DE ZIERIKZEESCHE COURANT LOON- EN PRIJSPOLITIEK IN DE TWEEDE KAMER Nu weer grote postzegelroof in Londen Onderhandelingen in delicaat stadium DE MUMMIE VAN ROME Geen herhalingsoefeningen in La Courtine Prinses Irene huwt in Nederland Don Carlos bezocht Franco bilt GEEN BELGISCH-NEDERLANDSE GRENS MEER NA 1970? De positie van het Gemeentefonds ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 februari 1964- 120ste jaargang No. 19531 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Het einde van tweehonderd jaar henrtvaart Minister wijst op samenhang van eeonomiën Goedkope eieren in Duitsland DEN HAAG. 12-2. In hel kader van het door de Tweede Kamer ge- hcuden lonen- en prjjzendebat heeft de minister van financiën, de heer VVitteveen, gewezen op de grote snel heid waarmede heden ten dage de eeonomiën op elkaar reageren. De samenhang is zeer nauw ge werden en het overleg over een ge zamenlijke kores In 't conjunctuur beleid is zeer noodzakelijk. Het gaat er om een globaal evenwicht tussen vraag en aanbod te bereiken. In ons land is het streven daarop gericht. Aangezien aan het begin van het jaar de spanning op de arbeidsmarkt na de in de herfst genomen maatre gelen nauwelijks minder waren ge worden, besloot de regering tot de onderhavige extra maatregelen over te gaan. De particuliere investerin gen dreigden te groot te worden, de bestedingen zouden onder invloed van loonstijging groter worden en de positie van de betalingsbalans dreigde te ongunstig te worden. Het orogressie-effekt van loon- en in komstenbelasting zal de consumptie afremmen. De verdere prijsontwik keling is voor de komende maanden nog niet te overzien. Verwacht effekt De schorsing van de vervroegde afschrijving', het gedeeltelijk schor sen van de investeringsaftrek, die ook van invloed zijn op de inkom sten- en vennootschapsbelastingen zullen, naast vijf procent temporise ring van de overheidsinvesteringen tot na 1 oktober, alsmede de krediet beperkingen en de hogere aanbeta ling bij afbetaling, hun effekt niet missen. Unilever onder Indonesisch beheer DJAKARTA, 12-2. Woensdag is officiëel medegedeeld, dat Unilever in Indonesië onder beheer is gesteld van het Indonesische ministerie van volksindustrie. Het ministerie had besloten het beheer over de maat schappij op zich te nemen nadat de werknemers d'e vorige maand1 had den geprobeerd Unilever over te nemen. Op het personeel is een be roep gedaan het werk gewoon voort te zetten, opdat de produktie kan worden gehandhaafd. De meeste Britse en gedeeltelijk Britse planta ges in Indonesië staan nu onder een of andere vorm van staatstoezicht. De minister stipuleerde, dat on danks het stijgen van prijzen strikt de hand zal worden gehouden aan het niveau van beperking der over heidsinvesteringen. Het temporiseren van investerin gen van gemeenten en provincies blijft, evenals voor het rijk, vijf pro cent op jaarbasis, die later mag wor den ingehaald. Leningen voor de wo ningbouw mogen niet boven het vast gestelde leningplafond per provincie uitkomen, maar binnen het raam hebben woningbouwleningen voor rang. Minister Witteveen waarschuwde tegen speculaties inzake aanpassing van de wisselkoers. Zulks kan alleen bij ernstige structurele storingen en dan nog alleen na internationaal overleg, gezien het streven naar een gezamenlijk conjunctuurbeleid. LONDEN. 12-2. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een ben de inbrekers in Londen zich meester gemaakt vna een collectie van twee miljoen postzegels ter waarde van een miljoen gulden, waaronder zeer zeldzame. Deze succesvolle inbraak, gepleegd in Londeris deftige wijk West End, bij een bekende postzegelhandel, is kennelijk (het werk van een bijzon der goed georganiseerde bende. Na eerst de toegangsdeur tot de kan toorruimte van de firma te hebben geforceerd, sneden zij met acetyleen branders twee 'brandkasten open, waarin de 'kostbare 'buit werd be waard. De nachtwakers van 'het ge bouw, waarin de firma gevestigd is, merkten tijdens hun ronden niets van wat er gaande was. Met het oog op de mogelijkheid, dat de dieven zullen trachten de zegels zo snel mogelijk naar het bui tenland te krijgen, lis Interpol inge schakeld en 'in alle Britse havens TWEEDE KAMER Vragen over pensioenen DEN HAAG, 12-2. De Tweede-Ka merleden Smallenbroek (A.R.P.) en Kieft (A.R.P.) hebben de minister van binnenlandse zaken schriftelijk vragen gesteld naar aanleiding van het feit, dat vermoedelijk 20.000 ge pensioneerden wachten op uitbeta ling van de verhoging van hun pen sioen i.v.m. de pensioenmaatregel 1963. Voorts vragen zij of de minister maatregelen heeft getroffen, waar door het mogelijk is dat de verho ging der pensioenen 1964 tegelijk met de uitbetaling van het pensioen over het eerste kwartaal 1964 betaalbaar gesteld wordt. Indien dit niet zo is, kan, gelet op de stijgende prijzen, ook in de sector van de eerste levensmiddelen, tijdig een voorschot verleend worden van tien procent, zo vragen zij. Tevens vragen zij de minister een uiteenzetting te geven van de oor zaak van de bestaande achterstand. De kwestie-Cyprus NICOSIA, 12-2. De onderhande lingen met de Cyprische autoriteiten zyn woensdag in „een zeer delicaat stadium" gekomen, aldus een woord voerder van het Britse hoge commis sariaat in Nicosia. Een gezaghebbende Grieks-Cypri sche woordvoerder verklaarde, dat het nieuwe Brits-Amerikaanse voor stel zeer weinig verschilt van het eerste voorstel dat in deze netelige kwestie is gedaan. De woordvoerder noemde het jongste voorstel onaan vaardbaar. Het hield geen rekening met de eis van Cyprus, dat de vreemde politiemacht voor het hand haven van de orde onder mandaat van de Veiligheidsraad staat. De woordvoerder zei dat het voorstel in hoofdzaak gaat over een hergroepe ring van "de twee gemeenschappen op het eiland. Hij noemde dit on aanvaardbaar omdat het neerkwam op een deling van het eiland. In Limassol zijn woensdag schoten gewisseld tussen Turken en Grieken. Twee Turken en een Griek zijn daarbij gesneuveld. In de namiddag werd men het eens over een staken van het vuren. ROME, 12-2. - De mummie van een naar schatting ongeveer achtjarig meisje die - zoals gemeld - bjj graafwerkzaamheden op een plaats genoemd de „Rode grot" ten noorden van Rome werd ontdekt, zou uit Egypte naar Rome overgebracht kunnen zjjn en mogelijk was het een dochter van een in Egypte wonende romcinse functionaris, aldus is op een door deskundigen gegeven persconfe rentie gezegd. Gezien het feit van de balseming - waarvoor behalve eucalyptus cck nog ten andere geurige substantie is gebruikt - en de bewerking van de marmeren kist waarin de mummie zich bevond, schijnt het een kind van een zeer welgestelde familie van rond het jaar 150 na Christus te zijn geweest. De mummie is 120 centimeter lang en was gewikkeld in doeken van negentig procent linnen en tien procent katoen, typisch Egyp- lisch materiaal. De gouden oorringen, halssnoer en vingerring zijn van romein.se makelij. Het haar is zwart en de vingers, met de nagels, zo goed geconserveerd dat men er vingerafdrukken van zou kunnen nemen. Bepaalde strepen op de beenbottcn, op röntgenfoto's waarneembaar, zouden van rachitis (Engelse ziekte) afkomstig zyn. Dt doodsoorzaak was overigens niet vast te stellen en men was niet van plan sectie te verrichten. een verscherpt toezicht ingesteld. Tot de buit behoort een vel van 104 misdrukken van vorig jaar in Nieuw-Zeeland uitgegeven Spoor wegpostzegels van 1 9. 9. De waarde van dit vel wordt op 100.000 gulden geschat, verder vijf zegels van Sier ra Leone van een pond sterling, met een 'geschatte waarde van 8.000 gul den. De verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van 50.000 gulden uit geloofd. Don Carlos heeft geen Spaans diplomatiek paspoort MADRID, 12-1. Van de zijde van het Spaanse ministerie van buiten landse zaken is woensdag verklaard, dat Don Carlos niet over een Spaans diplomatiek paspoort beschikt en dat men niet weet of hy in het bezit is van een gewoon paspoort. Intussen blijft de nationaliteit van Don Carlos het onderwerp van tal rijke perscommentaren dn d'e Spaans se hoofdstad. Tegen de hoofdredac teur van het monarchistische dag blad „A.B.C.", Lucas de Tena, zul len administratieve maatregelen ge troffen worden in verband met een artikel, waarin hij schreef dat Don Carlos een Franse edelman is en uit dien hoofde niet als een Carlistische pretendent voor de Spaanse troon kan worden beschouwd. In de Spaanse grondwet staat, dat alleen een Spanjaard van konink lijke bloede voor bestijging van de Spaanse troon kan worden aange wezen en