lekker en gezond De historie van de Duivelandse visotter uit het jaar 1909 HET GESLACHT DALEBOUT „Roken is een gevaar voor de gezondheid" Voorlichtingsdagen voor bietentelers Vóór of tegen het Landbouwschap Voor 40 jaar.... DE BLANKE MEDICIJNMAN SPANNING Boeiende jacht op kanjer van visrover VU* en twintig jaar geleden, vol gens de veel gelexen rubriek in de Nieuwsbode van ..zoveel en zoveel jaar geleden", hebben een paar Oos- terlanders een grote visotter gevan gen in het besneeuwde Duiveland van januari 1909. Het winterde en er was voor de landarbeiders weinig te verdienen. Mart'inus Barendse en Jan Dorst, resp. links en rechts op de foto, bei den huisvaders van tamelijk grote .gezinnen, hadden afgesproken het er weer eens op te wagen een konijntje te verschalken of iets dergelijks, ten einde wat in ihet laad je te krijgen. De W.W. bestond in die dagen nog niet, zodat de inkomsten ten tijde van de werkeloosheid nihil waren. Een stevige stok in de hand gingen de heren in de vroege morgen op stap en richtten hun schreden naar het Bruse „zuideinde" waar men wel wilde (konijnen had waargenomen. Ter plaatse aangekomen zag men tot verwondering sporen of „pren ten" in de sneeuw op de aldaar ge legen grote vijver, genaamd „De Buuse", die wel eens van een otter zouden kunnen zijn. Eenparig be sloot men het spoor te volgen ten einde het exemplaar van deze steeds zeldzamer wordende diersoort te pakken te krijgen, niet beseffende dat dit spoor kilometers lang zou zijn. Lange weg Want men liep en men moést blij ven lopen. Het ging helemaal naar het „Diepe Gat'" ten westen van Ouwerkerk waar het spoor rechts af sloeg en in de richting Oosterland verder ging. Uiteindelijk kwam men terecht in de Riegerweg, die loopt van Oosterland naar Sirjansland. Plotseling zwenkte het spoor de be sneeuwde sloot in en daar zag men- iets dat op een hol leek. Het was nu slechts het werk van een ogenblik of men had de visrover te pakken die van formidabele afmetingen bleek te zijn. De dieren waren zeld zaam, al was de otter nog niet zo'n legendarische diersoort als in onze tijd, nu ze hier op het eiland reeds jaren uitgestorven zijn, maar een dergelijk groot exemplaar had men nog weinig ontmoet en onze vrien den waren dan ook verrast, toen ze de visotter uit het hol achter een kopboom opdolven. Op het dorp aan gekomen besloot men het grote dier, dat zonder staart maar even vijftig centimeter mat, de volgende dag van huis tot huis te laten bewonderen tegen betaling. Een stenenpijpendoos, bekend in die dagen, was spoedig bij bakker Rotte opgescharreld, en de volgende morgen werd de kist met het kada ver op de kruiwagen geplaatst en velen hebben toen het dier kunnen bewonderen, niet alleen te Ooster land maar ook te Nieuwerkerk, Ouwerkerk enz. Toen echter enige dagen waren verstreken ging het kadaver van de otter tot ontbinding over en de stank werd van dien aard, dat het tüd werd de vertoning te staken. Een dame uit Zierrkzee, mevr. Oehtman, heeft tenslotte het dier, waarschijn lijk voor de huid aangekocht, of mogelijk ook om op te laten zetten, voor de prijs van f 15. De heer M. de Ronde uit Sirjansland, één der eerste amateurfotografen van het eiland maakte een kiek van de bei de mannen met de pijpenkist waarop het gevangen dier. Een zoon van de heer J. Dorst was nog dn het bezit, van deze foto. Verdwenen De visotter, een marterachtig roof dier, die men de wetenschappelijke naam van Lutra lutra heeft toege kend