DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKAANSE MINISTER ACHT OPLOSSING MOGELIJK Ij oen mensen met hongerdood bedreigd Frans-Duitse besprekingen in Parijs Ethiopië en Somalië Geen vervoer van Amerikaanse tarwe meer naar Rusland? dag groter De bedrijfs-auto- ten toonstelling Afrikaans vluchtelingenprobleem wordt met de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 februari 1964 120ste jaargang No. 19533 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 yur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Recreatieproblemen in raad Wester schouwen De kwestie-Cyprus Prinses Christine jarig Beeld van Java Een recente foto van H.K,H. prinses Christine die op 18 februari a.s. haar zeventiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot). LONDEN, 16-2. George Ball, de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, die in Londen over leg heeft gepleegd over de kwestie- Cyprus, heeft zondag voor zijn ver trek naar de V.S. verklaard erop te vertrouwen dat er een oplossing voor deze kwestie gevonden zal worden. Het overleg met de Britse ministers Butler en Sandys was zeer bevredi gend geweest en de V.S. en Engeland waren het volledig eens over de kwestie-Cyprus. In bevoegde Britse en Amerikaanse kringen wees men er zondag op, dat de Cyprische regering nog steeds wil, dat de Veiligheidsraad, tot wie zij zich gewend heeft, het garantiever drag van 1960 annuleert of neutra liseert. Zoals bekend geeft dit ver drag Turkije en Engeland en Grie kenland het recht eenzijdig in te grijpen op Cyprus. Annulering of neutralisering van dit verdrag is echter onaanvaard baar voor Engeland, omdat dan de Turkse minderheid op het eiland aan de genade van de Griekse meerder heid zou worden overgeleverd. En dit zou een militair ingrijpen van de Turken op korte termijn mogelijk maken, hetgeen de vrede in het Mid- dellandse-Zeegebied in gevaar zou brengen. Engeland en de V.S., zo zei men, zjjn er zich echter wel van bewust dat elke positieve oplossing van de kwestie ook aanvaardbaar voor de Griekse Cyprioten moet zijn. En dit was dan de reden geweest waarom Engeland een politieke om mezwaai heeft gemaakt. Het heeft De kerken en de ontwapeningsplannen GENÈVE, 16-2. De Wereldraad van Kerken meent dat de diverse landen meer moeten samenwerken bij de voorbereiding tot de ontwapening en niet zozeer eenzijdige ontwapenings plannen moeten indienen. Deze oovatting van de raad wordt uiteengezet in een verklaring, die zondag is geipubliceerd. De verkla ring Is aangenomen door de interna tionale commissie van de raad, die in Odessa bijeen is geweest. De re geringen, aldus de verklaring, nei gen ertoe te sitellen dat een ontwape ningsplan alleen maar aanvaardbaar is als het door bun vertegenwoordi gers is ingediend. Deze houding moet echter wijken voor een bereidheid om plannen op bun verdiensten te waarderen en voor zinvolle onder handelingen die kunnen leiden tot indiening van gezamenlijke voorstel len. Men moest elke 'kans aangrijpen cm van wedijver bij 'de bewapening te komen tot samenwerking bij de ontwapening. Britse vrouwen en kinderen verlaten Cyprus LONDEN, 16-2. Het Britse minis terie van landsverdediging heeft zondag meegedeeld dat in de ko mende daten een 1.200 vrouwen en '■:nderen. die deel uitmaken van ge- ~'nren van Britse militairen en bur gers op Cyprus, per vliegtuig naar Engeland zullen worden overge bracht. Hot betreft hier gezinsleden van Britten, die 'korter dan drie maanden op Cyprus zuil blijven. Vrijwilligers vredeskorps moeten weg uit Ghana ACCRA, 16-2. De regering van Ghana heeft besloten, niet langer gebruik te maken van de diensten van vrijwilligers van het Ameri kaanse