een stuk uit het In Brouwershaven begon cursus voor gastvrouwen en -heren Waarom een Akkertje geen tablet mag zijn DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES! véél vlees... héél goed! NAADLOOS TAPIJT Tuinman Zn. Vergadering Fok- en contrölevereniging Schouwen-Duiveland griep WITTE KRUIS DE BLANKE MEDICIJNMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 februari 1961 No. 19538 Boeiende causerie van de heer P. van Beveren over de bewogen geschiedenis van „De Sinalstad" De cursus voor gastvrouwen cn gastheren is te Brouwershaven ge start met een dertigtal deelnemers in hotel Graaf Floris V. In haar ope ningswoord verwelkomde mevr. De Koeler de spreker op deze eerste lesavond, de heer P. van Beveren, oud-stadsarchivaris te Zierikzee, de voorzitter van V.V.V., de heer W. Terpstra en de presidente van de plaatselijke Bond van Plattelands vrouwen, mevr. Versteeg. Spreekster herinnerde de cursisten er nog eens aan, dat deze cursus, welke de eerste is in Zeeland, en waarvan Brouwershaven de primeur heeft door de Bond van Plattelands vrouwen wordt georganiseerd, in sa menwerking met V.V.V. Mede door de bijzondere activering door mej. v. d. Leeden en mevr. Slager-Baljeu en de medewerking van de hotelier de heer C. Besterveid, die spontaan zijn hotelruimte beschikbaar stelde, is het gelukt als eerste in de provincie naar een Drents voorbeeld' te starten. In zijn causerie over de ontwik keling van de streek en de geschie denis van Brouwershaven ging de heer van Beveren duizenden jaren terug in de geschiedenis, toen ons huidige Nederland nog een water vlakte was. In de ijstijd lang de zee spiegel plm. 80 m. lager dan nu het geval is. Mede door het gunstiger worden van het klimaat smolt de ijsvlakte en stroomde onze „huidige bodem" via de ontstane rivieren naar de lage landen. De eerste bewoning De eerste mensen kwamen plm. 2500 jaar geleden wonen te Haam stede, hetgeen is vastgesteld aan de hand van vondsten zoals pijlpunten, scherven enz. Vorig jaar werd in „Den Osse" nog een klophamer ge vonden waaruit viel te constateren, dat hier het Klopbekervolik, dat han del op Enigeland dreef, heeft ge woond. Rond onze jaartelling was ons eiland reeds een samenvoeging van 10 kleine eilandjes, waarvan in het jaar 1000 de bedijking plaats vond. Tijdens het bewind vain Floris V, de stichter van Brouwershaven, was Schouwen nog verdeeld in „zes de" delen. Het huidige Brouwersha ven ressorteerde toen onder Brie- dorpe. Op bijzonder innemende wij ze wist de heer van Beveren zijn toehoorders met de eilandelijke ge schiedenis te boeien, hetgeen ook wel bleek uit de gestelde vragen. Spreker vertelde verder iets over de drie Europese rassen, nl. het Nordi- sche, de Alpino's en de Mediteranen. Volgens de antropologen zijn Schou- wen-Duivelanid en Zuid-Beveland de eerste plaatsen geweest waar ver- Ingezonden mededeling van die lekkere, gezonde, fut-gevende, honger-stiliende kaas menging tussen de rassen plaats vond. Men ziet op Sch.-Duiveland nog zuivere Nordische rassen en Al pino's, maar geen Mediteranen. Brouwershaven Floris V stichtte Brouwershaven, omdat hij de steden Middelburg en Zierikzee de loef af wilde steken. Van Jan van Renesse werd grond gekocht, terwijl hij aan de Briepe, een klein riviertje, lopend van Brij- dorpe naar hier de plaats wilde stichten. Met een serie jaartallen en ge beurtenissen scande de heer van Be veren de belangrijkste aspecten op, zoals bv. 6 dec. 1286, toen men tol vrijheid verkreeg, om de bouwmate rialen te vervoeren. 