RALSTON DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stoffelijk overschot koning Paul werd ter aarde besteld Voorstellen tot gemeenschappelijk beleid voor de suiker in de E.E.G. Blanke politie mishandelde Afrikanen MOL de „Napolitano"? Lunchroom „MALTA", Zierikzee GEEN SPOEDVERGADERING MINISTERS OVER CVPRUS Vissen ruilen met Nederlandse emigranten wa r mr de ei n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 maart 1964 120ste jaargang No. 19548 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nnmmer: Ook Zuidhavenpoort-iveergang aan Nieuwe Haven Ontroerende plechtigheid te Athene ATHENE, 12-3. Donderdagochtend is in de kathedraal van Athene, voor de begrafenis van wülen koning Paul van Griekenland, 'n requiemmis op gedragen. Tot de eersten die bü de kathedraal arriveerden behoorden zijn zoon koning Constanten, konin gin Frederika en kroonprinses Irene. Koning Constantijn droeg het uni form van veldmaarschalk. Zjjn moe der was in het zwart gekleed en droeg een sluier. In de kathedraal, waar de mis werd opgedragen door de orthodoxe Griek se primaat, aartsbisschop Chrysosto- mos, waren zware purperen en zwarte gordijnen met witte kruisen opgehangen. Op de kist met het stof felijk overschot van de Griekse ko ning waren de koninklijke maar schalksstaf en de kroon neergelegd. Vier officieren met getrokken degen hielden de dodenwacht. Athene leek donderdagochtend een dode stad. Alle winkels, banken, kan toren van openbare diensten en scho len waren gesloten. Koningin Frederika lag gedurende drie minuten geknield voor de kist met het stoffelijk overschot van haar echtgenoot. Zij was zo ontroerd, dat zij bij het verlaten van de kathe draal haar tasje vergat. Prinses Irene ging terug om het voor haar te halen. Na de mis plaatsten acht officieren van de „Evzones" de koninklijke lijf wacht, de kist op de affuit, waarmee de Griekse koning naar zijn laatste rustplaats in Tatoi, de koninklijke residentie, zou worden overgebracht. De affuit werd getrokken door vier- cn-zestig militairen van de Griekse marine en geflankeerd door een com pagnie „EVzönes": - Onder degenen die de begrafenis plechtigheid bijwoonden waren vier koningen en twee koninginnen en voorts vele prinsen en hertogen en staatshoofden. Miljoen mensen langs route Ongeveer een miljoen Grieken had zich langs de route opgesteld om hun overleden vorst de laatste eer te be wijzen. Vanaf maandag tot woensdag mid dernacht hebben omstreeks een half miljoen Grieken langs de baar met het stoffelijk overschot van koning Paul gedefileerd. Onder een heider blauwe lucht zette de stoet zich in beweging, ter wijl de klokken van alle kerken in Athene luidden en saluutschoten dreunden vanaf de Lycabbetus heu vel die uitzicht biedt op de stad. Vlak achter de affuit, waarop de met de Griekse vlag bedekte kist lag, volgden koning Constantijn en zijn moeder, koningin Frederika, Ver volgens kwamen de andere leden van de koninklijke familie, staatshoof den, Griekse politieke leiders en buitenlandse diplomaten. De stoet De stoet, die zich om elf uur in beweging zette, bestond onder an dere uit een afdeling padvinders en detachementen recruten van d'e ma rine, de luchtmacht en ihet leger. Daarna volgden een compagnie van de Griekse garde en een afdeling officieren met de vaandels van hun wapen. Een groot aantal 'kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders werd voorafgegaan door een archiman driet (kloostervoogd in 'de Griekse Kerk), die de ikoon van Tinos droeg. Direct na de Griekse 'koninklijke familie volgden de buitenlandse staatshoofden, vooraan 'koning Bou- dewijn, de Deense 'koning, koningin Juliana - het gelaat bedekt