DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSEN HAALDEN AMERIKAANS VLIEGTUIG OMLAAG Opnieuw bloedloze revolutie in Z.-Vietnam ENGELAND KOEL TEGENOVER V.N.-MACHT OP CYPRUS Campagne tegen roken door schooljeugd Tafelkleden Tuinman Zn. Amerikanen lanceren super-Saturnus Frankrijk en China Chroesjtsjov naar Scandinavië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 januari 1964 120ste jaargang No. 19523 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Fiat op Zierikzeese begroting na lang debat Prinses Irene roonis-katlioliek Moskou verkleint betekenis van het incident LONDEN, 29-1. De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben bü elkaar geprotesteerd, nadat een Rus sische jager gisteren een ongewa pend Amerikaans oefenvliegtuig bo ven Oostduitsland had neergehaald. De drie Amerikaanse officieren die er in zaten, zyn omgekomen. De Russen 'hebben 'het Amerikaan se protest niet willen aanvaarden. In het Russische protest bij Amerika worcit niet met zoveel woorden ge zegd dat het Amerikaanse vliegtuig is neet gesc hoten. Verklaard wordt dat een Russisch jachtvliegtuig die „maatregelen moest nemen op grond van de instrukties voor de verdedi ging tegen luchtaanvallen, instruk ties die bij de Amerikaanse militaire autoriteiten bekend zijn". Generaal Paul Freeman, de opper bevelhebber van de Amerikaanse Filmster Alan Ladd overleden PALM SPRINGS (Califomië), 29-1. De Amerikaanse filmacteur Alan Ladd is woensdag overleden. Hij werd door zijn huisknecht dood in zijn woning aangetroffen. Volgens de politie heeft zijn dood een na tuurlijke oorzaak. Alan Ladd was vijftig jaar. Hij werd in Hot Springs, in de staat Arkansas, geboren en trad gedurende zijn filmcarrière in meer dan 150 films op. strijdkrachten in Europa, heeft de commandant van de Russische troe pen in Oost-Duitsland telegrafisch .om inlichtingen over het incident gevraagd. Geoigi Kornjenko, plaatsvervan gend Chef van de Russische diplo matieke missie in Washington, heeft tegenover de pers verklaard: „Wij hebben alle reden om aan te nemen dat dit geen vergissing was". Hij wilde geen antwoord geven op de vraag of het toestel was neergescho ten. Het kwam neer 200 kilometer ten noordoosten van Wiesbaden. Van de Amerikaanse basis bij die stad is het opgestegen. Gematigde nota In Westerse kringen in Moskou meenit men dat de Sowjetrussische regering ernaar streeft de betekenis Nederlandse kanselarij in Washington WASHINGTON. 29-1. Staatssecre taris van buitenlandse zaken mr. L. de Block 'heeft woensdag de nieuwe kanselarij van de Nederlandse am bassade te Washington officieel ge- ooend. Dit gebouw heeft een totale vloeroppervlakte van 8.360 vierkan te meter. De 350.000 bakstenen waar uit het gebouw is opgetrokken, zijn per schip uit Nederland naar Ame rika overgebracht. De totale kosten van de kanselarij bedragen achten- eenhaLf miljoen gulden. SAIGON 30-1. Valschermtroepen en tanks hebben donderdagmorgen vroeg Saigon bezet, na een ogen schijnlijk met succes en zonder bloedvergieten verlopen staatsgreep. Volgens de eerste berichten, heb ben de leiders van de staatsgreep zich van de macht over de hoofdstad meester gemaakt en premier Nguyen Ngoc, alsmede de leidin gvan de mi litaire junta, die sinds de val van de regering-Diem in november j.l. aan het bewind was, gevangen ge zet. De staatsgreep stond onder lei- v.m generaal Nguyen Kharh, die alg pro-Amerikaans wordt be schouwd en sterk gekant is tegen de Franse voorstellen cm van Zuid- Vietnam een neutrale staat te ma ken. Generaal Khanh. de commandant van het in de noordelijke provincie 'gelegerde eerste legercorps, kwam twee dagen geleden voor besprekin gen naar Saigon en bleef daar om de leiding van de staatsgreep op zich te nemen. Tijdens zijn verblijf in de hoofdstad zou hij ontmoetin gen hebben gehad met top-figuren van de militaire junta. Enigen van hen zou hij van pro-Franse gevoe lens hebben beschuldigd en van ge heime onderhandelingen om Zuid- Vietnam te „neutraliseren". Gevangenen Gevangen genomen werden o.m. het hoofd van de militaire junta, ge neraal Duong van Minh, de minister van defensie, generaal Tran van Don en de minister van binnenland se zaken, generaal Ton That Dinh. Generaal Khanh 2ou zich bereid hebben verklaard generaal Minh als hoofd van een militaire regering te .aanvaarden, als hij het neutralisme verwerpt. Er werden geen gevechten in Sai gon. gemeld. Op de wegen naar Saigon werden versperringen opgericht, na ont vangst van berichten uit de provin cies over troepenbewegingen die mogelijk tegen de staatsgreep zijn. Volgens in Tokio ontvangen be richten, ds het vliegveld van Saigon voor de burgerluchtvaart gesloten, behoudens noodgevallen. LONDEN, 29-1. - Engeland staat naar verluidt koel tegenover de mo gelijkheid van een V.N.