RENTE TOT 4% ASPRO' het éérste „luipaard op schoot Neem QRK5 BESCHUIT punt uit! zpKjJrjÉr zwÈm^zmm^zmmz Peking werkt zich quarantaine uit de Verkoudheid Het Gelukskind Bijde IwiB is het goed sparen NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! ONZE PUZZEL-RUBRIEK f i J f 6 BP Honderd jaar geleden nam Amalie Dietrich Pionierster der wetenschap ging in 1863 Australië verkennen 99 Wie in deze tyd een bericht leest, dat een vrouw geheel alleen het oer woud intrekt om er planten en die ren te gaan verzamelen, zou zeggen: „dat is een ondernemende vrouw met moed in haar lijf'. Mogelijk zoudt u denken: „dat mens is zeker het leven moe". Maar öf het een, öf het ander, zü zou toch bü menigeen over de tong gaan. Als de tegenwoordige mensheid er nu zo over denkt, wat moet dat dan wel niet in de vorige eeuw zijn ge weest. Amalie Dietrich speelde het n.1. precies honderd jaar geleden klaar met een zeilschip koers te zet ten naar Australië, om daar in op dracht van de Hamburgse industrieel Godeffroy planten en dieren te gaan ontdekken en verzamelen. Zij nam in 1863 het eerste „luipaard op schoot". „Behekst" door de natuurvorsing Als jongste spruit van de Duitse leerbewerker Nelle uit het Saksische dorpje Siebenlehn bleek Amalie reeds tijdens haar kinderjaren van bijzonder kaliber te zijn. Ze greep al vroeg naar boeken - voor zover hier van boeken sprake kan zijn - en toonde een intense belangstelling voor studeren. Veel aanmoediging van haar ouders had zij echter niet. Alleen de oude dominee van 't dorp stimuleerde haar streven door haar twee dikke delen van „Uren van Wijdingte schenken en haar op het hart te drukken buiten deze boeken geen andere te lezen. Of het meiske zich hieraan gehouden heeft, zal uit het verloop van het verhaal blijken. Toen zij de huwbare leeftijd had bereikt en de eerste huwelijkskandi daten kwamen opdagen, bleek alras, dat Amalie hier - voorlopig - niets van moest hebben. Haar „studie" stond voorop en wie weet hoe zij al lezende zonder levensgezel het leven door xvas gegaan, ware het niet, dat ter elfder ure toch iemand genade in haar ogen vond. Deze Wilhelm Dietrich noemde zich natuurvorser, een nogal uitzonderlijk beroep voor die tijd. Geen wonder, dat de dorpe lingen in hem een heksenmeester za gen, die iedereen, die zich met hem inliet, behekste. En natuurlijk was ook Amalie be hekst, daar zij voor zijn charmes was bezweken. Hoe het zij, iedereen mochte er tegen zijn, zij trouwde met Dietrich en verwisselde haar oude en vertrouwde tehuis voor een zwer versbestaan, dat zij nu ging leiden. Haar leerschool Samen trokken ze er op uit, de natuur in, om te botaniseren en te verzamelen. Alles werd dan in hun woning, die zij na hun huwelijk had den betrokken, netjes geprepareerd, gedroogd, en geordend en Amalie toonde zich een volijverige leerling,, die niet moe werd naar zijn wijze lessen te luisteren. Het werd feitelijk hun bestaan deze „waren" aan de man te brengen en aangezien Die trich op dit gebied al veel bekend heid had verworven, kwamen aan vragen van heinde en ver. Zelfs vroeg men materiaal van over de grenzen en dan trok het echtpaar Dietrich naar het buitenland, alwaar het dan in de meest letterlijke zin van de natuur genoot. Na enige tijd werden zij verblijd met de komst van een dochtertje. Dietrich had gehoopt, dat het een jongen zou zijn, die dan later de voetsporen van zijn vader zou druk ken. Hij had in zijn fantasie reeds zeer eerzuchtige plannen voor hem gesmeed, die hij nu weer