DE ZIERIKZEESCHE COURANT MELK, BOTER EN KAAS DUURDER DOOR DE E.E.G.? Strijd overbrengen naar Noord-Vietnam Nassiballen Lunchroom „Malta" j Vrijspraak voor nazi-moordenaar DE MELKPRIJS Problemen van vrede en ontwapening Het inflatiegevaar in Europ a wa r W VI Larsen: een nieuw dorp in Flevoland Prioriteit voor verbinding brug Numansdorp naar Rotterdam j A.s. bruidsparen 5 Tuinman Zn. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 februari 1964 120ste jaargang No. 19540 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Nog niet veel glascultuur in Duiveland Moeilijkheden verwacht met de richtprijs ARNHEM. 28-2. De kans bestaat dat melk, boter en kaas voor de Nederlandse consument aanzienlijk duurder worden, als het E.E.G.-zui- velregiement ertoe zou leiden dat in ons land de richtprijs voor de melk producent hoger wordt gesteld. De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, drs. R. Zijlstra, heeft hierop heden/vrijdagmorgen in de algemene vergadering van de Gelderse C.B.T. B. in Arnhem de aandacht gevestigd. De minimum- en de maximum richtprijs, die de E.E.G.-ministerraad voor elk des zes landen zal moeten vaststellen, zullen waarschijnlijk lig gen in de buurt van resp. 29 cent (de Franse prijs) en 35 cent (de Lu xemburgse prijs) per kilogram. De Nederlandse prijs zal hier tussenin moeten terechtkomen. Hier doet zich echter een moei lijkheid voor. De middelen waarmee in Nederland getracht wordt de richtprijs te bereiken, zijn een toe slag van acht cent op de industrieel verwerkte melk, de verrekenprijs voor consumptiemelk en de inleve- ringsprijs voor zuivelprodukten. Nu staat, naar de heer Zijlstra meent, het E.E.G.-zuivelreglement niet toe, de toeslag op de industriemelk te verhogen; deze moet integendeel met éénzevende verminderd worden. En deze toeslag is op het ogenblik juist in zijn geheel nodig om tot de richt prijs, die thans 29,5 cent bedraagt, te komen. Wil men dus een hogere richtprijs, dan zal dat moeten via een hogere verrekenprys voor consumptiemelk en een hogere inleveringsprys voor zuivelprodukten. Dat betekent duur dere melk, boter en kaas voor de consument. Ingezonden mededeling Voegt men dit bij de berekening van de Europese commissie over de gevolgen van de hogere voergraan- prijzen, dan zal het duidelijk zijn, al dus de heer Zijlstra, dat de minister van economische zaken belangrijk minder enthousiast is voor het ge meenschappelijk landbouwbeleid dan de minister van landbouw. De heer Zijlstra wilde alle begrip hebben voor de noden en behoeften van de consument, maar meende toch dat de sterk gestegen kosten hun door werking moeten vinden in de prijzen die binnenkort zullen moeten wor den vastgesteld. Dat zal ook moeten gelden voor de graanprijzen, waar voor waarschijnlijk in 1964 weer een nationaal beleid moet worden ge voerd, doordat Nederland blijkbaar het enige E.E.G.-land is dat het graanprijsplan-Mansholt steunt. De heer Zijlstra vroeg aandacht voor de eigen verantwoordelijkheid van de landbouwondernemer, die door de C.B.T.B. steeds primair is gesteld. Er zijn grote verschillen in bedrijfsuitkomsten, die voornamelijk zijn toe te schrijven aan verschillen in kostenstructuur. Het is daarom van groot belang, de zwakke punten in deze structuur bloot te leggen; het prijsbeleid kan niet uitsluitend de oplossing brengen. Pleidooi van Saigon's blad: Voor echte lekkere ZIERIKZEE J KEMPTEN West-Duitsland), 27-2. Een Duitse oorlogsmisdadiger, de voormalige S.S.