DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERSTREKKENDE GEVOLGEN VERWACHT IN ZUID-AZIE Het verminderde sigarettenverbruik Voortgezet overleg over lonen en prijzen EIEREN ETEN NU ZEER VOORDELIG w'Ar UQT Dl Eierexport naar Duitsland loopt gevaar „WEL POLITIEK OVERLEG - GEEN POLITIEKE UNIE" Frankrijk s erkenning van rood-China ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 januari 1964 120ste jaargang No. 19522 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Een historische otter in Duiveland Franse erkenning van China Verenigde Staten betreuren Franse beslissing PAltIJS, 27-1. Met de erkenning van de Chinese Volksrepubliek heeft Frankrijk maandag een stap gedaan waarvan men vérstrekkende verwik kelingen verwacht in Zuid-Oost Azic, in de Verenigde Naties en in het Atlantisch bondgenootschap. In een tezelfdertijd in Parjjs en Peking uitgegeven verklaring zeggen de beide regeringen het besluit te hebben genomen om diplomatieke betrek kingen aan te knopen en kinnen drie maanden ambassadeurs te zullen be noemen. Van Amerikaanse zijde werd maandag, onmiddellijk na het be kend worden van het nieuws, vre- klaard dat de Verenigde Staten het nationalistrsoh-Chinese bewind op Formosa zullen steunen. „De Ver enigde Staten betreuren Frankrijks beslissing", aldus het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat verder verklaarde dat de Ver enigde Staten herhaaldelijk redenen hadden aangevoerd waarom zij een Franse erkenning van China als een ongelukkige stap besahouwen", in het bijzonder op een tijdstip waarop de Chinese communisten agressieve en ondermijnende politiek in Zuid oost Azië er. elders aanmoedigen". Reacties MOSKOU. Een commentaar in het blad van de Sow jet-regering, „Izves- üa", verwelkomde de Franse erken ning van China als een stap „die bij zal dragen tot de versterking van het principe van vreedzame coëxistentie tussen staten met verschillende cso- ciale stelsels". MANILLA. De president van de Philippijnen had, volgens het Philip- pijnse ministerie van buitenlandse zaken, president de Gaulle vijf da gen geleden gevraagd de Chinese volksrepubliek niet te. erkennen..Hij snrik ever „ernstige bezorgdheid in de Philippijnen en naar ik aanneem in andere landen van Azië" over deze zaak. NEW YORK. Kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de Am erikaanse delegatie bij de Ver enigde Naites, verwachten dat de Franse handelswijze een verscher- p'ng zal betekenen van de jaarlijkse stemming in de algemene vergade ring over Pricings toetreden tot de Verenigde Naties. BONN. De Westduitse regering verklaarde dat de Franse erkenning van China toegejuicht zou kunnen worden indien „de Franse stap en de mogelijke daaruit voortvloeiende consequenties tot stand zouden zijn gekomen door overleg binnen het westelijk bondgenootschap". LONDEN. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaiken weigerde maandag ieder commentaar op de beslissing van de Franse regering. Groot-Brit- tannië onderhoudt sinds 1949 diplo matieke betrekkingen met de Chi nese volksrepubliek en de twee re geringen hebben zaakgelastigden in Peking en Londen. Nationalistisch China protesteert PARIJS. De zaakgelastigde van nationalistisch China in Parijs, Kao Sjij Ming, heeft maandag bij de Franse regering geprotesteerd tegen het Franse besluit om met Peking diplomatieke betrekkingen aan te knopen, zo wordt van Chinese zijde vernomen. Men meent dat het protest geen verbreking van de diplomatieke be trekkingen inhoudt. Winkeliers willen schadeloosstelling DEN HAAG, 27-1. Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers deelt in een communiqué mede, dat de siga renwinkeliers de resultaten van de acties tegen het roken van sigaret ten zeer goed kunnen merken. Het hoofdbestuur is echter van oordeel, dat in het belang van de volksge zondheid loyaal dient te worden meegewerkt aan deze acties. De bond wijst er op, dat het wets ontwerp tot verhoging van de siga- rettenprijs met 25 procent, blijkens de toelichting hierop f 180 miljoen- gulden zal ooleveren, waarvan 135 miljoen gulden ten goede zal komen aan de schatkist. De bond is van oordeel, dat be perking van icfe s igarettenverkoop beperking van het aantal verkoop punten zal moeten inhouden. Zij merkt op, dat enkele jaren geleden het aantal verkooppunten sterk is uitgebreid door de toelating van o.a. kruideniers tin Horecabedrijven tot de verkoop van (in hoofdzaak) siga retten. Het ging hier, aldus de bond. Indien nodig zullen maatregelen worden getroffen klaarde dat het bereikte prijsakkoord integraal gehandhaafd zal moeten worden. Mochten in de toekomst maatregelen nodig zijn, dan zullen deze zeker worden getroffen. De minister wees er op dat in de afge lopen week odk reeds enige maatre gelen genomen zijn. Hij acht het wenselijk dat het contact met de consumentenorganisaties en het mi nisterie van economische zaken ver stevigd wordt. De consument zal moeten komen tito meer prijsbewust heid en tot prijsvergelijking, zo 'her haalde hij nog eens. „Wij hebben er behoefte aan ons VOORBURG, 27-1. Vorige week is te Voorburg het overleg begon nen over lonen en prijzen tussen een delegatie van het kabinet en het vrijwel voltallige bestuur van de Stichting van de Arbeid. Voor het Verbond van Nederlands© Werkge vers - dat niet is vertegenwoordigd in het bestuur van de Stichting, nam de heer H. J. Koster aan het overleg dat vrijdag a.s. wordt voortgezet - deel. Na afloop van het beraad ver klaarde ir. J. Bosma (Centr. Soc. Werkgeversverbond) dat de Vak centra len en 'de industriële werkge vers het deze avond vrij eens waren. Het kabinet had graag iets concreets willen horen van de kant van de werkgevers en werknemers. Maar, aldus ir. Bosma, dat is natuurlijk moeilijk, omdat men niet weet hoe het in de praktijk zal wekken. Minister dr. G. M. J. Veldkamp verklaarde dat alle partijen zich be wust waren van de belangrijke eco nomische risico's, toen het akkoord werd bereikt. Men heeft deze risico's aanvaard om de loonvorming in normale 'banen te laten terugkeren. Er zijn thans enige c.a.o.'s goedge keurd. Deze liggen, zo is gebleken, boven de 10 procent. Men komt uit bij ongeveer elf procent, aldus de minister. De minister van economi sche zaken, dr. J. E. Andries'sen, ver rekenschap te geven van de sociale en economische consequenties van het akkoord. Deze zullen binnen aanvaardbare proporties moeten worden gehouden", aldus werd van de zijde van 'het kabinet nog opge merkt. ROTTERDAM. Bij de scheepswerf van Wilton Feijenoord is Schiedam hebben enkele honderden werkne mers maandagmorgen het werk neergelegd. Zij hebben echter het terrein van de werf niet verlaten en schenen onderling besprekingen te voeren. UTRECHT, 27-1. - De huisvrouw kan op het ogenblik voor een gulden acht of meer eieren kopen, terwijl zjj verleden jaar om deze tjjd voor één ei zo'n 22 cent moest neertellen. Het produktschap voor Eieren en Pluimvee gaat in deze tijd van prijsverhogingen dit bijzondere verschijnsel nog eens extra onder de aandacht van het publiek brengen door middel van een propaganda-campagne, die drie weken zal duren. De opvallende prijsdaling is het gevolg van een verstoring in het evenwicht tussen vraag en