DE ZIERIKZEESCHE COURANT DUITSLAND WIL MAATREGELEN TEGEN INVOER EIEREN Nederlands „onaanvaardbaar" over uitwerking E.E.G.-landbouwbesluiten Rusland over raketten in West-Duitsland Koningin en prins naar Nederland terug Verkenners adopteren Kenyase negerstam De recherche speurt nog steeds in de moordzaak-Brekelsveld WATERSTROOM VAN SURINAME-RIVIER GEBLOKKEERD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 februari 1964 120ste jaargagn No. 1952C WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1j25 per stuk. In dit nummer: Punt Westenschouwen gesloten terrein „Ramp voor Nederlandse pluimveehouderij" Woensdag nadere Duitse beslissing verwacht Een overzicht van de Rotterdamse Coolsingel, welke in verhand met de rfverkzaamheden nan de metrotunnel deze week gedurende enkele dagen volledig is afgesloten voor het verkeer. Heel duidelijk is op deze foto het verloop van de tunnel te volgen. Op de achtergrond rechts het stadhuis met daarvoor de Beurs. De opname werd gemaakt panaf het Erasmus-flatgebouw DEN HAAG, 3-2. De regering der Duitse Bondsrepubliek is van plan, maatregelen te nemen tegen eierin- voer uit E.E.G.-landen, onder toe passing van de vrijwaringsclausule uit de E.E.G.-verordening voor eie ren. Voor de Nederlandse minister van landbouw, mr. B. W. Biesheu vel, die zich voor E.E.G.-besprekin- gen in Brussel bevond, is dit aanlei ding geweest maandagavond ijlings naar Nederland terug te keren. Hij wil 'hier de maatregelen voor bereiden, die nodig zijn als Duits land aan zijn voornemen gevolg geeft. De minister is van mening, dat dit een ramp voor d'e Nederland se pluimveehouderij zou betekenen. In een gesprek, dat hij maandagmid dag te Brussel 'had met de Duitse staatssecretaris Hüttebrauker, heeft de minister een laatste poging ge daan om een invoerbeperking te voorkomen. De Duitsers blijken ech ter niet van hun voornemen te wil len afzien. Nog geen officiële afkondiging Het Duitse persbureau D.P.A. meldde maandagmiddag, dat de Duitse regeaing de eierinvoer al stop gezet had, onder het motief dat d'e huidige Duitse marktprijzen de kost prijzen van de Duitse producenten niet dekken. In de vooravond ont kende het ministerie van 'landbouw in Den Haag, op grond van uit Bonn ontvangen mededelingen, dat er reeds sprake zou zijn van een offi ciële afkondiging van een maatregel door Duitsland. Ook bij de E.E.G. in B' ussel was maandagavond van zo'n officiële afkondiging neg niets be kend. Wel 'kon het ministerie van landbouw in Den Haag op grond van zijn uit Bonn verkregen informaties meedelen, dat heden, dinsdag, in de Duitse staatscourant een mededeling ovei- een invoervergunningenstelsel vror eieren zal verschijnen ver- ROTTERDAM, 3-2. Nog steeds - nu al bjjna een jaar lang - houdt de Rotterdamse politie zich intens be zig met het onderzoek in de zaak van de zgn. dubbele roofmoord in een sigarenwinkel aan het Brekels- veld, waar in de nacht van 8 op 9 februari 1963 de weduwe B. A. van der Hoff en haar achtjarig zoontje Marcel op verschrikkelijke wijze om het leven werden gebracht. Een speciale ploeg van zeven re chercheurs is voor de naspeuringen naar de dader(s) vrijgemaakt van ander politiewerk. Het onderzoek wordt' gevoerd vanuit het bureau Charlois en strekt zich niet alleen uit over het gehele zuidelijke stads deel, maar ook over de zee- en bin nenschepen, die in de bewuste nacht in de Waalhaven lagen. Dat waren er heel wat, want de Rijnvaart was in die tijd door de vorst practisch gestremd. dene bijzonderheden ontbreken nog en dat d'e Westduitse regering woensdag aanstaande een nadere beslissing zal nemen. Mogelijkheid tot beroep Is de Duitse maatregel eenmaal officieel afgekondigd, dan kan zij onmiddellijk in werking treden, maar de Europese commissie moet binnen vier dagen beslissen of zij gehandhaafd, vernietigd of gewij zigd kan worden. Van d'e beslissing dar commissie 'kan iedere lid-staat binnen drie dagen in beroep gaan bij de E.E.G.