vredeskorps als de huidige contracten zijn afgelopen, zo beeft dc Ghanese minister van onderwijs volgens een bericht in het regerings gezinde blad „Ghanaian Times" be kend gemaakt. Momenteel bevinden zich 139 vrij willigers in Ghana, van wie er 118 vwkzaam zijn bij het middelbaar onderwijs en 21 als geoloog. Hun Contracten lopen in juli 1964 en juli 1965 af. Ghana was bet eerste Afri kaanse land, waarheen (eind augus tus 1961) vrijwilligers van 'het vre deskorps werden gezonden. GOEDE DAG De Britse zanger-drummer Dave Clark heeft vrijdag 80 duizend gulden verdiend, of slechts 2.000 gulden minder rlan de jaarwedde van premier sir Alec Douglas-Home. Van een nieuwe grammofoonplaat van de 21-jarige ster werden f op de eerste dag ruim 250.000 f exemplaren verkocht. eerst veertien dagen vastgehouden aan een regeling van de kwestie bui ten de V.N. om. En nu heeft het zich dan gedeeltelijk geplaatst achter het zo koppig door president Makarios van Cyprus verdedigde standpunt, dat neerkomt op een verzoek om tussenkomst van de Veiligheidsraad. Vliegtuigen Ook zondag hebben weer buiten landse vliegtuigen, die men niet heeft kunnen identificeren, boven Grieks grondgebied gevlogen, zo is officieel SEMARANG, 16-2. - De waarne mend gouverneur van midden-Java, Soejono Atmo, heeft tegenover ver slaggevers verklaard, dat als gevolg van langdurige droogte en de ern stigste rattenplaag die deze provin cie ooit heeft gehad, ongeveer een miljoen mensen zich voor de hon gerdood zien gesteld. In provinciale ziekenhuizen en in klinieken worden op bet ogenblik 12.000 mensen voor de gevolgen van ondervoeding behandeld. Dit jaar zijn «reeds vijftig mensen tijdens hun behandeling voor de gevolgen, van de boniger overleden. Vijftienduizend landbouwersgezin nen hébben reeds bun verdroogde gronden1 in veraf gelegen gebieden in midden-Java verlaten. Thans trach ten zij in Semarang, de provinciale hoofdstad, bedelend 'iets te eten te krijgen. Midden-Java heeft van de rege ling dn Djakarta reeds „voedsel-dn- jekties" gekregen, doch volgens de ambtelijke zegslieden slechts 20.000 ton of een 'kwart van wat was toe gezegd. Vorig jaar werden van dé 160 kilogram rijst, die per persoon per jaar nodig zijn, slechts 58 kilo gram ontvangen. Zwakke kinderen In Semarang verdringen de bede lende mensen zidh in de straten en de9 nachtg zoeken zij dn groepen op de mairktpl'aatsen de voed'selstalle- tjes af. Vaak zijn 'kinderen te zwak om verder te gaan. De meesten van deze mensen zijn halfnaakt en voor het overige in vodden gekleed. In de afgelopen week cmoest de politie te hulp 'komen, toen er moeilijkheden dreigden 'bij uitdeling van kleding door het Rode Kruis. In het zuidoostelijk deel van mdd- UTRECHT, 17-2. Meer dan 250.000 vluchtelingen vonden sedert het ein de van de laatste wereldoorlog een nieuw vaderland via het vluchtelin genwerk van de Wereldraad van Kerken. De Verenigde Staten, Cana da, Australië en Nieuw-Zeeland wa ren de landen, die de grootste aan tallen vluchtelingen, praktisch uit sluitend Europeanen, de gelegenheid gaven een nieuw bestaan op te bou wen. Thans blijkt dat de laatste ja ren in Afrika een vluchtelingenpro bleem ontstaan is, dat met de dag in grootte toeneemt. Tienduizenden Angolezen zijn naar Kongo gevlucht, uit Roeanda vlucht ten ruim 30.000 Watoetsd's n«ajr Boe- roendi, Oeganda herbergt een 40.000 vluchtelingen uit Roeanda evenals enige duizenden Soedanezen. In Kon go vonden meer dan 10.000 Soedane zen een toevlucht, terwijl Tangany ika asyl verleent aan 14.000 Watoét- sa's u'it Rcean'da en 100.000 vluchte lingen uit Mozambique. Nog dagelijks groeit de stroom vluchtelingen, die uit Roeanda in de buurlanden