DE ZIERIKZEESCHE COURANT N?v.aDrukkerij' ^'^kl2r,! tA TiSSS^is"nSoT«sS?** Reële bedreiging voor Burghse ring STRIJD OP CYPRUS GAAT NAAR EEN BURGEROORLOG Marineman - met vliegtuig - nog in Libië Aanslag op vrouw Verslag Keuringsdienst van Waren, Goes „Gentleman-rover" „Verplettering van Maleisië" is het doel Landbouwschap Het Auschwitz- sprak met minister proces Nekkramp in Venlose kazerne BlU ZIERIKZEESCHE f| NIEUWSBODE Dinsdag 10 maart 1964 120ste jaargang No. 19546 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-22SS, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week na t8.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Zeer ernstige toestand Toch lenteboden KTIMA, 9-3. Maandagavond wa ren er in Ktima zware gevechten gaande tussen de beide Cyprische bevolkingsgroepen. Een Britse mili taire woordvoerder heeft de toestand zeer ernstig genoemd. De gehele dag zijn er Britse militairen beschoten. Zy metsten uit zelfverdediging te rugvuren. De bevolking van het Turks-Cy prische dorp Kaxaphani, door de re gering van het eiland voor de keus gesteld de wapens in te leveren of naar Nicosia te worden geëvacueerd, heeft maandagmiddag het eerste ge kozen. Politiemannen uit Kyrenia, geholpen door Britse militairen, doorzoeken het dorp. Een Britse militaire woordvoerder heeft gezegd, dat Grieken en Tur ken elkaar in Ktima beschieten met geweren, automatische wapens, mor tieren en brenguns. De Grieken hadden de Engelsen gewaarschuwd niet in de weg te komen, want dan zouden zij worden beschoten. De Britten hebben aangeboden de Turk se vrouwen en kinderen te evacue ren, maar de Grieken gaven daar voor geen toestemming. De Griekse voorwaarde is de totale overgave van de Turken. De Grieken hebben overal in Ktima wegversperringen opgericht en de Britten krijgen geen toestemming deze te passeren. In het strijdgebied bevinden zich hondera Britse militairen, die alleen per ra dio contakt met hun landgenoten hebben. De toestand in Zuidwest-Afrika NEW YORK, 9-3. In een rapport aan de speciale commissie voor apartheid" van de algemene verga dering der Verenigde Naties zegt de voormalige premier van Nepal, M. P. Koirala. dat de plannen van Zuid- Afrika voor het beheerschapsgebied Zuidwest-Afrika ten doel schijnen te hebben, het gebied te verdelen in Bantoestans waarin kleine stammen zijn ondergebracht en het gehele ge bied nauwer met Zuid-Afrika te verbinden. Volgens het rapport is het rijkste deel van Zuidwest-Afrika voor de blanken gereserveerd, die slechts een ze; de deel van de bevolking uitma ken. Veel belangstelling in kathedraal te Athene ATHENE. 9-3. Duizenden mensen stonden maandagavond voor de ka thedraal in Athene toen de deuren werden geopend om hen in de gele genheid te stellen de overleden ko ning Paul een laatste groet te bren gen. Velen hadden vier uur in de rij gestaan, bij bittere koude. De deuren gingen een uur vroeger open dan was aangekondigd. De vele po litiemannen die op de been waren ha c' den de grootste moeite de menig te in bedwang te houden. De Cyprische regering heeft mee gedeeld, dat haar strijdkrachten de actie tegen de Turkse wijk van Kti ma hebben gestaakt toen de Turken op een klein gebied waren samenge dreven. De Turken hadden beloofd hun fortificaties te vernielen en hun wapens in te leveren. Zij hadden goedgevonden dat de regeringstroe pen in de gehele stad, de Turkse wijk inbegrepen, patrouilleren. Beroep Oe Thant Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft maandagavond een beroep op het Griekse en het Turkse volksdeel op Cyprus gedaan de strijd te staken. MALTA, 9-3. De 21-jarige vlieg- tuigmaker-elektromonteur van de Nederlandse Marine, die zaterdag met een Grumman Tracker-toestel alleen en zonder