Typisch Schouws feest is van Germaans-heidense oorsprong Het zit met de uienexport niet goed STAD EN EILAND De begroting voor 1964 van de gemeente Westersehouwen St ra feest waard te hehoiiden SCHOUWEN-DUIVEL AND. 17-2. Haamstede heeft een strafeest achter de rug dat maar meer een schaduw was van hetgeen vroeger by dit zo typisch folkloristisch feest te pas Kwum. We hopen dat de andere strafeesten het er wat beter af zul len brengen, want wie zal willen denken aan een stra-loze tijd in de toekomst? Vast staat wel dat aller lei strukturele veranderingen in deze streek ook aan deze zaken niet on opgemerkt voorbij gaat, maar laat men vooral ook deze waarden be hoeden voer afbrokkeling en ver- dwijning. Voor de jeugd en met na me cok voor vele nieuw ingekome- nen in deze streek nog eens wat his. torisch materiaal over het merk waardigste feest dat Zeeland kent het strar'y'den. Het 'blijkt met de hfistoriisohe ver klaring van stra niet zo eenvoudig te liggen en de folkloristen hebben nooit een laatste woord hierover ge sproken. Wil men toch een verkla ring, dan is heit ophalen van een brokje zeer oucBe geschiedenis on vermijdelijk. Oorspronkelijk beston den hier klimatologische en ook landschappelijk chaotische toestan- don en met d'e Karolingische tijd als uitgangSDunit, zien wij veranderingen enerzijds door de kerstening van het zuiden uit en de Frankische over heersing, d'i'o steeds meer in deze woete streken 'betere toestanden heeft geschapen. De Karolingers bouwden hi'er hun kasteel of burcht, nog niet van steen, maar bestaande uit een hoge wal met een 'bekleding van 'balken en planken, waartussen zand en teelaarde werd aangebracht, het geheel omgeven door een droge gracht. Zo'n versterking omgaf een groot terrein, waar binnen talrijke woningen stonden. In de gouw Scal- dis( in Schouwen lag deze burcht bij het dorp Burgh op het zogenaamde Hoge Burgh. besloten tussen Kloos- terweg en Weeldeweg). Bodemvondsten Uit bodemvondsten is afgeleid dat in het begin van de achtste eeuw hier een sterkte is gesticht. Typisch in dit verband te noemen is het slot Kiaaisnstoln, (later) van steen, ge bouwd als vkichtplaats der bevoL- king voor de Noormannen. Tegelijk met het Frankische bestuur heeft ook de christelijke kerk de organi satie over deze streek uitgebreid. Het is genoegzaam bekend dat over al het christendom er slechts met moeite in slaagde de overoude hei dense gebruiken uit te roeien. Daar om werden deze heidense gebruiken gekerstend, dat wil zeggen ze wer den in een christelijk kleed gehuld en zo verdor toegelaten en in ere gehouden. Vaak dus schemert door vroegere heidens Germaanse toe stand. Heidens(e) fcest(en) Het is wel zeker dat in Germaan se tijden din d'e dommaniteling het middelpunt was van de verering der heidense goden. In d'e eeaste eeuwen waren hier nog geen dorpen ont staan en die eerste en belangrijke stra-vi'erCng ia geweest die voor Bupgh, West'ensohouwen en Haam stede. Het was een louteringsfeest, evenals andere feesten later geker stend; vandaar ook de vaste data op de maandag voor de vasten. Helaas heeft men enkele jaren geleden deze vaste datum uit praktische over- de christelijke gebruiken 'heen 'de wegingen laten schieten. St.ra een vóór-chr.'Sielijlc heidens Germaans feest du9. De heidense voorvaderen immers vierden hun grote natuur- feesten: lc-nte, midzomer, midwinter feest en doorgaans gingen aan deze hcofdfeesten vóórfeesten vooraf, bij voet beeld Sént Maarten, Allerheili gen, bo de gekerstende vóórfeesten van Midwinter cf kerstfeest. Het Schouwse straf eest nu was een lente-vóórfeest, duidelijk