DE ZIERIKZEESCHE COURANT Drie en tachtig doden door verongelukken van Brits toestel V.S. verontrust Laos De kwestie-Cyprus over Brandt en Erhard Geen overeenstemming in S.E.R. over verhoging van A.O.W. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 maart 1964 120ste jaargang No- 19541 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Ouderivetse stra-viering te Noordwelle Vliegramp in Oostenrijk Stoel uit Nieuw-Guinea INNSBRUCK, 1-3. Bjj een ongeluk met een Brits verkeersvliegtuig dat zaterdag bü Innsbruck tegen een bergwand vloog zjjn alle 83 inzitten den om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van „Eagle Inter national Airways" in Londen, die de eigenaresse is van de verongelukte Bristol Brittannia, hebben artsen die zich ter plaatse bevonden, dit mee gedeeld. De viermotorige machine was met vijfenzeventig wintersportliefhebbers en acht bemanningsleden op weg van Londen naar Innsbruck. Alle inzit tenden op een na hadden de Britse nationaliteit. De enige niet-Britse passagier was een jeugdige inwoon ster van Innsbruck, die om studie redenen in Engeland was geweest. Kort nadat het bericht omtrent het ongeluk bekend werd verschenen op het vliegveld van Londen en bij het kantoor van de „Eagle International Airways" vertwijfelde familieleden van de passagiers die voor de vlucht met de betrokken machine hadden geboekt. Oorzaak onbekend Naar de oorzaak van het ongeluk kunnen slechts gissingen worden ge daan. Inspecteur Bodem van de Oos- tenrij kse luchtvaartreddingsdienst, die met een hefschroefvliegtuig bo ven de plaats van het ongeluk heeft gevlogen, zei dat het viermotorige toestel uiteen is gespat toen het za terdagmiddag twintig meter onder cle top van de 2.679 meter hoge Glungetzer tegen de bergwand bot ste. Het witte Alpenlandschap was over een afstand van honderden me ters getekend door de zwart afste kende stukken metaal van het wrak. Inspecteur Bodem zei dat hij sporen van kerosine uit de brandstoftanks van het vliegtuig in de sneeuw had gezien. Daaruit trok hij de conclusie dat zich geen ontploffing heeft voor- Niet meer vliegen LONDEN, 1-3. De 72-jarige majoor Christopher Draper, die zichzelf de „gekke majoor" noemtmag niet meer vliegen. Het ministerie van luchtvaart heeft om medische redenen geweigerd zijn vliegvergun ning te verlengen. De man die onder meer opzien baarde door in 19G3 achtereenvolgens on der vijftien bruggen van de Theems door te vliegen, is nog het meest gebelgd over het feit dat het betrokken stuk is ondertekend door een ambte naar van het vrouwelijk ge slacht. Dit is de eerste keer in mijn leven dat een vrouw decreteert dat ik niet in staat ben te vliegen", aldus de ma joor die, sedert 1913, meer dan 17.000 vlieguren in 73 verschil lende typen vliegtuigen opzijn naam heeft staan. gedaan omdat de kerosine in dat ge val zou zijn verbrand. Hij zag ook geen sporen in de sneeuw die op overlevenden konden duiden. Hij had integendeel vele lijken tussen de wrakstukken gezien. Het bergen van de slachtoffers zal nog verscheidene dagen in beslag nemen want de plek is uitermate moeiljjk bereikbaar. Mannen van de reddingsdienst, die op ski's de weg hebben afgelegd, moeten zich aan touwen van de top laten zakken. Gesprek van gezagvoerder Uit het op de geluidsband vastge legde gesprek van gezagvoerder Wil liams met de verkeerstoren op het vliegveld van Innsbruck blijkt dat deze het landingsgestel van de Bris tol Brittannia reeds had laten uit klappen en nog een bocht wilde vliegen alvorens te landen. Hij zei toen dat hij op een hoogte van tien duizend voet vloog (3.050 meter) en zich boven de Patscherkofel bevond. Het was mistig en er viel een lichte NEW YORK, 29-2. De Turks- Cyprische leider Rauf Denktash voor de Veiligheidsraad gezegd, dat in de twee maanden van onlusten op het eiland Cyprus 800 Turkse Cy prioten om het leven gekomen of gewond zyn. 20.000 Turkse Cyprioten waren dakloos geworden en moesten van liefdadigheid leven. Nadat Denktash had gezegd, dat de Griekse Cyprioten hun Turkse landgenoten wilden uitroeien, merk te hij op, dat ht enige tijd zou ver gen om 100.000 van hen om het le ven te brengen. De Turks-Cyprische leider zei ver der, ervan overtuigd te zijn, dat de Grieks-Cyprioten geen ordebewaren- de macht op Cyprus willen. Hij bracht hulde aan de Britse troepen op Cyprus, die volgens hem hulp van andere bondgenoten om de orde op Cyprus te handhaven nodig had den. Extra beveiliging van Johnson WASHINGTON, 28-2. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een verklaring uitgege ven, waarin de ernstige bezorgdheid van de Amerikaanse regering tot uitdrukking komt over de jongste ccmmuanstische aanvallen in de neu- iralistische sector van de vlakte der kruiken in Midden-Laos. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zijn bij die aanvallen, op 26 en 27 februari, Pathet Lao- troepen, gesteund door Noord-Viet- namese strijdkrachten. Het State Department betreurt het voorts, dat de internationale controlecommissie geen voldoende maatregelen heeft kunnen nemen om de toestand in Midden-Laos te stabiliseren. Verkeersvliegtuig met 85 personen vermist PLACERVILLE, 1-3. Een Constel lation met 81 passagiers en een be manning van vier koppen wordt op de route tussen San José en Laken- tahoe in Californië vermist. Het toe stel behoort tot de Paradise Airlines. Het vliegtuig was zondagochtend om 10.27 uur van het vliegveld van San José opgestegen. Acht-en-vijftig minuten later meldde het dat het zich boven Meeks Bay, bij Lake Ta hoe, bevond. Het weer boven het meer van Tamoe was toen bewolkt en het sneeuwde. De president van Paradise Airlines bevestigde later dat het vliegtuig ver mist werd. WASHINGTON, 29-2. Een extra beveiliging van de Amerikaanse president Jchnson bij diens bezoek aan Florida berust op de tip dat een Cubaanse zelfmoordvlieger zou pro beren ihet vliegtuig van Johnson te rammen, zo wordt van welingelichte zijde in Washington meegedeeld. Ook werd de mogelijkheid geopperd dat de Cubanen een raket op het toestel zouden afsturen. In officiële kring te Washington wilde m engeen commentaar op dit bericht geven. Pierre Salinger, de perschef van het- Witte Huis, vol stond met te zeggen, dat de beveili gingsmaatregelen op goede gronden zijn getroffen. Het zou in strijd met het nationaal belang zijn er meer over te zeggen, verklaarde hij. Werktijdverkorting van chauffeurs DEN HAAG, 28-2. Met ingang van 1 maart zal de werktijd van chauf feurs op autobussen, vrachtwagens en huurauto's worden verkort. Een wijziging in het Rijtijdenbe sluit opent voor autobus- en vracht wagenbestuurders de weg naar een gemiddelde wekelijkse werktijd van 48 uren, terwijl dit gemiddelde voor huurautobestuurders 51 uren zal gaan bedragen. Voor een bemanningslid, dat zowel op een autobus als op een vracht wagen dienst doet, zal de werktijd gemiddeld 49 uren per week wor den. Het ligt echter in de bedoeling deze werktijden geleidelijk in te voe ren, zo deelt het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid mee. Een algemene ontheffing zal het voor autobus- en vrachtwagenbe stuurders mogelijk maken dit jaar nog 50 uren te werken, en in 1965 49 uren. In 1966 zal dus definitief de 48-urige werkweek voor deze groep ingevoerd zijn. Soldaat omgekomen hij hotsing DEN HAAG, 28-2. Op de weg van Oldenzaal naar Hengelo is de 19-ja- rige dienstplichtige soldaat W. V. van Dam verongelukt. Soldaat Van Dam begeleidde als motorordonnans een colonne müitah'e auto's. Bij het passeren raakte hij één van de wa gens van de colonne, waardoor zijn motor naar links uitweek en een tegenligger raakte. Hij was op slag dood. Soldaat Van Dam diende bij het 17e infanteriebataljon dat in de le gerplaats Oirschot is gelegerd. Hij was ongehuwd en woonde in Utrecht. sneeuw. Het schijnt dat Williams een radiogesprek heeft gevoerd met de gezagvoerder van een ander toe stel die hem zou hebben gezegd dat het weer op de hoogte waar hij zich bevond, namelijk tweeduizend metei\ veel beter was. Men acht