Het Gelukskind NOORDWELLE VIERDE ECHT OUDERWETS STRAO-FEEST Sjoukje Dijkstra wereldkampioene STAD EN EILAND DRIE KOUDE EN DROGE MAANDEN Jaarvergadering Westerschouwen Coöp. Tuinbouwveiling Z.H.E. te paard weer traditioneel hoogtepunt Zaterdag vierde Noordwelle tradi tiegetrouw het straofeest, hetgeen een groot succes kon worden door de medewerking van zestien ruiters met fraai versierde paarden. Omstreeks één uur verzamelde de stoet zich op de dorpskom, waar de deelnemers zich opstelden om zich direkt al aan het oordeel van de jury te onder werpen. Voor de jury was het be paald geen gemakkelijke taak, om dat er enige zeer mooi versierde paarden aanwezig waren, hetgeen de keus moeilijk maakte. De uitslag was als volgt: 1. Leendert Hart; 2. Joh. Hogen- boom; 3. Joh. v. d. Vate; 4. Willem Fonteijne; 5. Wim Hart; 6. Wout Lokker; 7. Rinus de Vrieze; 8. Jan Zorge; 9. Jaap Plantsoen; 10. Wim de Vrieze. De prijzen bestonden uit geldbedragen, terwijl de eerste prijs winnaar bovendien een medaille kreeg uitgereikt. De ruiterstoet maakte vervolgens de gebruikelijke rondtocht. Te onge veer halt' drie stelde de Kon. Harmo nie „Witte van Haemstede" met drumband zich op voor de muzikale omlijsting van dit feest, dat inmid dels een groot aantal belangstellen den had getrokken. Het muziekgezel schap haalde de ruiters af bij de boerderij van de heer Elenbaas. In middels was het zonnetje doorgebro ken, hetgeen vooral plaatjes-schie tende fotografen goed van pas kwam. Het was een fraai schouwspel: een vrolijk spelend „Witte van Haem stede" met daarachter de fraaie vier voeters. In de stoet marcheerde het straocomité mee, alsmede nog enige bekende figuren. Aanwezig was ook wethouder L. v. d. Klooster. Ringsteken Het befaamde ringsteken te paard vormde weer een strijd tussen oude bekenden, die elkaar fel bekampten. Sommige ruiters hadden moeite om hun paai'd in behoorlijke draf in de richting van de ring te dirigeren. Voor het ringsteken waren mooie en nuttige prijzen beschikbaar gesteld, o.a. enige fraaie gebruiksartikelen gemaakt door de heer v. d. Wiel. Namens het comité reikte de heer B. Kloosterman na afloop in zaal Lokker-v. d. Zande met een toepas selijk woord de prijzen uit. De heer Kloosterman dankte de ruiters, de muziekvereniging en verder allen die hadden meegewerkt om Noordwelle weer zo'n sfeervol straofeest t ege- ven. Hij hoopte dat volgend jaar weer een groter aantal ruiters zal deelnemen. Ouderwetse sfeer Al met al heerste er weer een echte ouderwetse strao-sfeer, met veel drukte en gezelligheid. Noord welle heeft zaterdag opnieuw bewe zen dat de viering van het oude feest zeker nog zin heeft en levensvatbaar is. In dit verband is een woord van hulde voor de werkzaamheden van het strao-comité zeker op z'n plaats. Noordwelle hoopt voor volgend jaar De premier van Maleisië, toenkoe Abdoel Rachman, heeft verklaard, dat overeenstemming op ministeri eel niveau vooraf moet gaan aan vre- van Indonesië, de Philippijnen en Maleisië. Minister Veldkamp naar Australië SCHIPHOL, 29-2. Met de plaats vervangend commissaris voor de emigratie, dhr. G. D. J. Kraan, is de minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, zaterdagmiddag van Schiphol via Amerika naar Nieuw Zeeland en Australië vertrokken voor de gebrui- lijke reis, die ministers van socialee zaken af en toe naar deze landen on dernemen. teneinde zelf te zien hoe de 22.000 Nederlandse emigranten het daar maken. alvast weer op een nieuwe gezellige strao-viering! De uitslagen van het ringsteken luiden