moest laten varen. Deze kleine was dus in zijn ogen niet zo welkom, want wat moest hij nu met een meisjeDat hij Amalie hiermee kwetste, kwam niet bij hem op. Pas jaren later zou hem duidelijk worden, dat ook een vrouw wel iets uitzonderlijks presteren kan. Op den duur leek het er op of iets stuk ging en dit kwam speciaal tot uiting in de perioden, dat er geld gebrek dreigde. Totdat het tot een definitieve breuk kwam. Daar Die trich's gezondheid steeds achteruit ging, nam Amalie vaak de taak over om er op uit te trekken en zo kon het gebeuren, dat ze per hondekar een lange reis naar zee ondernam voor het verzamelen van wieren. In Nederland In Nederland aangeland, werd ze zwaar ziek door uitputting en moest in een ziekenhuis worden opgeno men. Thuis wachtte Dietrich tever geefs op haar terugkomst en tenein de raad zwichtte hij voor het aanbod om huisonderwijzer te worden bij graaf Schönberg te Herzogwalde. Hij sloot zijn huis, deed zijn dochtertje Charitas bij vreemden in de kost en vertrok naar zijn nieuwe standplaats. Zo vond Amalie de situatie toen zij terugkwam. Het was een grote ontgoocheling voor haar en toen zij haar man opzocht in Herzogwalde, bleek haar bovendien, dat hij be trekkingen met een andere vrouw had aangeknoopt. Amalie was er de vrouw niet naar om aan een of an der compromis te denken. Ze schoof resoluut haar ring van haar vinger en liet die bij hem achter, waarna zij het grafelijk kasteel de rug toekeer de. Met een onzekere toekomst in het vooruitzicht begon zij te vechten voor het bestaan van haar en haar kind. Het werd een zware strijd, maar taai als ze was, hield ze vol en zette alléén het werk voort, dat Die trich niet meer kon volhouden. Haar vroegere relaties hield ze zo goed mo gelijk aan en zo kreeg zij een kans, waarvan zij nooit gedroomd had en die uiteindelijk de grote bestemming van haar leven zou blijken te wor den. Op ontdekkingsreis De Hamburgse fabrikant Godef- froy had een voorliefde voor vreem de, verre landen. Om deze landen wat dichter bij huis te hebben, liet hij daar voorwerpen, waaronder planten en dieren, vandaan komen om die in zijn particulier museum onder te brengen. Hiervoor had hij mensen nodig om zijn opdrachten uit te voeren en via één van haar rela ties kwam Amalie te weten, dat hij iemand zocht voor het „ontdekken" van Australië. Ineens ivist zij, dat dit haar kans was. Waarom dan niet gewaagd Met enkele brieuen van haar be kende geleerden ter aanbeveling, klopte zij b\j Godef froy aan en dez% - ofschoon eerst nog wat sceptisch tegenover een vrouwelijke kandidaat - bleek uiteindelijk wel genegen haar voor deze opdracht uit te zen den. Zodra alles in kannen en krui ken was en contractueel vastgelegd, werden de laatste toebereidselen voor de grote reis gemaakt. Charitas werd liefdevol opgenomen in het huis van een rijke Hamburger. Zo verliet Amalie in 1863 Duits land met als einddoel Australië. In die dagen was de reisduur nog wel even anders dan tegenwoordig en pas na 2Vi maand bereikte zij Bris bane, waar zij als eenzame vrouw met haar kisten, tonnen en prepara ten een leegstaand huisje betrok voor haar éénmans-expeditie door het oerwoud. Naar haar genoemd Van 1S63 tot 1873 doorkruiste Amalie hele gebieden van Australië tot zelfs aan de Tonga-eilanden toe. Dat zij dit alles heeft kunnen vol brengen, dankt zij naast haar taaie gestel en onverzettelijke wil ook aan haar ervaringen opgedaan tijdens de vroegere zwerftochten met Dietrich. Zo kan zij met recht bogen