DE ZIERIKZEESCHE COURANT „RANGER" RAAKT MAAN, DOCH MAAKT GEEN FOTO'S Gaston Defferre} Marseille's burgemeester kandidaat voor het Franse presidentschap Ernstig verkeers ongeluk AMERIKAANS PLAN VOOR CYPRUS Peking over Chroesjtsjov en Johnson Een rassendemonstratie in New York Ontploffing in Tsjechische mijn Ver. Staten achter de strijd in Z.-Vietnam Sjah schenkt Vredespaleis een wandtapijt Aardgas bij Egmond Auto reed door slagbomen Negerpredikant dreigt met vrijwillige dood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 februari 1964 120ste jaargang No. 19525 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Dreisclior's kerk nadert voltooiing Voldoening en teleurstelling Roven wordt moeilijk PASADENA (Californië), 2-2. Het terechtkomen op de maan van het Amerikaanse ruimtevaartuig „Han ger 6" heeft de geleerden zondag zo wel voldoening als teleurstelling ge bracht. Voldoening over het feit, dat de „Hanger 6" zondagochtend om 10.24 uur (Ned. tüd) na een vlucht van 65 uur en 35 minuten met de precisie van een uurwerk, waarbij slechts één koerscorrectie plaats had op minder dan 32 kilometer van de vastgestelde plaats, in „De zee der stilte" op de maan terechtkwam. Teleurstelling omdat de zes tele visiecamera's 'het 'bevel van de aar de. „inschakelen", niet hadden opge volgd, waardoor het niet lukte de 3.000 foto's gedurende de laatste vijf tien minuten te maken. De toto's zouden worden genomen als het vaartui'ig in de late maannamdddag het hemellichaam naderde. Men hcoote door de lange slagschaduwen de hcogte van verscheidene punten van het maanoppervlak te kunnen berekenen. Westelijke deskundigen hechten grote waarde aan het technisch- wetenschappelij'ke doel dat met het schot op de maan is bereikt, nu voor 't eerst sedert vier jaar een ruimtevaartuig op de naar de aarde gekeerde zijde van de maan is terecht gekomen. Op 14 september 1959 wa9 het de Russen gelukt de „Loend'k 2" op deze zijde van de maan te doen landen. De Amerikaanse „Ranger 4" kwam or> 26 aionil 1962 op de van de aarde afgekeerde zijde van de maan te recht. Voorsprong De direkteur van het Britse ob servatorium te Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, meent dat uit de geweldige Amerikaanse inspannin- PARIJS, 2-2. De Franse socialis tische partjj heeft zondag CVaston Defferre, de 53-jarige burgemeester van Marseille, met algemene stem men gekozen als kandidaat voor de presidentsverkiezingen die in 1965 in Frankrijk zullen worden gehou den. De motie, waarbij Defferre kandidaat werd gesteld, was inge diend door Guy Mollet, secretaris generaal der partij. Defferre kreeg een staande ovatie, d' vijf minuten duurde. Volgens de motie acht het congres het noodzakelijk dat tegenover de kandidatuur van generaal de Gaulle een republikeinse kandidaat staat en in het bijzonder een socialist. De hu:dvge politieke toestand in Frank rijk wordt omschreven als „een mon archaal regime". Gaston Defferre, leider van de so cialistische fractie in de Franse Na tionale Vergadering, staat bekend als een rechtse socialist. In tegen- stell'ng tot Mollet is hij een groot voorstander van de huidige grond wet, maar tegen de wijze waarop president de Gaulle deze gebruikt. Do afgelopen maanden werd hij herhaaldelijk „monsieur X" genoemd die mogelijk een bepaalde eenhe:d on dor de tegenstanders van de Franse president tot stand zou kun nen brengen. De 53->rr:gc burgemeester van M- r-o')le is vrij in het voeren van zijn verkiezingscampagne Hij h?d d't als voorwaarde gesteld voor zijn kandidatuur en had hier gedurende het congres steeds op gewezen. Zelf zegt hij: „Ik ben geen theo reticus. maar een man van daden". MAASTRICHT, 3-2. In Borgharen bjj Maastricht zijn een bestelauto en een personenauto tegen elkaar ge botst. De bestuurder van de perso nenauto raakte in de ineengeperste auto beklemd en is om het leven ge komen. Drie personen zijn naar een zie kenhuis in Maastricht overgebracht. Het ongeluk gebeurde op de Sluis- kolkweg op een recht en goed ver licht gedeelte. Degene aan wie het ongeluk het leven heeft gekost, is de 25-jarige L. W. uit Kerkrade. De dnie gewonden zijn er ernstig aan toe. WASHINGTON, 1-2. De Verenigde Staten zjjn bereid, duizend tot twee duizend militairen voor drie maan den ter beschikking te stellen van een troepenmacht op Cyprus, samen gesteld uit eenheden van Navo-lan- den, mits alle betrokken partijen akkoerd gaan met de Amerikaanse voorwaarden, zo hebben Amerikaan, se ambtenaren meegedeeld. De Amerikanen hebben vrijdag een plan voorgelegd aan president Makar-ies van Cyprus en aan Grie kenland en Turkije, waarin wordt aangedrongen cp de aanstelling van een bemiddelaar in de kwestie-Cy- pius. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken George Ball beraadslaagde in Washington met de ambassadeurs van Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije voordat de Amerikaanse voorstellen werden ge publiceerd. Het plan is opgesteld in antwoord op het Britse verzoek, een week geleden gedaan, om behulp zaam te zijn bij de vredes-oporaties op het eiland. De in het plan ge noemde bemiddelaar zou moeten worden gekozen door de drie mo gendheden die de onafhankelijkheid van Cyprus 'hebben gegarandeerd - Grcot-Brit'tannië, Turkije en Grie kenland - en zou de goedkeuring moeten wegdragen van aartsbisschop Makarios en vice-president Kutchu'k. De bemiddelaar zou afkomstig moe ten zijn uit een van de landen van de Nav-o met uitzondering van de drie garanderende landen en de Ver enigde Staten. De toestand op Cyprus houdt een potentieel gevaar in, aldus Ameri kaanse ambtenaren. Hot Amerikaan se plan om daar een einde aan te maken is door Groot-BriMannië aan vaard en gehoopt wordt, dat ook de Cyprische, Griekse en Turkse rege ringen dit snel zullen doen. De to tale sterkte van de internationale strijdmacht, diie hoogstens 3 maan den op Cyprus zal blijven, zou on geveer tienduizend man moeten zijn. DEN HAAG, 31-1. De sjah van Iran heeft het vredespaleis een wandtapijt geschonken. De Iraanse ambassadeur in Nederland, de heer Ahmad Zahir, heeft het geschenk overgedragen aan het vre despaleis, vertegenwoordigd door de Carnegiestiehting. Ilct wandtapijt dat 3,5 bij 2,5 meier is, is aangebracht in dc grote rechtszaal, recht tegenover de zetel van de president van het inter nationale gerechtshof. Met de aanbieding van dit tapijt heeft Iran zich geschaard onder dc vele landen die materiaal en kunstvoorwerpen voor het vredes paleis hebben geschonken. Ambassadeur Zahir beeft in een toespraak gezegd dat het ge schenk getuigenis aflegt van de toewijding van het volk van Iran aan de edele zaak van de vrede cn van de eerbied cn de trouw die dc keizerlijke regering van Iran altijd jegens dc Verenigde Naties heeft betoond. Dc voorzitter van het bestuur van dc Carnegiestiehting .oud- minister-president dr. J. E. dc Quay, heeft in antwoord op de toe spraak van de ambassadeur gezegd dat dc stichting het geschenk met dankbaarheid aanvaardt. gen wellicht de gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat de Verenigde Staten een voorsprong op de Russen zullen bethalen. De Verenigde Staten bereiden in middels nog drie maanschoten voor met „Ranger"-raketten. Een woord voerder zei dat mogelijk binnen een maand de volgende lancering zal geschieden. DEKING, 3-2. Het officiële orgaan van de Chinese communistische par- tii. het Volksdagblad, vergeleek Ni- kita Chroesjtsjov en Lyndon John son met „een Siamese tweeling". ITet Volksdagblad schreef dit in verband met de kritiek van de „P.ravda" op een bericht in dit blad betreffende de ontwapeningsbespre kingen in Genève. Uit de reactie van het Russische partijblad cp de door 'hot. Volksdagblad geleverde kritiek on president Johnson blijkt, dat de ..Pravda" zioh getroffen voelt door de aanval oo de Amerikaanse presi dent, zoals de ene helft van een Sia mese tweeling de pijn beet te voelen van de andere, aldus 'het Chinese partijorgaan. „Betekent dit, dat de Russische leiders van plan zijn, een overeenkomst met Johnson te slui ten waarbij ze de handen in elka'ar slaan om de mensen te verbieden, zich te verzetten tegen imperialisme en een revolutie te beginnen? Als dat zo is, heeft de „Pravda" inder daad een goede reden -voor zijn ze-- nuwachtigheid, die op het eerste ge zicht ongemotiveerd lijkt", aldus het blad. OUDE