DE ZIERIKZEESCHE COURANI 0E THANT WERKT AAN OPLOSSING IN KWESTIE-CYPRUS Minister-president over keuze plaats van huwelijk prinses Irene „Elegant" kleding d e u r I o o Uitlening half miljoenste gesproken boek Nieuwe processen in West-Duitsland Geen pasjes voor Oost-Berlijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 februari 1964 120ste jaargang No. 19534 WAARIN OPGfcNOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, (el. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) i 1,25 per stuk. In dit nummer: Stra, een oeroud Schouws feest Gespannen toestand Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aanvoer van nieuwe Britse versterkingen NEW YORK, 17-2. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties heeft de leden van de Veiligheidsraad een aantal ideeën aan de hand gedaan die de spanning op Cyprus zouden kunnen doen verminderen. Er z(jn geen nadere bijzonderheden bekendgemaakt. Intussen vond druk overleg plaats van V.N.-gedelegeerden met vertegen woordigers van Griekenland. Turkije en Cyprus ter voorbereiding van het debat in de raad dat voor dinsdag op de agenda staat. In feite zou het debat maandag van start zijn gegaan, doch in een vergadering die slechts zes minuten in beslag nam, verdaagde de voorzitter het om de betrokkenen nog wat tijd voor overleg te gunnen. Volgens betrouwbare bron vormde een voornaam punt voor dit overleg een suggestie van Oe Thant vooreen manier waarop een internationale vredesstrijdmacht zou kunnen wor den gekoppeld aan de Verenigde Na ties. Engeland en de Verenigde Sta ten hebben zich tot dusver afkerig getoond van plannen om deze strijde- macht onder gezag van de Veilig heidsraad te plaatsen, terwijl de president van Cyprus, Makarios, niets wil weten van een strijdmacht bestaande uit door NAVO-landen geleverde contingenten. De toestand op liet eiland NICOSIA, 17-2. De waarnemer van de Verenigde Naties op Cyprus, lui tenant-generaal Prem Gyani, heeft maandag een staakt-het-vuren be werkstelligd tussen zevenhonderd Turkse Cyprioten, die in een school gebouw te Polis, in het noordwesten van Cyprus, omsingeld waren, en gewapende Griekse Cyprioten, die zich rond de school hadden inge graven. De generaal deelde dit mee bij zijn terugkeer in Nicosia, na eer der op de dag per jhelikoptei\ naar Polis te zijn gevlogen. Hij had op weg daarheen te Ktima, het voor naamste bestuurscentrum van west- Cyprus, Griekse en Turks-Cyprische districtsleiders opgepikt. De toestand in Polis is nog gespannen. Britse pa rachutisten zijn onderweg daarheen. Intussen werden maandag weer nieuwe Britse versterkingen aange voerd. Z(j vertrokken van de lucht machtbasis Lyneham in zuid-Enge- land. Er behoort administratief per soneel toe, maar ook een pantser eenheid. Er bestaat op Cyprus een grote behoefte aan mobiele troepen. Volgens persberichten uit de Turk se havenstad Iskanderun patrouille ren Turkse straaljagers constant bo ven de baai van Iskanderun en de internationale wateren bij Cyprus. Eenheden van de Turkse marine in deze haven, die zich ongeveer hon derd mijl van Cyprus bevindt, zijn in staat van paraatheid. Alle wegen naar de haven staan onder militaire controle en auto's worden doorzocht. Het enige niet-militaire schip in de haven, het Turkse vrachtschip „Gi- reson", wordt nu bemand door Turk se matrozen en mariniers. Veiligheidsraad vandaag weer bijeen NEW YORK, 17-2. De Veiligheids- raad is maandagavond slechts enkele minuten bjjeen geweest om zich met de kwestie-Cyprus bezig te houden. Direct na de opening van de bijeen komst stelde de Noorse vertegen woordiger, Sievert Nielsen, voor de bijeenkomst tot dinsdag 21.00 uur (Ned. tijd) te verdagen, om de afge vaardigden de gelegenheid te geven