DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. en Engeland doen toezegging van gelden voor V.N.- leger Moskou erkent neerschieten van Amerikaans vliegtuig relletj es Anti-Amerikaanse in hoofdstad van Cambodja Proces tegen een „duivelsuitdrijver" Torren en kevers vreten aan bungalows Opnieuw overval op bejaarde vrouw wat IEQT DE De afsluiting van de Lauwerszee (Fr.) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN AOMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. Donderdag 12 maart 1964 120ste jaargang No. 19547 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 In dit nummer: Plannen 1964 V.V.V. Scharendijke Toestand op Cyprus nog ernstig Optisch grapje van prins Bernhard NICOSIA, 11-3. De Grieks-Cypri sche autoriteiten in het noord-Cypri sche dorp Kazaphani hebben de Brit se troepen ter plaatse woensdag het ultimatum gesteld het dorp vóór drie uur plaatselijke tijd te verlaten. Z\j trokken dit ultimatum echter om halt' drie in, aldus een Britse militaire woordvoerder. Alles zou op een mis verstand hebben berust. President Makarios vertrok woens dagmiddag naar Athene, waar hü de begrafenis van koning Paul zal bij wonen. Bij aankomst van Makarios schreeuwde een menigte jongeren: „zelfbeschikking voor Cyprus". LONDEN, 12-3. Intussen schijnt de kwestie van het V.N.-legei-, dat op het door twist verscheurde eiland moet worden gestationeerd, een eind- weegs voor elkaar te zijn. De Britse regering heeft Oe Thant meegedeeld dat zij bereid is een miljoen dollar bij te dragen in de financiering van het V.N.-politieleger voor Cyprus. Bovendien heeft Amerika twee mil joen dollar aangeboden. De totale kosten van het politieleger zullen zes miljoen dollar bedragen. Verwacht mag worden dat het ontbrekende geld ter beschikking komt zodra het leger zijn taak op het eiland zal kun nen beginnen. „Buitengewoon ernstig" ANKARA, 11-3. Een woordvoerder van de Turkse regering noemde woensdagmiddag de toestand op Cy prus buitengewoon ernstig. De Turk se regering heeft nota's doen toeko men aan de Britse en Amerikaanse regeringen, waarin de aandacht op deze toestand wordt gevestigd en waarin wordt herinnerd aan het recht van interventie van Turkije op grond van artikel 4 van het garan tieverdrag. President Makarios - aldus deze woordvoerder - heeft op het eiland geen zeggenschap meer. Zijn minis ter van binnenlandse zaken, die tot de Eoka behoort, en de communis ten hebben de leiding bij de opera ties. Britse waarschuwing LONDEN, 11-3. De Britse minister voor gemenebestzaken. Duncan San dys, heeft woensdag in het parle ment verklaard dat Engeland secre taris-generaal Oe Thant ervoor heeft gewaarschuwd niet veel langer de last van de vredestaak op Cyprus alleen te kunnen dragen. Sandys zei dat Engeland alle po gingen in het werk stelt om Oe Thant te helpen „zonder verdere gevaar lijke vertraging" een vredesmacht voor Cyprus op te bouwen. GENEVE, 11-3. Pier Spinelli, het hoofd van het V.N.-bureau in Euro pa, is woensdagmorgen uit Genève naar Nicosia vertrokken, waar hij zal optreden als tijdelijk plaatsver vanger van generaal Gyani, de per soonlijke vertegenwoordiger van se cretaris-generaal Oe Thant op Cy prus. NICOSIA, 11-3. Op Cyprus was het woensdagochtend over het alge meen rustig, maar op verscheidene plaatsen waar onlangs gevechten ge leverd zijn, duurt de spanning voort, zo heeft een Britse militaire woord voerder in Nicosia gezegd. In Malia bevonden zich nog onge veer achthonderd Turkse Cyprioten, die dinsdag de wapens hadden neer gelegd, bij een school op hooggelegen terrein. Een voedselkonvooi kreeg toestemming Malia binnen te rijden. MOSKOU, 11-3. De Russische re gering heeft