i DE ZIERIKZEESCHE COURANT WEER GEVECHTEN TUSSEN BAHOETOE EN BATOETSI Anti-Amerikaanse betogingen in Ghana Landmacht gaat ingrijpend bezuinigen Leden vragen herziening van belastingen MAKARIOS: VEILIGHEIDSRAAD ACHTER V.N.-TROEPEN Elektronische controle van spoorkaartjes Onbehagen over E.E.G. Geen steun voor Duitse eierstop in Brussel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 februari 1961 120stc jaargang No. 19527 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Dijkbescherming en dijkrecreatie Bloedige strijd in Kongo Geen sneeuwtoeh sneeuw OESOEMBOERA, 5-2. Ongeveer drieduizend leden van de stam der Bp- toetsi z(jn woensdag vanuit de Kongolese provincie Kivoe binnengedrongen in Roeanda en hebben enkele uren de grensplaats Sjangoegoe, aan het Kivoe-meer, bezet gehouden. Zü zouden een vijftigtal Afrikaanse burgers en militairen van de nationale garde van Roeanda hebben gedood, zo is van betrouwbare zjjde vernomen. De Batoetsi verdwenen, na het stadje geplun derd te hebben, in de oerwouden van Roeanda. Ook aan de grens van Kongo met Boeroendi is het tot een nieuwe stammenoorlog gekomen. Dinsdag zouden negen mensen zijn gedood bij gevechten tussen Ba'hoetoe en Ba toetsi in het gebied van Boegarama, ongeveer veertig km. ten zuiden van Oesoemboera. de hoofdstad van Boe roendi. Het bloedbad dat de Bahoe- toe enige tijd geleden onder de Ba toetsi hebben aangei-ioht kwam, naar gemeld, aan het licht toen in Boe roendi steeds meer lijken uit de ri vier Roezizi werden opgevist. Deze rivier vormt de grens van Roeanda en Boeroendi met Kongo. De afgelopen weken is het in dit gebied rustig geweest. De Batoetsi - de langste mensen ter wereld - loer den beschouwd als de „aristocratie" van Roeanda-Oeroendi, het toenma lige Belgische mandaatgebied. Nog voordat het gebied in de twee onafhankelijke staten Roeanda en Boeroendi uiteenviel, kwamen de Bahoetoe in opstand tegen de Ba toetsi, een opstand die honderden mensen het leven kostte en 130.000 Batoetsl-vluehtelingen opleverde. Achtduizend doden Volgens sommige berichten heeft de strijd tussen de twee stammen, die nu weer is opgelaaid, de afgelo pen maanden achtduizend doden tot gevolg gehad - voor het merendeel Batoetsi. Het secretariaat-generaal van de Ver. Naties in New York maakte in tussen woensdag bekend, dat de per soonlijke vertegenwoordiger van Oe Thant in Kongo, de Haitiaan Max Dorsinville, van 30 december tot 5 januari jl. een bezoek heeft gebracht WASHINGTON, 5-2. Met bellen rinkelende Ghanezen hebben woens dag wederom voor de ambassade van de Verenigde tSaten in Accra bc- toogd. Zij voerden spandoeken mee met anti-Amerikaanse leuzen. Dinsdag diende de Amerikaanse regering een protest in togen een dergelijke betoging die zich die dag voor haar ambassade in de Ghanese hoofdstad had voorgedaan. Het State Department heeft thans d regen'ng van Ghana ervan be schuldigd dè hand in deze betogingen te hebben. Op het Amerikaanse pro test was nog geen antwoord ontvan gen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de ambassa deur van Ghana op het State De partment was ontboden en dat de Amerikaanse zaakgelastigde in Ac cra het Amerikaanse protest 'had overhandigd. Op vragen of er in de afgelopen wc-ken aanwijzingen wa ren dat betogingen zoals thans zich konden voordoen antwoordde de woordvoerder bevestigend. Hij wilde echter niet nader daarop ingaan. DEN HAAG, 5-2. De heer Couzy, die voor de V.V.D. lid is van de Tweede Kamer, heeft dezer dagen de minister van defensie schriftelijk vragen gesteld of hef juist is dat wordt overwogen het korps mare chaussee niet langer met de grens bewaking te belasten. Hoewel noch de Legervoorlich- tingsdienst, noch de woordvoerder van het ministerie dit heeftwillen bevestigen, wordt in welingelichte kringen vernomen, dat een beperking van de taak van het korps mare chaussee, bij de landmacht inder daad onderwerp van serieuze studie is. De afkapping van de marechaus- seetaak zou echter niet een op zich- 7. 