Sterke stijging van partikuliere consumptie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Centraal Economisch Plan 1964 Kitzbühel Het euthanasieproces in West-Duitsland Pres. De Gaulle naar Algerije? President Makarios vliegt naar Polis ,Elegant" kleding deurloo 00K KATHOLIEK KAN OP TROON WORDEN GEROEPEN Nederland op wereldtentoonstelling in '67 De Turkse bevolking in cijfers Bondskanselier Erhard naar Nederland? Het terrorisme in Afrika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 februari 1964 120ste jaargang No. 19535 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtmon, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Wethouder van onderivijs (Zierikzee) legt functie neer :i m: Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 19-2. Verschenen is het Centraal Economisch Plan 1964, dat enkele verwachtingen geeft met betrekking tot de ontwikkeling van de economie dit jaar, dubbel inte ressant geworden gelet op de ver schuivingen aan het lonen- en prij- zenfront. In het plan wordt gesteld, dat een ruime ontspanning op de ar beidsmarkt dit jaar niet wordt ver wacht. Voor het volgend jaar even wel is een ruimere arbeidsreserve niet uitgesloten. Het verschil tussen de stijging van de nationale besteding en de natio nale middelen wordt één miljard gulden. Vorig jaar was er op de lo pende rekening van de betalingsba lans nog een overschot van een half miljard. Dit betekent dat in totaal een achteruitgang van 1V> miljard te verwachten is. In het plan worden enkele fakto- ren genoemd, die het economisch beeld voor 1964 zullen bepalen. Zowel de consumptie door over heid en partikulieren als de inves teringen in vaste activa en in voorraden nemen sterk toe. Voor de partikuliere consumptie vormt de verhoging van de lonen uiteraard een sterke stimulans, maar ook het inkomen dat niet door het loon ge vormd wordt is van invloed. De gemiddelde druk van de belas tingen neemt niet toe onder andere door de verschuiving van de inko mensverdeling. De besparingen door partikulieren dalen van 13,8 procent tot 13,4 procent van het nationale in komen. Een en ander houdt in dat de partikuliere consumptie met veertien procent toeneemt, zo neemt het Cen traal Planbureau aan. Meer consumptie De toeneming van de consump tieve uitgaven bij de overheid is gro ter dan die bij de partikulieren. Bij licht stijgende belastingopbrengsten nemen de overheidsbesparingen dan ook af. Dat is voor een belangrijk deel het gevolg van de verhoging van de lonen van ambtenaren. Die verhoging is wat groter dan in het bedrijfsleven als gevolg van de pen sioenmaatregelen en het streven naar een denivellering. Druk op prijzen Het prijspeil voor consumptiegoe deren staat onder sterke druk. De invloed van de E.E.G.-maatregelen, huurverhoging en de verbetering' van het inkomen van de boeren en de prijsstijgingen op de vrije markt wordt geraamd op 2,5 procent. Daar bij moet dan nog worden gevoegd de doorwerking van de vijf procent loonsverhoging op de prijzen, zodat men komt tot een totale stijging van de prijzen met zeven procent. Er kan dus ongeveer 6,5 procent meer wor den uitgegeven door de partikulieren dan in 1963. LIMBURG, 19-2. Dr. Hans Hefel- mann, die beschuldigd wordt van de medeplichtigheid aan moord in min stens 73.000 gevallen onder Hitiers euthanasieprogramma, heeft woens dag in het proces in de Westduitse plaats Limburg verklaard, te gelo ven dat Martin Bormann, de plaats- Op de eerste dag van bet staats bezoek, dat president Segni van Ita lië aan de Franse hoofdstad brengt, hebben hij en president De Gaulle de verschillende opvattingen die hun respektievelijke landen omtrent een Europese politieke eenwording en het Atlantisch bondgenootschap koesteren, nog maar oppervlakkig besproken. ALGIERS, 19-2, - President Ben Bella van Algerije gaat president De Gaulle uitnodigen voor een officieel bezoek, zo is woensdagavond van welingelichte zijde in Algiers verno men. De uitnodiging zou donderdag aan het Franse staatshoofd worden over handigd door de Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Abdel Aziz Boeteflika. De toestand op Cyprus NICOSIA, 19-2. President aartsbis schop Makarios is woensdag met een hefschroefvliegtuig naar Polis, een dorp in noord-west-Cyprus, gevlo gen, waar zevenhonderd Turks-Cy- Ingezonden mededeling