Griep Het Gelukskind Honger en Maleisië Nog geen besluit rijwielstalling bijzondere seliolo te Kerkwerve Huwt prinses Irene over vier maanden? DUET NYLONS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 februari 1964 No. 19535 Een miljoen Javanen loopt gevaar van honger te sterven. De officiële verklaring voor die ramp is een bui tensporige droogte op het Indonesi sche hoofdeiland met nog een rat- tenplaag erbij. Maar dat kan na tuurlijk niet de enige reden zijn. Er is elders in de wereld nog wel rijst te koop en als het niet anders kan - de Chinezen hebben het in dergelijke gevallen gedaan - kan men andere granen als vervangmiddel kopen. Dat de honger zulke afmetingen kon aannemen, is een regelrecht ge volg van een falend beleid, waarbij bovendien nog komt dat het vervoer binnen de archipel al meer dan eens niet aan de behoeften kon voldoen. En dat is voor Java zeer belangrijk: het overbevolkte eiland is nu een maal zeer afhankelijk van aanvoer van elders. Deze binnenlandse moeilijkheid voor Soekarno heeft behalve zijn as pecten van deerniswekkende mense- lijke ellende ook een politieke kant. Men zou kunnen verwachten dat de Indonesische president hierdoor zijn „confrontatie-politiek" jegens Malei sië - een merkwaardige term die neerkomt op de dreiging die nieuwe staat te vermorzelen - wat zal ma tigen. Geen hoop Zouden dan twee natuurplagen te weeg brengen wat aan de conferen tietafel niet bereikt kon worden? Tenslotte is alles wat bemiddelaar Robert Kennedy voor elkaar bracht niet meer dan dat Soekarno een staakt het vuren gelastte op Borneo, een plek waar overigens volgens hem nooit een order ivas gegeven het vuren te openen... En de be sprekingen elders hebben weinig wettiging gegeven aan de hoop dat de Indonesiërs hun felle eisen ook maar iets matigen. Het gevaar is groot dat de zorg lijke toestand op Java integendeel ertoe zal leiden dat de actie tegen Maleisië nog eens verscherpt. Dege nen die getroffen worden zal geen enkele motivering veel interesseren: alleen een bevoorrading met rijst. Maar de anderen kan men de hon ger op Java voorhouden niet als een falen van de overheid, maar als een offer dat voor de strijd tegen Ma leisië gebracht moet worden. De ver ontwaardiging wordt dan afgewend van de regering maar gericht op de buitenlandse vijand, tegen wie de haat dan wordt aangewakkerd wat nog meer kracht zal geven aan de acties tegen Maleisië. De historie leert dat men in Djakarta sterk is in dergelijke afleidingsmanoeuvres. Twee toppen De twee recentste topconferenties van de westelijke gemeenschap heb ben veel gemeen. De Britse minis ter-president Home en de Ameri kaanse president Johnson konden na afloop van hun gesprek constateren dat ze het over allerlei dingen niet eens waren, zoals de handel met Cuba en eventuele kredietverlening aan de Soivjet-Unie. En hoeivel dat in het bijzonder voor Johnson niet aangenaam was - juist over Cuba wordt hem verweten een al te slap buitenlands beleid te voeren - de twee bleven in grote trekken derma te een eensgezindheid vertonen dat niemand kan twijfelen of ze zijn el kaar vertrouwende bondgenoten, al verschillen hun inzichten wel eens. Wat het begin betreft verliep de conferentie van de Westduitse bonds kanselier Erhard met de Franse pre sident de Gaulle ongeveer net zo: ze erkennen bij elkaar te horen, ook al verschillen hun inzichten wel eens. Maar het verschil was dat Erhard zich heel blij moest betonen dat de Gaulle zich uitsprak voor een hech