DE ZIERIKZEESCHE COURANT J0HNS0N BEREID TOT ONTMOETING MET DE GAULLE Johnson antwoordt Sowjet-premier Bonn reageert op felle Sowjet-kritiek Middenstandsbonden en prijsbindingen Koning Paul van Griekenland overleden Rijkswaterstaat en de schelpdierencultuur Ö'vf. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 maart 1964 120ste jaargang: No. 19545 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, iel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Duurder ivater voor kampeerders Parijs: Geen commentaar Te voet over Koningsmeer WASHINGTON, 8-3. - President Johnson heeft zaterdagavond op z\jn wekelijkse persconferentie verklaard gaarne president De Gaulle te ont moeten indien er een voor beiden bevredigende regeling kan worden getroffen. Overigens zei h(j dat hij vóór de verkiezingen geen overzeese reizen zal maken. De Verenigde Staten wensen dat Frankrijk in de gehele wereld zo krachtig mogelijk is en hopen dat er geen enkel fundamenteel menings verschil tussen beide landen bestaat. In elk geval geloofde hij dat Frank rijk en de V.S. in tijden van moeilijk heden naast elkaar zullen staan. Am bassadeur Bohlen, die voor overleg in Washington is teruggekeerd, zal volledig verslag uitbrengen over de Franse politiek. De president zag geen enkele re den om op het ogenblik een ontmoe ting met premier Chroesjtsjov te heb ben. Hij zou echter een dergelijke bij eenkomst wensen indien er proble- men zijn die beier door middel van een topconferentie kunnen worden opgelost. De normale verbindingen tussen het Witte Huis en Chroesj tsjov zijn op het ogenblik voldoende. Johnson zei verder dat de V.S. zeer gaarne de mogelijkheid zullen onder zoeken van een handelsovereenkomst op lange termijn met de Sowjet- Unie, maar hij kende nauwelijks pro- dukten die de V.S. van de Sowjet- Unie zouden kunnen kopen. Dit zou echter kunnen worden besproken, evenals de verkoop van meer graan indien de Sowjet-Unie nog nodig zou hebben. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft ermee ingestemd deel uit te maken van een onlangs gevormde commis sie ter verfraaiing van het Witte Huis. WASHINGTON, 6-3. - President Johnson heeft geantwoord op een brief van Sowjet-premier Chroesj tsjov van 7 februari jl., waarin deze waarschuwt tegen een „ingrijpen door de NAVO op Cyprus". De tekst van Johnson's antwoord is vrijdag te Washington bekendgemaakt. De president zegt hierin: „De Ame rikaanse regering streeft er vastbe sloten naar een verhoging van de door het geschil op Cyprus veroor zaakte spanning te vermijden. Het is mijn welgemeende hoop, mijnheer de minister-president, dat uw rege ring hetzelfde nastreeft". Johnson schrijft ook: „Ik moet er uw aandacht op vestigen dat uw brief is gebaseerd op een verkeerde waardering, zowel van de toestand in Cyprus, als van de doeleinden dei- Amerikaanse regering, toen zij erin toestemde hulp te verlenen, om tot een verbetering van de toestand op Cyprus te komen. Erepenningen Stichting Kunstenaarsverzet AMSTERDAM, 7-3. De voorzitter der Stichting kunstenaarsverzet 1940/ 45. de heer R. F. van Heusden, heeft zaterdagmiddag op de jaarlijkse bij eenkomst der stichting in de aula van de universiteit van Amsterdam vier toegekende erepenningen uitge reikt aan: Albert van Dalsum, dr. Louis de Jong. Jan Kassies en Johan G. Wertheim en voorts symbolisch de aan Hans Henkemans verleende com positie-opdracht voor het vervaardi gen van muziek bij de tekst, die H. M. van Randwijk heeft