Nog eens het hoe en wat van de Oosterscheldebrug Tentoonstelling Deltawerken in Delft STAD EN EILAND Dèt Is 'n Amstelman! GOES, 11-3. Van Kats, op de zuidoostpunt van Noord-Beveland, loopt onder langs de dyk een smalle weg naar het noordoosten. Het is een simpele landweg, waarop nau welijks twee auto's elkaar kunnen passeren en die even voor Colyns- plaat uit loopt in een grote, zande rige epen vlakte, waar men plot seling voor een onwezenlijk groot viadukt komt te staan. Dit viadukt vormt voorlopig het eindpunt van de grote weg die van zuid naar neerd over het eiland zal lopen, een weg die in het zuiden voert over de dam die Zuid-Beveland met Noord-Beveland verbindt en bij Goes ontspringt aan de drukke ver keersweg van Bergen op Zoom naar Middelburg en Vlissingen. Nu staat dit viadukt nog als een doodlopend einde aan de oever van de Ooster- schelde. Maar wie de moeite neemt eens op de dyk te klimmen en over het vijf kilometer brede water heen te blikken, ziet op regelmatige af standen uit de kust enorme beton nen bouwsels uit het water oprijzen, die met elkaar de pijlers zullen vor men, waarop de langste brug van Europa zal kernen te rusten. Bedrijvig varen de bootjes van de bouwmaatschappijen af en aan en wanneer we later in de directiekeet te Kats een gesprekje hebben met de heer H. C. Geuze, technisch hoofdambtenaar van de Provinciale Waterstaat van Zeeland, dan besef fen we pas dat we daar op die dijk getuigen waren van de werkzaam heden aan een gigantisch kunstwerk dat het uiterste vergt van het tech nisch kunnen op waterbouwkundig gebied van deze tijd. De voorgeschiedenis van de bouw van deze unieke brug is op zich al iets bijzonders. Uit het isolement. Sinds mensenheugenis tobt Zee land met een hinderlijk isolement, veroorzaakt door de ligging der ei landen temidden van grote zeear men die een obstakel vormen voor het verkeer met de rest van Neder land. Na de watersnoodramp van 1953 kwamen de grote plannen. Het Del ta-plan zou Zeeland voorgoed vrij waren tegen de gevaren van de zee en zou tevens de oplossing beteke nen voor het contact met de Rand stad. Er werd met grote ijver be gonnen aan de werkzaamheden. We hebben ze allen kunnen volgen. De dijken werden gedicht, vergroot, verzwaard en versterkt, zodanig dat menselijkerwijs gesproken Zeeland nooit meer zo'n ramp als in 1953 zal kunnen overkomen. Daarna be gon men aan de afsluiting van de zeegaten en het construeren van kunstwerken, die de verbindingen zouden moeten verbeteren. Noord- Beveland werd in het westen met Walcheren en in het oosten met Zuid-Beveland verbonden. Dit klei ne eiland werd als eerste uit zijn isolement verlost. Ock vanuit de richting Rotterdam ging men naarstig aan het werk. Het Europoortproject was oorzaak dat men snel de verbindingen ver beterde tussen Rotterdam, Voorne- Putten en de Hoekse Waard. Mo menteel sluit men het Haringvliet af en komt er een keurige verbin ding tussen Voorne en Goeree-Over- flakkee. Ook de Grevelingen wordt afgedamd en dan ontstaat op korte termijn een snelweg tussen Goeree en Schouwen. De laatste sprong In het Deltaplan is echter ook nog een afdamming van de Oostersohelde geprojecteerd, waardoor de 'kustweg tussen de Europoort en Vlissingen voltooid zal worden. Met de bouw van de laatste dam 'tussen Burgh en de noordwestpunt van Noord-Beve land zal in verband met waterstaat kundige problemen edhter pas in 1978 kunnen worden 'begonnen. Tot die tijd zouden de ten noorden van de Oostersdhelde igelegen eilanden wel onderling en mët Rotterdam verbonden zijn doch de ten zuiden er van gelegen eilanden zouden 'be halve onderling sledh'ts