woensdagavond meege deeld, dat het in Oost-Duitsland neergestorte Amerikaanse vliegtuig dinsdag boven Oostduits grondgebied is neergeschoten. Zij heeft bij de V.S. geprotesteerd tegen de wat zjj noemt verkenningsvlucht. In een woensdagavond aan de Amerikaanse zaakgelastigde Walter Stoessel overhandigde nota verklaart het Russische ministerie van buiten landse zaken, dat het Amerikaanse toestel - van het type RB-66 - is neergestort in de buurt van de stad Gardelegen als gevolg van een actie van een Russisch Jachtvliegtuig. De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft meegedeeld, dat Stoes sel de bewering dat het toestel een spionagevlucht maakte, van de hand heetf gewezen. Stoessel had het Rus sische ministerie van buitenlandse zaken laten weten, dat de RB-66 een PNOM PENH, 11-3. Grote menig ten hebben woensdagmorgen gede- mi nstrcerd voor de Amerikaanse en Br't>e ambassades in Pnom Penh, d« hoofdstad van Cambodja. Van het Amerikaanse ambassade gebouw werden ruiten ingegooid, (frwijl de Amerikaanse vlag werd neergehaald en vervangen door het C: mtodjaanse dundoek. Bij de Britse ambassade werd ge poogd het gebouw in brand te ste ken. De politie slaagde er eerst na ge ruime tijd in de betogers te ver spreiden. Persoonlijke gewelddaden jegens het personeel van beide ambassades hebben niet plaats gehad. Gp een later gehouden persconfe rentie heeft prins Norodom Siha- noek. het staatshoofd, zijn leedwe zen over het gebeurde uitgesproken alsmede bereidheid om alle aange richte schade te vergoeden. Hij deelde mede zijn „nederige veront schuldigingen" aan de Verenigde Staten en Engeland te zullen aan bieden. Aan zijn verklaringen voegde prins Sihanoek echter toe, dat al kan het gebeurde dan niet worden verontschuldigd, het in ieder geval begrijpelijk is dat Cambodjanen, die van nature zacht van aard zijn, kwaad worden tegenover mensen die hen voor de gek houden of verne deren. Intussen hebben de Cambodjaanse nationale vergadering en minister raad woensdag tijdens een buiten gewone vergadering een resolutie goedgekeurd, waarin de houding van het staatshoofd tegenover de Verenigde Staten en hun bondgeno ten wordt onderschreven en de re gering wordt verzocht met Noord- Vietnam en de Pathet Lao bespre kingen te openen onder de erken ning van Cambodja's neutraliteit en de onschendbaarheid van zijn grond gebied. Toenemende godsdienst vervolging in Rusland PARIJS, 12-3. Op een oecumeni sche bijeenkomst in Parijs woensdag avond heeft prof. Olivier Clement meegedeeld, dat de geloofsvervolging in de Sowjet-Unie sinds 1959 is toe genomen. Van 1958 tot 1962 zijn 10.500 van de 22.000 kerken gesloten, is het aantal priesters verminderd van 30.000 tot 14.000, is de helft van het aantal kloosters gesloten en zijn er slechts vijf seminaries overge bleven, waarvan er twee op het punt staan opgeheven te worden. Kinde ren van 3 tot 18 jaar mogen geen kerk binnengaan of godsdienstonder wijs volgen. Er zijn drastische maat regelen genomen om het dopen te verhinderen. Desondanks is de laat ste jaren 60 tot 80 procent van de kinderen gedoopt, aldus professor Clement. oefenvlucht maakte in West-Duits- land en onopzettelijk van zijn koers was afgeweken en het Oostduitse luchtruim binnengevlogen. Het feit, dat dit gebeurd was, werd betreurd. De Amerikaanse zaakgelastigde pro testeerde evenwel tegen het over ijlde optreden van de Russische strijdkrachten. In de door het Russische persbu reau „Tass" gepubliceerde Russische nota wordt tevens verklaard, dat een onderzoek op de plaats waar het toe stel is neergestort heeft uitgewezen, dat het vliegtuig speciale apparatuur voor verkenningen aan boord had en dat het het