DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prinses Irene kreeg fraaie ring Het verlovingsfeest Minister-president Marijnen voor t.v. Vorstelijke familie maakte rondvaart door Amsterdamse grachten De levensgeschiedenis van prins Carlos Russisch-Amerikaanse samenwerking op wetenschappelijk gebied &,LT Nationalistisch China verbreekt betrekkingen met Frankrijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 februari 1964 120ste jaargang No. 19530 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Duivelandse waterschapszaken aan de orde Prinses Irene geniet geen staatsinkomen c DEN HAAG, 10-2. Prinses Irene geniet zoals bekend geen staatsin komen. Engelse kranten hadden bericht, dait de prinses door haar huwelijk met prins Hugo haar jaarlijkse toe lage uit de schatkist zou verliezen. Van de vier prinsessen geniet al leen prinses Beatrix een jaarlijks staatsinkomen van 300.000 gulden. Zoals bekend, geniet de koningin een jaarlijks staatsinkomen van twee en een half miljoen gulden en prins Bemhard een inkomen uit de schat kist van 300.000 gulden. AMSTERDAM, 20-2. Prinses Irene heeft maandag van haar verloofde don Carlos een schitterende gouden ring cadeau gekregen. Tijdens de verwelkoming van de familie van don Carlos op Schiphol toonde prin ses Irene deze ring vol trots voor het eerst aan koningin Juliana. De ring heeft een doorsnede van onge veer anderhalve centimeter. De kern ervan wordt gevormd door een rode robijn van een centimeter door snee. Daarom heen is een krans van kleine briljantjes gelegd. Prinses Irene was met deze ring, die zij la ter ook aan de leden van de familie de Bourbon toonde, kennelijk zeer in haar schik. SOESTDIJK, 10-2. Maandagavond is op paleis Soestdijk in intieme familiekring de verloving gevierd van prinses Irene en dbn Carlos de Bourbon. Naast de wederzijdse oud'ers waren hierbij aanwezig de moeder van prins Bernihard, prinses Armgard, de z.usters van .don Carlos, de prinsessen Marie Therese, Cecile en Marie des Neiges en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina. Vandaag t.v.-reportage over Kamerdebatten li.a.v. Irene's verloving HILVERSUM, 11-2. Heden, dins- dag 11 februari, zal de N.T.S. vanaf 13.00 uur een rechtstreekse repor tage uit de Tweede Kamer verzor gen van de te verwachten discussie over de brief die de minister-presi dent met betrekking tot de verloving van prinses Irene aan de voorzitters van beide Kamers heeft gericht. Een samenvatting van deze N.T.S.- reportage zal vanavond tussen 19.30 en 20.00 uur worden uitgezonden. Vader stak zijn dochter met broodmes ZEIST, 10-2. De Zeister politie heeft in de naCht vain zaterdag op zondag de vijftigjarige magazijnbe heerder J. C. J. D. uit Zeist aange houden en ingesloten. Hij had zijn 21-jarige dochter enige steken met een broodmes toegebracht. De man had zidh opgewonden, omdat zijn dochter een half uur later thuis was gekomen dan was afgesproken Het meisje kreeg steekwonden in de bor9t en in de schouder. Ook ver wondde zij haar handen itoen zij haar vader het scherpe mes afnam. Hét slachtoffer is ter verpleging in hét Zeisiter ziekenhuis opgenomen. Zo zaten prinses Irene en haar ver loofdeDon Carlos, maandagmiddag in de open sportwagen van de prinses, toen zij op Schiphol de fa milie van Don Carlos ophaalden. Prinses Irene's verloving DEN IIAAG. 