-troepen macht voor Cyprus, welke de Cyp rische regering zou wensen. Van Britse zyde wordt opgemerkt dat in geval van een V.N.-macht, de Vei ligheidsraad een iutspraak zou moe ten doen. Dit zou mogelijk tot een scherp debat tussen de Griekse en Turkse vertegenwoordigers leiden. Dc Turken hebben overwegende be zwaren tegen eeit V.N.-strijdmachl. De opperbevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Lemnitzer, was woensdag in Athene na besprekin gen met premiev Tnonux in Ankara. Volgens berichten uit Kreta en Rhodos houden Griekse marine- en luchtmachteenheden in dat gebied oefeningen. In onbevestigde persbe- richten is gemeld dat alle Turkse pesten aan de Grieks-Turkse grens, langs de rivier de Maritza, zijn ver sterkt. In een telegram aan secretaris-ge neraal Oe Thant en de Veiligheids raad betwist de leider van de Turks- Cyprische delegatie op de conferen tie in Londen, Denktash, de perma nente vertegenwoordiger van dc Griekse regering bij de V.N. Zenon Rossides, het recht namens de repu bliek Cyprus te spreken. De Cyprische regering - zo zegt hij - bestaat niet meer sedert de slachtingen onder de Turken, die se dert 21 december jl. op last van aartsbisschop Makarios zijn aange richt. Rossifdes vertegen woord igd voortaan slechts aartsbisschop Ma karios en de Griekse gemeenschap op het eiland, aldus het telegram. DEN IIAAG, 29-1. - Het Bureau Voorlichting van dc landelyke J f organisatie Kankerbestrijding startte woensdag een gerichte cam- J pagnc tegen het roken onder de Nederlandse schooljeugd. Alle leerlingen van dc vierde klas van alle lagere scholen kregen een tot hun ouders gerichte brief, waarin zij, in het belang van dc gezondheid van hun kinderen, worden gewezen op dc nadelen van ,i l het roken. „Negen mensen per dag sterven in Nederland aan longkanker. Dat i1 betekent, dat tenminste de bevolking van zestien lagere scholen over i een aantal jaren aan longkanker zal sterven. Honderd vierde klassen I vol gezonde kinderen van nu. Zeventig niet-rokers en drieduizend i rokers", aldus déze brief aan dc ouders. t i' Zü worden opgeroepen het gevaar te keren. „Doe het voor uw 1 i' vierdeklasser, want uw kind is nu zover. Vandaag beslist u voor II morgen", aldus deze brief, die in driehonderdduizend exemplaren i wordt verspreid. H.K.H. prinses Irene, woensdagoch tend gefotografeerd in een r.k. kerk in Madrid. Rechts zit haar vriendin, mej. Andrade. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie geld uitleent koopt zich zeer vaak met zijn eigen geld een vijand. Dc Sowjet-Unie heeft dinsdag op de ontwapeningsconferentie in Geneve, zoals gemeld, een uit negen punten samengesteld plan ingediend waarbij vooral het voorstel van weerskanten de bommenwerpers te vernietigen aandacht trok. Aanvan kelijk werd het voorstel aan wes telijke kant niet volledig begrepen. De jarige prinses Beatrix H.K.H. Prinses Beatrix der Nederlanden hoopt 31 januari haar 26ste ver jaardag te vieren, ter gelegenheid waarvan Max Koot deze foto maakte. (Foto: M, Koot). Dezelfde temperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; aanvankelijk harde tot krachtige, later krachtige tot matige westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 31 jan. Zon op 8.23, onder 17.24. Maan op 20.32, onder 9.59. Laatste kwartier: 5 febr. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 31 jan. 4.54 v.m. 17.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 jan. 4.41 v.m. 16.57 n.m. Springtij: 31 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een westelijke luchtstroming, die vooral in de hogere luchtlagen goed is ontwikkeld, komt voor boven de Oceaan en west-Eui'opa. In deze stroming bewegen storingen en zwak ke ruggen van (hoge luchtdruk van west naar oost. Het weer In west- Europa krijgt daardoor een wisse lend karakter, waarbij de tempera tuur over het algemeen wat boven normaal is. Vandaag werd het weer tijdelijk beïnvloed door het fronten- systeom van een depressie, waarvan het centrum voor de Noorse kust ligt. Na de frontpassage wordt dro gere lucht aangevoerd, waarin op klaringen voorkomen en ook enkele buien. Het is mogelijk dat