DE ZIERIKZEESCHE COURANT MINISTER BLOKKEERT STIJGINGEN MET „STOPPEN" „Elegant" kleding de urloo Vóór 1 juli a.s. Noordzee-t.v. Onthullingen op het euthanasieproces Amsterdam krijgt centrale televisie-antennesystemen Vliegtuigongeluk in de Ver. Staten Pracht van „Keukenhof" naar München ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 februari 1964 120ste jaargang No. 19539 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Jubileumconcert Instrumentale De lonen en de prijzen Prinses Beatrix bij Ned. Heide Mij. DEN HAAG, 27-2. De minister van economische zaken probeert prijs stijgingen te beperken door het op leggen van maximumprijzen, zgn. prijsstoppen. Deze betreffen de eind- prijs van het artikel, de pry's waar voor de winkelier het mag verkopen. Bij het bepalen van deze prys moet rekening worden gehouden met de prys die de fabrikant wil hebben, de winst van alle schakels en tenslotte de marge van de winkelier. De kostenstijgingen treden in alle tussenschakels op en de marge van de winkelier komt het laatst aan de beurt. Lagere marges en hogere kos ten leiden moeilijk tot een rendabele zaak. De Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond eist daarom van de regering dat het midden- en kleinbedrijf niet het kind van de rekening mag worden door discri minerend ingrijpen. Dit heeft de heer P. G. van der Weele uit Gouda, voorzitter van de K.N.M.B., gezegd in een lezing die hij in de rubriek „Uit het bedrijfs leven" voor de microfoon van de AVRO heeft gehouden. Bij het ingrijpen op het gebied van prijzen moet aanvaarding van het rentabiliteitsbeginsel in het midden- en kleinbedrijf uitgangspunt blijven. Wanneer dat niet gebeurt zal de K. N.M.B. zich opnieuw moeten beraden Ingezonden mededeling geeft toon aan! over een medewerken aan het prijs beleid van de regering. Vertikale prysbinding De vertikale prijsbinding is door de vakbeweging en haar politieke vrienden aangesleept als boosdoener van de huidige sociaal-economische moeilijkheden, maar zij heeft er niets mee te maken. Aantasting van de vertikale prijsbinding mag niet die nen als afleidingsmanoeuvre voor de huidige kunstmatig in het leven ge roepen opwaartse beweging van het loon- en prijspeil. D heer Van der Weele meent dat het inkomen van de zelfstandigen en dus van vrijwel alle ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zal te ruglopen. De middenstand zal z.i. in aanzienlijke mate het kind van de rekening zijn. Een doelmatig en efficiënt beleid, gebaseerd op een rechtvaardige ver deling van het inkomen, is thans in Nederland zoek, aldus de heer Van der Weele. MINISTER BIESHEUVEL NAAR PARIJS Hoe moeten inkomens van vele agrariërs verbeterd? Voor moderne mann SCHIPHOL, 26-2. De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, is woensdagochtend van Schiphol naar Parys vertrokken, waar hy met een 20-tal van zyn bui tenlandse ambtgenoten gaat bezien hoe in gezamenlyk overleg verbete ring kan worden gebracht in het lage inkomen van vele agrariërs. Het zijn de ministers van land bouw uit de 20 landen van de Orga nisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) die over dit probleem 2 dagen gaan vergaderen. Zij komen voor de derde maal bijeen. „Bij de algemene toeneming van de welvaart en de enorme ontwik keling der techniek is de landbouw nu eenmaal achterop geraakt", aldus de minister voor hij vertrok. „De landbouw heeft het tempo niet kun nen bijhouden. Dit probleem is iden tiek in alle landen. Overal poogt men het op te lossen. In dit verband is het dus nuttig, dat de OESO-minis- ters ervaringen uitwisselen en een poging doen hun beleid zoveel mo gelijk op elkaar af te stemmen. Monument op plaats van moord op Kennedy Op de plaats waar president Ken nedy op 22 november van het vori ge jaar in Dallas werd