geeft toon aan! Voor moderne mannen prioten in een schoolgebouw door Griekse eilandgenoten worden bele gerd. Te Nicosia is van Britse welinge lichte zijde vernomen dat de Turken zich nog steeds in het gebouw bevin den. In de omgeving ervan liggen gewapende Grieks-Cyprioten in stel ling. Makarios verklaarde echter bij terugkeer in Nicosia dat in Polis een gemengde Grieks-Turkse commissie is ingesteld. Hij sprak in dit verband de hoop uit dat de spanning aldaar thans zou afnemen. De Cyprische president werd op zijn reis vergezeld door zijn minister van binnenlandse zaken Georgadjis en een waarnemer der Verenigde Naties, de Indische luitenant-generaal Prem Sing Gyani. Praktische regelingen Makarios zei dat het hem gelukt was om in Polis enige praktische re gelingen te treffen. „Het is er nu rustig", verklaarde hij. De president had ook Ktima, een wijk van de havenstad Paphos, be zocht, waar de laatste tijd ook een gespannen toestand bestond. „Ik heb er met plaatselijke bestuursambte naren gesproken. De toestand in Kti ma is niet zo slecht. Ik zal waar schijnlijk nog meer van dergelijke reizen maken, indien dat nodig mocht zijn", aldus aartsbisschop Ma karios. De V.N.-waarnemer luitenant-ge neraal Gyani, die Polis in het begin van deze week reeds had bezocht, meende dat Makarios' bezoeken een kalmerende uitwerking zouden heb ben. vervangend „Führer", Hitier langza merhand in zijn macht had gekregen en een uiterst kwade invloed uitoe fende. De 57-jarige Hefelmann zei dat, ofschoon Hitier de „Führer" was, het leiderschap over de nazi's in feite eerst in handen was van zijn plaatsvervanger Rudolf Hess en na Hess' vlucht naar Groot-Brittannië in 1941 in die van Bormann. Hij voegde eraan toe dat de „afschuwe lijke degeneratie van het regime be gon" toen Bormann de macht over nam. vanaf dit tijdstip werd het regime werkelijk misdadig, hoe wel dit toen niet algemeen onder kend werd", aldus Hefelmann. In een samenvatting van de be schuldigingen tegen Hefelmann, die woensdag voor de rechtbank werd voorgelezen, wordt verklaard dat hij, samen met anderen, tussen 1939 en 1945 in Berlijn en elders minstens 73.000 mensen „opzettelijk wreed en met voorbedachten rade" de dood heeft ingejaagd. Hefelmann had naar zijn zeggen steeds getracht, onrecht te voorkomen of tegen te gaan. Hij stond aan het hoofd van de onder afdeling van Hitiers kanselarij die, zo vertelde hij woensdag, in 1936 in het leven was geroepen voor de be handeling van alle klachten, verzoe ken om genade of hulp, aan Hitier gericht. Twee beelden uit Kitzbühel, waar prinses Irene op het ogenblik vertoeft voor het doorbrengen van een ski-vakantie. - Boven: de aankomst van de prinses op het station, waar zij begroet werd door een politie-autoriteit. Rechts mevrouw E. L. baronesse Sweerts de Landas Wyborch-Dumeyer. - Onder: het „Haus Munster", dat eigendom is van graaf Paul Munster, waar de prinses gedurende haar verblijf logaert. Minister-president in Eerste Kamer: Troon open voor elke levensovertuiging DEN IIAAG, 19-2. - De regering is voornemens deel te nemen J aan de wereldtentoonstelling, die van 28 april tot 28 oktober 1967, ter gelegenheid van de viering van het honderdjarig bestaan van 4 de Canadese Federatie, te Montreal zal worden gehouden, zo heeft de R.V.D. medegedeeld. Volgens de Conventie van Parijs van 1928 is deze tentoonstelling 4 erkend als een algemene en van de eerste categorie. Een dergelijke tentoonstelling werd voor het laatst gehouden in 1958 te Brussel, de zgn. Expo. 4 4 Ilet voornemen om aan deze tentoonstelling deel te nemen - aldus de mededeling van de R.V.D., vindt mede zijn oorzaak in de be- staande hechte banden tussen Nederland en Canada, die ook in de 4 4 Atlantische gemeenschap tot uiting komt, de grote offers die Canada f 4 voor de bevrijding van ons land heeft gebracht en de gastvrijheid die het koninklijk gezin gedurende de tweede wereldoorlog in Canada heeft ondervonden. 