vallend in d'e tijd dat de dagen zichtbaar gaan lengen. Het star- lijden houdt een optocht te paard in, waai bij de dieren in zee worden gedreven cm de be nen te spoelen. Reiniging en genezing Die processie te paard past uitste kend in de Germaans-heidense op vattingen. Ook Tacitus gewaagt bij voorbeeld van een lentefeest der goden, waarbij met een wagen de streek werd rond gereden. Het denk beeld van een reimigingscultus lag hieraan duidelijk ten 'grondslag. Een typische opvatting, voortvloeiend uit de volkspsyohe Is die der genezende werking van het zeewater. „Het i9 overal goed voer", voor zere hoof den, voer paarde'benen, enz., vrucht baarheid, reiniging, genezing het zijn alle verwante begrippen en van al deze zijn elementen 'in het stra feest verweven. De verering der zee heeft trouwens een typisch Germaanse grondslag. Later werd dit natuurlijk nêet allemaal meer zo gevoeld en zei men dat 'het wassen van de paarde- benen hard nodig was na een winter van vervuiling. Zo vindt de nog al tijd gevierde stra zijn duidelijke oorsprong in een ver grijs verleden, maar juist daarom is diilt merkwaar dige feest zo 'interessant en waard cm behouden te 'blijven. Een plaatje uit de twintiger jaren genomen in het centrum van Burgh, toont hoe groot de ruiterbelangstel- ling was voor het strarijden. Ver schillende tientallen paarden gingen op weg naar zee, een over-roman- tisch gebeuren dat een apart stempel drukte op een toen vrijwel onge schonden streek. SCHOUWEN-DUIVELAND, 17-2. De eieren zijn de laatste weken een agrarisch exportartikel dat regelma tig in het nieuws komt, omdat het mis gaat met de export. Van een an der produkt, waarmee het ook dit jaar helemaal niet gaat, namelijk de uien, hoort men echter bijna zo goed als niets. En toch zijn; 'ook daarmee honder den landbouwers gedupeerd, vooral d'e 'kleinere, voor wie die ui altijd een produkt «is, dat de mogelijkheid in zich heeft, 'een 'balans over een bepaald jaar voordelig af te sluiten. Dit gebeurt echter de laatste jaren slechts sporadisch, want meestal is hot mes met de uienit'eelt en wie zich neerzet cm de export naar d'e ver schillende land'eru te bestuderen zal tot zijn misnoegen kunnen constate ren hoe Nederland bezig is, op ver schillende markten 'terrein t'e verlie zen', als gevolg -van d'e buitenlandse concurrentie. Het duidelijkst blijkt dit uit d'e si tuatie op d'e Engelse markt, gedu rende do laatste acht jaar. Voor en na ds oorlog 'ging aJs regel de helft of meer van de Hollandse uienpro- dulctie naar Engeland. Geleidelijk lis d't cijfer gezakt tot 24 procent vorig jaar en 20 procent dit jaar. De natte zomers die we de laatste jaren ge kend hebben gaven in de uien veel koprot. De P lanl enziektekun dn'ge Dienst doet alles wat zii kan om het kwaadi van het koprot uit 'te roeien. Er zijn jaren dat men denkt dat men op de goede weg is, om dan een vol gend jaar te 'ervaren, dat het kop- rofcvlrus nog lang niet overwonnen is. Maar de mindere 'houdbaarheid als gevolg van dit euvel heeft er veel toe bijgedragen, dat 'd'e Nederlandse ui werd verdrongen door de Spaan se, de ui uit Egypte of de Oost-Euro- pese landen. Direkt moet er 'bij ge zegd worden d'ait ook de Engelse ui en telers zelf jaarlijks een grotere PTod'uktie hebben. De E.E.G.-landen Gelukkig kon voor 'het verlies op d'e Engelse markt, een ander afzet gebied worden gevonden an d'e E.E. G.