FRIESCHE VLAG GOUDBAND 31% Dieseltractor altijd het lekkerste kopje koffie Garage J. van der Wekken „0RC0N" overalls en Firma Van Geesbergen Plannen voor Malta „de fles waar méér in zit" VASTE MELKBESTANOOELEN 1 d.w.i, zuinig in het ge bruik, méét voedzame opbouwstoffen, U wordt er niet dik van I Wij hebben te koop: in prima staat zijnde ALLGAIER/ PORSCHE Diesel-tand bouw tractor. Deze tractor is uitgerust met type HOFKA, LABOUR profielbanden en is door ons geheel nagezien en waar nodig gereviseerd en wordt tegen zeer billijke prijs verkocht! Automobielen- en tractorenbedrijf Firma W. Giiijam.se - Renesse telefoon (0U16) 370 VAN DER WEKKEN'S loonbedrijf Brouwershaven - Telefoon (01119) 205 -277 -351 jBeschikbaar voor het a.s. seizoen: 12-rüige precislezaaimachine; ook ryenbespuiting; diverse gereedschappen voor landbevverking; handfrees; aardappelplantinachines; kunstmeststrooiers; gewone zaaimachine voor alle granen en zaden; „Urgent" sproeimachines, sproeibreedte 20 meter; jj.Claas" en „Cleys" maaidorsers, met en zonder graantank; nieuwe „Borga" opraappersen; flnieuwe aardappelrooier met transporteur; inieuwe „Kleine" bietenrooiers met inrichting voor het apart verzamelen van bietenkoppen zonder loof; „Atlas" slootreiniger, ook geschikt voor alle soorten grond werk. - enz. enz. Beleefd aanbevelend J. R. VAN DER WEKKEN ZN. RODE KRUIS afdeling Brouwershaven Alle leden worden uitgenodigd voor het bijwonen van de algemene ledenvergadering te houden op dinsdag 3 maart a.s. des avonds 8.00 uur, in hotel v. d. Weijde te Noordgouwe. Alle leden worden verzocht deze vergadering te be zoeken i.v.m. het aftreden van drie bestuursleden, t.w. de heren N. A. van Wijk (vporzitter), A. P. Kort en A. P. Drijgers (leden). Ook zal verslag worden uitgebracht van de activiteiten in en de financiële resultaten over het jaar 1963. Door inruil te koop: ftü fiat 600 bouwjaar 1956 daf 600 Luxebouwjaar 1960 h fiat noobouwjaar 1960 §§j| simca 1ö00 bouwjaar 1962 daf 600 Standaard bouwjaar 1961 Driekoningenlaan 1 - Zierikzee - Telef. (01110) 2212 .manchester kleding Beter dan best Poststraat 12 Nieuwerkerk Telefoon 316 kleintjes uit,land- en tuinbouw net binnenlfthd Opsporing van moeheid in de fnritteelt VEENDAM. Een van de graan silo's en een pakhuis van de Veen koloniale Boerenbond in Veendam zijn uitgebrand, waarbij meer dan vijfhonderd ton 'haver door water en vuur verloren gingen. De schade aan de gebouwen wordt op f 100.000 geschat. De schade aan voorraden en machines is nog niet bekend. GIETHOORN. Mej. T. Hartmans te Dedemsvaart, de oudste ingeze tene van de gemeente Avereest, heeft woensdag haar 101ste verjaar dag gevierd. Mej. Hartmans is al enige jaren berlegerig. Zij kwam in 1889 in Dedemsvaart wonen. KLAZIENAVEEN. Op de Veen- hoekseweg in Klazienaveen is de 65- jarige heer H. W. Schulte uit Erica met zijn bromfiets tegen een stil staande landbouwwagen gereden en om het leven gekomen. De man was slecht van gezicht. DEN HAAG. De ledenvergadering van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbe drijven in Nederland (N.A.P.B.) heeft het bestuur gemachtigd de voorstel len van de regering inza&e de nieu we risico-regeling te aanvaarden en nader uit te werken. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft toegestemd in een verhoging met f 24 miljoen van de P.T.T.-be- gi-oting 1963. Dit bedrag is nodig voor de telefoonscctor om een rede lijke afwikkeling van het verkeer gaande te houden en de wachtlijst binnen verantwoorde grenzen te houden. AMSTERDAM. Amsterdams stads- beelcOhouwer Hildo Krop, die woens dag 90 jaar werd en in zijn geboor teplaats Stecnwij'k een ere-tentoon- stelling krijgt, exposeert in de nieu we vleugel van het stedelijk muse um In Amsterdam van 24 april-24 mei. Veel vruchtbomen worden thans op hun definitieve plaats gezet, waar ze zullen groeien, bloeien en produ ceren. De fruitteler vraagt uiteraard een snelle groei en produktie van zijn bomen. Op goede verse grond lukt dit meestal ook wel. Groot is echter het aantal fruittelers dat gaat inplanten op percelen die kort tevo ren zijn gerooid. Kwaliteitsfruit is thans een