TZhcVi SKODA Uitgepraat over Kasjmir wintersoepen Buizen stromen Nederland binnen Romeitis graf wordt museumstuk OVERDENKING DUET JVYLOIVS Lente 1965 begint bouw van de dam in het Brouwershavense Gat f.4990 Abri aan het Sas na het zwaaikomprojekt Wat biedt de BEELDBUIS? Gouden Verlovingsringen DE BLANKE MEDICIJNMAN ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 21 februari 1961 So. 19536 BLIK DOOR HET WERELD Nu andere zaken zozeer de aan dacht vragen, is de zoveelste behan deling van de kwestie Kasjmir in de Ver. Naties haast geruisloos verlo pen. Pakistan ijvert voor een bevel aan India eindelijk een volksstem ming te houden, maar geen lid van de veiligheidsraad heeft een daartoe strekkende resolutie willen indienen. Vermoedelijk omdat men vindt dat het prestige van de raad niet gebaat is met het uitvaardigen van een be vel dat India niet opvolgt Waarom het dit niet opvolgt is eigenlijk moeilijk te begrijpen. Lal Bahadur Shastri, de minister die vele taken van Nehroe heeft overgeno men en als diens opvolger is gedood verfd, verklaarde onlangs dat de be volking van Kasjmir en Jammoe over het algemeen wel voor integra tie met India voelde. Kasjmir, zei hij zelfs, voelt pro- Indisch. Moedig man Shastri zei dit toen hij terug kwam uit Srinagar, waar hij persoonlijk een commissie van moslem-geleerden liet controleren of in de schrijn van de moskee daar wel de echte haar van de profeet was teruggebracht. Dat was moedig van hem, want als de commissie had geconstateerd dat het de echte haar niet was, dan wa ren onherroepelijk nieuwe onlusten uitgebroken waarbij hij als verte genwoordiger van de regering een goede kans maakte als eerste gekeeld te worden. Hij is er geweest en zou dus recht van spreken hebben. Waarom Shastri dan niet toestemt in een volksstemming als hij over tuigd is dat de meerderheid der Kasjmiri pro-Indisch is? Vermoede lijk omdat hij zijn eigen woorden niet kan geloven. Toen sjeik Abdoellah tien jaar ge leden werd afgezet, heeft een rege ring onder Baksji Goelam Moham med geprobeerd de Kasjmiri althans ermee te verzoenen dat ze deel van India uitmaakten. Hij was niet bang om'wat anti-Indische acties te on derdrukken, maar het kenmerk van zijn bewind was goedertierenheid en bovendien een krachtig ondersteund streven naar meer welvaart. Vooral om dat laatste werd in New Delhi gezegd dat de Kasjmiri liever Baksji Goelam Mohammed verkozen met geld brengende rust, die ook toeris ten aanlokt, dan sjeik Mohammed met allerlei moeilijkheden. Liever onrust Koud was die gedachte uitgespro ken of de Kasjmiri lieten duidelijk blijken dat ze Baksji Goelam Mo hammed graag kivijt waren en de onrust van een sjeik Abdoellah ver kozen. Het is duidelijk dat de mo hammedaanse Kasjmiri by Pakistan willen. De recente moorden op mo hammedanen in noordoost-India zul len daaraan ook niet vreemd zijn. Het ziet er naar uit dat de Ver. Naties het zo langzamerhand opge ven dat de kwestie ooit naar hun voorschrift van een volksstemming opgelost wordt. Ook bemiddeling van staatshoofden en gesprekken tussen de Indaise en Pakistaanse regerings leiders hebben niet geholpen. De enige oplossing die er dan overblijft is die waardoor in de historie altijd Ingezonden mededeling Wmtergenoegens! Eerlijke, heerlijke goed-vaderlandse soepen, nü in onovertroffen Knorr- kwaliteit. En in 20 minuten op tafel! Hollandse Erwtensoep met echte erwten 68 ct Bruine Bonensoep met hele bonen 78 ct KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Workum (vac. W. E. Verdon'k) (toez.): J. C. Nennie, Rit- tlhem. Aangenomen naar Mantgum (toez.) G. R. Brink, IJgbrechtum. Bedankt voor IJsselmui'den: J. Vos, Rijssen. Ger. Kerken Aangenomen naar Leiden (vac. H. Heule)J. Bovenberg, Geesteren- Gelselaar; naar Katwijk a.d. Rijn: A. C. v. Beek, Ottoland', die bedankte voor Bleiswijk en Wieringerwerf. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Wormer: R. Brands, Aangenomen naar Ol'dehove: P. v. Gurp, Albany (W. Aurtr.). Bedankt voor Wormer: F. v. Deur- sen. Baren'dreöht. Evang. Luth. Kerk Beroepen ie Gouda-Bodegraven: prop. G. W. v. DunmewoLd, AaLten. Oud Ger. Gemeenten Beroepen te Söheven'ingenJ. van Prooijen, Grafhorst. dit soort zaken zijn geregeld - in India zelf, in Ierland, in Cyprus toentertijd - te weten met een op stand, met veel bloedvergieten vaak. Niemand heeft dit tot dusver bepleit men roept als het anders kan niet graag op tot burgerstrijd. Maar als het de enige manier is, blijft er voor Pakistan nu niet veel meer over. Tenzij het zich bij de bestaande toe stand wil neerleggen en daarvoor zit de zaak te hoog in het gemoed der bevolking. Ingezonden mededeling DEN HAAG, 20-2. Donderdagmor gen arriveerde het m.s, „Polesto" ge laden met stalen buizen in de haven van Vlaardingen. Het was het eerste van een groot aantal schepen, dat met de regel maat van de klok pijpen in totaal 115 km., met een doorsnede van 24 inch uit Engeland en 100 km. van 36 inch uit Italië, naar Nederland zal transporteren. Aaneengelast zullen deze pijpen straks een deel gaan vormen van het uitgebreide leiding net dat het aardgas van Hoogezand uit zal distribueren en ons volk zal doen profiteren van de bodemrijk dom van ons land. Engeland heeft Zuidslavië een tweede lening van 500.000 pond (vijf miljoen gulden) aangeboden voor de wederopbouw van Skopje, de hoofd stad van Macedonië, die in juli van het vorige jaar bij een aardbeving grotendeels werd verwoest. Koning Paul zal, naar men ver wacht, moeten worden geopereerd aan een maagzweer, zo is woensdag avond officieel in Athene bekendge maakt. Na de ingreep zal de vorst nog enige tijd rust moeten houden. Men vermoedt dat hij zijn 23-jarige zoon, kroonprins Constantijn, tot re gent zal benoemen. MAASTRICHT, 20-2. Het Romein se dubbelgraf, dat in de woonwijk Belfort werd gevonden, is donderdag overgebracht naar het Bonnefanten- museum in Maastricht. De stenen tombe kon in stalen balken verpakt door een hijskraan naar de achter zijde van het musetim worden ver voerd, waar het meer dan vijf ton zware gevaarte door een poortje het museumgebouw kon worden binnen gebracht. Inmiddels is komen vast te staan, dat over het graf een tempel werd gebouwd. In de grond zijn resten van muren en fundamenten aangetroffen. Het nadere onderzoek heeft aange toond, dat de sarcofaag niet van in scripties is voorzien. Ook het aange- troff enaardewerk draagt geen stem pels. Uit een en ander wordt afge leid, dat het graf uit de tweede eeuw dateert. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 20-2. - De officiële noteringen luiden heden als volgt (in gulden per 100 kg., telersprijs af- boerderij)consumptieaardappelen binnenland: Bintje, 35 mm. klei-opw. f 7,25 tot f 9,voeraardappelen f 2,— tot f 4,—. Ingezonden mededeling Fruitteeltproblemen belicht voor N.F.0. Duiveland TONEEL EN FILM „De schat in het Zilvermeer Deze week wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de spannende film „De schat in het Zilvermeer", naar 'het gelijknamige ■beroemde boek van Karl May. In 'de hoofdrol (Old Shatterhand) zien we Lex Bar ker. Ongetwijfeld vormt deze eerste maa'l dat Old Sbatterhand en Winne- tou als filmhelden te zien zijn 'n bij zondere belevenis, waarbij 'het uiter aard niet ontbreekt aan spanning, aotie en avontuur. Het is ondoenlijk dit gehele verhaal te 'beschrijven maar zeker is wel dat de (vele) le zers van Karl May's boeken niét te leurgesteld zullen worden. Als tweede film brengt de Con certzaal deze week - evenals 'in bios coop hotel Bom te Haamstede - „De Plunderaars", mét o.a. Jeff Chandler en Dolores Hart. Dit dramatische verhaal gaat over een viertal verbit terde jongelui die zidh meester ma ken van een dorp en daar een ware terreuractie voeren. Slechts ten koste van de grootste inspanning gelukt het de bewoners zich van de kwaad willigen te bevrijden. Uiteindelijk kan het dorp dan toch weer bevrijd adem halen, maar dan heeft er reeds heel wat actie plaats gevonden. Liefhebbers van avontuur kunnen dus odk aan deze film hun hart op halen. Koning Mahendra en koningin Ratna van Nepal zullen 21 en 22 mei een staatsiebezoek aan Bonn bren gen en daarna een rondreis maken door West-Duitsland. Zij zijn voor het bezoek uitgenodigd door presi dent Lübke. PASEN Nog zijn we er enkele weken van af. Maar snel als het leven gaat, zo snel zullen ook deze weken 'heen gaan en dan zal de dag weer aange broken zijn, dat de christenmens ge denkt, waarom Christus voor hem is gestorven en verrezen. Daarom dan ook dat deze zes we ken van de christenmens ëen voor bereiding vragen voor deze „Herden kingsdag", die voor de gedoopte en iedere mens, die gelooft In God, van zo grote betekenis is geweest. Christus Is immers gestorven, om ons het eeuwig leven terug te schen ken en door Zijn leer en genade ons de weg naar God te wijzen en ons te sterken om, door alle moeilijkheden en zwakheden heen, todh op deze weg vol te kunnen 'houden. Wij 'hebben dus zéker als christen mens de plicht onze erkentelijkheid tëgen'over Christus grote liefde voor ons, in deze komende weken te to nen. Hoe zullen wij dat doen? In de brieven van Paulus vinden we daarvoor zovele mooie woorden. In deze voorbereidingstijd komen zij voortdurend in de liturgie terug: liefde, lankmoedigheid, vergevings gezindheid, verdraagzaamheid, waar heidlievend. Tevens plaatst hij daar tegenover, wat wij als christen in deze tijd zeker moeten uitbannen: niet verwaand zijn; géén egoïsme, geen afgunst, geen haat, niet onver draagzaam. Diit alles zullen we alleen kunnen nastreven en nalaten, zo schrijft hij, wanneer wij dit alles gedragen we ten door de liefde, waarvan Christus zo'n groot voorbeeld 'heeft gegeven, tot de 'dood toe en die Hij ook ons durft te vragen tegen'over elkaar. Wat schrijft St. Paulus tenslotte nog over de waarde van een chris tenmens in het oog van God? U kunt. dat zélf vinden in I Cor. 13 1-13. Het is de moeite dit mooie rtükje zelf te 'lezen, te overwegen en als voorbereiding op hot Paasfeest :in uw leven in toepassing te brengen. Moge God u daarbij helpen! Z. H. v. D. Nadat door ir. VeWekoop tijdens de studiemorgen van de bedrijfsstu- diegroep S.-D. Ver van Oud Leerlin gen N.F.O.