toegang tot Noord-Brabant 'hebben. De Oosterschelde vormde een enorme, moéilij'k te overtrekken grens tussen twee belangrijke ge bieden. In de jaren dat men op een verbinding zou moeten wachten zou den de noordelijk gelegen gebieden ■industrialiseren, economisch vooruit gaan en goed'e verbindingen hébben met het hart van Holland, terwijl het zuidelijk gebied todh nog in ze kere zin geïsoleerd zou iblijven. Dat was een situatie, die de Provinciale Staten van Zeeland niet bepaald aanlokkelijk vonden. Zij besloten hier iéts aan te doen. Intensivering van ;de veerdienst tus- sen Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland zou een oplossinng kun nen zijn, maar men berekende, dat dit aan aansdhaf van gróte veerbo ten die aan de eisen van 'hét moder ne intense verkeer zouden 'kunnen voldoen, alsmede aan waterbouw kundige wetfken als havens, aanleg steigers en dergelijke vele tientallen miljoenen guldens zou vergen. Bo vendien 'had men de ervaringswe tenschap, dat dergelijke veerdiensten nooit zichzelf kunn'en bedruipen op financieel gebied. De berekeningen wezen uit, da't men er rekening mee zou moeten 'houden, dat buiten de vele miljoenen voor aansohaf en op bouw er jaarlijks "nog zo'n drie mil joen bijgepast zou moéten worden. Een brug Zo rekenende voelde men wel iets voor het prachtige plan van een vas te brug over de Oostersdhelde, ee^i plan dat in 1956 al door de inmid dels overleden ir. J. G. Snip, hoofd ingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat was ontworpen. Re kening houdend met de bescheiden financiën van de provincie was de bouw van de brug zodanig gecré- eerd, dat deze een minimum aan kosten zou vergen en wel een be drag van slechts 64 miljoen gulden, niet veel voor een brug die de lang ste van geheel Europa zal worden. En zeker niet veel, als men bedenkt, dat een veerdienst, 'hoe goed en hoe duur oök, nooit kan concurreren te gen een brug. Provinciale Staten besloot in 1962 tot de bouw van de brug. Snel kwam van de overheid de goedkeuring. Om in de kosten een tegemoetkoming te ontvangen besloot men op beschei den wijze tolgeld te heffen in de toekomst, maar aangezien de pro vincie geen brug mag exploiteren werd besloten tot de oprichting van de N.V. Proviticiale Zeeuwse Brug Maatschappij, die het beheer over de brug voert en het werk aanbe steedde. De brug zal op 31 decem ber 1965 gereed moeten zijn en voor lopig ziet het er wel naar uit, dat dit gerealiseerd zal kunnen worden. Prefabricage Om de kosten belangrijk te beper ken werkt men volgens een uniek systeem. Alle onderdelen worden op het land geprefabriceerd. Daartoe is bij de veerhaven van Kats een spe ciaal bouwterrein in gébruik, waar bétonpalen, waarvan er 162 in 'de bodem van de Oostersdhelde moeten worden geheid, caissons, peileropzct- stukken en de brugstulkken zelf ge maakt worden. Wat klaar is wordt over water naar de plaats van be stemming gebracht en daar ge plaatst. Een speciale bdk en een hei- inrichting zorgen er voor, dat alle betonpalen op de juiste plaatsen in de grond worden gedreven. Lang zaam maar zeker groeit de rij, die over een afstand van vijf kilometer van 'de dijk op Noord-Beveland naar Zierikzee loopt. Daarop komt dan later de brug met 52 overspanningen en een basculébrug, een beweegbaar deel dus, waardoor oók hele grote sdhepen in staat zulllen zijn de brug te passeren. Het wdgdek komt 17 meter boven herzien Amsterdams Pei'l (N.A.P.). Men verwacht, dat in 1966 ongeveer een miljoen auto's deze nieuwe brüg zullen passeren. De afstand Rotter dam-Middelburg zal dan niet meer 130 'kilometer, maar 90 'kilometer be dragen, een winst