De geschiedenis van de 50-jarige Boerenleenbank te Oosterland EEN VERMOGEN ACHTER DE HAND HET ROKEN De fruitteelt in 1963 De kalverdrieling te Nieuwerkerk Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees: met Liebig! Ingezonden mededeling Machtig, zoals klein spaartegoed groot wordt. Een vermogen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000banken 'en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT TONEEL EN FILM Het geheime teken van d'Artagnan Terugzien na gouden feest OOSTERLAND. Het is goed na al die festiviteiten, recepties etc. van de „goudien" Boerenleenbank alhier, een blik te werpen in de historie van de oprichting en de verdere lot gevallen van deze nuttige instelling, in de voorbije 50 jaar. Het was op de elfde februari van het oorlogs jaar 1914 dat op een vergadering van de landbouwvereniging D.E.S. alhier optrad als spreker de heer van den Hurk, inspecteur van de Centrale Bank te Utrecht, met het doel te komen tot oprichting van een Boerenleenbank te Oosterland. Over het algemeen had men er wel oren naar, vooral toen de spre ker een opsomming gaf van het nut van een dergelijk instituut, voorna melijk ook voor het agrarische volksdeel. Resultaat was dat zioh staande de vergadering 14 personen opgaven als lid. Op 24 april 1914 werd door notaris Korteweg uit Zie- rikzee de akte van oprichting opge maakt en getekend. Toen op 25 mei de eerste vergadering werd gehou den in hotel Beije aan het Markt plein te Oosterland, waar in -het ver volg de meeste vergaderingen wer den gehouden, waren er al 29 leden. Op deze eerste bijeenkomst werd het bestuur gekozen dat uit drie perso nen bestond zoals gebruikelijk, ter wijl ook een even groot aantal de Raad van Toezidht uitmaakte. Bur gemeester J. C. v. d. Have werd tot voorzitter gekozen, terwijl de heer P. van Westen de eerste secretaris van de Boerenleenbank werd. Tot lid werd gekozen de heer P. M. Vier gever. De eerste Raad van Toezicht bestond uit do heren M. J. Klompe, voorzitter; H. P. van de Zande, se cretaris en Luc. W. Boogert, lid. Met d'it zestal ginig men in zee, terwijl als kassier werd gekozen de heer C. M. Zeijler. Voor 'dit ambt stcm'de men in die tijd nog, terwijl de voor zitter de titel van „directeur" werd toegekend. De heer Zeijler begon met een jaarwedde van f 75 en toon de zich al spoedig een 'kassier, uit het goede hout gesneden, die boeken en bescheiden op voorbeeldige wijze bijhield en een steeds op de cent af kloppende kas had. Dit placht een groot vertrouwen te wekken bij de dorpsbewoners, en steeds meer van hen vertrouwden hun geldzaken aan de Bank toe. Stijgend ledental Het ledental steeg gedurig. De voorzittershamer ontviel burgemees ter van der Have bij zijn dood in 1925, waarna zijn neef en opvolger, burgemeester A. C. van der Have hem opvolgde. Deze werd na zijn overlijden opgevolgd door de huidi ge voorzitter de 'heer H. J. van de Zande in 1952. De eerste secretaris, de heer P. van Westen, bedankte in 1925 voor zijn ambt, en de heer Jo- zias Beije werd zijn opvolger. We gens gevofderde leeftijd trad Beije in 1954 af en werd opgevolgd door de heer M. J. Zeijler, die het ambt nog steeds waarneemt en een zoon is van de eerste kassier. Het eerste be stuurslid de heer P. M. Viergever overleed in 1947 en werd opgevolgd door de heer H. J. van de Zande, die later voorzitter werd en toen zijn mandaat overdroeg aan het nog zit tende bestuurslid, de heer Joh. Boo gert L.Wz. De Raad van Toezicht werd voorgezeten door de heer Klompe tot 1940 toen hij overleéd, en de hamer 'kwam in handen van de heer J. J. G. Brouwer. Deze han teerde deze tot 1954, wegens vertrek naar de N.O.