Prinses Irene der Nederlanden vindt de man van haar hart DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vreugdevol einde van week vol onzekerheid Prinses Irene maakt verloving bekend Het verloofde paar voor de foto-lenzen WAT UGT PE bilt Generale Synode Hervormde Kerk over geloofsovergang van prinses Irene ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 februari 1964 12üste jaargang No. 19529 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) 1,25 per stuk. In dit nummer: Tankstation aan Grachtiveg te Zierikzee DEN HAAG, 9-2. Aan alle verwarring, onzeker heid, tegenstrijdigheden en onbehagen zelfs, is een gelukkig en verlossend einde gekomen. H.K.H. prin ses Irene Emma Elisabeth, prinses der Nederlanden, heeft zich verloofd met Don Carlos Hugo,, prins de Bourbon Panna. Twee mensen vonden elkaar in liefde en eindelijk was er voor Nederland weer tijd voor het sprookje. Arm in arm stond prinses Irene en haar toekomstige gemaal voor het witte paleis Soestdijk, nadat zij hun verloving hadden bekendgemaakt. Nederland reageerde spontaan. Vlaggen werden uit gestoken en grote menigten dromden samen voor liet paleis om uiting te geven aan hun vreugde dat een koningskind de man van haar hart had gevonden. In eerste instantie werd de verlo ving bekend gemaakt door de vader en moeder van prinses Irene's ver loofde. Prins Xavier de Bourbon Parma en prinses Magdalena maak ten het heugelijke feit bekend te Madrid. De verloofde zoon ontving van zijn vader de titel hertog van Madrid. De tekst van het officiële commu niqué luidde als volgt: ..Hunne koninklijke hoogheden Don Xavier en Magdalena de Bour bon, graaf en gravin van Molina, hebben het genoegen de verloving bekend te maken van hun zoon Carlos, hertog van Madrid, met prin ses Irene der Nederlanden". Vaiulaag vlaggen uit DEN HAAG, 9-2. In verband met de verloving van H.K.H. prinses Irene zal heden, maandag 10 februari van alle rijksgebouwen de vlag met oranjewimpel worden uitgestoken. Dit deelt de R.V.D. mede. Een woordvoerder van de Carlis tische beweging, die Carlos, hertog van Madrid is toegedaan (de bewe ging staat het koningschap in Spanje voor), heeft medegedeeld, dat naar oerzoachting het huwelijk tegen het einde van april of begin van mei zal plaats vinden. Bekendmakingen Op de persconferentie wei-d ook het woord gevoerd door de heer José Maria Valien te, hoogleraar in de rechtswetenschap, die in 1945 wegens zijn Carlistische activiteiten in de gevangenis werd geworpen. De heer Valiente deelde mede, dat ge neraal Franco, het Spaanse staats hoofd, en dé 'heer Esteban Bilbao, voorzitter van het .Spaanse parle ment, waren verwittigd van de ver loving. Hij deelde voorts mede, dat generaal Franco van de situatie op de 'hoogte was gehouden door de Nederlandse koninklijke familie, de ouders van prins Hugo en prinses Irene zélf. Prins Xavier de Bourbon zal de hoven van Europa van de ver- SOESTDIJK, 9-2. H.K.H. prinses Irene deelt mede: „In de afge- lopen weken zyn vele gissingen gemaakt omtrent mijn toekomst- plannen. Ik betreur, dat het my niet eerder mogelijk is geweest de daarover gerezen onduidelijkheid en de daaruit voortvloeiende spanningen weg te nemen. Van harte hoop ik dat u van mij wilt aannemen, dat ernstige redenen van particuliere aard hieraan in de weg stonden. Mjjn moeder heeft in haar radiorede van 4 februari j.I. u gezegd, dat ik haar die middag heb medegedeeld, dat een verloving, waar- Ijl op ik mij had verheugd, geen doorgang zou vinden. Gelukkig kan ik u thans zeggen, dat de gerezen moeilijkheden geheel zijn weggenomen. Ik ben blij u te kunnen aankondigen mijn Ijl verloving met prins Don Carlos Hugo de Bourbon, hertog van Madrid. Ons voornemen is binnen afzienbare tyd in het huwelijk te treden, .j. Ik zal hier niet blijven wonen. U moet niet denken, dat dit een af- scheid zal inhouden. In heb hier een gelukkige jeugd gehad in mijn ouderlijk huis en ik heb ook uw liefde zo dikwijls en zo sterk .j. ondervonden, dat ik u daarvoor niet alleen heel dankbaar ben, maar u de verzekering geeft, dat ik graag nog dikwijls in uw midden zal zijn, omdat Nederland altijd dezelfde dierbare plaats in mijn Ijl hart zal blijven innemen". IRENE H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden voegen hier het volgende aan toe: Ijl „Wü willen aan wat onze dochter Irene aan u heeft medegedeeld toevoegen, dat wij ons van gapser