m Gemeente-chauffeur le kl. W. M.Schiettekatte gaat met pensioen automatisch horloge DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Welverzorgd De grote witte was niet koken ....en toch prachtig wit McNamara gaat naar Zuid-Vietnam OVERDENKING O het boekenweekgeschenk haal het vandaag nog Met de glascultuur in Duiveland wil het nog niet zo vlot DE BLANKE MEDICIJNMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrfjdag 28 februari 1964 No. 19540 „Wel zwaar, maar ook ZIERIKZEE. 27-2. Na vier en der tig jaar werken in dienst der ge meente hangt de heer \V. IVL Schiet- tekatie vandaag definitief de schop aan de wilgen. Feitelijk deed hy dit al enkele dagen tevoren, want hij rondt zijn diensttijd af met nog en kele vrije dagen, die hjj tegoed had. Vandaag is het dan helemaal afge lopen en de scheidende chauffeur le klas u-ordt vanmiddag ten stadbuize verwacht, waar de slotpunt achter zjjn loobaan wordt gezet en men ze ker wel tyd zal vinden om te zeggen hoe men denkt over de man, die lange tijd betrokken is geweest bij een apart stukje stedelijke geschie- V dcnis, nl. die van de reinigingsdienst en wat daar dicht tegen aanleunt. De heer Schiettekatte heeft in zijn loopbaan gelegenheid gehad te ont dekken dat het leven hard en gesta dig werken vergt. Hij was er vroeg achter, want reeds op achtjarige leeftijd „werd hij er aan gezet". Dat ging toen zo in een tijd, die zohe- melsbreed van de onze verschilde. Hij scheen uitsluitend bestemd voor de akker en werkte twaalf jaar bij een landbouwer te Nieuwerkerk. Toen kwamen de veranderingen. Hij verwisselde van baas, maar dat wil de niet boteren, zodat hij in dienst kwam van de heer L. Otte, toen maals kolenboer te Zierikzee. Die verbintenis duurde kort en Schiet tekatte schakelde over op de babbe laars en de spliterwten. Hij werd bediende bij de comestibleszaak van de heer W. Merle. Alles bij elkaar bleek het slechts de inleiding op het werken voor de gemeente, dat be gon op 1 juli 1930, in een stiller en ander Zierikzee dan nu, gezelliger, maar ook primitiever. Paard en wagen De heer Schiettekatte had het voordeel met paarden te kunnen om gaan en dat was ook wel nodig, want de reinigingsdienst bediende zich van trouwe viervoeters, die van een beer werden gehuurd. Terugkijkend is de tyd vóór de uniforme vuilnisemmers een heel moeilijke geweest, want de meest verschillende en vaak kaduke em mers, kisten en dozen werden voor het huisviul gebruikt en de asman meest maar zorgen dat het netjes in de wagen kwam. En dan waren daar de avonturen met de „Boldoot-kar", die zomer en winter 's morgens om zes uur uit rukte, om te bewijzen dat Zierikzee het op het punt van de waterbescha ving nog niet ver had gebracht. Vooral in de wintertijd bij gladde straten was dit werk zwaar en lang niet reukloos. Hetzelfde gold trou wens voor het schoonmaken der putten, een ontmoedigende scheppe- rij, die 's avonds om tien uur moest aanvangen, vanwege de kiesheid. Dikwijls echter werd het voor be trokkene nachtwerk. Eerste auto Zeventien jaar werd met kar en paard gewerkt voordat de eerste vuilnisauto kwam. Talloos waren de avonturen in oorlogstijd. Macaber werk was het transport van gesneu velde leden van de bezettende macht dat ook altijd 's nachts moest gebeu ren. Ook de ramptijd was voor de scheidende gemeente-functionaris zwaar en het kostte hem nadien een periode van elf maanden, waarin hij Ingezonden mededeling DUET JYYLiOTVS 1.85/1.98/2.95 met GRATIS spaarzegets van 15en 25 ct Man 0111 het leven gekomen na zijn vrouw levensgevaarlijk te hebben verwond LEERDAM, 27-2. In Leerdam is donderdagavond een man, nadat h(j zijn vrouw met een bijl levensge vaarlijke verwondingen had toege bracht, na een val van het dak zo ernstig gewond, dat hy bij aankomst in het ziekenhuis reeds was over leden. De man, de 30-jarige ambonnees J. R., die onder behandeling van een psychiater was, bracht zijn 28-jarige Nederlandse echtgenote ernstig Iet- Ingezonden mededeling Wees modern! Neem een HORLOGER Havenplein 1 Z ikze