i C5 A DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koningin en prins maakten heen-en-weer-reis naar Parijs Nieuwe gevechten eisen mensenlevens Criminaliteitscijfers uit de Ver. Staten DE RASSENSTRIJD IN ALABAMA Nieuw kanaal i.p.v. Panamakanaal De moeilijkheden op de aardappelmarkt bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 februari 1964 120ste jaargang No. 19528 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Veel zomeraanvragen voor Westhoek Plan was door te vliegen naar Barcelona Zilver voor Verkerk DEN HAAG, 6-2. - Het koninklijk paar heeft donderdag een heen- en weerreis naar Parijs gemaakt, die kennelijk iets uitstaande had met de moeilijkheden rond prinses Irene. De reis naar Parijs werd gemaakt per regerings-Friendship, die in de mor gen landde op de Amerikaanse lucht machtbasis Orly. Bjj zijn aankomst op het vliegveld Orly heeft prins Bernhard, naar het Agence France Press verder meldt, te kennen gegeven, dat hij voorne mens was naar Barcelona te vliegen. De prins heeft volgens A.F.P. een bezoek gebracht aan de Nederlandse ambassade. Bij zijn terugkeer op het vliegveld heeft hij laten weten, dat hij zijn voornemen had gewijzigd en niet naar Barcelona maar naar Ne derland zou vliegen. De prins heeft volgens A.F.P. enige uren op de Ne derlandse ambassade doorgebracht. Men kan aannemen, aldus A.F.P., dat de prins tijdens dit bezoek inlichtin gen heeft gekregen, die hem hebben deen afzien van zijn reis naar Span je. De R.V.D. deelde in antwoord' op een vraag naair aanleiding van het bovenstaande mede. dat baar eerder op de dag verstrekte mededeling, volgens welike d'e 'koningin, en do prins een bezoek aan Parijs hebben gebracht, juist is. Koningin en prins keerden donderdagmiddag weer in Nederland terug. SOESTERBERG. Om zes minuten over drie I's de regerings-Friendship geland op Soestenberg, Drie minuten later verliet een hofauto, waarin al leen de prins meereed1, de poort van het vliegveld. Ministcrsvergadering DEN HAAG. - Minister-president Marijnen en de ministers Biesheuvel Toxcpeus en Scholten hebben enige uren vergaderd op het departement van algemene zaken aan het Plein 1813 in Den Haag. Na afloop van de bijeenkomst 'kort na half 'elf hebben zij geen antwoord gegeven op de talrijke vragen die joumaListen op h'en afvuurden. Minister Marijnen deelde mee, dat hij geen inlichtingen kon geven. Ook over het onderwerp van de bijeenkomst zijn geen mede delingen gedaan. Deze vier ministers, van ieder der regeringspartijen één, zyn krachtens hun funktie nauw betrokken bij het overleg over constitutionele zaken. Zij vergaderden onder meer dins dagavond samen met het senioren convent van de Tweede Kamer over de voorlichting over het koninklijk huis. De dirdkteur van de R.V.D., dr. Dammers, die tets eerder bet gebouw verliet, zei, dait bij geen vragen kon beantwoorden. Hij verwees naar de ministers. Strikt partikulier DEN HAAG. Tijdens een gesprek met de woordvoerder van de'rege ring is aan het A.N.P. meegedeeld, dat het bezoek van 'koningin Juliana en prins Bernhard' aan Parijs een strikt partikulier 'karakter heeft ge dragen. De woordvoerder noemde een aan hem van vele 'kanten voor gelegde vraag of „de 'koningin en de prins, op weg naar Barcelona zijnde, vanwege het 'kabinet verzocht wer den terug te komen", nonsens. Hij verklaarde bij herhaling, dat de reis naar Parijs van volstrekt persoon lijke aard was. Het kabinet heeft zich in geen enikel opzicht met do ne:s bemoeid. Het in de loop van donderdag avond d'oor het Franse persbureau A.F.P. en 'buitenlandse radiostations verspreide gerucht, dat prinses Ire- n'e tot een religieuse orde 'in een Spaans klooster dei* Clarissen zou zijn toegetreden werd door d'e woord voerder van de regering als vol strekt onjuist gekarakteriseerd. Er is niets van dien aard gaande. De koningin en de prins waren donder dagavond op Scestdij'k, aldus de woordvoerder. Cyprus triest eiland NICOSIA, 6-2. - Vyf Griekse Cy prioten zyn donderdag om het leven gekomen en achttien gewond bij nieuwe gevechten op Cyprus. De vuurgevechten braken uit in een ge bied rond twee op 25 kilometer van Nicosia gelegen dorpen, het overwe