I Lingerie mode Het Gelukskind Overheidssteun aan aardappelmarkt van f 750.000,— „150 jaar Brabant" 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 maart 1964 No. 19545 TWEEDE KAMER Wijziging van Prijzenwet DEN HAAG, 5-3. De Tweede Ka mer heeft donderdag met 99 tegen 24 stemmen de wijziging van de Prijzenwet goedgekeurd, die de mi nister van economische zaken meer bevoegdheden geeft voor optreden tegen te grote prijsstijgingen. De goedkeuring is echter „tijdelijk" ver leend. Bij amendement in de bepa ling is opgenomen dat per 1 januari 1966 de Prijzenwet en de wet op de economische delicten opnieuw zullen worden gewijzigd en wel in die zin dat de nu aangebrachte wijziging gen vervallen. Minister Andriessen heeft, zonder enthousiasme uiteraard, deze beper king aanvaard die het gevolg was van een initiatief van de heren Rool- vink en Meulimk (A.R.P.), van Son en Nelissen (K.V.P.), en van der Mei (C.H.U.). De heer Roolvmk verklaarde bij de indiening van dit amendement, dat de minister de S.E.R. had moe ten raadplegen. Hij kon zich vereni gen met het argument van de be windsman, da thet spoedeisende ka- wnidsman, dat het spoedeisende ka- pleging niet had toegelaten. Hij meende echter ook, dat de wet nu een tijdelijk karakter moest krijgen. De S.E.R. kan dan alsnog geraad pleegd wonden en men zou voor 1 januari 1966 de zaak opnieuw kunnen bezien. Geen willekeur Minister Andriessen heeft bij de verdediging van zijn wetsontwerp voor de stemmingen verklaard dat men beslist niet bang behoeft te zijn voor willekeur. De prijzenwet 'blijkt onder de druk van de 'huidige omstandigheden als instrument tegen te ver gaande prijs verhogingen met toereikend. Er is (tijdelijk) goedgekeurd grotere slagvaardigheid nodig, doch tegelijk is in grotere zorgvuldigheid voorzien. De wijzigingen maken het mogelijk dat snel individueel wordt opgetreden tegen te grote prijsstij gingen, zonder dat op gehele be drijfstakken een blaam wordt ge worpen. LAND- EN TUINBOUW Grondonderzoek in particuliere tuinen De laatste jaren heeft 'het Bedx-ijfs- laboratorlum voor Grond- en Ge- wasonderzoëk te Oosterbeek jaar lijks vele duizenden grondmonsters uit particuliere tuinen ontvangen voor onderzoek op bemestingstoe stand. Uit de resultaten van dit onder zoek blijkt dat de mestingstoestand van de onderzochte tuinen erg on evenwichtig is en dus veel te wen sen overlaat. Dikwijls moet een be- kalking worden geadviseerd met na me op zandgronden en in veel ge vallen laat ook de magnesiumtoe- stand te wensen over. Wanneer u veel plezier van uw tuin wilt hebben en dat heeft u wan neer de gewassen goed groeien en bloeien, is het een eerste vereiste om de bemestingstoestand op een goed peil te brengen. Het toepassen van grondonderzoek en het zo nauwkeurig mogelijk op volgen van het bemestingsadvies zul len u in belangrijke mate kunnen bijstaan om dit ideaal te verwezen lijken. Flitsen uit het buitenland NICOSIA. President Makarios van Cyprus heeft 'bevel gegeven dat alle Turkse gijzelaars op Cyprus worden vrijgelaten. PUERTO VALLARTE (Mexico). Het huwelijk tussen de filmster Eli zabeth Taylor en de zanger EddSe Fisher is in. Mexiico ontbonden. SAN FRANCISCO. De Ameri kaanse uitvoer naar de landen der Europese Economische Gemeenschap is meer toegenomen dan die naar welk ander" deel van ide wereld ook, zo heeft de Amerikaanse minister van han'del, Luther Hodges, in een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel van San Francisco ver klaard. ATHENE. De manoeuvres, die een deel van de Griekse vloot in de Egeïsche zee heeft gehouden en waaraan ook legereenheden hebben deelgenomen, zijn beëindigd. DUNDEE. De 21-jarige Schot Ja mes McKenSie heeft 'in Dundee het wereldrecord „twisten" met drie mi nuten 'gebroken en gebracht op 99 uur en 27 minuten. McKensie - die van plan was om 100 uur te danken - ging op aanraden van zijn dokter naar bed. BRUNSWIJK. De rechtbank in Brunswijk heeft de behandeling voortgezet tegen vijf voormalige S.S.