'f staand geval zijn. Ze zou onder des! zijn van een veel uitgebreider, door staatssecretaris Haex gewild Unilever ontruimt olie- pal mplantage in Kongo LEOPOLDSTAD, 5-2. De grootste bliepalmplantage van de Unilever in Kongo, Lcverstrd, wordt geëvacu eerd, zo is van welingelichte zijde in Leopoldslad vernomen. De plantage, die ongeveer 30 km. ten noordwesten van Kikwit in de provincie Kwiloe ligt, zou ernstig wo -den bedreigd door oproerlingen, die zich niet meer dan enkele kilo- ir ters van Leverstad zouden be vinden. De plantage bestaat uit een raffi ned: rij en verscheidene palm tuinen en geeft werk aan ongeveer 10.500 Kongolezen. onderzoek dat binnen de landmacht bekend is onder de naam „Operatie Chirurg" en dat nagaat waar bezui nigd kan worden. In het kader van deze „Operatie Chirurg" wordt niet alleen gedacht over het terugtrek- ken van de ruim duizend man ma rechaussee van onze grenzen, maar zijn ook onderwerp van studie: een sterke inkrimping van het korps commandotroepen, opheffing van de staf en de functie van de Neder landse territoriale bevelhebber, een beperking van de activiteiten vsin de militair geneeskundige dienst, een zoveel mogelijk reduceren van de personeelssterkte vooral in de logis tieke sector, het reduceren van het gebruik van militaire personenauto's en verder een aantal maatregelen van geringer gewicht. aan de hoofdsteden van Roeanda en Boeroendi naar aanleiding van de ernstige gebeurtenissen. Nadat Dorsinville verslag had uit gebracht heeft Oe Thant het staats hoofd van Roeanda een brief ge stuurd. waarin hij wijst op de „po sitieve houding" van Boeroendi en de hoop uit, dat de autoriteiten van Roeanda van hun kant alles in het werk zullen stellen om een einde te maken aan de stammenoorlog. Strengere controle op voedingsmiddelen in de Ver. Staten WASHINGTON, 5-2. President Johnson heeft woensdag een reeks wetsvoorstellen ingediend die be ogen de consumenten grotere be scherming te geven. Zo wil de president dat er een strengere controle komt op alle voe dingsmiddelen en schoonheidsmidde len, voordat zij op de markt worden gebracht. Een dergelijke controle bestaat al voor pharmaceutische pro- du'k'ten. Voorts stelt de president voor, dat voortaan op verbruiksgoederen bij zonderheden worden aangegeven omtrent samenstelling, kwaliteit en hoeveelheid. Tenslotte wil 'hij dat bij hel kopen op afbetaling de kopers precies weten waar zij aan toe zijn. De voorgestelde maatregelen zijn een versterking van de voorstellen welke president Kennedy in juli 1962 bij het Congres indiende ter be scherming van de consumenten. Portugese uitnodiging aan Oe Thant LISSABON, 5-2. Dr. Alberto Fran co Nogueira, de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, heeft se cretaris-generaal Oe Thant van 'de Verenigde Naties opnieuw uitgeno digd voor een bezoek aan de Portu gese Afrikaanse gebieden Angöla en Mozambique. Oe Thant. zou dan voor zichzelf 'kunnen uitmaken of Portu gal® beleid' een gevaar is voor de vrede en de 'internationale veilig heid, aïdits verklaarde de Portugese minister op een persconferentie. (Oe Thant is op het ogenblik in Turn's. Hij heeft Algerië reeds be zocht en zal nog zeven Afrikaanse landen bezoeken). Koningin-moeder Elizabeth van Engeland heeft een blinde-darmope ra tie ondergaan. Volgens een be kendmaking van het ziekenhuis waar de operatie werd verriohlt is de in greep geslaagd en maakt de patiënt het goed. EERSTE KAMER DEN HAAG, 5-2. Vele leden van de Eerste Kamer zouden het op prijs stellen, indien de regering, voorzover £ulks aan haar ligt, er zoveel moge lijk toe zal bijdragen, dat de open bare beraadslaging over de wetsont werpen met betrekking tot de al gemene belastingherziening in de Tweede Kamer, zo spoedig mogelijk kan plaats vinden.. Dit blijkt uit het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer over de begroting van de minister van fi nanciën. Bedoelde kamerleden mer ken op, dat al sedert jaren van de zijde der regering bij beantwoor ding van bepaalde vragen, betrek king hebbende op belastingkwesties vvordit gesteld, dat deze zaken beter behandeld kunnen worden bij de 'herzüendngsontwerpen. De kamerle den hebben voor dit antwoord' be grip, al hadden zij zich een enkele maal niet geheel kunnen onttrekken aan de indruk, diat dit antwoord mis schien was ingegeven