met een zwarte sluier - en de koning van Zweden. Na een toehit van anderhalf uur arriveerde de stoet op 'de plaats waar de affuit aan een legervoertuig werd vastgemaakt voor de tocht naar Tatoi. De koninklijke familie en de ge- BRUSSEL, 12-3. De commissie van de Europese Economische Ge meenschap heeft donderdag in Brus sel haar voorstellen bekendgemaakt om te kernen tot een gemeenschap pelijk beleid voor suiker in de ge meenschap. De voorsteilen zijn in hcofdzaak gebaseerd op de regelin gen, die reeds gelden voor de ge meenschappelijke markt voor gra nen en vormen een onderdeel van het gemeenschappelijke landbouw beleid in de E.E.G. De ontwerp-suikerverordening be oogt een stelsel van prijzen voor suiker, waarvan de hoogte wordt ge waarborgd door het toepassen van heffingen en subsidies bij de invoer in het handelsverkeer en van hef fingen en restituties bij de invoer. De commissie stelt voor het prijzen stelsel reeds met ingang van 1 juli 1964 te doen ingaan voor Italië en met ingang van 1 oktober a.s. voor de overige vijf E.E.G.-landen. Vcor de toepassing van de rege lingen voor het handelsverkeer werdt eveneens de datum van 1 ok tober 1964 voorgesteld. De Europese commissie is voor lopig uitgegaan van een stelsel, waarbij de prijzen nationaal door elk van de zes E.E.G.-landen wor den vastgesteld om met een jaar lijkse vermindering van de verschil len daar tussen in 1970 tot één ge meenschappelijke prijs te komen. Verwacht kan echter worden, dat net als voor de granen het onmid dellijk invoeren van één gemeen schappelijke prijs zal worden voor gesteld, indien de ministerraad het „plan-Mansholt" (waarin de invoe ring van één gemeenschappelijke graanprijs wordt voorgesteld) wordt aanvaard. Laagst in Nederland In de E.E.G. zijn de suikerprijzen thans het hoogst in Italië en het laagst in Nederland. Over de hoogte van de toekomstige prijs bij een ge meenschappelijk suikerbeleid wordt echter in de verordening niet ge sproken. Wel is men in kringen van de Europese commissie van mening, dat het niveau zal moeten stijgen indien de gemeenschap zijn eigen behoefte jvil dekken. Met een stijgende consumptie, die thans ongeveer 5.5 miljoen ton sui ker per jaar bedraagt, schommelt de produktie van 4.5 tot 6 miljoen ton, zodat er afwisselend een te kort van één miljoen ton en een overschot van een half miljoen ton heeft bestaan. De door de commissie voorgestel de verordening is van toepassing op ruwe en witte beetwortel- en riet suiker, suikerbieten, melasse en sommige afgeleide produkten, zoals suikerstroop, kunsthoning en kara mel, alsmede op verduurzaamde groenten met suiker, bevroren of ge konfijte vruchten met suiker, vruch- tesap, jam en gelei. nodigden stapten tiaar eveneens in auto's. Het was de wens van koning Paul in het "pa'leis van Tatoi te worden begraven. Hij zal daar rusten tussen de graven van zijn broer koning George II en zijn oom, prins George van Griekenland. Koning Paul had de plaats met stenen aangegeven. Elk jaar, op zijn verjaardag, legde hij er een steen bij. Groter kolengebruik in Nederland HEERLEN, 12-3. Nederland iheeft in 1963 18,9 miljoen ton kolen ver bruikt, 800.000 fton meer dan in 1962. Het aandeel «van de Limburgse mij nen bedroeg 8,9 miljoen ton, 300.000 ton 'minder d'an in 1962. 