DE ZIERIKZEESCHE COURANT UITBETALINC VERHOOGDE PENSIOENEN EERST IN MEI „Elegant" kleding deurloo Zonder veel resultaat kwam einde aan Italiaans-Frans overleg in Parijs De ramp met de „Ambassador" Zigeuners naar sterfbed van stamhoofd Oostenrijk zoekt nazi-„moord-experts" Koningin en prins bezoeken Mexico De E.E.G. zou door Ver. Staten kunnen worden overtroffen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 februari 1964 120ste jaargang No. 1953G WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakleuz: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Bloeiend technisch onderwijs op Sch.-D'land Individuele herberekening voor 32.000 gevallen DEN HAAG, 20-2. De algemene verhoging van de overheidspensioe- nen per 1 januari 1964 met 12.77 pro cent zal niet vóór het tweede kwartaal van dit jaar worden uit betaald. Dit heeft minister Toxopeus (bin nenlandse zaken) meegedeeld in z(jn antwoord op een aantal schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Smallenbroek en Kieft (A.R.P.). De vragen waren gesteld naar aan leiding vain het feit, dat een aantal gepensioneerden nog wadht op uit betaling van bun pensioen overeen komstig de pensioenmaatregelen 1963 Hier gaat het, zo zegt de minister, thans nog om ongeveer 18.000 geval len. De afwerking is thans zover ge vorderd dat dit aantal snel zal af nemen. Deze vertraging is ontstaan door dat bijna eep derde van de pensioe nen zich niet bleek te lenen voor herberekening door middel van een computer. Toen op grond van de pensioenmaatregelen 1963 ongeveer 145.000 overheidspensioenen moesten worden hei-zien, heeft men middels een computer 114.000 herziene pensi oenen reeds in mei en juni kunnen uitbetalen. De overige rond 32.000 gevallen moesten een individuele herbereke ning ondergaan. Dit aantal is in middels dank zij maatregelen van 'de pensioenraad (o.a. verplicht en mas saal overwerk) 'teruggelopen tot de reeds genoemde 18.000. Voorschot betaling De werkzaamheden voor de pen- sioenmaatregelen 1963 maakten het onmogelij k de verhoging van de pen sioenen met 12.77 procent per 1 ja nuari 1964 nog'in het eerste kwartaal van dit jaar uit te betalen. Overi gens bij wijze van voorschot, omdat do wettelijke regeling nog niet tot stand is gekomen. Deze voorschot betaling zou tot ernstige vertraging Ingezonden mededeling geeft toon aan! Voor moderne mannen in de afdoening van de tijdrovende uitvoering der pensioenmaatregelen 1963 hebben geleid. De gepensioneer den zullen daardoor pas in het twee de kwartaal van 1964 de verhoging met 12.77 procent ontvangen. Als er dan nog pensioenen over eenkomstig de pensaoenmaafregelen 1963 niet zijn herberekend zullen de ze gepensioneerden een voorschot van 2 maal 10 procen/t op (hun „oude" kwartaalpensioen ontvangen. De minisrter zal een wijziging van de pen.sioenmaatregelen 1963 bevor deren, waardoor verschillende onvol komenheden uit die maatregelen zullen verdwijnen. Bij volgende pen- stoenaanpassingen zullen moeilijkhe den als ziCh thans hebben voorge daan, voorkomen moeten worden door eenvoud van regeling, die een volledig geautomatiseeixie uitvoering mogelijk maakt, aldus minister Toxopeus. Kwestie Europese politieke unie in de ijskast De gemengde commissie van Huis van Afgevaardigden en Senaat heeft overeenstemming bereikt over de tekst van een wetsontwerp» dat de belastingontvangsten met 11,6 mil jard dollar vermindert. Door de goedkeuring zal het mogelijk zijn reeds in maart de inhouding op het loon te verminderen van 18 procent tot 14 procent per week. PARIJS, 20-2. Het politieke ge deelte van het officiële bezoek van president Segni van Italië aan Frank