J Indonesië drukt door Neem ORK5 BESCHUIT punt uit! Bij de N| O is het goed sparen! 3 0/ rente bij 14 /o lange termijn Nieuwe school in deze kern wordt niet officieel geopend TUINMAN Zn. POTTER """"ïSSw1*!! De micro-competitie van de S. D. K. B. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Sigarettenindustrie over verband tussen roken en bepaalde ziekten Jeugdpuistjes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE visdag n januari i%4 NO. 19524 Woningbouw te Zonnemuire Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling BROUWERSHAVEN, 29-1. De raad der gemeente hield dinsdagmiddag haar eerste vergadering in het nieu we jaar onder voorzitterschap van burgemeester A. II. Vermeulen, die allereerst een nieuwjaarsrede uit sprak, die wij in het donderdagnum mer publiceerden. N.a.v. de ingekomen stukken merkte de heer J. Dekker op, dat hij zich niet kan verenigen met de brieven van het hoofd van gemeentewerken inzake de opmerkingen over de rio lering en haven te Brouwershaven, geuit in do vorige raadsvergadering. Spr. vond het schrijven belachelijk, temeer daar diverse punten er in elkaar tegenspreken. De heer Dek ker kwam er nog eens op terug en wees erop, dat in de haven te Brou wershaven aan de teen van do glooi ing vergeten is de palen weg te ne men en dat in de Nieuwpcortstraat precies voor een slachthuis een straatkollk is geplaatst, welke stank veroorzaakt. Dit feit werd tevens door de dierenarts en vleeskeurings dienst waargenomen. De voorzitter antwoordde, dat 'het werk der haven nog niet is opge leverd en dat b. en w. de nodige aandacht zullen schenken aan de gemaakte opmerkingen. Wat de straatkol'k betreft had de vleeskeu ringsdienst zich tot de gemeente moeten richten. Mevrouw Motmans merkte nog op, dat in het jaarver slag der Beatrixschool verzuimd ds melding te maken, dat deze school Ln 1963 tevens was opgenomen in de schooltandartsendienst. Dit raadslid i9 tegen de verhoging der presentie gelden voor het bezoeken der ver gaderingen van de reinigingsdienst en Beatrixschool (tot f 15,-). De heer R. J. van der Wekken stelde hier tegenover, dat een ver tegenwoordiger toch zijn verlet uit betaald moet worden en men dan met twee tarieven zou moeten wer ken. Wethouder Moermcnd loste het probleem op, daar hij reeds eerder ter vergadering heeft gesteld, dat z.i. deze presentiegelden niet moe ten worden betaald aan ambtelijke leden. Voetpad Noordgouwc Inzake de aanwijzing tot voetpad van de dï\ Wortmansweg te Noord- gouwe merkte de heer A. Viergever op, dat hier een onhoudbare toestand bestaat, omdat de auito's tussen de 'bomen parkeren en, er misschien eerst ongelukken moeten gebeuren. Wellicht is dit op te vangen door tussen de 'bomen palen te plaatsen, wat echter ontsierend zal werken. Burgemeester Verm'eulen stelde voor dit nog eens opnieuw in b. en w. te bekijken en meende tevens, dat de heren autobezitters van Noordgouwe, die er zelf ook par keren, 'het goede voorbeeld moeten geven. Door het college van b. en vv. werd in december aan het bestuur der Christelijk Nationale school te Zon- nemaire meegedeeld, dat een nieu we datum voor het openen der school zou worden vastgesteld, om dat de inspecteur van het onderwijs momenteel ziek is. Het bestuur der school heeft ech ter laten weten, dat zij geen prijs meer stelt op het officieel openen der school, daar deze straks bijna al een jaar in gebruik is. B. en w. stellen de raad dan ook voor, dat het dus geen zin meer heeft om in deze richting nog stap pen >te ondernemen. De