1318 wordt de plaats voor het eerst in een charter genoemd, 1323 krijgt de ambachts heerlijkheid een sekretaris. In 1344 krijgen de vissers van graaf Willem IV (te Zierikzee) voor de tijd van twee jaar een vrije haringmarkt. Het jaar 1390 wordt nog „Den Dorpe van Brouwershaven" (genoemd. Twee landshoofden worden aan het eind der haven gemaakt in 1440 terwijl van 1443-1486 de polders rondom in gedijkt worden. Ongeveer 1440 breekt er een pestepidemie uit, waar 1400 slachtoffers bij vallen. Tenein de de St. Nikolaas Kerk op eigen grond te krijgen kocht Filips de Goede 50 gemeten ambacht vanDui- vendijke. De naam Brouwershaven is afkomstig van de stichting der plaats aan de Briepe. De bieren van de Delftse brouwers werden hier over Zeiand gedistribueerd. Na het dichtslibben der Briepe kreeg deze plaats toen de naam van Brouwers haven. In 1473 sprak men nog steeds van den Dorpe Brouwershaven en slechts in 1477 spreekt men in de annalen van stadsrechten. De naam „Smalstad" De naam Smalstad is ontleend aan het feit, dat een plaats stadsrechten kreeg, maar zonder rechtsgebied. Zo waren er 7 smalsteden in Zeeland. Dat Brouwershaven zo weinig grond gebied heeft komt voornamelijk om dat in 1477 gravin Maria 2/3 deel der heerlijkheid verkocht. Ten tijde van Philips II was de smalstad erg Spaansgezind. Er werd nl. met de plaats gemarchandeerd voor 72.000 gulden, waardoor het toen een graaf lijke stad werd. Tien jaar later was de liefde met Spanje over, en wilde men niets meer van de Spanjaarden weten. Brouwershaven werd toen eigendom van Willem de Zwijger. Men kreeg toen het recht „zelf te berechten en te doen doden". Over de 'grote St. NicolaaSkerk vertelde de heer van Beveren dat dit niet de eerste kerk was. Er moet ook nog een Kapel van de Heilige Anna ge weest zijn en een hospitaal, gewij'd aan de heilige Theobald. Het is niet békend, waar deze gestaan hebben. De huidige kerk is geen zuivere hal lenkerk, maar een pseudobasiliek behorend tot de Westelijke Familie groep. Ook heeft men nog een scheepswerf gehad, oesterputten, waoht voor de soldaten plus een to ren op de kerk, welke op last van Napoleon werd afgebroken. Bij ko-. ndn'klijk besluit kreeg men in 1816 het recht de naam „smalstad" te voeren waarbij men tevens een kan tongerecht kreeg. Het is bijna niet met droge ogen te vertellen, aldus de heer van Beveren, dat in 1820 de stad werd ontmanteld, waardoor dé vier mooie poorten werden afgebro ken en de bruggen werden vervan gen door dammen. Hiermede ver dween een groot stuk laatste glorie. Een gouden tijd brak aan van 1840 tot 1860, toen soms in één maand 80 Oost Indiëvaanders op de rede lagen. De haven, welke vroeger doorliep tot voorbij de muziektent werd ge deeltelijk gedempt. Een belangrijk punt noemde spreker nog als ken merk der vroegere glorie, dat in 1871 in deze plaats aan loodsgelden werd ontvangen een bedrag van f 171.000. Diverse dames maakten van de ge- E encommunis'tisCh Chinese func tionaris, die Japan bezoekt, heeft ge zegd dat de Russen in 1958 hebben gepoogd China op militair gebied' te beheersen, zo meldt 'het Japanse persbureau „Kyodo" maandag. De Amerikaanse keuringsdienst voor voedings- en 'geneesmiddelen heeft een nieuw middel tegen neer slachtigheid, traylcypromine, uit de handel genomen. Gebleken is, dat er 15 mensen zijn 'gestorven na gébruik ervan. Het werd verkocht onder de naam Parnate. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 24-2. Klei-aardap- pelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers f 10,00-12,00; Bintje f 7,50-9,00; Be velander f 13,00-15,00; Meerlander f 8,00-11,00. Klei-aardappelen 38 mm opwaarts: Eigenheimers f 11,00-13,50; Bintje f 8,00-9,00; Furore f 8,00-10,00. K'lei-aardappclen voor de export 35 mm opwaarts: Bintje in 'drie ma ten gesorteerd: f 8,00-8.50. Zand-aardappelen 35 mm opwaarts Bintje: geen 'handel. Zand-aardappelen voor de export 35 mm opwaarts: Liberia s geen han del; overigeen rassen: geen haindel. Stemming 'binnenland: zeer kalm; buitenland: kalm. Voer-aardappelen f 2,00-4,00. Prijzen berekend per 100 kg. en op de 'handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, sdhip of auto legenheid gebruik, om n.a.v. de boei ende „geschiedenisles", vragen te stellen. Mevrouw de Koeijer dankte tenslotte de heer van Beveren, die op verbluffende wijze de Brouwse geschiedenis compleet met jaartal len uit de mouw schudde. Door uw lezing zijn we echt doordrongen van de oudheid onzer smalstad, aldus spr. waarbij ze de hoop uitsprak, dat de cursisten straks, wanneer de zomer gasten arriveren op even spontane wijze 'het bijzondere van deze plaats aan hen zullen doorvertellen. Als dank overhandigde zij de spre ker een boekenbon, terwijl er voor mevrouw van Beveren een doosje Brouwse specialiteit, nl. stokbeschuit werd meegegeven, welke geschen ken in dank door de inleider wer den aanvaard. Aan het slot van deze leerzame pvond projecteerde de heer Bester veid een aantal oude en nieuwe foto's van de eigen plaats en van de mooie Schouwse plekjes, welke op 28 april a.s. tijdens de excursie zul len worden bezocht. De volgende cursusles, waarvoor gegadigden zich nog steeds kunnen opgeven, vindt plaats op donderdag 27 februari a.s., waarop mej. Th. v. d. Heuvel de ,vverzorging van de gasten, klaarmaken van lunchpak ketten en opmaken van schotels" zal bespreken. Ingezonden mededeling In tabletvorm samengeperst zou 't minder snel en minder veilig helpen. Akkertjes bevatten 4 geneeskrach tige micro-poeders in 'n instant cachet (snel oplosbaar omhulsel). Alleen in een instant-cachet kunnen deze heilzame poeders zo micros- copisch-fljn bij u komen. Daardoor bent u sneller van uw pijn af, zonder nare smaak of scherpe tablet-brokjes. Daarom mag een Akkertje geen tablet zijn. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Sowjet-premier Chroesjtsjef maakt zich nog wel zor gen over de geest van „revanchisme" die nog steeds in west-Duitsland heerst, doch wat Engeland, Frank rijk, Italië en de Verenigde Staten betreft, gaat hij 's avonds met een gerust hart naar bed. LAGOS (Nigeria). Maandagoch tend is in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos een conferentie begonnen van bij de organisatie voor Afrikaanse eenheid aangesloten landen, die vijf dagen zal duren. WIESBADEN. De justitiële autori teiten in Wiesbaden hebben de ont voerders van de zevenjarige Timo Rinnelt een „bestand" van 6 uur voorgesteld. In deze tijd zouden zij de gelegenheid 'krijgen zich uit de voeten 'te maken na het losgeld van 15.000 mark in de wacht gesleept en de jongen overgeleverd te hebben. LAHORE (West-Pakistan). Presi dent Ajoeb Ohan van Pakistan en premier Tsjoe En Lai van China hebben gepleit voor toelating van China tot de Verenigde Naties en een betere vertegenwoordiging van Azi atische en Afrikaanse landen iin de wereldorganisatie. NICOSIA. De Amerikaanse am bassade te Nicosia heeft bij het Cy prische ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen de publi- katie in 'het Grieks-Cyprische dag blad „Makhi" van een brief, waarin werd verklaard dat de Verenigde Staten wapens aan de Turkse Cypri oten zullen leveren. KITZBUHEL. Prinses Cecillia, zus ter van Don Carlos, is per auto in Kitzbithel aangekomen, om zich bij haar broeder en prinses Irene te voegen. LONDEN. Een Schotse zakenman, die de Franse bioloog Gaston Naes- sens een