rijk is donderdag geëindigd, zonder dat men het eens is kunnen worden over de kwestie van een Europese politieke unie, het kernwapenbeleid en de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Europa binnen het Atlantisch bondgenootschap. Weliswaar blijft de Italiaanse pre sident nog tot zaterdag in Frankrijk, maar de laatste gedadhtenwisseling tussen hem en president de Gaulle had donderdag op het Elysee plaats. Van beide zijden heeft men de af gelopen dagen beleefd maar nadruk kelijk de respectieve standpunten naar voren gebracht. Zo verklaarde de Italiaanse minister van buiten landse zaken, Saragat, idie besprekin gen heeft gevoerd met zijn Franse ambtgenoot Couve de MurviHe, don derdag op een .perslunch dat Italië vastbesloten is, niets te ondernemen wat een eventuele -deelname van Groot-Brittannië aan de Europese samenwerking moeilijker zou ma ken. Hij deelde voorts mee, dat de kwestie van een Europese politieke Duitse jongen ontvoerd WIESBADEN, 20-2. Gebleken is dat een jongen van zeven jaar, die sinds acht dagen in Wiesbaden, in west-Dudtsüand', wordt vermist, ont voerd is. De ontvoerder heeft van de vader van de jongen, de eigenaar van een restaurant, een losprijs van 15.000 mark geëist. Hij zond hem tevens de sleutel toe van een poetbox in het hoofdkantoor der P.T.T. te Frank fort. Bij opening werd daarin een schoen van de jongen aangetroffen. ROTTERDAM, 20-2. Kapitein Jan Verschuur van de sleepboot „Elbe" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, meldde donderdagmor gen omtrent het in nood verkerende Britse vrachtschip „Ambassador" dat alle mensen van boord waren. Twaalf man, die, nadat de vlotten, waarmee zij zich wilden redden om geslagen waren, weer aan boord ge klommen waren, zijn nu aan boord van het schip van de Amerikaanse „Coastguard", met uitzondering van de kapitein, die bij de poging aan boord van het Amerikaanse schip te komen, is verongelukt. Zijn lichaam is gevonden. Zoals eerder gemeld worden 14 opvarenden vermist. Hun reddingsboot sloeg in de hoge zee om en zij slaagden er niet in het schip weer te bereiken. De sleepboot „Elbe" heeft gemeld, dat zij het Britse vrachtschip „Am bassador" naar de Azoren zal trach ten te slepen. SLIEDRECHT, 21-2. - Een trieste stoet van tientallen woon wagens en auto's met caravans trekt sedert enkele weken uit alle windstreken naar het Zuidhollandse plaatsje Sliedrecht, waar in een grjjsgelakte woonwagen, achter een rü nieuwbouw huizen van de Dcltalaan, de zigeuner Fernando Westhiner (59) op zyn sterfbed ligt. Fernando is het hoofd van de Westhiner stam en onder de hon derd stamleden die uit Italië, Spanje, België, Duitsland en Frankrük in het winterskoude stadje aan de Mcrwedc zjjn samengestroomd om dag en nacht aan z(jn ziekbed te waken, zijn er velen die hem als „oom" aanspreken, maar andere stamleden spreken hardnekkig over hun „koning". Dag en nacht waken nu zeven stamleden aan het ziekbed van hun leider, die vorig jaar augustus op zijn doortocht ziek werd. Een eind vorig jaar ondernomen bedevaart naar Lourdcs - bijna alle stam leden z(jn katholiek - bracht niet de zo vurig gewenste genezing. Sedert begin vorige maand zijn alle per telefoon en telegram gealar meerde stamleden in het buitenland naar Nederland getrokken, om dat het gebruik wil dat zij hun stamhoofd in zijn laatste levensuren terzijde staan. unie voorlopig .m de ijskast zal wor den gelaten. Dit staat in scherpe te genstelling tot de eerdere Franse verwachtingen, onder meer naar vo ren gekomen in de jongste perscon ferentie van de Gaulle, dat Italië mogelij'k de eerste stap zou doen om de vraagstukken die