van 40 'kilometer ofwel een derde vam de totale af stand. Het wegdek van de brug krijgt een autobaan van 7,60 meter breed (twee rijstroken) en daarnaast een 2,75 meter brede weg voor lang zaam verkeer, allemaal voldoende om de verwachte stroom te kunnen verwerken. DELFT, 11-3. Ir. J. Volkers, di recteur van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat, heeft in Delft de tentoonstelling „Delta-Delft" over de Deltawerken geopend in het ge bouw voor weg- en waterbouwkun de van de Technische Hogeschool. Deze expositie is ingericht door de leden van het gezelschap „Prakti sche Studie" ter gelegenheid van het veertiende lustrum. Ih de tentoonstellingszaal vindt men langs de wanden opgesteld een economische balans van uitgaven en profijt van de Deltawerken, zoals die in 1953 werd opgemaakt. Dan volgt de bepal'ing van de kruinhoog te van een dijk, die nodig is, uit gaande van het fei't dat een water stand van vijf meter iboven N.A.P. bij Hoek van Holland slechts eens in de tienduizend jaar wordt overschre den. Het gebruik van caissons heeft men op een volgend tableau in beeld gebracht. Daarop aansluitend volgen BOGOTA. In Columbia zijn bij een botsing tussen een vrachtauto en een volle personenauto in de om geving van Pailitas vijftien mensen om het leven gekomen. Financiën en Economie Scheldebank N.V. - Zierikzee Naar wij vernemen zal aan de a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders der Scheldebank N.V. worden voorgesteld over het boekjaar onveranderd 9 pet. dividend lift te 'keren. de waterloopkundige overwegingen, die tot de keuze 'hébben geleid van geleidelijke sluiting. De kabelbaan bij Grevel'ingen ziet men op sóhaall op een grote tafel duidelijk in werking. De tentoonstelling duurt tot 21 maart. Het Algerijnse ondergrondse „front van socialistische krachten" (FFS) heeft woensdag in Algiers pamfletten verspreid, waarin een overzicht word tgegeven van de eer ste twee wéken van zijn hernieuw de rebellie tegen 'het bewind van president Ben Bella. De in de oorlog geroofde klokken HAMBURG, 11-3. Tussen 1940 en 1945 zijn tenminste 100.000 klok ken ten offer gevallen aan de «Duitse oorlogsindustrie, zo staat in een door de Evangelische Persdienst in Hamburg gepubliceerd overzicht. Alleen in West-Duitsland gingen 42.583 klokken verloren. Uit België, Frankrijk, Nederland, Italië, Oosten rijk, Hongarije, Polen en Tsjecho- Siowakije zijn naar schatting 30.000 tot 33.000 klokken geroofd. Ongeveer 77 procent van de ingeleverde Duitse klokken werd omgesmolten. Cijfers uit Polen en de tot Polen behoren de oostelijke gebieden zijn nog niet bekend. De aanslag op de Osse scholier OSS, 11-3. De politie in Oss heeft meegedeeld, dat de 19-jarige G. S. uit Oss zaterdag een aanslag op de twaalfjarige scholier F. R., eveneens uit Oss, pleegde om 4e voorkomen, dat 'de scholier iéts zou laten uitlek ken over met hem gepleegde zeden misdrijven. De scholier werd door S. zaterdag middag op een bromfiets meegeno men naar een afgelegen terrein aan de Dopperlaan 'in Oss. Daar probeer de S. de scholier te doden. De aan wezigheid van een boswachter met een hond voorkwam, da't de scholier werd gedood. Zwaargewond werd deze in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand gaat vooruit. Kiezers hypnotiseren GLOUCESTER, 11-3. Een 66- jarige Engelse hypnotiseur, een zekere Blythe, die zich kandidaa tgesleld heeft voor graafschapsraadsverkiezingen in Gloucester City als onaf hankelijk conservatief, is van plan gebruik te maken van hypnose om kiezers te winnen. „Ik zal iedereen zeggen mij in de ogen le kijken en op mij te stemmenVan Labour-zijde