-polder, en stelde deze zijn mandaat ter beschikking. De heer A. F. Schoof nam zijn ambt over en is nog steeds voorzitter van de R.v.T. De eerste secretaris, de heer H. P. van de an'de, welke in 1947 werd gekozen als lid1 van het bestuur en door de heer J. Viergever werd opgevolgd. Ook deze ging Noordoostpolderwaarts in 1954 en werd opgevolgd door de heer J. Kwaak ,nog altijd secretaris van de R.v.T. De heer L. W. Boogert die als eerste lid van de R.v.T. de midden stand vertegenwoordigde, overleed in 1923 en is opgevolgd door de heer Jdh. van der Sluis, welke in 1943 overleed en opgevolgd werd door de heer Joh. Boogert, een zoon van het eerste bestuurslid van de R.v.T. In 1954 werd deze tot bestuurslid ge kozen, en de heer G. van der Sluis nam zijn functie over. Deze vertrok in 1956 en kreeg tot opvolger de heer A. Bal, die nog steeds zijn func tie waarneemt, als lid van de Raad van Toezicht. Als kassiers waren werkzaam de heren C. M. Zeijler, van 1914 tot 1955, niet minder dan 41 jaar, de heer J. L. Edelschaap van 1955-1957 en van 1957 tot heden de heer R. Poelman. Een ongekende groei heeft zich in de Bank voorgedaan in deze halve eeuw. Zij is als het ware de thermo meter van de welvaart der in hoofd zaak agrarische bevolking. Was het ledental bij de oprichting 14, thans bedraagt het niet minder dan 245. Van de 14 spaarders in 1914 met een spaarbedrag van f 2326,23, is dit nu in 50 jaar opgelopen tot 1100 spaar ders met een bedrag van niet min der dan f 3.000.000. De omzet bedroeg in 1914 f 25.000, in 1915 f 106.000, in 1919 f 228.000, in 1927 f 650.000, in 1933f 232.000 (gevolg van de wereldcrisis), in 1938 herstelde het wat: f 454.000. Hierna ging het weer bergopwaarts, want 1946 liet een omzetbedrag zien van f 785.000. In het rampjaar 1953 werd het record gehaald en werd het miljoen over schreden: f 1.138.000. In 1958 werd het maar liefst f 8.322.000, terwijl het huidige omzetcijfer als fantasie in 'de oren klinkt: f 15.200.000. Gestadige groei Zo kan de Boerenleenbank terug zien op een gestadige groei, vooral in de laatste jaren. Twee wereldoorlo gen en een watersnood lieten niet na hun stempel te drukken op de Bank. Hét is te zien aan de oude notulenboeken die de sporen dragen van het water, en hierdoor moeilij ker leesbaar geworden zijn. Een hoogtepunt in de geschiedenis van de Bank was wel het feit toen op 21 juni 1955 een nieuw bankgebouw aan het Kerkplein in gebruik kon worden genomen. Wie kon hiervan beter de eerste steenlegging ver richten dan de oud-kassier, de heer Zeijler, een pionier van de eerste tijd? Voordien werden alle bankza ken ten huize van de 'heer Zeijler behandeld, en het kon er op maan dagavond veel druk zijn in de keu ken, die als wachtkamer dienst deed. Als iemand zei dat hij „naar Kees Zeijler moest" wist men dat er bank zaken te verrichten waren. Het nieuwe bankgebouw, hoe comforta bel ingericht, bleek dra te klein; (Van onze redakteur). NIEUWERKERK, 26-2. „Twee zijn er (lood gegaan", zei de heer M. Brouwer (Kempenseweg 1) te Nieu- werkerk ons, toen wij hem vroegen naar de drieling, die een koe van deze landbouwer ter wereld bracht. De heer Brouwer zei het met veel spijt, want hij had deze vroege len te-verrassing zo bijzonder prettig gevonden. Het merkwaardige was dat juist de twee op het oog sterkste en flink ste kalveren het hebben laten afwe ten. De heer Brouwer zag op een moment - ongeveer vier uur na de geboorte - dat ze wat vreemd gin gen doen. Hij heeft toen nog wat zout in de bekken gegooid en dat leek wat te helpen. Even later ech ter waren de diertjes dood. „Bijzon der jammer", zo besloot hij zijn ver haal. Intussen vernamen wij dat de geboorte van een kalverdrieling wel uniek is, maar niet volstrekt uniek. In april 1950 werd bij de heer P. W. Op woensdag 4 maart brengt de Zierikzeese Film Liga de film: „Mui terij °P de Caine" in de Concertzaal. Het volgende over de inhoud van deze film, het gegeven waarvan als toneelstukken op vele plaatsen sterk de aandacht heeft getrokken. Het verhaal speelt zich af voor een Amerikaanse krijgsraad, die moet oordelen over een geval van muite rij. In een aantal terugblikken ont vouwt zich het konflikt tussen Capt. Queeg (Humphrey Bogart), comman dant van de mijnenveger „Caine", een streng disciplinair en kleinzie lig mens enerzijds, en de eerste of ficier Maryk (Van Johnson) ander zijds. Tijdens een actie tegen de Ja panners krijgt de bemanning van het schip de overtuiging