het moge lijk dat Williams toen deze hoogte heeft opgezocht waarbij zijn toestel met de bergtop in aanraking kwam. De koningin van Engeland heeft de luchtvaartmaatschappij een tele gram gestuurd waarin zij haar deel neming met de familieleden van de slachtoffers betuigde. BONN, 1-3. Bondskanselier Erhard van West-Duitsland heeft burge meester Brandt van West-Berlijn voor dringende besprekingen deze week in Bonn uitgenodigd. Brandt heeft vrijdag in een radio rede een beroep gedaan op de rege ringen van Bonn en West-Berlijn en de drie grote Westduitse politieke partijen, een duidelijke en gemeen schappelijke politiek t.a.v. Berlijn uil te werken. Brandt noemde de over eenkomst met de Oostduitsers, die het mogelijk maakte dat Westberlij- ners in de kerstperiode een bezoek aan Oost-Berlijn brachten, een suc ces, dat de basis vormde voor „be tere overeenkomsten". Frankrijk verwerpt Russisch protest PARIJS, 29-2. De Franse rege ring is ervan verzekerd, dat de ver plichtingen. van West-Duitsland te genover Frankrijk krachtens de cvreeenkomsten van Londen en Pa rijs van oktober 1954 met betrekking tot de produktie van raketten en ma teriaal voor militaire doeleinden, na geleefd worden. Dit staat in. het antwoord van de Franse regering op de Russische nota van 31 januari, waarin West-Duits land ervan beschuldigd werd raket ten voor militaire doeleinden te ver vaardigen. In het Franse antwoord wordt er aan toegevoegd, dat alleen de staten die bovengenoemde overeenkomsten hebben getekend zich op deze over- eenokmsten kunnen beroepen. De V.S. en Engeland hebben don derdag het Russische protest van de hond gewezen. Douane schoot op smokkelaar BRUSSEL, 29-2. Bij een poging tot ontsnapping is een Belgische smokkelaar in het gebied aan de Nederlands-Belgische grens ten neerden van Turnhout door twee kogels, afgevuurd door de Neder landse douane, getroffen. De man, die ernstig aan een been werd ge wond, is in een ziekenhuis in Turn hout opgenomen. Hij verkeert niet in levensgevaar. In de Belgische pers wordt gespro ken van een „grensincident", omdat de smokkelaar zich reeds op Bel gisch grondgebied zou hebben be vonden, toen de Nederlandse dou ane het vuur opende. Cubaans diplomaat vraagt asiel in Nederland DEN HAAG, 29-2. De handelsraad bü de Cubaanse ambassade in Den Haag, de heer J. R. Hernandez Pa- seiro, heeft de Nederlandse regering politiek asiel gevraagd. Naar van of ficiële zyde vernomen wordt, is op dit verzoek nog geen beslissing ge nomen. De heer Paseiro verblyft op het ogenblik in Den Haag. Protest tegen prijzenbeschikking DEN HAAG. 28-2. De motorrij- wielreparaitebedrijven en reparatie bedrijven van landbouwtraetoren, verenigd m twee afzonderlijke auto nome afdelinlgen van de Bovag, heb ben geprotesteerd bij de minister van economische zaken tegen de af gekondigde prijzenbeschikk'mg on derhoud en reparatie auto's en an dere motorvoertuigen 1964". Zij vinden dat de minister im strijd met de prijzenwet de organisatie van betrokkenen niet in de gelegen heid heeft gesteld van hun gevoelen te doen blijken. Zelfs zijn zij niet op de hoogte gesteld van de voor nemens van de minister. Bovendien menen zij, dat er geen enkele aan leiding is tot een prijsmaatregel in hun branches. De twee organisaties hebben in verband hiermede ver zocht de prijzen beschikking terug te nemen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Met het geweten is geen vergelijk mogelijk. In de etalage van meubelhandel Gebr.s Lokker C.V. aan de Nieuw Boogerdstraat is een uit Nieuw-Guinea afkomstige stoel te zien, die de eigenaar van vrienden - e\ders in het land - in bruikleen kreeg. Met name de achterzijde van de stoel vertoont een zeer expressieve versiering Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 29-2. De sociaal-eco nomische raad heeft zich in zyn ge houden besloten vergadering bezig gehouden met het vaststellen van een advies aan de minister van so da'.e zaken en volksgezondheid over een verhoging van de A.O.W.