m m m - Zierikzee kreeg zijn boogschuttersvereniging „Sint Jan" Rusland wil fabrieken kopen in Frankrijk ONZE PUZZEL-RUBRIEK v fl r H fl HOOFDPIJNPOEDERS Divergerende meningen bij behandeling van gemeentebegroting Pijlen snorren in de „Graanbeurs" Ingezonden mededeling Het allerlaatste Zierikzeese nieuws Ls dan toch wel, dat er pijlen snorren in het „Huis van Nassau" of - om precies te zün - in de Graanbeurs. Zit Cupido daar tussen de tsoelen en tafels? Soms ook wel, maar de Graan- beurspyien die deze week voor het eerst werden afgeschoten hebben toch nog een veel realistischer karakter. Ze ontsnappen aan strak gespannen bogen, vliegen met grote snelheid door de lucht en slaan met kracht in flink formaat houten schijven, waarin ze dan nog even blijven natrillen. Dat is allemaal heel echt en om het maar meteen te verklappen: de pijlen worden afgeschoten door de leden van de boogschuttersvereniging „Sint Jan", de jongste loot aan de stedelijke verenigingsstam. De kersverse boogschutterij op de ze plaats hoe eeuwenoud deze sport ook zijn mag behoeft wel een verklaring. Er is er één en een voor de hand liggende zelfs. De boogschut tersvereniiging „Sint Jan" is dezelfde als de kegelelub van die naam, die thans in feite niet meer bestaat, eenvoudig omdat de mannen van de bal zijn overgeschakeld op pijl en boog. Het ging al enige tijd niet zo best met de kegelclub, die overigens in het verleden nogal wat succesj es in zijn blazoen heeft ge schreven. De ware kegelgeestdrift was er echt nog wel, maar de prak tische omstandigheden waaronder moest worden gekegeld, werden tot spijt van de kegelenden er niet een- voudliger op, zo zelfs dat men op een gegeven moment voor de keus stond, ophouden of iets anders beginnen. Gedegen voorlichting Hot bestuur van „Sint Jan" heeft dit óf-óf flink op zich in laten wer ken en in het kader van een hartig gesprekje viel het woord boogschie ten. Dat woord heeft1 men even vast gehouden en het kreeg eerst zin en inhoud toen Zierikzee in de per soon van de direkteur van Smit Bolnes N.V. ir. W. M. Burck een boogschutter van formaat bleek rijk te zijn. Ir. Burck heeft het boogschie ten te Breda enkele jaren be-oefend (het is een sport die vooral in Bra bant en België druk wordt be-oe fend, maar ook Zeeland doet mee (Zuid-Beveland) en was gaarne be reid de Sint Janners voor te lichten en in eerste instantie instruktie te geven. Veel werk verzet Na dit eerste contact is er in ge zwind tempo al heel wat werk ver zet. De Graanbeurs werd geclaimd voor de woensdagavond, via een (vriendelijike) relatie werden heel billijk om-te-beginnen-bogen ge kocht en ook schijven werden be steld. Het liep allemaal gesmeerd en Sint Jan schiet sinds woensdag, een gebeurtenis in het oude „crayenist", dat zich thans de Vlaamse belegering in 1402 eerst recht zal gaan herinneren. Bij het boogschieten komen bogen van verschillend kaliber te pas, met trekkrachten van 8-, 9- en 15 kilo gram en ook de afstanden kunnen variëren (tot 90 meter), al is men in de Graanbeurs uiteraard gebonden aan de 25-meter baan. Geschoten wordt in series van tien en bij het spel gaat het natuurlijk straks mede om de puntjes. De eerste Zierikzeese boogschuttersvereniging is van de grond. Nu moet de routine nog ko men. Maar let opkegelaars zijn volhouders. Ze gaan straks <vast veel rozen schieten! PARIJS, 30-1. De Franse minis ter van financiën, Valery Giscard d'Estaing, heeft woensdagavond me degedeeld, dat de Sowjet-Unie be- Verdrinkingsongevallen in 1963 DEN HAAG, 29-1. In 1963 kwa- men in Nederland 525 personen door verdrinking om het leven, 194 jon gens, 61 meisjes, 