geschreven voor de erebegraafplaats te Bloe- mendaal. Het was de eerste keer dat het bestuur erepenningen heeft toe gekend. De president zei een speciale groep te hebben benoemd die een onder zoek moet instellen naar hartziekten, kanker en beroerten, die de voor naamste doodsoorzaken in de V.S. zijn. Parijs In Parijs wilde men zich van offi ciële zijde niet uitlaten over de mo gelijkheid van een ontmoeting tussen Johnson en De Gaulle. Als bij diplo matieke besprekingen blijkt, zo werd gezegd, dat een dergelijke ontmoe ting vruchtbaar zou kunnen zijn, zou het wellicht mogelijk zijn haar in het najaar te houden. President De Gaulle zal dan een aantal midden- en zuid- Amerikaanse landen bezoeken. In Parijs werd erop gewezen, dat een dergelijke ontmoeting ndet noodzake lijkerwijze in de Verenigde Staten zou moeten plaatshebben. BONN, 8-3. De Westduitse rege ring heeft zondag in scherpe be woordingen de beschuldiging afge wezen, die zaterdag door de Sowjet- Unie via het officiële persbureau „Tass" werd geuit. In de felste aanval sedert jaren op de Bondsrepubliek zei de Sowjet-re- gering dat de buitenlandse politiek van Erhard in vergelijking met die van Adenauer geen enkele belang rijke verandering heeft ondergaan, dat zij agressief en nog steeds op re vanche belust is. Propaganda een boodschapper, zei een woord voerder van het "Westduitse ministe- die van buitenlandse zaken, dat het internationaal gebruikelijk is om missieven voor andere regeringen door een bode te laten brengen. Volgens bevoegde regeringskringen in Bonn was de Sowjet-nota een pro pagandistisch stuk waarvan de juiste strekking nog moet worden ondev*- zocht. Over de Sowjet-kritiek op de wijze waarop de Westduitse ambassade in Moskou het antwoord van Bonds kanselier Erhard op de nieuwjaars boodschap van Chroesjtsjov over handigde, namelijk door middel van Monteur berooft grootvader in rusthuis AMSTERDAM, 8-33. Een 18-jari- ge monteur uit Amsterdam heeft van zijn 88-jarige grootvader in een rusthuis een bedrag van f 1400,- ge stolen en bijna het gehele bedrag, samen met een vriend, in vijf dagen opgemaakt. Met zijn vriend, een 17- jarige schilder, bezocht de kleinzoon zijn grootvader in het rusthuis. De bejaarde man bewaarde wat geld in een kistje op zijn kamer. Met de twee bezoekers verdween ook het geld uit de kist. Toen. de jongen vijf dagen later werden aangehouden, was er nog maar f 300,- over. De rest was opgegaan tijdens uitstapjes in de Amsterdamse binnenstad. De kinderpolitie heeft de zaak nu in handen. BEGROTING GEMEENTEFONDS DEN HAAG. Mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, de minister van maatschappelijk werk, zal op woensdag 11 maart de opening ver richten van het dagverblijf voor ge handicapte kleuters van de Stichting maatschappelijk werk te Coevorden. Dit is een der instellingen, die in het kader van een landelijk experiment door het ministerie van maatschap pelijk werk zullen worden gesubsi dieerd. Hoeveel gemeenten voor 1964 geen sluitende begroting hebben ,is niet bekend; door de Raad voor de ge- meentefinanciën wordt thans daar naar een enquête gehouden. Kleuters vonden gestolen geldkistje MEGEN, 7-3. Enkele kleuters heb ben onder struikgewas op een dijk- weggetje in de gemeente Megen (N. Br.) een geldkistje gevonden, dat vo rig jaar augustus in Nijmegen is ge stolen. De rijkspolitie in Megen vond in het bijna doorgeroeste geldkistje een spaarbankboekje, waarop een bedrag van f 6.500,was gestort en een