-afdeling Duiveland de algemene mogelijkheden en de pro blemen van de fruitteelt waren be licht werd door dé heren Noordhoek en Meeuwsen van de R.T.V.D. iets verteld over de bedrijfsfinanciering en de bodeméisen bij de overschake ling op fruitteelt. De bédrijfsfinanciering in 'de fruit teelt moet aan zeer hoge maar ook geheél andere eisen voldben da22 in andere 'bedrijven omdat na 'een flink stich'tingsbedrag de eerste vijf jaar de vermogensbehoefte nog steeds toeneemt terwijl er nog vrijwel geen opbrengst is. Om dat het ene bedrijf in verband met werktuigen, gebou wen, personeelsbezetting en eigen vei'mogen geheel andei's kan liggen dan 'het andere verdient het aanbe veling om een begroting -op te zét ten. Hij gaf hiervan een paar voor beelden. Mocht hierbij 'blijken dat de financiering met eilgen. middelen niet rondi te krijgen is dan kan door de- Boerenleenbank eventueel met het borgstellingsfonds een geschikte fi- nancieringsvoim worden 'geboden waarbij de eerste 4 of 5 jaar het cre- diet afhankelijk van de waardestij ging kan worden uitgebreid, waarbij de eerrte 5 jaar geen aflossing 'hoeft plaats te vindien. Dit ikan echter het beste met een deskundige van de bank worden besproken. De bodemeisen Deze werden daarop door de heer Meeuwsen besproken. De kwaliteit van de 'grond is voor een groot deel bepalend voor dé max. produktie. het produktieplafon'd van de ver schillende grond loopt zeer uiteen. Ideale .grond is 1 m. bewortelbaar 20-40 pot. afslibbaar en wordt naar beneden steeds lichter van samen stelling. Op deze grond1 is het moge lijk type 1 te planten. Schouwen. Door bovenstaande eisen vallen grote gebieden van de polder Schou wen a'l dhect af, bv. het zoute veen gebied in de omgeving van Mori- aanshoofd met een dunne kleilaag op zware moeilijk doorlaatbare onder grond. Alleen de kreekruggen, vaak in de omgeving van de dorpen, zijn geschikt en dan zal het kiezen van de onderstammen nog zeer belang rijk zijn. Maar ook de zachtere gron den van Noordgouwe, Schuddébeurs en Zonnemaire zijn niet zo ideaal omdat hlier in droge zomers vrij spoedig verdroging op kan treden. Het hele bodemprobleem hangt trou wens zeer nauw samen met de vocht- vcorzieniing, ook op zwaardere gron den, want 'hier kunnen storingen in de profielopbouw de opstijging van water of de doorworteling ongunstig beïnvloeden. Goede 'gronden. Jonge polders, zoals Dijfkwater, Bettewa'arde, oostzijde Gouweveer en Bruiniisse, 'in de polders Oosterland, Vier-Bannen en Bommenede is de situatie zeer verschillend, er liggen 'zeer goede percelen maar ook veel afwijkende grond zodat een bodem- kartering altijd noodzakelijk is.. Drainage. Hoewel heel ons eiland vrij wel op- nieuwe gedraineerd is, is deze niet op frui't berekend, de ontwaterdngs- d'iept'e en de cap. zijn onvoldoende. Landbouwgrond: drain.cap. 7 m/m per etmaal 40 cm 'ontwaterd. Fruit teelt: drain.cap. 10 m/m per etmaal 80 cm ontwaterd. Hieruit 'blijkt wel dat er nog grdte natuurlijke remmen zijn 'die een gro te uitbreiding van de fruitteelt op ons eiland in, de weg staan1, maar daar waar de omstandigheden mee werken is het zeker de moeite waard zich hierop eens nader te oriënteren, zéker gezi'en de vraag naar kwali- töitsfrui't. Ingezonden mededeling 1.85/1.98/2.95 met GR ATIS spaarzegels van I5en 25 ct DEN HAAG, 20-2. De minister van verkeer en waterstaat, de heer Van Aartsen, deelde op vragen van mej. Schilthuis (P.v.d.A.F in de Tweede Kamer mee, dat in het voorjaar van 1965 met het bouwen van de afsluit- dam in het Brouwershavense Gat zal worden begonnen. Het zou technisch mogelijk zijn geweest te beginnen, met een klein gedeelte op een plaat van deze dam, maar het budget 1964 liet dit niet toe. Het was gewenst door te gaan met de in gang zijnde werken in het