DEN HAAG, 17-2. De minister president, mr. Marijnen, is van me ning dat het bewindslieden vrij staat cp een receptie - ook indien daarbij journalisten aanwezig zijn - een per soonlijke gedachte kenbaar te ma ken over de plaats waar het huwe lijk van prinses Irene zou kunnen worden gesloten. Dit temeer - aldus de minister-president - nu dit on derwerp geheel ligt buiten het ter rein waarvoor de betrokken staats secretaris politieke verantwoorde lijkheid draagt Minister Marijnen deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Nederhorst (P. v.d.A.) in verband met een uitlating van staatssecretaris De Meyer (so ciale zaken en volksgezondheid) bij de ontvangst van prinses Irene en Don Carlos in de Treveszaal in Den Haag. De minister-president bevestigd dat de staatssecretaris in 'n gesprek met enige familieleden van Don Car los heeft gezegd, dat hij er persoon lijk voor geporteerd is, dat het hu welijk van de prinses in Breda zou werden gesloten, gelet op de histo rische band' tussen de Oranje Nas sau's en Breda. Deze opmerking is door een journalist opgevangen en tot een persbericht verwerkt. Volgens dit bericht zou de staats secretaris verder hebben gezegd: „dat zal een feest voor ons worden, wanneer wij daar in de katholieke kathedraal het huwelijk van nabij kunnen meemaken". Het is mogelijk - zo verklaart mi nister Marijnen - „gelet op de toon van een dergelijk gelegcnheidsge- sprek", dat de staatssecretaris een opmerking in deze trant heeft ge maakt, met de bedoeling het feeste lijk karakter van de huwelijksslui ting te beklemtonen. Duits schip vergaan Bemanning werd gered DEN HAAG, 17-2. Het Dui/tse schip „Anna Rehder" (454 ton) uit Ham burg heeft water gemaakt doordat een der luiken was vernield. De ka pitein zag zich gedwongen de hulp van andere schepen in te roepen aangezien bet schip langzaam begon te zinken. Het zicht ter plaatse, on geveer honderd mijl ten zuidfwestten van zui'd-Noorwegen, op de Noord zee, was sleoht. Maandagochtend om kwart over acht hebben de elf be manningsleden de „Anna Rehder" verlaten. Zij zijn aan boord genomen van de Noorse reddingboot „Ambas sador Bay", die hen naar Egersund in west-Nooinvegen bracht. Volgens de kapitein van de „Anna Rehder" zad 'het schip spoedig zinken. tot verdere gedachtenwisselingen. Het Noorse voorstel ontmoette geen bezwaren. De Cyprische minister van buiten landse zaken, Kyprianoe, zei tegen over de pers dat de verdaging de mo gelijkheid opende voor nader over leg onder auspiciën van de secreta ris-generaal van de V.N., Oe Thant. Deze had vóór de bijeenkomst al be sprekingen gevoerd met o.a. minis ter Kyprianoe en met de Britse ver tegenwoordiger Sir Patrick Dean. Het was de eerste maal dat de Vei ligheidsraad bijeenkwam sinds de regering van Cyprus 27 december jl. een klacht over „Turkse agressie" aanhangig had gemaakt. De raad ging toen uiteen zonder een uit spraak te doen. Ingezonden mededeling geeft toon aan! Voor moderne mannen 4 GRAVE, 17-2. - De afdeling gesproken bock van de „Le sage 4 J ten broek" - bibliotheek te Grave (Nationale lectuurvoorziening aan i visueel gehandicapten) heeft dezer dagen haar half miljoenste ge- sproken boek uitgeleend en wel aan mejuffrouw F. Oosterdyk te Nijmegen. X Deze verm van lectuur voor blinden, waarbij het boek op de X 4 band wordt vastgelegd, heeft sinds de start in 1955 een snelle ont- 4 4 wikkeling doorgemaakt. Er zijn thans in de bibliotheek 1600 titels J beschikbaar. Hiervan zijn echter meerdere copicën gemaakt, zodat t j er 25.000 banden uitgeleend kunnen worden. Het aantal uitgeleende banden is gestegen tot ruim honderdduizend per jaar. Dcor de steun van de overheid en het werk van de nationale lec- 4 4 tuurvoorziening