waarnemers verbazen zich erover dat Don Carlos, als hij Span jaard is, geen diplomatiek paspoort heeft zoals alle andere prinsen en „grandes" in Spanje. Een advocaat, Vernon Berrange, die die belangen vertegenwoordigde van de weduwe van een in zijn cel opgehangen neger, heeft zich diins- diag oh Pretoria tijdens het vooron derzoek naar de doodsoorzaak terug getrokken. Bij carnavalsfeesten in Buenos Aires zijn bij verscheidene ongeluk ken zeventien mensen om het leven gekomen. Een aantal gevangenen probeerde te ontvluchten en er de den zioh verscheidene ontvoeringen van jonge meisjes voor. DEN HAAG, 12-2. Er zullen dit jaar geen herhalingsoefeningen in het Franse La Courtine worden ge houden. Vorig jaar ging er nog een brigade van de ondersteuningsstrijd- krachten naar het Franse oefen terrein, maar-dat zal dit jaar dus niet het geval zijn. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor een veld postdetachement, maar dat gaat maar om enkele mensen. Vorig jaar waren er zo'n 5000 „herhalers" in La Courtine. Er worden wel herhalingsoefenin gen in Nederland1 gehouden, zij het op veel kleinere schaal 'dan vorig jaar. Als meldingsplaatsen voor deze „herhalers" zijn aangewezen Nun- speet en Oldebroek (voor de 'artille rie). Verder zal er in het najaar nog wat mobilisabel personeel worden opgeroepen voor het deelnemen aan een commandopostOefening in initer- geallieerd venband. Meer dan vorig jaar het geval' was zull'en tweedaag se 'besprekingen worden gehouden met commandanten en officieren uit de staven van zelfstandige een- DEN HAAG, 12-2. Het kerkelijk en burgerlijk huwelijk van prinses Irene met Don Carlos zal in Neder land worden gesloten. Over plaats en datum van het huwelijk zijn op dit ogenblik nog geen bijzonderhe den te geven. Dit heeft de minister president, mr. Marijnen, dinsdag avond in de Tweede Kamer meege deeld. heden. De desbetreffende reserve- offïeieren zullen, een uitnodiging krijgen om op basis van vrijwillig heid twee dagen in dienst te komen. In het algemeen geldt dat de her halingsoefeningen die er komen niet vallen in de maand augustus, uitgezonderd een afdeling artillerie, een genieveldJcompagnie wat perso neel van de veldpost en enige offi cieren van de technische 'dienst. In 1964 zal voorts personeel van de ter- ritoriale eenheden voor herhaling onder d'e wapenen worden geroepen MADRID, 12-2. Het Spaanse staats hoofd, generaal Franco, heeft woens dag de verloofde van prinses Irene. Don Carlos ontvangen. Volgens wel ingelichte kringen duurde de audiën tie sledhts een vijftal minuten en was zij van proitocolaire betekenis. Eerder was door waarnemers op gemerkt dat prins Carlos generaal Franco waarschijnlijk bijzonderhe den zou verstrekken over zijn ver loving met prinses Irene. Het ge sprek van woensdag wordt daarvoor eohter van te korte duur geacht. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woensdag meegedeeld da't gezinsleden van dfe militairen die dienst doen op de Amerikaanse ba sis Guantanamo op Cuba, daar voort aan niet meer naar toe zullen wor den gezonden, evenmin als burger personeel. De eierenstop voor Duitsland is op geheven, hetgeen betekent, dat de Duitse huisvrouw nu verse eieren kan kopen voor een voor haar uit zonderlijk goedkope prijs. De stapels „Frische Hollandische Eier" vormen dan ook een gewilde blikvanger in de Duitse warenhuizen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De man is dikwijls de spie gel van zijn werk, de vrouw het werk van haar spiegel. WAT W DE DEN HAAG, 12-2. Het zal zeker nog een jaar of vyf duren voor de lange rijen vrachtauto's kunnen ver. dwijnen die dagelijks het voortbe staan van een Nederlands-Belgische grens - ondanks jarenlange Benelux samenwerking - accentueren. Dit blijkt uit het zevende jaarverslag van (de drie iBenflttux-regeringen aan de raadgevende interparlemen taire Beneluxraad, het Benelux-par. lement waarin Nederlandse, Belgi sche en Luxemburgse afgevaardig den zitting hebben. Dit parlement komt volgende week vrijdag en zaterdag in Den Haag bijeen en zal dan o.m. een ontwerp verdrag tot wederzijdse bijstand bij d'e heffing van omzetbelasting e.d. op 'het goederenverkeer aan de on derlinge grenzen behandelen. Door dit verdrag zal deze heffing van de grens naar de importeur in ihet bin nenland