Kunststad München viert Richard Strauss-jaar De akkerbouvvbedrijven in de toekomst Operavoorstellingen zullen hoogtepunt vormen Jaarverslag E.T.I. voor Zeeland STAD EN EILAND Op de thee hij Johnson Pracht handen DE BLANKE MEDICIJNMAN In V.S. per dag ca. 100 miljoen t.v.-kijkers 15 tot 25 ha per vaste arbeidskracht zal nodig zijn Wat doet hel varken? „Evelientje", één van de xvilde zwijnen in Ouwehands Die renpark, werpt telkenjare jon gen óf op de verjaardag van de heer Ouwehand, óf een dag ervoor of erna. Wanneer het precies op de dag af gebeurt, dan krijgen alle oppassers van hun directeur een dubbele tractatie. Dat is zo langzamer hand usance geworden. Het geval wil nu dat de verjaardag in aantocht is en dat ook „Evelientje" weer aanstalten maakt om nieuw leven ter wereld te brengen. De oppas sers gaan iedere ochtend k\j- kenof er soms al iets geboren is. Is dat niet het geval dan slaken zij een zucht van ver lichting, want dan is de dub bele tractatie voorlopig weer veilig gesteld. Deze vorm va belaxigstelling geldt dus in mindere mate de toekomstige kraamvrouw dan wel de ko mende verjaardag van de di recteur. DEN HAAG, 15-2. De akkerbouw- bedrUven zullen, oin een voldoende inkomen te kunnen halen, binnen afzienbare tüd minstens 15 tot 25 hectare per vaste arbeidskracht no dig hebben, dat is het dubbele van de thans per manjaar bewerkte op pervlakte. De studiegroep akker bouw van de commissie nieuwe be drijfssystemen in de landbouw komt in een rapport tot deze conclusie. De studiegroep meent dat een groot deel van de bestaande akker bouw bed rijven zich tot eenmansbe drijf of gezinsbedrijf zal moeten ont wikkelen, of groter moet worden. Slechts op een naar verhouding zeer kLcin aantal akkerbouwbedrijven zal een economisch verantwoorde me chanisatie zelfstandig kunnen ge schieden; de meeste zuiden aangewe zen zijn op vergroting van het be drijf. hulp van een loonwerker, het werken in combinatie met andere bedrijven of in coöperatief verband. Het Lnfrastructuurprogramma voor de komende vierjaarlijkse periode heeft blijkens het jaarverslag over 1963 het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland intensief be zig gehouden. Het programma is, evenals het voorgaande, primair ge richt op verdere ontwikkeling van de zeehavengebieden. Daarnaast worden werken voorgesteld voor verbindingen, industriële accomoda- tie buiten de zeehavens en zoetwa ter voorziening. Uit het verslag blijkt voorts dat de strenge Winter van 1962-'63 prak tisch de gehele oestervoorraad heeft vernietigd. Slechts enkele oesterkwe kers hebben d.m.v. import nieuwe voorraden gevormd, de meeste heb ben 'hun bedrijf stopgezet. Yerseke staat thans in het teken van de om schakeling op nieuwe bestaansbron- nen. o.a. champignonteelt voor de zelfstandigen en indristrie voor de werknemers. Het slot van het mos selseizoen 1962-'63 is als gevolg van de vorstschade teleurstellend ge weest. Het nieuwe seizoen 1963-'64 is lot nu toe gunstig verlopen. Op 14 december waren reeds 69.400.000 kg. mosselen aangevoerd tegen 58.400.000 kg. op dezelfde datum in het vorige seizoen. Verheugend daarbij is, dat de Zeeuwse percelen in tegenstelling tot vorige jaren, goede resultaten op leveren. ZIERIKZEE Vereniging „Ambachtsschool voor S.