vermoord, zal een herdenkingsmonument worden opgericht. Dit is besloten door een herdenkingscomité onder voorzitter schap van de voormalige burgemees ter van Dallas, Earle Cabell. Het co mité besloot ook tot deelneming aan de bouw van de John Fitzgerald Kennedy-bibliotheek in Boston. DEN HAAG, 26-2. Noordzee-t.v., onder welke naam de televisiezender in de Noordzee zal gaan werken, zal uitzenden in een van de hogere kanalen van band 3, aldus een offi ciële mededeling van de R.E.M. (Re clame Exploitatie Maatschappij). De R.E.M. deelt voorts mee: „Noordzee-t.v. zal dagelijks uitzen den 's avonds van 6.30 tot 8 uur. Daarnaast zal de zender op maan dagavond van 10.30 tot 11 uur, dins dag-, woensdag-, donderdag- en zondagavond van 10 tot 11 uur en op vrijdag- en zaterdagavond van 10 tot 11.30 uur in de lucht zijn. Tevens zal op zondag van 12 tot 1 uur 's middags worden uitgezonden. Tijdens de dagelijkse uitzending van 's avonds 6.30 tot 8 uur zullen in principe films, zomede een Neder lands programma getoond worden. Op de vrijdag en zaterdag worden speelfilms gebracht. De films zullen, voorzover zulks nog niet gebeurd is, ter keuring worden voorgelegd aan beide filmkeuringen". Over het uitzenden in een der ho gere kanalen van band drie zegt de R.E.M.: „Dit betekent, dat bestaan de televisieapparaten niet behoeven te worden gewijzigd. Alleen de an tenne moet kleine veranderingen on dergaan, waarvan de kosten voor het materiaal hooguit f 12 zullen bedragen. Naar verluidt wordt met de uit zendingen van „Noordzee-t.v." voor één juli begonnen. De R.E.M. kon dit bericht niet bevestigen maar ver wacht waarschijnlijk nog deze maand de juiste datum, waarop de eerste uitzending wordt gerealiseerd, be kend te kunnen maken. De „President Jan Leis' Kille mechanisatie Het klinkt hard en zakelijk, maar de oude romantiek van de landbouw moet vervangen worden door kille mechanisatie. Industrialisatie is een absolute noodzaak. In ons land heeft dit industrialisatie-proces zich al voltrokken in de tuinbouw, terwijl het in andere sectoren ook al vorde ringen maakt, zoals in de pluimvee- en de varkenshouderij". De fundamentele oorzaak van de economische achterstand der agrari ërs is volgens de ministers te vinden in de lage prijzen op de wereldmarkt „Ieder land probeert zich daartegen met beschermende bepalingen aan de grens te beveiligen en dat verergert de situatie weer. Daaraan kan inter nationaal wel wat wörden gedaan en dus is het belangrijk, dat nu in Pa rijs niet alleen de EEG-ministers bijeen zijn, maar behalve de Euro pese landen ook de V.S.". EERSTE KAMER Kritiek op centrale vrouwengevangenis DEN HAAG, 25-2. Ernstige kritiek is in de Eerste Kamer uitgeoefend op het voornemen van de minister van justitie tot het stichten van een centrale vrouwengevangenis bij Arn hem. Het waren met name de afgevaar*- digden prof. mr. dr. I. A. Diepen horst (A.R.P.), dr. E. Brongersma (P.v.d.A.) en mr. W. E. Siegmann (K.V.P.) die tegen dit voornemen stelling namen. Dit geschiedde bij de openbare behandeling in de Eer ste Kamer van de begroting 1964 van het ministerie van justitie. Korps commandotroepen wordt ingekrompen DEN HAAG, 26-2. Het staat nu vast dat het parate deel van het korps Commandotroepen zal worden teruggebracht tot een derde van zijn sterkte. De bevelhebber der land strijdkrachten, luitenant-generaal F. van der Veen heeft daartoe nu defi nitief besloten, zo heeft de leger- voorlichtingsdienst bevestigd. De datum waarop het besluit van de legerleiding in werking treedt is nog n'iet bekend. LIMBURG, 26-2. Artsen gaven zich in de nazi-tijd „uit innerlyke over tuiging" als vrywilliger op voor het doden van kleine kinderen „uit ge nade", zo verklaarde de 57-jarige Hans Uefelmann, die terechtstaat wegens medeplichtigheid aan moord op 