als volgt: 1. W. P. Fonteijne (klok); 2. Joh. Hogenboom (droogrek en thermosfles); 3. Wout Lokker kunstmest of f 12,50); 4. K. Goense (fuitmesjes); 5. Jan de Vrieze (taart); 6. Adrie Verseput; 7. Rinus de Vrieze 8. Jan Zorge; 9. Rinus Hart; 10. Leen dert Hart; 11. Martien Moermond; 12. Wim Hart; 13. Jaap Plantsoen; 14. Gilles Plantsoen; 15. Piet te Jonge; 16. Joh. v. d. Vaate; 17. Wim de Vrieze. De jury voor de versierde paarden bestond uit de dames Steur, Jonker, Dalebout, Hanse en Koster. DORTMUND, 29-2. De 22-jarige Sjoukje Dijkstra uit Amstelveen heeft voor de derde achtereenvol gende maal het wereldkampioen schap kunstrijden dames behaald. De Oostenrijkse Regine Heitzer bezette de tweede plaats, terwijl de bron zen medaille was voor de Canadese Petra Burka. In deze volgorde plaatsten deze meisjes zich ook bij de Olympische winterspelen te Innsbruck. Sjoukje Dijkstra werd uitbundig toegejuicht en toegezongen door de 5000 Neder landei's, die zich cnder de 14.000 toe schouwers in de Westfalenhalle van Dormund bevonden. Hiermee heeft Sjoukje in één seizoen de Olympi sche-, Europese- en wereldtitel ge wonnen. Inbreker ranselde onderwijzer af TILBURG, 1-3. In Tilburg blijkt een inbreker het de laatste weken op scholen te hebben gemunt. Veer tien inbraken, waarin soms geld ge stolen werd, ook wel ravages wer den aangericht, houden de politie bezig. Zaterdagavond tegen twaalf uur wilde de 41-jarige onderwijzer C. J. A. H. zijn school in de Wasse naarlaan nog even controleren. Toen hij via een klein trapje in de hal de kamer bereikte, waar de admi nistratie van de school werd be waard, botste hij in het donker te gen een man op. Deze tracteerde hem onmiddellijk op een paar klappen waardoor de onderwijzer van het trapje sloeg en met zijn gezicht op de grond van de hal viel. Terwijl hij tevergeefs om hulp riep, werd hij door de inbreker verder afgeranseld. De onderwijzer werd niet ernstig gewond. Zonder buit verdween de inbreker daarna in het donker. Koninklijk Paar terug uit Oostenrijk DEN HAAG, 29-2. Zaterdagmiddag omstreeks één uur zijn de konnigin, prins Bernhard en prinses Irene op Soesterberg aangekomen na hun wintersportvakantie in Oostenrijk. Dr. L. Beel over Suriname PARAMARIBO, 29-2. „Ik had gro te verwachtingen van ihet bezoek dat ik aan Suriname zou brengen. Deze verwachtingen zijn verre overtrof fen. Ik ben werkelijk diep onder de indruk van de ontwikkeling .die zich in uw land aan het voltrekken is. De resultaten die tot nu toe zijn be reikt, rechtvaardigen naar mijn me ning een gezond optimisme voor de toekomst". Dit zei de vice-president van 'de Raad van State, 'dr. L. Beel, aan 'de vooravond van zijn vertrek naar Curaqao, in een gesprek met de R.V.D.S. Veel waardering had hij voor het feit, dat 'het tienjarenplan geen statisch plan is geweest. Doch in de loop van de jaren telkens weer is aangepast aan de veranderde om standigheden, waardoor het tot uit stekende resultaten heeft geleid. Een Hunter-straaljager van de Britse luchtmacht is zondag bij La- boean (noord-Borneo) neergestort. De vlieger kwam om. PLECHTIGHEID IN ZIERIKZEESE TROUWZAAL Chauffeur le kl. W. M. Schiettekatte nam afscheid ZIERIKZEE, 28-2. In de Trouw zaal van het stadhuis is vrijdagmid dag afscheid genomen van de heer W. M. Schiettekatte, gemeente- chauffeur lc klas, die de dienst gaat verlaten in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Schiettekatte - met zijn gezin aanwezig - werd dank gebracht voor al hetgeen hij deed in een 34- jarige periode in dienst van