in gcbrailleerdc en gesproken vorm „Vereniging le 4 4 sage ten broek" te 's-Gravenhagc, kan aan de steeds groeiende bc- 4 hoeftc door blinden en slechtzienden aan gesproken boeken in toe- t j nemende mate worden voldaan. Dit is het schilderij „De Negerkoppen" van Rubens, dat in de nacht van zondag op maandag uit het Brusselse museum voor oude kunst moet zijn gestolen. Een bewaker van het museum merkte maandagochtend dat het kostbare werk, dat drie en een half miljoen gulden waard is, was verdwenen ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦WW Epidemie in Venezuela eist vele slachtoffers CARACAS, 17-2. Een epidemie van amoetoe-dysenterie heeft in het Venézolaanse oliegebied ten zuiden van het meer van Maracadibo tot dus ver aan meer dan honderd, mensen het leven gekost. De autoriteiten hebben maatregelen getroffen om verdere uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Schoten in Hoeleh-vallei (Israël) TEL AVIV, 17-2. Israëlische en Syrische troepen .hebben maandag nabij het dorp Sjamir 'in de Hoeleh- vallei schoten gewisseld, zo is van Israël'isdhe zijde bekend gemaalk/t. Volgens deze lezing vuurde een Is raëlische 'patrouille twee waarschu wingsschoten af, toen zij zag dat twee militairen en een jongen Isra ëlisch gebied betraden. Daarop open de een nabijgelegen Syrische post het vuur op de patrouille die terug schoot. Aan Israëlische zijde werden geen verliezen geleden, aldus de Is raëlische mededeling. Slakken oorzaak van zwanen-sterfte AMSTERDAM, 17-2. Het raadsel rondom de sterfte en ziekte onder de zwanen in de Sloterplas te Amster dam is opgelost. Prof. dr. A. van der Schaaf van de diergeneeskundige fa culteit te Utrecht heeft na een uit gebreid onderzoek vastgesteld dat slakken de oorzaak zijn. De duizenden slakken in de Sloter plas, die voor een deel het voedsel van de zwanen vormen, blijken nl. besmet te zijn met een parasieten soort. Deze veroorzaakte bij de zwa nen darminfectie. In normale om standigheden zou de zwaan hier on gevoelig voor zijn maar het tekort aan vitaminehoudend voer tengevol ge van de wintermaakte hen vat baar voor de ziekte. Van de honderd- zwanen uit de Sloterplas zijn er 25 gestorven. De 75 andere zwanen zijn overgebracht naar de Nieuwe Meer in Amsterdam. Hier genazen enkele zieke zwanen ontniddellijk. De chef der afdeling beplantingen van de gemeente Am sterdam de heer F. G. Breman, ver klaarde: „Ik verwacht dat. de zwa nen in de zomer weer naar de Slo terplas terug zullen gaan. Dan zal er immers weer genoeg vitaminehou dend voer zijn". BONN, 17-2. In Brunswijk Is maandag de strafzaak begonnen te gen vfjf voormalige officieren en on der-officieren van de S.S., die te recht staan wegens jpoord of mede plichtigheid aan moord op 5.200 Joodse mensen in de (vroeger Poolse, doch thans Russische) stad Pinsk, in augustus 1941. Deze afschuwelijke slachting had plaats op order van Himmler. Zijn ordër luidde, dat alle Joden in die streek ter dood moesten worden ge- Prinses Irene naar Oostenrijk vertrokken DEN HAAG, 17-2. H.K.H. prinses Irene is maandagavond voor een wintersportvakantie naar Oostenrijk gegaan, waar zfj ongeveer een week zal blijven, zo heeft de R.V.D. mee gedeeld. De prinses wordt vergezeld door mevrouw E. L. Baronesse Sweerts de Landas Wyborgh, 'geboren Du Meyier, dame du palais van H.M. de Koningin. Het ligt in de bedoeling dat Z.K.H. prins Don Carlos zich aldaar bij de prinses zal voegen, aldus de R.V.D. De R.V.D. wilde op vragen niet meedelen in welke plaats in Oosten rijk de prinses haar vakantie zal doorbrengen en of de prinses per vliegtuig, trein of auto is vertrokken. AMSTERDAM. Ten gevolge van de gladheid hebben zich maandag in Amsterdam een 350-tal aanrijdingen