aantal polissen. Grondgebied op Zanzibar wordt genationaliseerd ZANZIBAR, 8-3. Al het grondbe zit op Zanzibar zal worden genatio naliseerd en zonder overheidstoe- stemming zullen er geen nieuwe landbouwbedrijven mogen worden gevestigd. Dit heeft president Abeid Karoeme zondag in een toespraak tot een menigte van 50.000 mensen meegedeeld. In wat hij noemde „de verklaring van Zanzibar" kondigde hij voorts aan, dat de gebouwen in de stad Zan zibar die voor de eerste wereldoor log Duits bezit waren, zullen wor den onteigend. Vier ernstig gewonden hij auto-ongeluk DRIEBERGEN, 6-3. Op de rijks- weg Utrecht-Arnhem, ter hoogte van Driebergen, is een personenauto met vier inzittenden in volle vaart onder een trailer met oplegger geschoven. De vier inzittenden, allen in Amster dam wonende Surinamers, werden zeer ernstig gewond. Voor het leven van hen wordt gevreesd. Het ongeluk gebeurde vermoede lijk doordat de trailer een lekke band kreeg, die in brand vloog. Jongetje verdronken ZUTPHEN, 8-3. Zaterdagmiddag is in het centrum van Zutphen uit de rivier de Berkel het stoffelijk overschot opgehaald van de 11 ja rige Sino Scheelbeek. De jongen was sinds vrijdagavond vermist. Kindje hij brand gestikt ROTTERDAM, 8-3. Zondagmor gen is de één-jarige Diana van Eek in Poortugaal gestikt, toen brand uitbrak in het kamertje, waar haar bedje stond. Terwijl de vader naar zijn werk was en de moeder in de keuken bezig was, bemachtigden an dere kinderen van ihet gezin een doosje lucifers, waarvan zij enkele, met het noodlottige gevolg, afstre ken. BERCHTESGADEN. Deze winter was het weer eens mogelijk een wandeling te maken over het 5,2 vierkante kilometer grote Koningsmeer in de zuidwest'Duit se Alpen. Dit zeer grote en diepe meer tussen de hoge rotswanden koelt niet zo gemakkelijk af en vriest daarom slechts zelden dicht. Deze eeuw heeft men maar tienmaal be leefd, dat er zich ijs aan de oppervlakte vormde. Des te verwonderlijker was het, dat het nu al twee jaar achtereen de voetgangers kon dragen. Zowel in 1963 als in dit jaar benutten de talrijke toeristen uit het vakantie- en wintersportcen trum Berchtcsgaden enthousiast de gelegenheid om lange schaatstochten en wandelingen over het gladde ijsvlak tot aan de bekende bedevaart kerk „Sankt Bartholoma" aan de voet van de Watzmann te maken. Onze foto toont het dicht gevroren Koningsmeer dat op enkele plaatsen 190 meter diep is en de 2000 meter hoge oostelijke wand van de Watzmann (rechts). Onbevredigend gesprek met staatssecretaris DEN HAAG, 6-3. Staatssecretaris drs. J. A. Bakker van economische zaken heeft een gesprek gehad met de middenstandsbonden over indivi duele verticale prijsbinding. Dit ge sprek is, zo verneemt het A.N.P., voor de middenstandsbonden zowel for meel als materieel onbevredigend geweest. Aan die kant toonde men zich na afloop ontstemd. De middenstand heeft vernomen dat het kabinet in beginsel tegen het systeem van verticale prijsbinding is. Dat stelsel moet, met enkele uitzon deringen, verdwijnen. De middenstand achtte dit een nieuw geluid. Hij meende, dat de staatssecretaris door overleg op het naar het oordeel van de bonden on juiste van zijn opvattingen zou kun nen worden gewezen, doch tot een serieus overleg is het deze middag naar het inzicht van de midden standsbonden niet gekomen. BRUINISSE, 7-3. - Rijkswaterstaat heeft aan de Vereniging Zeeuwse Vlsserijbelangen („Zevibel") meegedeeld dat het maken van voorzieningen om de schelpdierencultuur