de ge meente. Burgemeester mr, F. Th. Dijck- meester sprak de scheidende funk- tionaris op hartelijke wijze toe, her innerend aan het vele werk, dat on der allerlei weersomstandigheden - vaak was het nattig en buiig - moest worden verricht. In de dertiger jaren richtte de heer Schiettekatte hier over nog eens een verzoek tot het college, vragend om geschikte regen kleding, een verzoek dat werd inge willigd. Mr. Dijckmeester dankte de heer Schiettekatte voor het werk bij de reinigingsdienst en het verrichte in de daarop volgende periode, ge durende tal van jaren. Bijzondere waardering had spr. veer de opgewekte wijze waarop be trokkene de gemeente tegenover de burgerij vertegenwoordigde. Na hem hiervoor te hebben ge dankt. deelde de burgemeester mede dat de heer Schiettekatte in zijn wo ning aan de Korte Nobelstraat blijft wonen. Hij wenste hem alle goeds voor de toekomst toe en overhandig de hem de traditionele enveloppe met inhoud, alsmede een tweetal fraaie boekwerken. „Juiste man op juiste plaats" „Als jongste in dienst spreek ik thans de oudste toe", aldus de direc teur van Publieke Werken de heer J. Louwerse, die er aan herinnerde dat de scheidende gemeente-chauf feur destijds niet zo verheugd was met zijn benoeming, maar er blijk baar toch nimmer spijt van heeft ge had. „U was de juiste man op de juiste plaats", zo zei de heer Lou werse, die enkele komische en ple zierige herinneringen ophaalde uit de loopbaan van de heer Schiette katte en stelde dat de dag van het afscheid voor betrokkene zonder twijfel een dag van dankbaarheid zal zijn. Hij hoopte dat hij aan zijn loopbaan goede herinneringen zal mogen bewaren en wenste hem ge lukkige jaren toe in goede gezond heid. Geschenk personeel Namens het personeel sprak de heer J. v. d. Berge, die zeide niet minder dan 27 jaar met de heer Schiettekatte te hebben samenge werkt. Voor die (goede) samenwer king zeide spr. hem dank. Zijn wens voor goede jaren in de toekomst liet hij vergezeld gaan van het cadeau der collega's in de vorm van een fraaie lamp. Mevr. Schiettekatte mocht een ruiker bloemen in ont vangst nernen. De gevoelens van de Chr. Bond van Overheidspersoneel werden vertolkt door de heer D. Goudriaan, die Schiettekatte schet ste als een goed en trouw lid. De heer Schiettekatte dankte ten slotte de sprekers voor de goede woorden en de ontvangen geschen ken, opmerkend chefs en collega's nimmer te zullen vergeten, hen dan kend voor de goede onderlinge sa menwerking. Allen gaf hij de beste wensen mee voor de toekomst. On der het genot van een kop koffie werd hierna nog eens nagepraat over de oude tijd. die naast zijn vele be zwaren ook zijn romantiek had. SPORT BILJARTEN Competitie voor teams Voor de biljartcompetitie voor teams van het district Schouwen- Duiveland der K.N.B.B. werden de volgende wedstrijden gespeeld: C le klasse: Concordia-VOG 0-7: C. J. SchotrJ. L. de Hooge 0-2; R. P. Ho- gerheijde-L. Koster 0-2; L. Canters- W. Kramer 0-2. C 2e klasse: OKK- De Drie Schapen 8-1: L. v. Popering- A. Overweel 2-0; M. Lems-J. L. Bra- ber 2-0; W. Kesteloo-A. Dorst 2-0; J. Visser-H. der Weduwen 1-1. C 3e klasse A: Renesse-Witte van Haem stede 0-9: J. Evei'aers-M. Evertse 0-2; N. A. Ki'ijnse Lockex--T. J. Steel 0-2; J. L. Pi'ummel-J. Kik 0-2; J. Vasseur-K. J. Bakker 0-2. VOG III- Entre Nous 4-5: C. Krello-A. Locker 2-0; J. Berrevoets-M. v. d. Schee 0-2; C. L. v. Tiggel!hoven-J. Hagesteijn 0-2; C. v. d.,Bos-A. Bex*revoets 2-0. C 3e klasse B: KOT-OKK II 4-5: J. Clerx-L. v. Klinken 0-2; J. Stoutjes- dijk-M. Quist 2-0; A. Berx-evoets-A. Heijboer 0-2; M. Beri'evoets-M. de Vin 2-0. KVL-OKK II 7-2: P. v. 