heer M. Matthijsse (p.v.d.a.) betreurde deze gang van zaken en brengt het volgende voorstel in de raad: „De raad betreurt, dat b. en w. geen stappen wensen te onder nemen de school officieel te openen en stelt het college voor dit alsnog te doen". Burgemeester Vermeulen ontraad de dit voorstel aan te nemen, daar het misschien te Zonnemaire 'een controverse op zou roepen en men er de vrede moet bwaren. De heer Dekker stelde, dat het ar gument niet opgaat, dat de school (beplanting) nog niet Maar is. want destijds was dit te Noordgouwe ook het geval. Daar lag toen zelfg nog geen toegangspad. Spr. zou graag contact opgenomen zien met de ouderccmmissie om er toch nog een officieel tintje aan te geven. De heer R. J. v. d. Wekken vroeg zich af of we cp deze ingeslagen weg voort moeten gaan. Het is erg jammer, aldu9 spr., dat een school niet geopend kan worden omdat er een controverse 'bestaat tussen de twee schoolbesturen. De heer Matthijsse geloofde dat het met de tegenstellingen wel mee zal vallen en brengt zijn voorstel ter stemming, op tafel, wat echter met zes tegen vijf stemmen voor werd verworpen. Ilamerstukkcn Als hamerstukken worden behan deld de verkoop van bouwgrond aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Dreischor voor het symbo lische bedrag van f 1,-; aankoop grond van het Waterschap Schou wen en Duivel and en verhuur van percelen grond te Noordgouwe aan de 'heer P. W. Viergever. Wat betreft de herziening uitbrei dingsplannen merkten b. en w. op, dat opnieuw een besluit moet wor den genomen waarbij wordt ver klaard, dat een herziening in voor bereiding is. zulks om te voorkomen dat een hiaat 'zal ontstaan tussen beide besluiten. Van de stedebouy/- kundige is 'inmiddels wel het plan in hoofdzaken ontvangen, maar niet in onderdelen. De heer v. d. Wekken vroeg wat de oorzaken zijn van het uitblijven waarop de voorzitter meedeelde, dat b. en w. van mening zijn de op dracht in te moeten trekken, zulks per 1 januari 1964 j.l. Een juridisch onderzoek naar de gevolgen zal in gesteld worden, waarna een nieuwe architect zal worden aangezocht. De heer J. J. Klaasse stelde, dat Brouwershaven hierdoor steeds ach teruit gesteld' is als we zien in Dui- veland, waar de woningbouw, indus trie en recreatie uit de grond rijzen. „Het duurt bij ons veel te lang en we moeten er op aandringen, dat diit voor onze gemeente bespoedigd wordt". Stichting Rode Kruis-ziekenhuis" In bespreking kwam hierna de toetreding tot de gemeenschappe lijke 'regeling tot oprichting van de Stichting „Rode Kuis-ziekenhuis" wat betreft de 'kern Brouwershaven. De situatie is momenteel zo. dat de nieuwe gemeente Brouwershaven aan de regeling is gebonden met uit zondering van de kern Brouwersha ven, zodat dus pl.m. 1000 'inwoners der gemeente niet vertegenwoordigd is in het bestuur, terwiil er toch jaarlijks voor 'betaald wordt. Zii.s. werd besloten om de kern Brou werhaven te laten toetreden tot de ze gemeenschappelijke regeling. Door de V.V.V. in de kem Brou wershaven werd voor 1964 een ver hoging der subsidie verzocht tot f 400,-. onder overlegging van de 're kening 1963 en begroting 1964. De huidige subsidie 'bedraagt f 25 per jaar. De plaatselijke V.V.V., welke 76 leden telt, heft bij haar leden een contributie van f 15,-, f 10,- en f 5,-. B. en w. zijn van mening dat, hcewel de activiteiten op prijs wor den gesteld, met de verhoging der subsidie niet verder moet worden gegaan dan f 250,-. De heer P. de Moor betreurt het, dat aan de gevraagde f 400.