toestemming van Malta naar Libië is gevlogen, be vindt zich met z\jn vliegtuig nog steeds in Libië. Een woordvoerder van de Britse marine op Malta heeft meegedeeld, dat Nederlandse officieren, die naar Libië zijn gevlogen om de vrijlating van de 21-jarige marineman en bet vrijgeven van de Grumman Tracker te bewerkstelligen, onverrichterzake zijn teruggekeerd. De zaak wordt naar de woordvoerder heeft gezegd, thans op regeringsniveau behandeld. Van Britse zijde in Libië is mee gedeeld, dat de Tracker, die op een niet meer gebruikt vliegveld bij Benghazi is geland, nog voor slechts tien minuten brandstof had. SPIJKENISSE, 9-3. De 31-jarige mevrouw K. Bremmer-Jousma uit Spijkenisse ligt sinds vrijdagnacht met levensgevaarlijke verwondingen in het Dijkzigt ziekenhuis te Rotter dam. De verwondingen zijn. haar toegebracht door de kostganger van het gezin, de 36-jarige sjouwer H. J. Een en ander is eerst thans bekend geworden. Behalve de vrouw heeft J., die vermoedelijk in een vlaag van ver- standsveubijstering heeft gehandeld, ook de man en een van de drie kin deren verwond. Zij konden echter na behandeling naar huis keren. J. zal woensdag worden voorgeleid aan de officier van justitie te Rotterdam, mr. van de Roemer, die zich ter plaatse van de situatie op de hoogte heeft gesteld. Naar hij tegenover de politie beeft verklaard, is J. tot zijn daad geko men doordat hij buiten zijn zinnen geraakte over (vermeend) lawaai van de kinderen van het gezin Bremmer. Intensieve controle kampwinkels wordt noodzakelijk Verschenen is het jaarverslag 1962 van de Keuringsdienst van Waren te Gces, waarin o.a. melding wordt gemaakt van het feit dat een aantal melkverkopers de verkoop van losse melk wegens een steeds afnemende vraag naar deze waar heeft ge staakt. Bij de controle van melk, zoals deze wordt afgeleverd door de vee houders aan de fabriek, werden 17 partijen bestemd als veevoeder en teruggestuurd in verband met aan wezig vuil. Ook de houdbaarheid van deze melk liet vaak te wensen over. Geconstateerd wordt dat dit overigens in vele gevallen geen ver wondering behoeft te wekken, omdatt op de veehoudersbedrijven, gezien uit hygiënisch oogpunt, weinig roos kleurige toestanden worden aange troffen. In de broodbakkerijen, wel ke met deeg verwerkingsmachines zijn uitgerust, werd een onderzoek ingesteld naar de in deze machines te gebruiken smeermiddelen. Het bleek dat de kwantiteit van het ge bruikte smeermiddel (minerale olie), wel binnen de perken bleef. Op de kwaliteit moest echter in vele ge vallen aanmerking worden gemaakt. De aanwezige voorraden werden in die gevallen retour gezonden naai de leverancier. Bij vijf groentehandelaren werd spinazie aangetroffen welke bezet was met larven. De aanwezige voor raden werden aan de verkoop ont trokken door middel van vernieti ging. Bij enkele slagers werd kleur- zout met meer dan 0.66 procent na trium nitriet aangetroffen. Ook in dit verslagjaar werd weer veelvul dig natriumsulfiet aangetroffen in De nieuwe gewelddaden zijn te be treurenswaardiger, nu wordt gepro beerd een V.N.-politieleger op de been te brengen, zei hij. Oe Thant heeft zijn boodschap ook gezonden aan president Makanos van Cyprus en aan de ministers van buitenlandse zaken van Griekenland en Turkije. De werkloosheid in de Verenigde Staten WASHINGTON, 9-3. President Johnson heeft in een rapport aan het Congres aangedrongen op het scheppen van meer werkgelegenheid in de V.S. en een betere scholing van de arbeiders. Volgens de gegevens waarover de Amerikaanse regering beschikt, is ondanks het feit, dat in februari 800 duizend mensen in ihet arbeidsproces zijn opgenomen, het aantal werklo zen van 4.500.000 toch niet geslonken. LONDEN, 9-3. Aan de