-ministerraad, die met gekwalificeerde meerderheid deze BRUSSEL, 3-2. Voordat de Neder landse minister van landbouw, mr. Biesheuvel, maandagavond na de ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap Brussel ver laten moest om in Den Haag voorbe reidingen te treffen met het oog op de door Duitsland veroorzaakte „ei- eroorlog" in de E.E.G. heeft hü een Nederlands „onaanvaardbaar" laten horen. Minister Luns wil spreken met Soebandrio DJAKARTA, 3-2. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, heeft zijn Indonesische ambtgenoot, dr. Soebandrio, voor gesteld elkander „in de nabije toe komst" te ontmoeten. Nederland en Indonesië wensen spoedig ministeri eel beraad om te overleggen ihoe men de economische banden zou kunnen uitbreiden. Minister Soebandrio ver klaarde dit maandag nadat hij het voorstel van minister Luns had ont vangen. Het lijkt voor de politiemannen een deprimerende zaak, waarin men overigens nog hardnekkig gelooft in een goed resultaat. Er kwamen meer dan 2600 tips binnen, die alle mini- tieus zijn onderzocht, ruim 25.000 personen werden gehoord (en hun antecedenten op kaart gebracht), rei zen werden gemaakt naar alle delen van west-Europa om daar gegevens van binnenvaartuigen „na te trek ken" en nog dagelijks melden zich op het bureau Charlois mensen met (soms) nieuwe gegevens. Het vele werk heeft als neven-resultaat ge had dat 28 personen voor uiteenlo pende misdrijven werden aangehou den. De grootste belangstelling heeft de recherche-ploeg voor het moordwa pen - waarschijnlijk een stuk ge reedschap - en de door de dader(s) ontvreemde bos sleutels, welke nog steeds niet zijn gevonden. Het onderzoek wordt verricht in nauwe samenwerking met de rijks politie en de gemeentepolitie van andere steden, alsmede met de ko ninklijke marechaussee. I beslissing kan vernietigen of wijzi gen. Ei-eren, die ten tijde van d'e af kondiging dör maatregel reeds on derweg waren, moeten nog geduren de drie dagen vrij worden binnen gelaten. Minister Biesheuvel heeft op de Nederlandse consument een drin gend beroep gedaan om, nu de Ne derlandse eierprijzen zo laag ztfn, met een groter verbruik mee te hel pen de moeilijkheden voor onze ei gen pluimveehouders te verlichten. De Nederlandse pluimveeteeltorga nisatie heeft een beroep gedaan op de detailhandel om de lage eierprij zen zo volledig mogelijk aan het pu bliek door te geven. Dit gebeurde tijdens de bespreking door de landbouwministers van de „zes" van de uitwerking der beslui ten, die tijdens de Brusselse „mara thon" in december zijn genomen over het gemeenschappelijke land bouwbeleid van 'de E.E.G. Een belangrijke concessie, die Ne derland daarbij verwierf, was de goedkeuring om de heffing bij export van zuivelprodulkten haar andere landen van de gemeenschap te ver hogen met het subsidiebedrag, dat in ons land voor die produkten aan de producenten wordt verstrekt. Dit vertegenwoordigt voor ons land een bedrag van vele miljoenen guldens per jaar voor de schatkist. Het Franse standpunt Van Franse zijde werd maandag in Brussel in de E.E.G.