voorgedaan. Geen vandeze botsingen was echter van ernstige aard, zodat persoonlijke ongelukken van enige betekenis uitbleven. BONN, 17-2. Bondskanselier Er- hard en burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn hebben maandag nogmaals verklaard dat zij niet zul len ingaan op het aanbod van Oost- Duitsland om de Westberlijners ge legenheid te geven met Pasen en Pinksteren niaiar Oost-Beitüjn te gaan op basis van dezelfde regeling die voor Kerstmis gold. Erhard en Brandt hebben maan dag overleg over deze kwestie ge pleegd. Na afloop hiervan werd een korte verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de regeling, die door de Oostduitse regering is voor gesteld, niet aanvaardbaar is omdat deze, als ze aanvaard zou worden, inmenging in het politieke leven van Berlijn zou betekenen en de vrijheid van de burgers van Berlijn zou aan tasten. Nieuwe kerkbouwactie Ned. Hervormde Kerk DRIEBERGEN, 17-2, De generale synode van de Nederlandse Her vormde Kerk 'heeft maandag beslo ten om in het najaar een nieuwe kerkbouwactie te houden, zo moge lijk gelijktijdig en in samenwerking met kerkbouwacties van andere pro testantse kerlken in Nederland. Er bestaan concrete plannen voor de bouw van 20 nieuwe kerken, maar dit aantal zal zeker in de (kamende jaren 'groter word'en ails igevolg van do uitbroiding der bevolking en de woningcomplexen, die overal in dorp en stad verrijzen. bracht en dat de vrouwen in het moeras moesten worden gejaagd. „De operatie-Pinsti moet worden uitgevoerd, ook al zijn daar enige dagen mee gemoeid". De beklaagden zijn de 47-jarige Hans Walter Nenntwich, bioscoop exploitant in Remagen; de 63-jarige leraar in de ruitersport in Bruns- wijk, Franz Magill; de 49-jarige Walter Bornscheuer; 4e 58-jarige in genieur Walter Dumsch en de 54-ja- rige handelsvertegenwoordiger Kurt Wegener. Voorts is maandag in Kiel het pro ces begonnen tegen de ex-S.S.-offi- cier Hans Graafls, wien ten laste is gelegd het opdracht geven tot de executie van 1.500 Joden in Barano- vitsji, Minsk en Mogilev, in Wit- Rusland, in de tweede helft van 1941. Deze week zal in Bonn het vonnis worden geveld tegen de vroegere „Sturmführer" van de Duitse S.S., Wilhelm Döring, wegens medeplich tigheid aan moord op 698 Joden, ook al in de Sowj et-Unie. Tegen hem werd de vorige week zes jaar tucht huisstraf en vijf jaar ontzetting uit zijn burgerrechten geëist. Telegrammen aan koningin en minister-president Verzoek van Ver. Prot. Nederland DEN HAAG, 15-2. De Vereniging Protestants Nedertand heeft in een tweetal telegrammen resp. aan de koningin en aan de minister-presi dent «r op aangedrongen, dat het huwelijk van prinses Irene met don Carlos buiten Nederland wordt vol trokken. In het telegram aan de ko ningin vraagt de vereniging boven dien „al het mogelijke te willen doen om een dreigende verdere verwijde ring tussen 'het Koninklijk Huis en brede lagen van het Nederlandse volk te voorkomen". De telegrammen stellen, dat het Huis Bourbon Parma en de Carlis- tische beweging waaraan dit huis leiding geeft, religieuze opvattingen vertegenwoordigt die rechtstreeks in strijd zijn met het geloof en de ide alen van geestelijke vrijheid en ver draagzaamheid, in naam waarvan onze natie onder leiding van Oranje zijn zelfstandig volksbestaan op Spaanse tyrannic en Roomse inqui sitie bevocht. Twee vrouwen werden gedood' en drie gewond toen strijdkrachten van de Pathet-Lao vrijdag in de Vlakte der Kruiken^ en neutralistisch steun punt bij het 'hoofdkwartier van gene raal Kon'g Lee in Moengpan bescho ten. Omscholing agrarische bedrijfshoofden DEN HAAG, 15-2. De directie voor de arbeidsvoorziening van het minis terie van sociale zaken heeft een bij zondere regeling getroffen