wordt in de tegenwoordige tijd - gelijk gezegd - op het eiland niet meer aangetroffen. In vroeger dagen hoewel niet zeer talrijk, was er toch ■altijd nog wel een visvijver, waarin één of twee exemplaren werden aangetroffen. Vooral de pachters van zo'n viswater leverden een verwoede strijd tegen deze visrovers die heel wat palingen wisten te verorberen en Zich niet ontzagen soms een uit gezette fuik te vernielen om de buit te verschalken. Als merkwaardigheid dient tenslotte nog te worden ver meld dat de otter zijn hólingang on der water 'heeft en zo ondergronds naar boven op het droge komt waar ■een klein luchtgat naar boven voor verse lucht zorgt. Méde door de in tensieve jacht op de dieren en het meer en meer verdwijnen van vij vers, vaarten en plassen op 'het eiland, zijn de laatste exemplaren sedert vele jaren uitgeroeid. Oosterland. L. A. C. BURGH, 27-1. Naar aanleiding van het onlangs gepubliceerde artikel over de boerderij van de heer M. Dalebgut en de voorvaderen van deze familie kregen wij een schrijven van de heer Machiel Dalebout uit Amsterdam. Bij epn speurtocht in het verleden is het de Amsterdamse heer Dalebout gebleken dat hij even eens afstamt van de bekende Burgh- se familie Dalebout. Het onderzoek van de heer Mach. Dalebout kon worden voortgezet tot ongeveer 1700, toen Maghiel Leendertse Dalebout huwde met Tanneke Rokus, om pre cies te zijn in het jaar 1697. Een hun ner kinderen werd gedoopt Rocus Machiélse Dalebout en deze huwde in 1730 met Neeltje Aellebregse Krabbe. Zij was een dochter van Aellebregt Stoffelse Krabbe en Neel- tie Maartense. Zij vestigden zich in Noordgouwe waar vier kinderen ge boren werden, nl.: Tannetje in 1731, Machiel in 1735, Machiel 1736 en Neeltie in 1738. De in 1736 geboren Machiel huwde in 1759 met Jannetje van der Maas. Uit dit huwelijk wer den geboren en gedoopt in Noord- gouwe: Neeltje in 1759, Bastiaan in 1762, Cornelia in 1764, Rocus in 1766, Crina in 1768, Machiel in 1770, Maatje in 1771, Cornelis in 1774 en Dingeman in 1777. Cornelis Dalebout geboren in 1774 huwde in 1800 met Bastiana de Oude. Uit hun huwelijk werden drie kinderen geboren, Ma chiel in 1802, Levina in 1803 en Jan in 1806. Jan Dalebout, geboren in 1806, bleef in Noordgouwe verder boeren. Hij trouwde Johanna Verboom, een dochter van Pieter Verboom en Pie- ternella Adriaanse, beiden uit Kerk- werve. Het huwelijk staat niet in geschreven in de eilandelijke Bur gerlijke Stand. Ook is niet bekend hoeveel kinderen zij kregen, doch één van deze was Machiel Dalebout, geboren in 1863 te Noordgouwe. De ze huwde Jacoba Dekker eveneens uit Noordgouwe. Jan Dalebout was TOKIO. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean RuSk is, aan het hoofd van een afvaardi ging van achtti enman, in Tokio aan gekomen, waar mot Japanse deskun digen over handels- en economische aangelegenheden zal worden gespro ken. Scheepvaartbericliteii Ameland (t.), 26-1 van Cutuco naar Curasao. Attis, 27-1 to San Juan verwacht. Gulf Swede (t.), 26-1 tb Rotterdam. Koreniia (tj, 25-1 van, Bangkok naar Singapore, 27-1 te Singapore. Koratia (t), 28-1 te Singapore ver wacht. Philippia ft.), 25-1 van, Suez naar Mena Al Ahmadi. Scheidelloyd, 26-1 van Hamburg te Londen. een van de uit dit huwelijk geboren kinderen. Hij werd geboren op de laatste dag van het jaar 1888. Hij huwde Anna Maria van Ommeren geboren in Lienden. In 1920 werd de onderzoeker van dit stukje, Machiel Dirk, geboren te Koudekerk in welke