10-2. Dc minister president, mr. V. G. M. Marijnen, heeft maandagavond om half acht een toespraak voor de televisie ge houden. „Dat prinses Irene nu verloofd is, veawult ons allen met grote vreugde. Ook de regering wenst het jonge paar hartelijk geluk. Het kabinet voegt hieraan1 toe warme woorden van gelukwens tot onze koningin, tot de Prins der Nederlanden en tot de prinsessen. De weg naar dit geluk is voor het jonge paar geen effen baan geweest. Er waren moeilijkheden, moeilijk heden die ziCh voor iedere verloving kunnen voordoen, maar die bij vor- tenkinderen nu eenmaal direct in de openbaarheid komen en daardoor soms eimstiger schijnen dan zij zijn Nu zijn de moeilijkheden overwon nen. Gelukkig. Nu viert Nederland feest. Wij hebben het jonge, geluk kige paar in ons midden en ons volk verwarmt zich aan deze jonge lief de. De koninklijke ouders hebben steeds gezegd', dat hun kinderen het verlangen van hun hart zouden mo gen volgen. Welnu, Irene heeft dat verlangen gevolgd. Het was voor haar ouders en ook voor ons, al's regering, niet gemak kelijk om deze verloving van een prinses uit het koninklijk gezin op de meest juiste wijze voor te berei den en aan te kondigen. De bericht geving van Spanje uit, waardoor de verwarring steeds groter dreigde te worden, heeft de regering met zorg vervuld. Zij heeft de ernst van dit alles niet onderschat en dienover eenkomstig gehandeld. De troonopvolging De regering acht het om verschil lende redenen juist, dat de mogelijk heid komt te vervallen, dat de prin ses krachtens de Grondwettelijke bepalingen inzake de troonopvolging tot de Nederlandse troon geroepen zou kunnen worden. Dit stemt ook volkomen overeen met de wens van de prinses. Natuurlijk spijt 'het. ons, dat daardoor de mogelijkheden tot troonopvolging in het Huis van Oranje verminderen. Wij hebben nu nog maar één wens, ons aller wens, nd. dat onze prinses Irene en haar verloofde, don Carlck, samen gelukkg worden. Wij verheugen ons reeds op de vreugdevolle dagen van Uw huwe lijk, koninklijke hoogheden en ver binden daaraan reeds thans de wens, dat de band van U, prinses Irene, met het koninklijk gezin en met de volkeren van ons koninkrijk een hechte zal blijven1. Dat Gods zegen op uw verloving ruste. J PARIJS, 10-2. - Don Carlos Hugo, prins van Bourbon-Parma, is op 8 april 1930 te Parys geboren. Hy is de oudste zoon van prins 4 J Xavicr en prinses Madeleine van Bourbon-Parma. Voor haar huwe- l(jk heette zy prinses Madeleine van Bourbon-Bussct. Prins Carlos heeft een jongere broer, prins Sixtus Henri, en vier zusters, van wie één ouder is dan prins Carlos. Die oudste, prinses 4 Maric-Francoise, is in januari 1960 gehuwd met prins Eduard van J Lobkowycz. De andere zusters zijn de prinsessen Marie-Therèse, 4 Cecile en Marie des Neiges. 4 Dc prins heeft in Parys gestudeerd. Hy diende in de Franse 4 strijdkrachten. Hy reist veel en heeft een grote belangstelling voor dc luchtvaart. 4 Hy woont op het ogenblik by zyn vader op het familiegoed te 4 J Lignières, in het departement Cher in midden-Frankryk. Hy houdt zich daar bezig met het ontginnen van gronden. 4 4 De 75-jarige prins Xavicr wordt door bepaalde groepen Carlisten J in Spanje beschouwd als de enige, die rechten op de Spaanse troon 4 4 kan doen gelden. Met het oog op dc leeftyd van prins Xavier ziet J men in de genoemde Carlistischc kringen prins Carlos als de echte 4 troonpretendent. 4 Prins Xavier is een broer van wijlen ex-keizerin Zita van Oosten- 4 ryk en prins Felix van Luxemburg, gemaakt van groothertogin 4 J Charlotte. 4 Prins Xavier was in de tweede wereldoorlog officier in dc Franse 4 verzetsbeweging. Hij heeft enige tyd doorgebracht in het concen- tratickamp Dachau. 4 J* Don Carlos is reserve-kapitein van liet Franse leger en heeft zyn opleiding gehad aan de cavallerieschool van Saumur. Hy is lid van dc vliegclub van Moulins, evenals zijn zusters Cecile 4 en Marie Therèse, die net als hun broer van de vliegsport houden. 