-D." Op donderdag 20 februari a.s. wordt in de bestuurskamer van de technische school de algemene le denvergadering göhouden van de Vereniging „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland". Aan de orde komen de jaarstukken. Een 'bestuurs verkiezing vindt plaats i.v.m. perio diek aftreden van de leden, de heren P. A. Boot, M. Doeleman H.Jz. en J. Kloote. Niet herkiesbaar as de heer Boot. Ter voorziening in de vakatu- re heeft het bestuur de volgende aanbeveling opgesteld: 1. Z. Rose- boom, 2. D. D. J. v. d. Poel. Overtreding maximum sneheid De politie heeft vorige week op de Julianastraat controle uitgeoefend op de maximum snelheid. In een tijd van 'twee uur werden twaalf pro- .cessen verbaal opgemaakt. Het bleek dat in sommige gevallen zelf9 har der gereden werd' dan 80 kilometer. Voor de noodzakelijke meetappara tuur kreeg de rijkspolitie medewer king uit Middelburg. OUWERKERK Geslaagde „Deense middag" Plattelandsvrouwen De eerste vergadering in het nieu we jaar van de afdeling Duiveland van 'de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen vond vorige week ortder leiding van de vice-presidente mevrouw Zeijler-de Vin plaats in het „Dorpshuis" te Ouwerkerk. Een speciaal woord van welkom richtte de voorzitster tot ds. Westerhof. Mevrouw Zeijler gaf vervolgens enige vluchtige indrukken over de gesohiédenis van Denemarken, dat reeds is ontstaan - d.w.z. de vele eilanden - in de rendiertijd. Ook het door het rijk gesubsidieerde Volks- hogesdhoolwerk en de coöperatieve gedachte werd door spr. naar voren gebracht. Na deze inleiding door mevrouw vertoonde ds. Westerhof een serie fraaie kleurendia's van zijn reis door Noord-Denemarken. Ds. Westerhof gaf een duidelijke toelich ting bij zijn kleurrijke plaatjes. Bij zonder mooi waren de Deense ker ken in het heuvelachtige landschap. Als dank voor zijn causerie kreeg ds. Westerhof een boekenbon aange boden# In de pauze was er gelegenheid tot bezichtiging van het door de leden in de afgelopen winter gemaakte handwerk dat keurig was tentoonge steld. Enigo leden zorgden voor een welkome traktatie in de vorm van het bekende Deense smörrebrot, eigenhandig klaar gemaakt. Na dc pauze zong het koortje een Deens liedje, waarna mevrouw van Westen -Flohil tekst en uitleg gaf over de landelijke naai-wedstrijd met de daaraan verbonden modeshow in Goes. Het verslag van de kascom- missic werd uitgebracht door mej. v. d. Bruinhorst. De dames werd gevraagd zich te willen opgeven voor een uitwisseling die in mei zal worden gehouden met Borculo en Voor och in het voorjaar te beginnen bloemschfikcursUs. Na het zingen van het Zeeuws Volks - Het rapport is getiteld' „Ontwikke lingen van de bedrijfsorganisatie in de akkerbouw". De „commissie nieu we bedrijfssystemen in de land bouw" is in 1960 door de minister van Landbouw en Visserij ingesteld. De studiegroep akkerbouw werd in 1961 gevormd. NICOSIA. In Nicosia, waar het vrijdagmorgen evenals overal elders op het eiland rustig was, heeft de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, George Ball, voor de vijfde maal een onderhoud gehad met president Makarios. Oud kerkhof ontdekt ROTTERDAM, 14-2. Bij graaf werkzaamheden in een bouwput in het Tweede St. Janshof in Rotterdam is men gestoten op een aantal men selijke schedels en geraamten, op een diepte van 3.70 meter. De polïtiearts, G. F. C. W. Meij- boom, de directeur van het historisch museum C. J. du Rij van Beest Holle en het lid van de archeologische commissie van de gemeente Rotter dam, de heer C. A. A. de Graaf, heb ben een onderzoek ingesteld en zijn tot de conclusie gekomen dat het overblijfselen zijn van mensen die vermoedelijk rond 1647 op het oude St. Janskerkihof zijn begraven. Dit kerkhof was in 1635 als noodkerk