'd. Berge-M. de Vin 2-0; J. v. d. Weijde- A. Heijboer 2-0; A. Quartel-M. Quist 2-0; J. Ha'gesteijn-L. v. Klinken 0-2. C 4e klasse A: Cax-ambole-BVO 2-7: K. Dorst-K. Jongman 2-0; C. M. Dooge-L. 'v. d. Maas 0-2; K. L. v. d. Weive-P. <v. d. Hulle 0-2; A. H. de Waaij-A. Geertse 2-0. KOT II-BVO II 2-7: J. Verloo-K. Jongmans 0-2; A. Snijders-L. v. d. Maas 0-2; M. Westdorp-W. de Jonge 0-2; R. Koster -A. Geertse 2-0. OKK Ill-Carambole 5-4: J. C. Felius-A. de Waaij 2-0; B. Klootwijk-K. v. d. Werve 0-2; J. Lemsom-C. Dooge 2-0; K. Kort-C. Kommer 0-2. C 4e 'klasse B: Concor dia II-De Drie Schapen II 7-2: W. Steenkist-A. Verjaal 2-0; J. Quant- G. Vos 0-2; A. Hage-L. M. Moermond 2-0; J. Bi'ouwer-W. Doeleman 2-0. C 4e klasse C: De Lelie-Renesse II 5-4: J. Meganck-J. Hulshof 2-0; K. Hillébrand-Jac. Verseput 0-2; W. de Gi'odt-N. A. Krijnse Locker 0-2; C. Men'heere-J. Everaers 2-0. Renesse II-De Lelie 5-4; J. de Jonge-C. Men- heere 0-2; N. A.' Krnijse Locker-W. de Groöt 2-0; J. Verseput-K. Hil|e- bi'and 0-2; J. HulShof-J. Meganck2-0 MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 2-3. Aangevoerd: 1653 stuks vee, t.w.: 1191 vette koeien en ossen en 462 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,80-4,10, f 3,05-3,60, f 2,70- 2,90; varkens (levend gew.) f 2,10- 2,08-2,05. Vette koeien en ossen:.aanvoer iets ruimer; handel kalm; eerste kwali- onveranderd, prima's boven notering. Varkens: aanvoer even koi'ter; han del tamelijk; pi'ijzen lager, prima vleesvarkens boven notering; zware varkens f 1,90-1,92, slachtzeugen f 1,80 1,90 per kg. Scheepvaartberichten Philippia (t.), 28-2 'ten anker Suez, naar Rotterdam. Scheltdelloyd, 29-2 te Cristobal ver wacht. Schouwen, pass. 28-2 Key West naar Port Arthur. OUWERKERK Kerk ruilt grond Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Ouwerkerk hebben besloten, over te gaan tot rui ling van grond met de gemeente Duiveland. Een en ander was nodig, omdat het tegenwooi'dige kerkge bouw op een andere plaats staat dan het vi'oegere gebouw. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdag 13 maart in openbare zitting bijeenkomen en dan weer een lijvige agenda hebben af te werken, bestaande uit verkopen van gron'd en huizen, maar ook van de vast stelling van de vergoedingen voor het lager onderwijs voor 1964; de wijziging van de gemeenschappelij ke regeling IZA Zeeland; de bezol diging-verordening gemeenteperso- neel 1964; de 7e begrotingswijziging 1963 en de eerste begi'otingswijziging 1963 van het gemeentelijk woning bedrijf. In het oog springen verder de her ziening uitbreidingsplan in hoofd zaak, uitbreidingsplannen in onder delen en bet wederopbouwplan en de aanschaffing van pei'sluchtappa- ratuur voor de vi'ijwillige bx-and- weer. Aanleg fiultkwekerij In de polder Bruinisse werd' vo rige week een begin gemaakt met 'de voorbereidselen tot het aanleggen van een fruitkwekersbodrijf. Het windscherm daarvoor wex'd namelijk ingeplant en het ligt in de 'bedoeling dat de vruchtbomen zelf in augustus zullen volgen. Een en ander gebeurt in opdracht van de 'heer G. Houtekamer uit Krabbendijke, die het pexxeel, plan. 6 ha. groot, in eigendom verkx'eeg uit de boedel van wijlen dc heer K. Gelhlc. Het stuk grond is gelegen in de zg. Stelhoek en wel in de nabij heid van Stel'leboersweel, onder de ouderen bekend als de „hofstede van Mol". Tot aan de eeuwwisseling stond daar namelijk een hofstede, bowoond door de familie