-officieren die ervan worden be schuldigd in 1941 Joden te hebben vermoord bij Pinsk in Rusland. HUA HIN (Zui'd-Thaüand). De Maleisische premier toenkoe Abdoel Rahman heeft in een gesprek met verslaggevers te Hua Hin, in Zuid- Thailand, verklaard dat het moge lijk noodzakelijk zal zijn de nabij Maleisisch Borneo gelegen bases, die door de Indonesische guerilla strij ders worden gébruikt, te treffen. „Wij kunnen niet altijd 'in de ver dediging blijven", waarschuwde hij. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft er mee ingestemd, dat voor het ver voer van Amerikaans graan naar Russische havens ook gébruik wordlt gemaakt van schepen met een groter diepgang dan negen meter. Deze schepen werden tot drusver geweerd, omdat de Sowjet-havens er niet op berekend zouden zijn. NEW YORK. Naar aanleiding van berichten over onthullingen, die de in 1961 naar het westen uitgeweken Pools-Russisohe geheime agent Mi chael Goleniewski gédaan zou heb ben schreef het Amerikaanse blad „New York Journal American" dat in Warschau Amerikaanse diploma ten werden gechanteerd om mee te werken aan het Russische spionage- net. De communisten hadden daar voor knappe Poolse meisjes in dienst COLOMBO. De Ceyl'onese regering heeft de noodtoestand afgekondigd, nadat de gehele elektriciteitsvoorzie ning was onderbroken door een sta king van het technische personeel. De regering heeft de eis 'tot het toe kennen van een „risico-bijslag" van de hand gewezen. LONDEN. Een voormalige Britse schoonheidskoningin, de 19-jarige Rosemary Williams, heeft verschei dene aanbiedingen gekregen van mensen die een oog aan haar willen afstaan. Rosemary is al blind aan één oog en nu dreigt zij ook het licht an 'het andere oog te verliezen. On der de mensen die haar willen hel pen, is een 44-jarige sleepbootkapi tein, die zegt aan één oog genoeg te hebben. KEULEN. Een 60-jarige voorma lige economische journalist, dr. Wal ter Girnth, is in Keulen tot 15 maan den gevangenisstraf veroordeeld omdat hij tussen 1955 en 1961 verra derlijke betrekkingen heeft onder houden met de Oostduitse spionage dienst. BELGRADO. President Ben Bella van Algerië 'bevindt zich bi Belgra do. Dit is zijn eerste officiële bezoek aan een Europees land in zijn hoe danigheid van Algerijns staatshoofd. DEN HAAG, 6-3. De ministers van financiën en van binnenlandse zaken delen in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begro ting 1964 van het Gemeentefonds mee, dat, hoewel het complex, van uitvoeringsmaatregelen ten behoeve van de definitieve vaststelling van de uitkeringen 1960, 1961 en 1962 op grond van de financiële-verhoudings- vvet 1960 thans is voltooid, de uitke ringen zelf nog niet vaststaan. Zij verwachten dat deze uitkeringen dit jaar definitief zullen worden vastge steld. Met bromfiets te water en verdronken SAPPEMEER, 8-3. De politie te Sappemeer heeft zondagmorgen het stoffelijk overschot van de achttien jarige B. Jong, wonende te Sappe meer, uit het Aéhterdiep opgehaald. De jonfgen was zaterdagavond per bromfiets naar Noordbroék gegaan. Zondagmorgen werd ontdekt dat hij