Haringvliet. De begroting van 1965 zal ruimte voor het werk in het Brouwershavense Gat geven. Zelfs met het uitstel van een jaar zal het mogelijk zijn de Deltawerken om streeks 1978 te voltooien. „Wij zitten nog voor een aantal jaren met norm-uitgaven in de Del ta, omdat vele grote werken tegelijk in uitvoering zijn. De hoogwaterke ringen zullen echter binnen de ge stelde tijd gereed kunnen zijn", aldus minister Van Aartsen. geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. VOORSCHOTEN TEL. (01717) 2010 OEALER; Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Gemeenteraad Zierikzee breidingsplan-Malta dient het tuin bouwbedrijf van de heer J. A. ten Haaf te worden verplaatst. Voor een jaar zal ter grondvervanging betrok kene de beschikking krijgen over een kavel bouwland aan de oostzijde van de Kadeweg. Een vergoedingsre geling „persoonlijke diensten" ging onder de hamer door. De minister zal worden gevraagd een tapvergun- ning te verlenen voor het pand Ha venplein 7, waarin wordt gevestigd het restaurant „Hoornwijck" (eige naar de heer W. E. L. de Meij - Rijs wijk). In verband met invoering van de vrije zaterdag werd een wijziging van het ambtenarenreglement vast gesteld. Idem een 22ste wijziging van het algemeen ambtenarenregle ment. Controle-regelingen Besloten werd in bet 'kader van de nieuwe controleregelingen, zulks op advies van G.S. de leges'kas te doen controleren door het Verifikatiebu- reau van Nederlandse gemeenten. De maatregelen voortvloeiend uit de Wet Pensioenregelen 1963 werden van overeenkomstige toepassing ver klaard op het gemeentepersoneel. Besloten werd tot het doen van een uitkering aan het personeel, als ge volg van de nacalculatie van de zg. „trenid" over 1963, een regeling in navolging van 'die voor 'het rijksper soneel. Een (5e) wijziging van de ge meenschappelijke I.Z.A.-Zeeland-re- geling ging onder de 'hamer door. Idem een wijziging van 'de pensioen- verordening voor de wethouders. Tot stot volgde vaststelling van het aan tal wekelijkse lesuren vakonderwijs 1964 aan de o.l.-sohool. De rondvraag Bij derondvraag wees de heer Jonker er op dat bet gymnastieklo kaal in de dépendance van de l.t.s. aan bet Kerkplein nog voor sportbe oefening wordt gebruikt, maar in minder goede conditie is. De voetbal verenigingen beoefenen 'hierin nog gymnastiek. Wethouder Koevoets zeide dat deze oude zaal feitelijk ge sloten had moeten worden. De zaal noch de hierin zich bevindende toe stellen zijn nog waard er 'geld in te steken. Daar de voetbalverenigingen er nog wat in sporten, Iaat de ge meente dit toe. Spr. zegde toe maat regelen te nemen, dat de zaal al thans sehoon gemaakt wordt. De heer b. d. Vaate vroeg om ver lichting van de Banninklaan. Dit zal worden bezien. Het was mr. Keu- ning opgevallen dat de vergoeding voor de auto van de directeur P.W. niet apart op de begroting was ver meld, imaar was verstopt tussen an dere mededelingen. De heer M. C. Doéleman informeerde naar de vor deringen die de verkeers commissie maakt met vi-aagstukken, die hij eni ge tijd geleden aanstipte. De voor zitter zei'de, dat een en ander - in overleg met de stedebouwkundige - in voorbereiding is. ZIERIKZEE, 19-2. De noodzaak to' het plaatsen van een abri aan het Sas, voor wachtende buspassagiers, is op de woensdagavond, onder voor zitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, gehouden raads vergadering aan de orde gekomen. B. en w. deelden mede dat de R.T.M. hiervoor f 500,beschikbaar wil