DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mag minister ingrijpen bij individuele prijsverhogingen? Rusk niet geheel pessimistisch over Zuid-Vietnam Bondskanselier Erhard hield belangrijke besprekingen in Nederland De resultaten van een jeugd-boerderij Bloemstukken van onbekende(n) voor prinses Beatrix Nederland heeft lage posttarieven Proces tegen Ruby in Dallas begonnen VREDESMACHT VAN VEILIGHEIDSRAAD VOOR CYPRUS RALSTON MOL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 maart 1964 120ste jaargang No. 19543 WAARIN OPGfcNOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De toekomstige ontivïkkeling van Bruinisse Tweede Kamer voelt niet veel voor wijziging Prijzenwet Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 4-3. De wijziging in de Prijzenwet was onderwerp van debat in de Tweede Kamer. Het kernpunt van deze wijziging is de ministeriele bevoegdheid tot ingrij pen bij onredelijke prijsverhogingen en bü vertikate prijsbindingen, die schadelijk moeten worden geacht. Mevrouw Brautigam (Arb.) stond welwillend tegenover het voorstel. Zij vond voldoende waarborgen voor rechtszekerheid aanwezig. Zij vroeg waarom de S.E.R. of de S.E.R.-com- missie voor de prijzen niet werd ge raadpleegd. Voorts vroeg zij tegjm welke categoriën optreden tegen in dividuele vertikale prijsbindingen kan worden verwacht; fabrikanten, importeurs, groot- of kleinhandel. Ook wilde mevrouw Brautigam we ten of reeds veel ontheffingen van de 21 prijsstoppen zijn gegeven, in het bijzonder voor bejaardenoorden. De heer Van Son (K.V.P.) zag gaarne bevoegdheden tegen notoire prijsopdrijvers. Hij spoorde aan tot voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, waarbij z.i. vooral ook de financiële positie van de onder neming in acht moet worden geno men. Op het punt van het beroeps- recht bij individuele aanwijzingen zag hij rechtsonzekerheid. Wat zal bij een prijsaanwijzing gebeuren met de rechtsgeldigheid van inschrijvin gen, offertes en langlopende con tracten? Hij diende een amendement in om de mogelijkheid tot overleg met een betrokkene te vergroten. Tevens kondigde hij een amendement na mens de heer Nelissen (K.V.P.) aan, waarin wordt voorgeschreven, dat bij constateren van afwijkend prijs- gedrag de financiële positie van de betrokkene moet worden bezien voor dat een prijsaanwijzing wordt ge geven. Andere bezwaren Ook de heer Roolvink opperde be zwaren tegen het niet-raadplegen van de S.E.R. Hij vroeg of bij veel vuldig voorkomen van overtredingen de minister nog in staat zal zijn zelf overleg met de betrokkenen te ple gen. Het zinde spreker niet, dat het verbod van collectieve vertikale prijsbinding niet via de Staten-Ge- neraal loopt De heer Roolvink kondigde een amendement aan, dat beoogt de wij ziging maar één jaar te laten gelden. Inmiddels kan de S.E.R. zich dan be raden over een definitieve regeling. De heer Portheine (V.V.D.) opperde een aantal bezwaren tegen wat hij noemde „een veel te forse ingreep in het rechtsbestel". Juridisch vond hij ingrijpen in de individuele prijs vorming niet te verdedigen. En wan neer, zo vroeg hij zich af, is een toe stand van ernstige spanningen aan wezig, welke ingrijpen op grond van de Prijzenwet nieuwe stijl recht vaardigt? Ofschoon de drie ingediende amen dementen het wetsontwerp enigszins kunnen verbeteren, zal het de V.V. D.-fractie zeer moeilijk vallen erlhaar stem aan te geven, zo deelde de heer Portheine mee. De V.V.D.-fractie is verontrust, omdat hier de deur wordt opengezet voor subjectief ingrijpen van de overheid, hetgeen introductie van willekeur kan betekenen. Dat is in strijd met de meest elementaire liberale opvattingen over vrijheid en de rechtsstaat, aldus de heer Por theine. De heer Koekoek B.P.) was vol komen tegen, ofschoon hij het niet- raadplegen van de S.E.R. toejuichte. De heef Jongeling (G.P.V.) vond, dat de gevraagde machtiging voor ingrijpen in individuele zaken te ver gaat. Hier wox'dt rechtsongelijkheid geschapen, omdat men, zoekende naar meer slagvaardigheid, „op de persoon kan gaan spelen". WASHINGTON, 4-3. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za'ken Dean Rusk heeft in een be slot-en zitting van de commissie voor buitenlandse zaken van de senaat verklaard: „De toestand in Zuid- Vietnam is moeilijk, maar n'iet wan- Alarm door oorwurm HAARLEM, 4-2. „Het Frans Halsmuseum staat in brand". Dit maakte de Haarlemse brandweer op uit het alarm, dat werd gegeven. Twintig man spoedde zich derwaarts, maar ontdekte geen brand. Een onderzoek bracht aan het licht dat een oorwurm, ook wel forficula auricularia ge noemd, in een. van de brand- melders was gekropen en de installatie in werking had ge steld. Een beetje beetgenomen voelden de brandweerlieden zich wel. Met gezichten als oorwurmen, maar blij omdat cr geen brand was gingen zij terug naar de kazerne. DEN HAAG, 4-3. Over het bezoek van Bondskanselier prof. dr. Erhard en zyn minister van buitenlandse zaken. dr. Gerhard Schroder aan Den Haag, wordt in een communiqué van het ministerie van buitenlandse za ken de volgende mededelingen ver strekt. „De 'bondskanselier en de bonds- minister van .buitenlandse zaken voerden diepgaande besprekingen met minister-president mr. V. G. M. Marijnen en de minister van buiten landse zaken mr. J. M. A. H. Luns. De ontmoeting -werd door een har telijke sfeer gekenmerkt en heeft bijgedragen tot een versteviging van nauwe en vriendschappelijke be trekkingen die zich tussen de beide landen steeds meer ontwikkeld heb ben. De gesprekken hebben beves tigd dat er een hoge mate van over eenstemming tussen de opvattingen van beide regeringen bestaat over vraagstukken van essentieel belang de internationale politiek betref fende. Bij de besprekingen stonden de problemen die zich bij de voortzet ting van de Europese eenwording hebben voorgedaan op de voorgrond. Beide regeringen ihebben het ver langen de Europese economische sa menwerking in het kader van de verdragen van Rome verder uit te breiden en juiohen -daarom de re sultaten toe, die op de laatste zit ting van de raad van de E.E.G. op 24 en 25 februari in Brussel zij-n be reikt. Zij zullen ernaar streven dat de fusie van de uitvoerende organen van de Europese gemeenschappen op 1 januari 1965, tot stand komt. Europese parlement Beide regeringen zullen streven naar uitbreiding der bevoegdheden en versteviging van ihet Europese parlement. Zij beklemtoonden de waarde van het contact tussen de Europese Economisohe Gemeen schap en Groot-Brittannië in het kader van de Westeuropese Uniie. Als uiteindelijke doel van hun Euro pese politiek beschouwen de beide regeringen de totstandkoming van een op democratische basis verenigd Europa, waarin zowel de landen die reeds thans lid zijn van de E.E.G. als Groot-Brittanndë en andere Europese landen een plaats zullen kunnen vinden. EMMELOORD, 4-3. - Achttien leerlingen van de rooms-katho- lieke middelbare landbouwschool in Emmeloord hebben het afge lopen .jaar het beheer gevoerd over een landbouwonderneming van één hectare. Deze school is de eerste in Nederland die zich naar Amerikaans voorbeeld aan een dergelijk experiment heeft gewaagd. Het ging allemaal zeer officieel. Op 18 februari van verleden jaar werd „Jeugdstreven N.V." bij notariële akte opgericht. Ouders en andere belangstellenden werden aandeelhouder voor twintig gulden per aandeel. De jongelui sloten verzekeringen af en enkele leerlingen werden tot lid van een verkoopcommissie benoemd. Zy maakten een bouwplan en deden een gewasscnkcuze: 25 are werden bestemd voor suikerbieten, 3714 are voor tarwe, 25 are voor aardappelen en 12V4 are voor erwten. De voor- en nadelen van de rassen werden met behulp van deskundigen terdege overwogen. Ondanks vele tegen slagen werd een netto-winst van f 432,geboekt. Na de verdeling hiervan, dinsdagmiddag te Emmeloord, werd „Jeugdstreven N.V." geliquideerd en werden aandelen voor twee nieuwe jcugdondememingen verkocht. Begonnen wordt nu met een akkerbouwbedrijf „De kleine toekomst" en een gemengd bcdrüf »De jeugd op eigen wieken", elk van anderhalve hectare. -hopig. Ik geloof 'dat het mogelijk zal zijn de ((communistische) Vietcong te overwinnen". Minister Rusk zei dat de Ameri kaanse politick jegens Zuid-Vietnam „in feite zeer eenvoudig" is. „Wij willen Zuid-Vietnam helpen zijn on afhankelijkheid te -bewaren en wij wil-len het zoveel militaire hulp ge ven, dat het in staat is weer zijn eigen lot te bestieren", aldus Rusk. De minister zei ook: „De commu nistische rebellen hebben gepoogd voordeel te trekken Uit de