- wordt geknibbeld. „We moeten tocih straks klaar zijn, wanneer ook Brouwers haven in de recreatie wordt betrok ken. De gemeente dient hieraan toch zeker haar steun -te 'geven", aldus spreker. De raadsvoorzitter meende, dat de contributies veel te laag zijn. „Men moet toch niet helemaal op de over heid 'leunen, maar zelf dit werk ont plooien. Het as goed en nuttig be steed' geld', maar door de mensen zelf dient ook -iets te gebeuren", al dus de burgemeester. Mevrouw Motmans stelde voor om dit punt in bespreking te bren gen in de rec reati ecommissi e, ter wijl wethouder J. A. v. d. Bijl toe zegde, dat bij grotere ontplooiing zeker in 1965 op een grotere bijdra ge gerekend kan worden. Vastgesteld werd de verordening vuilnissfortrechten, waaibij bet in de bedoeling ligt de stortplaats te Brouwershaven des vrijdags van 15.00 uur /tot 17.0o uur open te stel len voor het storten van vuil door bedrijven en particulieren. Vastge steld werden de volgende tarieven: voor een vrachtauto f 2,50, voor een bandénrwagen f 1,25 en voor een kleine aanhangwagen 'of bestelauto f 1,- ter plaatse tegen een kwitantie aan de gemeentewerklieden te vol doen. Langs de weg zal een sloot word'en gegraven en een afsluithek worden geplaatst. Bouwvolume 1964 Tenslotte kwam in bespreking de realisering bouwvolume 1964. Voor deze gemeente is een contingent van 8 woningwetwoningen toegewezen ter vervanging van 8 krot-woningen. B. en w. delen de ï-aad mede, dat h.i. deze bouw te Zonnemaire dient te geschieden omdat hier de groot ste 'behoefte bestaat en de beschik bare bouwgrond aanwezig is. De bouw dient op één terrein te gebeu ren omdat versnippering prijsstij- gend zal werken. B, en w. stellen voor om twee vo lumes te bestemmen voor bejaarden- woningen, wat 'betekent, dat er 6 woningwetwoningen kunnen wor den gebouwd en 4 'bejaardenwonin gen. Het 'bleek, dat de raadsleden niet zo geporteerd waren voor dit plan. Mevrouw Motmans vond, dat er wel wat royaal met de woningen voor Zonnemaire wordt omgespron gen. In deze kern zijn reeds bejaar- denwoningen, wat ook het geval -is in Dreischor en Brouwershaven. Maar in Noordgouwe worden er niet gebouwd, hoewel de toestand van de zjg. „Koeirij" dermate slecht is, dat er straks niematn meer wil wonen. Spreekster had graag het contin gent 'bejaardenwondngen in Noord gouwe gezien. Ook de heer J. Dekker was deze mening toegedaan. Grootste behoefte te Zonnemaire De voorzitter deelde mede, dat de grootste 'behoefte in Zonnemaire be staat en dat voor 15 mei alles in kannen en 'kruiken moet zijn. „Als we gaan versnipperen lopen we een groot gevaar, dat we straks deze toewijzing ontnomen worden. Hoe wel het onevenredig /is tegenover Noordgouwe moeten we toch de bouw „en masse" prefereren te Zon nemaire". Het v.v.d.-raadslid uit Zonnemaire de 'heer Lukaart, merkte op dat de bevolkingsopbouw in zijn kem uit veel oude mensen bestaat, die bijna allen in een eigen huisje wonen cn daar ook hun gehele leven in blijven Zii zullen niet in een 'bejaardenwo- ning willen, zodat ook hij de bejaar denwon ingerv dn, Noordgouwe ge bouwd wil zien. De raadsvoorzitter wees er nog eens met Meni op, dat bij verwerping van dit voorstel er „met vuur" wordt gespeeld. In stemming gebracht bleek, dat de p.v.d.a.