mnrmfli DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plannenen gedachten van V.V.V. Brouwershaven I LOONSVERHOGINGEN ZULLEN VIJF MILJARD VERGEN 'vanaf morgen Stijgende kosten van Hervatting „passengesprek" in Berlijn NA HEVIGE STRAATGEVECHTEN HET VUREN GESTAAKT M.i.v. 4 maart 1964 proefdraaien N.T.S. TUINMAN Zn. WAT UQT VI bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 februari 1964 120ste jaargang No. 19532 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakfeur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave.' N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: ingezonden mededeling Minister antwoordt Tweede Kamer over lonen en prijzen QQQQOQQQ I Totale loonkosten stijgen met bijna 15 proeent DEN IIAAG, 13-2. Tijdens het voortgezette debat over lonen en prijzen reageerde de minister van landbouw, de heer Biesheuvel, op vragen van de heer Vondeling over de prijzen van landbouwgronden. Ofschoon de statistische cijfers na het intrekken van de „Wet vervreem- ding landbouwgronden" niet vergelijkbaar zijn, meende de minister geen onevenredige prijsstijgingen te kunnen constateren, vooral ook, omdat het euvel van de zwarte prijzen, waarbij een bedrag onder de tafel werd be taald, zich niet meer voordoet. De stijging van de opbrengst van registratierechten is mede het gevolg van de grotere omzetten, die tevens wijzen op de gewenste grotere mo biliteit in de landbouw. De minister van sociale zaken en volksgezondheid bevestigde de in druk van de heer Roolvink (A.R.), dat de loonontwikkeling door de re gering noch door het georganiseerde bedrijfsleven is voorzien. Indei'daad hebben sociaal-psychologische facto ren een belangrijke rol gespeeld. Over 25 c.a.o.'s voor 565.000 werk nemers - zo becijferde minister Veld kamp, bedraagt de gemiddelde loon kostenstijging 11,6 °/o. In de loop van dit jaar komen de mutaties krach tens expirerende c.a.o.'s, krachtens die van sociale lasten en incidentele mutaties. Indien in de komende maanden de 11.6 procent niet overschreden wordt, Eerste Kamer bezorgd DEN HAAG, 13-12. Vele leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer zyn ernstig bezorgd over de financiële situatie, waarin de provincies verkeren. Dit bljjkt uit het donderdagavond verschenen voorlopig verslag van deze commissie over de begroting 1964 van het Provinciefonds. In het verslag wordt een overzicht gevraagd van de begrotingspositie der elf pro vincies ever de jaren 1960 tot en met 1964. „Een ongunstige financiële positie van de provincie is niet alleen schadelijk voor de uitvoering van provinciale middelen-werken, maar heeft ook directe consekwenties voor de gehele provinciebevolking", zo wordt opgemerkt. Naar het oordeel van enige leden van de commissie is een wijziging van de zgn. verdeel sleutel onontkoombaar, nu men in meer dan één provincie niet meer in staat is de begroting reëel sluitend over financiën provincies te maken en in andere provincies de begroting grote ovei'schotten ver toont. In het voorlopig verslag wordt met name aandacht geschonken aan de financiële positie van Zeeland en van Utrecht, die sommige leden met zorg vervult. dan zullen we aan het einde van het jaar op ongeveer 15 °/o gestegen loon kosten staan. De genomen maatregelen beogen het ontspannen van de arbeidsmarkt zonder daarbij de groei op essentiële wijze aan te tasten of in een moei lijk te keren recessie te raken. Wanneer de loonontwikkeling ern stige schade zou toebrengen aan onze werkgelegenheid, terwijl wij tegelij kertijd in een loon- en prijsspiraal geraken, dan zou weinig gewonnen en veel verloren zijn, aldus minister Veldkamp. Uit overleg kwam vast te staan, dat regering en georganiseerd bedrijfsleven dezelfde visie hebben op de economische consequenties van de loonoperatie. Men wil de ontwik keling zo dicht mogelijk bij het loon- akkoord houden. Teneinde overschrijding van het akkoord tegen te gaan, zijn additio nele maatregelen genomen. De minister van economische za ken, de heer Andriessen, verklaarde dat de loongolf in de bedrijven vier miljard zal bedragen, met inbegrip van de overheid vijf miljard gulden. De loonsom nam van 1960-1963 met gemiddeld twee miljard gulden per jaar toe. De risico's hiervan zijn te