hof, onder de naam Sint Maartens kerkhof, in gebruik genomen omdat in die tijd het aantal slachtoffers van pestepidemieën schrikbarend groot was. De gevonden menselijke resten zijn voorlopig naar het hoofdbureau van politie overgebracht. NEW YORK, 15-2. Naar schatting honderd miljoen Amerikanen kijken dagelijks naar televisieprogramma's, die hun door drie grote en verschei dene kleinere maatschappijen op de schermen van ruim zestig miljoen ontvangers worden voorgeschoteld. Ter vergelijking diene dat Japan wat het aantal televisietoestellen be treft op de tweede plaats staat met dertien miljoen stuks, op de voet ge volgd door Engeland met twaalf-en- een-half miljoen beeldonfvangers. De Amerikaanse televisie is „big lied door alle aanwezigen sloot de presidente deze geslaagde bijeen komst. De regering van Haïti heeft be kendgemaakt, dat zij de overeen komst met de Jezuïeten voor de toe lating van missionarissen van deze erde heeft opgezegd. Het akkoord dateerde van novembr 1958. HEILOO. De 47-jarige mevrouw A. M. A. van Diepen-Karndorp is in haar woonplaats Heiloo met haar bromfiets tegen een boom gereden. Zij is later in het Elisabetihzieken- huis in Alkmaar overleden. De Amsterdamse mevrouw Bos houwers, die al drie maanden in de Verenigde Staten vertoeft en daar al een twintigduizend km. per autocar heeft rondgereden, is vrijdag, samen met een Peruviaans paar, bij de echtgenote van president Johnson op de thee geweest na door het Witte Huis te zijn rondgeleid, dit ter inzet van het „Americans-at-home" pro gram in het kader waarvan de toe- ristendienst bekendheid wil geven aan het gezinsleven in Amerika. Buitenlandse officieren onder de Batoetsi? BONN, 14-2. - Een diplomaat uit Roeanda heeft vrijdag in Bonn ge zegd, dat drie Chinezen en een Tsjech hebben geholpen bij de op leiding van Batoetsi-benden, wier invallen in Roeanda tot hevige ge vechten hebben geleid. Onder op de Batoetsi buitgemaakte wapens had men voorts moderne Chinese en Tsjechische mortieren en machine geweren aangetroffen. De zaakgelastigde van Roeanda in Bonn, Kamali, zei op een persconfe rentie dat gevangengenomen Batoet- si-krijgers hadden verteld, dat zij onder buitenlandse officieren ston den. Kamali zei niet te weten of de Chinezen en de Tsjech als huurlin gen dienst doen of politieke motie ven hebben. Symposium over zand DELFT, 15-2. Ter opening van de viering van het veertiende lustrum heeft het Delft's studentengezelschap „Practische Studie" van de afdeling der weg- en waterbouwkunde aan de technische hogeschool een sympo sium gehouden over het onderwerp „zand". Voor dit symposium bestond oa. van de zijde van de aannemers wereld, rijkswaterstaat en provincie grote belangstelling. Het lustrum zal volledig in het te ken staan van de Deltawei'ken. Op het programma staan voorts een ten toonstelling over verschillende de tails van de Deltawerken en een feestelijke vaartocht door de Zeeuw se wateren. Het onderwerp van het symposium was onder meer gekozen omdat niet alleen bij Deltawerken, maar ook bij vele andere werken, zoals wegen bouw en stadsuitbreiding, zand het meest gebruikte materiaal is. ZANZIBAR. De nieuwe regering van Zanzibar zal bij constitutionele decreten de instelling van een grond wettige regering en wettelijk be stuur afroepen. Een Canadese pro fessor, Thomas Franck, die als raad gever van de nieuwe regering een bezoek van vier dagen aan Zanzibar brengt, heeft dit bekend gemaakt. MOSKOU. Ter .herdenking van de ondertekening van het Chinees-Rus