-fractie (4 leden), mevr. Motmans en de heer A. Viergever tegen het voorstel van b. en w. va ren, zodat dit werd verworpen. Burgemeester Vermeulen vroeg de tegenstemmers met een nieuw voor stel ter tafel te komen, maar men zweeg in alle talen. Teneinde deze precaire situatie te redden ging de voorzitter /in beslo ten zitting om het voorstel nog eens op al zijn merites te onderzoeken en .te bespreken. Na heropening verklaarde de heer A. Viergever „gezien de besprekin gen achteraf" dat de -raadsleden het genomen besluit introkken en als nog akkoord gingen met het voorstel de 10 woningen te Zonnemaire te bouwen". De heer M. Matthijsse stelde nog, dat het genomen 'besluit niet be rustte op kritiek jegens het beleid van b. en w., maar op de voorzie ningsbehoefte. Ingezonden mededeling Mol 19 Zierikzee KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Pesse (toez.): J. Breui- te Ferwerd; -te Sint Annaland: B. M. Meyndert te Waarder; te Oosthem J. V. Ginkel te Uitwijk; te Dinxper- lo (toez.): L. W. Blok te Ellewouts- dijk. Aangenomen naar Veenwouden (toez.)H. R. Smid, kand. te Gronin gen. Bedankt voor Scheveningen (vak. A. Groot): J. P. van Roon te Ermelo; voor Gi essendam-Ned erha rdinx veld H. Tal9ma te Den Haag; voor Bleis- wijk: E. M. Pannekoek te Uithuizer- meeden. Geref. Kerken Beroepen te Tijnje: K. H. B. Bol wijn te Sleen; te Hohverd en te Doe- zum: P. Kooy, kand. te Heemstede, die geen verdere beroepen meer in overweging kan nemen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Marknesse (N.O.P.): A. P. van Dijk te Nieuwleusen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Dordrecht-C.: W. F. Laman te Hamilton (Can.). SPORT BILJARTEN Om kampioenschap extra klasse libre In hotel Graaf Floris V te Brou wershaven zullen dit weekend de wedstrijden tussen F. C. Hanse en P. Vijverberg plaats vinden om het kampioenschap extra klasse libre van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. Slaa/gt Hanse erin ook deze maal beslag op de ititel te leg gen dan komt de wisselbeker defi nitief in zijn bezit. In totaal zullen beide spelers zesmaal tegen elkaar Uitkomen. In 'de afdeling C. van de micro- competitie van de S.D.K.B. 'kwam S.V.O.W.K. deze week voor de eerste maal binnen de lijnen. De Ouwer- kerkers hadden hierbij een uitste kende start door beide te spelen wedstrijden in een overwinning om te zetten. Nadat eerst van Unitas II met 5-2 werd gewonnen slaagde S.V.O.W.K. er op overtuigende wijze in het nog ongeslagen Z.S.C. II met 5-0 te 'kloppen. Burgh III, die zeker ook tot de kanshebbers mag worden gerekend, verloor tegen Renesse één kostbaar puntje (3-3) om daarna na een spannende strijid met 3-2 van D.E.S. te winnen. Z.S.C. II wist zich tegen Renesse kranig te herstellen van de nederlaag tegen S.V.O.W.K. door in deze ontmoeting met 4-3 aan het langste eind te trekken. Z.S.C. II Burgh III S.V.O.W.K. Renesse D.E.S. Unitas II 4 3 0 1 17-11 6 3 2 10 9-5 5 2 2 0 0 10- 2 4 4 112 18-15 3 3 10 2 8-11 2 4 0 0 4 7-25 0 Unitas II-SVOWK 2-5 Hoewel S.V.O.W.K. enige tijd no dig had om de goede kadans te vin den wist 'het toch een verdiende overwinning te behalen op de Zie- rikzeeënaars. Unitas had een uitste kende start en al spoedig slaagde Ada Hage er 'in 'de korf te doorbo ren: 1-0. Ondanks het feit 'dat S.V. O.W.K. al'les in het werk stelde om de bakens te verzetten bleef Unitas gevaarlijker en liet was dezelfde speelster die de stand op 2-0 kon brengen. Na de va'kverwisselin'g kwamen de blauw-witten er beter in en nadat Bram Buis voor 2-1 had gezorgd liet Henny Mol de eerste helft afsluiten met gelijke stand2-2. Na de hervatting ha'd'den de S.V. O.W.K.