73.000 mensen by de uitvoering van Hitiers euthanasieprogramma. Voor kindéren werd in 1939 op last van Hitier een „rijkscomité voor de wetenschappelijke registratie van ernstige zieken door erfelijkheid of als gevolg van gestel" in het leven geroepen. Dit comité was verbonden aan Hitiers kanselarij, waarin Hefel- mann de leiding had van een onder afdeling. Aan het hoofd ervan stond onder meer Hitiers lijfarts, profes sor Brandt. Hefelmann noemde zijn eigen functie van administratieve aard. Naar zijn zeggen had hij niet de bevoegheid besluiten te nemen. Hij herhaalde, dat Hitier strikte ge heimhouding had bevolen inzake het euthanasieprogramma voor kinde ren - „hoofdzakelijk uit overwegin gen van buitenlandse politiek". Verplichte aangifte Het ministerie van binnenlandse zaken had in augustus 1939 een „strikt vertrouwelijke order" uitge geven, waarin de grondslag werd ge legd voor de selectie van kinderen die volgens de nazi's in aanmerking kwamen voor de genadedood. In deze order, die dinsdag in de rechts zaal werd voorgelezen, staat dat vroedvrouwen en artsen alle baby's en kinderen beneden de drie jaar, die geestelijke of lichamelijke afwij- Dit is dan de reddingsboot „President Jan Leis", een beroemd schip van de K.N.Z.R.M., dat reeds heel wat op zijn naam heeft slaan. De „Leis" kreeg Burghsluis als thuishaven en verving de „Blankenheijm". (Foto: Zierïkzeesohe NieuW9bod)e). AMSTERDAM, 26-2. B. en w. van Amsterdam hebben - als eersten in Nederland - in principe besloten de aanleg van centrale televisie-anten- ncsystemen in alle daarvoor in aan merking komende woningcomplexen ?n de hoofdstad te bevorderen. Een werkcommissie, waarin ook de wo ningbouwverenigingen zyn verte genwoordigd. heeft hiervoor een aan tal richtlynen opgesteld. Het gemeentelijk bouw- en wo ningtoezicht is van mening dat de aanleg van centrale antennesystemen de enige oplossing is voor een goede televisie-onvangst, ook bij uitbrei ding met. het tweede net, en het be houd van een behoorlijk aanzien van de woningblokken. In alle wijken zal tot aanleg van centrale antenne systemen worden overgegaan met uitzondering van de stadskern, waar het woningbezit te veel gespreid is. Men verwacht de nodige voorzie ningen binnen een jaar te kunnen treffen. Zoals bekend beginnen de eerste uitzendingen via het tweede net op 4 maart van dit jaar. Over het algemeen zal er geen ontheffing meer worden gegeven op het verbod om een individuele antenne te plaat sen, zodat velen voorlopig de uit zendingen via het tweede net niet kunnen zien. De commissie voor cen trale antenne-systemen stelt zich hierbij op het standpunt dat deze uitzendingen toch voorlopig een ex perimenteel karakter zullen dragen. Het invoeren van de centrale an tennesystemen voor gemeentewonin gen, het bezit van de woningbouw verenigingen en dat van de grotere huizenexploitanten, zal een huur verhoging betekenen van „enkele dubbeltjes per week", aldus is op een persconferentie van de betref fende commissie medegedeeld. kingen vertoonden, moesten aange ven. Bij de euthanasie voor kinderen hadden „politieke noch nationale mo tieven" een rol gespeeld, aldus He felmann. „Het was zuiver een kwes tie van een einde maken aan hun lijden". Maar hij geloofde wel, dat bij het programma voor volwassenen een paar maanden later „het vrijma ken van bedden voor de „oorlogs"- gewonden een belangrijke rol speelde. Glenn heeft een hersenschudding COLUMBUS (Ohio), 26-2. De Ame rikaanse ruimtevaarder John Glenn is woensdag in zijn badkamer uitge gleden, waardoor hij aan het hoofd werd gewond. Met een lichte hersenschudding is hij in een ziekenhuis opgenomen. Glenn, die voor de democratische partij lid van de senaat wil worden, is in afwachting van zijn ontslag uit de marine, om zijn verkiezingscam pagne te kunnen beginnen. 