sische vriendschapsverdrag heeft in Moskou een bijeenkomst plaats ge had, die slechts werd bijgewoond door minder belangrijke functiona rissen. business". Voor reclame die zij op de beeldschermen toelaten ontvangen de televisiemaatschappijen gezamen lijk bijna twee miljard dollar per jaar. Gemiddeld driehonderd recla- ineflitsen worden dagelijks over ver scheidene zenders de huiskamer van de Amerikaan binnengepompt. Hij heeft een „uitwijkmogelijkheid" van zeven kanalen, waaronder er één is die programma's met een opvoed kundige strekking en geen reclame uitzendt. Het station maakt geen winst en biedt zijn kijkers toneel, wetenschap, muziek en besprekin gen van internationale en nationale vraagstukken. x De Amerikaan kan praktisch dag en nacht televisie zien. Onlangs wer den op een dag elf films met nor male speël'duur vertoond. De oudste dateerde uit 1937. Er waren zes wildwestfilms bij. Drie rolprenten vingen na middernacht aan. D.E.L.-collecte Duiveland (Ingezonden) Evenals het vorig jaar zal ook in 1964 het Algemeen Sociaal Fonds ter bevordering van de Volksgezondheid „Dra'agt Elkanders Lasten" (D.E.L.), instelling van 'het Christelijk Natio naal Vakverbond (C.N.V.), weer een kollekte houden. Wij dachten dat het nauwelijks nodii'g zal zijn deze kol lekte in uw aller aandacht aan te bevelen. Zo langzamerhand; zijn wij er aan gewend' deze kollekte ieder jaar weer ite zien terugkeren. Voor degenen die zich misschien afvragen waarvoor de gelden, die door middel van deze kollekte bijeen worden ge bracht, zijn 'bes temd, willen wij gaar ne nog eens vertellen dat hiermede gezinnen worden geholpen 'die ten gevolge van ziekte in financiële moeilijkheden dreigen te verkeren. U kent ze misschien zelf wel in uw eigen omgeving. Ondanks het feit dat in de afgelopen jaren veel aan de lonen is gedaan, blijven deson danks zich telkens situaties voor doen, waarvan wij megen zeggen dat hulp hard nodig is. Deze hulp wordt geboden, mits de gel'den die ervoor nodig zijn, bijeen worden gebracht. U kunt op uw wijze meehelpen een stukje van deze, meestal on zichtbare nood, te lenigen. Stel daar om in de kollëkteweek -d'e kollektan- ten niet teleur!, maar geef met milde hand. U kunt ervan overtuigd zijn dat duizenden onbekenden met uw gave blij zullen zijn. Door uw gave brengt U blijdschap waar deze zo hard nodig is. Daarom bevelen wij de kollekte van „Draagt Elkanders Lasten" bij U allen aan! Deze kol lekte wordt gehouden van 17 tot 22 februari a.s. Bestuur D.E.L. - Duiveland München heeft onlangs alle tot nu toe vastgestelde programmapunten voor de viering van de honderdste geboortedag van Richard Strauss be kend gemaakt. Deze grote Duitse componist werd op 11 juni 1864 in de Beierse hoofdstad geboren en onderhield zyn leven lang nauw contact met zijn geboorteplaats. Dit was voor München, dat altüd zoveel aandacht aan zijn werk heeft ge schonken, aanleiding het jaar 1964 tot Richard-Strauss-jaar uit te roe pen. Evenals tijdens de viering van het 800-jarig bestaan in 1958 zal de Duitse kunststad ook bij deze gele genheid weer stralen van culturele glans en aantonen hoe rijk haar tra dities zyn. Als belangrijkste verjaarsgeschenk mag wel genoemd worden de stich ting van een „Richard Strauss-Insti- tuut". Dit instituut zal zich echter niet bezig houd'en met het verzame len' van historische documenten over leven en werk van de compo nist. Het zou wat dat betreft bij be nadering niet kunnen concurreren met het particulier archief van de familie Strauss in