hoge be stedingen en te hoge prijzen, terwijl de concurrentiepositie inderdaad zal verzwakken, de werkgelegenheid zal verminderen en de groei zal ver traagd worden. BERLIJN, 13-2. De besprekingen tussen de vertegenwoordigers van het VVestberlijnse gemeentebestuur, Horst Korber en de Oostduitse staats secretaris Erich Wendt, over een mo gelijke passen-regeling voor West- berlyners, die op familiebezoek naar Oost-Berlijn willen, zullen de vol gende week in West-Berlyn worden voortgezet. De juiste datum van dit gesprek is nog niet vastgesteld Dit werd medegedeeld door een woordvoerder van de Westberlijnse senaat na terugkeer van Korber uit Oost-Berlijn, waar hij een onder houd met Wendt heeft gehad. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt, dat de Oostduitse regering aan West-Berlijn voor Pasen een zelfde passenregeling heeft voorge steld als voor de kerstperiode. Deze regeling zou dan kunnen gelden van 21 tot 30 maart. Ook voor Pinksteren zou Oost-Duitsland tot een zelfde re geling bereid zijn. Dit werd gezegd in een in Oost- Berlijn uitgegeven verklaring over het donderdag in Oost-Berlijn ge voerde onderhoud tussen Wendt en Korber. Hij verwachtte voor 1964 een te rugloop op de betalingsbalans van 1,5 miljard gulden, stijging 'van de uitvoer met 6 o en van de invoer met 11,5 °'o. Atlas-raket ontploft ROSWELL. Nieuvv-Mexico, 13-2. Op de vliegbasis Roswell in Nieuw- Mexico is donderdag een Atlas-raket in brand gevlogen en ontploft. De eerste berichten maken geen melding van gewonden. De raket, die in een ondergrondse opslagplaats stond, was niet voor zien van een atoomkop. Verbetering salaris van gezinsverzorgsters DEN HAAG, 13-2. Met terugwer kende 'kraoht tot 1 januari jl. zijn de salarissen van de gezinsverzorgsters en gezinshelpsters belangrijk ver hoogd. Tegelijkertijd is de subsidi ëring van de 'instellingen aan de ver hoogde salarissen aangepast. Over deze salarisverhoging waren de cen trale raad voor gezinsverzorging en de werknemersorganisaties het reeds eens geworden. Thans heeft de mi nister van maatschappelijk werk er haar goedkeuring aan gehecht. Het percentage van de salarisver hoging" loopt uiteen van 16,5 tot 32,3 voor gezinshelpsters en van 16,7 tot 42,6 voor geziinsverzorgsters. Dit ho ge percentage vindt zijn oorzaak in de adhterstand in de beloning van deze werknemers. Bij beide catego rieën is tevens het maximumsalaris verhoogd. Het woord „hotel" De omstandigheid dat de Fran sen het woord „hotel" ook ge bruiken voor een paleisachtig herenhuis, kan tot vreemde misverstanden leiden. In Ho tel Matignon", de ambtswo ning van premier Pompidou, is een brief ontvangen waarin een Westduitse jeugdorganisa tie vraagt of men er behalve logies ook een ontbijt kan krij- ken. Ook wil de organisatie weten, of er reductie wordt gegeven voor grote gezelschap pen. Vorig jaar kwam uit Po len een kaart met hetzelfde soort vragen. levensonderhoud Grieks-Turkse gevechten in Limassol (Cyprus) DEN HAAG, 13-2. De E.E.G.- commissie verwacht, dat de alge mene kosten van levensonderhoud in Nederland met 0,36 procent zul len stijgen door invoering van de gemeenschappelijke graanprijs vol gens het plan-Mansholt en dat de nidex van de kosten van het le vensmiddelenpakket een stijging van 1.20 procent zal vertonen. Het broed wordt 3 tot 4 procent duurder, varkensvlees 6.8 procent, eieren 7 procent en gevogelte 3.8 procent. Deze prijsstijgingen zijn cnliik hos?r dan die welke in andere gemeenschapslanden worden verwacht. Dit blijkt uit een studie die de E.E.G.-ccmmissie heeft laten maken mot 'het oog op de discussie in de E.E.G.