DE ZIERIKZEESCHE COURANT 0E THANTS VREDESPLAN WIL NIET ERG VLOTTEN Elegant kleding „Bij verdediging vrijheid verenigd" d e u r I o o Turkse premier aan de dood ontsnapt Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif Brand verwoest „Laakkerk" in Den Haag VERZET IN ALGERIJE TEGEN PRESIDENT BEN BELLA Overspannen vader doodt zijn eigen kind ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 februari 1964 120ste jaargang No. 19537 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) (1,25 per stuk. In dit nummer: De President Jan Leiste Burghsluis De kwestie-Cyprus De nieuwe kabel voor het Grevelingenprojekt Overleg niet Engeland en Cyprus haalde niet veel uit NEW YORK, 23-2. Met Oe Thants vredesplan voor Cyprus wil het niet vlotten, zo is zondag van welinge lichte z(jde in New York meegedeeld De secretaris-generaal van de V.N. heeft ruim V/> uur met vertegen woordigers van Engeland en Cyprus op het hoofdkwartier van de volke renorganisatie geconfereerd. Het overleg heeft echter niet veel uitge haald. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. sprak met de Cyprische mi nister van buitenlandse zaken, Spy- ros Kyprianoe en de Britse verte genwoordiger sir Patrick Dean met met doel goedkeuring van zijn plan te krijgen. Dit behelst onder meer de vorming van een internationale vredesmacht voor Cyprus. Struikelblok Het voornaamste struikelblok voor een akkoord zou de eis van Cyprus zijn, dat de veiligheidsraad de ver- Ingezonden mededeling geelt toon aan! antwoordelijkheid op zich neemt voor de handhaving van de onaf hankelijkheid en de territoriale on schendbaarheid van de republiek Cyprus, zonder rekening te houden met het verdrag van 1960, waarbij Engeland, Griekenland en Turkije het recht kregen om op Cyprus tus senbeide te komen. President Maka- rios van Cyprus zou de mening zijn toegedaan, dat dit verdrag waarde loos zou worden als de veiligheids raad die verantwoordelijkheid/ op zich zou nemen. Turkije is echter ge kant tegen elk besluit, dat zijn recht op interventie zou aantasten. Engeland wil ook niets weten van een verandering in het verdrag van 1960, die niet de goedkeuring van alle betrokken partijen heeft. De juridische adviseurs van Oe Thant zouden er volstrekt niet zeker van zijn, dat de veiligheidsraad ver antwoordelijkheden op zich kan ne men die in de plaats zouden kunnen komen van een verdrag dat op basis van vrijwilligheid is gesloten en wordt nageleefd. Toespraak van Johnson Voor moderne mannen ATHENE. De toestand van koning Paul van Griekenland gaat vooruit, zo is zondag te Athene bekendge maakt. Vrijdag jl. werd de vorst ge opereerd aan een maagzweer. Hovercraftveerdienst over Het Kanaal? UTRECHT. De speelgoedperiode van de Hovercraft is voorbij en ver schillende typen van dit voertuig, dat zich op een luchtkussen met grote snelheid kan voortbewegen, zullen in de nabije toekomst waar schijnlijk een zeer belangrijke rol gaan spelen in het economisch leven. Zo bestaan er bij de Engelse indu strie al plannen om met Hovercrafts zuiver commerciële veerdiensten te gaan onderhouden voor passagiers en auto's op speciale routes bij de Engelse kust en - op langere termijn -over het Kanaal. LOS ANGELES, 21-2. „Over de taktiek van het ogenblik zijn wtf het misschien niet altijd eens met onze vrienden, maar bij de verdedi ging van de vrijheid zijn wij ver enigd. Hier in Noord-Amerika spre ken wij Engels, Spaans en Frans en dit zijn de talen van de vrijheid". Dit heeft president Johnson ver klaard in een toespraak voor de uni versiteit van Zuid-Californië, die hem en president Lopez Mateos van Mexico een eredoctoraat heeft ver leend. OVer Vietnam zei de president; „Al tien jaar helpt mijn land mee aan de verdediging van de vrijheid in Zuid-Vietnam en wij zullen dit blij ven doen. Het is een strijd, die in de eerste plaats door regering en volk van Zuid-Vietnam zelf moet worden gewonnen". Op alle partijen die bij het Cy prische conflict betrokken zijn deed Johnson een beroep een eind te ma ken aan het bloedvergieten en te voorkomen dat de toestand ramp zalig wordt. Panama Regering en volk van Panama gaf de Amerikaanse president de verze kering, dat Amerika volstrekt recht vaardig zal zijn bij elke bespreking over gemeenschappelijke problemen Koninklijk paar in Lech (Oostenrijk) LECH, 22-2. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben zaterdag hun intrek genomen in hotel „Post" in de Oostenrijkse plaats Lech, waar zij een korte wintersportvakantie zullen houden. Het koninklijk paar werd begroet door de eigenaar van het hotel, de heer Sepp Moosbrugger en diens vrouw. De koninkliike gas ten 'kregen weer de twee in Tiroler stijl ongetrokken kamers op de tweede verdieping, die zij op vroe gere vakanties ook reeds hebben be woond. Het Oostenrijkse persbureau A.P.A. meldt, dat men in Kitzbühel ver wacht dat prinses Irene en Don Car los de volgende week ook naar Lech zullen komen. Een reisdatum zou echter nog niet <zijn vastgesteld. Ge ruchten, dat het huwelijk tussen de prinses en haar verloofde op zeer korte tei*mijn zou plaats hebben, weHen zaterdag in Ritzbühel uit drukkelijk tegengesproken. Electriciën pleegde moordaanslag met pistool ANKARA, 22-2. Dc tachtigjarige premier van Turkije, Ismet Inonu, ontsnapte vrjjdag ternauwernood aan de docd, toen van enkele meters afstand drie kogels op hem werden afgevuurd, even nadat hij had plaats genomen op de achterbank van zijn auto. Een woedende menigte stortte zich op degene die de schoten had gelost, een zekere Mesut Suna, elektricien in een textielfabriek. Snel ingrijpen van dc politie voorkwam, dat de man gelyncht werd. Onverstoorbaar reed de premier daarna naar het gebouw van de Turkse nationale vergadering voor het bijwonen van een debat en bracht hij later via de radio het Turkse volk dank voor de gelukwen sen die hij na de mislukte aanslag had ontvangen. De politie deelde mee, dat Suna verteld had: „Ik ben tegen de revo lutie van mei 1960. Inonu heeft het land in de slechtst mogelijke rich ting gedreven en ik haatte hem. Ik had al lang een pistool bij me om hem te doden". Volgens de politie komt de 38-jarige Suna uit Kayseri in het centraal-oostelijk deel van Turkije, waar nog leden van de voor- Het eerst noodzakelijke acht hij een akkoord over samenwerking. Met betrekking tot de economi sche ontwikkeling van Latijns Ame rika verklaarde Johnson: „In dit deel van de wereld waar wij samen werken in de alliantie voor de voor uitgang. roepen wij een hartelijk welkom toe aan de Europese vrien den die ons willen helpen en mark ten voor onze produkten openen". Schaak-wonderkind Veertigduizend aanslagen minder MOSKOU, 23-2. Zoeriko Sopia uit het stadje Gali in de Sowjet-repu- bliek Georgië is nog maar vier jaar, maar in het schaakspel staat hij zijn mannetje al en een overwinning op volwassenen is voor hem een gewone zaak geworden. Zoeriko is de jongste van vijf zoons van een boer. Hij keek de schaakkunst af van zijn broers. Op een dag, toen een van hen een paard een verkeerde sprong liet ma ken en de tegenstander dit niet be merkte en door wilde spelen wees de kleine Zoeriko op de fout. De broers keken elkaar verbaasd aan en be sloten i}a te gaan hoeveel hun broer tje van het schaken wist. Zij vroegen hem, de stukken in de aanvangs- stelling te plaatsen, wat Zoeriko zon der mankeren deed. Ze legden hem een paar elementaire schaakpro bleempjes voor die hij, na even na denken, alle oploste. Toen zijn broers een volledige wedstrijd met hem ge speeld hadden, waren ze er van over tuigd, dat hij kon schaken. Zoeriko werd de grootste tegen stander van zijn grote broers en de schaakkampioen van de familie, de 25-jarige Noegzari, begon hem de theorie nader te leren. Toen een journalist uit Tbilisi Tiflisdie zelf een aardig partijtje schaak kan spe len, naar Gali kwam, tegen Zoeriko speelde en verloor, kreeg het ventje algemene bekendheid. Ingezonden mededeling <3E2> 'extra speling voor de doe-het-zeher door aanslaggrens inkomstenbelasting op f 10.000,- DEN HAAG, 22-2. Als de aanslag- grens voor de inkomstenbelasting op f 10.000 gebracht is, zullen ongeveer 4&QQ0 aanslagen achterwege kunnen blijven. Deze schatting geeft de staatssecretaris van