10 miljoen ton steenkolen werd dus ingevoerd, een stijging met 1,1 mil joen ton. De elektrische centrades in Neder land hadden 4,7 miljoen ton kolen nodig, 100.000 ton minder dan in 1962. In de 'huisbrandsector en de kleinindustrie ging 4,4 miljoen ton steenkool in vlammen op, en dat was 700.000 ton meer dan Ihet jaar daar voor. Chauffeur overreden door eigen auto AMSTERDAM, 12-3. De 31-jarige vrachtwagenchauffeur H. C. Koks uit Vijfhuizen is donderdag in Am sterdam tussen zij ntrékker en aan hanger terecht gekomen en aan de verwondingen overleden. De chauffeur wilde op de Duiven- drechtsekade zonder ihulp zijn trek ker aan de aanhangwagen vastma ken. Hij liet de trekker langzaam acihteruit van een heuveltje lopen»-.. terwijl 'hij zelf probeerde de trek haak van 'de aanhangwagen te be vestigen. De trekker 'dl'oag edhter om en de man raakte bekneld' tussen zijn eigen voertuig. Donderdagmid dag is 'het slachtoffer iim het O.L.V. gasthuis in Amsterdam overleden. Spelend kind liep onder auto TILBURG, 12-3. Het vierjarig zoontje Johnny «Van de familie van de Camp 'in Tilburg is donderdag avond onder een vrachtauto geko men en enikele uren daarna overle den. Het jongetje was met een paar vriendjes met pijl en boog aan hte schieten. Toen een van de pijltjes de straat over vloog liep 'het kind' er achter aan, zonder op ihet verkeer te letten. DE UITVAART VAN KONING PAUL IN ATHENE. Leden van de Griekse koninklijke familie verlaten de kathedraal van Athene achter de kist met het stoffelijk overschot. V.l.n.r. herkennen we prinses Irene, prins Michaël, prins Peter en prinses Sofia. DE BEGRAFENIS VAN KONING PAUL - Na een re quiemmis in de kathedraal van Athene plaatsten acht officieren van de koninklijke lijfwacht de kist op de affuit (foto) waarmee de koning naar zijn laatste rust plaats in de koninklijke residentie Tatoi zou worden gebracht. De affuit werd getrokken door 64 militairen van de Griekse marine en geflankeerd door een compag nie van de lijfwacht, de Evones. BLOEMFONTEIN, 12-3. Een blan ke politieman heetf donderdag voor het hooggerechtshof in de Zuid-Afri kaanse stad Bloemfontein bekend, een geboeide Afrikaan tijdens een verhoor geslagen, elektrische schok ken toegebracht en met een rottink je mishandeld te hebben. De 25-jarige Jacob Maree staat met vier blanke politiemannen en een griffier terecht op beschuldiging van moord en mishandeling met po ging tot moord. Volgens de aanklacht hebben de zes beklaagden op 3 de cember Izak Magaise vermoord en Philemon Makhetla mishandeld. Ma- ree zei, dat Makhetla, Magaise en twee andere Afrikanen die dag wer dén verhoord op het politiebureau van Buitfontein naar aanleiding van een diefstal van 13.5 rand (ruim zes tig gulden). Hij had hen alle vier ongeveer vier maal met zijn vlakke hand geslagen en Makhetla gedwon gen, op de vloer te gaan zitten met zijn geboeide handen over zijn tegen zijn borst gedrukte knieën, waarna een bezemsteel tussen de armen en knieholten van de man gewrongen was. Vervolgens had men metalen plaatjes achter de oren van de man bevestigd en die verbonden met een elektrische generator, waarna hem „een keer of drie" een elektrische schok werd toegebracht om hem. aan het praten te krijgen. Ook had Ma- ree Makhetla met een rottinkje op de knokkels geslagen. Het Afrika-comité in de Verenigde Staten deelde donderdag mee, dat het er bjj het Internationale Rode Kruis op heeft aangedrongen, een onderzoek in te stellen naar „de marteling en mishandeling van po litieke gevangenen door de politie in Zuid-Afrika". Ingezonden mededeling de juiste verf voor alles de juiste verf voor U de juiste materialen en kleurcombinatie kunnen wij voor U verzorgen-l Nieuwe Boogerdstr. Zierikzee Ingezonden mededeling ♦jj' Kent U al een Italiaans kroketje uit: Voorbereiding politieleger V.N. in vergevorderd stadium AMSTERDAM, 12-3. - Op 20 maart arriveert op Schiphol een charter-vliegtuig uit Calgary in Canada, met aan boord Nederlandse emigranten, die een bezoek aan hun oude vaderland komen brengen. Ze bljjven hier een maand