in Zeeland te behouden, technisch wei mogelUk is, maar dat dit zou betekenen dat spuisluizen in de afsluitingsdammen van het Brouwershavense Gat en Ooster- scheldc zouden moeten worden gemaakt met een capaciteit groter dan de Haringvlictsluizen. Rijkswaterstaat begroot de kosten van dit projekt op twee miljard gulden en acht het economisch niet verant woord. Rijkswaterstaat heeft dit geantwoord op vragen van „Zevibel", na een protestvergadering van de Zeeuwse visserij op 8 december in Middelburg, zo zei de voorzitter van „Zevibel", de heer A. L. S. Lockefeer, tevens voorzitter van het visserijschap, vrijdagavond op een vergadering van mosselkwekers te Bruinisse. De aanwezigen achtten de begroting van Rijkswaterstaat bijzonder hoog. Aangedrongen werd op het benoemen van deskundigen om zelf de kosten te berekenen. ATHENE, 6-3. Koning Paul van Griekenland is overleden, aldus is officieel medegedeeld. De 62-jarige koning stierf in het koninklijk paleis in Taoi, ongeveer 25 kilometer buiten Athene, in bij zijn van zijn gezin. Na op 21 februari wegens maag zweren een operatie te hebben on dergaan, stortte koning Paul zondag 1 maart in, waarbij trombose in een der benen en een longembolie wer den geconstateerd. Koning Paul zal worden opgevolgd door de 23-jarige kroonprins Con stanten, die inmiddels de eed heeft afgelegd als koning Constantjjn XIII. Aanvankelijk leek na de maagope ratie snel herstel in te treden, doch negen dagen daarna traden de trom bose en logembolie op. Nadat nog enkele dagen later moeilijkheden bij de urinelozing zich voordeden, werd de toestand van de koning geleide lijk aan slechter. Gedurende zijn doodstrijd bevond koningin Frederika zich onafgebro ken aan de zijde van de koning. Aan het sterfbed waren, behalve de ko ningin, aanwezig: kroonprins Con- stantijn, diens verloofde, dc Deense prinses Anne-Marie, prinses Irene, prinses Sophia en haar echtgenoot Don Juan Carlos, alsmede de drie zusters van de koning, toen koning Paul de laatste adem uitblies. Prinses Anne-Marie bevindt zich sinds 23 februari in Athene, waar zij nog voor onbepaalde tijd zal blijven. Nu prins Constantijn koning wordt, zal zijn zuster prinses Irene kroon prinses worden. Onmiddellijk na het bekend wor den van het overlijden begonnen de klokken van alle kerken in de hoofd stad te luiden, terwijl vanaf de heu vel Lycabete geschutsalvo's weer klonken. Volgens een lid der hofhouding was de koning enkele uren voor zijn dood opgewekt wakker geworden en zou hij tegen koningin Frederika ge zegd hebben: „Frederika, ik voel mij vandaag beter". Dit zou een der redenen zijn ge weest voor het uitgegeven éénrege lige bulletin, waarin werd gezegd dat de toestand van de koning een lichte verbetering had ondergaan Toen koning Paul de laatste adem uitblies, zakte koningin Frederika ineen, terwijl prins Constantijn in snikken uitbarstte. De stoffelijke resten van koning Paul zijn gebalsemd en zaterdag van Tatoi naar het paleis in Athene over gebracht. Zondag bracht men de overledene naar de Grieks-orthodoxe kathedraal van Athene, waar hij zal zijn opgebaard tot donderdag, de vastgestelde dag van ide begrafenis. Koning Paul wordt begraven op het kerkhof van het landelijke landgoed in Tatoi, dat ongeveer 25 km van Athene ligt. Zijn graf bevindt zich naast dat van zijn oudste broer, ko ning George de Tweede. President Makarios van Cyprus zal b(j de begrafenisplechtigheid aanwe zig zfjn. De bonden stonden en staan op het