niet meer thuis was gekomen. Wel was zeker dat hij uit Noordbroek was vertrokken. Zijn vader deed van de vermissing aangifte. De politie vond na dregging in het Achterdiep de brommer onder 'het ijs. Kort daar na werd ook 'de jongen gevonden. kleintjes uité® het binncnlohd ROERMOND. Dinsdag 17 maart zal voor de meervoudige kamer van de Roermondse arrondissements rechtbank de zaak dienen tegen de 42-jarige landbouwer J. A. L. uit uit Lomm in noord-Limburg. De man wordt ervan beschuldigd in de avond van 8 maart 1963 de 45-jarige P. G. H. van Knippenberg, wonend aan de Lingsforterweg te Arcen, van het leven te hebben beroofd door hem met een baksteen op het hoofd te slaan. SPIJKENISSE. Op het terrein van de in aanbouw zijnde aluminiumfa- ibriek aan de Oude Maasweg in het Botlekgebied in Spijkenisse, is de 23- jarige H. van der Schans uit Hoog vliet door een achteruitrijdende zand- auto overreden en op weg naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam aan de bekomen verwondingen overleden AMSTERDAM. Over vier jaar zal het nieuwe Amsterdams historisch museum klaar zijn, dat gevestigd wordt in het voormalige gebouwen complex van het uit de zeventiende en achttiende eeuw daterende bur gerweeshuis, dat uniek gelegen is tussen Kalverstraat en Nieuwezijds Voorburgwal in het hart van de hoofdstad. HEERDE. De gemeente Heerde krijgt een beeld van wijlen koningin Wilhelmina, dat op 28 april door de commissaris der koningin in Gelder land, mr. H. W. Bloemers, wordt ont huld. Het wordt een bronzen kopie van het gipsen borstbeeld, dat in 1928 door A. Valise voor Heerde ver vaardigd werd. ROOSENDAAL. De 20-jarige dpi. korporaal N. van de Merbel uit Fij naar (N.B.) is tussen Bergen op Zoom en Roosendaal om het leven gekomen toen hij op de terugweg naar de kazerne werd geraakt door een aanhangwagen van een vracht auto. ROTTERDAM. Heden (maandag)- morgen arriveerde de „Willem Ruys" onder commando van kapitein Her man van den Heuvel uit Roermond, van haar 23ste reis rond de wereld aan de Lloydkade te Rotterdam. Het schip, dat op deze reis ongeveer 2200 passagiers vervoerde, was op het ge hele trajékt praktisch volgeboekt. HENGELO. De Koninklijke Ne derlandse zoutindustrie is begonnen om in Hengelo een nieuwe fabriek te bouwen, die eind volgend jaar reeds in bedrijf zal worden gesteld. Naast de bestaande zoutfabriek in Hengelo komt op een zes hectare groot ter rein het nieuwe bedrijf, door de K. N.Z. zelf ontworpen. UTRECHT. In Washington is mee gedeeld dat deelnemers aan de col lectieve Amerikaanse inzending op de voorjaarsbeurs '63 in Utrecht, tij dens de beurs voor bijna een miljoen dollar hebben verkocht, terwijl er na de beurs nog orders voor in totaal 3.5 miljoen dollar werden geboekt. TWEEDE KAMER Vragen over legerpredikanten en kernbewapening DEN HAAG, 7-3. Heeft de minis ter kennis genomen van het geschil, dat is gerezen tussen de hoofdleger- predikant en een aantal predikanten naar aanleiding van zijn standpunt, dat hij geen legerpredikanten wil aanstellen, die instemmen met het rapport van de synode der Neder landse Hervormde Kerk over de kernbewapening en van die instem ming eventueel ook willen doen blij ken in de uitoefening van hun ambt? Aldus een schriftelijke vraag van de Tweede Kamerleden Kleijwegt en Patijn (pvda) aan de minister van defensie. Gevraagd wordt dat dooi de regering consequenties verbonden zullen worden aan het standpunt van de hoofdlegerpredikant in dier voe ge, dat bepaalde reserve-legerpredi- kanten niet meer in werkelijke dienst