dat com mandant Queeg laf is en niet be kwaam voor zijn commando. Lui tenant Keefer (Fred. MacMurry) is van oordeel dat Queeg een parano ïcus is (een geesteszieke, lijdend aan waanvoorstellingen) en hij weet de eerste officier er tenslotte toe te be wegen het bevel over te nemen - men groeide eruit. In 1963 verschaf te een intensieve verbouwing meer expansie en het twee man sterke personeel moest nog van meer ma chines worden voorzien om het vele werk. te kunnen bijhouden. Het staat nog te bezien of de huidige perso neelssterkte het vele werk op den duur zal kunnen klaar krijgen. Oos- terlands Boerenleenbank groeit nog steeds, zeer tot voldoening van be stuur en personeel en van de .leden, die op zo waardige wijze het gouden jubileum hebben herdacht. Tot de volgende mijlpaal en steeds voeren de het devies: „Zo zuiver als goud". Oosterland. L. A. C. Viergever eveneens een kalverdrie ling geboren. Ook bij deze geboorte was de dierenarts C. J. H. Scheuer- man te Zierikzee betrokken. Deze drieling heeft het wel geklaard. Vo rige week werd bij de heer Vierge ver een kalver-tweelipg geboren, maar juist was toen het bericht eilandkundig van de drieling en toen heeft hij er maar bescheidenlijk over gezwegen. Hoe ook, het verhaal van de drieling heeft een helaas wat spijtig slot. De ministerraad van de Europe se Economische Gemeenschap heeft in Brussel de le januari 1967 vast gesteld als streefdatum voor de sa mensmelting van de drie Europese gemeenschappen. ARNHEM. H.K.H. Prinses Beatrix heeft een bezoek gebracht aan de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij, vergezeld van jonkvrouwe S. E. baronesse van Boetzelaer, hof dame van H.M. de Koningin. hetgeen geschiedt tijdens een zware orkaan waarin het schip dreigt te zullen vergaan omdat Queeg ver zuimt de juiste maatregelen te ne men tot behoud van het schip. Ma ryk wordt voor deze daad van mui terij voor de krijgsraad gedaagd, dcch hij slaagt er niet in zijn rech ters van de noodzaak van zijn op treden te overtuigen. Luitenant Kee fer laat hem in de steek bij de ver horen, het gedrag van commandant Queeg schijnt volkomen verant woord. Maryk's verdediger Green- wald (José Ferer) staat voor een zo goed als verloren zaak, wanneer hij zijn ondervraging van Queeg be gint De film is in technicolor en op breedbeeld. Een boeiend gegeven, boeiend verfilmd door acteurs van naam. De oorlogshandelingen in deze film worden slechts zeer globaal aangegeven. Hier is bovendien nog een gele genheid de overleden acteur Hum phrey Bogart - uitmuntend karak terspeler - nog eens te zien in een van zijn sterke rollen. STOCKHOLM, 25-2. In Stockholm wordt momenteel een conferentie van drie dagen tegen het roken ge houden, waaraan ongeveer 30 voor aanstaande deskundigen, onder wie de twee Nobelprijswinnaars prof. Hugo Theorell en prof. Daniël Bovet deelnemen. De Zweedse dokter Ber- til van Ahn zei maandag dat zware rokers, die overgevoelig zijn gewor den voor nicotine, nog verscheidene maanden nadat zij met roken zijn opgehouden de gevolgen ervan on dervinden. Volgens de Zweedse pro fessor Carl Schmiterloew bereikt de nicotine ongeveer een minuut na het inhaleren de hersenen, maar verlaat de hersenen weer zeer snel. Dinsdag werd gezegd dat rokers die kramp in de borst voelen niet noodzakelijk hartziekte hoeven te hebben maar mogelijk alleen over gevoelig zijn voor nicotine. Een wilde Papoea PORT MORESBY (Australisch Nieuw-Guinea), 26-2. Een Papoea inwoner van Australisch Nieuw-Gui nea was in hevige woordenwisseling' met zijn vrouw gewikkeld. Deze voegde hem op een gegeven ogen blik toe: „Als je werkelijk een man was, zou je me doden". De getergde man haalde uit met zijn mes en stak zijn vrouw metterdaad dood. Hij is hiervoor te Port Moresby tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. NIJMEGEN, 26-2. „De Nederlandse fruittelers maken een moeilijke tyd door. Voor hen is het van het groot ste belang spoedig te weten, waar zij in de E.E.G. aan toe zijn. Het is nu totaal niet te overzien, in welke, rich ting de vaderlandse