-pen sioenen tot een sociaal minimum. De raad is er, zoals al geruime tijd te verwachten viel, niet in ge slaagd een eenstemmig advies over deze zaak vast te stellen. De leden van de raad zyn in drie groepen uit eengevallen; van de drie standpun ten heeft er geen enkele een mcer- (lerhid verworven. Een aantal werkgevers (de meer derheid van deze groep) en een aan tal kroonleden-economisten, in totaal tezamen zestien leden van de raad, is op grond van praktische en prin cipiële overwegingen van oordeel, dat de financiële consequenties van een verhoging niet aanvaardbaar zijn. Enige leden van deze groep heb ben tot uitdrukking gebracht dat zij zich met dit standpunt hebben ver enigd omdat zij menen de voorzie ning in beginsel te moeten afwijzen, maar omdat naar hun oordeel in dé thans geldende omstandigheden „\Vaarin Nederland reeds duidelijk te kampen heeft met een over bes te- ding een zo belangrijke verdere las tenverhoging op korte termijn niet kan worden aanbevolen". Deze „eni ge leden" zijn kroonleden. Nederlandse „Jannen" op V.S.-jager DEN HAAG, 29-2. Achttien man van de Nederlandse Marine gaan deel uitmaken van de gemengde be manning waarmee de Amerikaanse jager „Biddle" gaat varen. Dat heeft de Marinevoorlichtingsdienst in ant woord op vragen meegedeeld. Een deel van dit Nederlandse per soneel gaat in juni al naar de Ver enigde Staten voor het volgen van een cursus. De overigen vertrekken in oktober van di tjaar naar de U.S.A. Het gehele detachement zal eind 1965 in Nederland terugkeren. Er zijn nog geen namen bekend van de Nederlanders die op het proef- schip „Biddle", gaan varen. De gemenegde bemanning van het schip zal bestaan uit Amerikanen, Engelsen, West-Duitsers. Italianen, Grieken, Turken en Nederlanders; personeel dus van een zevental „Na- vo-marines". De groep van het Ne derlandse detachement die in juni al naar de, V.S. vertrekt, zal be staan uit de officier, de ondrofficier9 en de korporaals. Tijdens de vaart zal de „Biddle" West-Europese ha vens aandoen, zodat de leden van de bemanning in staat zullen zijn in eigen land enig verlof op te nemen. Nog geen Europese politieke unie LONDEN, 28-2. Minister mr. J. Luns heeft in Londen verklaard, dat de tijd niet rijp is voor het ontwer pen van een Europese politieke unie. De meningsverschillen zijn nog te groot, zei hij, zowel ten aanzien van de supranationale basis ervan, als ten aanzien van de positie der unie in de NAVO, en bovendien is er nog geen bevredigende band tussen de Zes en Engeland. Alle 15 in de S.E.R. zitting heb bende werknemers plus een kroon- lid, staan op het standpunt dat ver wezenlijking van een uitbreiding der sociale zekerheid gewenst is en dat daarbij de technische mogelijkheid om de A.O.W.- en.de A.W.W.-uitke- ringen op korte termijn tot het so ciale minimum te verhogen, moet worden benut. Het bouwen in de vrije sector DEN HAAG, 28-2. De minister van vlokshuisvesting en bouwnij verheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, mevrouw Kuiper-Struik (vvd) en de heer Visser (vvd) gezegd, dat in de maanden september-december 1963 ongeveer 12 procent van de goed keuringen voor woningboxiw in de vrije sector betrekking had op ob jecten die meer dan 30.000 zuivere bouwkost enhebben. Afwijkingen van de riahtlijn, die aan de hoofdingenieurs-directeuren van de volkshuisvesting en de bouw nijverheid in de onderscheidene pro vincies is gegeven en waarin dit be drag als maximum is genoemd wor den bijvoorbeeld toegestaan ten gun ste van de vrije beroepen. De maatregel ds reeds in 1961 ge troffen. De minister acht het ver antwoord 'het bedrag thans te stel len op f 35.000. De bewindsman achtte de beper king van de bouw in de ongesubsi dieerde sector bepaald niet onnodig. De bewindsman merkt op, dat in 1963 ongeveer 1700 ongesubsidieer de woningen boven het contingent konden worden goedgekeurd. De gegeven richtlijn heeft zowel betrekking op woningen bestemd voor de verhuur als op woningen be stemd voor 'bewoning door 'de eige naren. Calvijn