gend Turkse plaatsje Ayios Sozome- nos en het dorp Antheniou, waar de Grieken ver in de meerderheid zijn. Een groepje Grieks-Cyprische landarbeiders, aan het werk op het veld, zou beschoten zijn waarop een politieman die .in 'hun gezelschap was het vuur 'beantwoordde. Toen versterkingen van de Grieks-Cypri sche poliiUie arriveerden ontstond een hevig vuurgevecht. Het centrale ziekenhuis van Nico sia vermeldde het aantal slachtof fers aan Grieks-Cyprische zijde. Een Turks-Cyprische zegsman kon geen cijfers geven maar sprak wel vain een 'groot aantal doden en 'gewonden onder de Tuikse bevolking. „Dit is de grootste slachting sinds Kerst mis", zo zei 'hij. Staakt-het-vuren Na moeizame onderhandelingen onder grote spatnning kwam het tot een staatet-heft-vuren. De Britse be velhebber van de troepen, die toe zicht moeten, houden op de naleving vah het al eerder op Cyprus 'gesloten bestand, generaal Peter Young, en brigade-'gen'eraal Gibbs, comman dant van een Britse eenheid val- Vliegtuig neergestort CAL VERTON, 7-2. Een vliegtuig van het type C-54 van de Ameri kaanse marine is donderdagavond bij Calverton in de Amerikaanse staat New York neergestort. Z'es van de acht bemanningsleden verloren het leven. De overige twee zijn levensgevaarlijk gewond. Een woordvoerder zei dat het vier motorige toestel bij de landing in de bossen terechtkwam en in brand vloog. V.N.-commissie niet naar Zuid-Afrika KAAPSTAD, 6-2. Zuid'-Afri'ka heeft geweigerd een commissie van deskundigen van de Verenigde Na ties toe te laten die opdracht had de mogelijke alternatieven voor apart heid te onderzoeken. De Zuidafri- kaanse regering liet 'donderdag se cretaris-generaal Oe Thant weten dat zij de commissie geen toegang kon verlenen omdat haar opdracht eeninmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika betekende. schermtroepen, waren per h'ef- schroefvliegtuig naar het 'gebied ge vlogen. Cyprische kringen maakten don derdag melding van nog meer ge vechten in de naburige dorpen Tre- melhoushia en Melöusa^ In Nicosia nam de spanning toe toen de berich ten over de 'gevechten daar binnen kwamen. h Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken 'heeft donderdag avond verklaard dat de vervolging van de 36 Cubaanse vissers, die be schuldigd worden van schending van de Amerikaanse territoriale wateren, zal doorgaan. In de Verenigde Staten hadden in 1962 niet minder dan 2.048.270 ernstige vergrypen plaats, te weten: elk uur een moord, elke 32 4 4 minuten een verkrachting, elke zes minuten een roofoverval, elke X vier minuten een zware mishandeling, elke anderhalve minuut een autodiefstal, elke minuut een diefstal van meer dan 50 (waaronder 4 4 zakktnrolerij begrepen) en elke 35 seconden een inbraak. Men moet X daarbjj bedenken dat er 190 miljoen Amerikanen zyn. 9 Inbraak is dus het meest populaire misdrijf. In totaal vonden 4 892.800 inbraken plaats in dat jaar, waarvan 40.568 in New York. X 4 Ncchtans is inbreken geen bijzonder lucratieve bezigheid, getuige het feit dat de gemiddelde „opbrengst" maar 192 was. In New 4 4 York City was het gemiddelde evenwel belangrijk hoger en wel 4 585, en in Manhatten zelfs 658. Alles bij elkaar slaagden de in- brekers er toch in voor een waarde van 171 miljoen achterover te 4 X drukken. Daarvan was 38 procent cash, 30 procent in persoonlijke X bezittingen, 25 procent in koopwaar en juwelen. Het beroep van inbreker is een mannelijk beroep en men moet 4 4 er blijkbaar jong voor zijn om tot een behoorlijke prestatie te X kernen. Van 6.916 personen die gearresteerd werden op verdenking zich onledig te hebben gehouden met deze bezigheid, waren maar 4 X 196 vrouwen. Niet minder dan 70 procent van dc verdachten was X beneden dc 25 jaar en 33 procent beneden dc 16 jaar. Een belangrijk hulpmiddel van de politic bij het opsporen van de 4 daders is het feit, dat de man, die zijn beroep maakt van het beroven van zijn beter gesitueerde burgers door inbraak, daarbij meestal een vaste gedragslijn volgt, zodat de manier waarop dc inbraak wordt gepleegd, in de regel het aantal verdachten limiteert tot een be paalde groep „zware jongens". Mevrouw Oswald identificeert geweer