wordt Blythe niet ernstig ge nomen, waarschijnlijk omdat het graafschap Gloucester als een Labour-bolwerk wordt be schouwd. Blythe wil als hij in de raad gekozen is, zijn „wil" ook opleggen aan de andere leden van de graafschapsraad. ZIERIKZEE Filmavond Ned. Reisvereniging De Nederlandsche Reisvereeniging organiseert op vrijdag 20 maart a.s. in „Coneordia" een filmavond. Ver toond worden de fraaie kleuren-ge- luid3films „De N.R.V. reist in uw kofferruimte mee" en „Toverspie gels in de bergen". Vergadering Plattelandsvrouwen Maandagmiddag hield de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst in de koffiekamer van het Huis van Nassau. De presidente mevr. Ber- man-Steen'dijk kon een groot aantal leden welkom heten. Deze middag vond plaats in samenwerking met het Produktsdhap voor Groenten en Fruit. Mevrouw Stonm-Baldé hield een inleiding over het gebruik van groenten en fruit. De aangeboden 'bakjes groentensalades vielen zeer in de smaak. In de pauze werd koffie aangeboden en vond een verloting plaats van zakjes fruit. Tot slot van deze geslaagde mi'ddaig werden enige films vertoond. NIEUWERKERK Causerie over beroepskeuze op ouderavond o l.-school De Openbare lagere school 'hield in „Ons ^Dorpshuis" een zeer druk be zochte ouderavond. Door het hoofd d.-r school, de heer J. Buijsse werd een welkomstwoord gesproken tot de burgemeester en zijn echtgenote, de vele ouders, het plaatselijk bestuur van Volksonderwijs, drs. J. W. Dip- pel en verdere belangstellenden. Allereerst vroeg 'hij aandacht voor drs. Dippel uit Souburg, 'die een cau serie hield over het onderwerp „De toekomst onzer kinderen". Tot uit drukking 'kwam in 'dit praatje, hoe moeilijk hét vaak voor de ouders is een beroepskeuze voor de kinderen te doen. Dikwijls wordt door de ouders daarin te hoog gegrepen, met als resultaat een mislukking of op zijn minst een bron van ergernis. Reeds op de lagere sdhool kan men meestal zien in welke richting men het kind voort moet 'hdlpen, hetzij naar .het middelbaar of wel naar het tedhnisdh onderwijs. Aangeraden wordt dan ook gebruik te maken van 'de voorlichting inzake beroeps keuze. Met grote aandadht werd door de aanwezigen (behalve de jeugd) de interessante verhandeling aange hoord. Namens 'de aanwezigen bracht de heer Buijsse de spreker hartelijk dank. Verschillende leerlingen dekla- meerden eenvoudige mooie stukjes. Verder werd door h'en een tweetal toneelstukjes opgevoerd, 'die een verdiend applaus oogstiten. Aan de heer J. H. van de Zande, d/ie ontslag had genomen als voor zitter van de oudercommissie werd dank 'gebracht voor het vele werk dat hij in 'het belang van de school heeft gedaan. Door de secretaresse, mevr. Lie- vemse-va/n Strien, werden achtereen volgens notullen, jaarverslag en fi nancieel verslag uitgebracht. De heer Buijsse dankte m het 'bijzonder voor de steun van Volksonderwijs, die tot uiting kwam in de uitgebrachte re kening. De aftredende 'bestuursleden mevr. Lievense-van 9trien en Ö'e heer Jac. Bom werden bij akklama- tie herkozen. In zijn slotwoord dankte het schoolhoof d allen, die aioh op eniger lei wijze voor de sdhool -hebben ver dienstelijk gemaakt, waarbij met na me genoemd werden: mevr. v. d. Snoek en de heren J. Lemsorn, C. A. L'ievenSe en J. C. van Felius en ver der a'lle aanwezigen die belangstel ling voor deze avond toonden. OOSTERLAND Verkeersexamens Dinsdag werd het schriftelijk ver- ikeersexam'en afgenomen (landelijk) van de leerlingen der lagere scholen alhier. Er waren van dé. christelijke sdhool 20 en van de openbare lagere school 12 deelnemende leerlingen. SIRJANSLAND Jeugdverkeersexamen Aan ihét schriftelijk jeugdverkeers examen dat dinsdag jl. alhier werd gehouden 'in de o.l.