DE ZIERIKZEESCHE COURANT NEDERLANDS-DUITSE BESPREKINGEN IN DEN HAAG Rusland vóór uitbreiding handel met „ontwikkelde kapitalistische landen" Noors feestje eist twee doden Het proces-Ruby NAADLOOS TAPIJT Tuinman Zn. Plan voor Cyprus naar Veiligheidsraad Sjoukje Dijkstra uitbundig gehuldigd Plechtige begrafenis zigeuner-koning Oudheidkundige vondsten in Jordanië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 maart 1964 120ste jaargang No. 19542 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese raad kiest nieuwe wethouder Eensgezindheid over grote lijnen Europese politiek DEN HAAG, 23-. De Nederlands- Duitse besprekingen in Den Haag van maandag, zjjn in bijzonder goede sfeer gehouden. Dit heeft de Neder landse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, na afloop van de bespreking in het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De besprekingen zouden dinsdag middag worden voortgezet. Eerst was maandagochtend een bijeenkomst in kleine kling in het Catshuis gehouden, die van drie tot vier uur in het ministerie van bui tenlandse zaken is voortgezet, met deelneming van de staatssecretaris van buitenlandse zaken, mr. L. de Block. Daarna, tot ruim half zes, na men ook hoge ambtenaren aan het gesprek van de regeringsleiders, de ministers van buitenlandse zaken, de staatssecretarissen en de ambassa deurs deel. West-Duitsland en Nederland zijn het over de grote lijnen van de Europese politiek volledig eens, al dus minister Luns. Behalve over Europese aangelegenheden is ge sproken over de NAVO en ook over de multi-laterale strijdmacht. Ver der z(jn de Oost-Westverhoudingen ter sprake gekomen. Ingezonden mededeling i Steunt U deze maand óók de i „Leger des Heils" collekte! Bondskanselier Erhartl in Catshuis DEN HAAG. 2-3. De Duitse bonds kanselier. prof. dr. L. Erhard, en zijn minister van buitenlandse zaken, dr. G. Schroder, zijn maandagochtend als eerste buitenlandse ministers ontvangen in het Catshuis in Den Haag, de nieuwe ambtswoning van de minister-president. De bondskanselier ij de minister president. mr. V. G. M. Marijnen, hebben in het Catshuis een eerste bespreking in kleine kring gehouden" Loc" nam wraak 9? LONDEN, 2-3. Enkele duizen den mensen zagen in Londen, hoe een locomotief in een straat een geweldige verkeers opstopping veroorzaakte. Het betrof de „Mallard"-locomo tief die in 1933 op de lijn Grantham-Peterborough een wereldsnelheidsrecord voor stoommachines vestigde, dat nog steeds niet gebroken is, door tweehonderd kilometer per uur te bereiken. De reus achtige machine - zij weegt 126 ton - was op een speciaal onderstel geplaatst om te wor den overgebracht van het de pot Nine Elms" in zuidoost- Londen naar het transport museum. Men kwam echter niet ver met het gevaarte: na een vijftigtal meters begaf de rijweg het onder het gewicht van de locomotief, die wraak scheen te willen nemen voor het feit, dat zij haar laatste rit op deze ivijze moest maken. Minister Luns zei, dat de Bonds kanselier er zijn vreugde over heeft uitgesproken, dat de verhouding tus sen de twee landen zoveel beter is. Er is geconstateerd dat de verhou ding tussen Nederland en West- Duitsland niets te wensen overlaat. Nuanceverschillen In conferentiekringen heeft men later gezegd dat wel gebleken is dat er enkele nuanceverschillen zijn in de standpunten van West-Duitsland en van Nederland in Europese kwes ties. Bondskanselier Erhard heeft ge zegd geen beslissing in Europa te wensen zonder Groot-Brittannië. Mi nister Luns echter wil geen initia tief tot politieke samenwerking in Europa zolang Groot-Brittannië