samenhangen met een politieke unie opnieuw dooi de „zes" te laten bezien. „Balzan-prijs' In vier ier kampen weril „les gegeven" in vergassen IEN. 20-2. De Oostenrijkse po- om de snelste methode van doden te voor Verenigde Naties NEW YORK, 20-2. De „Balzan"- prijs voor vrede, broederschap en menslievendheid, is verleend aan de Verenigde Naties, zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Na ties donderdag in New York meege deeld. De prijs die 220.000 dollar bedraagt is ingesteld door de internationale Balzanstichting, die haar zetels in Milaan en Zürich heeft. Professor Enrico Zucca, president van de stichting, en dr. Ulisse Maz- zolini (commissaris) hébben secreta ris-generaal Oe Thant er donderdag van in kennis gesteld dat de prijs aan de Verenigde Naties is toege kend. De prijs werd destijds ook aan paus Joannes toegekend. V ei 1 i gli eidsraad-deba t over Cyprus uitgesteld NEW YORK, 21-2, Het debat over de kwestie-Cyprus, dat heden (vrij dagsavond in de Veiligheidsraad zou worden voortgezet, is op verzoek van secretaris-generaal Oe Thant uitge steld tot tenminste na het weekein de. Het uitstel is bedoeld om meer tijd beschikbaar te hebben voor onder ling beraad. De voorzitter van de raad, de Braziliaan Bernardes, noem de het verzoek tegenover het pers bureau „Reuter" een „goed teken". Russische delegatie gaat naar Frankrijk MOSKOU, 20-2. Een delegatie van de Opperste Sowjet (parlement) van de Sowjet-Unie, ond'er leiding van N. Podgormi, lid van het presidium van het centrale comité van de com munistische partij, gaat op uitnodi ging van de Franse Nationale Ver gadering naar Frankrijk. Dit meldt radio Moskou. Een tijdstip is niet be kend gemaakt. De komst van Erhard naar Nederland DEN HAAG, 20-2. Een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft don derdagochtend desgevraagd ver klaard dat bondskanselier Erhard op uitnodiging van de Nederlandse re gering op 2 en 3 maart een bezoek aan Nederland zal brengen. De Duitse bondskanselier zal ver gezeld worden door zijn minister van buitenlandse zaken, dr. G. Schroder. De woordvoerder verklaarde voorts, dat hem niets bekend was over be richten, dat door Erhard mogelijkhe den voor een Europese politieke unie zouden worden onderzocht. Tweede Amerikaanse kern-duikbootbasis in Europa komt in Spanje GLASGOW, 20-2. De commandant van de Amerikaanse 'basis voor Po- laris-onöarzeoboten in Schotland heeft bekend gemaakt, dat een twee de Amerikaanse basis voor kern- duükbolcn in Eurooa aan de Spaanse Atlantische kust te Rota, bij Cadix, zal worden gevestigd, zulks met het oog op de politieke onrust in het ge bied van de Middellandse zee. WENEN, 20-2. De Oostenrijkse po litie stelt een onderzoek in naar een aantal „moord experts" van de na zi's, die destijds in speciale doden kampen doelmatige vergassingsme thoden leerden. Simon Wiescnthal, het voormalige hoofd van het Jood se documentatie centrum in Wenen, zei donderdag dat in vier kampen in Oostenrijk en Duitsland les werd ge geven in het doelmatig vergassen van mensen. Hij had de politie de namen van veertien Oostenrijkers gegeven, die volgens hem in de kampen hadden geleerd hoe zij „iemand op de snelste wijze konden vergassen". Het voor naamste kamp was Hartheim bij Ef- ferdingen in Oostenrijk. De drie Duitse kampen waren Hadamar in Limburg en Grafenegg en Sonneberg beiden in Saksen. Wiesenthal zei dat jonge Duitsers doorgaans leden van de S.S. en de S.A. geoefend werden in het ver gassen en verbranden van de stoffe lijke resten van hun slachtoffers. Uit gedocumenteerd bewijsmateriaal was gebleken dat leerlingen die niet vol deden andere werkzaamheden