Oeganda. Tanganyika en Kongo aankomen. Bij de reeds be staande, grote problemen is dus thans gekomen de zorg voor het op vangen van de vluchtelingen, een zorg. die boven de kracht van de Afrikaanse keiken 'dreigt uit te gaan. Honderden en duizenden mensen vluchtten naar 'de zendiitgsposten waar men probeert het allernoodza kelijkste voor hen te doen. Sedert 'het optreden van de Mau- Mau >:n Kenya is de kerken in Afri ka in toenemende mate om hulp ge vraagd in noodsituaties. Vele hulp programma's zijn reeds en worden nog uitgevoerd. Zo verlenen de bij de Wereldraad van Kerken aange sloten kerken momenteel nog uitge breide hulp in de vorm van voedsel, kleding eni 'gereedschappen aan de vluchtelingen in Oeganda, Tangany ika en Kongo. Dc verzorging van hen, die in nood verkeren, is uiter- in Athene bekendgemaakt. Het wa ren twee toestellen, die verdwenen voordat zij door Griekse jagers on derschept konden worden. Vrijdag vloog er een straalvliegtuig, naar wordt aangenomen een Turks, boven Kreta en zaterdag vloog er een toe stel over het eiland Euboea en een ander boven Kreta. De Griekse minister van defensie, Papanikolopouios, heeft inmiddels laten weten dat er drukker in de lucht gepatrouilleerd wordt nadat men de buitenlandse vliegtuigen had waargenomen. den-Java, dait het engst getroffen is, zijn slechts twee waterbronnen waar uiJt ongeveer 600.000 mensen hun be hoeften moeten puitten. Vaak moeten mensen meer dan dertig 'kilometer lopen voor een paar emmertjes. Bomaanslag in bioscoop te Saigon SAIGON, 16-2. Bij een bomaan slag in een Amerikaanse bioscoop te Saigon zijn zondag twee mensen om het leven gekomen en 48 gewond, van wie er zes in een ziekenhuis lig gen. Eén van de omgekomenen is een Amerikaanse officier van de mari niers, de andere - een Amerikaanse politieman - werd niet door de bom gedocrd maar door een schot im üe nek. Een terrorist zou de ingang van de bioscoop zijn binnengedrongen en de politieman hebben neergeschoten toen hij de bom wilde neerleggen. Vlak voor de ontploffing riep iemand „bukken". Deze kreet heeft waar schijnlijk het leven van velen gered. De bioscoop werd direct na de aan slag ontruimd. ADDIS ABEBA, 16-2. Ondanks de wapenstilstand zijn er zondag weer hevige gevechten uitgebroken op twee plaatsen aan de grens tussen Ethiopië en Somalië, zo heeft het Ethiopische ministerie van defensie meegedeeld. De strijd te Dolo en Vett begon korte tijd na zondagmiddag 12 uur, het tijdstip waarop het bestand zou ingaan. De Ethiopiërs beweren d'at de Somaliërs de wapenstilstand ge schonden hebben. aard een zaak, die zonder onder scheid naar religie of ras geschiedt. Een miljoen dollar Steeds omvangrijker sommen zijn nodig voor het opvangen 'en opnieuw aanpassen van de voortdurend gro ter wordende aantallen vluchtelin gen. Teneinde nu een adequaat ant woord te 'kunnen geven op de steeds dringender en groter woidende hulp aanvragen vanuit Afrika, heeft het uitvoerend comité van de afdeling bufijp verlening van de Wereldraad van Kerken1 te Genève besloten een' oproep te lanceren tot steun aan die vorming van een fonds van één mil- Een mazelen-epidemie .in het dorp Karand, in het westen van Perzië, heeft volgens persberichten 89 doden geëist. NEW YORK, 15-2. Hot machtige Amerikaanse vakverbond A.F.L.- C.I.O. heeft zicht zaterdagavond uit gesproken voor 'hét stopzetten van het storten van tarwe 'in schepen met de Sowjet-Umie als bestemming. Een woordvoerder van het vakver bond deelde mee, dat maandag een desbetreffende st'akinigsoproep tot de havenarbeiders zal worden gericht. Het A.F.L.