geen duidelijk omlijnd standpunt heeft en dat kan men pas na de komende al gemene verkiezingen verwachten. Voor een initiatief om thans reeds een begin te maken met de voorbe reiding van een politieke samenwer king voelt minister Luns niet, terwijl de Bondskanselier liever niet met de handen in de schoot wil blijven zit ten. Nu was er op het terrein van de Europese politiek naast overeenstem ming over de hoofdlijnen verschil van inzicht op enkele punten, Nederland en Duitsland bleken het er maandag volledig over eens te zijn dat ner gens blijken zijn van een werkelijke ontspanning in de verhouding tussen Oost en West. In het bijzonder wat het Duitse en het Berlijnse vraag stuk betreft, is er geen sprake van een soepeler houding van de Sowjet- Unie. De twee landen zijn het er ook over eens dat het Westen de regering te Moskou geen langlopende kredie ten moet verstrekken. LEIPZIG, 2-3. De plaatsvervan gende voorzitter van de ministerraad en voorzitter van de staatscommis sie voor planning der Sowjet-Unie, Pj. Lomako, heeft zich in Leipzig uitgesproken voor een „uitbreiding van de handel met de industrieel ontwikkelde kapitalistische landen". Hij deed dit op een ontvangst, die- de Sowjetrussische ambassadeur in Oost-Berlijn organiseerde voor de Sowjetrussische regeringsdelegatie, die een bezoek aan de Leipziger- messe brengt. Lomako verlangde de opruiming van de handelsslagbomen, die „door bepaalde westelijke mogendheden kunstmatig waren opgericht". Hij zei dat zijn land bereid was de interna tionale economische betrekkingen te ontwikkelen overeenkomstig de be ginselen van gelijkgerechtigheid, van voordeel voor alle deelnemers en van eerbiediging van de nationale sou- AMSTERDAM, 2-3. Een feestje in Amsterdam van de bemanningsle den van de Noorse vrachtschepen „Utvik" en „Utsila' van de rederij „Vilhelm Torkildsen' uit Bergen (Noorwegen) heeft het leven gekost aan de 31-jarige reperateur Sigurd Magnus Karlsen uit Bjorge en de 31-jarige eerste kok Per Flam Hov- land uit Oystese, die overleden na het drinken van een mengsel met industrie-alcohol. Elf andere opvarenden, tien Noren en een Zweed en een Nederlandse vrouw moesten in het Binnengast huis en het Weesperpleinziekenhuis worden opgenomen. Hun toestand is redelijk. De twee Noorse schepen waren af gemeerd bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij in Amster dam, waar enkele reparaties zouden worden verricht. Aan boord van de „Utvik". organiseerde de bemanning een feestje om het weerzien te vie ren. Toen de drank op was heeft iemand een blik industrie-alcohol, met een alcoholpercentage van 99 percent, uit de machinekamer ge haald en met water vermengd. Met deze drank werd het feest voortge zet. „LANDBOUW NU EN STRAKS" ARNHEM, 2-3. De voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Land bouw, de heer G. van der Ley, nam maandag in een zeer druk bezochte vergadering in „Musis Sacrum" te Arnhem afscheid van deze organisa tie. Zjjn verbinding met de Gelderse maatschappij is dertig jaar geleden in 1934 begennen, toen hij redacteur werd van het „Gelders Landbouw blad". In deze afscheidsvergadering hield de minister van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, een rede, getiteld: ..Landbouw nu en straks". Hij zei daarin, dat het gemengde bedrijf, ook op langere termijn, zeker nog toekomst heeft, mits de structuur van dat bedrijf wordt aangepast aan de eisen die onze tijd daaraan stelt: grotere bedrijfseenheden met een sterkere specialisatie en een ver doorgevoerde mechanisatie van de bed rij fsvoering. Het snelle ontwikkelings- en ex