ST. PHILIPSLAND Dertigjarig bestaan Plattelandsvrouwen-afdeling De afdeling St. Philipsland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen vierde 5 maart jï. het 30-jarig be staan. Dit feit werd herdacht met een koffiemaaltijd, waaraan ook aan zaten de donateurs en het bestuur van de Z.L.M. afdeling St. Philips land met hun dames. De presidente, mevr. J. van Dijke- Stehouwer, opende deze avond met een hartelijk welkom tot de aanwe zigen en een terugblik op de afge lopen dertig jaar. Ook las ze nog enige ingekomen gelukwensen voor. Verder voerden het woord de heer H. Timmers, voorzitter van de Z.L. M.-afdeling, de heer A. van Dijke GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over de maand februari 1964 Geboren: 10. Adriana, d. van Cor nells den Boer en Elisabeth Duin houwer (Brouwershaven); 18. Jaque- line Isabella Paulina, d. van Pdeter L. Quist en Paulina N. van Oeveren (Dreischor); 26. Aartje Jacomina, d. van Thomas Verburg en Danie C. Ganzeman (Noordgouwe). Gehuwd: 28. Jacobus Philippus Theuns, 25 j. (Zierikzee) en Johanna Dina van der Linde, 21 j. (Dreischor). Overleden: 19. Margaretha Pieter- nella Tuinman, 80 j., weduwe van Cornelis Heijboer (Dreischor); 25. Leendert van de Sluis, 59 j., echtge noot van Anna Ganzeman (Zonne- maire); 27. Johanna Louwenina van den Hoek, 85 j., weduwe van Jan C. Janse (Noordgouwe). Ingekomen: 7. Jacob I. Hage en echtgenote (Dreischor) van Du Ice land; 10. Cornelis Duinhouwer (Brouwershaven) van Vlissingen; 14. Heiko J. Japenga en gezin (Noord gouwe) van Delfzijl; 21. Pieter van der Wekken en echtgenote (Zonne- maire) van Waalwijk; Cornelis van der Male en echtgenote (Brouwers haven van Duiveland. Vertrokken: 5. Daniël H. Hooger- werf (Zonnemaire) naar Wester- schouwen; 6. Hubrecht J. Fierens en gezin (Brouwershaven) naar Zierik zee; 17. Alida Eekhoud (Noordgouwe) naar Rotterdam; Jacob Fondse (Zon nemaire) naar Zierikzee; 28. Marinus P. J. Geleijnse (Zonnemaire) naar Vlaardingen; Adriaan P. Kort en ge zin (Noordgouwe) naar Zierikzee; Jo- sephus P. Smulders en gezin (Drei schor) naar Oud-Vossemeer; Johanna D. van der Linde, echtgenote van J. P. Theuns (Dreischor) naar Zierik zee; Kornelis P. de Vlieger (Zonne maire) naar Westerschouwen; Gerrit de Meulmeester (Brouwershaven) naar Zierikzee. zullen worden geroepen (zoals dooi de regering is aangekondigd in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer omtrent hoofdstuk X der rijksbegroting voor 1964 in par. 131) en dat reeds maatregelen tegen in dienst zijnde legerpredikanten zijn getroffen? „Betekent dit niet, dat dienaren der kerk in de uitoefening van hun ambt door de overheid via de hoofd legerpredikant aan een censuur zou den worden onderworpen? Is de regering niet van oordeel, dat - wat men ook moge denken over de inhoud van het rapport dei- synode - hierdoor de vrijheid van het getuigenis en de pastorale zorg van de zijde der kerk op onverant woordelijke wijze zouden worden beperkt?", aldus de vragen. DEN HAAG, 7-3. Minister Bies heuvel heeft een beslissing 'genomen op het verzoek van (het Produkt- schap voor Aardappelen tot financi ële bijstand in de maatregelen van het ProduktsChap tot steun aan de aai'dappelimarict. Het ProduktsChap heeft - zoals bekend - in eerste aanleg de gele genheid geopend tot overname van 25.000 ton consumptie-aardappelen van de klei van het ras Bintje, Üie uit de marlot worden genomen. De •minister van landbouw en visserij heeft steun van de overheid toege zegd met deelneming voor vijftig procent in de 'kosten van