aanbod. Deze verstoring doet zich in heel west-Europa vcor en de Nederlandse export ondervindt daarvan grote moeilijkheden, hetgeen uiteraard zijn weerslag heeft op de binnenlandse markt. Het te grote aanbod zelf is niet door Nederland In de hand ge werkt: onze eierproduktie daalde van 5,8 miljard stuks in I960 tot 5,2 miljard in 1963. In Duitsland daarentegen nam de produktie toe van 7,9 miljard stuks in 1960 tot ruim 10 miljard in het afgelopen jaar. terwijl de kippenstapel er in diezelfde periode met 11 miljoen tot 67 miljoen dieren werd uitgebreid. om 60.000 nieuwe verkooppunten te genover ongeveer 11.000 sigaren winkeliers. De bond acht !het ten slotte redelijk en billijk dat zij die door de maatregelen van de over heid brodeloos worden; schadeloos worden gesteld. „Anne mannen" SAN FRANCISCO, 27-1. De Californische arts dr. Russel Lee heeft zondag op een me dische conferentie op de uni versiteit van Californië ge zegd dat mannen in het huwe lijk meer lijdendan vrou wen. Dr. Lee zei „beschouwen wij de man zoals hij is, een zoogdier, dan is een monogaam huioelijk een bizarre en onna tuurlijke staat". In'de natuur vergaart het mannetjes zoog dier zoveel wijfjes als het kan. De man komt in het huwelijk minder aan zijn trekken dan de vrouio. Dr. Lee zei voorts dat de mannen een grote ma te van vrijheid behoeven en hij raadt de vrouwen aan er voor te zorgen dat zij die krij gen. Dr. Lee, die een kliniek te Palo Alto in Californië ge sticht heeft en zelf 46 jaar ge trouwd is, is vader van vijf kinderen en grootvader van 20 kleinkinderen. De vulkaan de Etna is weer ac tief. Uit de noordoostelijke krater worden lava en rook gestoten. Overeenstemming c.a.o. grafisch bedrijf AMSTERDAM, 27-1. Maandagavond is tussen werkgevers en werknemers in het grafische bedrijf overeenstem ming bereikt over een nieuwe c.a.o. De contractuele uurlonen zullen met 10 procent worden verhoogd. Hierbij zijn de 5 procent van 1 januari inbe grepen. De ruimte naar hoven mini male beloning wordt in het kader van de ondernemingsgewijze diffe rentiatie vergroot met 5 procent. De nieuwe c.a.o. moet op 3 februari in gaan en heeiit een iooptij'd van een jaar, aldus deelt het centraal bureau voor de grafische bedrijven mee. Behalve het bovengenoemde is verder overeengekomen: uitbreiding van de vakantie tot minimaal drie weken; de vierde gemeenteklasse vervalt; de leeftijd waarop het vol wassen loon wordt bereikt wordit te ruggebracht van 25 op 24 jaar; op neming van een minimum inkomens garantie. Grote haven-diefstal van cacaobonen AMSTERDAM, 27-1. De rijkspolitie te water te Amsterdam is in de af gelopen dagen op het spoor gekomen van een van de grootste havendief-, stallen die ooit in de hoofdstad zijn gepleegd. Sinds 1961 blijken totaal 50 ton cacaobonen ter waarde van f 100.000 te zijn gestolen uit een Amsterdamse opslagplaats. De 57-jarige contro leur H. S. en zijn 33-jarige collega J. R. hebben inmiddels bekend dat ze dc 800 balen cacaobonen via tus senpersonen hebben verkooht aan fabrieken in de Zaanstreek. Evenals de 59-jarige caféhouder S., die als tussenpersoon fungeerde, zullen de drie mannen heden (dinsdag) wor den voorgeleid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is gemakkelijker wijs te zijn voor anderen dan voor zichze Ive. BILT V ti i Hogere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Enkele opklaringen, maai" ook hiel en daar een bui; matige tot krach tige wind tussen zuidwest en noord west; hogere temperaturen. 29 jan. Zon op 8.26, onder 17.20. Maan op 17.57, onder 9.03. 