pansieproces leidt volgens de minis ter tot een grotere vraag naar de produkten van het gemengde bedrijf. Daarbij is meer aandacht voor de binnenlandse afzet geboden. Van de groeiende internationale samenwer king mogen we verwachten, dat on- Minister ziet nog toekomst voor gemengde bedrijf ze landbouw minder afhankelijk zal worden van de wisselvalligheden van de internationale markt. De E.E.G. De E.E.G., aldus de minister, biedt nieuwe kansen aan onze landbouw- afzet, maar betekent ook een grotere concurrentie. De minister zei, dat hel gelukt is een belangrijke verbe tering in de zuivelsituatie te bren gen. door middel van een stabilisatie van de melkstroom en een doelbe- wusl binnenlands afzetbeleid. Daar door is de opbrengst van de indus- tricmelk in het jaar 1963 rond twin-r tig cent geweest. Dat is ruim twee cent meer dan in 1961. Het perspectief voor onze pluim veehouderij geeft niet direct aanlei ding tot veel optimisme. Gezien de ontwikkeling van de Duitse produk- tie moeten we er rekening mee hou den. dat ons aandeel in de Duitse voorziening nog verder zal teruglo pen. Als dit op basis van een eerlijke concurrentie geschiedt, kunnen we daar ook moeilijk bezwaar tegen maken. Voor wat de binnenlandse markt betreft, zijn er naar 's ministers me ning nog heel wat mogelijkheden om de consumptie op te voeren. vereiniteit. Van dit standpunt uit zal de regering van de Sowjet-Unie ook op de komende conferentie der Ver enigde Naties kwesties van handel en ontwikkeling benaderen, zo ver klaarde Lomako. Hoogoven aangeblazen IJMUIDEN, 2-3. Maandagocvhtend heeft de heer P. Mulder, secretaris van de ondernemingsraad, het vuur in de gemoderniseerde hoogoven 1 van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. ontstoken. In 1924 werd deze oven voor het eerst aangeblazen. De mosselconsumptie in Nederland De Mosseladviescommissie hoopt nog steeds op een vergroting van de omzet van consumptiemosselen in het eigen land. Voor het seizoen 1964 -'65 zullen 50.000 x'eceptenfolders in de Nederlandse taal worden gedrukt, waarvan 39.000 zullen worden inge legd in hethuishoudboek „Handig Huishouden". De inleggerijen zullen deze week het seizoen beëindigen en namen met ingang van 1 maart geen mos selen meer af. Machine vernielt woning SIMPELVELD, 2-3. Maandagmor gen vroeg heeft een sleuvengraaf- machine te Simpelveld een grote ravage aangericht. De vijf ton zwa re machine, die op transport was van Heerlen naar Vaals, stortte plot seling doordat de remmen weigerden de steile St. Remigiusstraafc te Sim pelveld af en kwam op de T-krui- sing St. Remigiusstraat-Stampstraat in een woonhuis tot stilstand. De voorzijde van het huis werd ernstig beschadigd. In de voorgevel werd een gat geslagen van vier me ter doorsnee, de gehele voorkamer werd verneild en de achterkamer, de keuken en de slaapkamer aan de voorzijde werden zwaar gehavend. DALLAS (Texas), 2-3. Tijdens het proces tegen Jack Ruby, beschuldigd van de moord op Lee Oswald, is men er maandag niet in geslaagd de laat ste twee juryleden te kiezen. Er deed zich. een incident voor toen de voornaamste verdediger, Meivin Belli, beëindiging van het proces in Dallas eiste, nadat een vereniging ter verdediging van lijders aan vallende ziekte in het gerechtsgebouw een stuk had verspreid. Hierin werd ver klaard dat het onzin is te beweren dat bepaalde epileptici moorden en andere misdrijven plegen. Belli was naar verluidt van plan te stellen dat Ruby een epileptische aanval van een bepaalde gevaarlijke categorie had toen hij Oswald doodde. De verdediger was van mening dat het in het