-ers overwegend het beste van het spel. Adrie v. d. Werf slaag de er in haar club de leiding te ge ven: 2-3, waarna Nico Pankow en Bram Buis voor een 2-5 eindstand zorgden. Burgh III-Renesse 3-3 In 'deze spannende wedstrijd ga ven 'beide teams eLkaar niet veel toe. Renesse kreeg de eerste goede sco ringskans toen Jac. Dorreman een strafworp kreeg te nemen welke hij evenwel onbenut liet. Even later wist dezelfde speler zijn fout te herstel len door met een afstandsschot de stand op 0-1 te brengen. Bij een te genaanval kreeg Burgh een straf worp toegewezen welke door Leen v. d. Have in een doelpunt werd omgezet: 1-1. Na de vakverwisseling kon Eurgh door A'drie Keuters de leiding nemen: 2-1, maar aan de an dere kant zoi-gde Wim Hoogerhuis er voor dat de eerste helft met ge lijke stand werd afgesloten: 2-2. Na de 'hervatting bleef deze stand lange tijd gehandhaafd. Jan van Nieuwenhuize gaf Burgh een 3-2 voorsprong maar Jac. Dorreman zorgde er voor dat uiteindelijk de puntjes toch werden gedeeld: 3-3, ZSC II-SVOWK 0-5 Op een volkomen verdiende wijze BLIK DOOR HET WERELD slaagde S.V.O.W.K. er in leider Z.S.C. met 5-0 in het zand te laten bijten. Naast een grotere produktiviteit leg den de Ouwerkerkers tevens een veel grotere snelheid aan de dag Waardoor Z.S.C. soms. geheel werd overspeeld. In de eerste 'helft wist de Z.S.C.-defensie nog uitstekend stand te houden en verder dan één treffer van Nico Pankow bracht S.V.O.W.K. het nog niet. In de tweede helft bleken de roo'd- witten uiteindelijk niet tegen d'e "druk op hun verdediging bestand. Nico Pankow zorgde voor een rusti ger gevoel in -de Ouwerkenkse gele deren: 0-2, waarna Nel Kuij/per twee maal achtereen ide roos wiist 'te tref fen: 0-4. In de slotfase wist 'de pro- duktieve Nico Pankow de eindstand nog op 0-5 te brengen. DES-Burgh III 2-3 Ondanks 'het., kranige verweer van de jeugdige D.E.S.-plöeg slaagden zij er niet in Burgh één puntje te ontfutselen. Er ontspon zich direkt een snelle en aantrekkelijke gelijk opgaande strijd waaibij beide korven beurtelings in gevaar kwamen. Door Leentje Stuik kwam D.E.S. met 1-0 voor te staan, maar de vreugde in het kamp der Sirjanslanders was maar van korte duur daar amper één /minuut later Leen v. d. Have de gelijkmaker aan de andere kant in de korf liet verdwijnen: 1-1. Na de vakverwisseling kon Burgh door Adrie Kenters d'e leiding nemen: 1-2 met welke stand ook de eei-ste helft werd afgesloten. Na -de hervatting was het weer Adrie Kenters die succes wist te 'boe ken: 1-3. D.E.S. bleef dapper volhou den en toen Kees Struik de achter stand wist terug te brengen tot 2-3 werd de strijd weer geheel open. In de slotfase kreeg D.E.S. zelfs nog enige goede kansen om de gelijkma ker te laten aantekenen welke even wel onbenut bleven. Renesse-ZSC 3-4 In deze wedstrijd leek het er veel op 'dat Renesse in de eerste ontmoe ting tegen Burgh al haar 'kruit had verschoten. In tegenstelling met Z.S.C. werd er zonder bezieling ge speeld waarbij het spel nog volko men mank ging bij 'gebrek aan tem po. In het begin leek er voor de duinbewoners nog geen vuiltje aan de lucht toen J. Dorreman tweemaal adhtereen de korf kon doorboren: 2-0. De 'kans om een beslissende voorsprong te nemen liet Renesse haar neus voorbij gaan en toen Bon Louwerse de ruststand op 2-1 kon brengen kreeg Z.S.C. zelfs weer goede kansen. In de tweede helft was 'het de zelfde speler die van een grove blun der in de Renosse-verdedliging uit stekend wist te profiteren: 2-2. Sjaalc Dorreman kon hierna Z.S.C. de lei ding geven: 2-3. Een strafworp liet dezelfde speler onbenut. Met een af standsschot kon Jac. Dorreman de