op postzegel DEN HAAG. 28-2. De Sterfdag van Johannes Oalvijn, 27 mei 1564, zal herdacht worden in Frankrijk, Calvijn's geboorteland, in Zwitser land, het land waar hij gearbeid heeft, en in vele landen waar hij zijn invloed uitoefende en nog uit oefent. De Franse posterijen zullen een spe ciale postzegel uitgeven, in Parijs bereidt een comité herdenkingsbij eenkomsten voor, in Straatsburg ko men een Calvijnconferentie en ten toonstelling, en in Genève zal de gedenkdag vergezeld gaan van een speciale uitgave van enkele van Cal- vijn's welken en van een aantal le zingen. In Schotland staart een tele visie-uitzending, gewijld aan de be tekenis van Calvijn, op 'helt program ma. NIJMEGEN. B. en w. van Nijme gen hebben aan de gemeenteraad voorgesteld, af te zien van de vor dering van rond f 60.000 op de stidh- ting „Viering 150 jaar koninkrijk". De Twentse Bank, die een ongeveer even groot bedrag van de stichting logoed had, he,eft dat voorbeeld ge volgd. Het totaal der schulden van de Stichting vermindert hierdoor tot ongeveer f 235.000. Plaatselijk lichte vorst Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met slechts enkele ver spreid voorkomende opklaringen; vannacht temperaturen om 't vries punt en plaatselijk lichte vorst, mor genmiddag temperaturen enkele gra den boven het vriespunt; matige lot zwake wind uit oostelijke richtingen. 3 maart. Zon op 7.22, onder 18.23. Maan op onder 9.34. Laatste kwartier: 6 maart te 11.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 maart 6.18 v.m. 18.39 n.m. BROUWERSHAVEN 3 maart 6.06 v.m. 18.21 n.m. Doodtij; 8 maart „Christine" had treinroofgeld aan boord LONDEN, 1-3. Het grote Britse zondagsblad „The Peopje" meldde zondag, dat zich aan boord van het geheimzinnige jacht „Christine", dat begin januari voor de kust van Zuid- Engeland zonk, een miljoen pond sterling (ruim tien miljoen gulden) van de buit van de grote treinroof van augustus jl. bevond. Volgens het blad bevond zich ook een van de mensen die in verband met de treinroof door de politie werden ge zocht op het jaoht. Duur kippenhok Een eenvoudige boer in de buurt van Limpio, in Paraguay, beroemt zich erop dat hij de eigenaar is van het' duurste kippenhok ter wereld: eens ongeveer vier miljoen dollar waard. Hij heeft zijn tien kippen on dergebracht in de romp van een „C omet-4" van een Argentijnse luchtvaartmaatschappij, die in 1959 in dichte mist op zijn land was neer gestort. De aardappelsituatie Nadat de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap reeds eer der had aangedrongen op maatrege len ter ondersteuning van de prijs vorming van consumptie-aardappe len, heeft deze afdeling zich in zijn laatstgehouden vergadering opnieuw uitvoerig beraden omtrent de situa tie op de consumptie-aairdappel- markt. Met alle waardering voor het in middels door het Produktschap voor Aardappelen genomen besluit tot het uit de markt nemen van 25.000 ton klei-bimtjes .tegen een prijs van f 0,08 per kg., is de hoofdafdeling toch van mening, dat verdergaande maatregelen dienen te worden ge troffen, waardoor het prijspeil enigs zins 'kan worden opgetrokken. DEN HAAG. De Duitse Bondskan selier, prof. dr. L. Erhard. is maan dagochtend per trein in Den Haag aangekomen, waar hy besprekingen zal voeren met de Nederlandse re gering. DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben Sjoukje Dijkstra telegrafisch gelukgewenst met het behalen van de wereldtitel. In een buitenwijk van Nicosia en in een dorp bij Larcarna in het zui den van Cyprus zijn Turkse en Griekse Cyprioten zaterdag weer met elkaar slaags geraakt. Binnenkort zal op Cuba begon nen worden me tde bouw van een waarnemingsstation voor kunstma nen. DEN HAAG. De Israëlische en de Nederlandse minister van buiten landse zaken, respektievelijk mevr. Meir en mr. J. M. A. H. Luns, heb ben op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag bespro kingen gevoeld, die ongeveer een uur hebben geduurd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1