op de eretitel pionierster der wetenschap, want door haar toedoen werden tot dusver nog onbekende planten en dieren van Australië ontdekt en ze den en geipoonten van de inboorlin gen aan de openbaarheid prijsgege ven. Haar verdiensten zijn niet on beloond gebleven en veel van het nieuxoe materiaal kreeg de naam Dietrichof „Amalie" toegevoegd. Haar echtgenoot heeft een eri an der nog mogen meemaken en is met zekere trots de belevenissen van zijn vroegere vrouw blijven volgen. In enkele brieven, die hij naar Austra lië zond, sprak hij zijn diepe bewon dering voor haar uit. Zijn stoute plannen inzake een toekomstige zoon waren dus werkelijkheid geworden, zij het op een andere manier. De naam „Dietrich" zou voor het nage slacht bewaard blijven. Zijn gezond heidstoestand bleek echter van die aard, dat hij haar niet meer terug heeft mogen zien. Ixi het vroege voorjaar van 1873 keerde Amalie terug om van een welverdiende rust te genieten. Zij werd daartoe in staat gesteld door de stad Hamburg, die haar als een ere-burgeres fêteerde en het tot zijn plicht achtte haar tot haar dood toe te onderhouden. Eenvoudig is zij gebleven; enkele woorden, die zij sprak kort voor haar dood getuigen hiervan: „Doe alles maar even eenvoudig voor m\jn be grafenis. Neem vooral geen nieuwe lakens en laat de kist zo goedkoop mogelijk zijn. Plant klimop op mijn graf, dat is voldoende Ingezonden mededeling De Boesmans stegen op in Pakistan KARATSJI, Pakistan, 25-2. Het seizoen van de Haagse ballonclub is in Pakistan geopend. De Nederland se balloiwaarders N'ini en Jan Boes man zijn in de Oxygenium opgeste gen te Karatsji. Het was de eerste ballonvaart in Pakistan en de eer ste opstijging in oosterse Stijl. Het startterrein was grotendeels bedekt met talloze tapijiten. Voor de duizend eregasten waren fraaie fau teuils en baldakijnen aangebracht. Velen van de voorname gasten wa ren gekleed in fraaie saris. De Chef van de politie schatte, dat bij de start in totaal een miljoen per sonen aanwezig waren. De ballonopstijging, georganiseerd door twee Nederlandse ondernemin gen 'diende de weldadigheid: de op brengst was bestemd voor Noord- Pakistan. UTRECHT. Prins Bernhard zal op 9 maart in de Irenehal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht spreken over „normalisa tie, instrument voor Europese inte gratie". Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: Dokter C. M. van Hoorn, tel. (01110)- 2080. MIDDENSCHOUWEN: Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)-480. OOSTERLAVD-BRUINISSE: Dokter J. W. de Putter, Oosterland, tel. (01114)-280. DIERENARTS Dokter C. J. H. Scheuerman, Zierik- zee, tel. (01110)-2180. Ingezonden mededeling Het vleugje voorjaarswind heeft het denken bij onze puzzelaars en puzzelaarsters niet stopgezet, maar blijkbaar juist een flinke duw gege ven, zodat er weer heel wat oplos singen binnenkwamen op de puzzel van vorige week. De eerste prijs is bestemd voor: Mej. J. M .Klaasse Burg. Landsheerweg 1 Arnemuiden. De tweede prijs gaat naar: Mevr. A. de Kluiver-van Nieuwenhuize Vlielanderstraat 8 Numansdorp. