voor- by, zei hy, en voor Europa is het ogenblik gekomen elke voogdijschap of overheersing af te wijzen. Het middel hiertoe noemde hy de politie ke unie van Europa. TILBURG, 15-3. Reeds enkele uren nadat aan de politie te Tilburg was gemeld dat by het aannemingsbe drijf Torremans N.V. was ingebro ken en dat een geldkistje werd ver mist met f 4.800,werden een 30- jarige bouwvakarbeider en twee an dere mannen aangehouden die iets met deze zaak te maken hebben. Het trok zaterdagmiddag de aan dacht van de politie dat een man met een uitzonderlijk groot pak on der de arm door Tilburg liep. Het bleek dat het een aantal nieuwe cos- tuums bevatte. De man, bouwvakar beider die vroeger bij het genoemde aannemingsbedrijf werkzaam was geweest, werd nader aan de tand ge voeld en bekende te hebben ingebro ken. Van de f 4.800,had hij f 100, geschonken aan een 30-jarige man en f 1.300,— aan een 66-jarige man, die beiden in hetzelfde pension als hij onderdak waren. De politie vond dit geld nog terug. De drie mannen zijn opgesloten. Berovers van oude Haagse dame gepakt DEN HAAG, 15-3. De Haagse po- litiie heeft de daders «gepakt van een roofoverval diie woensdag 11 maart werd gepleegd op de alleen in haar drogisterij aan de Hugo de Groot straat dn Den Haag wonende 63-ja rige mej. Anftonia J. Brienne. Hët zijn de 17-jarige madh'ine-bankwer ker B. F. H. en de 22-jarige monteur G. G. P. van D„ beiden uit Den Haag. Zij drongen in de drogisteiij bin nen door ziidh voor politiemannen uit te geven. Terwijl de jongste van de twee de bejaarde vrouw van achte ren vasthield, sloeg zijn vriend ihaar met een strijkijzer op het hoofd. Daarna vluchtten ze het huis uit. SCHOONHOVEN. Onder invloed van de straffe oostenwind en als ge volg van de lage slianid van het bo venwater was heft zaterdagmiddag al op enkele vaarten van het veer Schoonhoven -Gel kenes onmogel ijk auto's mee te nemen. Zondag was /het veer gestremd. De burgemeester van Marseille en socialistisch volksvertegenwoordiger voegde hier aan toe, dat de Europese landen afstand moeten nemen van de huidige Franse politiek. „Ik ben van oordeel, dat de door generaal De Gauile verdedigde onafhankelijk heid volstrekt voorbij is gestreefd. Alle landen, hoe groot zij ook zijn, zijn van elkaar afhankelijk". Deferre antwoordde in Luik op vragen van journalisten na te heb ben deelgenomen aan een bijeen komst van de raad van Europese ge meenten. Hij zei daarbij wat het Spaanse verzoek om onderhandelingen met de Europese Economische Gemeen schap betreft „niet goed in te zien, hoe het Franco-bewind zijn plaats zou kunnen krijgen in een democra tische instelling". Sexuele „slapheid" in Zweden Ongeveer 140 Zweedse dokters hebben bij de regering een verzoek schrift ingediend om op te treden tegen de sexuele „slapheid" in het hele land. Zij wijten dit grotendeels aan de sexuele lessen op scholen aan kinderen vanaf elf jaar. Zij verwer pen het sexuele verkeer voor het huwelijk, dat volgens hen in Zwe den „sterk verbreid" is en wijzen er op dat het aantal venerische ziekten in vijf jaar met 75 procent is geste gen, waaronder 52 procent onder tieners. Zij hebben tevens kritiek op de wet op de abortie, waardoor het aantal buitenechtelijke zwanger schappen volgens hen is gestegen. Een ploeg sociologen en medisch deskundigen wil nu een „Kinsey- rapport" over Zweden gaan opstel len. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Klaag niet om wat gij niet verhelpen kunt, tracht te ver helpen wat U klagen doet. Meer wind Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met weinig bewolking; tot krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind tussen oost en zuidoost; vannacht lichte, hier en daar matige vorst; morgen middag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. 17 maart. Zon op 6.50, onder 18.48. Maan op 8.41, onder 23.19. Eerste kwartier: 20 maart te 21.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 maart 5.26 v.m. 17.53 n.m. BROUWERSHAVEN 17 maart 5.13 v.m. 17.30 n.m. Springtij: 16 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië wist zich dit weekeinde een krachtig gebied van hoge luchtdruk te handhaven. Van een oceaandepressie daarente gen, die westelijk van Ierland in de richting van IJsland koerste, splitste zich een deel af. Dit gaf aanleiding tot het ontstaan van een afzonderlijk lagedrukgebied, dat zich over Frank rijk naar het zuidoosten verplaatste en vanmorgen de Adriatische Zee be reikte. Tengevolge van deze ontwik keling wakkerde vooral zondag in onze omgeving de oostenwind sterk aan. Zowel in het Waddengebied als op een groot deel van de Noordzee stond geruime tijd een volle storm. Abnormaal lage waterstanden - tot twee meter lager dan normaal - werden zondag langs de Groningse en Friese kust gemeten. De baan van het lagedrukgebied was aan zijn nooi'dkant gemarkeerd door een bijzonder omvangrijk ge bied met langdurige sneeuwval. Het strekte zich uit van zuidoost-Enge- land over noord-Frankrijk en zuid- Duitsland tot in Oostenrijk en Hon garije. Vandaag staat het weer ten dele onder invloed van een rug van hoge druk, maar een volgende oceaande pressie, die Europa nadert, zal spoe dig de wind opnieuw uit oost tot zuidoost doen aanwakkeren. De aan voer van koude gaat daarom door en de komende nacht zal het in het ge hele land weer vriezen. Een alarmapparaat Twee ingenieurs uit Malmö hebben een alarmapparaat te gen inbrekers ontwikkeld dat door middel van ultrasonische golven en zonder draadverbin dingen terstond reageert op verandering van het zuurstof gehalte in de lucht, zoals door menselijke ademhaling en dat, in afwachting van dc komst van de politie, de indringer een portie traangas toedient. C.D.U.-congres te Hannover HANNOVER, 15-3. Zondag is in Hannover een congres van dc Chris ten-Democratische Unie begonnen. Het werd geopend door partijvoor zitter dr. Konrad Adenauer. Hij leverde felle kritiek op de So ciaal Democraten, die naar zijn me ning al te gemakkelijk van beginse len veranderen. De betrekkingen met Frankrijk moeten nog nauwer worden. Daar zal de gehele wereld mee gebaat zijn aldus de voormalige bondskanselier. Hij ontkende dat het Frans-Duitse verdrag tegen Amerika gericht zou zijn. De internationale toestand acht Adenauer niet zo gunstig al9 velen menen. Grote waakzaamheid en goe de ideeën zijn noodzakelijk. De sa menwerking in de N.A.V.O. kan be ier. Het is hoog tijd dat de bondge noten ernstig gaan proberen hun meningsverschillen bij te leggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1