gerechtsgebouw verspreide stuk een manoeuvre was om de jury te beïnvloeden. De rechter wees de eis van Belli van de hand, zodat het proces nor maal zal worden voortgezet. ingezonden mededeling in vele kwaliteiten uit voorraad leverbaar bij: Mol 19 Zierikzee Uw tapijtenspecialist Ontwerp-resolutie na vergeefse pogingen Oe Thant NEW YORK, 2-3. Vijf niet-perma- nente leden van de Veiligheidsraad hebben maandag in een ontwerp-re solutie voorgesteld een vredebewa rende troepenmacht voor een periode van drie maanden naar Cyprus te zenden om recht en orde op het eiland te herstellen. Zij bevalen verder aan door secre taris-generaal Oe Thant een bemid delaar -te laten, aanwijzen die een vreedzame oplossing van het geschil moet trachten te bereiken. De samenstelling en de grootte van de troepenmacht zouden door Oe Thant moeten worden vastgesteld in overleg met Engeland, Cyprus, Grie kenland en Turkije. Hij zou voorts de bevelvoerder moeten benoemen, die hem en de regeringen, welke mi litairen voor het vredeskorps leve- i-en, volledig op de hoogte houden. De kosten zouden voor rekening ko men van de leverende landen en lan den die vrijwillig bijdragen. De ontwerp-resolutie kwam tot stand nadat Oe Thant twee weken vergeefs had bemiddeld. Zij is voor een groot gedeelte het werk van de Braziliaanse voorzitter van de Vei ligheidsraad, Carlos Bernaj-des en de Noorse delegatieleider, Silver! Meilsen. Intussen heeft secretaris-generaal Oe Thant besloten het verblijf van zijn speciale afgezant op Cyprus, de Indische generaal Giani, met een maand te verlengen, tot eind maart. V.l.n.r. minister Schroder, Bonds kanselier Erhard, minister-president Marijnen en minister Luns in het Catshuis te Den Haag. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's WAT UQT PB BIL T AMSTELVEEN, 2-3. Sjoukje Dijk stra is maandag uitbundig in haar woonplaats Amstelveen gehuldigd. Na een glorieuze intocht in de ge meente werd zij op het Plein 1960, omringd door duizenden belangstel lenden, hartelijk toegesproken. Nadat Sjoukje en vele belangstel lenden naar het Casimir-lyceum wa ren gegaan, maakte de loco-burge meester van Amstelveen ir. W. H. J. Hol, bekend dat Sjoukje de gouden erepenning van de gemeente is toe gekend. Daar ook werd zij namens de directie van de K.L.M. door de heer R. Vogels benoemd tot „skipper of the Flying Dutchman". Bij deze huldiging waren o.m. aan wezig wereldkampioen judo Anton Geesink, de oud-Olympische zwem- kampioene Nida Senff en vertegen woordigers van talrijke sportorgani saties. Twee kleuters in rook gestikt 's-HERTOGENBOSCH, 2-3. Twee kleuters, de driejarige Hendrikus H van der Lee en zijn broertje van bijna twee jaar, Hubertus, zijn maan dagmorgen in 's-Hertogenbosch bij een begin van brand door rookver- stikking om het leven gekomen. Hun moeder rook omstreeks acht uur, toen zij wakker werd, een brand lucht. Zij zag rook komen uit de slaapkamer van de twee jongetjes, maar kon als gevolg van de dichte rookontwikkeling de kamer niet bin nengaan. Zij waarschuwde een kost ganger - haar man was al naar zijn werk - die erin slaagde de kleuters uit de kamer te halen. De kinderen, die het bewustzijn al hadden ver loren, bleken niet meer te redden te zijn; zij overleden op weg naar het ziekenhuis. De brandweer trof in de slaap kamer smeulend beddegoed en ver brande kranten aan, alsmede ver brande lucifers. Men vermoedt dat de kinderen met lucifers hebben ge speeld. Lichte vorst Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige neerslag; lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt; overwegend zwakke wind. 4 maart. Zon op 7.20, onder 18.25. Maan op 0.05, onder 9.54. 