overname der 25.000 ton aardappelen tot een bedrag van f 750.000 ten laste van het land'bouw-egalisatiefonds. De minister van landbouw en vis serij heeft het ProduktSdhap voor Aardappelen schriftelijk in kennis gesteld van 'dé financiële hulp van •de overheid bij zijn pogingen tot on dersteuning van de prijsvorming voor consumptie-aardappelen. Marktordenend beleid De bewindsman wijst het Produkt- séhap er evenwel op, dat het markt ordenend beleid voor consumptie aardappelen weinig bevredigend is. Als gevol'g van het ontbreken van een door het bedrijfsleven zelf ont wikkeld' doelbewust marktordenend •beleid, loopt de praktijk met inci- namens de donateurs en van de le den mevr. M. Stols-Zandee, terwijl de heer W. Rijstenbil namens alle aanwezigen het bestuur dankte voor de aangeboden maaltijd. De presidente dankte ieder per soonlijk voor de hartelijke woorden en de aangeboden cadeaus. Mevr. Van Dijke stelde vervolgens haar opvolgster, de nieuw gekozen pre sidente, mevr. R. Wisse-Kleppe, voor. Als symbolisch gebaar overhandigde mevr. Van Dijke aan mevr. Wisse de versierde voorzitstershamei*. Mevr. Wisse hoopte op de door haar voor gangster ingeslagen weg te mogen voortgaan en zij bood mevr. Van Dijke a'ls blijk van waardering na mens de afdeling een vaas met bloe men aan voor het vele verichte werk. Het tweede gedeelte van deze fees-1 telijke bijeenkomst werd o.a. bijge woond door het hoofdbestuurslid mevr. J. van Willegen-Everse en de prov. secretaresse mej. A. v. d. Lee- den. De heer Henri van Leeuwen uit Amsterdam hield vervolgens een ge voelige en humoristische voordracht „Zwerver in Parijs", waarin hij de weemoed van de eenzame en het ge luksgevoel van de zwerver op mee slepende wijze naar voren wist te brengen. Na deze voordracht bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 8-3. Van de 474.921 deelnemers in de sporttoto van deze week had er zich zondagavond één gemeld voor de eerste prijs van f 109.927,Voor de tweede prijs van f 73.285,waren tien gegadig den met twaalf punten. NIEUWE ZOMERPOSTZEGELS DEN HAAG, 7-3. Dit jaar zullen voor de 25ste maal zomerpostzegels worden uitgegeven. Deze zegels zul len op a'Lle postinriCh tingen in Ne derland verkrijgbaar zijn van 21 april t.m. 13 juni 1964. Zoals gebrui kelijk wordt 'de opbrengst van de toeslag op deze serie door de stich ting comité voor de zomerpostzegels uitgekeerd aan landelijke en regio nale instellingen voor volksgezond heid, maatschappelijk werk en cul turele doeleinden, ter ondersteuning van adtiiviteiten, die niet op andere wijze ter hand genomen 'kunnen worden. De serie, die uit vier zegels be staat, is gewij'd aan de verhouding van de mens tot het dier. Mede be palend voor de keuze van (het the ma zijn de suggesties geweest van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren ,'diie op 25 augustus van dit jaar 'haar eeuwfeest viert. Vader „Bliksem" KARINEHOM (Zweden), 7-3. Een 83-jarige gepensioneerde Zweed, Emil Blixt, in Ving- aaker bij Katrinehorn, is pas vader geworden. Voor de twaalfde keer. Zijn 40-jari- ge vrouw Viola schonk twee dagen geleden het leven aan een zoon. Blixt (die naam be tekent „bliksem") zei over de telefoon tegen een verslagge ver van Reuter: „Ik ben net aan de was. Hoe ik' het maak? Goed - ik heb veel ervaring, zie je". De nieuwe aanwinst brengt het aantal kinderen op vijf meisjes en zeven jongens. De jongens heten allen Knut, de meisjes Viola. Het gezin werd pas in 1941 gesticht, toen de heer Blixt 60 jaar oud was. „Het bloed joeg door mijn ade ren toen