te Atlantische alliantie - zij het al leen met woorden, zijn daden zijn minder overtuigend - en zo over tuigd moest worden dat de Frans man dit belang zeker niet minder hoog aanslaat dan de Duitser doet. Hier waren betuigingen van gelijk gezindheid over de grote lijnen no dig, zoals da tin Washington niet be hoefde. Kleine vinger in de pap Een dergelijke basis van toch niet geheel weggepraat wantrouwen vindt men ook in de afspraken over de ontwikkelingshulp, waarvoor Frankrijk grote plannen heeft waar bij het graag Duitse hulp heeft. De Duitser heeft hierbij min of meer moeten bedingen dat die hulp niet gebruikt zal worden als ondersteu ning van een politiek die tegen de Amerikaanse ingaat. En Erhard, die toch in de eerste plaats een econoom is. ziet met ongenoegen dat Parijs zich door zijn bewapeningsuitgaven (de kernmacht) en die hulp aan het buitenland een financiële last op de hals haalt die gevaren voor inflatie in zich draagt. Een gevaar dat dan niet alleen voor de Fransen geldt Ingezonden mededeling maar evenzeer voor de anderen die met Frankrijk in de E.E.G. zitten, dus ook voor Duitsland. De Duitsers is nu een klein vin gertje in deze pap gegund, maar Er hard heeft niet de zekerheid gekre gen dat de ondernemingen die Frankrijks grootheid in de wereld moeten perfectioneren ook niet eens in Bonn bezuurd kunnen worden. Hij moet maar vertrouwen dat alles goed verloopt als Parijs zijn eigen gang gaat. Het is een zeer beperkt vertrouwen dat zeker minder hecht gefundeerd is dan dat tussen Londen en Washington. Ingezonden mededeling Bescherm U tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Geen toelatingsexamen aan Haagse H.B.S. DEN HAAG, 19-2. Prof. dr. mr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Ka mer (A.R.P.) heeft de minister van O.. K. en W. schriftelijk vragen ge steld over de plannen van de ge meente Den Haag om niet langer door middel van toelatingsexamen te bepalen welke kandidaten ge schikt zijn voor de gemeentelijke hogere burgerscholen. Geïnformeerd wordt of dit voor nemen in overeenstemming is met de gestelde regels en zo niet, of dan de minister het Haags gemeentebe stuur wil wijzen op de onjuistheid van het voornemen. OTTAWA. De bevolking van Ca nada is de 19 miljoen gepasseerd. In 1963 steeg het aantal inwoners met 335.000 tot 19.102.000. Het Prof. Zeeman-lyceum heeft de traditionele jaarlijkse „grote avond" weer achter de rug. Onder regie van dr. J. C. Röhner werd het stuk „Op goed geluk" op de planken ge bracht. De foto toont speelsters en spelers van dit aardige Engelse stuk. (Poto Berge). Gemeenteraad Middenschouwen Flitsen uit het buitenland MIAMI (Florida). Twee mannen hebben zich meester gemaafkt van een particulier vliegtuig en de piloot gedwongen naar Havana te vliegen, zo mei dit het radiostation „Wiad" in Miami. Amerikaanse straaljagers trachtten tevergeefs de tweemotorige piper „Apache" te onderscheppen, aldus „Wiod". LISSABON. Op alle eilanden van de binnenste groep van 'de Azoren zijn weer aardschokken waargeno men, zo meldt het Portugese persbu reau „ANI". Hiertoe behoren de eilanden Terceira, Graciosa, Pico, Sao Jorge en Fay al. KARATSJI. Premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft op een receptie kort na zijn aankomst in Karatsji voor een bezoek van acht dagen aan Pakistan gepleit voor een nieuwe Afrikaans-Aziatische confe rentie. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben bekend gemaakt, dat zij de uitvoering van de programs voor militaire hulp aan Engelanld, Frankrijk en Zuid-Slavië hebben ge staakt, omdat schepen en vliegtuigen van deze landen nog steeds hij (de handel op Cuba 'betrokken zijn. De omvang van de hulp die nu wordt gestaakt, is slechts gering. BERLIJN. Een ploeg medische des kundigen heeft verklaard,niet in staat te zijn om te bevestigen of te gen te spreken, dat de vroegere Ge- stapo-chef en SS-generaal Heinrioh Müller in west-Berlijn is begraven. ADDIS ABEBA. Het Ethiopische ministerie van voorlichting heeft be kend gemaakt, dat „numeriek veel sterkere strijdkrachten" uit Somalië, die Ethiopisch gebied waren binnen gedrongen, met zware verliezen zijn teruggeslagen. NAIROBI. Voor het eerst is een neger benoemd tot secretaris-gene raal van de Presbyteriaanse Kerk van Oost-Afrika. De vierde algemene vergadering van deze kerk die te Nairobi bijeenkwam, wees de predi kant John Gatoe voor de genoemde functie aan. STOCKHOLM. De Zweedse Bank heeft ter identificatie en eventuele restitutie eenrattennest toege- zonen gekregen dat bestond uit stuk geknaagde bankbiljetten voor een waarde van ongeveer vierduizend gulden, die in een plastieken doos in een kelder opgeborgen waren ge weest. NIEUW DELHI. Een vliegtuig van de Indische luChtmaCht met een twaalftal officieren aan boord, onder wi ede divisie-generaal R. S. Grewal, wordt sinds maandasg vermist. Dit heeft de Indische minister van de fensie, Sjaban, békend gemaakt. PARIJS. Vertegenwoordigers van 125 mlijoen FranssprCkendien over de gehele wereld hebben een interna tionaal verbond voor de bescherming en de eenheid van de Franse taal op gericht. BRUSSEL. Koning Boudewijh en koningin Fabiola van België zijn dinsdag van een reis van 38 dagen naar het verre- en midden-oosten in Brussel teruggekeerd. V isvungst met lokgeluiden BREMERHAVEN, 19-2. Vissen brengen geluiden voort, en dat kon wel eens noodlottig gaan worden voor deze diersoorten. Onderzoekers hebben vastgesteld dat vissen niet alleen met geluiden kunnen worden verdreven, maar ook aangelokt. Het Duitse visserijverbond in Bremerha ren heeft dit in zyn mededelingen blad geschreven. Sowjetrussische onderzoekers zijn er nl ui geslaagd om met behulp van geluiden scholen vis te scheiden in mannetjes en vrouwtjes, die elk een bepaalde geluidsbron nazwommen. Op deze manier zijn ze er in ge slaagd met behulp van grote pom pen scholen vis aan boord te zuigen. Een van de geluiden die daarbij ge bruikt worden is een nabootsing van het duidelijk waarneembare knarsen van het slikapparaat. Hongerige roofvissen smakken bij het verslin den van hun slachtoffer zo luidruch tig. da tin verre omtrek de andere vissen er vandoor gaan. Er kan ook gebruik gemaakt worden van de ge luiden die de vissen bij het liefdes spel maken, alxlus het vakblad. SCHARENDIJKE, 18-2. In de dins dagmiddag j.l. gehouden vergadering van de raad van Middenschouwen was het raadslid W. J. de Vrieze met kennisgeving afwezig. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben beslist, dat de instandhouding van de o.I. school te Ellemeet voor de jaren 1964 tot en met 1966 wordt gevorderd. Door genoemd college werd verder voor een termijn van vijf jaren ont heffing verleend van de verplichting tot het vaststellen van bebouwde kommen ingevolge de Boswet. Voorts werd goedgekeurd door Gedeputeer de Staten de verkoop van de woning Vloedstraat 28 te Kerkwerve met melklokaal aan de heer J. van der Sluis. De raad besluit voor 1964 een voorschot toe te kennen