DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKA LANCEERT MAANRAKET - RUSLAND STATIONS Balans-Opruiming Gebr. THIEN Amerika acht snel onderzoek naar nieuwe gevechten in Laos gewenst bilt Internationale troepenmacht voor Cyprus MINISTER NEEMT OPNIEUW ENIGE PRIJSMAATREGELEN Nachtelijke vergadering van ministerraad Tafelkleden Tuinman Zn. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 januari 1964 120ste jaargang No. 19524 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Pijlen snorren in de Graanbeurs „Ranger 6" zondagmorgen vroeg nabij maanoppervlak verwacht KAAP KENNEDY (Florida, V.S.), 30-1. De Verenigde Staten hebben donderdagmorgen vanaf de raketbasis te Kaap Kennedy, in Florida, het 365 kilogram wegende ruimtevoertuig „Ranger 6" gelanceerd, dat de 368.296 kilometer lange weg naar de maan moet afleggen. Dit is de twaalfde Ame rikaanse poging om waardevolle gegevens over de maan te verkrijgen. Zes en twintig minuten na de lan cering werden seinen ontvangen, wraruit bleek dat de „Ranger 6" de ingewikkelde bewegingen had uitge voerd, die het voertuig in de juiste positie moesten brengen voor de laatste fase van de maanvaart. Vier minuten later, toen „Ranger 6" een snelheid van 38.708 kilometer per uur had bereikt, maakte het voer tuig zich van de tweede en laatste trap van de raket los. Een uur na de lancering werd het sein uitgezonden waarop de „Ran ger 6" zijn vier meter lange „zonnc- vleugels" moest ontvouwen. Deze vleugels worden in de richting van de zon gedraaid, waardoor enei'gie wordt verkregen voor de voeding van de batterijen van het ruimte voertuig. Men verwacht dat „Ranger 6" zon dagochtend vroeg nabij het maanop pervlak zal zijn aangekomen. Gedu rende de tien minuten vóór het tijd stip, waarop het ruimtevoertuig met een snelheid van 9.600 kilometer per Ingezonden mededeling Nog 1 week knnt U profiteren van onze Zierikzee Tel. (01110) 2604 Naar nauwere politieke samenwerking in Europa Da? uur op de maanoppervlakte te plet ter zal slaan, zullen de zes televisie camera's aan boord van de „Ranger 6" drieduizend foto's nemen. Russische lancering MOSKOU. 30-1. De Sowjet-Unie heeft donderdag twee wetenschap pelijke stations in twee verschillen de banen om de aarde gebracht. Zij zijn met één raket gelanceerd. Dit meldt het Russische persbureau Tass. De stations zijn „Elektron-1" en „Elektron-2" genoemd. Het eerste station maakte zich van de raket los terwijl de laatste trap nog werkte. Het tweede werd een eind verder in dë ruimte geplaatst. Nummer één draait volgens de eerste gegevens in 2 uur en 49 mi nuten cm de aarde. De kleinste af stand tot de aarde is 406 kilometer en de grootste 7.100 kilometer. Nummer twee heeft een omwen telingsperiode van 22 uur en 40 mi nuten. Zijn kleinste afstand tot de aarde is 460 kilometer en de grootste 68.200 kilometer. De lancering maakt deel uit van het onderzoek van de bovenste la gen van de atmosfeer en van de ruimte. Door de twee kunstmanen is men nu in staat gelijktijdig de binnenste en de buitenste stralingsgordel van de aarde te bestuderen. Het resul taat van het onderzoek zal worden gepubliceerd. BONN. 30-1. - De Beneluxlanden hebben „zeer positief" gereageerd op de wens van bondskanselier Erhard ten aanzien van een gedachtenwisse- lirug over de mogelijkheden van nau were politieke samenwerking in west-Europa. Dit werd donderdag in diplomatieke kringen in Bonn ver klaard. De tijdstippen van de door de Westduilse bondskanselier voorge nomen nieuwe raadplegingen met Nederland, België en Luxemburg staan nog niet vast. Ook is nog niet bekend of Erhard de drie hoofdste den gaat bezoeken of een samen komst in Brussel zal voorstellen. Werelddiaconaatszondag in protestantse kerken UTRECHT. 30-1. In bijna alle Ne- derlandse protestantse kerken zal aanstaande zondag aandacht worden geschonken aan het werelddia con aait aan de dienende taak die de kerken hebben speciaal ten aanzien van de ont-wikkelingslanden. De deelnemen de kerken zijn de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Doopsgezinde Broeder schap, de Oud-Katholieke Kerk, de Evangelische Broedergemeente en de vriie Evangelische Gemeenten. De Nederlandse kerken steunen momenteel projecten in Hongkong, waar dagelijks aan vijftienduizend vluchtelingenkinderen een warme maaltijd wordt verstrekt en in Iran, waar een Nederlandse blinden-the- rapcut werkt aan de revalidatie van een aantal inheemse 'blinden. Ook een andere Nederlander probeert in Perzië de bevolking van een aantal in moeilijkheden verkerende dorpjes sociaal te begeleiden. Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zijn donderdag uit Tokio in Hongkong aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Het ministerie acht het noodzake lijk dat dit onderzoek onverwijld wordt ingesteld door de internatio nale commissie van toezicht voor Laos. welke werd inigestel'd ingevol ge de overeenkomsten van Genève, waarin de onafhankelijkheid en neu traliteit van Laos worden gewaar borgd. Volgens het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft de Pa thet Lao grondgebied nabij Talk- hdk, in midden-Laos, aangevallen en bezet, dat reeds geruime tijd in han den was van de neutralisten. „Laobiaartse neutra ldstische en rechtse gezagsdragers hebben duide lijk gemaakt, dat de Pathet Lao bij deze actie werd geholpen door Noord Vietnamese troepen. Het is duidelijk dat de internationale controlecom missie voor Laos, die tot taak heeft een einde te maken aan gevechten in Laos en een onderzoek in te-stel len naar schendingen der Geneefse overeenkomsten, onverwijld een on derzoek naar de gevechten, en met name naar de gemelde aanwezigheid van Noord-Vietnamese troepen, moet instellen", aldus die verklaring van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. WASHINGTON, 30-1. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een donderdag uitge geven verklaring gezegd dat op kor- .tc termijn een onderzoek dient te worden ingesteld naar nieuwe ge vechten in Laos, waarbij de com munistisch gezinde Pathet Lao hulp zou krygen van Noord Vietnamese troepen. Kandidaat voor het voorzitterschap C.N.V. UTRECHT, 30-1. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakver bond zal de verbondsraad, diie op 3 februari bijeen komt, voorstellen op 17 februari een algemene vergade ring te houden en in die vergadering c"- heer J. van Eübergen te verkie zen als voorzitter van het C.N.V. De heer van Eibergen komt dan in de plaats van de heer C. J. van Mas- trigt, die als voorzitter zal aftreden. De heer van Eibergen is sedert 1956 l'id van de Tweede Kamer. Hij is voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Hij is 57 jaar oud. "Stichting 150 jaar Koninkrijk" failliet ARNHEM, 30-1. De rechtbank te Arnhem heeft donderdag de „Stich ting viering 150 jaar -koninkrijk" te Nijmegen, die eind augustus onder regie van Carel Briels te Nijmegen het stadionspel „Voor en na Water loo" liet opvoeren, in staat van fail lissement verklaard. Dc rechtbank ging hiertoe over na behandeling van een aanvraag van de heer A. de Waard, journalist te Wageningen, die een vordering heeft van 250 gul den wegens het geven van voorlich- tingsadviezen. Vrouw verdronk dochtertje in emmer ALKMAAR, 30-1. De 35-jarige mevrouw M. van D.-H. te Hippoly- tudhoef heeft donderdag voor de of ficier' van justitie te Alkmaar be kend dat zij op 6 januari haar jong ste kind, de 3^-jarige Anneke heeft verdronken in een emmer water. Mevrouw van D. werd toen ver pleegd omdat zij overspannen was. Nog diezelfde da'g is zij overgebracht naar het St. Elisabethziekenhuis te ■Vkmaar. Donderdag was zij zover hersteld dat zij voor de officier van justitie kon verschijnen. Op het moment dat de gezinshulp afwezig was. volbracht zij deze nood lottige daad. Ook gaf zij toe op een zaterdagmorgen begin december een in brand te hebben gestoken. Deze brand is toen door haar man geblust. Mevrouw van D. is thans overge bracht. naar de ziekenafdeling van het huis van bewaring in Amster dam. WISKUNDE- OLYMPIADE DEN HAAG, 30-1. Uitgaande van de Nederlandse onder wijscommissie voor wiskunde zal ook dit jaar een wiskunde- Olympiade word engehouden voor leerlingen van de op één na hoogste klassen van gym nasium en h.h.s. Doel van de Olympiade is de belangstel ling voor wiskunde te stimu leren en jeugdig talent tijdig te ontdekken. De eerste en tweede ronde vinden plaats op 23 april en 15 oktober. De op gaven worden ontworpen door een commissie onder voorzit terschap van prof. dr. H. J. A. Duparc (Delft). Vorig jaar heb ben ruim 3000 leerlingen van 300 scholen aan de competitie deelgenomen. In de Nederlandse ambassade in Madrid heeft prinses Irene bezoek gekre gen van een „Tuna", een zang- en dansgroep van een faculteit aan de