7 DEN HAAG, 18-2. Minister-presi dent mr. V. Marijnen heeft na de openbare beraadslagingen over de begroting 1964 van het Departement van Algemene Zaken in de Eerste Kamer medegedeeld dat de vraag of een katholiek op de troon kan wor den geroepen zonder meer met ja moet worden beantwoord. „Er kan zeer bepaald niet worden gediscri mineerd", zo verklaarde mr. Marij nen over de vraag in de Eerste Ka mer of ook een katholiek voor de troon-opvolging in aanmerking kan komen. De minister-president zei over deze aangelegenheid in het ka binet te hebben gesproken. Het be vestigend antwoord op de vraag of een katholiek op de troon kan wor den geroepen is in overeenstemming met de grondwet. De regels van de troonopvolging zijn automatisch wat betreft geboor te, leeftijd en geslacht. Het staatkun dig element komt hierbij indien er goedkeuring wordt gevraagd voor het huwelijk van een prinses of een prins. Deze aangelegenheid regar deert zowel de regering als de Staten Generaal en dan moet met alle re levante omstandigheden worden re kening gehouden. Daarbij kan le vensovertuiging behoren maar dan moet ook elke levensovertuiging daartoe kunnen behoren. De minister-president verklaarde verder dat de regering t.z.t. alle pas sende maatregelen zal nemen welke ertoe bij kunnen dragen om het hu welijk op een waardige wijze te slui ten. Op de vraag of de Nederlandse nationaliteit voor een huwelijkskan didaat voor een onzer prinsessen ge wenst dan wel noodzakelijk is, zei de heer Marijnen dat de Nederland se nationaliteit in het algemeen ge wenst is. Over de vraag of deze ook noodzakelijk is zei hij dat dit van geval tot geval bepaald moet wor den. De zaken kunnen geheel ver schillend liggen, bijvoorbeeld indien het hier het huwelijk betreft van de eerste die tot de troon geroepen is of een prins of prinses als „verdere ge roepene". Minister-president Marijnen zei met grote nadruk dat zich rondom de verloving van prinses Irene geen constitutionele moeilijkheden hebben voorgedaan. Dat bjj de besprekingen op palcis Soestdijk vier ministers „optraden" heeft de positie van de minister-president niet aangetast. „Deze premiss! is onjuist cn daarom is de conclusie onjuist", aldus mr. Marijnen. Hij voegde hieraan toe, dat deze samenwerking voor alles een funk- tionele basis had en niet primair een politiek motief. Het was bovendien, zo zei hij, een zaak van doelmatig heid en van arbeidsverdeling. „Het zijn redenen van doelmatigheid ge weest die tot deze samenwerking ge leid hebben en deze redenen zijn al tijd aanwezig", aldus de minister president. Mr. Marijnen ontkende categorisch dat in de missie van mr. J. v. d. Hoe ven, partikulier secretaris van ko ningin Juliana, mede was begrepen de mededeling van de regering aan Don Carlos dat een eventueel huwe lijk niet ter goedkeuring zou kunnen worden voorgelegd. „Dit punt was niet aan de orde en prinses Irene stond voordien op het standpunt dat ook later door haar is ingenomen". De voorlichting In het vervolg van, zijn uiteenzet ting merkte de minister-president voorts onder meer op dat „alle be trokkenen bij de voorlichting hun uiterste best hebben gedaan om de zaak goed te doen verlopen". De geldende reeks van beperkingen gel den ook voor de voorlichting, zo ver volgde hij. „En dat is niemand kwa lijk te nemen". Mr. Marijnen zei dat de regering de volle verantwoorde lij kheid heeft voor hetgeen de ko ningin als staatshoofd zegt. Er be staat een „afgeleide verantwoorde lijkheid" van de verklaringen van andere leden van het koninklijk huis. „Niet ieder bericht, gepubli ceerd door de R.V.D., komt voor de verantwoordelijkheid van de rege ring". Ingaande op het probleem van al of niet direkte televisie-radio-uit- zendingen van persconferenties, mei'kte de minister-president op, dat hij zulks niet juist acht. „Een pers conferentie is voor een rechtstreekse uitzending niet geschikt". In dit ver band werd nog gewezen op het feit, dat aldus verkeerde indrukken bij het publiek konden worden gewekt. BONN, 19-2. West-Duitsland heeft 2 en 3 maart voorgesteld als data voor het bezoek dat bondskanselier Erhard aan Nederland zal brengen. Dit werd woensdag uit betrouwbare bron in Bonn vernomen. Het bezoek van Erhard aan Den Haag, in aansluiting op besprekin gen die hij in Parijs en Rome voerde, is bedoeld om de mogelijkheden te onderzoeken voor een politieke unie. Zoals bekend is zal de bondskanse lier dergelijke besprekingen ook in Brussel en Luxemburg voeren. Men meent te weten dat hij na zijn reis langs de hoofdsteden van de E.E.G.