-ministerraad gesteld, dat 'hiertegenover moet •staan een subsidie voor alle zuivel- produkten - uiteraard werd daarbij gedacht aan Franse kaas - die uit de E.E.G.-larrden in Nederland wor den ingevoerd. Het daarmede ge moeide bedrag staat overigens ver beneden het voordeel, dat Nederland van de toegestane regeling 'heeft. Deze Franse opvatting wérd gedeeld door de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt. „Onaanvaardbaar" noemde minis ter Biesheuvel deze interpretatie van het op de „marathon" bereikte Pac- kage-deal, waarin wel wordt gespro ken van een invoer-subsidiie voor .dezelfde' zuivelprodukten, als waar voor de regeling 'bij uitvoer geldit. Hij betoogde dan ook. dat al'leen een invoersubsfdie zou kunnen worden gegeven voor d'ie zelfde produkten. diie Nederland uitvoert en niet in be ginsel voor al'le zuivelprodukten. PARAMARIBO, 3-2. - Onder het geloei van sirenes is de laatste van de drie omleidtunnels in de stuwdam te Afobaka gesloten. De gouverneur van Suriname, A. Currie, gaf het sein om de dikke stalen deur voor de derde tunnel-opening te laten zakken. Langzaam schoof het vijftig ton wegende gevaarte het snelstro- mende water in om dan met een lichte schok tot stilstand te komen. 'Daarmee werd de eeuwenoude waterstroom van de Surinamerivier voorgoed gekeerd. Nu kan 'het stuw meer achter d'e dlam zich langzaam gaan vullen met 'het water dat straks via grote turbineg en generatoren meer dan 1.000 'kilowattuur elektri sche energie zal leveren. Daarmee wordt, een -nieuwe natuurlijke hulp bron ingeschakeld in d'e industriële opbouw van Suriname. Ruim 4.000 mensen beleefden het historische ogenblik mee. De wer kers van Afobaka sloegen vanaf het westelijke aarden damgedeelte de sluiting gade. Op het oostelijke aar den damgedeelte bevond'en zich be halve de gouverneur de minister president van Suriname en de ove rige leden van de ministerraad, vele leden van de staten, officiële instan ties di'e Suriname 'in het Brokopon- Ontsnapte gevangene in wasmand DEN I-IAAG. 3-2. Uit do straffe- vangenis aan de Pompstations-weg in Den Haag is maandagmorgen om streeks kwart over 10 een 24-jarige gevangene verdwenen. Vermoede lijk heeft hij zich de gevangenis la ten uitdragen in een wasmand. De uit Rotterdam afkomstige jongeman (A. C. de V.) zat te Scheven-in gep een straf uit wegens inbraak. In 1965 zou hij vrijkomen. MOSKOU, 3-2. De Sowjet-Unie heeft West-Duitsland verweten de vervaardiging van raketwapens voor te bereiden. In een bericht van het Russische persbureau Tass werd maandag gemeld dat de Sowjet-re- gering de Bondsrepubliek opmerk zaam wil maken op „het buitenge woon gevaarlijke karakter van on geoorloofde militaire maatregelen in West-Duitsland". De bondsregering draagt de volle verantwoordelijkheid voor dergelij ke plannen die de spanningen in Europa verscherpen, aldus de Rus sische verklaring, d'ie er vooifts de aandacht op vestigt 'dat niemand de bondsrepubliek kan ontheffen van verplichtingen die uit de onvoor- do-projekt vertegenwoordigenver tegenwoordigers van de Suralco. Toit d'e gasten behoorde ook oud-premier Johan A. Ferrier die dJe Brokopondto- overeenkomst heeft getekend. Duizend miljoen kilowatt Na d'e sluiting van de omleidtun- nel toegaven de gasten1 zich naar de waterkrachtcentrale in aanbouw. Wanneer het water hoog genoeg gestegen is (waarschijnlijk in '65) zullen de kleppen