kre gen of werden ontslagen, Moord-colleges Wiesenthal had voor het eerst van de „moord colleges" gehoord toen een amateur fotograaf hem foto's liet zien, die hij van de verschillen de fasen van vergassing en verbran ding had gemaakt. Hoge nazi-officie- ren hadden deze fasen bestudeerd Bezoek aan vermakelijk heden opnieuw gedaald DEN HAAG, 20-2. Blijkens de Sta- bistiek van het „bezoek aan verma- kélijkheidSin'stellingen 1962" van het Centraal Bureau voor de Statisitek is 'het totale bezoekcijfer aan verma kelijkheden in 1962 (90.4 min.) sedert 1961 met 5,3 min. (5,6 pet.) terugge lopen. Hiermede zette de daling, die sedert 1957 kon worden vastgesteld, zich voort. Vergeleken met 1961 leed het bios coopbezoek het zwaarste verlies 7.3 pet.), maar ook het bezoek aan sportuitvoerirnger. 4,3 pet.) en aan opera, operette, ballet en musical 3.3 pet.) lag laiger dan een jaar tevoren het geva'l was. Daarentegen kon voor concertbezoek een opmer kelijke opleving worden vastgesteld, welke zich vooral buiten het westen des lands voordeed. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Die koopt wat zijn gerief is Moet verkopen ioat hem lief is Prins Bernhard, prins Albert van Luik en prins Charles van Luxemburg hebben donderdagmiddag in het Scheveningse Kurhaus aangezeten tijdens een lunchbijeenkomst, georganiseerd door de drie nationale Benelux-comité's V.l.n.r.: prins Albert, prins Bernhard en prins Charles tijdetis een geani meerd onderonsje. om de snelste methode van doden te vinden. Zij vonden een tempo van 60 doden per kwartier (in de begin tijd van de concentratiekampen) te langzaam om het „Jodenvraagstuk" op te lossen. Het tempo moest wor den verdubbeld en later verdrievou digd. President Gorbach van Oostenrijk zou ook vergast worden maar ont snapte aan de dood door zijn moor denaars te vertellen dat hij op het kampbureau niet gemist kon worden vanwege zijn mooie handschrift, zo zei Wiesenthal donderdag. De leerlingen warden na enige er varing in de „leskampen" overge plaatst naar de grote concentratie kampen als Auschwitz en Mauthau sen. DEN HAAG, 20-2. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, op uitnodi ging van de president van de Ver enigde Staten van Mexico, van 8 tot 17 april naar Mexico zullen gaan, teneinde het staatsbezoek, dat de president en mevrouw Lopez Mateos in april 1963 aan Nederland hebben gebracht, te beantwoorden. In verband met het feit, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins dei- Nederlanden binnen afzienbare tijd een bezoek aan Suriname en de Ne derlandse Antillen hopen te brengen, zullen de koningin en de prins dit maal niet naar deze rijksdelen gaan. Boerderij afgebrand BABLONIENBROEK, 20-2. Don derdagmiddag is het met ridt gedek te landbouwbedrijf van 'de heer W. A. Millenaar te Babyloniënfbroek in het Land van Altena door brand verwoest. Het vuur dat in de keuken ontstond greep zo snel om zich heen dat slechts het melkvee en een paard konden worden gered. Een ihond k wam in de vlammen om en de inboedel ging bijna geheel verloren. Aanhoudend koud weer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met opklaringen, maar ook enkele wolkenvelden, en in het noorden van het land mogelijk enige tijd mist; zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen oost en zuid oost; in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst; in de middag tem peraturen even boven het vriespunt. 22 febr. Zon op 7.43, onder 18.05. Maan op 12.20, onder 4.09. 23 febr. Zon op 7.41, onder 18.07. Maan op 13.15, onder 5.17. 24 febr. Zon op 7.39, onder 18.08. Maan op 14.20, onder 6.14. Volle maan: 27 febr. te 13.