-sdhool werd door 9 jongens en meisjes deelgenomen. Het resultaat was zeer goed' want alle kandidaten kwamen iin aanmer king om in april het praktisch ge deelte van 'hdt examen af te leggen. Ledenvergadering Culturele Vereniging Vrijdagavond a.s. vindt in het Verenigingsgebouw alhier een le denvergadering pflaa'ts van 'de Cul turele Vereniging. Qn'dan'ks het feit dat de vereniging een groot aantal leden heeft 'is da belangstelling - hoe interessant d'e avon'den ook waren - teleurstellend te noemen. De ko mende vergadering is 'belegd om de ontstane situatie te bespreken, voor al ook in velband mét 'de program ma-samenstelling voor het volgende seizoen. NOORDGOUWE Opheffing varkensvoer-vereniging Zaterdagmiddag 21 -maart. a.s. wondt alhier een vergadering gehou den om tot opheffing over te gaan van de varkensvoerveren'iging „Stre ven naar Beter". In de jaren voor de oorlog was „Streven naar Beter" een'bloeiende vereniging, maar daar na 'bleek geen levensvatbaarheid meer aanwezig. Officieel bestaat de vereniging edhter nog, zodat beslo ten 'is tot likWidatie over te gaan. Al diegenen die menen nog lid van de vereniging te zijn worden op de komende vergadering -verwacht, zo dat 'tot een snelle afwikkeling kan worden overgegaan. DEN HAAG. Het. oefensmaldeel vijf, bestaande uit H.M. ondeiv.ee- boótjagers Amsterdam. Friesland en Drenthe alsmede uit H.M. onderzee boot Dolfijn, neemt, momenteel met enkele P-twee H. Neptunes van de marineluchtvaarttiiensit deel aan een Nato-ocfcning genaamfd' Magic Lan tern, Ingezonden mededeling Verdere uitbreiding ongesubsidieerde bouw BEN HAAG, 11-3. Minister Bo- gaers (volkshuisvesting en bouwnij verheid) is bereid de ongesubsidi eerde bouw verder uit te breiden als de tot dusver genomen maatregelen tot het inschakelen van onbenutte bouwcapaciteit geen voldoende effect hebben. In dat geval wil de minis ter in de loep van dit jaar ryksgoed- keuring verlenen voor de bouw van ongesubsidieerde woningen boven het contingent dat nu aan de pro vincies is toegekend. De minister denkt hierbij onder meer aan projecten voor woningen voor eigen bewoning, zoals er on langs een in Apeldoorn in uitvoe ring is genomen. Hiermee kunnen vier doeleinden worden bereikt aldus minister Bo- namelijk: Leven van tandpasta en kauwgum De Amerikaan James Currier heeft -de politie van Glenwood Springs (Colorado) verteld da't 'hij gedurende een week die hij in zij-n ingesneeuw de auto had doorgebracht, leefde van tandpasta, kauwgum en gesmolten sneeuw. Polltie-agen-ten badder. zijn au-to op een zijweg gevonden. De 37-jari- ge Currier zei ziCh alleen „wat zwak te voelen". Onderscheiding voor Nederlandse vliegers DEN HAAG, 10-3. De ambassa- deur van de Verenigde Staten in Den Haag, -de heer J-ohn S. Rice, heeft in de vergaderzaal van het ge bouw der ambassade in de hofstad aan twee Nederlandse 'helikopter- vliegers de „Distingguished Civilian Service Meda'l" uitgereikt als bewijs van erkentelijkheid voor het redden, ruim twee jaar geleden, van Ame rikaanse vliegers, die met een vlieg tuig in het westelijke centrale -hoog gebergte van Iran waren veronge lukt. 1. Het eigen-woningbezit wordt be vorderd. 2. Er ontstaat een mogelijkheid tot opschuiving, zodat woningen met relatief lage huur beschikbaar komen voor de bevolkingsgroe pen. die daaraan behoefte hebben. 