plaats hij ook huwde met Marretje van Vliet. Om de rij te besluiten werd in 1956 Jan Machiel Dalebout in Amsterdam waar zijn ouders wo nen, geboren. Ook hier weer een dui delijke overheersing van de naam Machiel, die dus niet alleen in de Burghse domineert, doch ook in de tak die jarenlang in Noordgouive bleef om dan te verhuizen naar Am sterdam. Of de in Noordgouwe nog aanwezige Dalebouten met deze tak nog iets te maken hebben is niet be kend, doch volgens insiders wel. Amerikaanse gezondheidsdienst: het roken van, sigaretten groot ge noeg is om maatregelen te recht vaardigen", aldus, de Amerikaanse diienst voor openbaar welzijn. De dienst 'heeft reeds de directies van onder zijn bevoegdheid vallen de ziekenhuizen] medegedeeld, dat zij' 'geen zendingen, van sigaretten, voor gratis verdeling onder de pa tiënten, meer magen aanvaarden. Aan de aan deze ziekenhuizen ver bonden geneesheren, ds medegedeeld dat zij de patiënten moeten wijzen op het gevaar, dlalt het roken met zich brengt. WASHINGTON, 27-1. De Ameri kaanse dienst voor het openbaar welzijn heeft zich maandag, naar aanleiding van het door de commis sie, die in de Verenigde Staten een onderzoek heeft ingesteld naar de gevolgen van het roken, uitgebrach te rapport, officieel achter de bevin dingen van de commissie geschaard. De dienst verklaarde dat binnenkort op basis van deze bevindingen, maatregelen zullen worden voorge steld. „Uit hot rapport is' gebleken dat het gevaar, dat verbonden is aan Reactie van winkelier op de anti-rookactie AMSTERDAM, 27-1. Een Am- sterdamse sigarenwinkelier heeft voor het raam van zijn etalage twee biljetten gehan gen, die van de zijde van het publiek veel belangstelling trekken. „Durft u uw meisje nog te kussen als zij lipstick op haar lippen heeft" en „durft u nog rauwe groenten te eten" en „vaat te wassen met een synthetisch wasmiddel" zijn enige van de serie vragen die de winkelier de belangstellen de lezer stelt. „Als u dat alle maal durft", zo concludeert hij aan het eind van de vragense- rie, „dan durft u ook nog wel uw sigaretje te roken". De si garenwinkelier had na de jongste publikaties zijn omzet in de automaat aanmerkelijk zien verminderen, wel met 40 procent schatte hij. Ingezonden mededeling LAND- EN TUINBOUW Cursus „Wat is communisme" UITRECHT, 27-1. In het Gebouw voor Kunsten en Wétenschappen te Utrecht zijn 200 deelnemers' aan de cursus „Wat is communisme?" bij een gekomen, die georganiseerd is door de vormingscentra „De Horst- ink" le Amersfoort en „De Horst" uit Driebergen. Een groot deel van het gezelschap bestaat uit Rooms katholieke geestelijken, religieuzen en predikanten. Vopr de cursus bestaat een bijzon der grote bélangstelling. In totaal zijn er 2000 deelnemers op de con tactdag in Utrecht (wegens de grote interesse wordt een tweede 'georga niseerd op 1 februari). De cursisten hebben zich in de ochtenduren be zig gehouden met 't duscussdëren in groepen. Er werden vragen geformu leerd, die later op de dag werden behandeld door prof. dr. W. Banning en prof. dr. R. Kwant. Tot voor kort bedroeg de opper vlakte suikerbieten die door 1 man kon worden verzorgd ongeveer 2.50 ha. Met andore middelen en werk methoden is het mogelijk deze op pervlakte te verhogen tot zeker 7.0 ha per man. Deze mogelijkheid 'kan werden verwezenlijkt door de in schakeling van precis iezaaima chines precisiezaad, dunmachines en che mische onkruidbestrijdingsmiddelen Zcals bij alle nieuwe methoden