op de ex ploitatievergoeding: voor de bijzon dere lagere school te Kerkwerve van 82% X f 77,38 of f 6.396,75 en voor de bijzondere lagere school te Scha rendijke van 81% X f 77,38 of f 6.319,37. Voor de bijzondere lagere school te Kerkwerve zal een voor schot op de vergoeding der kosten van vakonderwijs worden toegekend van f 1.530,De exploitatievergoe ding over 1963 voor de christelijke nationale kleuterschool te Scharen- dijke wordt vastgesteld op f 1.910, naar de maatstaf per lokaal en op f 438,06 naar de maatstaf per kleu ter. Het voorschot voor 1964 wordt vastgesteld op dezelfde bedragen. Rijwielstalling school Burgemeester en wethouders stel len aan. de raad voor om gunstig te beschikken op een aanvraag van de •bijzondere lagere school te Kerkwer ve om gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van een rijwiel bergplaats. De kosten worden ge raamd op f 5.500,Gezien de na dere toelichting van het bestuur der school is de voorzitter van oordeel, dat geen verklaring voor het storten van een waarborgsom behoeft te worden overgelegd, daar het hier vervanging wegens rampschade be treft. De heer J. der Weduwen vindt het plan bijzonder duur en wenst zijn goedkeuring niet te geven. Ook de heer D. van der Wekken ver klaart, dat hij de kosten zeer hoog vindt. De voorzitter zegt, dat de raad alleen in principé heeft te besluiten en dat burgemeester en wethouders overleg met het schoolbestuur zullen voeren over een eenvoudiger uitvoe ring. De heer Der Weduwen is voor aanhouding van het verzoek, te meer nu de rampschade niet vast staat. De beide wethouders gaan akkoord met terugneming van het voorstel aan de raad. Zonder hoofdelijke stemming wordt de beslissing op de aanvraag aangehouden ter nadere bestudering door burgemeester en wethouders. Overeenkomstig artikel 50 der Kleuteronderwijswet worden aan het bestuur der christelijke nationale kleuterschool te Scha- rendijke gelden beschikbaar ge steld voor aanschaffing van nieuwe overgordijnen in het klasselokaal. Gemeentebegroting 1964 Vervolgens komt aan de orde de behandeling der gemeentebegroting en van de begroting van het ge meentelijk woningbedrijf voor 1964. Zoals uit de aanbiedingsbrief van burgemeester en wethouders blijkt is het beeld der begroting voor 1964 gunstiger dan in 1963. De begroting kan thans sluitend worden gemaakt met een post onvoorziene uitgaven van f 11.043,12. Nieuwe kapitaalsuit gaven, behoudens die waarvoor reeds goedgekeurde kredieten be staan, zijn niet geraamd, zodat zo nodig hiervoor telkens een voorstel aan de raad zal worden gedaan. Daar geen der raadsleden algeme ne beschouwingen wenst te houden wordt overgegaan tot volgnummers- gewijze behandeling der gemeente begroting. Bij hoofdstuk V gewone dienst informeert de heer J. der We duwen naar het verschil in de ra mingen voor 1963 en 1964. De voor zitter antwoordt, dat alle ramingen betreffende de woningwetwoningen thans in de begroting van het wo ningbedrijf tot uitdrukking komen. Haven- cn kadegeld De heer D. van der Wekken signa leert de lagere raming wegens ha ven- en kadegeld op hoofdstuk VI. De voorzitter deelt mede, dat de aan voer van suikerbieten in 1963 laag is geweest, terwijl de tendens bestaat om meer bieten per as te vervoeren. De verwachting bestaat, dat in 1964 via de havens Flaauwers en Kloos ternol bieten zullen worden ver- scheept. Voor de haven Kloosternol le Scharendijke bestaat misschien enig perspektief in verband met de uitvoering der