-ministerraad over de nadeli ge gevolgen voor de consumenten In de gemeenschap van een Europese graanprijs, die het midden houdt tussen het hoge Duitse en het lage Nederlandse prijspeil. LIMASSOL, 13-2. De Britse com mandant van de gezamenlijke vre- desstrijdkrachten op Cyprus, gene raal Peter Young, heeft donderdag avond bekendgemaakt dat een over eenkomst tot staken van het vuren in Limassol is bereikt. In deze stad met een bloeiende wynindustrie en een bevolking van 38.000 Grieken en 8.000 Turkse Cyprioten, zijn donder dag in hevige straatgevechten onge veer 50 Griekse en Turkse bewoners van het eiland om het leven geko men, volgens welingelichte Britse militairen. Generaal Young zei m zijn vei kla ring dat hij vernomen had dat tien Turken zijn gedood en acht ern-t'g ge-wond. maar zei te vrezen dat het eigenlijke cijfer aan beide kanten veel hegor is. Engelse soldaten pa- tFouilleerden onderdagavond door de stad. waar alles rustig is. Tevoren had de luchtmaarschalk sir Dcn-is Barnett de evacuatie van Tweede televisie-liet: HILVERSUM, 13-2. De N.T.S. heeft minister Bot (onderwijs, kunsten en wetenschappen) toestemming ge vraagd de experimentele periode van het tweede programma op i maart te laten Ingaan. De experi mentele periode duurt tot 1 oktober 1964, cp welke datum het tweede televisieprogramma begint. De aanduiding experimenteel houdt o.m. in dat niet op vaste dagen zal worden uitgezonden en ook het aan tal zenduren per week telkens ver schillend zal kunnen zijn. De programma's tijdens deze pe riode zullen o.a. bestaan uit Euro- visieprogramma's. relays uil het bui tenland. speelfilms <?n ander film materiaal, zoals ■televisieseries. De verzorging van deze program ma's geschiedt zowel door de N.T.S. als door de omroeporganisaties. De planning voor de eerste uitzendweek vermeldt de volgende uitzendingen: Woensdag 4 maart - N.T.S.: speel film; vrijdag 6 maart - A.V.R.O.: Die Dubarry, operette van Millcicker; za terdag 7 maart N.T.S.: internatio nale zwemwedstrijden te Bremen. Deze uitzendingen zullen alleen ontvangen kunnen worden via de tweede televisiezender IJsselstein- Lopik, kanaal 27. 104 Britse gezinnen uit de Turkse wijk van Limassol bevolen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, George Ball heeft donderdagavond zijn plannen onverwachts gewijzigd en zal op Cyprus blijven, in plaats van naar Ankara te reizen, om vrijdagochtend opnieuw met president Makarios te spréken. Generaal Young sprak tot de vei*- slaggevers nadat hij bijna twee uur met de Cyprische minister van bin nenlandse zaken, Polycarpos Geor- gadjis, en de plaatselijke Turkse lei der. Ramadan Djemal, overleg had gepleegd. Voor zover hij kon nagaan werd na donderdagochtend kwart voor elf wel de 'hand 'gehouden aan hel str.'ken van 'het vuren. Hij kon nog niet zeggen welk deel van de Turkse wijk nu in handen van de Grieken is. Gedurende een deel van de don derdagmiddag kon men in de Turkse wijk van Limassol uitsluitend via een Britse radiowagen in contact ko men met de buitenwereld. De wijk was omsingeld door Griekse politie. De Turken hebben voor het opwer pen van barricaden zelfs gebruik ge maakt van balen meel, auto's en meubilair. Aartsbisschop Makarios Aartsbisschop Makarios, de presi dent van Cyprus, heeft naar uit of ficiële Amerikaanse kringen in Was hington na de Engels-Amerikaanse besprekingen verluidt, de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen aan vaard noch verworpen. Makarios zou George Bfill tegen-voorstellen go- daan hebben, die in Washington en Londen bestudeerd zullen worden. In een schrijven aan de voorzitter van de veiligheidsraad der V.N. heeft de Turkse vertegenwoordiger bij de V.N. gezegd, dat de Griekse politie in Limassol met de Griekse Cyprioten de Turkse wijk heeft tian- elke v/ovring kunnen wij cowi^ovtabel inlichten Woninginrichters Mol 1 9 Zierikzee Bij een Londense firma is voor een waarde van 2Vi miljoen gulden aan postzegels gestolen. De verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van 50.000 gtdden uitgeloofd voor aanwijzingen. Op de foto laat de directeur van de postzegelfirma, Allan Leverton, een fotokopie zien van een vel spoor wegzegels uit Nieuw-Zeeland. De twee rijen zegels recht (onderzijde foto) zijn normaal, de andere postzegels zijn misdrukken. gevallen, met mitrailleurs, bazooka's en mortieren. Deze „woeste aanval" had talrijke slachtoffers geëist, in het bijzonder vrouwen, kidneren en ouden van dagen. Slechts door in grijpen van Britse troepen van de gemenigde strijdkracht was aan de massaslachting een einde gemaakt. Strijd in Zuid-Vietnam SAIGON, 13-2. Zuidvietnamese re geringstroepen zijn donderdag in de delta van de Mekong tot actie over gegaan, niettegenstaande het bestand dat de communistische verzetsbewe ging ter gelegenheid van het nieuwe maanjaar eenzijdig had afgekondigd. Er werden