4 Leden van de vliegclub deelden mee dat dc prins heeft deelgenomen 4 aan internationale valschcrmwedstrijdcn. 4 Prins Carlos heeft niet alleen in Parijs, maar ook in Groot-Brit- 4 tannic, nl. aan de universiteit van Oxford, en in Duitsland gestu- J deerd. Hy studeerde onder meer politieke wetenschappen. Verder 1? volgde hy een cursus aan een Duitse bank. 12 febr. Zon op 8.03, onder 17.46. Maan op 7.53, onder 16.25. 13 febr. Zon op 8.01, onder 17.48. Maan op 8.25. onder 17.38. Nieuwe maan; 13 febr. te 14.01. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 12 febr. 2.40 v.m. 13 febr. 3.22 v.m. BROUWERSHAVEN 12 febr. 2.30 v.m. 13 febr. 3.09 v.m. Springtij: 15 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-2. - Het. K.N.M.I. deelt mede: de regen die vanmor gen in 'het gehele Hand viel, werd veroorzaakt door 'het front van een depressie, waarvan de keiin 'boven het) zuidelijk gedeelte van de Oost zee fliag. Rond dé depessie zelf viel op vele plaatsen sneeuw. Aangezien de luchtdruk boven Noord, en Midden-Scandinavië stijgt: en in West-Europa noig voortdurend daalt, moet verwacht worden dat de zeer koude lucht morgen tot dichtbij het noordoosten van on® land zal doordringen. Het front dat. nu boven on® land ligt zal vooral in het zuiden van. het land nog enge tijd regen veroorza ken. Elders zijn enkele opklaringen mogelijk. Wanneer de koude lucht het noord oosten van het land bereikt zal de temperatuur daar beneden het vriespunt, lcomen. Elders zal de temperatuurdaling nog 'gering zijpi. 15.02 n.m. 15.45 n.m. 14.40 n.m. 15.20 n.m. AMSTERDAM. 10-2. De boottocht die de vorstelijke familie maandag tegen het vallen van de avond door de Amsterdamse grachten en over een gedeelte van het Y heeft ge maakt, is een groot succes geworden De gasten van onze koninklijke fa milie bleken grote belangstelling te hebben voor de vele historische bij zonderheden, die mr. P. Mijksenaar in het Frans vertaalde over de hui zen op de route Amstel, Herengracht Brouwersgracht, Singel. Oude Zijds Voorburgwal, Grimburgwal en Ro- kln. Op verzoek van prinses Bea trix werden de gasten niet vermoeid met al te veel cijfermateriaal over Amsterdam. Het verloofde paar zat hand in hand aan een tafeltje met de belde moeders. Vooral prins Xa vier zei Amsterdam een prachtige stad te vinden. „Het is net Venetië" was zijn commentaar. Burgemeester van Hall overhandigde aan boord don Carlos een fotoboek van Am sterdam, waarmee de immer glim lachende prins bijzonder ingenomen was. Prins Berrïhard zag er aan boord nauwlettend op toe dat zijn aanstaande schoonzoon niets te kort kwam. ..Wil je nog een glas wijn Carlos", vroeg de prins. Don Carlos gebruikte aan boord een glas wijn en een glas s'herrv. De bewoners van de woon schepen in de Herengracht, waar voor de buitenlandse gasten bijzon dere belangstelling hadden, waren zeer verrast toen het hoge gezelschap plotseling op enkele meters langs hun huiskamerramen voorbij voer. „Carlos de Bourbon" Langs de grachten werd de rond vaartboot „Pax" door vele jeugdige Amsterdammers op de fiets gevolgd. In de boot brandde een gaskachel omdat de namiddag vrij kil bleek te zijn. Alle aanwezigen tekenden het gulden boek van de rondvaartrede- MOSKOU, 11-2. - Dr. Harrison Brown, secretaris van de Ameri kaanse Academie van Wetenschap pen, onderhandelt in Moskou over een uitbreiding van de contacten met de Russische Academie van We tenschappen. Volgens dr. Brown is inkrimping van de oorlogsindustrie in de Ver. Staten en in de