Deltawerken. Voor de verdere toekomst bestaat de verwachting, dat niet veel havens op Schouwen-Duiveland gehand haafd zullen blijven. De commissie tot het nazien der gemeentebegroting adviseert bij monde van de heer D. van der Wekken de begroting vast te stellen op de aangegeven cijfers. De raad besluit hierna de gemeen tebegroting vast te stellen als volgt: gewone dienst: inkomsten en uitga ven f 905.530,77; kapitaaldienst: in komsten f 2.286.631,46, uitgaven f 2.658.658.02, nadelig saldo f 372.026, 56. Mede wordt vastgesteld de eerste wijziging van deze begroting. De voorzitter zegt dank aan de secreta ris en het secretariepersoneel, dat heeft gewerkt aan de totstandkoming ,der begroting. Door een personeels wisseling op de afdeling financiën heeft de indiening der begroting ver traging ondervonden. Ook de begro ting van het gemeentelijk woning bedrijf voor 1964 wordt met algeme ne stemmen vastgesteld. De rondvraag In de rondvraag vestigt de heer J. der Weduwen de aandacht op de z.i. onbevredigende toestand wat be treft de beplanting van de voorma lige begraafplaats in Eikerzee. Spre ker dringt aan» op verwijdering der geplante doornstruiken en geeft in overweging om alsnog sierheesters in de plaats te planten. De voorzitter zegt toe ook niet zo erg gelukkig te zijn met de aanwezige beplanting. Aanleg van gazon en beplanting met iepen was misschien mooier geweest. De voorzitter zegt toe, dat burge meester en wethouders zullen bezien op welke wijze verbetering kan wor den aangebracht. De heer J. N. Viergever pleit voor het plaatsen van waarschuwingsbor- den (overstekende kinderen) aan weerszijden van de uitgang der chr. nationale school aan de Carlstraat te Scharendijke. De voorzitter zegt een onderzoek door burgemeester en wethouders toe. De heer Viergever informeert ook naar de plannen met De Weel te Scharendijke. De voor zitter deelt mede, dat de grond thans in pacht is uitgegeven mede als com pensatie van verlies van pachtgrond. Oorspronkelijk is het de bedoeling geweest om een beplanting aan te brengen, doch het is zeer de vraag of deze zou willen groeien. De heer J. der Weduwen vindt het jammer, dat er geen behoorlijk gras land van De Weel gemaakt kon wor den. De voorzitter betreurt dit even eens. Pogingen om grond aan te voe ren zijn mislukt. Overigens behoudt de gemeente de vrijheid om in de toekomst een andere bestemming aan de grond te geven. FRANKFORT, 18-2. Don Carlos van Bourbon Parma heeft dinsdag avond gezegd dat hij hoopt „over on geveer vier maanden" met prinses Irene te trouwen. Hy zei dit op het vliegveld van Frankfort waar een klein legertje journalisten hem op wachtte. Op de vraag wanneer hij verwacht dat het huwelijk zal worden voltrok ken zei Don Carlos: „De datum van het huwelijk is nog niet vastgesteld. Het mag ij vreemd in de oren klin ken, maar ik kan dit zelf nog niet zeggen. Ik denk dat het over onge veer vier maanden zal zijn". Op de vraag waar de prinses en hij na de voltrekking van het huwe lijk zullen gaan wonen, antwoordde hij: „We zullen in Spanje wonen en we hopen van tijd tot tijd naar Ne derland te kunnen gaan". De ver loofde van prinses Irene zei dat hij doorvloog naar München, vanwaar hij per trein naar Kitzbühel reist, waar hij met prinses Irene „twee of drie weken hoopt te blijven". Daar na hoopt hii tezamen met haar in Oostenrijk en West-Duitsland vrien den te bezoeken. Op de vraag hoeveel kinderen hij wil hebben antwoordde Don Carlos lachend: „Dat kunt U beter aan