harte verheugen in het geluk van haar en haar aanstaande man en dat onze beste wensen hen steeds Ijl zullen vergezellen". Mededeling minister-president aan Kamervoorzitters Ijl De minister-president, minister van algemene zaken, mr. V. G. M. Marijnen, heeft aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede .j. Kamer der Staten-Generaal de volgende mededeling doen toe- jij komen: „Ik moge u hoogedelgestrenge mededelen, dat hare Koninklijke Ij. Hoogheid prinses Irene het voornemen heeft officieel haar verloving jij aan te kondigen met Zijne Koninklijke Hoogheid prins Don Carlos Hugo de Bourbon. Hare Majesteit de Koningin en Zjjne Koninklijke jjj Hoogheid de Prins der Nederlanden hebben mij medegedeeld, dat jij zij zich met dit voornemen ten volle hebben verenigd, •j* De prins De Bourbon deelde mjj mede, dat hy ieder beroep, dat op j:j hem als prins van zijn Huis zal worden gedaan, zal opvolgen met alle consequenties daarvan. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene zal zich, na haar huwc- jij lijk, met haar echtgenoot in het buitenland vestigen. De prinses heeft aan de regering doen weten, dat het haar wens Ijl is, dat geen wetsvoorstel tot het verlenen van toestemming voor het j:j door haar aan te ganc huwelijk by de Staten-Generaal zal worden ingediend. Op grond van voormelde omstandigheden heeft de re- Ijl gering besloten de indiening van een wetsontwerp als vorenbedoeld niet te bevorderen". loving in kennis stellen, zo deelde de heer Valiente verder mede. Intussen betekent de verloving van onze j)rinses Irene een uiterst op wekkende gebeurtenis, die echter enigermate overschaduwd wordt door het feit dat de prinses met de keuze van deze huwelijkspartner af stand doet van haar recht op erfop volging op de troon der Oranjes. Politieke figuur Don Carlos Hugo is zelf een poli tieke figuur en het staat dan ook reeds vast dat het hoge paar zich niet in Nederland, maar in het bui tenland zal vestigen. Waar precies is nog niet bekend, maar gedetailleer der 'berichten over de heugelijke ge beurtenis zullen nu wel niet lanig meer op zich laten wachten. Van daag heerst er vreugde in het lan'd over het feit dat een prinses van Oranje de man van haar hart heeft gevondén. Het fiere rood, wit en blauw tekent 'deze wat grijzige fe bruaridagen met vreugd'e en luister. Er is weer tij'd voor vreugde in de kring van het koninklijk gezin; er is ook vreugde en dankbaarheid in de harten van het Nederlandse volk. SOESTDIJK, 9-2. Om precies half vijf zondagmiddag verscheen Hare Koninklijke Hoogheid prinses Irene met haar verloofde, prins Don Car les Hugo deBourbon Parma, op het achterbordes van het paleis Soest dijk, teneinde de vele binnen- en buitenlandse persfotografen, came ramensen van film en televisie hun lang verwachte en zo fel begeerde opnamen te laten maken. Wie verwacht had d'at het ver loofde pa ar stil op het bordes zou 'blijven staan om zodoende de foto grafen hun werk te laten 'doen, om daarna weer vlug din het pales te verdwijnen, wist niet wat hem of haar overkwam. Vrolijk laehënd li'ep het paar -gearmd; op dé wach tenden toe. Ongedwongen wandel den zij tussen de fotografen en ca meramensen door, die ihu-n schade inhalend na vele dagen wachten, tientallen platen achter elkaar scho ten. De prinses, gekleed in een lichtblauw deux-pièce, onderging deze fotografe na a n valgerouti- n'eemde.r dan haar verloofde, die, al hoewel hij zeer vriendelijk lachte en wuifde, toch vooral' dn -het 'begin ietwat beduusd keek naar al die op hem gerichte foto-, film- en televi siecamera's. Onder aanhoudend' geklik en ge snor van foto- en film of t.v.-came- ra's liep het verloofde paar itot bij de vijver, waar het enkele ogen blikken bleef poseren. Uit d'e kamér van prins Bemhard' keek prinses Margriet belangstellend naar het fo tograferen va-n haar zuster en a-s. zwager. Begeleid' dbor functionaris sen van de R.V.D. 