toestand, die in Zuid-Vietnam, als -gevolg van twee regeringswisselingen, is ont staan. Zij hebben daartoe krachtiger aanvallen uitgevoerd1, doch de acti viteit «der Vietcong is nu weer ver minderd. De militaire toestand wordt thans wee-r zoals hij was aan het einde vam het bewind onder wijlen president Ngo Dimh Diern". Rusk besloot met de opmerking: „De oorlog in Zuid-Vietnam ka-n worden gewonnen met de manschap pen en wapens, waarover tie rege ring aldaar thans beschikt". Amerikaans Congres geeft geld voor het vredeskorps NEW YORK, 5-3. Het Amerikaan- se congres heeft woensdag het ver zoek van president Johnson om een bedrag van 115 miljoen dollar (om streeks 410 miljoen gulden) ter be schikking te stellen voor het Vredes korps, goedgekeurd. De wet is naar het Witte H-uis -ge zonden om door president Johnson te worden getekend. DEN HAAG, 4-3. Er zijn de laatste dagen twee -grote .bloemstukken bij prinses Beatrix op kasteel Drake- steyn bezorgd-, maar noch de prinses ■noch de bloemenlhantielaren, 'die de bloemen brachten, weten, van wie deze hulde afkomstig is. De R.V.D., die dit -bevestigde, kon hieraan nog toevoegen, dat de prin ses niet thuis was toen -de bloemen werden bezorgd. Eén van de bloemstukken, zo werd van andere zijde vernomen, is gele verd door een bloemenhandel dn Soest, die per aangetekende brief een bedrag van f 500 had ontvangen met het verzoek hiervoor de prinses haar lievelingsbloemen te sturen. Er moest -dan een kaartje bijgevoegd worden, waarop vermeld: „Greetings from the pirate". Zo is ook geschied. De 'bloemenhandelaar 'is naar de vei ling in Aalsmeer getogen om bloe men te kopen en 'heeft daarvan een bloemstuk vervaardigd, dat zelfs te groot was om met zijn eigen wagen te worden vervoerd. De -bloemist heeft er de bestelwagen van zijn melk-handelaar voor moeten -lenen. DEN HAAG, 4-3. De Franse oud- premier René Pleven, voorzitter van de liberale fractie van het Europese parlement, heeft de E.E.G.-oomimis- sie ge-wezen, op advertenties van ide Nederlandse overheid in tie inter nationale vakpers, waarbij industrie en handel worden aangespoord re clamedrukwerk vanuit Nederland te verzen-den en zodoende te profiteren van ide „laagste posttarieven ter we reld". Pleven, die al meer in Europees verband geklaagd heeft over de on derling afwijkende postta-nieven bin nen de E.E.G., stelt daarom opnieuw dat he traadzaam is de harmonisatie van de posttarieven zo spoedig mo gelijk ter hand te nemen. DALLAS (Texas), 4-3. - Nadat dinsdag, na vinnige strijd tussen openbare aanklager en verdediging, die een halve maand heeft ge duurd, een uit acht mannen en vier vrouwen bestaande jury was gevormd, is woensdag te Dallas, in de Amerikaanse staat Texas, het eigenlijke proces tegen de plaatselijke nachtclubeigenaar Jack Ruby (Rubenstein) begonnen, die wordt beschuldigd van moord met voor bedachte rade op Lee Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy. Ruby schoot Oswald dood, toen deze van het hoofdbureau van politie te Dallas naar de gevangenis werd overge bracht. Ruby verklaarde by de aanvang van de zitting zich niet schuldig aan het ten laste gelegde te gevoelen. Zyn voornaamste verdediger, Belli, verklaarde dat Ruby zich ook niet schuldig achtte aan het plegen van de daad in een toestand van gestoorde geestesgesteldheid. Het proces begon nadat de weer herstelde rechter Brown een aan tal reeds eerder door de verdediging naar voren gebrachte bezwaren als ongegrond had bestempeld. Eén van deze bezwaren was dat in Dallas geen onpartijdige jury in de zaak tegen Ruby zou kunnen worden samengesteld, zodat het proces tegen hem elders zou moeten worden gevoerd. Kroonprins Constantijn van Griekenland met de ikoon van de maagd Maria, die door een Grieks marine-vaartuig op verzoek van koning Paul van de Tinos-eilanden is gehaald. Iets minder wind Verwachting tot vrijdagavond: Wisselende bewolking met hier en daar een sneeuwbui. Aanvankelijk nog krachtige, morgen geleidelijk tot matig afnemende noordoostelijke wind. Overwegend lichte, maar in het oosten van het land hier en daar matige vorst. 6 maart. Zon op 7.15, onder 18.28. Maan op 2.18, onder 10.46. Laatste kwartier: 6 maart te 11.