mijn verloofde vragen. In die richting kan ik geen enkele belofte doen". Ingezonden mededeling 1.85/1.98/2.95 met GRATIS spaarzegels van 15en 25 ct Hengels uit op 30 mei DEN HAAG, 19-2. Ten gerieve van de vele hengelaars en andere beoefe naren van de visserij in ons land heeft minister Biesheuvel besloten het visseizoen, dat op maandag 1 juni zou aanvangen, reeds op zater dag 30 mei 1964 onen te stellen. De nieuwe visakten en hengelbe- wijzen zijn per 1 juni a.s. geldig, zo dat - ondanks de vervroeging van het seizoen - op de twee vooraf gaande dagen de lopende vergunning nog dienst moeten doen. Verjaardag prinses Christina SOESTDIJK, 18-2. H.K.H. prinses Christina heeft haar zeventiende ver jaardag in de huiselijke kring ge vierd na gewoon naar school te zijn geweest in Amersfoort. Donderdag 20 februari (vandaag) zullen depu taties van de verbindingstroepen en van de stichting „Het vierde prin senkind" de prinses geschenken aan bieden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woudenberg: W. L. Tukker te Katwijk aan Zee; te Brit- sum c.a.: P. Inberg te Roordahuizen; te Oost- en West-Souburg; G. C. Vijzelaar te Deil en Ensdijk. Aangenomen naar Wolfaartsdijk: F. J. Goethals te Oud-Loosdrecht; naar Oosterbeek (als pred. voor bijz. werkz.): mej. H. Alons, kand. aldaar; naar Oldemarkt (2e pred.pl.): C. van Evert te IJzendijke; naar Dronten (nieuwe pred.pl.): H. Woldendorp, v.h. zendingspred., woonachtig te 't Harde. Bedankt voor Wijchen en Leur (toez.): dr. A. v. d. Hoeven, woon achtig te Barchem; voor Nieuw-Ven- nep-Abbenes: G. J. Voortman te Dussen (N.B.). Toegelaten tot de evangeliebedie ning de heren J. Blommendaal te Oegstgeest, P. Talsma te 's-Graven- hage. E. M. Bakker te Randwijk. G. Voordijk te Oud-Beijerland en G. A. Uidam te Zevenbergen, waarvan de drie laatst genoemden tevens be roepbaar zijn. Geref. Kerken Beroepen te Bussum (vac. L. Ring- nalda): L. J. Boeijinga te Rijswijk (Z.H.). Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Enschede-Z. (vac. J. Kok): C. J. Smelik te Bunschoten- Spakenburg. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Nagele (N.O.P.): J. v. Dijk te Nijkerk. Geref. Gemeenten Beroepen te Emmeloord: J. de Jong te Gouda. Tweetal te Dordrecht: K. de Gier te 's-Gravenhage en H. Ligtenberg te Oudemirdum. Merkwaardig record Mevrouw Elsa Nilsson uit Ni- livaara in Zweden ten noorden van de Poolcirkel heeft een nieuw record gevestigd door voor de derde maal achtereen te bevallen in een taxi, en wel telkens dezelfde, op weg naar het ziekenhuis in Gaellivare. „Ik ben er onderhand aan ge wend", aldus chauffeur Nils son (niet de echtgenoot van de onderhavige mevrouw Nilsson) „tijdens de bevalling rijd ik langzaam maar zo gauw het gebeurd is op topsnelheid". Feuilleton door B. J. ten Wesepe In huize Hoekstra was alles elke da'g hetzelfde. De dochters kibbelden op «gezette tijden met elkaar en als het Hoekstra begon te vervelen, zei hij met dreiging in zijd stem, dlait het nu welletjes Was en dan wisten de meisjes, dat het ook inderdaad wel letjes was. Wamt 17 en 19 jaar maak te voor hem niets luit. Hoekstra was nog een man van het oude stempel en als dat zo 'in zijn kraam te pas kwam, dan deelde hij nog wel eens een stevige tik uit. En daar hadden de dochters behoorlijk respect voor. Op d'e laatste november ontmoette hij Lien des avonds in een der win kelstraten. „Hé JanZe greep zijn arm en drukte hem tegen de winkelruit. „Ik toen kadOotje® aan het kopen. Wat denk je