236 mannen en 34 vrouwen. Het aantal verdronken personen per 100.000 inwoners be droeg 4.4, zo vermeldt een overzicht van de Bond tot Redding van Dren kelingen. Er reden vorig; jaar resp. 110, 205, 246 en 271 (over 4 kwartalen) auto'9 in het water, waarvan 63 onbe mand. In 17 gevallen waren de zach te bermen mede oorzaak, in 38 ge vallen gladheid en in 18 de mist. Er kwamen 42 personen in auto's door verdrinking om het teven. In 1963 waren er 29 slachtoffers van het ijs, 20 personen verdronken in zwembaden, 17 in zee. w Ingezonden mededeling KUNSTMEST STROOIERS 4 J. W. KOOMAN Ellemeet Tel.O 1117-281 Het aantal inzendingen op de puz zel van vorige week was ditmaal wat minder. Hoe dat zo kan? Men zou het de mensen moeten vragen en dat geeft echt teveel werk. Misschien zat er een moeilijkheid je in verscholen, waarop anderen struikelden. De eerste prijs i naar: mej. A. van den Berg Nieuwstraat 14 - Zierikzee. De tweede prijs is bestemd voor: de heer J. C. Lems Torenplein 18 - Oosterland. De oplossing van de puzzel is de vol gende: Horizontaal. 1. kegelen; 6. eniglijk; 11. al; 12. eerst; 14. r.o.; 15. mulat; 18. top; 19. larve; 21. p.k.; 22. nat 24. dam; 25. ed; 27. k.r.o.; 28. rat; 29. pro; 30. naad; 33. manege; 34. d.d.; 35. schreef; 38. te; 39. ad; 40. ut; 41. ei; 42. nu; 43. en; 45. uit stel 49. a.o.; 50. kromme; 51. dreg; 53. p.t.t.; 54. d.o.s.; 56. age; 57. es; 59. bes; 61. sap; 63. eh; 64. veter; 66. sok; 68. reine; 70. or; 71. zeboe; 73. I.n.; 74. lorgnet; 75. massaal. Verticaal. 1. kampen; 2. gal; 3. elan; 4. ee; 5. net; 6. esp; 7. n.t.; 8. gram; 9. lor; 10. koedoe; 13. rog; 16. uk; 17. tak; 19. latafel; 20. ver genoegen; 23. truc; 24. dame; 26. rad; 29. pet; 31. adder; 32 jr; 35. stumper; 36. hut; 37. ent; 44. nok; 46. iets; 47. si; 48. epos; 49. ara; 50. knevel; 52. geheel 55. sar; 58. se; 59. berg; 60. rob; 62. pels; 65. tor; 66. set; 67. kom; 69. ina; 71. ze; 72. e.a. DE NIEUWE PUZZEL - 6 6 9 At B L y m V so J, si /f B li '7 B 30 jj i sfir B 36 y f6 vo L vv 9S H B v; <'9 so f/ si jy ff y B 66 6c 6, 6j <>y 66 B 66 H A 7* L 60 H De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. nakomelingschap; 3. boom; 5. projectiel; 10. boom; 12. deel v. Amerika (afk.); 13. cilinder; 14. inhoudsmaat (afk.); 16. spraak; 18. rivier in Nederland; 19. vogel; 21. vreemde munt; 23. kleur; 25. groot stuk; 26. zingen; 28. toespraak; 30. gegroet (lat.); 32. gdbied; 34. meis jesnaam; 36. meisjesnaam; 39. overal 41. land in Azië; 43. eiland in de Middellandse Zee; 45. jongensnaam; 47. aaruw. voornaamw.; 49. vogel; 51. godsdienstig lied; 54. kleur; 56 ge leerd; 58. fijn weefsel; 60. deel v. d. trap; 62. daarnaast; 65. telwoord; 66. rotsholte; 68. familielid; 70. meis jesnaam; 71. vreemde munt; 73. be kende motorraces (afk.); 75. vis; 77. water in Brabant; 78. indien; 80. schoeisel; 81. rivier in Utrecht; 82. soort steen. Verticaal: 1. uitroep; 2. zangnoot; 3. familielid: 4. soort onderwijs (afk.) 5. lijfwacht; 6. plaats dn Gelderland 7. Engelse ontkenning; 8. plaats in Noord-Holland; 9. hoogste deel; 11. paar; 15. laag (Eng.); 17. rivier in Italië; 20. dn plaats van (afk.); 22. hennepbraak; 24. plaats in Rusland; 26. steen; 27. zoogdier; 29. half; 31. ieder; 33. titel35. indien; 37. meis jesnaam; 38. wrede keizer; 40. niet gesloten; 42. vis; 44. zoogdier; 46. moesplant; 47. insect; 48. achter docht; 50. kleurstof; 52. bloedhuis; 53. klein plantje; 55. ster (lat.); 57. tegen; 59. eenh. v. druk (afk.); 61. glad; 63. groot aantal; 64. visgerei; 67. vette vloeistof; 69. gewicht; 72. mannelijk zoogdier; 74. voorzetsel; 76. de somma, van; 79. naluurkunde- term (afk.). langstelling heeft voor het kopen van een groot aantal chemische fa brieken en grote schepen van Frankrijk. Nadat hij aan de Franse premier, George Pompidou, verslag had uit gebracht over zijn bezoek aan Mos kou verklaarde hij tegenover journa listen, dat Frankrijk voornemens is zijn olie-invoer uit de Sowjet-Unie uit te breiden. Hij zei, dat tijdens We waren van mening, dat we het op basis van wederkerigheid moesten uitbreiden". Giscast 'd'Estaing verklaarde, dat de handelsovereenkomst tussen bei de landen voor 1965-1969 vermoede lijk -voor het eind van de zomer zal worden gesloten. De besprekingen voor uitwerking van de overeen komst zullen begin juni aanstaande beginnen. Concert Kunstmcumdorkest Het muziekminnend publiek van Schouwen-Duiveland heeft donder dagavond de door de Z.V.U. gebo den kans op enkele uren van bij zonder vreugdevol muziekgenot ken nelijk niet willen missen. Het was dan ook al weer ongeveer een jaar geleden dat Anton Kersjes zich met zijn Kunstmaandorkest in de Zierik zeese Concertzaal 'liet horen. Gister avond bevestigden dirigent en orkest hun grote faam voor een uitstekend bezette zaal met een opgewekt en bijzonder aansprekend' programma van muzikale paradepaardjes. Aan dit concert, werd solistische medewerking verleend door de be kende Middelburgse pianiste Janine Dacosta. Haar vertolking van het in 1841 gecomponeerde Concert in a 'kl. terts opus 54 voor piano en or kest van Robert Schumann vormde ongetwijfeld het hoogtepunt van de ze avond'. Na de originele inzet van de piano vormden de volgende zan gerige en klankrijke melodieën in een virtuoze strijd tussen soliste en orkest, een boeiend muzikaal geheel. Pianiste en orkest kregen na dit vreugdevol en vurig musiceren veel «bijval. De avond was begonnen met de Symfonie no. 41 in C gr. terts van Mozart, de zogenaamde „Jupitet- Symfonie", waaraan behalve strijk orkest medewerkten één fluit, twee hobo's, twee fagotten, twee hoorns, twee trompetten en pauken. Dit uit vier zeer afwisselende delen be staande werk overspoelde alle bij de aanvang van de avond eventueel nog aanwezige muzikale remmingen bij orkest en publiek. Na de pauze speelde het Kunstmaandorkest ten slotte de naar onze smaak wel bij zonder boeiende en klankrijke Tweede Symfonie van Alexander Borodin. Dit -werk - waarvan de waarde vaak omstreden schijnt te zijn - sprak door zijn duidelijke emotionele geladenheid niettemin bijzonder aan. De uitdrukkings kracht door de componist aan dit werk meegegeven, werd door diri gent en orkest op zeer spontane wijze gestalte gegeven, zodat - let terlijk en figuurlijk - vele muzikale snaren in trilling werden gebracht. Het publiek toonde na afloop veel waardering voor het gebrachte. Er was dan ook volop genoten van een avond plezierig en spontaan muziek, genot. Pianiste Janine Dacosta en dirigent Anton Kersjes kregen - ter. wijj langdurig werd geapplaudis seerd - namens de Z.V.U. bloemen aangeboden door drs. J. J. Mottier. J. Belangrijke Nutsavond te Haamstede (Ingezonden), Het lijkt me -goed extra de aan dacht te vestigen op de avond van 4 februari aanstaande te Haamstede waar dr. De Galan, tot eind februari nog verbonden aan het E.T.I. te Mid delburg (Economisch Technologisch Instituut) vele aspekten zal aansnij den over de toekomstmogelijkheden van ons eiland en van onze West hoek. Ofschoon hier van P.P.D.