Mol, die la ter werd afgebroken. UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen hel echter minder leuk vinden, want hij heef! de krant te pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE Het K.N.M.I. deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de X X afgelopen drie wintermaanden december, januari en fbruai'i ber f droeg te De Bilt 1,0 graden Celsius tegen 2,2 graden Celsius 4 normaal. Ondanks 'het feit dat do? gemiddelde tempei'aluur vier 4 graden hoger Is dan die van de winter van het vorige jaai\ moot het zojuist geëindigde seizoen toch nog tot de koude winters wor- 4 den gerekend. Van de 91 dagen wai'en er 54 aan de koude kant.. 4 December was ditmaal de koudste maand van het seizoen. In De Bilt heeft het op 55 dagen gevroi-en tegen 41 dagen normaal. 4 I Het afgelopen tijdvak van drie maanden was bijzonder droog. 4 4 Een zo droge winter was tot dusver in deze eeuw nog niet vooi'- gekomen, het was gemiddeld over het gehele land genomen de 4 4 droogste winter sedert de stx-enge winter van 1890-'91. Vooral aan T 4 de kust is weinig neerslag gevallen, zoals uit de voorlopige gege- vens blijkt, maar de verschillen met het binnenland zijn niet groot. a 4 Dank zij de bijzonder zonnige maand december is het aantal uix?n 4 4 zonneschijn van de laatste drie maanden 1e De Bilt 24 ux*en groter dan het normale aantal dat 169 uren bedraagt. 4 44444444444444444444444444444444444444444*444*44** HAAMSTEDE, 28-2. In hotel Bom werd een goed bezochte jaarverga dering gehouden van de onderafde ling Westerschouwen van de Coöp. Tuinbouwveiling „De Zuidhollandse Eilanden", onder voorzitterschap van de heer L. M. Leeuwe, die, na z(jn welkomstwoord, een vrij pessimis tisch gestemde toespraak hield. Spreker noemde het een sombere zaak om fruitkweker te zijn, indien we de vaklitteratuur zo eens door nemen. Er is te veel im- en te wei nig export. De px'oduktiekosten stij gen; de E.E.G. brengt narigheid; Fi-anki'ijk zit vol met Golden Deli cious en Italië met Abondanza; het sox'timent in ons land is te groot. Al deze factor-en hebben tot gevolg dat de tuinder niet deelt in de heden daagse welvaart. Toch zou de heer Leeuwe het geen klaagzang willen noemen, omdat een slecht jaar nog geen slechte eeuw betekent. Om deze moeilijkheden te over winnen zou volgens spreker de kwe ker het volgende kunnen doen: Per zikappels en Zigeunerin rooien, om dat men hiermede te gronde gaat. Verder rassen telen die lekker en smaakvol zijn, omdat die betaald worden door de consument. Er is in ons land niet te veel fruit. De pro- duktie neemt af en de bevolking neemt toe. Over de Golden Delicious in Frankx'ijk, waar vreselijk overge- ï'oepen wórdt, zei spi'eker dat aldaar wonende of verblijvende Hollanders snakken naar een echte Hollandse Goudx-einet, inplaats van de Franse G.D. Mogelijk dat er in de peren teelt wat toekomst zit. Toch staat de tuinder op een splitsing, nl. tuinder zijn of niet tuinder. De veiling Z.H.E. zal de tuinder echter gaarne behulp zaam zijn en gezamenlijk moeten we alle moeite doen om uit de impasse te geraken. De secr.