SCHULD LONDEN, 3-2. Het Londense Marlowe-genootschap is van plan een oude schuld te ver effenen, die de familie van de zestiend eeeuwse dichter en toneelschrijver Christopher Marlowe indertijd niet heeft kunnen betalen. Toen Chris topher op 3 april 1564 werd geboren, kon zijn vader een rekening van zijn kleermaker van tien shilling (ongeveer vijf gulden) niet betalen. Precies 400 jaar later zal het Marlo we-genootschap aan een ban ket in Londen de verschuldig de som in munten uit de 16de eeuw betalen aan de nog steeds bestaande kleermakerij. Het genootschap zal naar schatting 200 gulden moeten betalen om het benodigde oude geld van verzamelaars te kopen. NEW YORK, 2-2, Een groep die ijvert voor rassenintegratie heeft voor vandaag (maandag) een boycot van een dag uitgeroepen van de 'cholen in de stad New York. De groep staat onder leiding van Bay ard Rustin, die vorig jaar de mars voor de burgerrechten naar Was hington organiseerde. De groep eist dat onmiddellijk stappen worden gedaan, die een eind moeten maken aan de facto rassen scheiding op de scholen 'in New York. 'De raad van onderwijs, die onder voorzitterschap staat van de advo caat James Donovan, die de vrijla ting van gevangenen op' Cuba be werkstelligde, betoogt dat de inte gratie slechts kan worden doorge- PRAAG, 2-2. Door een mijngas- onf ploffinig in een mijn in Rarvtnm'a, in -het Tsj echosiowaakse kolenbek ken van Ostrava, zij'n zaterdag der tien mijnwerkers om het leven geko men. Het ongeluk is te wijten aan hot onvoldoende nemen van de vei ligheidsmaatregelen die gelden 'bij het delven van steenkool door mid del van explosieve middelen. Persconferentie Johnson t m m WASHINGTON, 1-2. President Lyndon B. Jdhnson heeft zaterdag te Washington zijn eerste officiële pers conferentie gehouden. Hij verklaarde hierop dat hij niet meende dat de vrijheid ermee ge diend zou worden indien hij zou in stemmen met het vrijdag jl. door president de Gaulle op diens pers conferentie gedane voorstel om Zuid- oost-Azië te neutraliseren. „Voor zover ik hot zie zou dit voorstel uitsluitend op Zuid-Viotmam kunnen slaan. Wij zouden een ander standpunt innemen, indien ook Noord-Vietnam zou worden geneu traliseerd, doch ik zie hiervoor op het ogenblik 'geen enkele aanwijzing" aldus JOhnson. Hij vervolgde: „Indien wij zouden kunnen verwachten dat de commu nistische Vietcong zijn pogingen tot omverwerping der Zuid-Viotnamese regering zou staken, zou onze hou ding geheel anders kunnen zijn. DEN HAAG. 1-2. De N.V. Neder landse Aardolie Maatschappij te Ol den zaal heeft meegedeeld, dat zij in 'haar verken mi ngsb or ing nabij Eg- mond gas heeft aangetroffen. Het gasvoorkomen, zo deelde de N.A.M. vorder mee, wordt momen- leol aan produktieproeven onder worpen om de omvang van dit waar schijnlijk 'kleine reservoir nader te bepalen. Doch zolang de commun'i sfis dhe aan vallen in ihet binnenland voortduren en gepoogd wordt Zuid-Vietnam mi litair in de tanig te nemen, moeten wij aan onze huidiiige politiek vast houden. Ik meen, dat de militaire operaties tegen de communistische rebellen nog krachtiger moeten wor den gevoerd", aldus Johnson. Frontale botsing kost drie mensenlevens BAARN, 2-2. Bij 'een frontale 'bot sing van twee personenauto's op de Blitse weg in Baarn zijn zondagmor gen drie personen om hot leven ge komen. Het ongeluk gebeurde om onge veer kwart over elf. In de ene auto zat een echtpaar ui/t Utrecht, waar van de vrouw omkwam. In de an dere auto zaten vier personen, waar van een echtpaar uit Zeislt werd ge dood. Treinongeluk in Argentinië BUENOS AIRES, 1-2. - Zaterdag ochtend is nabij de ongeveer tachtig kilometer ten zuiden van Buenos Aires gelegen, plaatg Ohascomus een passag'ierstreim, met 1.200 reizigers, in botsing gekomen met een uit Mar del Plata vertrokken goederentrein. Een der wagons van de goederen trein vloog na de botsing in brand. Er zijn lot nu toe achttien lijken geborgen. Meer dan vijftig personen worden gewond. voerd al© er plaats is op de scholen. Rustin zei zondag te verwachten d'at tenminste 200.000 leerlingen en hun ouders aan de demonstratie zul len deelnemen. De raad van onder wijs heeft" de ouders