-C.I.O. voer tals motieven voor zijn besluit aan, dat de con tracten betreffende de levering van tarwe aan de Sowjet-Unie Steun in houden voor de Russische economie en dat een onvoldoende hoeveelheid van de te leveren tarwe dom* Ame rikaanse schepen wordt vervoerd. PARIJS, 15-2. Bondskanselier Lud- wig Erhard van West-Duitsland en vqf.van zjjn ministers zjjn vrijdag in de Franse hoofdstad tweedaagse be sprekingen begonnen in het raam van het Frans-Westduitse vriend schapsverdrag. Naar in Westduitse kringen ver nomen wordt heeft Erhard vrijdag morgen met president De Gaulle on der meer gesproken over diens be leid ten aanzien van China. West duits e ambtenaren zeiden, dat West- Duitsland zeer veel belang stelt in joen dollar, speciaal ten 'behoeve van het vluchtelingenwerk in Afrika. Dit bedrag zal worden gebruikt voor: voedingsprogramma's, hervestigings- programma's, de aanschaf van hulp middelen voor de landbouw, de gees telijke verzorging, onderwijsmoge lijkheden. en medische verzorging. Via de Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelin gen in Utrecht is dit plan ook aan de met deze stichting in verbinding staande Nederland se kerken voorgelegd. Te zelfder tijd is ook het gironummer van de stichting 5261 open gesteld voor partikuliere giften. Beroep van Oe Thant NEW YORK, 15-2. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zaterdagavond tele- grafisdh een „zeer dringend beroep" gedaan op de regeringen van Tur kije, Griekenland en Cyprus af te zien van elke daad d'ie tot verslech tering van de toestand en verder bloedvergieten zou leiden. Hij ver zocht de regeringen al hun invloed aan te wenden om verder geweld te voorkomen en drong bij de leiders van de Cyprische Griekse en Turkse gemeenschappen aan op het tonen van het grootst mogelijke begrip. DEN HAAG. De vice-president van dc Raad van State van het Ko ninkrijk, dr. L. J. M. Beel, vertrok zondag voor een officieel bezoek naar Suriname en de Antillen. Sir Alec Douglas-Home, dc Britse minister-president, heeft in een uit gezonden televisie-interview ver klaard, dat premier Chrocsjtsjov's jongste boodschap aan hem aantoont dat de Russen niet bepaald uit z\jn op een vreedzame regeling voor dc kwestie-Cyprus. het oordeel van De Gaulle over de mate waarin zijn stappen met be trekking tot China en Zuidoost-Azië van invloed zullen zijn op de Rus sische politiek in Europa. De eerste reactie van West-Duitsland op de erkenning van Peking door Frank rijk was, naar bekend, zeer gereser veerd. Bondskanselier Erhard legde in zijn gesprek onder vier ogen met de Franse president de nadruk op de noodzaak van het behoud van de eenheid in het westelijke bondge nootschap. Verder werd van gedach ten gewisseld over de betrekkingen tussen Oost en West in het algemeéh en over de ontwikkelingshulp. Het is de tweede maal sinds Er hard in oktober j.l. kanselier werd, dat hij Parijs bezoekt. Het gesprek met De Gaulle duurde twee uur. De kanselier en de president ontmoetten elkaar vrijdagmiddag opnieuw in ge zelschap van hun ministers. Zaterdag hebben beide staatslie den o.m. de kwestie van grotere po litieke eenheid onder de zes landen van de E.E.G. besproken. De euthanasie-dokters in Duitsland HAMBURG, 16-2. De federale raad van de Westduitse orde van artsen gaat momenteel de juistheid na van beweringen van een 'groep voorma lige gevangenen uit de nazi-concen tratiekampen, volgens wel'ke vier-en -•twintig artsen die 'hebben deelgeno men aan de uitvoering van 'het euthanasie programma nu in west- Duitsland nog ongestraft hun beroep uitoefenen. Dit heeft dr. Fromm, voorzitter van de raad van 'de art senorde, in een door het blad „Die Welt" 'gepubliceerd interview meege deeld. Oijder het euthanasieprogramma werden, naar bekend, ongeveer hon derdduizend