-land'en. maar dan tegen prijzen die die teelt van uien voor de kleine landbouwer niet meer aantrekkelijk maken. En het is betreurenswaardig te moeten constateren1 dait op de Westduitse markt de Hollandse ui lagere prijzen opbrengt 'dan de Hon gaarse, de Italiaan se, de Poolse en de Spaanse. Ook in Frankrijk is onze ui het laagst geprijsd en het zou een li'ef ding waard zijn, wanneer de houdbaarheid van de Hollandse ui weer even groot werd als voor d'e tijd dat men het 'koprot nog niet kende. Waar uit alle landen' berich ten komen, dat de uienvoorraad maar langzaam (veel te langzaam) kleiner wordt, is het 'duidelijk 'dat een prijsstijging zoals men die vroe ger in februari no'g wel kende (wie denken onder meer aan helt jaar van de ramp in 1953) tot de onmogelijk heden 'behoort. Want in Spanje maakt men zich kl'aar om de nieuwe oo'gst te gaan exporteren, terwijl in Zuid-Amerika Ohiilii een producent wordt, waarmee men nog wel eens rekening zal moe ten houden, omdat de oogst daar neg ruim vi'ar weken vroeger rijp ,ig d'an in Spanje. Egypte schijnt zich voor verlies op d'e Westeuropese maakt te willen dekken, door het afsluiten van contracten voor levering aan Rusland en Cuba, terwijl naast Bul garije ook het Verre Oosten belang stelling schijnt te hebben voor de Egyptische ui'en. Begiin februari waren 100 miljoen kg. uien geëxporteerd, tegen 122 mil- jcio een jaar tevoren. De mosselexport blijft goed BRUINISSE, 17-2. Terwijl de kwa- liteit opmerkelijk goed blijft voor de tijd van het jaar, blijft ook de mos selexport geregeld op gang. Van de soorten is vooral de A- soort (de beste kwaliteit) zeer in trek, maar ook de B-mossel (gewone goede kwaliteit) vindt in België en Frankrijk nog altijd een uitstekende markt. Voor de B-mossel zijn de kwaliteitseisen iets veranderd, nu de meeste mosselen flink zijn gegroeid. Opmerkelijk is wel dat van „slacht offers", vissers die door de een of andere oorzaak niet aan de levering kunnen deelnemen, eigenlijk dit jaar geen sprake schijnt te zijn. e Een Bulgaarse' delegatie onder leiding van premier Tod'or Zjivkov, leider van de Bulgaarse communis tische partij, is maandag in Moskou aangekomen, naar westelijke waar nemers mener. voor 'besprekingen over te nemen stappen in -het ideolo gische gesch'il van de Sowjét-Unie met China. Peper en olie De Amerikaanse postbestellers die net als hun collega's in an dere landen op voortdurende voet van oorlog met honden leven, brengen een nieuw wa pen in de strijd. De PTT-di- rectie verschaft spuitbussen die een mengsel van peper en olie bevatten. Men heeft er ge durende drie maanden proeven mee genomen. Honden die, van boze plannen vervuld, postbe stellers tegemoet rennen ver dwijnen met de staart tussen de poten zodra zij een wolkje uit de spuitbus hebben opge snoven. Hoewel het middel uiteraard niet prettig is voor de blaffende viervoeter zijn er volgens de PTT geen blijvende schadelijke gevolgen aan ver bonden. Het volleybaltoernooi te Nieuwerkerk In de vorige week gehouden vijfde ronde van het volleybaltoernooi Schouwen-Duiveland, georganiseerd door de sportclub Nieuwerkerk, le verde de jonge garde van de sport club „Kwiek" te Bruinisse, georga niseerd in Kwiek II, de mooie pres tatie Mevo I een gelijk spel af te dwingen. En Mevo I gaat nog steeds aan de top en het lijkt er op dat deze Zierikzeese club wel de erepalm za'l gaan wegdragen. Mevo behaalde in 'deze ronde ac'hit punten en Bru I 'acht punten. Sport club Nieuwerkerk, dat 'anders toch ook wel goed partij weet te geven, had een slechte dag, maar nog slech ter resultaat 'boekten de Plattel'ands- virouwen, idli'e «sl'edits één partij wis ten te winnen." De Plattelandsvrou wen wisten, in de loop der jaren, een club te vormen die een woordje ging mee spreken (in d'e jaarlijkse compe tities, maar zo nu en 'dón schiint er een. 