Oostduitse luchtruim bin nengedrongen was „met het speciale doel van militaire verkenningen". Discriminatie Joodse religie in de Sowjet-Unie ROME, 11-3. De vaste commissie van de conferentie van Europese rabbijnen heeft de Russische ambas sadeur in Rome een protest over handigd tegen de „onrechtvaardige discriminatie" jegens .de Joodse reli gie in de Sowjet-Unie. De commis sies zegt dat er nog maar 96 synago gen over zijn van de 450 die in juli 1954 in de Sowjet-Unie bestonden. De rest is gesloten. De stranding van de Ned. kustvaarder „Jan Brons Woensdagochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard in Delft de opening verricht van een nieuwe vleugel van de fabriek van de N.V. Optische Industrie „De pude Delft". - Foto: in een optische industrie mogen optische grapjes wor- ,dr'n verwacht, zoals hier van het gesprekf tussen prins .Bernhard (links) en dé directeur van het bedrijf, dr. A. Bouwer/." VENLO, 11-3. - Boktorren en houtkevers hebben een ruïneuze i 4 vraatzucht aau dc dag gelegd in twee complexen bungalow-woningen op dc Lcuthcrberg te Venlo. Vijftig woningen zijn zodanig aangetast dat de dakconstructies en de plafondhangers vernieuwd moesten 4 4 worden. Tijdens deze vernieuwingswerkzaamheden zullen de be- J woners tijdelijk elders ondergebracht moeten worden. De oorzaak van deze insecteninvasic is het feit dat bij de bouw 9 4 van de woningen - vrij spoedig na de bevrijding - een grote hout- schaarste bestond, waardoor men met mindere kwaliteiten hout (rondhout) heeft moeten bouwen. 4 4 Voor de gemeente betekent het inclusief de eveneens noodzakelijke J vernieuwing van de daken een extra uitgave van 280.000 gulden, waarbij dan nog ruim 25.000 gulden komt aan kosten van tijdelijke 4 4 onderbrenging van de door dc boktorren en houtkevers op de vlucht J J gejaagde bewoners. Aan de gemeenteraad is- voor genoemde bedragen krediet gevraagd 4 4 waarbij inbegrepen dc aanvraag van een rjjksvoorschot van onge- t J veer 189.000 gulden. WATERFORD, Ierland, 11-3. Zes van de negen bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder „Jan Brons", die voor Ardnarmilt Head in Ierland aan de 'grond is gelopen, zijn van boord gegaan. De kapitein, de eerste machinist en de eerste stuur man zijn op het schip gebleven, maar hebben de nacht aan 'de wal doorge bracht. Zij wililen vartdaag (donder dag) naar bet schip terugkeren, wan neer getracht zal woeden het vlot. te krijgen. Tweeling geboren op <le trap AMSTERDAM, 10-3. De 26-jarige Amsterdamse mevrouw J. H. Niamöt heeft op de trap van haar woning in de Verbindingsstraat Amsterdam- Zuid het leven geschonken aan twee dochters. Er was een taxi voor de woning voorgekomen om haar naar de kraamkliniek in de Jan Campert- sbraat te brengen. Zij kon de trap echter niet meer afkomen en beviel ter plaatse van de tweeling. De ijlings gealarmeerde politic van het bureau Pieter Aerbzstraat en een vroedvrouw verleenden assistentie. Toen de geboorte al een feit was, reed een ziekenwagen moeder en dochters alsnog naar de kraamkli niek. In Flevopoliler gevonden bommenwerper geïdentificeerd DEN ITAAG. 11-3. Thans is komen vast te staan dat delen van het wrak van een „Lancaster"-bommenwer- per van de Britse Koninklijke Lucht macht, dat in juli van bol vorig jaar »i!t de bodem van Oostelijk-Flevo- land is geborgen, niet afkomstig zijn van een der bommenwerpers van het fameuze 617-squadron dat de Möhnc- en Edor-stuwdammcn in Duitsland heeft vernield. Gebleken is dat het hier wrakstukken betrof van een „Lancaster" die in de naOht van 11 op 12 juni 1943 in bet IJssel- meer is terecht gekomen. In die nacht was dc Britse Ko- ninlijke Luchtmacht beziig met aan