Garrruisch of met de verzameling van de Internatio nale Straus Vereniging in West-Ber. lijn. Taak van 'het nieuwe instituut zal veeleer zijn, de uitstraling van de werken van, Strauss vast te hou den. Daartoe zal 'het vanaf de stich tingsdag alle voorstellingen in de hele wereld' registreren en aan de hand van foto's, 'berichten en arti kelen de uitvoeringsstijl, interpre tatie en bezetting documenteren. Gegeven^ uit vroegere tijden, die men nog kan achterhalen, zullen eveneens in de 'Verzameling worden opgenomen. Verder zullen geluids banden, grammofoonplaten en alle óm dank verschenen werken aan de collectie worden toegevoegd. Zo zal dit instituut in staat zijn, décoront werpers, «dirigenten en vertolkers over d'e internationale Strauss-stijl en de variaties daarop te onderwij zen en 'bovendien de toneel- en mu ziekgeleerden waardevolle cultuur historisch materiaal ter 'beschikking te stellen. Opera Voer de liefhebbers van de Strauss- muziek zullen ongetwijfeld de opera voorstellingen- ih'et hoogtepunt vor men. Daar de verjaardag bijna het hele jaar gevierd wordt, 'brengt de Beierse Staatsopera iedere maand enige werken voor het voetlicht. Tij dens d'e Strauss-Festwochen, van 23 februari «toit ongeveer medio maart, zal men in; München in de gelegen heid zijn, bijna het gehele 'oeuvre te leren kenn'en. .Alleen „Die Liebe der Danae" zal! wegens overbelasting van de Staatsopera niet te ziien zijn en ook „Feuersnot" ontbreekt cp het programma. Dit werk zal echter wel door de televisie worden uitge zonden. De voorstellingen vinden plaats in het 'intieme Cuvilldés-Trea- ter udlt de Rococotijd, dat bijzonder BRUSSEL. Een wilde achtervol ging aan de Belgisch-Nederlandse grens 'heeft geleid tot de dood van een Belgische botersmök'kelaar. Bij een poging om te vluchten voor de Belgische douane verdronk hij in de modderige rietkant van de Schelde. Een tweede smokkelaar werd gear resteerd. Een vrachtwagen met 5.000 kilo Nederlandse boter werd in be slag genomen. Nasser over Arabisch- Israëlische botsing CAIRO, 15-2. - President Nasser heeft premier Chroesjtsjov meege deeld, dat hy instemt met het voor stel van de Russische premier om af te zien van geweld bij de regeling van territoriale- en grensgeschillen, zo schrijft het Egyptische blad „Al Ahram". Volgens 'de politieke correspondent van „Al Ahram" wijst president Nasser in zijn boodschap ook op de „onvermijdelijkheid van een Araibi- sch-Israëlisch'e botsing". Egypte was in het bijzonder geïnteresseerd om dat „uw constructieve voorstel on derscheid maakt 'tussen grensvraag stukken en het imperialistische ge vaar en bedreiging van vreedzame landen". President Nasser voegde er aan toe dat de Arabische wereld: on der een „imperiaidlstlische samenzwe ring" lijdt door de bezetting van een groot deel van Palestina. geschikt is voor wenken zoals „Ca priccio" en Ariadne auf Naxos" en het weer opgebouwde National-the ater, dat zal worden ingewijd met onder andere „Die Frau ohne Schat ten" in een nieuwe enscenering. Spe ciaal voor het Richard-Strauss-j aar werdt het lang niet meer gespeelde „Daphne" ingestudeerd. De Beierse radio heeft het plan, tijdens dit herdenkingsjaar alle Strauss-liederen op te nemen en uit te zenden- een unieke documenta tie. Daaraan worden waarschijnlijk alle koor- en muziekwerken toege voegd. Teneinde zoveel mogelijk in strumentale werken ten gehore te brengen, worden de concerten van de verschillende muziekverenigin gen zorgvuldig op elkaar afgestemd. ROME, 15-2. De Italiaanse minis terraad heeft een wetsontwerp goed gekeurd, dat in feite een einde maakt aan de verpachtingen, waarbij de pachter de helft van de oogst aan de verpachter moet afstaan, daar het verbiedt nieuwe contracten van der gelijke aard aan te gaan. Voor de lopende contracten wordt het deel van de oogst dat aan de pachter ten Ingezonden mededeling en nimmer ruw of schraal Tut'"''s" Hctmc-Gelei De E.G.K.S.