financiën in zy'n memorie van antwoord aan de Twee de Kamer cp het voorlopig verslag inzake het wetsontwerp tot wijzi ging van inkomsten- en loonbelas ting. Het achterwege laten van die 40.000 aanslagen levert een budget tair verlies op dat op vijf miljoen gulden wordt geschat. Zoals bekend wordt in het bewus te wetsontwerp voorgesteld de aan slaggrens te verhogen van f 8.650 tot f 10.000, dit met ingang van het kalenderjaar 1964. De staatssecreta ris zegt nog dat de aanslaggrens in principe niet gelijk behoeft te zijn aan de loongrens voor sociale ver zekeringen (die voor 1964 op f 9.700 is bepaald). Bij het bepalen van" de grens op f 10.000 heeft de overwe ging dat het totale loon van verre weg de meeste werknemers in 1964 beneden de f 10.000 zal liggen, een grote rol gespeeld. Dat die werkne mers in het algemeen niet in de in komstenbelasting worden betrokken heeft voor hen namelijk het voor deel dat ze het voor overwerk gel dende lage bijzondere tarief van de loonbelasting behouden. In antwoord op een vraag die in het voorlopig verslag gesteld was zegt de staatssecretaris dat hij geen andere voorstellen van fiscale aard tot het stimuleren van overwerk in overweging heeft. DEN HAAG, 22-2. Voor de ogen van duizenden Hagenaars is zater dagavond in korte t\jd de gerefor meerde „Laakkerk" aan de Ising- straat, in het zuidelijk stadsdeel door brand verwoest. De brand brak om streeks kwart over zeven uit. Een uur later stonden nog alleen de to ren en de rokende muren van de kerk die eens duizend zitplaatsen telde, overeind. Niemand werd ge wond. De branid werd onltdekt idoor men sen die tegenover de keik wonen en die achter de 'kerkramen lidhltflitsen hadden gezien. Zij belden koster L. Broersen 'die toen 'hij de trap van de 'kosterij naar de ker'k afging, het vuur reeds 'hoorde 'knetteren en een sterke brandlucht rook. Toen hij ge wapend met een brandblusapparaat Strijd hervat tegen „dictatoriaal bewind" malige democratische partij van wij len premier Menderes gevangen zit ten, onder wie ex-president Bayar. Menderes is, naar bekend, na de omverwerping van zijn regering in 1969 terechtgesteld. De Gaulle naar Algerië PARIJS, 22-2. Generaal de Gaulle heeft de uitnodiging van president Ben Bella om een officieel bezoek aan Algerië te brengen aanvaard', zo heeft de Algerijnse minister van bui tenlandse zaken, Boeteflika, bij het verlaten van het Elysee gezegd. Er is nog geen datum vastgesteld. Het parlement van Tanganjika heeft zaterdag een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de doodstraf wordt ingesteld voor het misdrijf van muiterij in het leger, bij de po litie of onder de gevangenbewaar ders. ALGIERS, 23-2. Het in Algerië verboden front van socialistische groeperingen, dat geleid wordt door de Kabylenhoofdman Hocine Ait Achmed, heeft zondag bekendge maakt dat het „de strijd hervat" te gen president „Ben Bella's „dictato riale bewind". Deze bekendmaking stond in een manifest, dat onder de buitenlandse correspondenten was verspreid. Het manifest was niet getekend. Alge meen wordt echter aangenomen dat het door Ait Achmed zelf is opge steld. Er wordt verder in gezegd, dat het bewind van Ben Bella moet en zal vallen. Ben Bella's partij van het F.L.N. (Nationale Bevrijdingsfront) wordt als „openbare vijand nummer één" bestempeld. De opstand, die het vorig jaar in Kabylië tegen de regering van Beha uitbrak, werd tegen het eind van die maand neergeslagen door regerings troepen. Ait Achmed kondigde later een wapenstilstand aan voor de duur van het grensconflict tussen Algerië en Marokko. Dit bestand is nooit ge schonden. Folteringen? Na 13 november, toen de militaire leider van de opstand, kolonel mo- hammed Ou El Hadji, bekendmaakte dat hij een overeenkomst met Ben Bella had gesloten, werd de toestand echter ingewikkelder. In het mani fest van 't socialistische front wordt nu gesproken van een „pseudo over eenkomst" Het socialistische front - aldus het manifest - is gezuiverd erf WIJK AAN ZEE, 23-2. In een zo merhuisje in W\jk aan Zee heeft een overspannen jonge vader vrijdag zijn elf Jnaanden oude