hoffelijk heid waarmee de 23-jarige Stanley Lardner was opgetreden toen hij de Noorse mevrouw Balensi van 12.000 pond sterling (ruim 120.000 gulden) beroofde, heeft hij een betrekkelijk milde straf te danken. Een Londense rechter veroordeelde hem maandag tot twee-en-een-half jaar gevange nisstraf en zei, daarbij rekening te hebben gehouden met enkele „hoffe lijke gebaren die u maakte toen u deze dame beroofde". Lardner had met een bosje bloemen in zijn hand bij mevrouw Balensi aangebeld en was binnengelaten door de dienst bode. Hij had mevrouw Balensi op haar bed vastgebonden, maar haar kussens beschikt toen ze er over klaagde dat zij zo ongemakkelijk lag. Hij had haar tevens een paar dia manten oorbellen laten behouden toen de vrouw hem vertelde, dat ze voor haar een grote persoonlijke waarde hadden. Indonesië op fatale weg BOGOR, 9-3. De politieke en mi litaire leiders van Indonesië hebben maandag met algemene stemmen president Soekarno's politiek ter „verplettering van Maleisië" goed gekeurd. Minister mr. in Suriname al of niet toebereid rauw gehakt en in verse worst. Recreatie en hygiëne De toenemende behoefte aan re creatiemogelijkheden heeft er toe geleid, dat steeds meer kampeerter reinen met daarop verkoopgelegen heden voor eet- en drinkwaren wor den ingericht. De bestaande kamp winkels zijn in vele gevallen veel te klein en daardoor volkomen ontoe reikend geworden voor het beoogde doel. Het gevolg is hiervan, dat in tensieve controle noodzakelijk is, om onhygiënische toestanden te voorko men. In totaal werden door de keur meesters gedurende het verslagjaar 332 kleinere en grotere partijen van waren afgekeurd. Overtredingen Op Schouwen-Duiveland werden te Brouwershaven 287 inspecties ge houden, te Bruinisse 157, in de ge meente Duiveland 244, in Midden- Schouwen 177, in Westerschouwen 404 en in Zierikzee 501. De aard van de geconstateerde overtredingen waren o.a.: vuile toe stand cafétaria, vervuild bedrijf, on afgedekt broodvervoer, opslag brood in bakkerij, brood met te laag ge wicht aan droge stof, cons, ijs met te hoog kiemgetal, cons, ijs met te hoog kiemget. en coli-bacteriën, niet uitsluitend melkvet en te laag melk vetgehalte in roomijs, vuilschalige ongestempelde eieren, te hoge zuur- tegraad en te korte reductasetijd van melk, taptemelkyoghurt met te ho ge zuurtegraad, vuil vaatwerk, melk niet beschermd tegen rechtstreeks daglicht, vuil vaatwerk en geen roerder, zwaveligzuur in vlees. PARAMARIBO, 9-3. De Neder landse vice-premier mr. B. W. Bies heuvel, die een oriëntatiereis maakt door Suriname en de Ned. Antillen, bracht maandag op het ministerie van algemene zaken te Paramaribo een bezoek aan de Surinaamse pre mier, de heer J. Pengel. Deze richtte tot de Nederlandse ga9t een kort welkomstwoord en hoopte, dat de Nederlandse be windsman tij'dens zijn verblijf in Suriname een goede indruk zal krij gen van de wijze, waarop Sn Suri name de economische ontwikkeling ter band is genomen. Hij memoreer de de goede betrekkingen, die sedert het tot stand komen van 'het statuut hebben bestaan tussen Nederland en Suriname. Mr. Biesheuvel herinnerde er in zijn antwoord o.a. aan, dat in het Nederlandse parlement nog kort ge leden bij de behandeling van de 'be groting de regering 'heeft toegezegd, dat al het mogelijke zal worden ge daan om de samenwerking binnen het koninkrijk zo goed mogelijk te doen zijn. Zeven- a achtduizend man per soneel van de Italiaanse radio en televisie staken dinsdag, woensdag en donderdag. De vakbonden ihebben de staking uitgeroepen toen de on derhandelingen over een nieuw ar beidscontract waren doodgelopen. DEN HAAG, 9-3. In een gesprek van het Landbouwschap met de mi nister is ook van gedachten gewis- 9teld