'inzinking te komen. De uitslagen van de vijfde ronde waren als volgt: Mevo I-Mevo II 13-11, 13-3 (2-0): Bru I-'Nieuwerkerk 13-1. 14-12 (2-0); Pl'alttel'andsvrou- wen-Bru II 13-1, 13-3 (2-0): Mevo I- 'Nteuweukemk 13-1. 13-3 (2-0); Bru I- Mevo II 13-3. 13-4 (2-0); Mevo I- Ptettetendtevrcuwen 13-8, 13-1 (2-0); Bru I-Bru II 13-4. 13-1 (2-0); Nieu- werkerk-Mevo II 13-9, 3-13 (1-1); Biru I-Plattelandsvrouwen 13-6, 13-3 (2-0): M">vo I-Bru II 13-5, 9-13 (1-1); Mevo li-Plattel and sviiouwen 13-5, 13-9 (2-0)Bru II-NnteuweHkenk 14- 12. 13-10 (2-0); Mevo I-Bru I 13-8. 13-3 (2-0); Nieuwenkerk-Plattelands- vrouwrn 13-8, 13-10 (2-0); Mevo II- Bru II 13-9, 13-15 (1-1) Mevo I be haalde zonü9 gezeed 9 punten.. Bru I 8 punten. M^vo II 4 punten, Bru II 4 runten Nieuwerkerk 3 punten en Plattelandsvrouwen 2 punten. Stand na de viifete ronde: Mevo I 45 punten: Bru I 42 punten: Niou- wenkrnk 23 Punten; Plattelandsvrou wen 21 punten; Bru II 11 punten cn Mevo II 6 punten. De stead van de heren n'n de vijf de ronde is: Openbar^ onderwijzers 44 pun'f n; Pit vin ei.a 1 e Waterstaat 34'punten; Niruwenkerk I 18 punten; Ohr. Lagere School Zteriktee 18 pun ten ULO 10 punten en Nieu Werk enk II 6 punten. Z1ERIKZEE De Zeeuwse collecte De Stichting Zeeland heeft een overzicht gepubliceerd van de resul taten d?r Zeeuwse collecte. Voor de Schouwen-Duivelandse gemeenten luidden de cijfers als volgt: Brou wershaven f350.95; Bruinisse f 179,40 Duiveland f 517,65; Middenschouwen f 240,20; Westersehouwen f 260,07 en Zierikzee f 536,44. Het totaalbedrag was f 2.084,71. Bezoek bij Smit Bolnes N.V. Smrt BoV.es N.V. heeft de „pu- b'teke de1?en" maandag afgesloten m~t de ertvangst van een groot ge- 7°technn technici uit het gehele 'land c w. vete ingenieurs, leraren en an- d-' s vaV'rchr-isch ge-interesseerden. Het bedrijf aan het industrieterrein word utevoerig bezichtigd, waarna hst gezelschap in de Concertzaal werd ontvangen. De direkteur van het Zierikzeese bedrijf, i/r. W. M. Burck. gaf een uitvoerige technische uiteenzetting. H'et programma werd afgerend met de-vertoning van een collectie Zierikzeese kleuren-dia's door -de heer J. van Ast, toegelicht door da heer M. J. Bij de Vaate. Na afloop werd in de „Mondragon"- foyer 'een maaltijd gebruilct. SEROOSKERKE Ouderavond o.l.-school Op vrncteg 14 februari il. werd de -j vr»n de openba'-e lagere srtaert gehouden. Te omstreeks 20 uur coende de voorzitter der ouder- ccmmissie, de heer J. J. Kloet de bijeenkomst en mocht vele ouders welkom heten. Ook de wnd. burge meester der gemeente Westersehou wen, de heer L. P. Vis en het raads lid. de heer M. Geluk, woonden de ouderavond bij. Na lezing van de uitvoerig en keu rig gestelde notulen, door de seere- tamis, de heer J. Zorge, volgde het financieel verslag van d'e penning- moesteresse, mevr. C. Koopman-Ge- leijnse. Het bleek dat de financiële positie van de school 'kerngezond was, een verheugend verschijnsel. Na het financieel verslag gaf het schoolhoofd, de heer J. van Antwer pen een overzicht van de werkzaam heden in het afgelopen schooljaar, w.o. de mooie resultaten van het Veilig Verkeersexamen en de mooie prestaties op de sportdag .te Burgh. Daarna werd pauze gehouden, met. koffie, koek en een rokertje, terwijl tevens volop gelegenheid was, het werk der leerlingen te bezichtigen, waarbij ook begrepen de fraaie handwerkstukiesvervaardigd onder leiding van de hamdwerkonderwij- zeres mevr. W. Padmos-van Toledo. Het hoefd der school hield daarna, wat hij noemde „Een praatje ron dom de projeotor" waarbij de ouders een indruk kregen, hoe het