moet het begrip daarvoor groeien. Dat kost tijd voor het opdoen van ken nis en ervaring. Het nieuwe systeem moet worden opgebouwd. De ver schillende details dienen in hun on derlinge samenhang te worden be keken. Het heeft bijvoorbeeld geen zin om precisiezaad toe te passen waar veel onkruid tot ontwikkeling kemt. Vandaar het grote belang van een 'intensieve onkruidbestrijding Ook moeten werkmethode en ge reedschap voor het cpeenzetten aan gepast worden aan een precisiezaad- sel. Opeenzetten dn twee keer of kruipend opeenzetten hoort niet meer bij precisïezaai. Als van de diensten van een looni- werker gebruik wordt gemaakt, wat tot nu toe bij precisiezaad sterk overwegend het geval is, betekent dat een vorm van samenwerking. Samenwerking vraagt overleg. Teneinde bij te dragen tot een beter 'inzicht in deze nieuwe moge- EEN VEELZEGGEND ONDERZOEK De Schouwse vogelstand en de landbouwvergiften DEN HAAG, 27-1. Het Tweede Kamerlid, de heer P. Voogd (B.P.)' heeft schriftelijk aan de minister van landbouw en visserij gevraagd of de bewindsman bereid is „bij de a.s. mei-inventarisatie een enquête onder alle bij deze inventarisaite be trokken agrariërs te houiden, door op het inventarisatieformulier een vraag te doen plaatsen, waarop be trokkene met ja of neen kan ant woorden, of hij, afgezien van de wettigheid van het Landbouwschap, vóór of tégen het Landbouwschap is?" WESTHOEK, 26-1. Het RI.V.O.N. heeft een landelijk onderzoek inge steld naar de schade, die land- en tuinbouwvergiften toebrengen aan de vogelstand. De bevindingen lie gen er helaas niet om. In „Sterna", het blad van de Vogelwacht, wordt een en ander uit het rapport over genomen en is uiteraard met name interessant, wat over Schouwen- Duiveland in dit verband ter ken nis van de onderzoekers is gekomen. ■Het onderstaande is hieraan ont leend. BRUINISSE. De muziekvereniging „Nu met Hope" zal het 25-jarig be staan vieren met een op tweede Pinksterdag te houden muziekcon cours. ZIER1KZEE. De vereniging „Sint Lieven" hield de jaarvergadering in het R.K. Patronaatsgebouw. ZIERIKZEE. In de vruchten- en conservenfabriek aan de Kadeweg verschaften ongenode gasten zich toegang door inklimming. Een gelds bedrag wordt vermist. ZIERIKZEE. Het ensemble Jac ques Sluijters uit Amsterdam gaf een voorstelling in de Concertzaal van het toneelspel in vijf bedrijven „De duivel in de vrouw". ELKERZEE. De Christelijke Zang vereniging „S.D.G." gaf een geslaag de uitvoering in de Ned. Hervormde kerk. BROUWERSHAVEN. Met een se rie prozastukken trad op voor het Nutsdepartement ds. J. Nijenhuis Ockhuijsen, hervormd predikant te Oterleek. HAAMSTEDE. Alhier werd een vereniging opgericht onder de naam „Violine". De vereniging stelt zich ten doel het beoefenen van viool- en pianospel. WESTENSCHOUWEN: Het klip perschip „Volstreven" op het strand gelopen, is bij hoog lij tegen de dui nen geslagen. BROUWERSHAVEN. B\j het af graven van een fundering van een oud gebouw is een compleet mense lijk geraamte gevonden, van naar schatting honderd jaar oud. Het is onmogelük een overzicht te geven van de juiste aantallen en soorten 'doodgevonden vogels. Op Schouwen-Duiveland en voorname lijk in de Westhoek, zou men meer dan 1000 dode vogels hebben gevon den. Een 'opmerkelijk groot aantal, •n,l dient men 'hierbij wel in aanmer king te nemen, dat zich dn dat ge bied veel boomgaarden bevinden, diie 'afwisselend met vergiften be werkt worden. Onder in totaal 55 soorten