over de prijzen van tarwe en voedergranen. Het Landbouwschap vindt verhoging daarvan voor de ko mende oogst nodig. Ook werd ge sproken over de melkprijs en het a a rda ppel'beloi d De wens van het Landbouwschap ten aanzien van de richtprijs voor de melk: 33 cent per kilogram met 3,7 procent vet, is al békend geworden. Het Landbouwschap betreurt het, dat in hot Produktschap voor Aard appelen geen meerderheid kon wor den gevonden voor het voorstel, de prijs van over te nemen consump tie-aardappelen wekelijks te verho gen met twintig cent per honderd kg. als vergoeding van bewaar kos ten en bewaarrisico's. Het heeft de minister hiervan in kennis gesteld. Dat de minister f 750.000 beschik baar wil stellen als bijdrage in de kosten van het overnemen van 25.000 ton Bintjes, waartoe ihet Produkt schap besloten heeft, is ook reeds bekend 'geworden. guerrillastrijders uit Sabah en Sera- wak teruggetrokken worden, is maandag bijeen geweest om uit te maken of de dienstplicht al dan niet ingevoerd moet worden. Er is nog geen besluit gevallen. Dit is meegedeeld door minister van buitenlandse zaken Soebandrio na een 'bijeenkomst te Bogor in west- Java. Soebandrio voegde hieraan toe dat er nu nieuwe stappen genomen zullen worden. Hierop ging hij ech ter niet verder in. Twee maal binnen 48 uur is Soe- Biesheuvel karno nu met zijn belangrijkste me dewerkers bijeen geweest om de houding van Indonesië tegenover Maleisië te bepalen na de misluk king van het overleg tussen beide landen om hun geschil te regelen. De regering van Maleisië, die bij dit overleg eiste dat de Indonesische Generaal Agasi overleden na auto-ongeluk APELDOORN, 9-3. Als gevolg van een autobotsing 'in Apeldoorn is de kwartiermeester-generaal, luitenant- generaal J. P. F. Agasi om het le ven gekomen. Hij reed in zijn particuliere auto met zij nvrouw. Beiden zijn na het opgeluk dat plaats vonld op de Hoen- derloseweg, overgebracht naar een ziekenhuis in Apeldoorn, waar de generaal na aankomst ds overleden. Mevrouw Aagasi werd ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. Generaal Agasi was 55 jaar. Hij had een Ind'isChe carrière achter de rug. Adelaar contra vliegtuig Ergens in Zweden heeft zondag een adelaar, die kennelijk verstoord was door het lawaai van een voorbij vliegend straalvliegtuigje, een aan val gedaan op een even later aan komend sportvliegtuigje. De be stuurder Ihiervan zag ihet woedende beest echter aankomen en wist het na een aantal hanldiige manoeuvres tenslotte te ontwijken. Eén dode UTRECHT, 9-3. Maandag is in het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht de 19 jaar onde dienstplich tige soldaat J. W. Bos uit Utrecht ana nekkramp overleden. Hy be hoort tot de A-compagnie van het tweede depot infanterie in Venlo. De militair was vrijdag met ver lof thuisgekomen en kort daarna riek geworden. Hij is diit weekeinde in het militair hospitaal opgenomen en daar maandag overleden. Een andere militair van hetzelfde onderdeel, de 19-jarige dienstplich tige soldaat L. W. J. A. M. Boogers uit Tilburg, is met nekkramp opge nomen in het Sint Josephziekenhuis in Venlo. De Legervoorlichtings- dienst deelde mee, dat zijn toestand vanmiddag redelijk was. Er bestaat geen levensgevaar. In de Frederik Hendrik-kazerne in Venlo, waar beide militairen waren gelegerd, zijn enkele maatregelen ■genomen. De militairen hebben Sul- pha-tabletten ontvangen en hebben slechts lichte diensten, maar zullen dit weekeinde wel met verlof gaan. In de kazerne zijn militairen gele gerd die in februari voor eerste oefe ning onder de wapenen zijn geko men. De Nederlandse minister van eco nomische zaken, prof. dr. J. E. An- driessen, heeft maandag als eregast aangezeten aan eer. lunch, die de