-onderofficier Leon- hard Scherer, is donderdag door de rechter in Kempten vrijgesproken. Vastgesteld Werd dat Scherer in sep tember 1942 tussen de vijftien en dertig Russische vrouwen, kinderen en oude mannen heeft gedood, maar dat hij dit in opdracht had gedaan. Tegen Scherer was zeven jaar ge vangenisstraf geëist. Scherer had opdracht gekregen naar partisanen te zoeken en had zijn slachtoffers in een schuur on dergebracht. Daarna beval hij deze schuur in brand te steken. Degenen die er in slaagden aan de vuuidood te ontsnappen vielen onder het ma chinegeweervuur van de S.S.-ers rond de schuur. Scherer zelf beweert dat hij in de vlammen geschoten heeft om de Russen de verschrikking van de verbrandingsdood te bespa ren. Scherer werd woensdag na acht tien maanden voorarrest in vrijheid gesteld. Hij was postbode. SAIGON, 27-2. De in het Engels verschijnende „Saigon Daily News" schryft: „Wy erkennen de noodzaak van het verplaatsen van de oorlog naar Noord-Vietnam, de basis van waaruit de ccmmunistische Viet- oong-rebellen in Zuid-Vietnam wor den ondersteund. Slechts op deze wyze kan een verzwakking van de Zuid-Vietnamese communisten wor den bereikt. Indien de Noord-Vietnamese rege ring in de mening verkeert dat haar land toch niet zal worden aangeval len kan zij in alle rust haar steun aan de communistische verzetslieden in Zuid-Vietnam voortzetten", aldus dit blad. Het vervolgt: „Indien de strijd op de huidige voet wordt voortgezet is een Zuid-Vietnamese nederlaag op de lange duur onvermijdelijk. Daar om is het noodzakelijk de oorlog naar Noord-Vietnam te verplaatsen. Het is noodzakelijk de communisten ei-van te overtuigen dat hun niet zal worden toegestaan Zuid-Vietnam in te lijven en dat zij er niet in zullen slagen hun doeleinden met geweld te verwezenlijken", aldus de „Sai gon Daily News". De „Saigon Daily News" schrijft verder: „Het is duidelijk dat een verplaatsing van de krijg naar Noord -Vietnam met gevaar van een ingrij pen door communistisch China met zich brengt. Maar de Chinese volks- Boeren zouden tot wanhoopsactie kunnen komen LEEUWARDEN, 27-2. „Het lijkt mij noodzakelijk ten aanzien van de vast te stellen melkprijs een waar schuwend geluid te laten horen. Gezien de grote moeilijkheden, waarin vele boeren zijn komen te verkeren, dient de overheid zich er van bewust te zijn, dat een te lage melkprijs tot grote moeilijkheden zou kunnen leiden. De in het nauw gebrachte boerenstand, voor wie het gaat om het al of niet voortbestaan, zou uit wanhoop tot ongewenste en betreurenswaardige uitingen kunnen komen". Dit zei ir. G. J. A. Bouma uit Kimswerd, voorzitter van de Friese Maatschappij van Landbouw, bij de opening van de voorjaarsvergade ring van deze organisatie. Ongeveer zestig miljoen loon trekkende Amerikanen zullen met ingang van de volgende week woens dag hun inkomsten aanzienlijk zien stijgen als gevolig van het van kracht worden van de wet op de verlaging van de belastingen. De senaat heeft het wetsontwerp woensdag aange nomen en president Johnson heeft het daarna ondertekend. AMSTERDAM, 28-2. Het besetuur van de P.v.d.A. heeft zich verenigd met de strekking van het eerste ad vies dat de commissie van advies over vraagstukken van vrede en ontwapening heeft uitgebracht. In dit advies dringt de commissie aan op meer aandacht voor deze vraag stukken in het Nederlandse over heidsapparaat. Een eventuele door de regering ingestelde adviescom missie moet niet in het louter ambte lijke blijven. In de huidige situatie acht zij een verdere uitzaaiing van atoomwapens over de wereld het grootste gevaar. Het verdrag tot stopzetting van bo vengrondse kernproeven - slechts een eerste' stap - dient