onder wijs op meer mederne 'grondslag kan worden gegeven. De waarnemend burgemeester sprak daarna woorden van waarde ring tot de ou'derccmmissie, het hoofd der school er. de handwerk en derwijzeres. Het verheugde spre ker zeer, dat hier, 'in de schóól van Serooskenke, met enthousiasme ge werkt wordt en de verhouding ouders-school niets te wensen over laat. Omstreeks 22.30 uur sloot de voorzitter, met een woord van dank deza zeer geslaagde ouderavond. NOORDWELLE Uitvoerinq korfbalvereniging D.O.S.K.O. In zaal Lokksr-v. d. Zan'de vond zaterdag de jaarlijkse toneelavond plaats van de 'korfbalvereniging D.O.S.K.O. De voorzitter, de heer Joh. van Sluijters, kon een geheel volle zaal met belangstellenden ver welkomen. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het afge lopen speel-seizoen, alsmede de deel name aan de micro-'korfbalcompe- titie. De aanwezigen genoten hierna vol op van het goed gebracht toneelspel in drie 'bedrijven van A. v. d. Lugt en A. Kloos, getiteld „Buskruit". De tonelisten kweten zich in dit- spel van „drift, liefde en humor" terdege van 'hun taak, waarbij vooral opviel het spel van de dames mevr. D. van Sluijters-Jonker, D. Hart en ide heer Door middel van Amerika's communicatie-satelliet Telstar II werd in oktober 1963 een bespreking gehouden tussen vooraan staande theologen in Europa en de Verenigde Staten. Op het doek in de studio in New York zien wij dr. Franklin Clark Fry (links'., president van de Lutherse Kerk in Amerika, die spreekt nit Princeton, New Jersey, en eerw. heer Hans Kvng van de uni versiteit. in Tiibbingen, Duitsland, die in Rome spreekt. In de studio's konden door de aanwezigen vragen xvorden gesteld aan de sprekers aan de andere zijde van de oceaan. M. Hart. In de pauze vond een ge slaagde verloting plaats. Aan het einde van de avond bracht de voor zitter dank aan de tonelisten voor het gebrachte en 'bood hen namens wethouder P. L. Vis - die verhinderd was te komen - een attentie aan. De avond werd besloten met een gezel lig bal. D.O.S.K.O. ziet dus terug op een zeer geslaagde uitvoering. ZONNEMAIRE Geslaagde oliebollenactie vrouwenvereniging De vrouwenvereniging A.Z.E. al hier organiseerde een oliebollenactie welke zeer geslaagd kan worden ge noemd. Deze actie werd gehouden ten bate van de kerkvoogdij van de Ned. Herv. kerk. De netto-opbrengst bedroeg f 235.65. Bestuur en leden danken allen die hieraan hun mede wei king hebben verleend. OUWERKERK Uitvoering „Nieuw Leven" Het muziekkorps „Nieuw Leven" zal a.s. vrijdagavond haar traditionele uitvoering geven in het Dorpshuis. Het programma vermeldt naast een zevental muziekstukken een toneel spel in drie bedrijven. Zoals altijd het geval is, wordt ook dit keer ge hoopt op een 'goede opkomst. SIRJANSLAND Vrouwen wereldgebedsdag Ongeveer 25 vrouwen 'hebben vrij dagavond deelgenomen aan de alhier gehouden bijeenkomst in het kader van de Vrouwenwereldgebedsdag. Na inleidend orgelspel van mevr. Heij- boer-Stuik en het z'ingen van Psalm 150 vers 1 en 3 volgde in volgorde van de liturgie gebed door mevr. Stuik-v. d. Werf. Afgewisseld door zang vervolgden de dames Padmos- Bouman en de Ronde-Bolle het ver dere programma. De gebruikelijke collecte, bestemd voor de zending, bracht f 1'3,75 op. BRUINISSE Vergadering N.C.V.B. Op dinsdag 20 februari zal de Ned'. Chr. Vrouwenbond afd. Bruinisse in het Ned. Herv. Ver.gebouw bijeen komen. Spreekster zal zijn mej. G. Kloosterman1 uit Middelburg, die 'n causerie zal houden over haar reis naar Israël. Tot 'tijdelijk hoofd van 'de kleu terschool te Bruinisse is benoemd mevrouw Bolijn-Catshoek