standpunt, dat op het gebied van de individuele verticale prijsbinding pas dan tot maatregelen kan en mag worden overgegaan als duidelijk be wezen is dat tegen het algemene be lang wordt gehandeld. De staatssecretaris zou tot uiting hebben gebracht, dat het moment conjunctureel nu gunstig is om het stelsel te doen verdwijnen. Van de kant van de middenstand acht men het ogenblik conjunctureel nu zeer ongunstig, omdat een ver hoogde vraag een nieuw beroep op de arbeidsmarkt en vergroting van de import tot gevolg zal hebben. Veertien dagen hofrouw DEN HAAG, 6-3. De grootmeester van het Huis van H.M. de koningin heeft medegedeeld, dat het hof, in gaande de bevelen van H.M. de ko ningin, wegens het overlijden van koning Paul I van Griekenland, 14 dagen halve rouw zal aannemen, in gaande 7 maart 1964. De oud-minister van justitie en van onderwijs, opvoeding en cultuur van dè republiek Indonesië, mr. Soe- wandi, is vrijdag op 63-jarige leef tijd in Djakarta overleden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde bleef de aanvoer van koude en dro ge continentale lucht van Polen over Duitsland naar ons land aan houden. Op verschillende plaatsen kwam daarbij in de nadht en vroege ochtend omstreeks 8 graden vorst voor. De winden namen echter voor al in de noordelijke provincies ge leidelijk af naarmate de verbinding tussen het hogedrukgebied boven zuid Rusland en een ander boven Schotland zidh over de Noordzee naar het zuiden verplaatste. Wol kenvelden samenhangend met een zwak front boven de Noordzee be reikten daarbij het uiterste noorden van het land maar de uitbreiding hiervan in zuidelijke richting gaat maar uiterst langzaam zodat de ko- menide nacht opnieuw plaatselijk matige vorst zal voorkomen. Wel wordt de koude luchtlaag boven west Europa geleidelijk minder diep zodat de zon dc temperaturen vair dag tot dag tot hoger waarden doet oplopen. Zeer koud is het ook in Frank rijk en Spanje. In Perpiignan bijvoor beeld vroor het 5 graden, in Limoges zelfs 10 graden, nadat daar plaatse lijk ongeveer 10 centimeter sneeuw was gevallen. Ook in Madrid kwam 4 graden vorst voor. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Geen dag is te lang voor iemand die werkt. V/AT UQT VI RILT Iets hogere middag- temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer en weinig bewolking, maar in het uiterste noorden van het land plaatselijk wolkenvelden; zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen; vannacht hier en daar nog matige vorst, morgenmid dag in het algemeen iets hogere tem peraturen dan vandaag. 10 maart. Zon op 7.06, onder 18.35 Maan op 5.50, onder 14.05. Nieuwe maan: 14 maart te 3.14. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 maart 0.18 v.m. 12.54 n.m. BROUWERSHAVEN 10 maart 0.17 v.m. 12.43 n.m. Springtij: 16 maart. DEN HAAG. Het heeft zondag gebrand in De Peel en in de omge ving van Markelo. De felste brand heeft gewoed in de zogenaamde En gelse Peel, die deel uitmaakt van het natuurreservaat De Grote Peel, een oppervlakte van 4.500 hectare. Enige tientallen hectaren buntgras en laag hout gingen in vlammen op. Don Carlos op Soestdijk DEN HAAG, 8-3. Don Carlos is op het ogenblik op Soestldijk voor een bezoek van enkele dagen aan prinses Irene. De rijksvoorlichtingsdienst be vestigde het A.N.P. desgevraagd, dat Don Carlos zondag uit Parijs is mee gekomen met de Friendship waar mee prins Bernhard naar Nederland vloog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1