om daarna weer naar Calgary terug te vliegen. Aan boord van het vliegtuig bevindt zich een zending Ame rikaanse vissen, die bestemd is voor het Artis-aquarium. Op de terugweg gaan Hollandse vissen mee voor het aquarium in Calgary. De ruil is mede het werk van de Nederlandse emigranten in Canada. Btf bezoeken aan het Calgary-aquarium bemerkten zQ na melijk, dat heel gewone Nederlandse vissen, zoals bittervoorn, zeelt, baars, pos en modderkruiper ontbraken. Dit had tot gevolg, dat het Canadese aquarium contact opnam met Artis en zo zullen binnenkort dergelijke vissen de vliegreis over de Atlantische Oceaan maken. De vissen die Artis verwacht tc ontvangen, zijn Amerikaanse snoeken en baarzen, zonnebaarzen en de zogenaamde amia calva, zeer primitieve, roofzuchtige wezens, die uitsluitend in Amerika voorkomen. Blijkt deze ruil een succes te zijn, dan zuilen volgens Artis in de toekomst meer van deze zendingen tot stand komen. STRAATSBURG, 12-3. Het minis terscomité van de Raad van Europa heeft besloten geen spoedvergadering over Cyprus te houden, in afwach ting van het resultaat van V.N.-se- cretaris-generaal Oe Thants pogin gen om het vraagstuk op te lossen, aldus is donderdag in Straatsburg vernomen. Vorige maand heeft in Parijs de permanente commissie van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa aangedrongen op een spoedvergadering van de zeventien ministers van buitenlandse zaken van de landen van de Raad van Eu ropa over de kwestie-Cyprus. Het ministerscomité zegt in een boodschap aan de voorzitter van de raadgevende vergadering, dat de A.V.R.O. maakt beeld- verslag op Cyprus HILVERSUM 12-3. Deze week vertrokken cameraman Piet van Strien en journalist mr. G. B. J. Hilterman voor de A.V.R.O. naar Cyprus voor een beeldverslag van de ongeregeldheden dat op 20 maart in de actualiteitenrubriek wordt uit gezonden. Mr. Hilterman hoopt ge spreken te hebben met president Makarios, de leider van de Turkse beweging en Nederlanders op Cy prus. voorzitter van het ministerscomité opdracht heeft die maatregelen te nemen die hij wenselijk zou achten met het oog op de ontwikkeling van de toestand. (De huidige voorzitter van het ministerscomité is de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns). Oe Thant VER. NATIES, 12-3. Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, zegt in een rapport aan de Veiligheidsraad, dat donderdagavond is gepubliceerd, er zeker van te zijn dat de eerste manschappen van het politieleger voor Cyprus op zeer kor te termijn daarheen kunnen worden gezonden. Hij heeft al zoveel toezeg gingen voor een financiële bijdrage ontvangen, dat er 7.000 man voor drie maanden naar Cyprus kunnen. Over de bemiddelaar staat nog niets vast. Oe Thant zegt uit persbe richten te hebben vernomen dat de door hem voorgestelde Jose Rolz Bennett (Guatemala) niet door Tur kije wordt aanvaard. Van Turkije zelf heeft hij nog geen bericht hier over ontvangen. De voorbereiding van het vervoer van de V.N.-troepen door de lucht is in een vergevorderd stadium. Van de zeven landen waaraan is gevraagd personeel ter beschikking te stellen, heeft alleen Brazilië afwijzend ge antwoord, aldus Oe Thant in zijn verslag aan de Veiligheidsraad. GELUKSVOGEL Een 26-jarige Siciliaanse ar beider heeft zondag in de cij- ferlotto van Hessen 226.522 mark (ruim 200.000 gulden) ge wonnen. De geluksvogel, die vijf jaar geleden naar loest- Duitsland kwam en inmiddels met een Duitse gehuwd is, woont in een voorstad van Frankfort. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Er zijn rozenkwekers die zich meer met de bladluizen bezig houden dan met de rozen Pleidooi contra benzineprijsverhoging DEN HAAG, 12-3. Het Centraal overleg Nederlandse Wegverkeers- en -Vervoersfederatie heeft in een schrijven aan de vaste commissie voor financiën van de Eerste Kamer aangedrongen op verwerping van 't door de Tweede Kamer aanvaarde wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine. In de federatie werken sa men: de A.N.W.B., K.N.A.C., E.V.O., N.O.B., Wegtransport, K.N.V.T.O. en F.N.O.P. De federatie schrijft teleurgesteld te zijn over de aanvaarding van het wetsontwerp door de Tweede Ka mer. Deze teleurstelling, aldus het schrijven, is vooral gebaseerd op de miskenning van de nadelige gevol gen van de verhoging voor het Ne derlandse bedrijfsleven. ZWARTEMEER. Bij een heide brand in hét veengebied nabij Zwar- temeer zijn donderdagavond ruim een half miljoen boMerturven in vlammen Temperaturen vannacht om het vriespunt Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met in het midden en zuiden van het land hier en daar enige regen; in het noorden van het land matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost, elders matige tot zwakke wind tussen oost en zuid; vannacht temperaturen om het vriespunt; overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 14 maart. Zon op 6.57, onder 18.42. Maan op 7.38 onder 19.12. 15 maart. Zon op 6.55, onder 18.44. Maan op 7.58, onder 20.33. 16 maart. Zon op 6.52, onder 18.46. Maan op 8.19, onder 21.36. Nieuwe maan: 14 maart te 3.14. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 maart 3.34 v.m. 15 maart 4.13 v.m. 16 maart 4.50 v.m. BROUWERSHAVEN: 14 maart 3.23 v.m. 16.03 n.m. 16.42 n.m. 17.19 n.m. 15 maart 16 maart 4.00 v.m. 4.37 v.m. 15.37 n.m. 16.15 n.m. 16.53 n.m. MOSKOU, 12-3. Andreas Arauzos, waarnemend minister van buiten landse zaken van Cyprus, is donder dag uit Moskou naar z(jn land terug gekeerd, „tevreden" met de resulta ten van zjjn besprekingen over de „verdere ontwikkeling in de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Cyprus". Arauzos heeft tijdens zijn bezoek van een week „opbouwende gesprek ken" gevoerd met premier Chroesj- tsjov en de minister van buitenland se zaken, Gromyko. De handel tus sen beide landen neemt jaarlijks toe en zal nog worden uitgebreid, zo verklaarde hij. Springtij: 16 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een Oceaanfront bewoog over Engeland en Frankrijk langzaam naar het noordoosten. Het erbijbe- horende regengebied veroorzaakte vooral nabij de Franse Alpen veel regen, maar in onze omgeving had het regengebied over het algemeen niet veel te betekenen. Voornamelijk in Zeeland viel vanochtend plaatse lijk regen. Ondertussen begint de luchtdruk boven West-Europa weer te stijgen. Deze luchtdrukstijgingen zijn voor een deel afkomstig van de Oceaan, voor een ander deel hangen ze samen met de uitbreiding van een hogedrukgebied boven Finland, waar de luchtdruk vanochtend tot onge veer 1040 mb was gestegen. Rond om dit hogedrukgebied stroomt nu koude lucht uit Oost-Europa naar het westen. In verband hiermee zal de temperatuur in de komende nacht nabij het vriespunt zijn. Morgen overdag loopt de temperatuur op tot ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. De oostelijke wind neemt in kracht af, terwijl de kans op re gen morgen klein is. DEN HAAG. Dit is een record in mijn praktijk, zo verklaarde de pre sident <der Haagse rechtbank in de zaak tegen de 22-jari'ge Th. H. uit Den Haag, die terecht stond wegens plegen van in totaal 63 inbraken, waarvan 34 in Den Haag en 29 in Wassenaar. DEN HAAG. De Europese gemeen schappen, E.E.G., Euratom en E.G. K.S., openen op 16 maart an Genève een voorlichtingsbureau. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1