'liep het paar d'aar- an naar het paleis, waar het dn do „sttuczaal" (zo genoemd vanweg 'de prachtig gestucadoorde plafonds) ncgmaals zou poserem Geduld beloond In de oker kleurig- marmeren stuc- zaal 'hing een gemoedelijke sfeer. De lach op het gelaat van de prinses en 'het tevreden-gelukkige gezicht van de prins werden nogmaals door de camera-mensen gevangen om in kleuren en zwart-wit in bioscoop, op televisie en tin tijdschriften over de gehele wereld nogmaals miljoe nen harten te verwarmen. Tienduizenden belangstellenden die op de weg bij d'e Wekken van de paleistuin waren samen-gestroomd', zagen hun wachten beloond': het jonge paar verscheen niet alleen op het grote bordes, maai* daalde af na'ar de tuin om een wandeling te maken. De fotografen konden hun hart ophalen, ze raakten zo geest driftig aan het werk, dat zij elkaar wel eens 'hinderden. De marechaus see moest echt wel goed opletten en van tijd tot tijd' 'tot kalmte ma nen. De prinses en. de prins bleven lachend met elkaar praten. De on gedwongenheid van hun optreden voor het publiek achter de hekken manifesteerde zich toen prins Don Carlos Hugo zijn arm om zijn ver loofde sloeg. De menigte jubelde en liet oorverdovend van haar geest drift blijken. Het verkeer in de omgeving van het paleis Soestdijk .stond stil. Dui zenden 'automobilisten hadden zo maar 'hun wagen in 'een kilometers lange Me achtergelaten orn zich bij dé jubelende -toeschouwers aan de paleishekken te voegen. De wandeling, die ongeveer een kwartier duurde, werd door prinses en prins besloten rn'et een pose op het bordes, terwijl d'e juichenden- werden toegezwaaid en een applaus van de cameramensen. DEN HAAG. In januari nam de geregistreerde arbeidsreserve van mannen toe van 37.432 tot. 39.330. De bezetting van aanvullende werlcge- legenheidsobjecten steeg met ruim 1.300 en kwam daarmee op 3.187. Derhalve steeg het aantal werkloze mannen met ongeveer 500 tot 36.143. Aldus een mededeling van het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid. Grote drukte bij paleis Soestdijk SOESTDIJK, 9-2. Tienduizenden hebben zondag getracht een glimp van prinses Irene en haar verloofde, prins Don Carlos Hugo de Bourbon Parma, op te vangen. Uit alle delen van het land kwamen zy met auto's, bussen, maar ook op de bromfiets. Een echtpaar uit Raalte was 's mor gens al om zeven uur op de brom mer gestapt om - zoals zij zeiden - eens te zien wat voor Spaanse jon gen dat nu wel was. De drukte was het grootst dfrect na het middaguur. Tegen kwart over vier kwam het verloofde paar naar buiten, om te poseren voor fotogra fen en cameramensen van de televi sie en de filmjournaals. Een enorm gejuich ging op uit de menigte, die weliswaar niets kon zien, maar in de kleine figuurtjes in de verte op het bordes van het paleis, toch de prinses en haar verloofde meende le herkennen. Vele fotografen, die op Soestdijk ontboden waren om daar de eerste foto's van het verloofde paar te ma ken, raakten vast in enorme auto files. Door een onjuiste verkeersre geling in Soestdijk groeide de file auto's tussen Bilthoven en Soestdijk aan tot minstens tien kilometer. Om de vijf minuten werden enkele wa gens doorgelaten. De automobilisten, die om vier uur in Bilthoven waren, bereikten eerst om half zes Soest dijk. Romance begon in juli MADRID, 9-2. De romance tussen prinses Irene en prins Hugo schijnt serieus te zijn begonnen in juli jl. Dit 'heeft iemand uit de omgeving van de prins zondag in Madrid ver klaard tegenover een redacteur van het persbureau Reuter. Zowel d'e prins als prinsse Irene woonden in Pamplona toen een stie rengevecht bij. Prins Hugo werd luid toegejuicht toen de toeschou wers hem zagen. De vader van de prins staat namelijk in deze streek bij zijn aanhangers beken'd als „El Rey („De Koning"). Toen prinses Irene zag, wait de oorzaak van het gejuich was, wuifden zij en de prins elkaar toe. Laiter, aldus dezelfde zegsman, zouden de prinses en prins elkaar in Parijs hebben ontmoet en in de 'herfst bracht de prins ver scheidene korte bezoeken aan Ne derland. Nederland luisterde naar t.v.-reportage DEN HAAG, 8-2. Het Nederlandse volk in spanning gehouden door het steeds wisselende nieuws der laatste dagen, heeft helaas niet via het te levisiebeeld. kunnen meeleven met de intocht en de aankomst van prin ses Irene en prins Hugo van Bour bon Parma. Al deden de technici van P.T.T. verwoed hun best om een verbinding tussen de reportagepost voor paleis Soestdijk en de zender tot stand te brengen, het lukte niet dit alles in zo kort tijdsbestek te re aliseren. Een onvermijdelijk gevolg mede van de overrompelende stroom van gebeurtenissen. De Nederlandse kijkers konden slechts kijken naar een vast beeld: U luistert naar onze verslaggever in Soestdijk" en derhalve bood hun t.v.