van dat .tasje voor moe der?". Ze wees naar een moderne," grote toruine tas. „Moedors nieuwe wintermantel is ook toruin". „Kind, daar héb liik heel -geen ver stand van". „Zeg eens, kindik ben bijna achttien". Hij deed een pas terug en lachte. „O, neem me niet 'kwalijk, juffrouw Hoekstra. Ik wist niet, dat U al zo cud was". Ze 'greep weer zijn arm. „Doe niet zo mal. Je maig me helpen". „Met be'talen zeker". „Met uitzoeken. Weet jij wat voor vader? Je bent een man". „O, toch?". „Ja". Zo keek hem even onderzoe kond aan. „Je bent •eigenlijk wel -een knap ventje. Is me nooit eerder zo opgevallen. Ik koop 'die tas. Ga je mee naar binnen?". Later slenterden ze dn de drukte van een groot warenhuis. Ze kocht een paar pantoffels voor haar vader en een boek voor Stien, die dol op lezen was. „Zo, dat is dat", besloot ze. „Voor jou koop ik wel wat op een andere avond. Je mag me nu trakteren". „Leuk. Op een grammofoonplaat soms?". „Die geef je me maar met Sinter klaas. Nee, op een croquetje". „Heb je niet genoeg gegeten van avond?". „Doe niet zo krenterig. Of heb je niet eens 'n kwartje voor me over?". „Vooruit, dat doen we. Maar niet in zo'n snertcaifétaria. Daar is het natuurlijk beestachtig druik. Kom ma'ar moe, ük weet wel een leuke tent". „Je maakt me niouwsgieri'g". Hij kéék op zijn horloge. „Moet je nog niet naar huis?". „Ik heb gezegd, dat ik kadootjes girug kopen. Ze weten het thuis". Ze gingen een eenvoudig restau rant binnen cn zochten een tafeltje bij Iheft raam, zodat ze de Sinter- klaasdrukte konden zien. Hij vroeg: „Wil je wat drinken?". Zo lachte. „Jan heofit een gulle bui. Laat dik ervan profileren. Mii maar cola. Kofflie ikrijig ik strakg thuis". Wat latei' genoot ze van haar twee croquetjes, die Jan genadig had toe gestaan. Op eon 'gegeven ogenblik zei ze: „Zeg, je bent een paar keer met m'n zus uit geweest, he?". Hij keek haar verwonderd' aan. „Hoe 'kom je daar bij?". Zo schokte met haar schouders. „Ze heeft het me zelf verteld des avonds. Dat jullie naar de bios wa ren geweest en zo. Waarom heb je het weer afgemaakt?". „Ga nou, zij moest me misschien niet. Ze loopt nu immers met die jongen van Beekhuis?". „Die draak. Wat ze in hem ziet. Nou, ik had 'het wel geweten, hoor". „Zo?". Hij keek iliaar geamuseerd aan. „Ails je -eens niets anders te doen hebt, mag je mij ook wel eens uitno digen voor een blosje". Hij bleef haar aankijken en zag haar lachende gezicht. Ze had wel een leuke toet. Maar zeventien.... AIS pa Hoekstra er achter kwam, schopte-ie hem misschien de deur uit. Nee, die gekkigheid moest hij maar niet uithalen. „Er zijn niet veel films onder de 18 jaar", begon hij. Ze dronk vam haar cola en keek hom door haar glas aan. „Lollig. Ik ga al een jaar naar films voor boven de 17. En niemand, die er ooit waf van gezegd heeft, Nu ia, graag of niet. hoor. Ik dacht, dat je het mis schien wel leuk zou vinden". Dat kind hunkert gewoon naar wat genegenheid, dacht hii. Thuds altijd herrie met Stfen. Geen vrien dinnen, zoals andere meisjes, sinds haar vriendin van de schoolbanken met 'de hele familie geëmigreerd was en thuis een vader, die alleen maar van kaarten en vissen houdt er» 'een moeder, die nooit klaar is met haar werk. „Goed", besloot hij tenslotte, en dacht: het kan me de kop ook niet kosten. „Na de Sinterklaas gaan we samen eens gezellig naar de bios". Ze keck hem met (grote ogen aan. „Je meent het?" „Anders zou iik het niet zeggen". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5