-zijde in samenwerking met V.V.V. enige ja ren geleden ook over is gesproken, is de visie van het E.T.I. eveneens uiterst belangrijk. Temeer daar de inleider vele onderwerpen aanroert, die ons allen zeer interesseren. En met die „allen", bedoel ik vele groe- Gemeenteraad Zierikzee Lyceum-brugklas opnieuw ter sprake ZIERIKZEE, 28-1. Bij de bchan- deling van de (goedgekeurde) begro ting 1964 op de deze week gehouden vergadering van de gemeenteraad, zijn nog belangrijke zaken aan de orde gekomen. Als apart hoofdstuk stond op de agenda de subsidiepo litiek van de gemeente over het be grotingsjaar. Het was al vry laat toen de voorzitter, burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, de hoofd- s tuks ge wij ze behandeling aan de orde stelde. De heer 'bij de Vaate bracht bij 'het (hoofdstuk belastingen de erf pachtenkwestie aan de orde en in terneerde of cijnzen rechtens wel af te kopen zijn. De voorzitter zei dat deze mogelijkheid ©r inderdaad blijkt in te zitten. Wethouder Koe- voets lichtte toe 'dat het hierbij gaat om een igroot aantal kleine postjes, waarmede men tooh voorzichtig dient te zijn, i.v.m. het sanerings plan. In het saneringsgebied wil de gemeente uiteraard cniet 'graag rech ten uit handen geven, die 'het later duur zou moeten teruggeven. De heer de Moor viel over de schriele beloning voor de leden van het brandweercorps. Men dient te bedenken dat de mensen het vrij willig doen. De voorzitter merkte ot>, dat het in de bedoeling ligt van het college de bedragen belangrijk op te schroeven. Mevr. v. d. Werve-Sohouls was niet te spréken over de straatver lichting en laakte in 'het bijzonder het doven van vele lampen na elf uur. Er was een toezegging dat de lantaarns langer zou'den gaan branden, ma'ar in de praktijk bleek dit nieuwe relais te vergen, die evenveel kosten als een jaar stroom De heer Simmers vond het vooral belangrijk dat de lantaarns '«mor gens vroeg branden, want dan zijn er heel wat meer mensen) op straat dan 's avonds laat. De heer de Boer zou al! gelukkig zijn met een an dere hrandverdeling. Zo as b.v. des avonds de gehele Oude Haven don ker. Hij wilde ook de mogelijkheid onderzocht zien de lichten te tem peren. De voorzitter wees er op, dat ook uitbreiding van de nachit- vorlichbing weer een kwestie van geld is. Schooltandartsendienst Bij het hoofdstuk volksgezond heid wees de heer Dankers op het zJi. 'essentieel verschil' tussen de schoolartsen- en de schooltandart sendienst. Hij vond tandverzor- g.iog een typische zaak, ressorterend onder de verantwoordelijkheid der ouders en de dienst mitsdien een „bedenkelijke zaak". In dit ver band sprak hij van een bevoogding der ouders. De voorzitter repliceer de dat bevoogding op dit punt maar al te noodzakelijk is gebleken, ge zien de toestand waarin de gebitten der kinderen, verkeren. Mr. Keuning zeide dat door de dienst de kinderen juist in de rich ting van een goede tandverzorging worden opgevoed. De voorzitter merkte nog op, dat het doorgaang een oppervlakkige behandeling be treft, waarna de kinderen verder werden verwezen naar de tandarts. De heer de Boer inform eerde naar do -schodbaWekering in de Oude Ha ven. Deze zaak is wat vertraagd, daar gemeentewerken 't 'n half jaar zonder hoofd' van diénst heeft moe ten stellen, aldus de wethouder van publieke werken. De heer de Boer wilde het school zwemmen uitgebreid zien tot de 5e (een hogere klasse) van de lagere school' en de twee laagste klassen van de u.l.o.