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 maart 7.56 v.m. 20.26 n.m. BROUWERSHAVEN 6 maart 7.50 v.m. 20.21 n.m. Doodtij: 8 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-3. Lueh-tdrukdalimgen in zuid-Europa hebben de noordoos telijke win'd in de afgelopen nadht verder doen toenemen. De aanvoer van koude luoht nam daardoor even eens toe. Over het algemeen komt in deze luoht nog veel bewolking voor maar er zijn ook opklaringen. Ook •in Rusland werd de oostelijke 'lucht stroming sterker. Nog koudere lucht stroomde daardoor vanmorgen in Duitsland 'binnen. Morgen zal deze luoht ons land al bereikt 'hébben. De vorst zal -daardoor toenemen. Sneeuw van enige betekenis wordt niiet ver wacht. Aangezien de thogedrukzone die van IJsland via Scandinavië tot ver in Rusland reikt nog steeds stand houdt, komt -het einde van -het koude weer nog niet in zioht. President Johnson streeft ernaar dat vrouwen, die een grotere „be reidheid des harten" hebben dan mannen, een grotere rol zullen spe len in de plannen van de regering. AMSTERDAM, 4-3. Aan de 69-ja- rige literator en literair criticus C. Rijnsdorp uit Rotterdam, is de prijs voor de literaire kritiek toegekend, die ingesteld door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, iedere twee jaar wordt uitgereikt. Bemiddelaar moet pogen Grieks-Turks geschil op te lossen NEW YORK, 4-3. De Veiligheidsraad heeft woensdag besloten een vredes macht van de V.N. voor Cyprus te vormen en een bemiddelaar te benoemen die moet pogen aan het geschil tussen de Griekse en Turkse Cyprioten een einde te maken. De ontwerpresolutie waarover gestemd werd, was ingediend door de vyf niet-permanente leden van de Veiligheidsraad: Brazilië, Bolivia, Ivoorkust, Marokko en Noorwegen. De paragraaf, waarin de „vorming met toestemming van de Cyprische regering, van een strydmacht van de V.N. belast met het handhaven van de vrede op Cyprus, werd aanbevolen", werd met acht stemmen voor en drie onthoudingen (Rusland, Frankryk en Tsjecho-Slowakye) aangenomen. De resolutie in haar geheel werd met algemene stemmen aangenomen. De vertegenwoordiger van ide Sow- jet-U-mie, N-ikolai Fedorenk-o, zei voor de resolutie in stemmin-g werd ge- braöht, dat zijn land voor tie reso lutie zou stemmen. Hij wilde eohter een afzonderlijke stemming over de para-graaf, die betrekking 'heeft op de vorming vain een vredesmacht. Hij gaf te kennen dat hij zich zou onihouden van stemming, omdat de bepaling -dat de bevelhebber van deze strijdmacht verantwoordelijk dient te zijn aan secretaris-generaal Oe Thamt, onvoldoende is. En elke poging om de operatie van deze vredesmacht langer dan de in de resolutie vastgestelde drie maan den te 'laten du-ren, zou aanvaarding van een nieuwe resolutie i-n de vei ligheid sraald nodig -maken. Fcdorenko behield zioh voorts het recht voor om de veiligheidsraad opnieuw te laten bijeenroepen als de naar Cy prus gezonden troepen gebruikt mochten worden voor doeleinden, -die indruisten tegen de handhaving van de onschendbaarheid en onafhanke lijkheid van Cyprus. De taak van Oe Thant Krachtens de aangenomen resolu tie krijgt secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. de taak van Cy- overl-eg met -de regeringen van Cy prus, Griekenland, Engeland en Turkije een vredesmacht voor Cy prus samen te stellen en met -goed keuring van deze regeringen een be middelaar aan te wijzen, 'd'ie met de vertegenwoordigers van de Griekse en Turkse gemeenschap op Cyprus en deze regeringen moet pogen een regeling te v-intien voor het geschil op het eiland. Oe Thant zal ook de bevelhebber van deze vredesmacht benoemen. In de resolutie wordt dan verder nog een beroep gedaan op alle lan- den-leden van de V.N. om zich~te onthouden van elke actie, waardoor de toestand op Cyprus slechter zou kunnen worden. Secretaris-generaal Oe Thant ver klaarde dat de kosten van de vre desmacht niet voor rekening van de volkerenorganisatie zouden komen. Hij verzocht -in d'it verband om vrij willige 'bijdragen, omdat er landen waren d'ie wel contingenten voor de vredesmacht wilden leveren, maar hiervoor terugdeinsden, wegens de hieraan verbonden kosten. Ingezonden mededeling de juiste verf voor alles de juiste verf voor U de juiste materialen en kleurcombinatie kunnen wij voor U verzorgen I Nieuwe Boogerdstr. Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1