worden verplaatst. Voor hot verdrag door de nationale parlemen ten is goedgekeurd en na proefne ming met 'het nieuwe stelsel alge meen kan worden toegepast, zullen zeker nog wel vijf jaar verlopen, al dus het verslag. Deze termijn zal men tevens ge bruiken voor het tot stand brengen van een Benelux-douanegebied. waarbinnen de geüniformeerde dou ane-documenten kunnen worden ge bruikt, zodat voor alle of vrijwel alle prodhkten de douaneformalitei ten aan d'e onderlinge grens kunnen worden afgeschaft, zo verklaren 'de drie regeringen. Voordien za'l echter ook nog een oplossing moeten wor den gevonden voor de verdeling van de douaneredhten die aan de buiten grenzen van het Beneluxgebied ge heven worden. De regeringen zeggen in hun ver slag toe, dat zij intussen zullen blij ven streven naar verdere vereen voudiging en versnelling van de douanebehandeling aan de onderlin ge grenzen. DEN HAAG, 12-2. „Het optimis me van de regering inzake de feite lijke begrotingspositie van de ge meenten, vormt een scherp contrast met de sombere verwachtingen van o.m. de Raad voor de gemeentefi- nancicn, van de colleges van Gede puteerde Staten en van de gemeen ten. Dit wordt opgemerkt in het voor lopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting 1964 van het ge meentefonds. In hel verslag zeggen vele leden 'het te betreuren, dal nog steeds geen duidelijk beeld is ver kregen van de werking van de fi nanciële verhoudingswet 1960. Ge vraagd op welke wijze de regering zich voorstelt aan de gemeenten vol ledige compensatie 'te verschaffen voor de loonsverhogingen en welk uitgangspunt daarbij zal worden ge kozen. De vcrfijnüigsbesliuten In het voorlopig verslag woixlt aangedrongen op de indiening van een wetsontwerp, er toe leidende da t de datum van afloop van de garan tie-uitkeringen uit het gemeente fonds aan de zg. garantie-gemeen ten naar een later tijdstip dan 1 ja nuari 1966 wordt geschoven Vele le den van de commissie, die wijzen op de h.'i. onvoldoende voeding van het gemeentefonds („zoals de situatie thans is kan worden gesproken van potverteren") vragen de regeringom welke redenen zij meent voor de huidige situatie de verantwoordelijk heid te kunnen dragen. Aangedron gen wordt ook op een spoedige af kondiging van de aangekondigde verfijningSbesluiten. Met betrek- ging tot de wegenfinanoieringswet wordt in het verslag de vraag ge steld, of de .eventuele schade uit de vertraging in de totstandkoming van deze wet zou kunnen worden opge heven of 'beperkt door 'het geven van voorschotten aan de gemeenten. Lichte tot matige vorst Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met opklaringen, maar plaatselijk wolkenvelden; zwakke tot matige oostelijke wind; in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, morgenmiddag temperatuur om het vriespunt. 14 febr. Zon op 7.59, onder 17.50. Maan op 8.52, onder 18.55. Nieuwe maan: 13 febr. te 14.01. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 14 febr. 3.59 v.m. 16.26 n.m. BROUWERSHAVEN 14 febr. 3.45 v.m. 16.00 n.m. Springtij: 15 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-2. Het K.N.M.I. deelt medte; in de afgelopen nacht is de wind in om» land oostelijk gewor den, hetgeen tot gevolg had dat kou de 'lucht uit Oost-Europa ons land •begon binnen te stromen. In het noorden en oosten van het land viel de vorst in. Het vroor er vanmor gen omstreeks 5 graden. In Duitsland en Denemarken kwam plaatselijk 10 graden vorst voor. In Zweden was de vorst zeer streng. Zelfs in het zuiden weid hier en daar meer dan 20 graden vorst ge meten. Het hogedrukgebied dat ons de oostenwind bezorgde, lag vanmor gen voor de Deense kust. Het werd boven Scandinavië enigszins aange tast door een kleine storing die van Noord-Noorwegen komt. Veel gro tere luchtdrukdalingen kwamen ech ter voor in Zuid-Ierland, Zuidwest- Enge land en de omgeving van de Golf van Biscaye, Ze hangen samen met het front van een depressie ten westen van Ierland en dringen nog verder West- Eurooa binnen. Tengevolge hiervan zal de wind bij ons iets toenemen uit oostelijke richtingen. De aanvoer van koude lucht wordt hierdoor nog iets versterkt, In de komende nacht moot, daarom lichte tot matige vorst worden verwacht. Het blijft droog weer. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1