-balans voor 1964 DEN HAAG, 14-2. De kolcnbalans voor 1964 van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal verwacht dit jaar 'een kolenverbruik van 257.8 miljoen ton in de gemeenschap, te gen een prodüktie van 227.5 min. ton. Het verschil van ruim 30 min. ton zal moeten worden ingevoerd. De voorraden bij de mijnen zijn sterk teruggelopen. Eind 1963 be droegen ze 11.1 min. ton. waarvan meer dan de helft van onbruikbare kwaliteit, tegen 16.6 min. ton een jaar tevoren. Ht t is thans al zeker, dat tijdens het feest concent van het Filharmo nisch Staatsorkest op 11 juni Lisa Delia Casa de „Vier letzten Lieder" zal zingen, Strauss' erfenis als lie- derencomponist. Verder zullen er talrijke voordrachten worden ge houden, terwijl in het Stadtmuseum in München een omvangrijke ten toonstelling ..Richard Strauss en zijn tijd" zeker vele bezoekers zal trek ken. Als aandenken aan het Strauss- jaar 1964 is een goudmedaille ont worpen. Op de voorzijde zal het pro fiel van de componist, op de rug zijde Daphne, die zichzelf verandert in een lauwerkrans .worden afge beeld. RICHARD W1LM goede komt op 58 procent vastgesteld in plaats van op 53 procent. De ver deling van de uitgaven tussen beide belanghebbenden blijft echter op een basis van elk 50 procent. Bovendien wordt de deelneming van de pachter in het beheer van de onderneming verzekerd. Op deze hervorming was tijdens de 'behandeling van het regerings programma, met klem aangedrongen door de socialisten, maar zij ont moette hevig verzet uit conservatie ve 'kringen, met name van d'e libe ralen. Verder werden nog wetsontwer pen door de ministerraad goedge keurd, die betrekking hebben op de reorganisatie van landbouwgronden eri die versnippering van gronden willen laten verdwijnen. Andere wetsontwerpen, die werden goedge keurd, voorzien in vaijstellingen van belasting ten gunste van de land bouw, cm deze te helpen de crisis te boven te komen, welke reeds vele jaren doormaakt. Ook heeft de ministerraad 'beslo ten tot opheffing van het bananen- monopolie, dat in 1935 onder -het fascistische bewind werd ingesteld om de verkoop van in de Italiaanse kolonie Somalilamd geteelde bana.- nen te verzekeren. Tijdens 'bijeenkomsten van de mi nisterraad in de komende week zal verder de laatste hand gelegd wor den aan een tweede reeks maatrege len, die in 'het bijzonder ten doel hebben de inflatoire druk te doen verdwijnen. 28. „En waag het nooit meer dit meisje te bedreigen!" Met deze woorden gooit Presto de kok van zich af. Langzaam draait deze zich om, terwijl Makoesjlah angstig wegkruipt achter Presto's rug. „Jij brutale kleine vlerk", sist de man. „Dacht jij mij de wet te kunnen voor schrijven omdat jc mij bij toeval in ccn goeie greep had? Het wordt tijd dat ik jou ccn lesje leer!" Achler zijn rug tast zijn hand in ccn openslaande kasten dan glinstert er eensklaps een mes in zijn grove knuist „Vlug, dc trap op!" schreeuwt Presto cn het meisje voor zich uitduwend, vlucht hij hét kombuis uit, terwijl hel hoongelach van. de kok hem in de oren klinkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6