iimuiiiiuiiuiiunniniiiiniiuuiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiimiiiE sel toe aan het hoofd en de armen. Daarna 'klom hij op het dak, waar hij zioh vasthield 'aan de televisie antenne. Verzoeken van "buren om naar beneden te komen negeerde !hij. Terwijl men voor de ernstig gewon de vrouw zorgde, sloeg de man plot seling itegen de straat. Het is niet opgehelderd, of hij is gevallen dan wel zich 'heeft laten vaUen. Het ge zin woonde sinds drie maanden in Leerdam. Mevrouw R. is afkomstig uit een dorp dn de buurt van het ambonnezenkamp te Vugh't. Het echtpaar had vijf kinderen. De man had zijn echtgenote 's morgens voor speld: „Vanavond om half twaalf word ik vermoord". De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal op 10 maart tijdtens zijn officieel bezoek aan Noorwegen door koning Olav in audiëntie worden ontvangen. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 27-2. De officiële noteringen luiden als volgt (in gul dens per 100 kg., telersprijs af boer derij): Consumptieaardappelen binnen land: Bintje 35 mm klei opw. f 7,00- 9,00; voeraardappelen f 2,00-4,00. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. A. Lam, 6.30 uur ds. Boer (jeugd dienst). Lutherse kerk1. 7 uur ds. H: N. Bierman, te Breda. Kerkwer- ve: 2 uur ds. Zonneveld. Serooskerk- ke: 10 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur ds. Boer, 7 uur ds. Lam. Renesse: 9.30 uur ds. van Liere. Noordwellc: 7 uur ds. van Liere. Scharendyke: 10 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort (jeugddienst). Zon- nemaire: 11 uur ds. van Liere. Noordgouwe: 11 uur ds. Kelling. Dreischor: 9.30 uur ds. Kelling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Ocsterland: 10 en 6 uur ds. Groene- wegen, Papendrecht. Sirjansland: 10 en 2.30 uur kand. de Groot, Rotter dam. Bruinissc: 10 en 5 uur ds. v. d. Sar. Lutherse Kerk Zierkizee: 10 uur ds. J. A. Roskam, Beverwijk. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. T. B. van Houten, Aalsmeer. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Th. Vollenhoven, Stiphout (N.Br.). Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonnemairc: 10 en 2.30 uur Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oostcrland: 10 en 2.30 uur ds. H. Visscher, Zwijndrecht. Bruinissc: 10 en 5 uur ds. den Heeten Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Weste rink. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10 uur (H.A.), 2.30 uur (H. Doop), 6 uur (Bev. ambtsdr.): ds. J. Karens. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. H. Ligtenberg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.30 uur en 10 uur Eucha ristieviering (in de week te 7.15 uur en 8 uur), 19 uur lof. Haamstede: 9.30 uur Eucharistieviering. URMOND. Inbrekers hebben een brandkast met f 12.000 uit het raad huis van de Zuid-Limburgse ge meente Urmond gesleept. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Elke gezinswas stelt zijn eigen eisen en vele huisvrouwen geven er de voorkeur aan deze was niet meer te koken. Is er bezwaar tegen om te wassen in een sop dat alleen maar heet of goed warm is? Neen, daar is niets tegen, mits er een wasmiddel wordt gebruikt dat gemaakt is om óók bij lagere temperaturen een schitterend wit resultaat te geven. Een wasmiddel dat aan bijzondere eisen voldoet is OMO. Huisvrouwen die gewend zijn hun was te koken, kennen OMO al lang als een onver vangbaar wasmiddel. En de niet- kooksters? Het aantal OMO-aanhan- gers onder hen groeit van dag tot dag. Want wie eenmaal heeft ont dekt, hoe wit juist OMO ook bij la gere temperaturen wast, wil dit mo derne wasmiddel niet meer missen. door overspanning het werk moest laten rusten. In 1955 kwam de heer Schiettekatte op de gemeentelijke vrachtauto, waarmede hij allerlei transport- en opruimingswerk ver richtte, een afwisselend bestaan, dat hij feitelijk nog maar node neerlegt. ...Ik ben gelukkig nog fit en gezond", zegt hij er zelf van en dat is dan weer het zoveelste bewijs, dat ook een leven van hard werken een mens geen schade behoeft te doen. Voor Schiettekatte