fruitteelt zich moet ontwikkelen, al ligt het voor de hand dat de oogst moet worden ingekrompen". Tot deze conclusie kwam de heer J. Mulders in zijn openingsrede bij de algemene ver gadering, die de fruittelersvakbond van de Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuinders Bond in Nijmegen hield. De heer Mulders attendeerde erop, dat voor de fruitteelt een snelle aan passing zeer moeilijk is. Het duurt steeds vijf of meer jaren, voordat een boom meer opbrengt, dan hij kost. Dit geldt ook voor de boom kwekers, die nu bijvoorbeeld met grote partijen bomen zitten van een type, waarnaar in het algemeen geen vraag meer is. Ook zij weten niet hoe zij hun bedrijf moeten inrichten om straks goed te kunnen meedingen naar de Europese markt. De voorzitter verklaarde, dat in Nederland thans 42.000 ha. grond voor de fruitteelt in gebruik zijn. Het is te verwachten dat binnen en kele jaren het fruitareaal zal liggen tussen de 25 en 30.000 ha. Er is dan in ons land plaats voor 3000 tot 3500 fruitkwekers. De appelenexport Uit het jaarverslag van de secreta ris, ir. P. A. van Steekelburg, bleek, dat de expert van appelen in 1963 opnieuw is teruggelopen. Het over grote deel van de aanvoer belandde tegen lage prijzen op de binnenland se markt. De totale veilingomzet van fruit in 1963 bedroeg 200 miljoen gulden, tegen 223 miljoen gulden in 1962. Aan appelen werd 255 miljoen kilo aangevoerd, tegen 197 miljoen kilo in 1962. Voor peren waren deze cij fers 95 en 87 miljoen kilo. De expert van appels liep terug van 43 miljoen gulden in 1962 tot 28 miljoen gulden verleden jaar, het geen mede te wijten is aan de in het algemeen overvloedige oogst in alle west-Europese landen. Prov. Stoombootdiensteii in Zeeland Uit het maandelijks vervoersover- zicht van de Prov. Stoombootdien sten in Zeeland blijkt dat in januari 1964 227.376 passagiers en 79.008 auto's werden vervoerd. Voor het veer Zierikzee-Kats lui den de cijfers: 18.421 passagiers (in jan. '62 14.676, jan. '63 3.412) en 5.829 auto's (jan. '62 4.563 en in jan. '63 861). Duidelijk blijkt dat ook hier zoals cp alle lijnen van de Prov. Stoombootdiensten het vervoer van passagiers en auto's is gestegen; de periode over 1S63 kan hierbij eigen lijk buiten beschouwing worden, ge laten omdat toen i.v.m. de vorstpe riode de dienst niet normaal werd uitgevoerd. In Zierikzee zijn in januari 215 auto's achtergebleven (tegenover 89 in december 1.963); in Kats 110 auto's tegenover 114 in december 1963. Het zijn alle personenauto's en lichte vrachtauto's. Bepaald indrukwekkend was in januari het aantal achtergebleven auto's in Kruiningen 9.011 en in Perkpolder 7.101. Deze week draait in de Zierikzee se Concertzaal de aan avontuur bij- zender rijke film „Het geheime te ken van d'Artagnan". met in de hoofdrollen George Nader, Mario Petri en Magali Noël. In dit boeien de verhaal ontmaskert de dappere d'Artagnan het complot door de on trouwe edelen tegen koning Lode- wijk XIII gesmeed. Kardinaal de Richelieu staat aan de kant van de koning. D'Artagnan belooft hem de leiders van de samenzwering te zul len uitleveren en hen te brandmer ken door op hun voorhoofd met zijn degen zijn geheime teken, een X, te plaatsen. Het lukt de Musketiers hun opdracht heldhaftig uit te voe ren, waarbij het aan spectaculair wapengekletter en spannende degen- gevechten in de strijd tegen de op standelingen niet ontbreekt. Voorts draait deze week in de Zierikzeese Concertzaal (zondagmid dag), evenals te Haamstede in bios coop hotel Bom (zaterdagavond), de film „Schrikbewind in Ocatilla", een spannende „western" met Randolph Ingezonden mededeling RED BAND ROOSENDAAL Ccott in de hoofdrol. Deze actiefilm handelt over een tiental moordlus tige bandieten. Zij bezetten het rus tige dorp Ocatilla en oefenen daar een waar schrikbewind uit. Zoals vanouds wordt ook in dit verhaal de zaak met de revolver uitgevochten. Juist als de bende in het dorp op schandelijke wijze huishoudt gelukt het veefokker John Stewart korte metten met het gespuis te maken. De rust keert