30 jan. Zon op 8.25, onder 17.22. Maan op 19.15, onder 9.34. Volle maan: 29 jan. te 0.23. Hoogwaterstanden Twee wel heel verschillende beelden uit Innsbrück - met toch enige over eenkomst: op de bovenste foto zien we hoe de Munchener Prins Carnaval „Rolf de Wandelaar" en Prinses Carnaval Christil II" een baal sneeuw aanbieden aan de burgemeester van Innsbrück tijdens de feestelijke ope ning van een bierkelder in Innsbrück. Op de onderste foto zien we hoe nodig een dergelijk geschenk wel is: er ligt sneeuw op de skibaan, maar daar is dan ook wel alles mee gezegd. Op de skies: de Rus Pavel Koltsjin. ZIERIKZEE 29 jan. 30 jan. 3.25 v.m. 4.10 v.m. 15.51 n.m. 16.38 n.m. 15.26 n.m. 16.13 n.m. DEN HAAG, 27-1. Dr. S. L. Mans- holt, vice-voorzitter van de E.E.G.- commissie, heeft maandag verklaard dat de Nederlandse eierexport naar Duitsland (die een waarde van circa 2.5 miljoen gulden per week beloopt ernstig in gevaar is gekomen. Hij vreesde dat de bondsregering een dezer dagen een beroep op de ont snappingsclausules van het E.E.G.- landbouwbeleid zou doen om de in voer te stoppen. Dr. Mainsholt, die siprak op een bij eenkomst van de Raad der Europese Beweging in Den Haag, verklaarde dat door het uitblijven van een ge meenschappelijk prijspeil voor land- bouwprodukten de produktie in Duitsland sterk toeneemt. De Duitse eiereninvoer is vorig jaar met niet minder dan 48 procent gedaald.. On langs is de sluisprijs verhoogd, waar door in de 'komende maanden geen enkel Deens ei in Duitsland zal wor den ingevoerd, zo zed hij, maar er bestaat nu odk alle kans dat de bondsregering gebruik zal willen maken van de E.E.G.-ontsnappings- clausules en dat er ook geen Neder landse eieren meer ingevoerd zullen worden. Beroep mogelijk De bondsregering kan met een be roep op de E.E.G.-voorschriften de invoer beperken of stopzetten na kennisgeving van 'haar maatregelen aan de E.E.G.-commissie. De com missie besluit binnen vier 'dagen of de maatregelen gerechtvaardigd zijn. Zij kan ze afwijzen of wijzigen. De beslissing van de commissie heeft onmiddellijke rechtskracht, doch be roep ervan is mogelijk op de E.E.G.- ministerraad). BROUWERSHAVEN 29 jan. 3.09 v.m. 30 jan. 3.55 v.m. Springtij: 31 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-1. Hot K.N.M.I. deelt mede: Vandaag stroomde met zuide lijke winden koude lucht uit Frank rijk naar Nederland. De temperatuur was daarom maar enkele graden bo ven het vriespunt. De zuidelijke win den stonden aan de voorzijde van een langgerekt lagedrukgebied, waar van het voornaamste centrum ten noordoosten van IJsland lag. Het front van de depressie trok vandaag over Engeland naar het oosten. Het zal Nederland morgen voorbij zijn. Na de frontpassage ruimt de wind naar zuidwestelijke tot westelijke richtingen en wordt minder koude lucht aangevoerd. In deze lucht ko men enkele opklaringen en hier en daar ook enkele buien voor. Op het westelijke deel van de oceaan komt een nieuwe depressie tot ontwikke ling. Er zijn verschillende aanwij zingen, dat er een westcirculatie tot stand komt. Op wat langere termijn zijn daarom de vorstkansen klein. Dr. Mansholt tot Raad der Europese Beweging: DEN HAAG, 27-1. Dr. S. L. Mans- holt, vice-voorzitter van de E.E.G.- commissie, heeft maandag in Den Haag verklaard, voorstander te zijn van politiek overleg tussen dc zes E.E.G.