eerste vereiste en dit vraagt in vergelijking met vroeger een snelle roulering. De laatste jaren hoort men echter een toenemend aantal 'klachten dat de jonge boomp jes in deze voorma'liige boomgaard- grond slecht willen groeien. Hier over zei onlangs ir. P. Kleijburg van het Bedrijfslalboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek in Oos terbeek, het volgende in een radio- causerie. Deze herinplantJirïgsmoeilijkheden doen zidh voornamelijk voor bij aan plant van pitvruchten na pitvruch ten en ook van steenvruohten na steenvruchten. De moeilijkheden kunnen er toe leiden, dat de jonge boomgaard enige jaren te laat in produktie komt en dat de produktie in d:e daaropvolgende jaren ook nog sterk te wensen overlaat. Natuurlijk betekent dit een belangrijke schade post voor de fruitteler. De onderzoekers 'hebben uiteraard grote aiandacht aan deze materie ge schonken. Uit 'het onderzoek bleek, dat herinplantingsmoeiilijkheden kunnen worden veroorzaakt door twee factoren, die afzonderlijk, maar ook in combinatie kunnen voorko men. Deze zijn 'het vrijlovende wor telaaltje (Pratylenéhus penetrans) en een andere, nog onbekende, factor die wordt aangeduid met specifieke moeheid. Enkele jaren geleden werden de moeilijkheden als gevolg van het voorkomen van schadelijke aaltjes reeds beperkt door het aaltjesonder- zoek. Door strooksgewijze ontsmet ting met aaltjesdodende middelen konden deze onder bepaalde omstan digheden worden uitgeschakeld. Doeltreffende methodiek Het belangrijkste probleem van de specifieke moeheid bleef echter nog over. Ook in deze zaak kwam meer licht, toen uit proefsgewijze ontsmet tingen met meer radicaal werkende middelen, zoals chloorpicrine, bleek, dat hiermee ook goede resultaten waren te behalen." De kosten van een dergelijke behandeling zijn echter nogal hoog. Voor de fruitteler is het daarom uitermate interessant tijdig te weten of er moeilijkheden bij de aanplant zijn te verwachten en zo ja, welke middelen hij onder zijn omstandigheden het beSte toe kan passen. In nauwe samenwerking met de Commissie Herin planting T.N.O. heeft het Bedrijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oos terbeek een doeltreffend methodiek ontwikkeld. Hiermee 'kan in enkele maanden tijds worden bepaald of een ontsmetting al of niet nobdzakclijk is. Hiertoe wordt van het opnieuw in te planten perceel een grondmon ster van 30 kg. genomen. Deze grond wordt met chloorpicrine en eventu eel met andere daarvoor in aanmer king komende middelen behandeld. In de maand april worden hierin speciaal geselecteerde appelzaailin gen geplant en het geheel onder pla't- glas geplaatst. Aan de hand van eventueel optredende groCiverschil len kan begin augustus, na enkele maanden dus, oen advies worden verstrekt omtrent de maatregelen, die de fruitteler het beste kan ne men, Dit ontsmettin'gsadvies blijft minstens een jaar geldig zodat de frupitteler dit onderzoek reeds kan laten verrichten al's de oude boom gaard nog in produktie is. Het laat zich aanzien dat dit nieu we onderzoek een belangrijk stuk onzekerheid kan wegnemen bij het inplanten van nieuwe percelen en als zodanig betekent dit een belang rijke aanwinst. In verband met de voorbereidin gen, die aan dit onderzoek verbon den zijn, wordt aangeraden, zich tij dig bij de monsternemer of 'bij het Bedrijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek op te geven. Flitsen uit het buitenland NICOSIA. Aartsbisschop Makarios de president van Cyprus, heeft alle Cyprioten die oniwettig wapens be zitten, 'bevolen, deze bij de overheid in te leveren. Makarios deelde mee, dat de speciale politiemacht van de CyprisChe regering tijdelijk tot 5000 man uitgebreid zal wordbn. FRANKFORT. Het gerechtelijk vooronderzoek is geopend tegen de van drievoudige moord verdachte voormalige kampadjudant van Auschwitz, de 68-jarige Robert Mui- ka uit Hamburg. BRUSSEL. De samensmelting van de uitvoerende organen van de drie Europese gemeenschappen is het be langrijkste agendapunt, dat de mi nisters van de zes landen op hun maandag in Brussel begonnen twee daagse vergadering zouden behan delen. WASHINGTON. De