weer in Ocatilla ,om slechts verstoord te worden door het feestrumoer van een vrolijk bruiloftsfeest. VAK Wie een speelster of speler in een glansrol bezig ziet en het applaus door de zaal hoort onweren, denkt zo licht: „Nou dat is het wel". Geen rozen zonder doornen evenwel, ook niet bij het toneel. Moe en leegge- speeld spraken wij de hoofdrolspeler in „Het grote oor", het merkwaardi ge stuk dat vorige week te Zierikzee op de planken werd gebracht. Hij sprak van de „rozen" maar de ste keltjes verzweeg hij niet. Daar zijn de lange en vaak inspannende repe tities. Eerst een leesrepetitie en dan zachtjesaan proberen op een kaal toneel. Veel tekst of weinig tekst doet er niet toe, maar in een week of drie moet het hele zaakje er wel inzitten. Bij één stuk blijft het na tuurlijk niet. Verschillende stukken „lopen door elkaar". Terwijl men avond aan avond een stuk speelt dat repertoire heeft, wordt het vaak met een ander repertoire-stuk afgewis seld, maar met de aantekening dat de troep zich prepareert op een heel ander stuk, dat over zoveel dagen in première gaat. Repeteren van 's morgens elf tot 's middags drie uur, met slechts ergens tussen de bedrijven door een (vlug) hapje eten en dan fluks de bus in naar Leeu warden, Geleen of Zierikzee. 'n stuk spelen en voor het slapen gaan nog wat rollen instuderen. Voor de rest vechten tegen de zenuwen. Die moe ten meespelen, anders ontbreekt het heilig vuur op de uitvoering, maar anderzijds knagen ze aan het hart en de maag. Een speler toch kan plotseling „in elkaar klappen", zoals het in vak jargon heet. Dan weet hij geen woord meer van de tekst en overkomt hij het zelf niet, dan ziet hij - kan hij althans zien - hoe zijn tegenspeelster of -speler wit wegtrekt en geen woord meer uiten kan. Het geheu gen knapt af en misschien - heel misschien - kan de souffleur nog wat redden. Voor sommige ensembles vraagt dan ook de t.v. nog de no dige energie en inspiratie, werk van andere allure met een welistvaar on zichtbaar, maar mateloos groot pu bliek, warm werk ook vanwege de lampen en inspannend van de eerste minuut, totdat de bestudeerde glim lach van de omroepster komt ver tellen wie het waren en wat het was. Soms is de beloningeen vernie tigende kritiek; eenachtste kolom metje in de krant, waarin den volke wordt verkondigd dat hel pet was. maar gelukkig soms ook steengoed. Toneelspelers worden niet rijk en ze zijn te artistiek om ieder dubbeltje voor het uitgeven eerst om te keren, maar ze laven zich mateloos aan het dankbare en stil luisterende publiek, aan de lach die door de rijen golft en aan het applaus, dat ze in-geluk- kig als kinderen, buigend en glim lachend in ontvangst nemen. Dat vergoedt alles. Denkt men het weg, er zouden geen tonelisten meer zijn. Toneelspeler, een boeiende maar hard vak! EILANDMAN. DE BLANKE MEDICIJNMAN 34. In gedachten verzonken beklimt Aram de trap naar het voordek. Bij de boeg, zijn dochtertje dicht tegen zich aangedrukt, zit Lajos Tjomkin. Hij spreekt op zachte toon tegen het meisje. „Ik heb de kok stevig de les gelezen hij zal het niet wagen Makoesjlah nog eens te na te komen", zegt Aram. „Mocht een van de andere manschappen een toespeling maken, die je niet bevalt, dan rapporteer je dat aan kapitein Olivier of aan mij en je houdt je handen thuis, begrepen, Tjom kin?" De goochelaar werpt hem een donkere blik toe. „Ik zal het proberen", zegt hij toonloos, „maar als ze hej, wagen dit kind te sarren, sta ik niet voor mijzelf in, Aram!" Twee van cle drie diertjes zijn gestorven Ingezonden mededeling Alléén Liebig tabletten zijn bereid uit sappig, mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het originele Liebig recept. Voor een heerlijke, goudgele vleesbouillon. Vol en krachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruiden. Tracteer uw gezin op extra krachtige soep: neem er een paar in huis! 35 ct per dubbeltablet. tijdelijk 2 dubbeltabletten van -76" voor 62 cent ZIERIKZEESE FILM LIGA Film: „Muiterij op de Caine

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2