- Directeur „De Schelde" in China HONGKONG, 19-2. De heer J. W. Hupkes, president-direkteur van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" scheepswerf en machinefa brieken, heeft in Hongkong ver klaard dat China belangstelling heeft voor vrachtschepen met een inhoud van 10.000 tot 12.000 ton. Hoewel de voornaamste scheepsbouwende lan den, met name Groot-Brittannië, Ja pan en Frankrijk, moeite doen om voet te krijgen op de Chinese markt, was de heer Hupkes niettemin hoop vol gestemd wat betreft de kansen voor Nederlandse werven om uit China opdrachten te krijgen. Tabak per vliegtuig ij naar Canada 'i DEN HAAG, 19-2. Om aan de ook in Canada sterk toegeno- men vraag naar pijptabak te kunnen voldoen, voert de K. i L.M. momenteel een aantal chartervluchten uit voor een i Groningse tabaksfabrikant, i Een eerste toestel met 15.000 kp. pijptabak is reeds vertrok- ken. Het is de bedoeling dat, zolang deze verhoogde vraag aanhoudt, op deze snelle wijze van vervoer in de behoefte van de Canadese markt zal worden voorzien. Weinig bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking; in de nacht en ochtend matige en plaatselijk strenge vorst, in de middag temperaturen enige tijd enkele graden boven het vriespunt; aanvankelijk zwakke, la ter matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuidoost. 21 febr. Zon op 7.46, onder 18.03. Maan op 11,37, onder 2.52. Eerste kwartier: 20 febr. te 14.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 21 febr. 8.31 v.m. 21.14 n.m. BROU WERSH A VEN 21 febr. 8.30 v.m. 21.09 n.m. Doodtij: 22 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Noordzee is een ho- gedrukgebied tot ontwikkeling geko men. Daardoor nam de bewolking, die de laatste dagen boven onze om geving aanwezig was, gisteravond en vannacht aanzienlijk af, zodat er ge durende de nacht een sterke tempe- ratuursdaling 'kon optreden. Vooral in het oosten en noordoosten van het land kwam ongeveer 10 graden vorst voor. In het uiterste zuiden werd het belangrijk minder koud omdat de bewolking zidh daar wist te hand haven. Het ihogedrukgebied neemt nog in betekenis toe en beweegt zioh naar het zuidoosten. Het blijft het weer in onze omgeving beïnvloeden. In de komende nadhlt zal hét matig en plaatselijk streng vriezen, maar mor genmiddag zal de temperatuur, ten gevolge van zonneschijn, in het al gemeen tot enkele graden boven het vriespunt oplopen. De win'd blijft uit oostelijke richtingen waaien en neemlt morgen overdag iets in kracht toe. landen zijn plannen wil voorleggen aan een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de zes. Zouden zij met zijn voorstellen ak koord gaan dan wil Erhard de zes regeringshoofden bijeenroepen. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag gezegd, dat, zoals bekend is, de bondskanselier steeds welkom is. Het is zeer wel mogelijk dat de West duitse regeringsleider de Benelux- landen zal bezoeken. Over een even tuele datum van dit bezoek kon de woordvoerder niets zeggen. ANKARA, 19-2. Woensdag zijn in Turkije de definitieve cijfers van de volkstelling van 1960 openbaar ge maakt. Turkije telt volgens deze publika- tie 27.754.820 inwoners, van wie 14.163.888 mannen en 13.590.932 vrouwen. Rekening houdend met een bevolkingstoename van drie procent per jaar, zal het aantal in woners in 1975 de 42 miljoen over schrijden. Istanbul is de enige Turkse stad met meer dan een miljoen inwoners. Waarschijnlijk ligt het aantal inwo ners van Groot-Istanbul nu al boven de twee miljoen. LEOPOLDSTAD, 19-2. - De Ver enigde Naties zullen door de lucht voorraden overbrengen naar de ste den Idofa en Goengoe, in de west- Kongolese provincie Kwiloe, die door terroristen zijn omsingeld. De terro risten, die onder leiding staan van de linkse extremist Moelele, hebben wegen cn bruggen in de omgeving van de twee steden vernield. In de afgelopen maand zijn ruim vierhonderd blanken uit Kwiloe ge vlucht. In Idofa bevinden zich nog ongeveer vierhonderd Kongolese burgers, die in zes huizen zijn samen gebracht. Zij worden beschermd door militairen van het Kongolese leger, dat ook ongeveer driehonderd ge vangenen bewaakt. Kongolese stoot troepen zijn onderweg om Idofa en Goengoe te ontzetten. In beide steden bestaat grote be hoefte aan levensmiddelen en medi cijnen. Er bestaat ook gevaar voor het uitbreken van besmettelijke ziekten, zulks als gevolg van het nog niet begraven zijn van lijken. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1