Is- raëlische minister van handel en in dustrie, Pinha's Sapir, heeft gegeven. AALTEN. De twee en een half jarige H. J. G. Essink in Dale (ge meente Aalten) is verdronken. Het jongetje, dat met een vriendinnetje buiten speelde, is dicht bij de ouder lijke woning in een particulier zwembad gevallen. KIEL, 9-3. In het proces tegen de vroegere SS-hauptsturmführer Hans Graalfs, die in Kiel terecht staat wegens moord op 1.500 joden in Wit-Rusland, heeft de rechtbank maandag aantekeningen van Hitiers hoogste SS-leider Heinrich Himmler laten voorlezen, die nog eens de waanzin van de vernietigingstheorie van de nazi's omlijnden. De oplossing van het jodenvraagstuk noemde Himmler een roemruchte episode in de Duitse geschiedenis, die nooit zou worden geschreven. In het jaar 1943 had Himmler tij dens een toespraak in Posan ver klaard dat de Duitsers door de jo- denvernietiging „geen schade aan ziel of karakter" liepen. Randolf Ohurahill, de zoon van sir Winston heeft maandag in een Londens ziekenhuis een longoperatie ondergaan, die drie uur heeft ge duurd. Zijn toestand wordt bevredi gend genoemd. Ze kwamen niet! MILLAU (Zuid-Frankrijk), 8-3 De burgemeester van het plaatsje Melagues bij Millau heeft de hele dag tevergeefs gewacht of één van zijn 105 kiezers zo goed zou willen zijn te komen stemmen. Zoals be kend zijn die dag kantonalen- verkiezingen in Frankrijk ge houden. Niemand daagde op. De burgemeester zond ten ein de raad zijn lege stembus maar in - zijn eigen stembiljet deed hij er ook maar niet in, an ders zou deze verkiezing niet langer geheim geweest zijn. - In de Normandische plaats Sant Pierre sur Dives stemde een man op Brigitte Bardot. Die ivas echter niet kandidaat gesteld. Ondanks koude, gure winden laten de crocussen zich niet langer in de grond houden: overal in de hoofd stad, waar de afdeling beplantingen voor enkele maanden duizenden bol letjes in de grond heeft gestopt, wordt het grastapijt opgefleurd door de kleurige lenteboden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA7 UQT VI Droog en rustig weer Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met weinig bewolking en in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Vannacht over het algemeen lichte vorst, morgenmid dag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. 11 maart. Zon op 7.04, onder 18.37. Maan op 6.25, onder 15.16. 12 maart. Zon op 7.01, onder 18.39. Maan op 6.53, onder 16.33. Nieuwe maan: 14 maart te 3.14. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 maart 1.18 v.m. 13.52 n.m. 12 maart 2.11 v.m. 14.41 n.m. BROUWERSHAVEN 11 maart 1.16 v.m. 13.38 n.m. 12 maart 2.06 v.m. 14.22 n.m. Springtij: 16 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-3. Het K.N.M.I. deelt medeEen langerekt hogedrukgebied strekt zich uil van het zeegebied tus sen Schotland en IJsland via onze omgeving naar de Balkan. Rondom dit hogedrukgebied trékken een aan tal storingen. Deze kunnen echter geen invloed uitoefenen op het weer in Nederland. Het droge en rustige weer houdt daarom aan. In de ko mende nacht zal er over het alge meen niet meer dan lichte vorst voorkomen, plaatselijk met vorming van mist. Morgen overdag loopt de temperatuur op tot dezelfde waaiden als vandaag of iets ihogere. Koninklijk Paar naar Griekenland DEN HAAG, 9-3. H.M. de Konin- gin en Z.K.H. de Prins der Neder landen zullen woensdagmiddag elf maart a.s. naar Athene vertrekken teneinde de begrafenis van korting Paul I van Griekenland bij te wonen. MÜNCHEN. Terwijl een der vele felle sneeuwjachten een steeds dik ker pak maartse vlokken over de Beierse hoofdstad München uil- stortte, werd daar de Holland-bloe- menweek officieel geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1