cen- \ralc universiteit van de Spaanse hoofdstad, welke haar het erélint van beschermvrouwe aanbood,. - Foto: prinses Irene genoegelijk in gesprek met een r>an haar bezoekers, de jonge Spaanse aristocraat markies De Las Claras, een van de jonge Spanjaarden van wie geruchten willen, dat hij naar de hand van de prinses dingt. Engels verlangen: LONDEN, 30-1. De premier van Groot-Brittannië, Sir Alec Douglas- Home, heeft donderdag in 't Lager huis verklaard dat zijn regering een internationale troepenmacht voor Cyprus gevormd wil zien, maar dat Griekenland, Turkije en de Cypri sche regering daarmee moeten in stemmen. De leider van de Labour-partij, Ha rold Wilson, keurde het initiatief tot vorming van een dergelijke eenheid goed, maar drong er op aan, dat deze eenheid1 niet onder de vlag van de NAVO maar die van de Verenigde Naties optreedt. Grieks-Cyprische afgevaardigden op de in een impasse verkerende conferentie over Cyprus hebben zich reeds uitgesproken tegen de komst van een NAVO-troepen- macht. Russisch bezwaar De Sowjet-Unie heeft donderdag bezwaar gemaakt tegen „iedere bui tenlandse inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Cyprus, onder welke voorwendsels deze ook geschiedt". In een verklaring van het Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een zakkenroller is iemand die dingen vindt voordat ze zijn verloren. WAT UQT Pi Zacht weer Veiwachting tot zaterdagavond: Zacht weer met veel bewolking en tijdelijk enige regen of motregen; matige tot krachtige, tijdelijke krach tige tot harde wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west. 1 febr.: Zon op 8.22, onder 17.26. Maan op 21.45, onder 10.20. 2 febr.: Zon op 8.20, onder 17.28. Maan op 22.56, onder 10.38. 3 febr.: Zon op 8.19, onder 17.29. Maan op onder 10.55. Laatste kwartier: 5 febr. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 1 febr. 5.32 v.m. 18.01 n.m. 2 febr. 6.11 v.m. 18.35 n.m. 3 febr. 6.45 v.m. 19.10 n.m. BROUWERSHAVEN 1 febr. 5.22 v.m. 2 febr. 6.01 v.m. 3 febr. 6.38 v.m. 17.37 n.m. 18.15 n.m. 18.55 n.m. Russische persbureau „Tass" wordt gezegd dat de Veiligheidsraad zich met deze kwestie moet bezighouden en „de onafhankelijkheid van Cyprus moet beschermen". De Cyprische re gering had de Sowjet-Unie meege deeld dat er „ernstig gevaar voor agressie jegens Cyprus" bestaat. De te vormen troepenmacht voor het handhaven van de vrede" wordt voorgesteld als een internationale eenheid, maar behoort in werkelijk heid tot de agressieve, milit&risti- sche-kolonialistische NAVO-groep", aldus de verklaring. DEN HAAG. De enig nog in leven zijnde mede-oprichter van de Chris telijk Historische Unie, de heer B. van Eesteren te Zeist, wordt zater dag 1 februari negentig jaar. De heer van Eesteren was in 1908 een van de 36 mannen die in het Zuid'hollandsh Koffiehuis in Den Haag onder lei ding van Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman de oprichting van de C.H.U. bewerkstelligde. Springtij: 31 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren naar Spanje. Aan de noordzijde ervan stroomt een grote hoeveelheid zachte en vochtige lucht in de richting van west-Europa. Ook ons land komt geheel in deze zachte lucht, zodat de temperatuur de eerstkomende dagen boven normaal zal zijn. Ten westen van Schotland bevond zich vanoch tend een aktieve depressie, waarvan de koers op het zuiden van Scandi navië was gericht. In verband met deze depressie wakkert de wind in ons land tijdelijk aan tot krachtig of hard uit westelijke richtingen', terwijl er af en toe enige regen of motregen kan vallen. AMSTERDAM. Met het m.s. „Ne- dor Rhone" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland zal zater dag dn Amsterdam een 12-meter lange Chinese jonk arriveren. Een particulier uit Heemstede heeft het schip dn Hongkong laten bouwen. De jonk, genaamd „Dragon Fly" heeft een accomodatie voor 7 perso nen en is geschikt voor tochten op het IJsse'lmeer en langs de kusten. DEN HAAG. De 58-jarige mevrouw C. W. Dieben-Gondric uit Den Haag is donderdagmiddag op een zebrapad bij het kruispunt Weteringkade-Rijs- wijkseplein door een vrachtauto aangereden en kort na het ongeluk overleden. DEN HAAG, 31-1. - De ministerraad is donderdagavond om half elf nagenoeg voltallig bijeengekomen. Dc vergadering werd gehouden in c'c oude zaal van het kabinet van het ministerie van justitie. Dt vergadering