een vol gende storing het weer in Nederland voor morgenavond gaat beïnvloeden. van het incident te verkleinen. Men wijst er in dit verband op dat de toon van de Sowjetrussische pretest nota zeer gematigd is en dat het voorgevallene hierin op ongebruike lijke wijze wordt omschreven. In de nota wordt niet met zoveel woorden gezegd dat het Amerikaanse vlieg tuig omlaag is geschoten. De gegeven omschrijving geeft niet nauwkeurig de omstandigheden aan, waaronder de „T-39-Sabreliner" omlaag is ge stort. ingezonden mededeling van KUNSTWEVERIJ „DE RAM" bij' Mol 19 - Zierikzee Ziet étalage! Men heeft in "Westerse kringen in Moskou voorts vastgesteld dat het Kremlin klaarblijkelijk voornemens is .het incident rechtstreeks met de Amerikaanse regering te regelen, zonder inschakeling van Oostduitse leiders, ook al werd het vliegtuig boven Oostduits gebied omlaag ge bracht. Op 29 mei de verjaardag van Kennedy - zal in de V.S. een post zegel van tien dollarcent worden uit gegeven ter nagedachtenig van de vermoorde president. Mevr. Kenne dy za'l het ontwerp voor de zegel uitkiezen. Zii bepaalde ook de da tum van uitgifte. CAPE KENNEDY, 29-1. In Ame rika is woensdag een Saturnus-1- superraket van 150 ton gelanceerd. Zij heeft een grote kunstmaan van ruim 17 ton in een baan om de aar de gebracht. (Voor zover men in het Westen weet, had de grootste satel liet, die door de Russen is gelan ceerd een gewicht van 6.35 ton). De ontwerper van de reuzenraket is de uiit Duitsland afkomstige dir. Wern'her van Braun. Het is een ra ket vari 50 meter lengte. De kunst maan 'had' zand in als 'ballast. Zij draait in 94.8 minuten om de aarde op een afstand die varieert van 270 tot 780 km. Gezien deze betrekke lijk kleine afstand zal de 'kunstmaan naar verwachting jiiito langer dan een week in de 'ruimte 'blijven. President Jöhnscnf heeft de ge slaagde lancering A-en reuzenstap vooruit genoemd. PEKING, 29-1. - In diplomatieke kringen in Peking weet men niet goed wat men moet denken van de twee kennelijk tegenstrijdige verkla ringen, die Frankrijk en communis tisch China hebben uitgegeven over de voorna arden van hun overeen komst om diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Alle Chinese bladen hebben de verklaring van de woordvoerder van 'het Chinese 'ministerie van buiten landse zaken gepubliceerd, waarin met nadruk gezegd wordt dat Peking zich zal blijven verzetten tegen er kenning van „beide China's". Uit deze verklaring kon men op maken dat Frankrijk ermee inge stemd had de diplomatieke betrek kingen met Taiwan te verbreken, al vorens betrekkingen met Peking aan te knopen. De Chinese pers heeft tot nu toe niets gemeld over een reactie van Parijs. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft echter een ver klaring laten uitgeven, waarin ge zegd wordt dat aan het akkoord met Peking geen voorwaarden verbonden zijn en dat Frankrijk daarom geen reden ziet zijn diplomatieke betrek kingen met nationalistisch China te verbrekèn. In diplomatieke kringen in Peking gelooft men niet dat Peking dit kan aanvaarden. Sommige westerse di plomaten menen dat er achter deze kwestie nog iets steekt-wat nog aan het licht moet kómen. KOPENHAGEN, 29-1. - Naar het Deense ministerie van buitenlandse zaken meldt, is hel komende bezoek van premier Chroesjtsjov aan Scan dinavië als volgt geregeld: Van 17 tot 21 juni zal de Russi- sische eerste-minister in Denemar ken vertoeven; daarna volgt van 22 tot 27 juni een verblijf in Zweden, waarna hij van 28 juni tot 2 juli Noorwegen zal bezoeken. Stofboel op de maan MOSKOU, 29-1. Het opper vlak van de maan is bedekt met een laag stof of poreuze „aarde" die slechts 30 tot 50 centimeter dik is, volgens een Soiojetrussische sterren kundi ge, prof. Alexander Markov van het observatorium Poel- kovo in Leningrad. Hij ver werpt de theorie van de En gelse astronoom dr. Thomas Gold, die meent dat de laag stof op de maan wel 30 meter diep is. Dr. Gold, die nu di- rekteur is van het centrum voor ruimte-onderzoek aan de Cornell-universiteit te New York, waarschuwde in 1955 dal de leden van komende ex pedities naar de maan in het stof zouden kunnen wegzak ken. Professor Markov schrijft nu in de eerste aflevering van Avatasia i kosmonautika (de lucht- en ruimtevaart) van dit jaar, dat mjnstens 70 procent van het maanoppervlak uit zeer steile hellingen bestaat, waarop het stof niet kan blij ven liggen, aldus Tass.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1