ik Viola ontmoette, die toen pas 17 was", zei hij. - De oudste vader ter wereld zou een Amerikaanse boer zijn die net 94 was geworden toen zijn 27-jarige vrouw haar eer ste kind kreeg. Maar hij had er al zestien gekregen in een vorig huwelijk. dentiële beslissingen in belangrijke mate achter de feiten aan. Minister Biesheuvel doet dan ook een dringend beroep op het Produkt Sdhap de mogelijkheden tot (het ont wikkelen van een meer verantwoord marktordenend beleid na te gaan. BREDA, 7-3. In het cultureel cen trum „De Beyerd" te Breda 'heeft burgemeester dr. R. Geuljans, zater dagmiddag de expositie „150 jaar Brabant" geopend. Het overgrote deel van de tentoongestelde prenten, boeken en kaarten is afkomstig uit de bibliotheek van (het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Weten schappen van Noord-Brabant. Dr. Geuljans is in zijn openingswoord in kort bestek door de Brabantse ge schiedenis gewandeld, waarbij het accent viel op de gebeurtenissen rondom Breda ten tijde van het verdwijnen van de Fransen uit ihet gewest. De tentoonstelling zal een inzicht geven van de vooruitgang in anderhalve eeuw. AMSTERDAM. Tengevolge van gladheid van de Zuiderzeeweg te Amsterdam is de 49-jarige octrooi- employé P. W. Slokker uit Laren om het leven gekomen. Tewaterlating bij „De Schelde" VLISSINGEN, 7-3. Zaterdag 14 maart zal 'het bij de N.V. Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen voor rekening van Messrs. Verder en Company (Horig Kong) Ltd. te Hong Kong gebouwde motor vrachtschip „Sea Amlber" te water worden .gelaten. De doopplechtigheid zal wonden verricht door mevrouw E. Hupkes-Datnme. De afmetingen van het schip zijn lengte over alles 157,40 meter, Üe breedte 20 meter en diepgang 9.31 meter. Het draagvermogen is 14.800 ton. Begrafenis koning Paul ATHENE, 7-3. Tot dusver is be kend' dat de volgende vorstelijke presonen de begrafenis van koning Paul, donderdag, zullen bijwonen: koning Frederik van Denemarken, koningin Ingrid en 'die Deense prin sessen Margarethe en Benedikte, ko ning Gustav Adolf van Zweden, ko ning Olav van Noorwegen en koning Boudewijn van België. President Johnson maakte zater dagavond op zijn persconferentie be kend dat zijn echtgen'ote, lady Bird, en oud-px-esident Truman hem bij de plechtigheden zullen vertegen woordigen. Ook president Makarios zal aan wezig zijn. Nog enkele voorbeelden van de nieuwe lingerie-mode. St. Tropez pyama van rose katoenbatist. De mouwtjes, pantalon en het hesje zijn met katoenen kant afgezetDe satij nen band met een strikje is een typisch voorbeeld van de Empire- lijn. Satijn-katoenen pyama met een aar dig blauw streepdessin op witte on dergrond. De randen zijn passend bedrukt. Feuilleton door B. J. ten Wesepe Die avond had Jan stof genoeg en de meisjes, maar ook mevr. Hoek stra, vroegen 'hem honderduit. Onder het genot van een kop koffie met een paar gebakjes, vertelde Jan van zijn wedervaren in de drie steden, maar verzweeg zijn luchtkasteeltje. Daar .had niemand verder mee te maken. In het nieuwe ja;ar puzzelde Jan' Stuurman door, maar aangezien he>t doorgaans de noimale kleine puzzel tjes waren, bleef zijn winst beperkt tot post/wisseltjes van twee en een ha'lve gul'den en een enkele keer vijf. Bovendien sloög hij ook wel eens de plaink cm'is, want 'hij begon een beetje overmoedig te worden en alls ihij eenmaal een puzzel opgelost 'had, beschouwde hij het als klaar en goed, zodat hij niet de moeite meer nam om alles nOg eens te con troleren, zodat 'hij weleens een foutje maakte. Maar dat kon