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. lepe; 5. pro; 7. agio; DE NIEUWE PUZZEL hHU '3 KSSK** y z<T^mz/ 63 WÊtóV~ ór óy óg yz yj^myr Jg -Jmjdö- mmjgrm De nieuwe puzzel luicït als volgt: 80. glad; 81. Engelse maat. Horizontaal: 1. mopje; 4. kleur ling; 8. maatstaf; 11. zanignoot; 12. zijrivier v.d. Donau; 14. Europeaan; 16. vogel; 17. bekende motorraces; 18. rivier in Italië; 19 .titel (afk.); 21. metaal; 23. herkauwer; 25. pers. voornaamw.; 26. opdracht; 28. lof dicht; 30. hertog; 32. plaats in Lim burg; 33. larve; 35. soort sport; 37. titel (afik.); 38. treiter; 40. meisjes naam; 42. stof maat; 43. grote bijl; 44. nageredht; 45. klein persoon; 47. plaats op de Veluwe; 49, gewicht; 51. voorzetsel; 52. hoge temperatuur; 54. neerslag; 57. deel v.d. hand; 59. behoeftige; 61. jong dier; 62. tuinge- rei; 63. te zijner plaatse (Lat. a£k.); 64. tegen; 66. vlek; 68. Frans pers. voornaamw.; 70. als eerder; 71. reeds; 72. tandeloos zoogdier; 74. document; 76. beschaafde vrouw; 78. water in Brabant; 79. leider, meester, chef; Verticaal: 1. 'glibberig2. rond hout; 3. onmeetbaar getal; 4. verde- digingsorganisatie; 5. bijwoord1; 6. voegwoord; 7. touw (Eng.); 8. num mer; 9. godsdienst; 10. kreupel; 13. lat; 15. plaats; 20. niet kunnende spreken; 21. traag; 22. onverstandig; 23. afschuwelijk oord; 24. kleding stuk; 25. dunne; 27. als onder (afk.); 29. 'boom; 31. bevel (Eng.); 32. vogel; 33. uitbouw; 34. deel van een waar depapier; 36. zijde; 39. zoogdier; 41. op dat moment; 46. onbehaard; 47. meisjesnaam; 48. oosterse titel; 50. spet; 51. schrijfgerei; 53. het Romein se Rijk (afk.); 55. bijbelse naam; 56. Düitse badplaats; 58. 'titel (afk.); 60. reus; 62. hoofddeksel; 63. morsdoe'k; 65. hoofd (Fr.); 67. keer; 69. deel der V.S.; 73. 'dierengeluid; 74. spil; 75. landbouwwerktuig; 76. kindergroet; 77. vogelprodukt; 78. anno Ohristi. BLIK DOOR HET WERELD 11. gilde; 13. renet; 16. stek; 17. ok sel; 19. zeep; 20. lang; 22. stom; 24. r.o.; 26. neet; 28. tarn; 29. v.s.; 30. rots; 32. oke; 34. idee; 36. age; 37. tornado; 40. tra; 42. aard; 43. ruwe; 44. ina; 45. bedaren; 49. dal; 50. elbe; 52. opa; 53. ober; 55. on; 56. eelt; 58. pril; 60. ds; 62. anna; 64. ares; 66. sela; 67. arena; 70. kist; 71. irene; 73. emmer; 75. rede; 76. keg; 77. sneb. Verticaal: 2. egel; 3. pikant; 4. el; 5. pek; 6. ore; 7. an; 8. gezond; 9. item; 10. isar; 12. doge; 14. elsa; 15. epos; 18. st; 21. nest; 23. trio; 25. organen; 27. tor; 28. tea; 29. verward 31. oei'al; 33. knaap; 35. etude; 36. aai; 38. ore; 39. die; 41. ael; 45. been; 46. dot; 47. rap; 48. noir; 51. benard; 54. bleken; 55 .olst; 57. laan; 59. raam; 61. saté; 62. alie; 63. de; 65. sire; 68. rek; 69. neg; 72. ee; 74. m.s. Zolang men Peking en Moskou in één adem kon noemen, hadden de Chinezen opmerkelijk weinig ver langen contacten teleggen met de niet-communistische bxiitenwereld. De erkenning door Groot-Brittannië indertijd leek ze haast koud te la ten, alsof het isolement hen best be viel. Dat is na het grote conflikt met de Rxissen veranderd. Over Fr ankrijks erkenning werd zowaar blijdschap xiitgesproken en de rond reis van Tsjoe En-Lai door Afrika was zelfs een actieve poging om vrienden in de wereld te winnen. En nu lijken Pakistan en China de beste maatjes te worden. Dat is te opvallender omdat Pakistan een van de voornaamste bondgenoten van de V.S. is in Azië en de haat van Pe king jegens Washington spreekwoor delijk is. Het is dus wel zeker dat het ef fect dat Pakistan en de V.S. zo wél van elkaar moeten vervreemden voor de Chinezen aantrekkelijk is by het aanknopen van de niexiwe bandenZij maken hierbij trouwens listig gebruik van de Pakistaanse ontstemming over de grote Ameri kaanse en Engelse wapenleveranties aan India ten tijde van de Chinese inval. Beter een goede buur Pakistan meende dat dit conflict eigenlijk niets om het lijf had en dat de wapens eventueel gebruikt