toelage van 3.000 pond ster ling per jaar heeft 'toegezegd om door te gaan met zijn werk, heeft bekend gemaakt, dat Naessens, wiens serum tegen 'leukamie vorige maand door Franse medische deskundigen waardeloos weid bevonden, zijn ar beid in Engeland zal voortzetten. MIAMI BEACH (Florida, V.S.). De besprekingen, die ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van ar beid in de afgelopen dagen met vak bondsleiders hebben gevoerd over de verscheping der door de Sowj et- Unie aangekochte Amerikaanse tar we, zijn zaterdag geëindigd, zonder dat overeenstemming werd bereikt. KOPENHAGEN. De zeventienja rige prinses Anne-Marie van Dene marken zal 'automatisch' haar recht van erfopvolging op de Deense troon verliezen, als zij in januari a.s. in het huwelijk treedt met kroonprins Constantijn van Griekenland. Dit is zondag in officiële kringen te Ko penhagen meegedeeld. Ingezonden mededeling Informeert zuslief naar 't hoofdgerecht? Is véél vlees eten-goed? Dat is in dit gezin geen vraag meer maar een weet! Veel vlees betekent veel smaak, veel kracht, puur gezondheid. Ook in de juskom! Vlees is meer waard dan U ver moedt, dan U betaalt. NARBONNE. Gaston Defferre, de kandidaat van de socialistische op positie voor de-volgend jaar te hou den presidentsverkiezingen in Frank rijk, heeft zondag een felle aanval op president de Gaulle gedaan. Hij zei o.a.: „Wij moeten eén einde ma ken aan persoonlijke macht. Wij wil len een man vervangen door een po litiek". ROME. De duur van de militaire diienst in Italië zal van achttien tot vijftien maanden wonden terugge- bradhit. Het kabinet besloot zaterdag avond hiertoe op voorStél van de minister van defensie. De verkorting van de diensttijd is bedoeld als on derdeel van de economische ontwik keling. CAIRO. President Nasser heeft in een 'toespraak, die hij in het gebouw van de universiteit van Cairo 'heeft gehouden, aanvallen op Engeland' en de Verenigde Staten gedaan, waar bij hij herhaaldelijk door luid ap plaus werd onderbroken. PALM SPRINGS (Californië, V.S.) President Johnson en zijn Mexicaan se ambtgenoot Mateos hebben in een gemeenschappelijke bekendmaking, diie werd uitgegeven na het bezoek van twee dagen van het Mexicaanse staatshoofd aan de Verenigde Staten bevestigd het „bondgenootschap voor de vooruitgang" met kracht te zul len öteunen. Geen vuil op straat SCHIEDAM, 24-2. De gemeen teraad van Schiedam heeft maandagavond een wijziging van de algemene politieveror dening goedgekeurd, waardoor het mogelijk wordt, dat men sen die vuil op straat gooien, worden beboet. De maximum boete bedraagt 120. MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 24-2. Baktarwe voor directe levering geen afzetmogelijk heid. Zomergerst - volgens monster - f (24,00-27,00, zonder belangstelling; Haver - volgens monster - f 21,00- 23,50, zonder belangstelling. Groene erwten - volgens monster - f 38,00-46,00; Schokkers - volgens monster - f 35,00-53,00, franco Rot terdam. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk - Bedankt voor Nieuweroord: J. Th. W. Quak, Mijnsheerenlarud; voor Ouderkerk a.d. IJssel: L. Vroegin- diewey, Delft. Ger. Kerken Beroepen te Balie (Gld.)A. J. Bos, Marum (Gron.); te Goor: D. dfe Heer, Dradhtstercompagnie. Ingezonden mededeling iri vele kwaliteiten uit voorraad leverbaar bij: Mol 19 Zierikzee Uw tapijtenspecialist. Talrijke prijzen uitgereikt ZIERIKZEE, 22-1. - Vorige week hield de Fok- en controlevereniging "Schouwen-Duiveland". de eerste al gemene vergadering in het ,Huis van Nassau", onder voorzitterschap van de heer H. Schoof. In zijn openingswoord hield de voorzitter een uitgebreide beschou wing over de stanld van zaken in de vereniging. De afdeling fokkers is gestart met 'ongeveer zestig leden. Hierna volgden het verslag van de secretaris en de penningmeester. De stand van de kas is nog onvoldoende om de vereniging goed te laten funk- tioneren. De hoofdcontroleur van de P.V.M. gaf hierna een overzicht van de beste koeien van Sohouwen-Dui- veland. Beschikbaar gestelde prijzen wer den als volgt verdeeld: le Kalfskoeien 1. Anneke, van L. M. Moermond, 4.22 pet. vet, melkg-ift 5670 liter; 2. Dientje, van H. 