-landen, doch hij sprak zich uit tegen een formele politieke unie zolang de huidige meningsverschil len binnen de gemeenschap bestaan. Dr. Mansholt, die sprak voor de raad der Europese beweging, meen de dat regelmatige politieke 'bespre kingen tussen de zes ministers van buitenlandse zaken of eventueel de regeringsleiders over de fundamen tele meningsverschillen (de omvang van de gemeenschap en haair posi tie ten aanzien van derde landen) nuttig zou zijn. Zolang men het hier over oneens zou blijven - en dat verwachtte 'hij vooralsnog - zou een politieke organisatie van de ze» met ergen organen! gevaarlijk zijn. Voor al als 'de E.E.G. over twee jaar in de fase van meerderheidsbesluiten komt, zou zo'n politiek orgaan gaan fungeren als beroepsinstantie tegen d'o imeerdeiiheidsbeslissingen. Vrijblijvend politiek overleg acht te dr. Mansholt nuttig omdat dan naar 'bulten zou blijken dat de an dere vijf het niet mot de Franse op vattingen eens zijn en Frankrijk der halve niiet met de gemeenschap als geheel vereenzelfvlgd' kon worden. Onbehagen in dc pers Dr. Mansholt reageerde in zijn be toog op een gevoel van onbehagen dat hij in 'een deel van dc Neder landse per» had menen te beluiste ren, na de beslissingen van de E.E.G. -marathon iin december. Men vrees de dat de E.E.G.-commissie als zui ver technisch apparaat - zonder eigen politieke bezinningen - het E.E.G.-verdrag aan het uitvoeren was en dat elke vordering, van de economische 'integratie uiteindelijk ten 'goede zou komen aan het Franse streven 'naar een protectionistisch Europa, dat los van Amerika als derde macht iin de wereld zou moe ten optreden. Het eerste sprak hij tegen en te genover het laatste voerde hij aan, dat in de 'kring van de zes, dat wil zeggen bij de andere vijf, duidelijk verzet tegen het Franse streven be staat. Er was dus geen enkele aan leiding om te denken dat men het Franse denkbeeld dfrende door de economische integratie voort te zet ten. Een economisch verenigd Europa past weliswaar zowel in het streven van de Franse president als in dat van de Europese beweging, zo be toogde dr. Mansholt, maar men mag niet uit angst voor de Gaulle het eigen doel opgeven, ook al loopt men uiteraard Hisico's, zolang bij elke ontwikkeling langs nieuwe lij nen. PARIJS, 27-1. Frankrijk en de Chinese volksrepubliek onder hou den met ingang van maandag diplo matieke betrekkingen. De Franse ambassade in Nanking sloot in 1949, toen dc communisten aan de macht kwamen, haar poor ten en de Franse vertegenwoordiging volgde de regering-Tsjiang Kai-S.jck naar Formosa. De hervaittiiog van dc diplomatieke betrekkingen tussen Pairijs en Pe king maakt een eind aan de situatie die in 1949 ontstond, toen Tsjiang Kai-Sjek naar Formosa uitweek en daar China deed voortbestaan, al hoewel hij sindsdien 'geen enkele controle meer ikon uitoefenen op het Chinese vasteland. Vanaf 1950 heeft een aantal lan den de regering in Peking erkend, met name verscheidene atlantisohe bondgenoten zoals Groot-Brittamndë, Noorwegen, Nederland en Denemar ken. Ofschoon de oorlog in Indo china en de koude oorlog Frankrijk weerhielden van erkenning van de Chinese volksrepubliek werden de afgelopen twee jaar toch enkele ge heime contacten gelegd, voorname lijk op handelsgebied. Het vraagstuk werd opnieuw ter hand genomen omdat men het be staan van een land met meer dan 600 miljoen inwoners niet eeuwig kan negeren". De inleiding tot de vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen vormde het bezoek aan China, >in oktober 1963 van de economische missie onder leiding van Guiilaume-Georges Picot. Ver volgens 'had de reis van de vroegere premier Faure plaats. Deze reis droeg een officieus karakter en diende om de onderhandelingen tus sen de beide regeringen op gang te brengen. Uit zijn rapport spruit de maandag gepubliceerde beslissing voort. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1