tien opstandelingen ge dood en drie gevangen genomen. De regeringstroepen leden geen verlie zen. Ingezonden mededeling Schooljongen door auto gegrepen BREUKELEN, 13-2. Op de Nieuwe weg onder Breukelen is donderdag middag om vijf uur de 14-jarige P. Verhoef verongelukt toen hij op weg was van school naar huis. Hij fietste met een groepje schoolvriendjes en week daarbij plotseling naar links uit; waardoor hij gegrepen werd door een auto uit de tegenovergestelde richting. De jongen was op slag dood. „De berichten over de zogenaam de houw van een Russische militaire basis in Somalië zijn van elke grond ontbloot en worden verspreid door Afrikaanse kringen die de Sowjet- Unie vijandig gezind zijn", zo staat in een verklaring van 'het Russische persbureau „Tass" die donderdag door radio-Moskou werd omgeroe pen. WEERT. De vijfjarige Tiny van Rooy uit Grathem (L.) is donderdag avond om zes uur om het leven ge komen op de rijweg tussen Grathem en Keipen ten oosten van Weert. Zij werd bij hét oversteken gegrepen door een personenauto, bestuurd door een inwoner van Nederweert. en was op slag dood. Produktschap neemt aardappelen uit de markt DEN HAAG, 13-2. Het Produkt schap voor Aardappelen beeft be sloten, 25.000 ton Bintje-consumptie aardappelen van kleigrond aan te kopen tegen een prijs van f 8,- per honderd kg., exportkwaliteit in de sortering 40 tot 55 mm of grover af produktgebied. Deze maatregel wordt genomen om een verder 'inzakken van de te- lersprijzen tegen te gaan nu de ex port is beperkt, hetgeen volgens het prodU'Ictschap voornamelijk wordt veroorzaakt, door het grote aanbod van Franse aardappelen tegen zeer lage prijzen. De door het produktschap aan te kopen aardappelen zullen voor vee voeder worden bestemd. De aardappelsituattie is onlangs dn 'het landbouwschap ter sprake ge weest.. De voorzitter van de hoofd afdeling akkerbouw van dit schap, de heer Muntinga, zegde toen toe pogingen le zullen dben opdat, het produktschap het hem voor marlet- orden ingsdbel einden beschikbaar staande 'bedrag van vier miljoen gulden geheel of gedeeltelijk zou ge bruiken om de moeilijkheden te ver lichten. Het produktschap heeft nu dus twee miljoen beschikbaar ge stold. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Koopmans goed (6 is eb en vloed. 9) Lichte vorst Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking en geen neerslag van betekenis; in het noor den en oosten van het land van nacht overwegend lichte vorst en morgenmiddag om het vriespunt, el ders vannacht lichte vorst lot tem peratuur om het vriespunt en mor genmiddag temperatuur enkele gra den boven het vriespunt; overwegend matige wind tussen zuid en oost. 15 febr. Zon op 7.58, onder 17.52. Maan op 9.14, onder 20.12. 16 febr. Zon op 7.56, onder 17.54. Maan op 9.35, onder 21.31. 17 febr. Zon op 7.54, onder 17.56. Maan op 9.54, onder 22.50. Eerste kwartier: 20 febr. te 14.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 15 febr. 4.35 v.m. 17.05 n.m. 16 febr. 5.12 v.m. 17.37 n.m. 17 febr. 5.45 v.m. 18.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 febr. 4.22 v.m. 16.38 n.m. 16 febr. 5.00 v.m. 17.12 n.m. 17 febr. 5.35 v.m. 17.51 n.m. Springtij: 15 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-2. Het K.N.M.I. deélt mede: Oceaanstoringen bralden hun invloed uit over Frankrijk en hel Middellandse zeegebied. Als gevolg daarvan blijft in onze streken de luchtaanvoer overwegend uit ooste lijke richting. Wolkenvelden zullen de nachtelijke afkoeling wat tempe ren. waarbij de komende nacht op de meeste plaatsen niet meer dan lichte voi*9t zal voorkomen en in de mid dag temperaturen om of even boven hot vriespunt. Uit de bewolking van de storingen boven Frankrijk valt hier en daar wat neerslag, maar dn ons land is neerslag van betekenis on vva a rsohi j nl ij k In Zweden, midden- en oost-Euro pa vriest 't nu streng met tempera turen van 15 tot 20 graden onder nul. Daarentegen bleef het kwik in het grootste deel van Engeland en Frankrijk de afgelopen nacht boven het vriespunt. Samenhangend met deze temperatuurverdeling zullen in het noordoosten van het land de temperaturen lager blijven don in de zuidelijke provincies. P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1