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 22 febr. 9.40 v.m. 22.32 n.m. 23 febr. 11.14 v.m. n.m. 24 febr. 0.09 v.m. 12.51 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 febr. 9.39 v.m. 22.30 n.m. 23 febr. 11.11 v.m. n.m. 24 febr. 0.05 v.m. 12.39 n.m. Doodtij: 22 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Evenals gisteren wordt het weer in onze omgeving beheerst door een gebied van hoge luchtdruk, dat zich van Schotland tot over Po len uitstrekt. Het zwaartepunt van dit hogedrukgebied heeft zich van de Noordzee naar Oost-Duitsland verplaatst. Enkele wolkenvelden drongen daarbij, van het noorden uit ons land binnen. Vooral in Gro ningen, Friesland en Drente was dientengevolge de vorst minder streng dan de voorgaande nacht. Er werden minima van 6 en 7 graden onder nul vermeld, die al in de voor nacht werden bereikt. Vanochtend was de temperatuur er opgelopen tot min 3 graden. In Twente en op de Veluwe heeft het plaatselijk nog 9 graden gevroren. Het hogedruk gebied zal ook morgen het weer hier te lande beheersen. Het koude en droge weer duurt dan ook voort. In 1963 is 'het bruto nationaal produkt van de Verenigde Staten, de prijs/inflatie in aanmetiking genomen met 5,5 procent toegenomen van 554.9 miljard dollar tot 585.1 miljard dollar, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van handel en economische zaken medegedeeld. De voormalige SS-sturmführer Hans Walter NennrtjwiCh, de voor naamste beklaagde in het proces te gen vroegere officieren van de Waffen-SS dat dn Brunswij'k wordt gevoerd, heeft donderdag ontkend söhuld te 'hebben aan moord op 5200 Joden. Minister Andriessen over economische toestand Nederland verloor „voordeel van de goedkoopte" DEN HAAG. 20-2. „De kans be staat dat de Verenigde Staten de E.E.G. zullen verdringen als snelst groeiende economische macht", zo heeft de minister van economische zaken, prof. J. E. Andriessen, don derdagmiddag meegedeeld op een lunch van de buitenlandse persver eniging in Den Haag. Het lijkt erop, zo zei de minister, dat de E.E.G. in dezelfde inflatoire cyclus terecht kan komen als de Verenigde Staten aan het einde va.i de jaren twintig. Minister Andriessen zei dat de blokvorming een belangrijk element was bij de groei van de E.E.G. llij gaf toe dat er protectionistische ten- denzen aanwezig zijn, maar voegde daaraan toe dat de E.E.G. daar naar zijn mening overheen zal komen. De grote problemen bij de komen de Kennedy-ronde zijn z.i. het grote verschil tussen de Amerikaanse en Britse invoerrechten en de vraag of de E.E.G. voldoende toegang zal kun nen krijgen tot de Amerikaanse markt. Inflatie-wind Nederland heeft „het voordeel van de goedkoopte" verloren en zal zich in de toekomst moeten concentreren op kwaliteitsprodukten. De investe ringen zullen selectiever moeten worden en er zullen ook meer diep te-investeringen moeten worden ge daan. Ons land staat onder invloed van de inflatie-wind die thans door west- Europa waait, zo zei minister An driessen. Inflatie doet zich het sterkst voor in Italië en in geringere mate in Frankrijk en Duitsland. Er komt een deuk in onze groei in 1965, maar wij moeten deze binnen de perken houden, zo zei de minis ter. Op een vraag of Nederland er over denkt de E.E.G. te verlaten, ant woordde de bewindsman, dat hier geen sprake van kan zijn, als men ziet dat 52 procent van de Neder landse uitvoer naar de E.E.G.-landen gaat. Prof. Andriessen zei, dat op lan gere termijn het gevaar bestaat dat in de E.E.G. landbouwoverschotten ontstaan zoals nu ook in de Verenig de Staten het geval is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1