-penningmeester, de heer M. P. Moelker, gaf een overzicht van het gevoerde financiële beleid. Er bleek een flink batig saldo te zijn. Namens de kascommissie adviseerde de heer P. Slager tot goedkeuring der rekening. De heer Leeuwe wees op de moei lijkheden die er vorig jaar ontston den toen de fniitfee naar Schouwen kwam om fruit uit te reiken aan de patiënten der ziekenhuizen en de Zeeuwse veilingen dit verpakkings werk in de steek lieten. De Z.H.E. loste dit keurig op en de patiënten kregen een extra-uitkering in fruit. Omzet axlnvoerloods De beheerder der aanvoei'loods, de heer W. van Sluijs, gaf een uitge breid overzicht over het jaar 1963. Ondanks de strenge winter hebben de vervoerders alle moeite gedaan om de produkten goed in Rotterdam te krijgen, wat hun ook gelukte. Op 18 maart kwam de eei'ste spinazie, 8 april de kropsla, 24 april rabarber van de koude grond, 6 mei asperges, 7 mei de laatste appelen, 20 mei de eerste worteltjes. Óp 2 juli de rode- en op 15 juli de zwarte bessen, op 25 juli de appels, tien dagen later—gulden gebruikt. De lonen bedroegen dan in 1962. Win 1962 f 360.000,—, in 1963 f 405.000. Van Haamstede werden in 1963 vol 1 vervoerd naar Rottei'dam: 82.740 kis ten, van Renesse 10.432, samen 93.172 kisten. Uit Haamstede: 26.000 bakjes en uit Renesse 5.683 stuks, samen 31.683 bakjes. Het aantal kisten be tekent een toename van 16.690 kisten in vergelijking met 1962. Het aantal bakjes liep terug met 8.029. Van Schouwen-Duiveland werden naar Rottex-dam vervoex'd: 161.073 kisten, 51.928 bakjes, 198 eierkisten en 76.278 kg knolselderij. Dit laatste geeft een vex-meerdering te zien van 35.772 kg. De vergadering ging accoord met de volgende verhoging der vrachtta rieven: kisten van 30 naar 31 cent; halve kisten van 20 naar 25 cent; bakjes van 11 naar 12 cent; eierkis ten van 70 naar 80 cent en van 100 naar 110 cent (grote maat). De voorzitter van het hoofdbestuur der veiling, de heer J. Roskam, gaf een toelichting op deze verhoging en noemde het tarief zeer billijk in ver- houding met andere aanvoerplaatsen. Op een vraag van een der leden zei de heer Roskam dat de vraag naar mechanisatie in en om de veiling de volle aandacht van het bestuur heeft. De Westenschouwse vervoerders zul len na het klaai'komen van de dam zich eerst wat „inspelen" en dan een nadex-e bespi'eking houden over de tarieven. De heer Leeuwe dankte de beide vervoei'ders, de hei'en Hart uit Re nesse en Rademaker uit Haamstede, voor het pi'ima vex'voer van Haam stede naar Rotterdam en de daarbij verleende seivice. De heer Hax-t dankte voor het genoten vertrouwen en hoopte op dezelfde wijze dit jaar door te gaan. De aftredende bestuursleden de heren J. P. C. Boot en J. W. de Vrieze werden herkozen. De delegatie uit Rotterdam die de vergadering meemaakte, bestond uit de heren J. Roskam, voorzitter der Z.H.E.D. Tactor, secx-etaris; D. van Herk, penningmeester en de direc teur de heer J. J. van Kampen. Dc gang van zaken in 1963 Het woord kx-eeg hierna de heer Van Kampen, die een uitgebreid overzicht gaf over de gang van zaken in 1963. Op de gemengde veilingen kan een slecht fruitjaar nog wel op gevangen worden door goede groen- teprijzen. Toch heeft de veiling in 1963 een domper gekregen omdat de recordomzet van 1962 niet bereikt kon worden. Wel werd in 1963 een aantal collies aangevoerd dat nog nooit gehaald wex'd,nl. 13.800.000. De geldelijke omzet was in 1963 f 900.000 lager dan in 1962. De exploitatiere keningen van praktisch alle veilin gen in ons land geeft een sterke om zetdaling te zien, behalve de West- landse veilingen en de Z.H.E. De laatste kon haar exploitatierekening sluitend krijgen met een batig saldo van f 2300,Aan onkosten en af- schi'ijvingen werd rond één miljoen 'in deze verhoging zit een loonsver hoging en omdat de bedrijfsdrukte nog nooit tevox-en zo groot was een overurenfactoi'. De interest steeg van f 79.000,— in 1962 naar f 89.000,— in 1963. Het bedrijf groeit nog steeds en