door het ver langen, zich aan een discussie te onttrekken. Deze leden betreurden •het, dat de behandeling van de her- zieningsoritwerpen zovele jaren in beslag moest nemen. Sommige leden van de Eerste Ka- LONDEN, 5-2. De Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië hebben het antwoord van president Makarios van Cyprus op hun voorstel voor een internationale troepenmacht ter handhaving van de orde op het ei land ontvangen. Zowel in Londen als in Washington zeiden regeringsfunk- tionarissen dat het antwoord geen verwerping van het voorstel inhoudt. In Londen zeiden diplomatieke ROTTERDAM. Het voorlopig be stuur van het landelijk verbond van huurdersverenigingen, waarbij 35 bonden met circa 15000 leden zijn aangesloten, heeft besloten over te gaan tot het uitgeven van een eigen orgaan. X UTRECHT, 5-2. In de Londense „Underground" gaat men in de J t< ekemst misschien een geheel nieuw systeem toepassen om de kaartjes fc controleren. Op het station Stamford Brook is by wyzc van preef een automatisch controle-apparaat geïnstalleerd, dat is uitgerust met een clektrcnisch oog voor het „lezen" van de kaartjes. X X Deze magnetische „kaartjeslezer" is waarschyniyk een wereld- X "primeur. 7 X Be reiz'gers kopen hun kaartjes in de hal van het station. Voor- X dat ze de perrons betreden moeten zy ze eerst in het apparaat stop- pen, dat controleert of alles in orde is. De kaartjes zyn geel en er is met speciale inkt een code op aangebracht. 4 Voer het experiment worden voorlopig alleen de enkele reisjes en X X de retourtjes gebruikt, aangezien de nieuwe installatie nog niet is 7 X berekend op abonnementskaarten en andere speciale reisbiljetten, X kringen, dat die Cyprische president in beginsel akkoord gaait m'et een in. ternatii'pnale troepenmacht, terwijl dn Washington een woordvoerder van hst Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat de president „zekere beswaren" ken baar had' gemaakt. Ook deze woord voerder zei echter, dat aartsbisschop Mafcardbs 'het voorstel niet van de hand 'had 'gewezen. Het denkbeeld van een troepenmacht van tiendui zend mam, samengesteld uiit eenhe den van verschillende N.A.V.O.-lan den, is niet van de baan, aldus deze zegsman. Genoemde diplomatieke kringen in Londfen zeiden nog, d'at de Cypri sche president er bezwaar tegen 'had gemaakt, 'd'a>t d'e voorgestelde troe penmacht alleen tot de N.A.V.O.- landen beperkt zou blijven. Deze eenheid zou volgens het staatshoofd in betrekking moeten worden ge bracht tot de Veiligheidsraad' van de Verenigde Naties. Moeilijkheden? Het antwoord van president Ma karios werd' in Londen door de Cy prische minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianou, aan de Britse rriinlifeber voor Geme-nefoerStzakem, Duncan Sandys, overgebracht. Ook de Amerikaanse ambassadeur in Ni cosia, Frasar Wilkin®, en de speciale Britse afgezant aldaar, Cyril Ric- kard, 'kregen het oordeel van ih'et Cyprische staatshoofd te horen. Volgens diplomatieke waarnemers in Londen' zal d'e wens om de Ver enigde Naties 'bij een optreden op Cyprus .te betrekken waarschijnlijk moeülij'kheden veroorzaken. Groot- Brittannië en' mogelijk ook de Ver. Staten zullen zich hier naar ver wachting tegen Verzetten, al zullen ze 'wellicht geen bezwaar maken te gen enigerlei vorm van samenwer king mot de V.N.-waarnemer die zich reeds op Cyprus bevindt, luite- nant-genera'al Fre;m Singh Gyani. mer contateerden, dat een aantal dringende knelpunten in de financi ële wetgeving niet wordt opgelost, doordat de algehele herziening reeds vele jaren stagneert. De muiterij in Oeganda KAMPALA (Oeganda). Premier Obote van Oeganda heeft diinsdag in het parlement gezegd dat zijn rege ring heeft besloten een commissie te benoemen, die een onderzoek zal instellen naar de muiterij bij de „Oeganda Rifles". Na de muiterij, die vorige maand plaats 'had, werden twee compagnie- en ontslagen. 