-scholen. De voorzitter zeide dat de ruimte in het bad zluks niet toelaat. De Brugklas De heer Dankers zeide niet geluk kig te zijn met de brugklas aan het prof. Zeeman-lyceum, temeer daar dit de gemeente jaarlijks f 15.000- i^icost. Hij vond dit een te hoge uit gave. Bovendli'en wilde hij het regle ment gewijzigd1 zien, zodat kinderen eerst na zes lagere schooljaren naar de brugklass'e 'kunnen. De voorzitter merkte op, d!at weliswaar de in specteurs niet zo bijzonder gelukkig zijn met de brugklas, maar het col lege vindt dat de klas alle reden van toestaan heeft. De zaak komt later mogelijk toch aan de orde in het 'kader van de Mammoethwet. De heer de Boer wilde in ieder ge val wachten tot na de opheffing van d'e wachtgeldregeling. Mr. Keuning waarschuwde er te gen geen bepaling aan te passen aan een verkeerde interpretatie. De voorzitter had de indruk dat alles bevredigend! verloopt met de 'brug klas. Al zijn er dan onderwijstech nische bezwaren, deze behoeven geen aanleiding te zijn iets met die klas te ondernemen. Mr. Keuniing stelde nog 'eens scherp in het licht dat een onderzoek m.b.t. de brugklas door de dnspekteur destijds zeer on bevredigend as geweest. De heer Dankers informeerde naai de commissie van toezicht op de brugklas. Deze commissie blijkt niet te 'bestaan. Mevr. v. d. Werve-Sdhouls wilde persé de 'clausule over het 5e leer jaar onveranderd houden. Sport en spel Bij' het hoofdstuk sport kwam de heer Dankers met een betoog, waar in hij - de desbetreffende Paulini sche opmerking citerende - de licha melijke oefening „van weinig nut" achtte. De aandacht die voor sport 'en «pel spreekt uit de gemeente begroting is - naar zijn inzicht in strijd met de bijbelse leer, een leer die destijds ook den Grieken reeds een dwaasheid was. Hij vond dat ook de gemeente Zierikzee „beden kelijk ver mee gaat met de geest der eeuw". De sectorsport vergt 16 procent van de totale uitgaven. Hij sprak zich uit tegen het opdrij ven der kosten voor de sport. Spr. zag door de sport ook een onthei liging vah Gods dag, hetgeen de gemeente zou kunnen voorkomen, want zij ds niet verplicht terreinen op zondag voor de sport te ver huren. De heer Dankers kreeg felle te genstand. Mr. Keuniing: „Waarom iaat U dat niet aan mij over cp zondag sport te bedrijven?" De heer Simmers wilde wel res pect opbrengen voor een ander standpunt, maar hij vond het on juist, als men elkaar niet vrij laat. Ook de voorzitter onderstreepte dit. Hij zag het persé niet als taak der overheid hierin verandering te bren gen. Mevr. v. d. Wcrvc-Schouls kreeg nog cniigo inlichtingen over het Centraal Genootschap, de uitkering waarvan per dag per kind wordt be rekend tot een bepaald maximum. De heer de Moor vond het niet he lemaal prettig voor de Oranjever eniging programma's van feesten te moeten overleggen. De voorzitter zei dat men daar niets achter zoeken moet. Gezien evenwel de hoge sub sidie wil het d.'b. tcch wel ingelicht zijn. De heer de Boer wilde de subsidie voor de Stichting Cultuurspreiding opgetrokken zien tot f 1250. Hij poogde in verschillende hokjes de extra f 250,. te vinden, maar dat lukte niet. Van het museum-subsidie kan op dit moment zeker niets wor den afgenomen, daar de nieuwe con servator allerlei plannen heeft o.m. ten aanzien van het prentenkabinet. De heer Dankers vond het veel te ver gaan dat subsidies worden ver strekt aan bibliotheken. In één der bibliotheken zitten bovendien wer ken -van Zola. Mr. Keuning; „Is dat dan soms weer erg?" De schoolmelkvoorziening De heer Dankers was ook tegen stander van de subsidie voor de schoolmelkvoorziening, maar achtte 't mogelijk dat in geval van onver mogen financiëel iets kan worden gedaan. „Helemaal fout, het verzoek cm geld ds voor betrokkenen al een ver nedering", aldus de heer de Moor. Mr. Keuning kwam nog te spre ken over de noodzaak de cultuur onder de mensen te brengen, zulks i.v.m. de opmerking over de biblio theken, iets uit de geschiedenis waarvan wethouder Koevoets toe lichtte. De