5 maart. Zon op 7.17, onder 18.27. Maan op 1.12, onder 10.18. Laatste kwartier: 6 maart te 11.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 maart 6.46 v.m. 5 maart 7.18 v.m. BROUWERSHAVEN 19.08 n.m. 19.41 n.m. 4 maart 5 maart 6.37 v.m. 7.11 v.m. 18.55 n.m. 19.32 n.m. Treurmuziek in marstempo tijdens uitvaarttoclit SLIEDRECHT, 2-3. Een plechtig Wilhelmus, gespeeld door tien bla zers van het harmoniegezelschap „Crescendo" uit Sliedrecht, besloot maandagmorgen de begrafenisplech tigheid van het zigeunerstamhoofd Fernando Westhiner. Het is een uit vaart geworden zoals het dorp Slie drecht nog nooit heeft meegemaakt. Tientallen camera's volgden van minuut tot minuut het verloop, na dat om negen uur de kist met het stoffelijk overschot uit de wagen was gedragen. Naast de brandende kaarsen hielden drie vrouwen de dodenwacht rond de doodskist van blank eikenhout, die met zwaar ko- perbeslag was versierd. Kostbare kransen van familieleden bedekten de baar. Dicht bij de wagen van wijlen Fer nando lagen de gedoofde resten van het kampvuur, dat drie nachten ge brand heeft. Honderden Sliedrech- ters zijn zaterdag en zondagavond naar het terrein in het uitbreidings plan gestroomd om de zigeuners daar gade te slaan, terwijl zij hun doden wacht hielden. De dorpsgemeenschap is nauw be trokken geweest bij de teraardebe stelling. Heel de Sliedrechtse ge meentepolitie, o.l.v. korpschef M. L. Bolhuis, was op de been. De eerste klasse uitvaart werd verzorgd door de begrafenisvereniging „Algemeen Belang". Tot de dragers behoorde de vader van de tegenwoordige direc teur, de 81-jarige heer P. Wor. Na veertig jaren mensen naar hun laat ste rustplaats te hebben gebracht, luisterde hij verbijsterd naar de treurmuziek in marstempo, die aan geheven werd toen de stoet zich in beweging zette. Doodtij: 8 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het na-winterweer met in de nacht lichte vorst 'houdt nog aan. In onze omgeving wordt de wind tij delijk veranderlijk in verband met de nadering van een kleine storing, die van het noorden van de Noord zee naar het zuiden trekt. Deze sto ring kan plaatselijk wat lichte re gen, ijzel of sneeuw veroorzaken, in hoofdzaak in de kustprovincies. Aan gezien er nog veel bewolking in onze omgeving aanwezig blijft zal de temperatuur op de meeste plaatsen niet meer dan enkele graden boven het vriespunt stijgen. Bij zwakke wind van zee zijn dicht bij de kust tijdelijk iets hogere temperaturen mogelijk. AMMAN, 3-3. - Een groep oudheidkundigen die in Jordanië op- if gravingen heeft gedaan op de plaats waar de bijbelse stad Gilead lag, T heeft de ontdekking gemeld van een van de rijkste tot nog toe in Jordanië gevonden graven. Het graf bevatte het geraamte van een 4 vrouw, die wellicht koningin is geweest. De directeur van liet Jordaanse departement voor oudheidkunde, dr. Awni Dajani, deelde mee dat het graf uit het late bronzen tijd- 4 perk stamde en gevonden was bij Es-Sa'Idiyeh, de moderne naam voor Gilead. In het graf werden vijf bronzen schepen, 75 gouden kralen, een 5 bronzen lamp, aarden kruiken en andere waardevolle voorwerpen J gevonden. 9 Dr. Dajani zei dat het graf stamde uit omstreeks 1200 voor Chris- tus. In een ander graf werden de beenderen van een man aange- T troffen. Uit deze ontdekkingen en de voorwerpen die in nog tien graven 2 zjjn gevonden, zou opgemaakt kunnen worden datde plaatselijke J handwerkslieden grote vakkennis hadden van de bewerking van goud, zilver en brons.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1