echter zit het er nu op. Hij kijkt nog eensi terug en denkt: „Het was hier en daar wel zwaar, maar ook mooi, het lelijke vergeet men, het goede beklijft". WASHINGTON, 28-2. De Ameri kaanse 'minister van defensie, Robert McNamara, gaat dinsdag naar Sai gon en zal daar ongeveer een week lang een grondig onderzoek instellen naar de ontwikkeling van de strijd in Zuid-Vietnam tegen de commu nistische guerillastrijöfers. Dit is van ambtelijke zijde dn Washington ver nomen. Lezen: Joh. 11 49-53. Thema „De Goede voor de kwaden" Deze week was er in het gezin iets aan 'de hand', waarbij twee kin deren gestraft werden, terwijl één van beiden schuld had. „De goede moest toen met de kwade lijden". U 'kent deze uitdrukking. We bedoe len er mee te zeggen, dat de onschul dige ondergaan moet wat ook het lot is van de kwaden. Daar zit iets on billijks in, niet waar? Als ik de ge schiedenis van Johannes 11 goed1 op me 'laat inwerken is daar nergens sprake van mee-lijden van de goede mét de 'kwaden, maar een alléén-lij den van de goede voor de kwaden. Daar komit het woord' van Kajafas oök op neer. Hij wil er één laten lij den, opdat alle anderen en zeker hij zelf met zijn kliek gered zullen wor den. Terwille van eigen positie is de hogepriester bereid één man op te offeren. Dat komt meer voor in het dagelijkse leven en in hét politieke bedrijf. Het is een koud en hard vochtig optreden wat Kajafas voor staat. Maar nu moet u eens met meer dan gewone aandacht lezen wat de evangelist er, als het ware tussen haakjes, van zegt. Hij zegt, dat Kajafas niet eens weet wat hij zegt. Dat Kajafas d'e draagwijdte van zijn beweringen niet ziet. Want, zegt de evangelist, dat zei Kajafas niet uit zichzelf, maar ihij profeteer de. En profeteren, dat is dingen Gods zeggen. En wait profeteerde Kajafas dan? Welk woord God's verkondigde hij op dat moment, waarop 'hij alleen koud zijn eigen positie wilde redden? Wel, Kajafas verkondigde daarmee de diepste waarheid van 'het Evan gelie: „Hét is inderdaad het 'belang van de mens, dat één sterft voor al len, opdat zij niet allen verloren gaan". Dat wil nog al wat zeggen. Er is in het Evangelie dus 'geen spra ke van lijden van de goede met de kwaden, maar enkel en alleen' van lijden van de goede voor de kwa den! Dat 'betekent zoveel als de re volutie van ons dénken. De goede voor 'de kwaden, dat is in hun plaats ook en vooral, omdat zij het zelf niet zouden kunnen lijlden! J'a, voor al het laatste: Wij zouden het niet kunnen lijdenwij, die immers aan de zijde van d'e kwaden staan óf denkt U, dat U nog wel aan de andere 'kant van de lijn verkeert? U moet dit stuk nu nog eens op Uw gemak lezen, dan zal het U op vallen hoezeer hier in de raad, waar over het leven van Jezus wordt 'be slist, het Evangelie begint tot zijn beslissing le 'komen. DEN HAAG. Volgens voorlopige gegevens van het ministerie van binnenlandse zaken bedroeg 'het to tale brandsehadecijfer in 1963 ruim f 115.000.000. Dit cijfer is eenclusief de branden in Amsterdam. Van dez gemeente werden geen sohadecijfers ontvangen. EEN DOKTER AMSTERDAM, 27-2. Tot de genen die aan deuniversiteit van Amsterdam tot arts zijn bevorderd behoort Jan de Cler de bekende zanger, componist, tekstdichter, beeldhouwer, schilder en illustrator, die van 1947 tot 1952 belast was met de leiding der amusements programma's van de K.R.O. Nadien werkte Jan de Cler nog regelmatig mee aan radio- en t.v.-programma's, ook ge durende de bijna negen jaar waarin hij zijn in 1955 op 39- jarige leeftijd begonnen medi sche studie voltooide. Hij is voornemens binnenkort een praktijk in Amsterdam te be ginnen. m Pakistaanse en Indische troepen hebben woensdag een zwaar gevecht geleverd aan de grens van het Pa kistaanse deel van Kasjmier, zo heeft het Pakistaanse persbureau donderdag gemeld. Dr. Fadil Kutchuk. de Turks- Cyprische vice-premier, heeft bü de Veiligheidsraad van de V.N. een pro test ingediend tegen het besluit van president Makarios van Cyprus, de sterkte van de Cyprische veiligheids troepen op vijfduizend man te bren gen. RADIO EN T.V. Reportage over Carlisnie HILVERSUM, 27-2. Het t.v.