opgeroepen 'hun kinderen normaal naar school te sturen en de leerkrachten gewaar schuwd dat zij vervolgd zullen wor den als zij weg blijven of hun plich ten niet nakomen. VEENENDAAL, 2-2. De automo bilist B. P. uit Renswoude heeft za terdagavond om half elf, waarschijn lijk onder invloed van sterke drank, de slagbomen van de overweg aan de rand van Veenendaal in de ge meente Ede geramd. Daarbij werden de bomen en de auto ernstig bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een trein uit d'e rich ting Utrecht ging rakelings 'langs het obstakel, P. ramde de eerste van de neerge laten slagbomen en botste vervol gens tegen de tweede slagboom. De overwegwachfer hield de automobi list, die haastig was uitgestapt, aan om de auto een eindje verder, van de rail af, te duwen. Terwij'l de N.S.- er de naderende treinen waarschuw de, zag P. kans in 'het duister de be nen ite nemen: De twee treinen naar Arnhem en naar Hoek van Holland kregen 'een vertraging van ongeveer tien minuten. De politie ui't Ede sleepte de auto van de overweg en zoekt de voort vluchtige P. CHAPEL-HILL (Noord-Carolina), 3-2. Een leider van de beweging voor opheffing van de rassenscheiding te Chapol-HiLl in Noord-Carolina, de 32-jarige predikant bij de Baptisten Elton Cox. heeft zondag aangekon digd dat hij zich op eersite Paasdag in 'het openbaar van het. leven zal beroven, als de rassenscheiding dan in zijn woonplaats nog niet zal zijn opgeheven. Hij wekte alle negers op zijn voorbeeld te volgen en evenals vele boeddhisten in Zuid-Vietnam de vuurdood te zoeken. In New York distanoi eerde zioh de leider van 'het „Congres voor rassen- gelijkheid", waarvan de predikant, te Chapel-I-FiM secretaris is, van de uit spin ak van ds. Cox. Britse bedrijven onder Indonesisch beheer DJAKARTA, 2-2. De Indonesische regering heeft, besloten alle Britse handelsondernemingen, die vorige maand door de vakbonden werden 'bezet, onder Indonesisch beheer te brengen. Dit werd bekend gomaakt na een kabinetsbijeenkomst in Dja karta. Gezegd werd dat aan de be trokken ministers opdracht is gege ven onmiddellijk maatregelen te ne men om de Engelse ondernemingen in beheer (te nemen. Als bijzondere attractie werd op een kantoor-vakbeurs in Keulen een te gen overvallen beveiligde kassa ge toond. Als een bewapende gangster de cassière een pistool onder de neus houdt, kan zij rustig haar handen omhoog steken. De bankrover zal zich ondanks dat het geld niet ge makkelijk kunnen toeëigenen. Na dat een alarmknop, die zich bij de voeten van de cassière of ergens in het gebouw bevindt, is ingedrukt, schuift de geldlade bliksemsnel in een gesloten brandkast (vooraan links op de foto). Alleen met behulp van meerdere sleutels, die in het be zit zijn van verschillende staffunc tionarissen kan deze brandkast weer geopend worden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De vriendschap van twee vrouwen is vaak een complot tegen een derde. V/AT ÏEQT DE BILT Tijdelijke opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Vanavond plaatselijk enige i-egen, morgen tijdelijke opklaringen en op slechts enkele plaatsen een bui; iets lagere temperaturen; matige tot vrij krachtige en langs de kust krachtige mogelijk af en toe harde westelijke wind. 4 febr. Zon op 8.17, onder 17.31. Maan op 0.05, onder 11.13. Laatste kwartier: 5 febr. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 4 febr. 7.18 v.m. 19.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 febr. 7.14 v.m. 19.34 n.m. Doodtij: 7 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-2. Hot K.N.M.I. doelt mede: Een storing, die vanmorgen bij Schotland was gelegen, koerst in de richting van noord-Noorwegen. Om deze storing heen dringt morgen Oceaamlucht, afkomstig van hogere breedten ons land binnen, (hetgeen enige daling van temperatuur zal veroorzaken. Het front, dat deze minder zachte Oceaanluoht begrenst, zal tijdelhk wat rogen brengen waar na morgen weer tijdelijke opklarin gen workomen. Randstoningen in de naar west tot noordwest gedraaide luchtstroming kunnen echter aan- 'leiding geven itot enkele plaatselijke buien. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1