WASHINGTON, 7-2, De weduwe van de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, mevrouw Marina Oswald, heeft donderdag het geweer waarmee president Kennedy werd doodgeschoten, geïdentificeerd als het eigendom van haar man, zo heeft opperrechter Eari Warren be kend gemaakt. Opperrechter Warren, die voorzit ter is van de commissie van onder zoek naar de moord, zei in een ver klaring dat mevrouw Oswald het had herkend als het geweer dat haar man in mei van het vorige jaar on der de naam „A. HKkMl" bij een postorderbedrijf in Chicago had ge kocht. Mevrouw Oswald had ook gezegd, dat hoewel zij niet wilde geloven dat haar man president Kennedy had ge'dood, zij uit de haar getoonde fei ten tot geen andere conclusie kon komen. Amerikaanse schepen in Russische havens Amerikaanse schepen die Russi sche havens binnenlopen zullen niet langer meer tonnegel'd behoeven te beta'len dan schepen van an'd'ere lan- d'en, zo heeft de Amerikaanse am bassade in Moskou donderdag be kend gemaakt. Sinds het begin van de jaren vijftiig, toen de Verenigde Staten de me est-beg u nstiigirigs clau - sule voor de Sow jet-Unie introkken, hebben Amerikaanse schepen in Russische havens meer moeten be talen. De Amerikaanse ambassade voegde aan haar bekendmaking toe, dat het eerste Amerikaanse schip met 'een lading tarwe voor de Sow- jet-Unie op 16 februari in Odessa zal aankomen. Oe Thant in New York NEW YORK, 7-2. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, is donderdagavond in New York aangekomen. Oe Thant had' zijn reis naar negen Afrikaanse landen afgebroken om zich (persoonlijk bezig te houden met een aantal wereldproblemen, waar van de kwestie-Cyprus en de nieu we ontwikkelingen .in het Garaiibi- sche gebied de voornaamste zijn. Voor zijn 'terugkeer bezocht hij Marokko, Algerië en Tunesië. Bij zijn aankomst op het Kenne- dy-vliegveld zei Oe Thant tot ver slaggevers, dat de onderhandelingen in Londen over d'e kwestie-Cyprus „min of meer waren vastgelopen". De 'kwestii'e-Cyprus was echiter niet de enige rcd'en voor zijn terugkeer naar New York. De moeilijkheden tussen de Afrikaanse staten Roean- da en Boeroen'cJi en d'e toestand in Maleisië vroegen ook zijn persoon lijke aandacht, zo zei 'hij. Cuba heeft bij een 'bedrijf in Lyon driehonderd bcdrij fsautomobielen besteld. De leveringstermijn loopt van april tot het einde van dit jaar, zo doelde de firma donderdag mede. Een tra dl or fabriek in Lyon zou even eens mei Cuba zaken hebben ge daan. TUSKEGEE, 6-2. De burgemeester van de plaats Notasulga in Alabama, .Tames Rean, heeft donderdag ver klaard, dat hij aan de federale wet gehoor zal geven, als hem bij vonnis werdt verboden zich hoe dan ook te mengen in de kwestie van de rassen integratie op de scholen in zijn plaats. Hij zei dat naar aanleiding van een oproep om vandaag (vrij dag) voor een federale rechtbank te verschynen, omdat hij woensdag de toelating van zes negerleerlingen tot een middelbare school met alleen blanke kinderen, had verydeld. Rean herhaalde dat hij d'e neger- teerliirigen had teauggestuurd, omdat d'oor hun 'komst het leerlingenaantal dat met het oog op die brandveilig heid) op die bewuste 'school aanwezig mag zijn, zou worden overschreden. Da hiertoe strekkenidle gemeentever ordening is overigens pas tien dagen oud. De 'burgemeester sloot donderdag ochtend allie scholen, nadat de wa- teirvoorzi'éning 'in de plaats door een bran'd in het ongerede was geraakt. Des avonds zei hij te hop'en dat alle scholen maandag hun 'deuren weer zullen 'kunnen open'en, ook al zou dlat betekenen dat negerkinderen op „blanke scholen" moeten wordien toegelaten. De zes negerkinderen zijn afkomr steg van TuSkegee, waar zij sinds kort een school voor blanke teerlin gen bezochten. Toen laatstgenoem den allen thuisbleven, mede op in stigatie van gouverneur Wallace, werd maandag d'e school wegens „gebrek aan leerlingen" gesloten. De andere zes negerkinderen van deze school zijn zonder .moeilijkheden: toe gelaten op een „blanke" school te Shorter, een andere 'kleine plaats bij Tuskegee. WASHINGTON, 6-2. Senator War ren Magnuson, voorzitter van de commissie voor haridelsaangelegen- heden