balans weer in evenwicht brengen: 3-3. Door Janny Frederiks kreeg Z.S.C. weer 'de leiding jn handen: 3-4 om deze niet meer af te staan. De kwestie tussen Indonesië en de (het vorig jaar gestichte) staat Ma leisië, aan de overkant van de Straat van Malakka, dreigt weer een du rende bron van onrust te worden. Op aandringen van de Amerikaanse minister van justitie Robert Ken nedy heeft Soekarno toegestemd in een wapenstilstand langs de grens van Noord-Bomeo, in afwachting van een conferentie over de kwestie, met Maleisië en de Philippijnen. Nog diezelfde dag echter verklaarde pre sident Soekarno, dat de confrontatie politiek tegen Maleisië zal worden voortgezet. Hetgeen er dus op neer komt, dat Indonesië niet zal rusten eer de kwestie tot Soekarno's genoe gen zal .zijn geregeld, hetgeen bete kent dat de staat Maleisië weer moet worden opgeheven. De opvatting van Indonesië is na melijk al sinds 1945, dat Malakka eigenlijk Indonesisch grondgebied dient te zijn en dat dit land, zo lang dit niet zo is, een voortdurende be dreiging zou vormen voor Indonesië, waarvan het slechts door de smalle Straat van Malakka is gescheiden bij Sumatra. Toen ook de Engelse ko lonie Noord-Bomeo deel ging uitma ken van het nieuwe Maleisië, was de Indonesische verontwaardiging nog groter, want ook dat deel van Borneo wordt door Indonesië opge ëist, terwijl de Philippijnen Broenai tot hun gebied willen rekenen. Nu zijn de eisen van Indonesië pas openlijk geuit, nadat de kwestie Nieuw-Cuinea is geregeld. Het lag toen al in de lijn der verwachtingen, dat Soekarno zijn aanspraken op Noord-Bomeo en Serawak zou laten gelden, vooral toen Engeland zich uit die gebieden wilde terugtrekken en het geheel wilde onderbrengen in een nieuwe staat Maleisië. Slechte economie De binnenlandse en economische situatie van Indonesië is nog even slecht of slechter dan ten tijde van de onenigheid over Nieuw-Guinea en vereist dus nog steeds een aflei- dingstaktiek. Daartoe vormen de eisen om bevrijdingvan grondge bied steeds een uitstekend doel. Na de stichting van Maleisië in septem ber j.l. zijn er voortdurend scher mutselingen en infiltraties aan de grens op Borneo, zogenaamd door vrijwilligers. Met het akkoord gaan met een wapenstilstand heeft Soe karno echter al erkend, dat hier sprake is van normale Indonesische troepen. De haven van Singapore wordt door Indonesië geboycot, waar bij men er zich niets van aantrekt, dat dit ook bijzonder nadelig xoerkt voor de reeds zo zwakke handel van het eigen land. In de Straat van Ma lakka zijn Indonesische marinesche pen erg lastig voor de Maleisische schepen en zelfs andere die Singa pore als bestemming hebben. Robert Kennedy is wel een bijzon dere optimist als hij meent, dat de door hem bewerkstelligde topconfe rentie de kwestie zal weten op te lossen. De standpunten en de belan gen staan zo fel tegenover elkaar, dat een uil de weg ruimen van het geschil eenvoudig een kwestie van macht wordt, mede afhankelijk van de situatie in Indonesië. Maleisië steunt hiervoor op de kracht van Engeland, maar die kracht is niet zo erg groot meer. Toevalligerwijze wordt er bovendien al een beroep op Engelse militaire hulp gedaan door voormalige koloniën in Oost- Af rika, voor de strijd tussen Grieken en Turken op Cyprus, terwijl er nog altijd de verplichtingen zijn voor de legering van troepen in West-Duits- land. Veel machtsvertoon kan Enge land dus niet ontwikkelen om Ma leisië te helpen en dat zal Indonesië weer stimuleren om met de lastige politiek van