-pro- gramma van de N.C.R.V. van heden (vrijdag) bevat o.a. een filmreporta ge over het Carlisme. Henk Mochel is met cameraman Jan Huyskens vo rige week in Navarra, het hart van de Carlistische beweging, geweest. De journalist Joost de Ruiter, Spaans correspondent voor enkele Neder landse dag- en weekbladen, stelde voor de N.C.R.V. vragen aan ver schillende Carlisten. Hij sprak ocöc enkele ogenblikken met Don Carlos, die de N.C.R.V.-equipe op zijn flat in Madrid ontving. De filmreporta ge wordt uitgezonden in de rubriek „Attentie". „Zigeunerkoning" in Sliedrecht overleden SLIEDRECHT, 27-2. In zijn woon wagen te Sliedrecht is donderdag op 59-jarige leeftijd overleden de „zi geunerkoning" Fernando Westhiner. Aan zijn sterfbed stonden ongeveer 120 verwanten en vrienden. Het stof felijk overschot van „Oom Fernan do", zoals hij werd genoemd, zal maandag of dinsdag a.s. worden bij gezet in een grafkelder op de alge mene begraafplaats te Sliedrecht. Ingezonden mededeling is dit jaar een spannende detective die u gratis krijgt als u in de boekhandel voor f5- boeken koopt n do Commits!» CPNB Tuinbouw vereniging .Oosterland'' OOSTERLAND, 25-2. Onder lei ding van de heer A. Steenpoorte Mz. vergaderde de Tuinbouwvereniging „Oosterland en Omstreken" in de „(Blauwe Keet". Het bezoek was niet bijster groot. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter de 24 aanwezige leden alsmede het dage lijks bestuur van de Coöp. Veiling vereniging Z.H.E. ,t.w. de directeur de heer van Kampen, en de heren Roskam en Tactor, resp. voorzitter en secretaris der 'veiling. Voorts werd verwelkomd de heer Rijks van de tuinbouwafdeling der Z.L.M. De secr.-penningmeester de heer H. J. Hage deed verslag van de fi nanciën waaruit bleek dat de ont vangsten bedroegen f 147,86, de uit gaven f 386,30, zodat er een nadelig saldo was ontstaan van f 238,44, dat uit de reserve zal worden bijgepast. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental momenteel 95 is. Verder gaf de secretaris een uitgebreid over zicht over de land- en tuinbouw in het afgelopen jaar. Door de gestegen kosten en de gedaalde prijzen kan het jaar uitgesproken slecht worden genoemd. Een gunstige uitzondering hierop maakt wel de glasteelt, die betere cijfers vertoonde. Over het algerpeen bleven de omzetten onge veer 16 pet. achter bij met vorige jaar. Te betreuren is het volgens spr. dat er hier ter plaatse nog weinig animo valt waar te nemen voor de glascultuur, in tegenstelling met an dere delen van Zeeland. Ook te Bruinisse en te Sirjansland zit wel meer schot in deze zaak. Door de lange en barre winterperio de waren de wintergroenten in het voorjaar van 1963 wel aan de hoge kant, de wijnpeen konden nog een prijs van f 0,50 a f 0,60 per kg. ha len. De aardbeienteelt in de kassen, die te Bruinisse wordt uitgeoefend, liet ook een goed resultaat zien. Er had een grote uitbreiding plaats van contractteelt van tuinbouwprodukten vooral van knolselderij, augurken etc. Aangeraden wordt dit contrac teren te doen via de veiling, omdat de prijs hier hoger ligt dan in de handel. De verbouw van princesse- bonen was slecht, mede door het feit dat vele landbouwers op contract gingen telen, waardoor de fabrikan ten gedekt waren en de vrije handel niet meer nodig hadden. Hierdoor was een inzinking van de markt on vermijdelijk. Wat het hardfruit be treft, hiervan waren de peren goed in prijs doch geen grote opbrengsten, appels een goede opbrengst doch de prijs der zomerappels bracht teleur stelling. Verschillende soorten, zoals bv. Cox Orange Pippin en Golden Delicious maakten een gunstige uit zondering. Gebrek aan belangstelling Spijtig is het wel te noemen, aldus de heer Hage, dat er te weinig ani mo bestaat voor het volgen van cur sussen bij de jongeren. Het ontneemt de lust bij de vereniging om hier maar steeds weer op te attenderen. In een grote behoefte voorziet een loodsje, dat te Bruinisse werd ge plaatst, vooral met het oog op de uitgebreide