stellen. Voorgesteld werd te wachten met het plaatsen van een abri tot na de uitvoering van het zwaaikompro jekt. De heer De Moor'had in het des betreffend schrijven van de R.T.M. een wat geprikkelde toon beluisterd. Kennelijk meent de vervoersmaat schappij aldus spreker dat de liefde niet van één kant komen kan. De heer De Moor zag zich het feit wreken, dat Zierikzee de R.T.M. des tijds m.b.t. het Zijpse ijs, in de kou heeft laten staan. De voorzitter was die mening ook toegedaan. Benoemingen De heer J. F. den Dekker werd hei-kozen tot regent van het Burger Weeshuis. Daar de panden een an dere bestemming hebben gekregen werd van een aantal voormalige wo ningen de kwalifikatie „onbewoon baar" weggenomen. Bedoelde wonin gen kregen een bestemming als ga- ï-age, opslagplaats, melkhandel en pakhuis. In verband met het ver trek van de heer L. Th. Fennema werd de heer J. R. de Boer gekozen tot voorzitter van de commissie tot het nazien van de gemeentebegro ting en de -rekening. De heer J. Dankers werd gekozen tot lid van de commissie Publieke Werken en de heer A. Jonker tot lid van de Sport raad, de woonruimtecommissie en de commissie voor de maatschappelijke zorg. De heren A. C. v. d. Berg, M. Die- leman, G. Th. Kroese, P. R. M. van der Sneppen en M. M. de Raat wer den herbenoemd als leden van de commissie tot wering van schoolver zuim. Ter realisering van het uit- a De 24 mijnwerkers, die vrijdag j.I. een protestaktie begonnên tegen de sluiting van de kolenmijn „Nois du Cazier" bij de Belgische plaats Mar- cinelle, hebben een manifest wereld kundig gemaakt. Daarin betogen zij, dat de 50 ton kolen, die de mijn nog produceert, „geen nadeel kunnen be rokkenen aan de Europese gemeen schap". Deze vrijdag Richard Boone in De verleiding en Willem Duys achter de koffiepot. Zaterdagmiddag Donna Reed als moeder, Han Rensenbrink met dieren in 't vizier, Swiebertje en Lassie. Joop Doder er komt na ach ten nog eens in de Capriolen, Johan Kaart probeert 't nog eens in Herrie om Harry. George Noordhoff vertelt tussen de bedrijven door hoe 't be staat. Zondag de show van Henk Elsink en een nieuw proces met Perry Ma son. Maandagavond voor de hoofd film Dreamboat met Ginger Rogers en Clifton Webb de drie uitgekozen liedjes voor het songfestival, te zin gen door Anneke Grönloh. Dinsdag een nieuwe Naked City. Woensdag o.a. t.v.-dansant en Bonanza. Don derdag het kijkspel De roof van de gordel. Vrijdag komen de wereld kampioenschappen ijsdansen op het scherm met de herenzaterdag zijn het de dames met o.a. Sjoukje Dijk stra. Bussum relayeert niet de ver richtingen van de heren op donder dag. Ingezonden mededeling Juwelier Havenplein 1 - Zierikzee Tel. 2443 31. „Jij ellendige lafbek!" sist Tjomkin. ,;Durf jij wel, een kind van twaalf jaar te bedreigen? Hier, pak aan!" Een welge mikte kaakslag zendt de kok tegen de vloer. buis uit, ofVerder komt Leech niet, want Tjomkin, plotseling meegesleept door een blinde drift, grijpt hem bij de keel. Zijn handen sluiten zich als stalen klem men om de keel van de dikke kok. „Vuile zigeuner.altijd vuile zigeuner. „Jijjij vuile zigeunermijn kom- fluistert Tjomkin met van woede vertrok ken gezicht. „Ik wil het niet meer horen en uil deze keel zal het nooit meer op klinken". De kok zinkt neer op de knieën, zijn gezicht paars van benauwdheid.... Dan trekt een sterke hand Tjomkin aan de schouder terugHet is Aram, die nog net bijtijds tussenbeide komt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5