vielen slachtoffers, waaron der veel zangvogels en vogels, die voor 'de iand- en tuinbouw uiterst ruuttig zijn. Hoeveel' mudzen hadden b.v. d'e in het verslag van de Rivon vermbelde 20 torenvalken, 20 kerk uilen en 9 andere uilen niet kunnen opruimen, waren zij niet vergiftigd geworden? Ook de dood van 100 bui zerds (in ens land en het verlies van zéker 1000 veldleeuweriken geeft te dénken. De vergiftigingen hadden vrijwel zonder uitzondering plaats op 'akkerland en waren gericht te gen zaadetende vogels, voornamelijk duiven, roeken en kauwen. Zaadeters De meeste slachtoffers zijn dan ock onder de zaadetende soorten ge vallen. Toch vielen niet de meeste slachtoffers onder de soorten waar- en men het 'gemunt had. Meeuwen, duiven en kraaiachtigen vormden 30 procent van het aantal slachtof fers. Direct daarop sloten aan; de wilde eend, de paitrijs 'en de fazant (6 pet.). De roofvogelvergiftiging is wel bij zonder betreurenswaardig. Er zijn zovéél duizenden dood gevonden als ongeveer de helft van de gehele N ederlan ds e 'br oedvogelb evolking bedraagt. Dat (is voor een zo uitge- so roken nuttige vogel als de buizerd wel zeer 'bedenkelijk. Zeer te betreu ren zijn ook de verliezen van kie kendieven. Nederland herbergt naar schatting niet meer dan 100-200 paar bruine kiekendieven. Nu er onge veer 10 volwassen vogels zijn ge vonden, ïg de aderlating vlak voor het 'broedseizoen wel gevoelig ge weest. Zo iets moet niet te vaak ge beuren, anders wordt deze vogel soort met ondergang bedreigd. Ook de betrekkelijk zeldzame grauwe kiekendief viel als slachtoffer van vergiften. In de mededeling van het Rivon is een lijst opgenomen vermeldende de soorten en aantallen gevonden dode (vergiftigde) vogels. In totaal 55 soorten en 27.000 exemplaren. 17. Agua, gebruik makend van het mo ment van onoplettendheid van Tjomkin, duikt ineen. Zijn vuist treft met volle kracht het pistool van Tjomkin en een re gen van kleine witte bloemetjes daalt neer op het hoofd van de verbijsterde Agua. „Watwat hebben wc nousta melt Agua verbaasd, terwijl hij zijn met bloemen volgesnccuwde hoofd heen en weer schudt. „Droom ik of ben ik gek ge worden"? Ook Aram is geheel overdonderd en laat van verbazing zijn pistool zakken. „Goed, ik ben in jullie macht zegt Tjomkin gelaten. „Ik dacht je te overbluf fen met dat pistoolHet is geen vuur wapen, maar een van mijn instrumenten. Ik ben goochelaarkermisartist Dan breekt bij Aram en Agua de span ning en terwijl Tjomkin en het meisje hen onzeker opnemen, barsten zij uit in een daverende lachbui lijkheden - aldus wondt van de zijde van het Instituut voor Rationele Sui- kerproduktie te Bergen op Zoom medegedeeld - zijn door de Neder landse suikerindustrie in samen werking mot de landbouwvoorlich tingsdiensten voorlichtingsdagen ge organiseerd waar aan de hand van de aanwezige werktuigen en midde len voorlichting wordt gegeven over dit onderwerp. Deze voorlichtingsdagen worden gehouden op 4 en 5 februari 1964 te Dordrecht 'in de Voorzaal van de Schouwburg „Kunstmin". Kritiek van dr. Vondeling op prijsbeleid regering DEN HAAG, 27-1. Dr. A. Vonde ling, de voorzitter van de P.v.cLA.- fraetie in de Tweede Kamer, heeft maandagavond in een t.v.