aan de achter zijde van de dam opengaan. Het water zal dan door zes drukbui- zen veertig meter naar beneden storten en de schoepenraderen in beweging brengen die op hun beurt de ankers in de generato ren doen ronddraaien. Zo wordt meer dan. 1.000 miljoen waardelijke overgave van nazi- Duitsland in 1945 zijn voortgekomen, alvorens een vredesverdrag tot stand is gekomen. De Russische zaakgelastigde in Bonn. Lawrow, overhandigde zater dag op het Wes-fcduiitse ministerie van buitenlandse zaken een aide-memoi re over de Duitse wapenontwikke ling. Volgens het Westduitse pers bureau D.P.A. had Lawrow daarbij tegenover staatssecretaris Carstens verklaard dat uit persberichten over de werkzaamheden van de Duitse „Waffen- und Luftrüstungs A.G." bleek dat in de bondsrepubliek ra ketten vervaardigd weiben, die kop pen met kernladingen konden dra gen. kilowattuur elektrische energie per jaar verkregen. Tachtig miljoen daar van woerd11 gereserveerd voor Suri name, de rest gaat naar de smelter in Paranam waarin voor die reduktie van iedere kilo aluminium ongeveer 20 kwu. aan energie vereist wordt. Dr. Johan Ferrier, de oud-minis- 1. er-president van Suriname, tijdens wiens bewind de Bvokoponido-over- eenkomst tot stand kwam, verklaar de 'in een onderhoud met het A.N.P. „Het is -een belangrijke dag voor Su riname. Ik kijk vol belangstelling-uit naar de dag waarop de turbines in werking worden gesteld. Ik hoop dat met de stijging van het water in het stuwmeer ook die welvaart van Su riname gestadig zal groeien. Ik heb mijn verlof een weck uitgesteld om dit moment mee te maken. Ik hoop dat wat op materieel gebied bereikt wordt, uiteindelijk zal resulteren in het 'belang van land en bevolking". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's w De eerlijke zegt altijd de y> (o waarheid, de verstandige al- v; S leen te rechter tijd. S WAT ÏEQT VI &ILT Koudere nacht Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen mei enkele verspreid voorkomende buien; matige tot krachtige wind tussen west en noerdwest; koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 5 febr. Zon op 8.16, onder 17.33. Maan op 1.13, onder 11.31. 6 febr. Zon op 8.14, onder 17.35. Maan op 2.20, onder 11.53. Laatste kwartier: 5 febr. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 5 febr. 7.56 v.m. 6 febr. 8.41 v.m. BROUWERSHAVEN 5 febr. 7.54 v.m. 6 febr. 8.40 v.m. Doodtij: 7 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag trok een oceaanfront met regen ons Land voorbij. Daarna stroomde met westelijke wind dro gere en iets koudere lucht binnen, waarin flinke opklaringen voorko men. Bij de Golf van Biscaye be vindt zich het centrum van een krachtig hogedrukgebied, dat een uitloper heeft in de richting van Groenland. Verder is de luchtdruk laag in het zeegebied tussen Spits bergen. Noorwegen en Groenland. Tussen beide druksystemen hand haaft zich een westelijke tot noord westelijke stroming. Het hogedruk gebied verplaatst zich naar het oos ten en komt morgen boven Frank rijk. Ook in Engeland blijft de lucht druk stijgen, zodat ons land morgen dicht bij de rand van het hogedruk gebied 'blijft. In het binnenland zal vannacht niet veel wind Staan, zodat daar de temperaturen tot bij het vriespunt kunnen dalen. Overdag zullen weer opklaringen voorkomen, en er bestaat voornamelijk in het noordoosten van het land kans op enkele lokale buien. Boycot van scholen in New York NEW YORK, 3-2. Meer dan 260 duizend kinderen zijn