-toestel niet meer dan hun radio apparaat. Maar desondanks konden zij dan „ooggetuige" zijn van het enthousiasme van een opdringende menigte van mogelijk 5000 a 6000 mensen, die zich door niets en nie mand lieten weerhouden, de paleis tuin binnenstormden, lenzen van ca mera's deden vallen, kabels vertrap ten, en de auto's met de vorstelijke personen zodanig insloten, dat zij slechts voetje voor voetje vooruit konden komen. Temidden van al dit enthousiasme en deze verwarring, waartegen de politie begrijpelijkerwijs niet opge wassen bleek, ivas tekenend de kreet van de enkele reporter, die aan het woord was: „Ik weet niet of er nog verbinding bestaat en of u mij nog hoort, op ons intern circuit blijkt nog slechts één camera te werken honderden en honderden mensen stormen op dit moment de paleistuin binnen Dit nummer bestaat uit 4 pagina's In het leven wordt vaak be ter komedie gespeeld dan op hel totzeel. Zwaar bewolkt Verwachting tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige x-egen of motregen en later enkele opklaringen; matige tot krachtige wind tussen noordwest en noord; minder zacht. 11 febr. Zon op 8.05, onder 17.44. Maan op 7.14, onder 15.18. Nieuwe maan: 13 febr. te 14.01. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 11 febr. 1.52 v.m. 14.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 febr. 1.45 v.m. 14.04 n.m. Springtij: 15 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen weekeinde stroomde voortdurend zachte lucht naar Nederland. Dit geschdeddb met noordwestelijke winden, die werden veroorzaakt d'oor een krachtig ho- gedru'kgeb'ied 'boven Engeland. On dertussen neemt het hogedrukgebiéd nu wat in betekenis 'af, terwijl tege lijkertijd een actieve depressie voor de 'kust van Noorwegen zijn invloed over Scandinavië in zuidoostelijke richting uitbreidt Het front ervan beweegt over de Noordzee naar het zuiden en zal Nederland de komen de 24 uur voorbijtrekken. Dit 'kan gepaard gaan met enige regen of motregen, terwijl daarna melt noordelijke winden drogere en minder zachte lucht zal worden aan gevoerd. Prins Hugo in Parijs geboren Een officiële woordvoerder van de Carlistische beweging heeft het ge rucht tegengesproken, volgens wel ke de prins de Franse nationaliteit zou hebben. Hy is in Parijs geboren, maar hy is een Spanjaard, aldus de heer Padilla, die voorts uiteenzette, dat de titel van Hertog van Madrid, die aan prins Hugo is verleend, in de plaats komt van de titel „Hertog van San Jaime", die prins Hugo tol dusverre voerde. De heter Valiente, hoofd-afgevaar- digd'e van 'de Cariistische 'beweging, verklaarde, dat „de verloving van de prins reecls zeer lange tijd S's voorbereid". Deze spreker, die wan neer hij over de vader en de moeder van prins Hugo sprak, het steeds had „over onze koning" en „onze koningin" onderstreepte de vreugde van dfe ouders van prins Hugo over d'e verioving. Wat de nationaliteit van prins Hugo betreft, van Franse zijde in Den Haag wordt nadrukkelijk ver klaard, dat 'hij Fransman is. Men verzocht het A.N.P. prins Hugo niet een Spaanse prins, maar een Franse prins te n'oemen. DEN HAAG, 8-2. Het moderamen van de Generale Synode der Neder landse Hervormde Kerk heeft na het bekendworden van het toetreden van H.K.H. prinses Irene tot de R. K. Kerk aandachtig de aspecten van deze gebeurtenis onder ogen gezien. Het moderamen stelt voorop dat in het licht van het erfgoed van godsdienst- en gewetensvrijheid een persoonlijke beslissing als deze dient te worden gerespecteerd. Al heeft deze overgang het moderamen en veel reformatorische christenen in Nederland zeer geschokt. Daarom heeft de praeses van de Generale Synode een schrijven ge richt tot H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins om uiting te geven aan een gevoel van verbondenheid van de kerk waartoe zij behoren. Het moderamen heeft een schrij ven gericht aan kardinaal Alfrink, waarin hem gerezen vragen zijn voorgelegd, van oordeel dat er be paalde aspecten van dit gebeuren zich in wederzijdse openheid ont wikkelde verhouding tussen de R.K. Kerk en reformatorische kerken dreigt te worden verstoord. Bij alle begrip voor de verontrus ting van een groot deel van ons Ne derlandse volk vragen wij een ieder zich te onthouden van zulke reacties, die een miskenning zouden zijn van de ernst van de vragen die in deze zaak aan de orde zijn en die zouden ingaan tegen het. woord en de geest, van Christus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1