zouden worden tegen Pakistan, bij voorbeeld in een strijd om Kasjmir. De Amerikanen wisten, dat ze door Nehroe wapens te leveren Ajoeb Khan boos maakten, maar ze deden het toch in de- overtuiging dat het eerst van belang was dat de Chinese opmars werd gestuit. Het lijkt er nxx op dat ze zodoen de een oude bondgenoot hebben ver loren en wel een van hogere kwa liteit, want Pakistan trok altijd één lijn met de vrije wereld, terwijl In dia zich doorgaans op het slappe koord der neutraliteit begaf. Ingezonden mededeling Voorkom Rillerig?.Onprettig? Vlug: Verloren is misschien een te groot woord. In Pakistan is men zich be wust geworden dat een verre vriend in de V.S. wel prettig is, maar een goede buur nog aangenamer. Hun ene buur India konden ze moeilijk goed noemen en daarom bleef er weinig andere kexis dan de vriend schap met de andere buur, China, te cultiveren. Waarbij Ajoeb Khan aantekent dat hij de verdragsban- den die hem met de V.S. en Enge land binden, volkomen blijft aan vaarden; dat is zijn positiebepaling in de wereldpolitiek, die hem tot dusver in zijn eigen affaires weinig baatte. Nieuw raakpunt Die haat verwacht hij wel van zijn vriendschap met de Chinezen, met wie hij een geschil over de grenzen met India gemeen heeft. En wellicht is met een gemeenschappelijk optre den iets te bereiken. In ieder geval ziet men in Delhi met sombere ver wachtingen dat de twee noorderbu ren het zo met elkaar eens zijn. Een lichtpunt dat sommigen zien is, dat er naast het gebrekkig con tact tussen Amerikanen en Chine zen in Warschau en soms in Genève, nu een nieuw aanrakingspunt on- staat tussen het rode China en de westerse wereld. De toekomst moet leren of dit mogelijke voordeel op weegt tegen het voorshands veel waarschijnlijkere xxadeél van verwa teren van het anti-communistisch verbond in Azië dat toch al niet zo sterk was. Zeker is in elk geval dat Peking hier aardig zijn quarantaine weet op te heffen. LECH. Prinses Irene en haar ver loofde Don Carlos worden vandaag in Iaech verwacht, waar zij zich hij koningin Juliana en prins Bernhard zullen voegen. Kasim Gulek, leider van de Turk se fractie van de parlementaire NAVO-conferentie, heeft woensdag in een telegram aan de voorzitter van deze conferentie verzocht om bijeen roeping van de permanente en de politieke commissie van de NAVO voor een bespreking over Cyprus. KERKNIEUWS Synode Geref. Kerken LUNTEREN, 26-2. Op „De blijde wereld" in Lunterer. begint op 2 maart de laatste synodeweek van de Gereformeerde Kerken in Neder land. Het onderwerp is de oecume nische roeping, speciaal de vraag of de Wereldraad van Kerken voor de Gei-eformeerde Kerken een aan vaardbare organisatie is. Ook wordt bezien of schorsing- en tucht proce dures moeten worden herzien. Op het programma staan voorts: rege ling voor steun naar aanleiding van verhoging predikantensalarissen, en de benoeming hoogleraar theologi sche hogeschool in Rampgn in de plaats van prof, Brillenburg Wurth. 10 Feuilleton door B. J. ten Wesepe „Stien, meid, als jij hier bent, ver geet ik alles om me heen". Ze lachte spottend en streelde even zijn wang. „Geef me maar een sigaret". Hij gaf haar een sigaret en vuur en keök nadenkend haar aan. „Kijk niet zo naar me. Je maakt me verlegen". „Doe die sigaret uit je mond, dan krijg je nog een zoen van me". Ze gaf hem een duw. „We gaan puzzelen. En gedraag je nétjes, an ders ben ik zo weer beneden". „Gedraag ilk -me dan niet netjes? Dat vind ik een belediging. Net als ik de smaak