infiltratie en andere speldeprikken voort te gaan. Moeilijk en gevaarlek De situatie ziet er bijzonder moei lijk en ook gevaarlijk uit. Daarom besloot de Amerikaanse regering een poging te 'doen de partijen- lot el kaar te brengen. Het is voor de westelijke situatie niet gewenst, dat Engeland in teveel verwikkelingen verzeild raakt en het tenslotte hier of elders aan het kortste eind zou trekken. Dat échec poogt Amerika te voorkomen, want het aanzien van het westelijke blok kan zoiets niet lijden. Het is in zekere zin al een overwinning voor Soekarno, dat Amerika de ernst van de situatie in ziet, de partijen tot elkaar tracht te brengen en wellicht zal willen be middelen. Zonder vergaande concessies aan Indonesië zien wij de kwestie echter niet uit de wereld geholpen. Het is de vraag of Maleisië, en daarmede Engeland, hiertoe in staat en bereid is. Zo ja, dan wordt de positie van Soekarno er toch reeds rhee ver sterkt, zo neen, dan zal deze niet op houden moeilijkheden te veroorza ken. Soekarno weet, dat Amerika om deze gebieden geen oorlogssitua tie wil zien ontstaan. Hij maakt daar van handig gebruik om zijn territo riale eisen door te drukken, waar voor hij kan rekenen op de steun van de sterke communistische partij in zijn land, waardoor de binnen landse ontevredenheid dan tevens niet tot uitbarsting komt. Het valt derhalve nog niet te voor spellen of dé staat Maleisië in zijn huidige vorm een lang leven zal zijn beschoren. Erg optimistisch kunnen we daarover echter niet zijn. DEN HAAG, 30-1. „De Neder landse sigarettenindustrie meent het tot dusverre bewaarde stilzwijgen te moeten verbreken, nu de kwestie van van het eventuele verband tus sen roken en bepaalde ziekten met zoveel nadruk cn zo suggestief in pers, radio en televisie aan de orde wordt gesteld. Nog langer, zwijgen zou kunnen wonden uitgelegd als een erkenning van de juistheid' van deze publika- ,ties of- ais 'een 'bewijs van onver schilligheid daartegenover. Noch van het ééns nooh van 't ander is ech ter sprake", aldus een verklaring van de Stichting Sigarettenindustrie in Den Haag. De Nederlandse sigarettenindus trie heeft naast de bedragen, die zij reeds geruime tijd dn internationaal verband voor r ese ar oh - doel ei n de n beschikbaar stelt - een jaar geleden ook gelden ter beschikking gesteld voor eeni fundamenteel onder zoek iiT Nederland omtrent, eventuele ver. banden tussen kanker enerzijds cn tabak, resp. roken anderzijds. Dit wetenschappelijk onderzoek, dat op geen enkele wijze door de industrie kan \Vorden beïnvloed, zal een a anti jaren in beslag nemen. Mochten .schadelijke invloeden 'kunnen wor den aangetoond, dan zal deze rese arch (het mogelijk maken te zoeken naar geëigende maatregelen. „In afwachting van de resultaten van het onderzoek, zou de industrie datgene willen bepleiten, wat voor alle genotmiddelen geldt en trou wens- ook voor voedJingsm idddlen, n.l. dat de - gebruiker dn zijn con sumptiegewoonte een zekere matig heid betracht". De- industrie 'heeft er ook begrip voor, dat de overheid in deze onze kere situatie aandacht wil gaan be steden aan het roken door de jeugd. Ingezonden mededeling drogen in met Puro(poeder.fi.6Qonft.» DEN HAAG. De vice-ministerpre- sident mr. B. W. Biesheuvel stelt zich voor op zaterdag 7 maart aan staande te vertrekken voor een be zoek van ongeveer drie weken aan Suriname en de Nederlandse Antil len. Ingezonden mededeling Kent u onze nieuwe MOSA kop en schotels? i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5