aardbeienteelt, een pro- dukt waar niet ver mee kan worden gereden. Vanaf 27 mei jl. (de ope ningsdatum) tot 31 dec. zijn te Brui nisse aangeveerd 13Q19 kisten en 2322 bakjes. In depot „Blauwe Keet" was dit over. het gehele jaar 21534 kisten en 13230 bakjes. Op de voor laatste bestuursvergadering is beslo ten om het veilingsnummer der ver eniging 1805 op te heffen, nadat het 29 jaren dienst had gedaan. Drie jaar heeft wijlen de heer D. Vijver berg het beheerd, terwijl de heer Fr. van dei7 Have Lz. er 26 jaar lang de administrateur van is geweestv Ge zegd kan worden dat deze aktie al tijd goed geld in het laatje bracht, zodat zo goed als alle bezittingen van de vereniging, zoals de loods, en inventaris, vrucht van deze bron van w Ingezonden mededeling KUNSTMEST,-a- /tv-/ don smafreett,/fêfy grftovt&t, d J. W. KOOMAN Ellemeet Tel.01117-281 inkomsten is grotendeels, want van de contributie kan weinig worden verricht. Een woord van dank aan de heren die de administratie ver richtten, alsmede aan de depothou ders Bal te Oosterland en Kik te Bruinisse is wel op zijn plaats, aldus spreker. Nadat hij de leden met hun gezin nen het allerbeste voor het komende jaar had gewenst, besloot de secre taris zijn uitgebreid verslag, waar voor hij door de voorzitter werd be dankt. Het aftredende bestuurslid de heer Jasper Stoutjesdijk Lz. werd met al gemene stemmen herkozen. De directeur van de veiling, de heer van Kampen, liet enig cijferma teriaal horen betreffende de veiling. De geldelijke opbrengst daalde met maar liefst f 900.000, alhoewel de Westlandse tuinders een hogere op brengst behaalden, dank zij de gun stiger positie van de glascultuur. De aanvoer per colli op de veiling was in '62 f 2.978.000, en in 1963 f 3.203.000 De gemiddelde prijzen der verschil lende produkten waren voor: aard appelen per kg. 11 cent (22 cent), aardbeien 147 cent (119 cent) wegens de vele rotte exemplaren. Princesse- bonen 58 cent (66 cent), winterpeen 16.2 cent (40.7 cent), witlof 87 cent (90 cent). De tussen haakjes geplaat ste prijzen zijn van het vorig jaar. Het fustvraagstuk De voorzitter, de heer Roskam, deelde mede dat het fustvraagstuk een zorgenkind van de veiling ge noemd kan worden. Een nieuwe kist kost ruim f 3, terwijl het statiegeld niet hoger mag worden berekend dan f 2. Voorgesteld wordt ook het kistenverhuur te verhogen met één cent per kist. Of echter dit doorgang zal kunnen vinden is nog een open vraag. Sprekende over knolselderij wees de heer Roskam op het feit dat voor de contractteelt 1964 verschil lende veilingen zoals de onze, Ba- rendrecht en de groep Walcheren, een prijs voorgesteld hadden van f 0,22 per kg. Door de veilingen Goes Krabbendijke en Kapelle is dit ver moedelijk teniet gedaan, want deze hadden een oppervlakte van 60 ha. gecontracteerd voor f 0,19 per kg. Uiteraard wist de handel metéén dat er in Zeeland hiervoor was gecon tracteerd. De veiling zal trachten deze eerste prijs aan te houden. Ook de heer Roskam kreeg een dank woord van de voorzitter. Nadat nog gewezen was ophet grote, niet te onderschatten, nut van het volgen van cursussen, ook door ouderen in deze "tijd van voortschrijdende tech niek, sloot de voorzitter de verga dering. POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP 35. In de eetzaal voor de mast schept Leech, de kok, de soepkommen vol. „Je bent een half uur te laat, Leech", mop pert een der matrozen. „Dat komt door die meid daar", gromt de kok met een gebaar naar Makoesjlah, die wat terzijde met haar vader in een hoekje zit. „Die zigeunerin is nog te lui om een paar knollen te schillen „Vervloekt!" Die soep is zó zout, dat ze niet te eten is!" stuift een ander op, die als eerste zijn lepel naar zijn mond brengt. „Dat is ook haar werk", liegt de kok on bewogen, „zij heeft er vijf lepels zout in- gekwakt, zo eten de zigeuners het, zei ze". Dc bootsman, een reus van een vent, schuift zijn soepkom met een verwensing opzij en staat op. Dreigend loopt hij op Tjomkin en zijn dochter toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5