dochtertje Johanna Carolina met een kussen in haar bed gestikt. Het drama is pas zondag bekend geworden. Dc va'dor, de 20-jar'ige uit Zeeland afkomstige J. C. B., beeft een volle dige bekentenis afgelegd. De politie vermoedt, dat de man rtiet meer opgewassen as 'geweest te gen de moeilijkheden in het jonge huwelijk waarbij ook nog de zorg om Voor het Grevelingenproject arri veerde de in Frankrijk nieuw ge maakte kabel, waaraan straks de gondels komen te hangen, die straks de stortsteen in het sluitgat zullen deponeren. Gezien de pech met de vorige kabel wil Rijkswatrstaat bij de ingebruikneming van de nieuwe zeer voorzichtig te werk gaan. Vast staat wel dat men een inloopperiode nodig heeft, voordat de apparatuur efficiënt werkt. Insiders menen dat de sluiting oktober-november kan worden verwacht. (Foto: T. Slagboom). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het goede, heden verricht maakt het geluk van morgen. de kerk inrenlde, bleek de (kansel in lichte laaie te Staan. De heer Broersen sloeg alarm en greep zelf een brandiMusapparaat. Zijn vrouw 'belde de brandweer en politie. Ds. J. "Winter diie samen met ds. M. Boukema het pastoraat in wijk Zuid uitoefent, stuurde de tien catechisanten diie hij die avond' in een van de kamers van het kerkge bouw onderwijs gaf, naar huis. De koster gaf zijn gevecht met het vuur pas op, toen odk 'de voorste rij banken vlam vatten en de dichte rook hem 'de tranen in de ogen dreef. Toen de brandweer even later arri veerde, loeiden de vlammen redds d'oor de 'hele kerkruimte en zaklte het orgel (waarde f 60.000) kreunend in elkaar. Kort daarna werden de res ten van het kerkinterieur begraven onder het puin van het instortende dak. gereorganiseerd en ontwikkelde ac tiviteit in het hele land. Ben Bella's regering zou de weg banen naar het neo-fascisme en de financiële toe stand van het land was maar slecht. Tenslotte wordt in het manifest ge zegd, dat er in Algerië „weer gefol terd" wordt. Na 29 september zou den tientallen patriotten gefolterd zijn. Zoals bekend is Ben Bella op het ogenblik in Guinea. huisvesting 'kwam. Heit huisje dat het gezin in Wijk aan Zee voor de duur van de winter had mogen be trekken moest 15 mei ontruimd wor den voor de badgasten. De man was al veertien dagen nliet naar zijn wenk gegaan, omdat 'hij (lti een overspannen toestand verkeerde. Vrijdag sloeg hij hef meisje omdat het ihui'Tde. De moeder bracht het naar bed en ging 'boen boodschappen doen. Tijdens haar afwezigheid heeft de man waarschijnlijk tot 'het uiter ste geprikkeld door het 'huiilen van het kind, zijn daad begaan. Zuidelijke wijid Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk mist en in hoofdzaak vanavond en vannacht plaatselijk enige regen; matige tot vrij krach tige zuidelijke wind; zacht weer. 25 febr. Zon op 7.37, onder 18.10. Maan op 15.34, onder 6.59. Volle maan: 27 febr. te 13.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 25 febr. 1.24 v.m. 14.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 febr. 1.17 v.m. 13.44 n.m. Spi'ingtij: 29 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-2. Het K.N.M.I. deelt mee: Een diepe, nu langzaam opvullende depressie heeft dit week einde de circulatie op de oceaan en het aangrenzende deel van het con tinent volledig beheerst. Zachte lucht, die rond deze depressie stroomde, drong West-Europa bin nen, waardoor de vorst geheel ver dween. In het grootste deel van Brabant en Limburg werden zondag temperaturen van 10 tot 13 graden bereikt. In Groningen en Drenthe werd het nog maar 3 a 4 graden, maar daar begint het nu ook zachter te worden. Een randstoring van de depressie, die ten westen van de Azoren is ontstaan, trekt langs Ier land naar het noorden. Door deze ontwikkeling blijft de wind in onze omgeving overwegend zuidelijk tot zuidwestelijk en gaat de aanvoer van zachte lucht onverminderd voort. In de loop van de avond en nacht zal het front, dat bij de rand storing behoort, ons land met enige regen passeren. Daarna zijn enkele verspreide opklaringen mogelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1