zo snel mo gelijk tot ondergrondse proeven te worden uitgebreid. Van belang is dat zo spoedig mogelijk een verdrag af gesloten wordt waarbij de atoommo- gendheden zich verplichten de be- republiek heeft zich reeds met de strijd in Zuid-Vietnam ingelaten. Zij verleent de communistische.Vietcong" zowel morele als materiële steun. De Chinese communisten zeggen dat de Vietcong een „bevrijdings oorlog" voert en dat de gevechten in Zuid-Vietnam in het kader van een „burgeroorlog" worden gevoerd. Moeilijkheden met ontwapenings-agenda GENEVE, 27-2. De Amerikaanse en Russische delegaties op de ont wapeningsconferentie in Genève hebben geen overeenstemming kun nen bereiken over een agenda voor gedeeltelijke ontwapeningsmaatrege len, waartoe in afwachting van een overeenkomst voor algemene en vol ledige ontwapening zou kunnen wor den overgegaan- De Amerikaanse afgevaardigde Foster zei op de vergadering van donderdag dat hij en zijn Russische collega Tsarapkin het niet eens had den kunnen worden over de voor rang van een aantal onderwerpen, die naar beider inzicht voldoende vooruitzichten op een spoedige over eenkomst bieden. Hij zei te hopen dat bij voortge zette plenaire besprekingen onder werpen naar voren worden gebracht, die tot spoedige overeenstemming leiden. De Russen eisen dat bij een agen da voorrang wordt verleend aan de Russische voorstellen voor vermin dering van de militaire begrotingen met 10 tot 15 procent en aan bespre kingen over een verbod op het ver spreiden van kernwapens. NIEUWE PRIJSMAATREGELEN DEN HAAG, 27-2. De minister van economische zaken 'heeft prijsmaat regelen afgekondigd met betrekking tot de prijzen van onderhoud en re paratie van auto's en andere motor voertuigen. de tarieven van autorij scholen en de prijzen van in Neder land vervaardigde doodkisten. Deze maatregelen moesten worden genomen omdat 'in een groot aantal gevallen in de betrokken sectoren prijsverhogingen zijn doorgevoerd die niet in overeenstemming zijn met de spelregels van het prijsbeleid. Overleg met de desbetreffende or ganisaties heeft er niet toe kunnen leiden dat. de prijsverhogingen op korte termijn tot een aanvaardbaar niveau zullen worden teruggebracht, zo verneemt het A.N.P. van het mi nisterie van economische zaken. De prijsmaatregelen zijn afgekon digd in de Staatscourant van don derdag. schikkingsmacht over kernwapens niet af te staan aan enig land dat deze niet bezit; landen die geen kern wapens bezitten zouden zich moeten verbinden deze wapens niet te pro duceren. Blijkt het onmogelijk zulk een ver drag universele gelding te geven, on danks de belangstelling die zowel do V.S. als de Sowjet-Unie voor dit denkbeeld hebben, dan dient te wor den gestreefd naar verwezenlijking van partiële maatregelen, b.v. ver dragen die kunnen verzekeren dat gebieden waar nog geen atoomwa pens zijn atoomvrij blijven. De commissie keert zich sterk te gen het oprichten en voortbestaan van nationale atoommachten in de NAVO naast de Amerikaanse. Ook w(jst zij een Europese atoommacht af. o.m. omdat dit tweedracht in de westelijke wereld in de hand zou werken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BILT -i Verwachting tot zaterdagavond: Zwakke wind Verwachting tot zaterdagavond: Vrij veel bewolking met vannacht en in de ochtend plaatselijk mist; kans op enige regen; zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtingen; over het algemeen iets lagere tem peraturen. 29 febr. Zon op 7.29, onder 18.18. Maan op 20.37, onder 8.41. 1 maart. Zon op 7.26, onder 18.19. Maan op 21.47, onder 8.59. 