te Ouwer- kerk. Klein-landbouwers in de pendel Wordt algemeen gesproken over een (hoogconjunctuur, er zijn nog al tijd groepen in ons land die daar weinig van merken en een van die groepen zijn de 'landbouwers, die be slist een slechte tijd doormaken nu geen der agrarische produkten een lonende prijs opbrengt. Vooral 'de klein-landbouwers zijn uiterst con junctuurgevoelig en te Bruinisse be sloten enigen hunner dan ook naar Rotterdam te gaan pendelen. Hengelsportvereniging „Het Zijpe" Vorige week vergaderde de hen gel sportvereniging „Het Zijpe" in „Het Veerhuis" onder leiding van heer J. Bout. Uit het verslag van de penning meester de heer A. Jumelet-van Duivendijk bleek dat de rekening met een batig saldo 'kon worden af gesloten, maar winst in materiële zin hebben de in 1963 gehouden wed- strijden voor de vereniging zeker niet opgeleverd. Besloten werd aan plaatselijke V.V.V.-afdeling een do tatie te geven van f 25. De heer H. Otte wenste zijn bestuursmandaat niet te verlengen. Als nieuw be stuurslid werd gekozen de heer L. Koster, die tevens werd 'belast met het penningmeesterschap, daar de huidige penningmeester wel in 'het bestuur wilde blijven, doch niet meer de baak van liet geldelijk be heer op zioh wilde nemen. Beslo ten werd wedstrijden te organiseren op zaterdag 23 mei en donderdag 23 juli. Besloten werd verder het ge pachte viswater op de gronden van Grijsoofd aan te houden. Voor het houden van een wedstrijd met de peur uitsluitend voor de leden, zal nog eer. nadere vergadering worden belegd. Nu al vissen Hoewel de temperatuur en 'het weer daartoe nog allerminst uitlokt verschijnt de boot met vissers (waar schijnlijk Belgen) uit Tholen toch min of meer regelmatig voor de wal van Bruinisse, ongeveer op dezelfde plaats waar ,het vorige jaar nogal wat gevangen werd. Het vissen van paling is zeker nog zo goed als uit gesloten, als er wat gevangen wordt (van de wal af moeilijk te constate ren) zal dat voornamelijk schar moe ten zijn. De commissie uit de Organisatie van Amerikaanse staten, die een on derzoek instelt naar de recente ge vechten in de zóne van het Panama kanaal, heeft een nieuw verzoe ningsvoorstel ingediend, zo is maan dag in diplomatieke kringen, te Washington vernomen. n De politie in Dallas heeft een man aangehouden die zio'h dn een ge bouw ophield, bat grensde aan het gerechtsgebouw waar Jack Ruby, die de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy doodschoot, hangende zijn berechting verblijft. De man was gewapend. WINTERSWIJK. Maandagmiddag is in de Winterswijkse buurtschap Miste het zesjarig dochtertje Antonia van de familie Te Voortwis, op de weg Winterswijk-Aalten door een personenauto aangereden en kort daarop overleden. BURGH, 17-2. De vrijdag goedge keurde begroting 1964 van de ge meente Westersehouwen, welke mot f 33.471,01 onvoorzien sluit, behoeft nog wel wat aanvullende gegevens. Betreffende de financiële verhou dingswet, ondergebracht in de ge wone dienst, kan vermeld worden dat 'de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor 1964 geraamd is op f 452.623,51, de garantieuitkering op f 140.514,63 en de uitkering voor het lager onderwijs op f 64.891. Ten aanzien van de garanfcieuitke- riwg moet. worden opgemerkt dat, aanvangende met 'het dienstjaar 1965 steeds 20 pet. van dit bedrag door het Rijk zal worden gekort. Nu er echter vele gemeenten zijn, die een ga ra ntleui «kering ontvangen hoopt het gemeentebestuur dat er wegen gevonden zullen worden om de ge meenten, ma de toepassing van de korting, de nodige financiële armslag te geven. Ondanks de vele pogingen