in de komende jax-en zullen weer nieuw investeringen te wachten staan. De afschx-ij vingen konden vol ledig uitgevoerd worden. In een kox't toekomstbeeld zei de dix-ecteur dat de loonsverhoging van 10 procent in werkelijkheid wel 15 procent gaat betekenen. Er moet dan ook voor gezorgd worden dat onver wachte tegenslagen opgevangen kun nen worden. De voorzichtige begro ting van 1964 is gebaseerd op een omzet van 14 miljoen gulden, dus ongeveer één miljoen meer dan in 1963. De fusthuur gaat met één cent omhoog, omdat het meermalige fust de veiling ieder jaar ongeveer een ton kost, hetgeen een zeer gevaar lijke post in de exploitatierekening betekent. Aanvoercijfers Tot slot gaf de heer Van Kampen nog wat aanvoex'cijfers. In 1962 wer den 4 miljoen kg aardappelen aan- gevoex-d meteen middenprijs.van 22,4 cent; in 1963 ook 4 miljoen kg, chter met een middenprijs van 11.4 cent. Aardbeien: 1962 561.000 kg, midden prijs f 1,18; 1963: 374.000 kg, midden- px'ijs f 1,47. Appelen: 1962: 4 miljoen kg, middenprijs 39 cent; 1963: 6 mil joen kg, middenpiijs 35,4 cent. Zwar te bessen: 1962 237.000 kg, midden prijs f 1,87%; 1963: 215.000 kg, mid denprijs f 1,05. Per-en: 1962: 2.400.000 kg, middenprijs 38 ct.1963: 2.860.000 kg, middenprijs 36 ct. Pruimen: 1962: 209.000 kg, middenpx-ijs 97 ct.; 1963: 312.000 kg, middenprijs 61 ct. Ondanks moeilijkheden met ho gere instanties in 1963 40.000 een malige kratten overgepakt. Er is nog f 32.000,over om hiermede vei'der te gaan. Deze gang van zaken ver heugde de dii'ecteur ten zeei'ste en in navolging zullen ook andere vei lingen deze stap gaan doen. De Zeeuwse veilingen gaan hier niet mee accoord en zoeken hun export in het meermalige, vaak vieze fust. De voorzitter van der Z.H.E., de heer Roskam, zei weer de volle steun toe aan de corsowagen 1964 en gaf vex'der een toelichting op enige voor stellen die behandeld worden op de algemene vergadering in Rotterdam. Bij de rondvx-aag dankte de heer J. C. de Feiter, voox'zitter van het coi'socomité, het veilingbestuur har telijk voor de zo spontaan verleende medewerking om de ziekenhuispa tiënten van fruit te kunnen voor zien en als stoffelijk blijk bood hij hen een boekenbon aan. De heer Roskam zegde toe ook dit jaar weer voor de Schouwse patiënten in beide ziekenhuizen te zullen zorgen. Mede aanwezig op deze vergade ring was de heer H. van Toledo, ere lid, die een bijzonder welkomstwoord kreeg van de voorzittex*. Feuilleton door B. J. ten Wesepe Van die dag af kocht hij iedere week alle puzzelbla'den en stuurde alle oplossingen in. En passant loste -hij nog een prijsvraag op in een weekblad en kocht in een kiosk twee loten van een 1 iefdadigbeids vereni- ging. Als ik niks 'heb, is het toch voor een goed 'doel. Puzzels begon nen een magische invloed op hem uit te oefenen, en zodra hij er een zag, loste hij die op en zond hem in. Hij abonneerde zich op een weekblad, dat elke week een prijspuzzel publi ceerde met prijzen van vijf en twin tig, tien en vijf gulden. De eerste de beste keer had hij al een tientje en in fdbx'uari ontving hij minstens twee keer in 'de week een cheque of een postwissel of een pakje met een of andex-e prijs: een book, een pijp en een groot pak tabak, een schil derijtje en een plastic rodkgarnituur. En in de buurt begon 't bekend te wonden, dat Jan Stuurman, die in de kost was bij de familie Hoeksti*a, zo veel geluk had met het oplossen van puzzels en prijsvi-agen. Hij kocht een lot van een naburige fdkvei'eni- ging en tot grote hilariteit van de halve sü-aat