mensen - voor het me rendeel geesteszieken en personen die aan een ongeneeslijke ziekte le den en volgens het nazi-regime „waardeloos" waren - vermoord. AMSTERDAM, 16-2. De 47ste RAl ten toonstelling van bedrijfsautomo bielen, die zaterdag met het gebrui kelijk claxonconcert werd besloten, is in alle opzichten een succes ge weest. In totaal werd deze expositie bezocht door 141.451 personen, wel iswaar iets minder dan in 1962 (145.196) maar toen was de expositie een dag langer open. Maar vooral de exposanten zijn erg tevreden. Over het. algemeen zijn er goede verkoop resultaten geboekt. Voor de DAF bij voorbeeld lagen de resultaten 25 pro cent hoger dan in 1962. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Om hel vriespunt Verwachting tot dinsdagavond: Zwaarb ewolkt met vooral aanvan kelijk nog af en toe regen of sneeuw, later ook enkele verspreid voorko mende opklaringen; temperaturen om het vriespunt; aanvankelijk krachtige en langs de kust harde tot stormachtige, later tot matig af nemende wind, in hoofdzaak tussen noord en west 18 febr. Zon op 7.52, onder 17.57. Maan op 10.15, onder Eei-ste kwartier: 20 febr. te 14.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 18 febr. 6.20 v.m. 18.46 n.m. BROUWERSHAVEN 18 febr. 6.13 v.m. 18.31 n.m. Doodtij: 22 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-2. Het K,N.M.I. deelt mede: Ons land blijft in hert over gangsgebied tussen de winrteikou in noord-, midden- en oost-Europa en het zachtere weer boven zuidwest- Europa. Een depressie, die gisteren boven de Golf van Biscaye was ge legen, trekt nu door het overgangs gebied in de richting van noordwest Duitsland. Behalve regen veroor zaakte de storing in ons land ook ijzel en sneeuwval. Aan de voor kant van de storing drong zachtere lucht van Frankrijk tot west Duits land door maar om de achterkant stroomt nu via de Noordzee en En geland koudere lucht naar onze streken. De komende nacht zal de tempera tuur in de kuststreken om het vries punt schommelen, in het binnenland kan het kwik 'tot enkele graden on der nul dalen. Voor morgen overdag worden temperaturen om of iets 'bo ven het vriespunt verwacht. Ook de komende 24 uur zal de storing nog enige neerslag 'brengen, plaatselijk in de vorm van sneeuw. Mislukte vluchtpoging naar West-Berlijn BERLIJN, 15-2. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een poging, om een omstreeks 40-jarige vrouw in de kofferruimte van een auto van Oost-Berlijn naar het westelijke stadsdeel te smokkelen, mislukt. Reizigers deelde de Westberlijnse politie mee dat de vrouw bij de con trolepost werd ontdekt. Zij en de Westduitse bestuurder van de auto werden gearresteerd. Het proces tegen Jack Ruby DALLAS, 16-2. In Dallas, in de Amerikaanse staat Texas, begin vandaag (maandag) 16 uur Ned. tijd, de laatste fase van de voorbereiding tot 'het proces tegen de 52-jarige nachtclubeigenaar Jack Ruby, die er van wordt beschuldigd de vermoede lijke moordenaar van president Ken nedy, Lee Hervey Oswald, te heb ben doodgeschoten. Deze laatste fase houdt het aanwijzen van twaalf ge zworenen in. De verdediging heeft gesteld dat er in gdheel Dallas geen twaalf on partijdige juryleden te vinden zijn, en zij zal alles in het weiik stellen om dit te bewijzen. ANDERE HAND Een marine-officier in Guaya quil (Ecuador), Julio Luna Ve ra, gaat goed vooruit met de nieuwe hand, die hem is aan genaaid nadat hij de zijne bij een ongeluk verloren had-. Na een operatie die elf uur duur de was hij in het bezit geko men van een hand van een pa tiënt die juist in het zieken huis gestorven was. Plan van Wereldraad van Kerken •1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1