2 maart. Zon op 7.24, onder 18.21. Maan op 22.57, onder 9.16. Laatste kwartier: 6 maart te 11.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 febr. 1 maart 2 maart 4.38 v.m. 5.14 v.m. 5.45 v.m. BROUWERSHAVEN Twee zware drijvende hokken tilden donderdagmorgen een cutterzuiger uil het Amsterdam-Rijn-kanaal in een polder hij Weesp, waar de zuiger zal worden gebruikt bij de voorbereidende werkzaamheden van het uitbrei- dingsplan-Weesp. - Op de foto: de zuiger, hangende boven'de dijk. 29 febr. 1 maart 2 maart 4 25 v.m. 5.01 v.m. 5.33 v.m. 17.06 n.m. 17.36 n.m. 18.08 n.m. 16.39 n.m. 17.13 n.m. 17.46 n.m. Springtij: 29 febr. BRONTEN, 27-2. In Oostelijk Fle voland is men begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een nieuw dorp. Het is het dorp Larsen, dat op bijna vijf tien kilometer afstand van Harder wijk in de polder komt te liggen. Larsen wordt een landarbeidersdorp dat over enkele jaren waarschijnlijk omstreeks 2000 inwoners zal hebben. De plaats waar het dorp komt ligt thans nog midden in de rietwilder nis van het nog niet ontgonnen ge deelte van de polder. De plaats is over land nog niet te bereiken. Over de bouw van het dorp Zeewolde, dat in de buurt van het toekomstige Lelystad is geprojecteerd bestaat nog geen enkele zekerheid. De kans is groot, dat dit dorp niet gebouwd zal worden. Op de plaats waar Lelystad moet komen wordt op het ogenblik hard gewerkt aan het bouwrijp ma ken van de bodem. Men wil nog dit jaar een gedeelte van het riolerings systeem leggen. Volgend jaar zal de huizenbouw beginnen. Eind 1968 moeten er in Lelystad duizend wo ningen staan. In de dorpen Bidding huizen en Swifterband, die enkele maanden geleden werden bewoond, zal binnenkort de eerste lagere school worden geopend. Dronten zal eind volgend jaar duizend woningen hebben. Nederlander winnaar op groot zangconcours VENETIE, 28-2. De Nederlandse tenor Willy Caron is donderdagavond een van de acht winnaars van een internationaal concours voor opera zangers in Venetië geworden. Hij 'krijgt van de Italiaanse radio en televisie een beurs om drie maan den in Venetië te studeren. DJAKARTA. De „vrijheidsstrij ders" op Noord-Borneo 'hebben van november tot januari 286 Britse mi litairen gedood, zo schrijft het in de Indonesische taal verschijnende blad „Soeloeh Indonesia". De voorzitter van het Roeandese parlement, Makoeza, heeft donder dag op een persconferentie in Brus sel verklaard, dat bij de botsingen in Roeanda tussen de Hoetoe- en Toet- si-stammen duizend Toetsi zijn om gekomen. Scheepvaartbericliten Abida (t.), 28-2 te Singapore verw. Attis, 26-2 van Kingston naar Punto Limon. Caltex Utrecht (t.), 27-2 te Tamatave verwacht. Katsedijk, 1-3 te Miami verwacht. Scheldelloyd, 27-2 dwars Salvador naar Critobalo. Soestdijk, 27-2 te Philadelphia. Straat Soenda, 25-2 van Kaapstad naar Luanda. De wegen naar dammen en bruggen in Deltagebied BRUSSEL, 27-2. De Europese com. missie zal aan de ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap voorstellen doen ter .bestrij ding van het inflatiegevaar in de zes landen van de E.E.G. De voorstellen zullen zijn verge zeld van een uitvoerig rapport over de economische ontwikkeling in de „zes", dat de volgende maand aan de raad zal worden voorgelegd. De Europese commissie zal de mi nisterraad voorstellen de reeds voor 13 en 14 april vastgestelde vergade ring met één dag te verlengen om de voorstellen te bespreken. Aan de ministers, die voor de economische ontwikkeling verantwoordelijk zijn, en de gouverneurs van de nationale banken van de zes E.E.G.