heer Dankers wilde op dit punt besparing zien toegepast. De-voor zitter: „met als resultaat een verar ming van het culturele leven". De heer bij de Vaate wees er op dat er reeds een relatieve verlaging van de subsidies is, in verband met de gestegen prijzen. Mr. Keuning vroeg of voor de bouw van het kleedlokaal ook ver goeding kan wordien verkregen door de R.W.S. De voorzitter zeide dat deze dienst zeker niet meer geeft dan er is, d.w.z. vergoeding voor het oude clublokaal dus. De begroting, hierna in stemming gebracht, werd m.a.s. aangenomen. Bovendien werd vastgesteld de be groting voor het gemeentelijk gas bedrijf en vain de Volkskredietbank. Ook het voorstel inzake de subsidie politiek der gemeente, het debat waarover aanleunde tegen het be- g-rotingsdebat, werd aangenomen, evenals een twaalftal begrotings wijzigingen. De rondvraag Bij de rondvraag bracl\t de heer bij de Vaate de tarieven «ter sprake voor de Haringvl ietbrug. Hij be pleitte een voorstel itot een grotere korting voor eilandbewoners dan tien procent. De 'heer Simmers wees op de voordelen, daar wachttijden wegvallen. De voorzitter zag eerst mogelijk heden als de tariefsinkomsten de prognose te boven gaan. De heer de Moor vroeg aandacht voor de steenhoop op de hoek Schut te rshofstra at- Breestraa tDe stenen zullen blijkens mededeling van wethouder Koevoets, hier nog even moeten blijven liggen. Do heer Leijdekker deelde mede, dat een kind in de Oude Haven viel, waarna een man het achterna spreng. Deze man kreeg echter zelf kademuur op te klimmen, moeilijkheden, daar er geen trapje aanwezig bleek te zijn om tegen de De heer bij de Vaate legde hier na nog een verklaring af. waarin waardering, dank en erkentelijkheid werd uitgesproken voor het door de heer Ferm erna «In dienst der ge meente verrichte werk. Spr. wens te hem een goed herstel en een prettige werkkring te Gorinchem. Mr, Keuning sloot zich hierbij aan. Tot slot las do heer de Boer een afscheidsbrief voor van de heer Fennema, gericht aan de raadsleden, waarin betrokkene gemeente en raad Gods zegen voor de toekomst toewenst. peringen van bewoners van Schou wen. Onder meer degenen, die de ge- nu-enle helpen toesturen en die het V.V.V.-werk bedrijven. Dan allen, die hier zakenpander. hebben en za ken doen, o.a. de middenstanders. Voorts de vele honderden, die iets met de recreatie li- maken hebben - en wie zijn dat eigenlijk niet? - en verder velen, die hier graag „zo maar" wonen en van het eiland hou den. Omdat ik het voorrecht heb gehad in kleine kring de spreker te ont moeten en te horen, laat ik hier en kele onderwerpen volgen, die een punt van bespreking uitmaken. Zo zal in de eerste plaats worden na gegaan, welke positieve factoren hier thans aanwezig zijn voor een econo mische ontplooiing. Vanzelfsprekend zal de factor- „natuur" nier een be langrijke rol in spelen. Veel zal ook afhangen van de initiatieven, die overheid en particulieren zullen ont plooien. „Knelpunten" Dan worden wat „knelpunten" be licht. Hoe zit het met onze veilig heid, met de verbindingen, met de onbekendheid van het eiland, met de sociaal culturele- en de economische outillage (aanwezigheid van scholen, zwembaden, sportvelden, en van we gen en industrie-terreinen)? Met de woningen en de woongebieden - ook met het opgestelde streekplan? Mei de openbare nutsvoorzieningen? Ten slotte hoe zijn de toekomstmogelijk heden voor de tuinbouw, voor de in dustrie en voor de recreatie (Kur- tax!!) en voor Schouwen als woon oord? Me dunkt, inderdaad onderwer pen, die ons allen wel zeer aan het hari gaan. Het is daarom te verwachten, dat „Tavenu" in