'de Vlieger, 3.88 pat. vet, melkgift 5400 liter; 3. Corrie, van faam. Boogerd, 4.86 pet. vet, melkgift 4170 liter. 2e Kalfskoeien 1. Bouwina, van H. de Vlieger, 4.91 pet. vet, melkgift 5630 liter; 2. Elsje 8, van wed. L. de Kok, 4.32 pet. vet, melkgift 6194 liter; 3. Cora, van C. v. d. Hamer, 4.39 pdt. vet, melkgift 5751 liter. 3e Kalfskoeien 1. Doortje, van S. v. d. Wekken, 5.03 pet. vet, melkgift 5833 liter; 2. Clara 4, van M. Flikweert, 4.70 pet. vet, melkgift 6071 liiiter; 3. Mina, van H. C. Bil, 4.15 pet. vet, melkgift 6414 liter. 4e Kalfskoeien 1. Jo, van J. C. Jonker, 3.85 pet. vet, melkgift 7628 liter; 2. Moortje 2, van D. Boogerd, 4.19 pet. vet, melk gift 6919 liter; 3. Fietje, van J. Boot Pz., 4.10 pet. vet, melkgift 7107 liter. 5de Kalgskoeien 1. Beikertje, van H. de Vlieger, 4.39 pet. vet, melkgift 7429 liter; 2. Jane, van C. v. d. Hamer, 4.28 pot vet, melkgift 7348 liter; 3. Elikje 16, van D. v. Driel, 4.21 pet. vet, melk gift 7345 liter. Minderwaardige dieren Hoofidcontroleur Stroo wees er op dat nog teveel bedrijven dieren aan houden, die ver beneden het Zeeuw se gemiddelde blijven. Snel afstoten van deze dieren is gezond financieel eigenbelang. Na de pauze spraken de rijksveeteeltconsulent ir. W. L. Harm- sen over de stieren van het K.I.- station. Met nadruk wees spr. er op dat als men sperma wenst van een bepaalde stier, 'dit minstens een week van tevoren dient te worden opge- gfeven aan het station te Goes. Na geven aan het station te Goes. Na het ere-iidmaatscshap aan te bieden aan de heer C. Boot Mz„ wegens zijn jarenlange werk t.b.v. de melk- controle en zijn verdiensten voor de fok- en controlevereniging. In dank aanvaardde de heer Boot het ere lidmaatschap. Afscheid werd geno men van de monsternemer de 'heer W. van Sluis, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Onder aanbieding van een stoffelijk blijk van waardering, dankte de voorzitter hem voor zijn 15-jarige trouwe dienst. De heer van Sluis dankte bestuur en leden voor dit fraaie geschenk. In verband met de sterk gestegen kosten besloot de ver gadering m.a.s. het monstergeld te verhogen met twintig cenlt. De ver gadering werd gesloten met een dankwoord van de voorzitter. Ingezonden mededeling MAAKT U VLOT WEER FIT! 33. „Wat ga je nou met die zigeuner doen, stuurman?" informeert Leech, terwijl hij zuchtend zijn gescheurde schort opvouwt. „Zoals je al zei, hij zou me gewurgd heb ben als jij hem niet teruggetrokken had; ik zou zeggen, tien dagen in het blok op water en brood, na een keertje kielhalen". „Daar moet de schipper maar over be slissen", zegt Aram, „maar ik zal jou eens iets zeggen. LeechJij blijft met je handen van dat kind af en je waagt het niet meer om die twee voor vuile zigeu ners uit te schelden!" Arams vuist dreunt op de tafel. „Zijn ze dat soms niet?" kaatst de kok brutaal. „Zigeuners misschien wel, maar vuil of lui niet", snauwt Aram. Pas op je woor den, Leech, of je bent nog niet klaar met mij!" En met een harde slag dreunt de kombuisdeur achter Aram dicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5