Amerikaanse havenarbeiders hebben besloten de belading van graanschepen voor de Sowjet-Unie te hervatten nadat pre sident Johnson had beloofd dat er in de toekomst geen uitzonderingen meer zullen worden gemaakt op de regel idat de helft van ihet aan de Sowjet-Unie verkochte graan mol Amerikaanse schepen wordt ver voerd. BRUSSEL. Bij de Belgische FN- wapenfabrieken in Herstal is maan dag een stakingsactie uitgebroken, waarbij ongéveer 11.000 arbeiders zijn 'betrokken. MOSKOU. De Albanese regering heeft volgens het Russische blad „Izwestia" op 20 februari beslag la ten leggen op een gedeelte van de gebouwen van de Russische ambas sade in Tirana. De gebouwen zijn volgens 'het blad gebouwd op 'grond die de Sowjet-Unie toebehoort, SAO PAULO. De 34 passagiers van een Braziliaans vliegtuig dat op 15 februari in het oerwoud van het Amazone-gebied moest landen zijn geréd. De eerste overlevende werd gered toen een vliegtuig er in slaag de in de nabijheid van de gestrande DC-3 te landen. JERUZALEM. In Jeruzalem heeft een groot aantal politiemannen ver wondingen opgelopen toen zij een menigte uiteen dreef die protesteer de tegen het rijden van auto's op de sabbath. De politiemannen, die met stenen werden bekogeld, joegen de betogers met gummiknuppels wég. AMMAN. Jordanië en Syrië zijn begonnen met het bespreken van een plan om d'e zijtakken van de rivier de Jordaan te gébruiken voor de op wekking van energie en voor irri gatie. SAIGON. Een rechter in Saigon heeft, een bevel tot aanhouding on dertekend van mevrouw Ngo Dinh Nhoe, de schoonzuster van de vroe gere president van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem. Volgens persberich ten zou de regering tevens haar uit levering uit Frankrijk trachten te verkrijgen. BRUSSEL. De Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, 'heeft In de minister raad van de Europese Economische Gomccnschap voorstellen gedaan tot uitbreiding van de bevoegdheden van -het Europese parlement. LISSABON. Op het eiland Sao Jorge van de Azoren hébben zich op nieuw drie lichte aardbevingen voor gedaan, zo meldde het Portugese persbureau Lusitania. Het eiland is, naar békend, de laatste tien dagen getroffen door enkele reéksen aard schokken. Een groot gedeelte van de bevolking is geëvacueerd. Er woedt momenteel 'een zware storm. WENEN. De Oostenrijkse kanse lier, dr. Alfons Gorbach heeft zijn ontslag ingediend bij president Adolf Scharf. Na zijn bezoek aan de pre sident zei Gorbach dat deze niet 'het ontslag van het gehele kabinet heeft aanvaard. Het feit dat dus nu alleen dr. Gorbach is afgetreden betekent een overwinning voor de socialisti sche partij. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft in een door het persbureau „Tass" gepubliceerde verklaring een beroep gedaan op de Verenigde Staten, hun militaire personeel en materieel uit Zuid-Vietnam terug te trekken. VALETTA, Malta, 26-2. Drie eco nomen van de V.N. hebben op ver zoek van de regering van Malta aan bevelingen gedaan voor een econo mische sanering van het eiland. Zij zijn van mening dat Malta „met ge luk en ijver" over een jaar of twin tig economisch zelfstandig kan zijn. Zij bevelen aan dat Malta economi sche samenwerking zoekt met an dere landen en de nauwe betrekkin gen met Engeland handhaaft. Als economische partners komen in aanmerking Italië, de E.E.G. en de E.V.A. De instelling van een vrijha ven wordt wenselijk geacht. Malta heeft volgens dc deskundigen niet zozeer behoefte aan kapitaal als wel aan efficiënte aanpak van zijn moei lijkheden. Het eiland is in economische moei lijkheden geraakt door de liquidatie van de Britse oorlogsbasis. De heerlijke smaak van Uw kopje koffie - op wélke manier U dat ook zet,. Mevrouw - komt nog beter tot zijn recht als U „Friesche Vlag" GOUDBAIMD koffiemêlk gebruikt. Een klein scheutje in het kopje en proef maar: zo smaakt Uw kopje koffie extra lekker. Meer aroma, voller van smaak, geuriger! En dat met heel weinig koffiemelk, dus: erg voordelig! Voor elk gezin de juiste fles 1 liter (1080 gr.) In blikjes van 170 en 411 gr. 'ff,if" i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6