58 doden NEW ORLEANS, 25-2. Een woord voerder van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij „Eastern Airlines heeft dinsdagmiddag meegedeeld dat in het Ponitcartraiin-meer nabij New Orleans wrakstukken zijn waargeno men van de DC-8 die sinds dinsdag morgen met 51 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord wordt vermist. Men heeft bij de wrakstuk ken geen levenstekenen gezien. Het meer is bijna vijftig kilometer breed. Het straalvliegtuig was om 10 uur Ned. tijd van het vliegveld van New Orleans opgestegen. Men denkt dat het zes minuten later is neergestort. Het toestel was van Mexicostad op weg naar New York. De Amerikaanse kustwacht maak te later bekend dat alle 58 inzitten den zijn omgekomen. DEN HAAG, 26-2. - Nederlandse voorjaarsbloemen zullen van 6 tot en met 15 maart in München een voorproefje geven van wat er dit jaar zoal aan kleurenpracht op „Keukenhof" en in de bollen streken in ons land te zien zal zyn. Dertigduizend tulpen, narcissen en hyacinten zullen, dank zy een initiatief van „Keukenhof", in het B.M.W.-paviljocn aan de Lenhachplatz een overdekt miniatuur van deze nationale bloemententoonstelling vormen. Er komen ook bloemen uit Nederland in ziekenhuizen en bejaar dentehuizen en by vele Münchenaren thuis. Dit met behulp van de Haarlemse bloemenmeisjes, die in de Beierse hoofdstad van de party zullen zyn. Deze blocracngroet uit Nederland is een deel van wat men tydens de „Nederland-bloemcnweek" in München van ons land te zien zal krygen. In het Stadtmuscum aan de St. Jakobsplatz komen een 200 m" grote inzending van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) en een tentoonstelling van snyblocmen verzorgd door de vereniging „De Nederlandse Blocmis- tcry. H.K.H. Prinses Beatrix heeft woens dag een bezoek gebracht aan de Ne derlandse Heide Maatschappij in Arnhem. Op de bijgaande foto zien we een beeld van dit bezoek: de prinses bekijkt een maquette van recreatieplan. Haar werd uitleg ge geven door ir. W. A. Dieleman (r.). Links ir. C. Staf, president directeur van de Heide Maatschappij en twee de van links jhr. dr. C. G. C. Quar- les van Ufford, voorzitter van de maatschappij. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's zaclit Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan bewolkt met tijdelijk wat regen; zwakke tot matige wind tus sen zuidwest en zuidoost; weinig verandering in temperatuur. 28 febr. Zon op 7.31, onder 18.16. Maan op 19.24, onder 8.22. Volle maan: 27 febr. te 13.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 febr. 4.02 v.m. BROUWERSHAVEN 28 febr. 3.48 v.m. 16.03 n.m. Springtij: 29 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het oceaanfront van een diepe oceaandepressie ten westen van Ier land passeerde in de nacht van woensdag op donderdag zonder noe menswaardige regen ons land. Daarna stroomde een nieuwe hoe veelheid zachte lucht binnen. Tussen de Azoren en Spanje ontwikkelde zich een volgende storing. De baan van deze depressie is op Frankrijk gericht, waar hij morgenochtend aankomt. Vóór deze storing uit pas seert eerst een zwakke rug van hoge luchtdruk. Daarna zal de wind in onze streken naar zuidoostelijke richting krimpen. Op de nadering van de storing neemt morgen de be wolking in de hogere niveau's toe, daarna zaf althans in de zuidelijke provincies regen moeten worden ver wacht. De temperaturen blijven bo ven normaal, maar over het alge meen zal het minder zacht zijn dan de laatste dagen het geval was. Premier Jomo Kenyatta van Ke nia heeft meegedeeld, dat de bewe ging tot afscheiding van het noord oostelijke deel van Kenia en aan sluiting ervan bij Comalië, de aan vallen heeft vermenigvuldigd en diep in Kenia zijn doorgedrongen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1