-ianden zal worden verzocht deze ministerraad bij te wonen. De minister Van cultuur van de Westduitse deelstaat Sleeswij k-Hol - stein, Edo Osterloh, die sinds dins dag werd vermist, blijkt te zijn ver dronken. DEN HAAG, 27-2. Er wordt naar gestreefd de gehele ontworpen ver binding brug Numansdorp-Rottcr- dam binnen zo kort mogelijke tjjd te voltooien. Hoewel aan deze verbin ding een zeer hoge prioriteit wordt gegeven, dient in aanmerking te wor den genomen, dat de kosten van deze nieuwe verbinding, waarin ook een nieuwe brug over de Oude Maas bij Heinenoord moet worden opgeno men, een veelvoud bedragen van die voor de eigenlijke brug bjj Numans dorp. Gezien de samenhang van het werk met de totaliteit van taken op wc- genbouwgebied, zal het tydstip van volledige voltooiing uiteraard mede afhankelijk zjjn van de mogelijkheid van inpassing in de binnen het raam der toekomstige financiële mogelijk heden te realiseren uitvoeringspro gramma's. Dit deelt de minister vah verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen mede in antwoord op schriftelijke vragen van 'het Tweede Kamerlid de heer Posthumus (P.v.d.A.) over de wegverbindingen naar 'de in aan bouw zijnde afsluitdammen en brug gen in het Deltagebied. Dc minister zegt, dat de plannen zo zijn en wor den opgezet, dat al d'eze werken op het moment, dat deze voor 'het ver keer gebruikt kunnen worden, door verbindingswegen zullen zijn aange sloten aan het bestaande wegennet. Extra verkeer Naarmate 'het verkeer drukker wordt zullen deze verbindingswegen verder worden doorgetrokken. De noodzaak daartoe doet zich thans reeds gevoelen voor de noordelijke verbinding van de in aanbouw zijn de brug bij Numansdorp, waar het bestaande wegennet niet 'geschikt geacht moet worden om bet ten ge volge van de brug te verwachten extra verkeer te verwerken, zonder dat hierdoor verkeersbezwaren op treden. Sedert aan de N.V. Brugverbinding Haringvliet toestemming is verleend tot tfe 'bouw van de 'brug bij Nu mansdorp, is het verkeer op het be staande wegennet in sterkere meute toegenomen dan mocht worden ver wacht. Bovendien zal de brugverbinding nog meer verkeer aantrekken dan destijds kon worden voorzien, door dat inmiddels door de provincie Zeeland de bouw van de brug over de Oosterschelde ter hand is geno men, zodat een doorgaande verbin ding Rotterdam-brug Numansdorp- Goeree Overflakkee-Grevelingendam - Schou wen Dui veland-Ooste rschel - debrug-Noord Beveland-Zuid Beve land en Walcheren tot stand komt. Dc voorbereiding van een derge lijke verbinding kost belangrijk meer tijd dan de voorbereiding van de bouw van de brug. Niettemin zal, wanneer de brug bij Numansdorp in juli door het verkeer in gebruik zal kunnen worden genomen, in noorde lijke richting kunnen woiden be schikt over één rijbaan op de nieu we verbindingsweg (rijksweg 19) tot Klaaswaal, waar dan vooralsnog de bestaande verbinding naar en over de Barendrechtse brtig moet worden gevolgd. Een overeenkomstige ver binding zal zich aan de zuidzijde van de brug uitstrekken over de dam op de Hellegatplaten tot de regionale verbinding Zaltbommel-Oude Tonge, waar kan worden overgegaan op de nieuwe toegangsweg naar de Gre- velingendam, zodra de wegverbin ding over deze dam gereed zal zijn. Op de brug zal op het (tijdstip van ingebruikstelling ook nog slechts over één rijbaan kunnen worden be schikt. Ingezonden mededeling Wilt u keus uit honderden BANKSTELLEN J EETKAMERS en SLAAPKAMERS? Bezoekt dan met ons de toon» kamers aan de fabrieken. woninginrichters Mol 19 - Zierikzee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1