vallen op Munster en Dusseldorp. RAVENSBURG, 12-3. Vandaag (donderdag) begint in de Westduitse plaats Ravensburg een proces tegen de 51-jarige „duiveluitdrijver" Her man Dreher, die door een boer was gehuurd om „tovenaars en demonen" uit een koestal te verdrijven, maar die door zijn optreden de oorzaak was dat de boerin int haar huis werd verdreven. Dreherwordt beschul digd van „onbevoegde handelingen op het gebied van de geneeskunst" omdat hij voorgaf koeien te kxinnen genezen. De drie zusiers van de betrokken boer moeten eveneens terecht staan. Zij worden er van beschuldigd tij dens het echtscheidhigsproces tus sen. de boer en zijn vrouio valse ge tuigenis te hebben afgelegd. Dreher wordt tevens ten laste gelegd dat hij de zusters daartoe heeft aangezet. Militaire oefeningen in de Verenigde Staten Onder de naam „Desert Strike" zullen van 17 tot 30 mei de grootste militaire oefeningen van de Verenig de Staten van dit jaar worden ge houden. De oefening strekt zich uit over Californië, Arizona en Nevada. Voor het eerst zullen hierbij 7000 „neutralen" worden betrokken. De leiding heeft generaal Paul Adams. DEN IIAAG, 11-3. - Twee rovers zijn maandagavond binnengedrongen in de woning van de 63-jarige mej. Anlonia Jansje Brienne achter haar drogisterij in dc Van de Spiegelstraat no. 1 in Den Haag. Zij mishandelden de alleenwonende vrouw met een strijkijzer en gingen er met een be drag van ongeveer 200 gulden van door. Mej. Brienne liep hoofdletsel op en is voor onderzoek naar het zie kenhuis Zuidwal gebracht. Mej. Brienne kwam die avond om streeks kwart voor tien thuis. Zij sloot do deur van de drogisterij en ging naar het achterhuis. Kort daar na werd er gebeld. Er stonden twee mannen op de stoep die zeiden dat ze van de politie waren. Ze beweer den dat er bij haar aan de achter zijde van het huis was ingebroken. Dc vrouw liet ze binnen en de mannen wezen baar op een «keuken raam dat tien cm. open stond. Toen mej. Brienne het huis verlaten had was dat raam inderdaad gesloten ge weest. Verder stond er tegen een schutting in de tuin een trapje dat uit een schuur was gehaald. Toen zij zich in de slaapkamer be vonden greep een van de mannen dc vrouw van achteren vast. De an dere man sloeg baar daarna mot een strijkijzer op het hoofd. Het slacht- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wie spreekt, die zaait Wie hoort, die maait. BILT Dreher zou verscheidene vormen van duiveluitdrijving hebben toege past, waarvan er een bestond uit het neerschrijven van een „magi sche formule" op een stxikje papier, dat een koe moest opeten. Toen zijn optreden geen uitwerking bleek te hebben beschuldigde hij de 35-jari- ge vrouw van de boer er van, een heks te zijn die een vloek op de boerderij legde. Vanaf dat ogenblik werd de vrouw op haar eigen boer derij als een uitgestotene behandeld. Ze moest alleen in een kamer leven, de andere gezinsleden aten aan een aparte tafel, ze mocht haar huishou delijke artikelen niet meer gebrui ken en moest haar ivas apart ophan gen. Dat bleef zo totdat zij het huis verliet en bij haar ouders introk. Later werd haar echtscheiding toe gewezen. Tijdens het echtscheidings proces zeiden de zusters en Dreher dat zij niets van toverij afwisten. De zusters bekenden echter nadat de politie „benodigdheden voor tove narij" in hun ivoning had aangetrof fen. m De Zuid-Afrikaanse minister van arbeid, Trollip, heeft woensdag in het huis van afgevaardigden mede gedeeld, dat de regering besloten heeft Zuid-Afrika terug te trekken uit de internationale arbeidsorgani satie. offer smeökte om genade, waarop een van de mannen zei 'dat het «hem speet. Na de vrouw van wat 'geld te heb ben beroofd, trokken ze de draad1 uit het telefoontoestel en gingen er van door. Het mishandelde slachtoffer strompelde naar buren, «die politie en G.G.D. inlichtten. De «daders zijn nog niet gepakt. Oostelijke wind ■Verwachting tot vrijdagavond: Over het algemeen meer bewol king, maar geen regen van beteke nis. Krachtige tot matige oostelijke wind. Vannacht geen vorst meer, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 13 maart. Zon op 6.59, onder 18.41. Maan op 7.17, onder 17.51. Nieuwe maan: 14 maart te 3.14. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 maart 2.55 v.m. 15.23 n.m. BROUWERSHAVEN 13 maart 2.46 v.m. 14.59 n.m. Springtij: 16 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaan depressie «heeft zijn invloed uitgebreid over Enge land, Frankrijk en bet westelijk deel van de Middellandse zee. Tegelijker tijd is de luchtdruk in Scandinavië belangrijk gestegen, zodat 'daar een hogedrukgebied tot ontwikkeling kwam, dat vanochtend nog steeds in betekenis toenam. Door deze ont wikkelingen wakkerde de wind in onz eomgeving aan en werd de mist overal verdreven. Bovendien had de sterkere wind tot «gevolg dat het in de afgelopen nacht 9lechts enkele graden heeft gevroren. In de ko mende nacht en ochtend zal de oos telijke wind blijven doorstaan. De uit Duitsland aanstromende lucht is niet koud, zodat het komende nacht waarschijnlijk nergens meer zal vriezen. De genoemde depressie-ak- tiviteit «heeft tot gevolg dat een oce- aanfront dichter bij ons land komt te 'liggen. Er komt daardoor wat meer .bewolking, maar de regenkan sen worden niet groot. Australië blijft emigratiebron SYDNEY, 11-3. Nederland zal een grote emi'gratiebron voor Australië blijven, zo heeft de Nederlandse mi nister van sociale zaken en volksge zondheid. dr. G. M. J. Veldkamp, woensdag in Sydney verklaard bij zijn aankomst uit Nieuw Zeeland. De minister, die een reis van twee weken maakt om een indruk te krij gen van de integratie van Neder landse emigranten, zei dat de emi gratie moet doorgaan als onderdeel van bet streven naar een oplossing van 'het bevolkingsvraagstuk. DEN HAAG. Tegen twee uur woens dagmiddag zijn koningin Juliana en prins Bernhard met een regerings- friendship van Soesterberg vertrok ken naar Athene, waar z(j vandaag (donderdag) de begrafenis van ko ning Paul van Griekenland bijwonen LEEUWARDEN, 11-3. Twee dijk vakken van de toekomstige afsluit dijk in de Lauwerszee zijn reeds klaar. Ze hebben een lengte van een halve kilometer. De afsluitdijk krijgt, zoals bekend, een totale lengte van 13 km. Men verwacht dat dc afslui ting van de Lauwerszee in 1967 of 1968 voltooid zal zijn. Het ene dijkvak ligt tussen het weikeiland en de Groninger kust. Dit jaar zal dc verbinding tussen dit dijkvak en de Groninger kust tot stand worden gebracht. Daarna zal de Lauwerszee geleidelijk geheel af gesloten worden. De hoofdingenieur-directeur van de dienst Lauwerszee werken, ir. C. van den Burgt, beeft tijdens een dooi de stichting „Landaanwirmingsbolan- gen Noord-Friesland" en de stich ting „Noord-Groningen" georgani seerde persexcursie naar het weik eiland in de Lauwerszee een uiteen zetting gegeven over 'de stand van zaken. Het tempo en dc volgorde van de werkzaamheden zullen mede afhan gen van de nog steeds gaande zijnde studie van dc invloed der werkzaam heden op de stromingen. De stroom wisselingen leveren nog wel moei lijke waterstaatkundige problemen op, aldus ir. van den Burgt. Wel staat vast dat in hot sluitgat in de 'hoofdgeul tussen de Friese kust en 'hot wericeiland een drempel van caissons zal worden gelegd over een lengte van 900 meter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1