3. De bouwkosten c.a. en -de koop prijzen kunnen sterk worden ver minderd als gevolg van de geza menlijke uitvoering; en 4. indien men ter zake diligent is, kon onbenutte bouwcapaciteit worden ingeschakeld. Onbenutte bouwcapaciteit Verder kan worden overwogen rijks goedkeuringen voor 'bouwwer ken met een bouwsom benéden dé f 100.000 versneld af te geven, waar bij, 'behalve op de urgentie van de aanvrage, scherp zal moeten wor den gelet op het gestelde doel, na melijk het inschakelen van onbe nutte bouwcapaciteit. Ook is d'e mi nister -bereid aan de hoofdingeni eurs-directeuren van de volkshuis vesting en de bouwnijverheid toe te staan een bescheiden aantal wonin gen goed te keuren boven het thans verstrekte contingent, zodra het uit- voeringsniveau in de betrokken pro vincie, met name in de ongesubsidi eerde sector, is gedaald tot het ni veau van de laatste maanden van 1962 en de eerste maanden van 1963. De minister heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mej. A. A. M. Kessel (KVP). Ingezonden mededeling Ver koudheidsbacillen zijn als de dood voor '-Bi Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Vóór-lente van 1964 kreeg een koude verrassing SCHOUWEN-DUIVELAND, 11-3. Eind februari kende een week, die bijzonder zoel was en uit een groot aantal tekenen in de natuur bleek wel dat de lente in aantocht was. Wie juichte, juiche te vroeg, want deze zachte week werd gevolgd door een periode van vrij strenge koude met fikse vorst en zelfs sneeuwvlok ken. Weliswaar werd het overdag wat warmer door een koesterende voorjaarszon, maar de heldere nach ten werd oorzaak van een grotere uitstraling, met als gevolg een toe nemende vorst. Begin deze week werd het allemaal wel iets midder, maar de kalender loopt intussen al duidelijk naar medio maart. Een met al - laten we hopen dat het nu aan de kant is - een pittig na-wintertje die velen noodzaakte de kolenveorraad opnieuw aan te vullen. Natuurlijk kreeg ook de na tuur een schok van die plotselinge koude. De landbouwers waren juist begonnen met het gedeeltelijk op-n rijden-van hun landerijenDe kunst mest lag er hier en daar al flink op- gestrooid en men zette zich aan de voorbereidende werkzaamheden om het eerste zaad aan de grond toe te vertrouwen. Maar weldra was de grond weer flink bevroren en lagen de polders er weer koud en trooste loos bij. Tijdens de zoele dagen had ook de wintertarwe een flinke duw gekregen in de goede richting door toevoeging hier en daar van snel werkende kunstmest. Maar de ver wachte groeiresultaten laten nog wel wat op zich wachten. De vogels. Ook de vogels kregen de schrik van hun leven. De nieuw aangeko- menen maakten snel rechtsomkeert en vertrokken weer naar zuidelijker regionen. Enkele optimistische kie viten zochten een luw plekje, waar ze in het zonnetje, ijverig naar voed sel zochten. Er werden door die plot seling ingevallen koude kieviten ge zien op plaatsen waar ze anders ze ker niet komen, als grote tuinen en boomgaai*den. Plevieren gingen op de terugweg en ganzevluchten her innerden er aan. dat het voorjaar nog op zich liet wachten. Vogelkast jes en voederplaatsen van de kleine zangers werden weer druk bezocht. En ook de tuinoptimisten kregen het deksel op de neus, met hun bloem kool en slaplantjes buiten in de ril lende koude. Een met al lijkt echter de schade wel mee te vallen, al is de landbouw wel wat achterop door deze niet meer verwachte koude- inval. In de fruitteelt werd de ont wikkeling afgeremd, maar dat schijnt juist gunstig te zijn met het oog op mogelijke nachtvorst later in het voorjaar. Een veld vol crocussen aan de rand van Burgh. Wie de bloemen zag dacht hel zit wel goed met het voorjaar, maar de late uiijUer lind nog eeil'kleine verrassing in petto. (Mo: Zlei'Jk/wsdK- Nieuws!,,,,!,-)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2