te pakken krijg, zeg jij Nu is het mooi genoeg. Dan begint het pas mooi te worden". „Eerst puzzelen, dan zullen we wel verder zien. Ik wil die prijs winnen". „En daar mag ïk dan bij helpen. Leuk. Mag ik ook mee, als jij wint?" „Misschien. Daar moet ilk nog eens over denken. Nou, 'die berg, waar kan dat zijn? Wacht eenskijk eens in dat boek over Duitsland. Misschien in de buurt van de Rijn of de Neckar". Om tien uur stond Stien op. „Voor vanavond is het wolletjes. We heb ben er nu 21 van de 24. Prdbeer jij nu die andere drie eens te vinden. Moet je no-g koffie?" „Als jij (het klaar maakt, altijd". „Doet moeder het dan niet goed?" „Jawel, maar de gedachte alleen al, dat jij het voor me klaar maakt, zie je?" Ze stond voor hem en keek hem glimlachend aan. Maar toen hij haar grijpen wilde, week ze snel van hem weg en liep naar beneden. Hij hoorde haar 'in de 'keuken zin gen. Tjonge, wat had ze ineens een goeie bui. Dan zal het met die Piet Beeldhuis ook wel niét zo diep ge zeten 'hebben. Wat later zette ze een kop koffie voor hem neer. „Zo vriend, ik ga naar bed. Doe je best en win voor mij een veertiendaagse vakantiereis. Mag je met me mee naar Tirol". Hij knikte enthousiast. „Tirol", herhaalde hij. „Ik kon er niet op ko men. Kijk eens hier, is dat niet in Tirol? Die alpenweide?" Ze stond naast hem en keek naar het plaatje, dat hij vergeleek met een foto in het 'boek. Toen knikte ze. „Dat kan niet missen. Nu nog twee en we zijn in Oostenrijk. Mag je wel een kort broekje kopen.En een ja- gershoedjo met een veer". „En jij zo'n wijde Tiroler rok". Hij greep haar rokspanden en trok ze wijd uit, maar ze sloeg zijn han den weg en deed een pas achteruit. „Hé, ben je zestig geworden?" Grinnikend leunde hij achterover in zijn stoel. „Nog steeds vier en twintig. Kom eens even op m'n knie zitten, dan krijg je een nachtzoentje van me". „Geen knie en geen zoentje meer. Bovendien, Lien kan leder ogenblik thuiskomen". Hij kwam met een sprong over eind. „Dan.moet ik er nog gauw evtn van profiteren", zei hij en greep haar om haar middel. En voor ze het kon verhinderen, drukte hij zijn mond op de hare. „Het lichtriep ze met ge smoorde stem. „De gordijnen zijn open Hij kon net bij het lichtknopje en draaide het om. Meteen was de ka mer in halfduister, slechts spaar zaam beschenen door de straatlamp tegenover 'het huis. Nu nam hij haar in zijn armen en zoende haar op nieuw. Een poosje lag ze gewillig in zijn armen en even sloeg ze haar armen om zijn hals. „Je bent een aardige jongen, veel aardiger dan Piet", zei ze zacht. „Maar nu moet ik toch echt gaan. Jan. We mogen geen misbruik maken van de gele genheid, hé?" Hij zoende 'haar nog één keer, liet ihaar toen los. „Stien, je bent een schat. We gaan nog eens een keertje samen uit, hé?" Ze lag nog even tegen hem aan. „Misschien. Zo was ihet toch ook leuk? en het kost geen cent. Welte rusten". Twee dagen later had hij de puz zel rond, na veel gevraag bij colle ga's was hij er achter gékomen, wat de beide overgebleven foto's voor stelden. Op een avond schreven ze in de huiskamer alles netjes op, na volgens de aanwijzingen alle 24 foto's te hébben uitgeknipt en opge plakt. Stien zou het do volgende dag posten. Ze was ervan overtuigd, dat ze een prijs zouden winnen. Mot zo'n geluksvogel als Jan kon het immers niet missen. Intussen had hij weer twee post- wisseltjes gehad, één van een rijks daalder en één van vijf gulden. Van de puzzelbladen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7