won hij een geit, die hem netjes thuis bezorgd werd. Er kwam zelfs een foto van in de kx-an- ten en gedurende enige dagen klonk er een luid gemekker, als Jan in 'dc fabriek kwam en werd hem iheel be leefd gevraagd, of hij eens een litertje geitenmelk wilde vex-kopen. Dat moest zo goed voor de 'teint zijn. Cleopatra of hoe heette die vrouw ook alweer, baadde Zich er immers in? Maar toen vertelde een ander, dat dat in ezeldnnenmelk geschied de, waarop Jan prompt het advies kreeg om in de eerstvolgende loterij dan maar eën ezelin te winnen. Inmiddels had de geit drie dagen staan mekkeren in de schuur van zijn kosthuis en daar op zoele naar voedsel de hele boel onderste boven gehaal'd, zodat Jan het dier verkocht aan een collega van de fabriek, die op zijn manier een klein beetje boer de in zijn vrije tijd. Het was al traditie géwordén, dat Jan na het eten naar zijn kamer ging om puzzels op te lossen. „Mijn bijverdiensten", zei 'hij schertsend, als hij beneden kwam om koffie te drinken, maar na enkele minuien al weer naar zijn kamer terugkeei'de. En het geluk bleef aanhouden, want met de regelmaat van een klok kwa men de postwissels en cheques en pakjes met prijzen en als de post, die vroeger maar zelden het 'hekje van nummer 24 in de Aux-oi'alaan opende om een brief of een krantje in de bus te duwen, het huis al eens voor bij liep, keek mevx-ouw Hoekstra verwonderdTjonge, vandaag niets voor onze Jan. Dat zal vanavond dan een tcleui'stelling voor hem zijn. Wintei'tijd is puzzeltijd cn tegen de feestdagen kwam vrijwel iedere krant en elk weekblad met een Kerstpuzzel. Op zijn kamer stapel den de bladen met prijsvragen zioh op, want de meisjes begonnen er nu ook schik in te krijgen er, dikwijls brachten ze tijdschriften of kranten mee, waarin ze weer een prijspuzzel ontdekt hadden. Jan Stuurman schafte zich een paar encyclopaédieën en puzzelboe ken aan, waaraan hij dikwijls een goede steun had. De bladen met de prijsvragen had hij op datum gelegd. Wat het eex'st opgezonden moest wordén, kwam dan ook het eerst aan de beurt Iedere «vond vulde hij vakjes in, sloeg dikke 'boeken na, zocht naar trefwooixien, snuffelde in historische boeker, naar bekende figuren uit de geschiedenis, stak zijn licht op bij vaklieden, als hij een bijzondere bex-oepsterm moest heb ben en 'bezorgde bijna iedere morgen één of meer brieven in de bus op de hoek. En passant won thij nog gauw even op een bazar, waar hij een uur tje vexioefde, een taart, raadde de juist naam van een pop, die hij grootmoedig voor het goede doel op Amerikaanse wijze liet verhopen en won met speerwerpen een fietslan- taai'n met dynamo, die hij de vol gende dag aan een collega voor een tientje vcxhocht. De taart was de avond te voren al in die huiselijke kling soldaat gemaakt Twee dagen voor Kei-stmis schreef hij de oplossing van de laatste puz zel op een blief, adresseerde de en velop en bi'acht hem nog 'gauw even naar de brievenbus. Ziezo, dacht 'hij, nu kan ik voorlopig geen puzzel meer zien. Ik begin er onderhand 's nachts van te dromen. De feestdagen waren protti'g en Jan Stum-man pi'ofiteei'de van het feit, dat. beide meisjes Hoekstra de lustige jongen wel mochten, want op de eei'ste Kerstdag had hij met St'ien een afspraak gemaakt en gin gen ze gezellig uit, tex-wijl op dc tweede Kei'stdag een uitstapje werd gemaakt met Lien aan de arm. Stien bezwoer Jan niets tegen Lien te zeg gen, en natuurlijk evenmin iets te laten merken in de huiselijüee kring. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6