-uitzending van de P.v.d.A. kritiek geoefend op het prijsbeleid van de regering. Hij was van mening dat de rege ring tot nu toe ernstig tekort is ge schoten op het gebied van prijsaf spraken van de fabrikanten en de prijzen van huizen en grond. Aan het doorbreken van de hon derden schadelijke prijsafspraken van de fabrikanten heeft zij nog niets ge daan, hoewel zij deze precies kent, aldus de heer Vondeling. Evenmin dcet zij iets aan de prijsstijging van huizen, die zijns inziens onder meer door de aangekondigde huurverho ging per 1 juli a.s. weer aangewak kerd is. Onder deze omstandigheden zal de P.v.d.A. tegen de huurverho ging stemmen. Uit de meest recente en betrouw bare gegevens was dr. Vondeling ge bleken dat de prijzen van landbouw gronden sinds de vrijlating (1 januari 1963) sterk zijn gestegen. Over het eerste halfjaar van 1963 was de prijs stijging van boerderijen (gebouwen met land) éénderde deel of 33 pro cent gestegen. Prof. Ludwig Erhard, kanselier van west-Duitsland, en Aldo Moro, premier van Italië, hebben in Rome een gesprek van drie en een half uur gehad, voornamelijk over de Euro pese eenheid. GORINCHEM. Een grote brand heeft <ie papiergroothandel annex kar tonnageinrichting en drukkerij van de firma A. van Waardenburg aan de Vissersdijk in Gorinchem verwoest. Geloof maar gerust dat de meisjes van het lyceum op dit moment met een heel ander soort spanning rond lopen dan waarmede Cyprus, Zuid- Vietnam en Congo worden belaagd. Een heel ander soort spanning ook, want ze lezen vast geen kranten in deze tijd. Ze hebben - als U het nog niet wist - uitsluitend te maken met „de jurk", die ze straks op de grote avond aan moeten, of, om completer te zijn, met hun hele verschijning, want een tussenweg is er niet. Het gaat bij hen om „top of flop". Er zijn hier en daar wel moeders, die de creatie voor dochterlief zelf ma ken. Dat geeft formidabele spannin gen. De jurk stempelt, zo gezegd, de sfeer en de vaders vragen zich be scheidenlek af of dat niet teveel eer is voor een japon. Maar soit! Eerst de stof. Die kwestie speelt chronisch al maanden en is de laatste weken uiterst acuut geworden. „Groen kan niet, want Mia heeft al groen". „Blauw dan?" „Maar dat ivas de kleur van verleden jaar". Aan zwart wil nog wel gedacht, maar de ma's zijn daar niet zo wild van. Enfin het zal wel een kleur worden. De regen boog is rijk en de fantasie van de dessineurs onuitputtelijk. Trouwens wat is de problematiek rond de stof naast die van het mo del? Alle fraai uitgedoste spotvogels in loodzware modebladen worden gewikt en gewogen. Soms stijgen er kreetjes op van „ja deze", maar ge detailleerde bestudering levert weer problemen op. Eindelijk wordt er gens een knoop doorgehakt en de schaar gaal in dc stof. De nood van het model blijft intussen spelen. Moet de rok niet een ietsje wijder, moet er een strik, is de hals niet een tikje té, enfin een lange waslijst. De moeders vragen de vaders „of het zo kan?" Of de glans van de stof wel goed is, of die naad niet wal verder moet doorgestikt. De vaders geven dapper antwoord, want zij weten hoe geladen de atmosfeer is. Soms zeggen ze roerend welwillend „ja" als het knetterhard „nee" moet zijn, maar tenslotte komt het toch allemaal goed. Straks gaan de dames hier en daar en ginds de deur uit, heel nadrukkelijk opgepoetst, de krullen geborsteld, („o, dat ellendige haar wil maar niet"), dc wangen al rood van opwinding, heel slank, heel mooi, heel jong, met een enkele byou op de smetteloze stof cn dc schoentjes glanzend van nieuung- heid. Daar gaan ze stralend, bl\i cn helemaal niet ijdcl. Ach, ach Predi ker zou ook nu nog liet wijze hoofd schudden! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2