hem (niet zo veel schelen. Hij vond het boven dien een bijzonder prettig tijdver drijf en al waren Stien en Lien leu ke' meisjes, je kon toch niet iedere avond uitgaan, want dat kostte te veel centen en 'hij was op zijn manier nog altijd erg zuinig. Geld over de ba'ljk gooien had géén enkele zin. Als je spaarde, kreeg je iéder jaar je rente en 'hoe '.groter de spaargelden, des te gxpter de rente, waar je per slot van rekening niets voor hoefde te doen. Zo groeide zijn tegoed op 'het spaarbankboekje en met bijzonder veel genoegen ging 'hij eens in de week wait geld wegbrengen. Voor la ter, dacht hij altijd'. Je kunt nooit weten', hoe je het nog eens kon ge bruiken of nodag mochlt hebben. Fébruai-i kwam met veel natte sneeuw, af en. toe een paar dagen vorst en dan weer dooi Veel was er niet aan. Een dei* 'illustraties bracht •in het 'begin, van deze maand een1 re portage over Jan1 Stuurman met als opschrift „Het gelukskind, dat de hoofdprijs won". Met enkele foto's bij het interview en opnieuw stond Jan in de stad dn 'het 'teken der be langstelling. Zelf lachte hij een 'beet je over deze publiciteit en liet op de fabriek .gewillig toe, dat zijn colle ga's de uitgeknipte platen in zijn wei-k'boekje plakten en er onder schreven: „Hier weikt het geluks kind". Op een avond in het midden van februari vond Jan thuis bij zijn bord een bx*ief Liggen, afkomstig van de Nederlandse Televisie Stichting. Ver wonderd scheurde hijde enVélop open en las het korte epistel, waarin hij uitgenodigd werd een avond in de Bussumse studio «te (komen bij wonen. Een cabaretgezelschap zou optreden, een humorist zorgde voor de vrolijke noot en tenslotte zou er nog een verrassing zijn in hel. pro gramma, dat uitsluitend bezocht zou worden door jonge mensen. „Wij «luiten twee toegangsbewijzen in, zo dat u uw dame mag meenemen", besloot hét briefje. Jan bekeek de toegangsbewijzen en liet het 'briefje aan de andere huisgenoten lezen. Dat was ndet gek. Zo maar een .uitnodiging om een te levisie-uitzending bij te wonen. Maar hoe kwamen die lui aan zijn adres? Hij keek op de envelop: ja, 'het stond er duidelijk: Aan de wel edele heer J. Stuurman, Auroralaan 24, Bergheide. Dat kon ndet missen. Hij keek eens naar mevr. Hoekstra en vroeg: „Waaraan zou ik plotse ling de eer te danken hebben, dat ik deze uitnodiging krijg?" Mevrouw Hoekstra haalde haar schou'ders op, doch Lien antwoordde „Is dat zo gek? Iedereen kent jou tegenwoordig, door al die prijzen, die je gewonnen hebt. Je bent bezig beroemd te worden. Ze hebben die kop van jou natuurlijk in die illus tratie gezien". Hij knikte. Ja, dat kon best. Als er 'maar geen addertje in het •gras schuilde. Moesten ze soms wat van 'm? Als ze maar niet dachten, dat hij zich voor de televisie 'liet ha len. Maar wat belette 'hem ex* niet heen te gaan? „Ik ga er niet heen!" zei hij opeens. Groie verwondering bij de ande- ren. „Waarom niet? Doe niet zo gek. je. Zo'n gelegenheid krijg je nooit meer. Daar moet je .todh zeker van profiteren?" „Wanneer is het?" vroeg Hoekstra. „Volgende week maandag", ant woordde de jongen. „Ze hébben na tuurlijk over mij gelezen of gehoord Kijk maar eens naar dat laatste ■op die brief'hier - hij greep het velletje papier en zocht even. waar na hij er met zijn vinger op wees - tenslotte is er nog een verrassing. Nou. als die verrassing Jan Stuur man is, dan gaat die verx-assing niet door. Ja, ik ben daar gek.... kan iedereen me zien op zo'n televisie- uitzending". (WoiNl't vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5