heeft geduurd tol kwart voor twee. Vrijwel alle minis'crs hebben er aan deelgenomen. Naar dc vicc-ministcr-presi- dent bij het verlaten van het ministerie van justitie meedeelde, is in het bijzonder gesproken over de loon- en prijspolitiek. „Wre zaten wat in de knoop met onze gewone agenda", zo zei hij. Minister Andriesscn merkte op: „We hebben dc honderdurige werkweek vol- gemaakt". Het kabinet zou heden-vrijdagmorgen om tien uur opnieuw in 'f vergadering bijeenkomen. Wegen naar afsluit- dammen in Deltagebied niet tijdig gereed? DEN HAAG, 30-1. „Is de hier en daar gewekte indruk juist, dat dc aanvoerwegen naar de in aanbouw zijnde afsluitdammcn en bruggen in het Deltagebied niet gereed zullen zyn op het moment, dat deze voor het verkeer gebruikt zouden kunnen worden?" Zo vraagt het Tweede Kamerlid ir. S. A. Posthumus (P.v.d.A.) schrifte lijk aan de minister van verkeer en waterstaat. Indien dit het geval is wil de heer Posthumus graag weten bij welke dammen en bruggen dit gevaar dreigt en op welke wijze dc minis ter een dergelijke situatie zou kun nen voorkomen. DEN HAAG, 30-1. De minister van economische zaken heeft, naar het ministerie meedeelt, zich genoodzaakt gezien opnieuw in te grijpen in een aantal gevallen, waar prijsverhogin gen hebben plaatsgevonden, die in strijd zijn met de afgesproken ge dragsregels. De prijsmaatregelen, die hij don derdag in de Staatscourant heeft af gekondigd, hebben betrekking op vloerbedekking, lakens, slopen en tafellinnen, frisdranken, patates fri tes en andere kleine eetwaren en de glazenwasserswerkzaamheden. Voorts is de prysstop voor melk en mclkprodukten uitgebreid. In verscheidene sectoren van het bedrijfsleven heeft - zo deelt het mi nisterie verder mee - overleg met. de betrokken organisaties ertoe geleid, dat prijsverhogingen worden terug gebracht tot een niveau, dat voor hel ministerie aanvaardbaar is. Boven dien hebben besprekingen op het de partement tot gevolg gehad, dat in een aantal gevallen voorgenomen prijsverhogingen niet of in mindere mate tot stand zijn gekomen. Zo zal de tariefsverhoging van 20 procent, waartoe de Amsterdamse Specialis tenvereniging haar leden heeft ge adviseerd, niet doorgaan. Na overleg lussen het ministerie van economi sche zaken en de vereniging heeft het bestuur de leden geadviseerd - in afwachting van het nog door de ledenvergadering te nemen besluit - zich thans te beperken tot een ver hoging van de minimumtarieven met 5 procent, met handhaving van het maximumtarief. Per 1 juli zou dan alsnog een tariefsverhoging van 5 procent kunnen worden toegepast. De vereniging had haar leden gead viseerd de minimumtarieven met in gang van 29 december 1963 te ver hogen met 20 procent. Autorijlessen Teneinde een prijzenbeschikking in hun sector te voorkomen, hebben de betrokken organisaties van autorij- schoolhouders zich tegenover het ministerie verbonden onmiddellijk maatregelen te treffen, die er toe leiden, dat de in een aantal gevallen te sterk verhoogde tarieven zullen worden teruggebracht tot het niveau van 1 oktober 1963, vermeerderd met 3 procent in verband met de aanpas- singsloonsverhoging per 1 januari '64 en externe kostenstijgingen. De ondernemers, aangesloten bij de Combinatie van Ned. azijn-fabri- kanten (CONAF) hadden de natuur- azijn, met name de eenvoudige tafel- azijn, verhoogd van f 0.51 tot f 0,56 per fles. Besprekingen met de CONAF hebben tot resultaat gehad, dat deze prijsverhoging van 5 cent, welke door het ministerie van economische zaken niet voldoende gemotiveerd werd geacht, is teruggebracht, tot 3 cent per hele fles. Uit het voortgezette onderzoek naar de prijsontwikkeling is we derom gebleken - aldus het ministe rie - dat in vele sectoren het gedrag t.a.v. de prijzen in overeenstemming is met de afgesproken spelregels. De minister van economische za ken zal de controle op het prijsver loop onverminderd doen voortzetten. Hij acht het van het grootste belang dat het gedrag van het bedrijfsleven t.a.v. de prijzen niet afwijkt van de overeengekomen spelregels. Het is naar zijn mening duidelijk, dat ook een voldoende prijsbewustzijn van de consument een voorname bijdrage kan leveren tot het voorkomen van een ongewenste prijsontwikkeling. Ingezonden mededeling van KUNSTWEVERIJ „DE RAM" bij Mol 19 - Zierikzee Ziet étalage!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1