voor boe ren, die naar een niet-agrarisch ge schoold beroep willen overgaan. Zij zullen een omscholingscursus kunnen volgen gedurende een geringer aan tal uren per week dan voor andere cursisten «geldt, zodat zij ook nog tijd hdüben om aandacht te besteden aan hun te liquideren landbouwbe drijf. Normaal zijn er negen cursus uren per dag gedurende vijf dagen per week; de boeren, dat wil zeggen agrarische bedrijfshoofden en met hen gelijk te stellen meewerkende zoons, mogen het, zolang hun bedrijf nog niet kan worden beëindigd, doen mot minimaal vijf uren per dag of 25 uren per week. De totale oplcd- dimgstijd wordt dan wel naar even redigheid langer. Lichte vorst Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige sneeuw; matige tot krachtige noordoostelijke wind, maar in het zuiden van het land aanvan kelijk zwakke tot matige wind uit noordelijke richting; aanhoudend koud weer met in de nacht en och tend over het algemeen lichte vorst. 19 febr. Zon op 7.50, onder 17.59. Maan op 10.37, onder 0.11. 20 febr. Zon op 7.48, onder 18.01. Maan op 11.04, onder 1.32. Eerste kwartier: 20 febr. te 14.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 19 febr. 6.57 v.m. 19.26 n.m. 20 febr. 7.40 v.m. 20.15 n.m. BROUWERSHAVEN 19 febr. 6.53 v.m. 19.14 mm. 20 febr. 7.38 v.m. 20.07 n.m. Doodtij: 22 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie trok over Duitsland in oostelijke richting weg. De storing ging vergezeld van een front dat gekenmerkt werd door een belangrijk verschil in de windkracht. Zo stond er aan de noordzijde van het front boven de Oostzee en de Noordzee een stormachtige ooste lijke wind, terwijl aan de zuidkant de wind slechts zwak tot matig was. Het front bevond zich vanochtend boven het noorden van ons land en lag toen vrijwel stil. De sterke oostelijke winden wer den veroorzaakt door een hogedruk- gebied dat zich uitstrekte van IJs land naar Scandinavië. Onder in vloed van een storing bij de Noord kaap wordt het hogedrukgebied in Scandinavië aangetast. Daardoor neemt in het gebied met de sterke winden de windkracht af. Daaren tegen werden vanochtend de lucht- drukverschillen groter door een sto ring welke zich naar Frankrijk uit breidde. Voor ons land betekent dit dat de oostelijke wind in het noorden van het land minder krachtig zal wor den, maar elders in het land wat zal toenemen. De aanvoer van koude lucht duurt daarbij voort waarbij in de nacht en ochtend overwegend lichte vorst zal voor komen. De kans op sneeuw blijft aanwezig. Wegbanditisme op Sardinië (Italië) GAGLIARI (Sardinië), 17-2. Op het Italiaanse edlanid Sardinië heb ben zes met machinegeweren gewa pende bandieten ongeveer tachtig mensen in 25 auto's beroofd van drie tot vijf miljoen 'lire (ongeveer 17.000 tot 28.700 gulden) aan geld en kost baarheden, zo (heeft een politiefunc tionaris op het eiland maandag mee gedeeld. Zij deden dit zaterdagavond op de hoofdweg ten noorden van Oristano aan de westkust van Sardinië. Waar schijnlijk is 'dit de grootste serie roof overvallen in Italië van de laatste jaren. Proces-Ruby begonnen DALLAS (Texas), 17-2. Maandag is het proces-Ruby in Dallas begon nen. De nachtclubeigenaar staat te recht wegens moord op Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moorde naar van president Kennedy. Om vier minuten over vier Ned. tijd werd de zitting van de districts rechtbank van Dallas, onder leiding van rechter Joe Brantley Brown, geopend. Ruby, gekleed in een blauw cos- tuum, zag er bleek uit toen hij naast zijn verdedigers plaats nam in de rechtszaal, die aan 200 personen plaats kan bieden. Het proces begon met het terug trekken van één van Ruby's verde digers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1