's-HERTOGENBOSCH, 6-2. Mr. P. A. Blaise, lid van de Tweede Kamer en vice-voorzitter van het Europese parlment, heeft verklaard dat er reden is „voor grote ongerustheid en onbehagen" over de ontwikeling van de E.E.G. Het gevaar is aanwezig dat de Europese integratie op een verkeerd spoor komt en wij zullen ons moeten kanten tegen de ontwikkeling zoals die thans zichtbaar wordt, zo ver klaarde hij in teen inleiding voor het Departement Oost-Brabant van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel te 's-Hertogen- bosch. De ervaring met de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek noemde mr. Blaisse niet gunstig wegens de pro- 'tectonistische ondertoon ervan. Hij achtte dit een slecht precedent voor de coördinatie van de vervoerspoli- tiek die binnenkort aan de orde ko men moet. De voorstellen van de E. E.G.-commissie noemde hy voor Ne derland onaanvaardbaar, aangezien het vervoer in dienst wordt gesteld van produktie en afzet. BRUSSEL, 5-2. D cDuitse Bonds republiek heeft woensdag in Brussel geen steun gevonden by de overige vyf landen van de Europese Econo mische Gemeenschap voor liet besluit ccn invoerstop voor eieren af te kon digen. Bij die eerste bespreking 'tussen de Europese commissie en de nationale ambtelijke afgevaardigden van de zes E.È.G.-landen, verenigd in het ..beheerscomité" bleken in heit alge meen de Nederlandse argumenten tegen de Duitse maatregel te wor den gesteund. De Europese commis sie moet dit comité raadplegen, voor dat zij een beslissing kan nemen over de Duitse maatregel. Diit zal waar schijnlijk in de loop van donderdag gebeuren. Tegen deze beslissing staat nog een beroep open 'bij d'e minister raad van de E.E.G. Indien de ministers van de E.E.G.- lainden hetzelfde standpunt innemen als hun ambtenaren woensdag heb ben gedaan, zal dus de Bondsrepu bliek de invoerstop niet kunnen handhaven, ook indien die Europese commissie - tegen de algemene ver wachting in - de Düitse maatregel zou goedkeuren. Het blijft sollen met de sneeuw op de Olympische winterspelen, waai de voor jaar stemperatuur gestadig vreet aan sneeuw en ijs. Sollen in ieder geval voor de Oostenrijkse soldaten (links) die steeds maar weer opnieuw sneeuw naar de wegsmel tende rodelbaan in Igls moeten bren gen. - De toeristen en pauzerende Olympische deelnemers in Seefeld, hebben het op de terrassen in het voorjaarszonnetje heel wat gemak kelijker Dit nummer beslaat uit 16 pagina's Ieder mens is een waar schuwing voor een ander of een voorbeeld. Ingezonden mededeling HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de rand van een krach tig 'hogedrukgebied bij Ierland hand haafde zich een storing van arctische lucht, waarin naast opklaringen ook enkele regen-, hagel of natte sneeuw buien voorkwamen. In het binnen land vroor ihet de afgelopen nacht enkele graden. De 'laagste tempera tuurwaarde 'bedroeg in Deelen en Socsterberg min 4 graden. De stro ming van koude polaire lucht houdt nu spoedig op omdat bij Schotland om het hogedrukgebied heen zach tere oceaanilucht naar de Noordzee onderweg is. Het hogedrukgebied wordt bovendien aan zijn noordelij ke flank aangetast, en het centrum verplaatst zich naar de omgeving van 'heit Kanaal. In verband hiermee zal de wind in ons land naar west of zuidwest krimpen en zal morgen in de loop van de dag van het noor den ui't een warmtefront naderen met veel bewolking. De komende nacht moet plaatselijk nog op een paar graden vorst gerekend worden. De buiSgheid wordt onderdrukt. Minder wind Verwachting tot vrijdagavond: Vannacht lichte vorst; morgen aan vankelijk opklaringen, later vrij veel bewolking; op de meeste plaatsen droog; matige tot zwakke wind, aan vankelijk tussen noordwest en noord, later westelijk; iets hogere middag- temperaturen. 7 febr. Zon op 8.12, onder 17.37. Maan op 3.27, onder 12.18. Nieuwe maan: 13 febr. Ie 14.01. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 7 febr. 9.41 v.m. 22.28 n.m. BROUWERSHAVEN 7 febr. 9.40 v.m. 22.26 n.m. Doodtij: 7 febr. De Belgische minister-president. Th. Lefèvrc, zal op 15 februari een bezoek brengen aan zyn Nederland se ambtgenoot, mr. V. G. M. Ma- rijnen. ROTTERDAM. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond- head, dir. A. J. H. Barbels, zal op 7 februari aan de Baan iih Rotterdam een nieuw gebouw openen voor de keuringsdienst van wanen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1