hotel Bom goed bezet zal zijn. Het prettige van deze avond is ook, dat dr. de Galan zal volstaan met een zeer duidelijk inleidend, „kort en krachtig" gesprek, zodat er voor velen daarna volop gelegenheid zal zijn om vragen te stellen, en een ge animeerde discussie op touw te zet ten. Het is bovendien belangrijk te weten, dat de spreker van die avond ettelijke zomervakanties in onze Westhoek heeft doorgebracht, dus ook op deze wijze kennis heeft ge maakt met Schouwen. Laat velen van u dinsdag belang stelling tonen, opdat deze avond door „het Nut" alhier belegd, echt zal kunnen uitgroeien tot een nut voor het algemeen! N. H. L. Vier jongens door ijs gezakt - één verdronken MIJDRECHT, 30-1. De tienjarige Emiel Augustin uit Mijdrecht is don derdagmiddag door het ijs gezakt en verdronken. Hij speelde met andere jongens op het onbetrouwbare ijs op een sloot achter een school -in Mijdrecht. Vier jongens zakten door het ijs, twee van hen konden snel op het droge wor den gebracht. De derde kon met veel moeite worden geréd: hij was be wusteloos. Een politieman paste met succes mond-op-mond beademing toe. Een half uur later bleek, dat er nog een jongen, Emiel Augustin. in het water lag. BIG Laat men niet onmiddelijk naar de dierenbescherming hollen, want het verhaal is al stokoud en de ethiek is foei iets minder in het gedrang ge weest, dan mogelijk zou kunnen lij ken. Feit is in ieder gevaldat een toemalige Schouwse veearts werd opgebeld in het holst van de nacht met de mededeling dat het met een big niet goed ging. Het was voor de dierendokter al ivat laat geworden 's avonds en bovendién lokte het weer niet erg aan. Dokter vroeg daarom naar de symptomen en sprak geruststellend: „O, dan loopt het heus wel goed af. Ik kom om een uur of negen wel even langs". De veeboer was echter veeel minder ge ritst op de gezondheidsstatus van zijn big en begon zich te verweren. De dokter sprak hem zachtjes tegen en toen dat nog niet voldoende was, voegde hij er aan toe: „Welnee man, als het echt mis zou gaan, betaal ik die big wel". Daarop spoedde de arts zich schielijk terug naar het warme bed. De volgende morgen deed hij zijn ronde. Hij reed het erf op van de biggenboer, die al mis troostig het hoofd stond te schudden. ,,'t Is mis", sprak hij triest en de veearts keek er wel van op. De big lag inderdaad morsdood in het stro en de arts voelde de nachtelijke be lofte opeens loodzwaar op de schou ders drukken. Voorzichtig begon de boer hem aan het telefoongesprek te herinneren. Ja. dat was zo wat met de dode big. Dat ging centjes kosten, maar de arts ivas een sportieve en zei ronduit: „Nou, dat moet dan maar". Hoewel hij de bankbiljetjes niet op zak had, zou dat later na tuurlijk allemaal wel te regelen zijn. De dokter ging alvast maar weer eens opstappen en werkte de vol gende klant af, die een bedrijf had ongeveer palend aan de hofstede, ivaarop de bigse calamiteit zich had voltrokken. Buurman begon er onmiddellijk over. ,,'J ei pech zet hij schalks tegen de arts, die onmiddellijk snap te dat het nieuws al was uitgewis- seld. Dokter mompelde zoiets van „soit" maar toen ging de buurman opeens opvallend geheimzinnig doen. „Mok joe noe us wat oertaale?" Dokter fronste de luenkbrauwen. „Nou", zei hij. „El ie ei tun un paer uuren geleeë doad eslooge, want 't was gin besten. Tat tog nooit wat cu'orre". Even later reed de dierenarts hei erf af. Hij was alweer een beetje wijzer geworden. En de financiële afspraak? Geen sterveling die hel weet, xvant het verhaal is al zo oud, weet u.', zij het historisch! EILANDMAN. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2