maandag weg gebleven van scholen in New York uit protest tegen de „defacto segre gatie", zo beweren de organisatoren van deze demonstratie tegen de ras senscheiding. De boycot van de scholen was voor een. dag uitgeroepen door negergroe pen, diie menen dat de naad van on derwijs in New York weinig heeft gedaan om de verhouding tussen de rassen op 'dé -schol'en dn New York in evenwicht te 'brengen. Honderden ouders, onderwijzers en kinderen demonstreerden buiten de scholen-. Twee doden bij gecompliceerde botsing CA PELT,E AAN DE IJSSEL, 3-2. Maandagavond zijn op de rijksweg Rottcrdam-Gouda onder Capellc aan de IJssel twee automobilisten ge dood bü een gecompliceerde botsing, die veroorzaakt werd door een kist op de weg. De slachtoffers zijn. dc 56-jarige heer H. B. uit Gouda en de 40-jarige heer S. S. uit Rotterdam. Het ongeluk gebeurde op een ge deelte waai' de rijbanen niet gesehei den zijn. Een uit Rotterdam komend busje, dat op de liinkenrijbaan reed, week uit naar 'links voor een kist. die op de weg lag. De verwarring, d'ie daarvan het gevolg was, leidde tot een botsing tussen de auto's van de heren B. en S. Twee andere wa gens reden op de wrakken in en wer den zwaai' beschadigd, maar hierbij werd niemand gewond. Het verkeer ondervond geruime tijd vertraging. DEN HAAG, 4-2. - Naar het A.N.P. heden in officiële kringen werd bevestigd, keren II.M. de Koningin en Z.K.II. Prins Bcrnhard heden/dinsdag uit Innsbruck terug. Veertien dagen eerder dus dan 2 aanvankelijk in het voornemen lag. T Volgens het aanvankelijk reisschema zouden zij eerst enige dagen voor de verjaardag van prinses Christina, die op 18 februari 17 jaar i wordt, naar Nederland terugkeren. Naar mag worden aangenomen zullen zij een onderhoud hebben met de minister-president. Aan de Rijksvoorlichtingsdienst heeft het A.N.P. gevraagd of een cn ander verband kan houden met de aankondiging van een evcn- tucle verloving van prinses Irene. Op deze vraag antwoordde een zegsman van de R.V.D. met: geen commentaar. OVERASSELT. 3-2. - Veertigduizend jongens, leden van de ka tholieke verkenners, gaan met steun van hun leiders en leidsters tussen 15 februari en 15 maart zeventigduizend negres van de Masai- stam in Kenya adopteren. Tot deze actie, welke de naam „Operatie Adcptie" heeft gekregen, is het afgelopen weekeinde besloten door tachtig districtscommissarissen op het Nationale Buitencentrum in Overasselt. Gebleken is dat met f 400.000,— jaarlijks in de meest noodzake lijke levensbehoeften van de Masai-stam kan worden voorzien. Dit bedrag willen de welpen en verkenners voorlopig jaarlijks bijeen brengen. Zij menen dit niet te moeten doen door middel van een „bedel-actie", maar door het aanbieden van jaarabonnementen op zgn. „Masai-cahiers", waarin informaties worden verstrekt over actuele toestanden in onderontwikkelde gebieden, in het bijzonder in Centraal Afrika. Tevens hoopt men hiertoe bij te dragen tot het stimuleren van een actieve belangstelling voor deze gebieden in Nederland. Aan deze cahiers werken mee o.a. dr. Okke Jager, Godfried Bomans, Simcr Carmiggelt, Michel van der Plas, Mies Bouman, ds. Jan Nieuwenhuyzen, P. Wesseling C.S.S.R., Jan Cottaar, prof. dr. R. A. J. van Lier, Ca rel Enkelaar, Gabriël Smit, Gerard van der Boomen, dr. A. J. M. van Tienen, Manus van der Kamp, Frans Brakkee (red.- secre'aris). Groots werk in Suriname 20.28 n.m. 21.18 n.m. 20.20 n.m. 21.13 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1