bij de regering gedaan om de recreatie dn de ruimste zin des woords te bevor deren, heeft dit nog niet het gewens te resultaat opgeleverd. De uitbreiding van de secretarie ruimte, dringend noodzakelijk, met daaraan verbonden een verbetering, werd in 1963 uitgevoerd. Dit jaar zal een aantal nieuwe brandkranen geplaatst worden. De brandweergarage te Haamstede is in het afgolopen jaar van binnen ver beterd; die van Renesse komt dit jaar aan de beurt. Alhoewel de gemeente een eigen dienst «gemeentewerken heeft, is er toch een bijdrage geraamd in het wachtgeld voor de voormalige direc teur van de Centrale Dienst inge volge de uittreding. Op 1 februari is de gemeentelijke dienst compleet geworden en dit heeft tot gevolg dat 'hieronder ook de bouwpolitie is ondergebracht, waarvan de kosten volledig gedekt moeten worden uit de ontvangen le gesbedragen. In de toekomst zal moeten worden bezien of het ge vraagde leges voor de bouwvergun ningen hoog genoeg is om de wer kelijke kosten te dekken. Het ge meentebestuur is van oordeel dat oude woningen aangepast worden aan het 'huidige woongerief. Extra bouwvolume zal aangevraagd wor den doch de voorzit ter dacht ook aan de goedkope woningen van f 14.000 zoals in Fijnaart. Ook de zg. pre fab-woningen hebben de aandacht van het bestuur. Hel gemeentebestuur is van mening dat ze zo spoedig mogelijk zal moe ten kunnen beschikken over een be stel- c.q. kleine vrachtauto voor ge meentewerken. Het huidige vervoer duurt veel te lang. De opzichter kan zich tevens met deze auto verplaat sen. De posten onderhoud straten, plei nen, wegen enz. zijn aanmerkelijk verhocgd. De uitkomst van de ver huur van het strand voor 't plaat sen van strandhekjes is bevredigend. De kapitaaldicnst In de 'kapitaaldiéilSt komt aller eerst da post bouw gemeentehuis. De goedkeuring op de voor de uitbrei ding noodzakelijke aankoop van het huis in de Ring is verkregen, zodat weer vorder gewerkt kan worden aan de plannen. Er gaat veel tijd in de voorberei ding der verschillende uitbreidings plannen zitten doch toch hoopt men dit jaar nog 6 a 7 plannen ter visie te leggen. Op de kapitaalsdienst zijn verder de volgende sommen gevoteerd voor: rioleringsplan Kloosterweg f 7800; de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Meerweg f 112.587.26; de beplan- ting9kosten der zelfde installatie te Renesse f 4560; bijdrage aan de Stichting Renesse voor de Jan van Renesseweg f 42.421,65; plankosten voor herstel der bestrating van de Burghse kom f 1875; plankosten voor de riolering der Hogeweg en omge ving f 23.730; aanleg voet- cn rij wielpaden en parkeer terrein te Re nesse f 157.595, De bestedingssom der rioolwaterzuiveringsinstallatie te Nocadwelle beda-aagt f 72.383,76, ter wijl als laatste post de opmaakkos- ten der wegenlegger f 8280 bedraagt. Het grote werk in Renesse voor uit breiding voet- en rijwielpaden en parkeerterrein kan pas uitgevoerd werden nadat 'een subsidie van het Rijk (Incoret-subs.) van ongeveer 80 a 90 pet. is toegezegd. De Riiksgoedkeuring voor de bouiv van een gymnastieklokaal in Haam stede is nog niet ontvangen, doch wel is het bouwplan door de inspec tie van het l.o. goedgekeurd. Het gemeentebestuur hoopt dat in de loop van dit jaar meer bekend zal worden over de aanleg van de recreatie wegen. Het ontbreken hier van zal reeds dit najaar na opening van de Grevclmgenöam grote moei lijkheden opleveren. Aan de Ned. Ileide Mij. is opdracht gegeven plan nen Ie maken voor de aanleg en ver betering van duin-, voet- cn rijwiel paden en duinoverganigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 3