in de Amerikaanse senaat, heeft donderdag voorgesteld op kor te termijn de bouw van een tweede kanaal dat de Stilte oceaan met de Atlantische oceaan zou verbinden, te overwegen. Hij vei'zocht de ministers van bui tenlandse zaken en van defensie een pilaats aan te wijzen. Eehder deze week werd gemeld dat. de Verenigde Staten wellicht spoedig onderhandelingen zulten be ginnen over een verdrag met Mexi co, Colombia of Nacaragua vooreen vervanger van 'het Fanaimakanaal. Deskundigen op het gebied van. de kernenergie hebben al eniilge tijd' 'ge studeerd op de mogelijkheid deze energie bij het aanleggen van een nlieuw kanaal toe te passen. Frankrijk exporteert tegeii zeer lage prijzen DEN HAAG, 6-2. In bevoegde Ne- derlandse kringen is men van oor deel dat de huidige moeilijkheden op de aardappelmarkt in hoofdzaak ver oorzaakt worden door Frankrijk. Dit land exporteert aardappelen tegen onverklaarbaar lage prijzen naar West-Duitsland, aldus deze kringen, die zeer sterk het vermoeden hebben dat er met verkapte subsidies ge werkt wordt. Hot gevolg is dat, om tegenstelling tolt 'andere jaren, d'e Franse aardap'- pelexpont giroter i® dan d'e Neder landse. De Nederlandse aardappel- export' bleef het laatste half jaar be neden normaal. Op de internationale aardappel markt kunnen maar be trekkelijk geringe hoeveelheden ge plaatst worden, niet meer dan 50.000 100.000 ton. Toeneming van d'e uit voer van het ene land heeft 'dus d'i- rokte nadelige gevolgen voor het an dere. De Nederlandse 'boer ontvangt voor de goede soorten Bintjes van de klei op 't ogenblik niet meer dan acht cent, voor iets mindere 'kwali teiten niet meer dan zeven cent per De jonge Nederlander Cees Verkerk heeft donderdagochtend op de Olym pische winterspelen in Innsbruck de zilveren medaille op de 1500 meter veroverd door de verrassende tijd van 2.10 te rijden. - Foto: na zijn prachtige prestatie wordt Verkerk door zijn verheugde ouders gezoend. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Gedachten heeft ieder, maar bij weinigen worden ze tot denkbeelden. W47 UQT PE kilogram. Eigenheimers brengen iets nteer op. AÜs de huidige toestand blijft voortduren zullen de prijzen nog tot die helft van' de kostprijs zakken, vreest men in genoemde kringen. Over eventuele maatregelen van het Produktschap voor aardappelen SS donderdag nog niets 'beleend ge worden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het. weer lin on® land wordt beheerst door een hogedrukgebied dat bij d'e Ierse Zee ligt. De 'barome terstanden zijn daar tot bijna 1050 mb. gestegen. Om 't hogedrukgebied' is een hoeveelheid zachtere lucht naar de Noordzee gestroomd1 en de voorste 'begrenzing het warmte- frohit zal' vrijdagavond een groot dteel van (helt land gepasseerd zijn. De neerslag bij de fronJlpassage is niet noemenswaard. Achter het front •is de (instroming ween* noordweste lijk. Daarbij komen lin de zachtere lucht wolkenvelden voor. De komen de nacht zal de temperatuur niet meer berieden het vriespunt dalen en overdag zullen maximumwaarden van omstreeks acht graden verwacht kunnen wonden. RaridStoringen die om het hogedrukgebied1 heen naair noord-Scandiinavië trekken, zulten ook daiat* een stijging van tempera tuur ff Rustig weer Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer; zwakke tot matige noordwestelijke wind,; zachter, voor al 's nachts. 8 febr. Zon op 8.10, onder 17.39. Maan op 4.31, onder 12.50. 9 febr. Zon op 8.09, onder 17.41. Maan op 5.32, onder 13.29. 10 febr. Zon op 8.07, onder 17.43. Maan op 6.27, onder 14.18. Nieuwe maan: 13 febr. te 14.01. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 8 febr. 11.01 v.m. 23.49 n.m. 9 febr. 12.23 n.m. n.m. 10 febr. 0.56 v.m. 13.27 n.m. BROUWERSHAVEN 8 febr. 10.58 v.m. 23.45 n.m. 9 febr. 12.15 n.m. n.m. 10 febr. 0.51 v.m. 13.15 n.m. Doodtij: 7 febr. Ingezonden mededeling AMELAND. Dc Caltex heeft mee gedeeld, dat het testen van de bron op Ameland uitgesteld is en dat de boring zal worden voortgezet. BERGAMBACHT. De 20-jarige J. den Hood uit Ammersbol is im de ge meente Bergambacht bij een ver keersongeluk om hel leven gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1