Sowjet-Unie moge lijk, zonder dat schade aan de econo mie wordt berokkend. Er zouden grote bedragen vrijkomen om b.v. het levenspeil omhoog te brengen van de mensen in de armste gebie den van de wereld. Met betrekking tot het staken van alle proeven met kernwapens stelde dr. Brown Amerikaans-Russische onderzoekingen voor, teneinde ma nieren te vinden om zwakke kern explosies waar te nemen. Dr. Brown sprak zijn voldoening uit over de samenwerking tussen Russische en Amerikaanse natuur kundigen bij het oceanisch onder zoek. Deze samenwerking zou tot alle takken van de wetenschap uit gebreid kunnen worden. Noordelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk plaatselijk nog enige regen, voornamelijk in het zuiden van het land, later van het noorden uit enkele opklaringen; overwegend matige wind uit noordelijke richtin gen; iets lagere temperaturen, maar in het noordoosten van het land da ling van de temperatuur tot om het vriespunt. rij. De verloofde van prinses Irene tekende met „Carlos de Bourbon". Hot hoge gezelschap ze>i grorte be wondering te hebben voor de niet te vermoeien persfotografen die voort durend de „Pax" probeerden in te halen. Enkele persfotografen 'hadden zelf een raceboötje gecharterd maai de rijkspolitie te water hield hen op ruime afstand. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft maandag bekend ge maakt dat een bepaald aantal arbei ders op de basis Guantanamo op Cuba zal worden ontslagen en dat een nieuwe fabriek voor drinkwater binnenkort za'l worden geïnstalleerd. Familie vail Don Carlos in Nederland Gewonde in grot SWANSEA, 10-2. Artsen zijn er met veel moeite in geslaagd een gewonde jongeman te be reiken die op omstreeks 200 m. van de ingang is opgesloten in de Llethryd Swallett grot bij Swansea (Wales). Men werkt thans plannen uit om de jongeman ,de 20-jarige Ho ward Butler, uit de grot te ha len na het opblazen van rots gedeelten of het boren van een vertikale schacht, zoals enige tijd geleden bij de redding van de mijnwerkers in Len- gede is geschied. Maandag 'werd overleg gepleegd met Duitse deskundigen. De artsen hebben Butler, die een gebro ken been en gebroken ribben heeft, inmiddels bloedtransfu sies toegediend en pijnstillende middelen gegeven. TAIPEH, 10-2. - Nationalistisch China heeft maandag besloten zijn diplomatieke betrekkingen met Frankrijk onmiddellijk te verbreken. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken, waarin dit wordt meegedeeld, beschuldigt Na tionalistisch China de Franse rege ring ervan de verhouding tussen de beide landen volkomen bedrogen te hebben door haar besluit diploma tieke betrekkingen met Peking aan te knopen. De regering op Formosa handhaaft haar aanspraken op het vasteland en haar verzet tegen een politiek van erkenning van „twee China's". Zij spreekt de hoop uit dat de verbre king d-'er betrekkingen geen nade lige invloed zal heben op de tradi tionele vriendschap tussen de vol keren van China en Frankrijk. De nationalistisch-Chinese rege ring is van mening dat Frankrijk door de erkenning van Peking de eenheid en de belangen van de vrije wereld heeft geschaad. Maandagmiddag zijn de familieleden van Don Carlos, de verloofde van prinses Irene, aangekomen op Schip hol, waar zij door het verloofde paar en de Nederlandse koninklijke familie werden verwelkomd. - Op de foto v.l.n.r. op het platform: prinses Beatrix, Don 'Carlos, prinses Cecilia, prinses Irene, Donna Magdalena, prins Bemhard. en koningin Juliana. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's >5 Borgen geeft zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1