DE ZIERIKZEESCHE COURANT VANDAAG LANCERING VAN SUPER SATURNUS-RAKET De ontwikkeling van de E.E.G. in 1963 Frankrijk en Peking Secretaris-generaal Oe Thant naar Afrika Belangrijk komend gesprek tussen Johnson en de Britse premier De apartheid bom-alarm Vader vermoordde onrust in afrika zijn zoontje De arbeidsbelasting van de melkbezorgers Britse troepen onderdrukken - op verzoek - muiterij Haagse hoteleigenaar kreeg gevaarlijke messneden in het gelaat toegediend zierikzeesche nieuwsbode! Maandag 27 januari 1964 120ste jaargang No. 19521 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11., Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Dreischor's Crescendogaf uitvoering Ouverture van maan-operutie KAAP KENNEDY 27-1. Als alles volgens plan verloopt, zal heden (maandagmiddag) om vier uur Ne derlandse tyd van Kaap Kennedy een Saturnus-raket worden gelan ceerd, mogelijk de voorloper van de ruimtevaartuigen die zullen worden gebruikt bij de latere bemande ruimtevluchten naar de maan. Het vijftig meter hoge en uit twee trappen bestaande gevaarte heeft een gewicht van 562 ton. De neuske- gel heeft, metiinbegrip van instru menten en 5.000 kg zand als ballast, een gewicht van 17.1 ton - als de lancering slaagt - het grootste ge wicht dat de Amerikanen tot dus ver 'in een ibaan om de aarde heb ben gebracht. De Russische Spoet niks 7 en 8 hadden elk een gewicht van 6.482 kg. Op Kaap Kennedy heeft men nog geen bepaald idee van de baan, die de raket om de aarde zaj moeten volgen en evenmin hoelang de Sa- furnusraket in de ruimte zal blij ven. Mogelijk zal de sateliet boven de Verenigde Staten, Afrika, Austra lië en bepaalde* gedeelten van de St 11e Oceaan vanaf de aarde helder zichtbaar zijn. Het is de bedoeling, dat de raket tijdens haar vlucht kleuren en zwart wit-filmopnamen afwerpt. Ballonsatelliet VANDENBERG, 25-1. Intussen is de ballonsatelliet Echo-II, zaterdag middag Vnn de luchtmachtbasis Van- denberg gelanceerd en in een baan om de aarde gekomen. Amerikanen en Russen zullen door middel van de kunstmaan verbindingsproeven doen. Het opblazingsexperiment was goed gelukt. De afstand tot de aarde varieert van ruim dertienhonderd kilometer tot duizend kilometer. De omlooptijd van de Echo II bedraagt 109 minu ten. Een woordvoerder van het Ame rikaanse bureau voor ruimtevaart verklaarde dat mer. volkomen tevre den was. De lancering van de 42 meter hoge ballon, toen nog opgevouwen in de neuskegel van de reusachtige Thor- Agena-aandrijfraket, verliep uitste kend. Eenmaal in de ruimte geko men blies de ballon zichzelf op. On middellijk berichtte het waarne mingsstation in Pretoria dat men viia de in de raket gemonteerde tele visiecamera beelden van het lucht- vullingsproces had opgevangen. De uit plastic en zeer dunne aluminum- plaat vervaardigde ballon moet ra dio- en beeldsignalen weerkaatsen waardoor directe communicatie over grote afstanden mogelijk wordt. Zijn kleinere voorganger, Echo I, die een soortgelijke taak vervulde draait nog steeds om onze aardbol. Door bot singen met meteorieten heeft de bal lon echter de vorm en het uiterlijk van een oude lekgetrapte voetbal gekregen. BRUSSEL, 25-1. De economische ontwikkeling van de gemeenschap werd in 1963 wederom gekenmerkt door een zeer aanzienlijke expansie, aldus de Europese commissie in haar jongste kwartaalrapport over de eco nomische toestand in de gemeen schap. Het rapport is in wezen een jaarverslag en geeft een overzicht van de economische gebeurtenissen in het afgelopen jaar en de voor uitzichten voor 1964. Het bruto nationaal produkt steeg weliswaar ten opzichte van het voor gaande jaar iets minder sterk dan van 1961 op 1962 en van 1960 op 1961, namelijk met 4 pet. in volume tegenover 4.9 pet. respectievelijk 5,2 pet., doch dit betekent niet dat de economische groei in de gemeen schap door factoren op langere ter mijn in belangrijke mate werd ver traagd. Veelaer was de in 1963 ge constateerde vertraging van de pro- duktie-uitbreiding van toevallige aard - zij wordt namelijk vooral veroorzaakt door bijzondere factoren, zoals de buitengewoon ongunstige weergesteldheid. De zeer zeker aan vankelijk nog aanwezige conjunctu rele tendens tot vertraging - welke in hoofdzaak betrekking heeft op de ontwikkeling van de bedrijfsinves teringen - maakte in de loop van 1963 weer plaats voor een meer of minder groot herstel. Volgens de commissie bleef de ex pansie van de vraag binnen de ge meenschap zeer levendig. Dat deze iets zwakker is uitgevallen dan van 1961 op 1962 kan vooral worden toe geschreven aan de vertraging van de expansie van de bruto investe ringen in vaste activa. Ook de expansie van de consump tieve vraag onderging een geringe vertraging. Dit geldt niet voor het overheidsverbruik, doch wel voor de consumptieve bestedingen van de ge zinshuishoudingen. TAIPEH, 25-1. - Nationalistisch China is van plan de diplomatieke betrekkingen met Frankryk onmid dellijk te verbreken nadat Frankrijk diplomatieke betrekkingen met de regering van Peking heeft aange knoopt, zeiden gewoonlijk betrouw bare kringen in Taipeh. Dit besluit zou door het nationa listische ministerie van buitenlandse zaken in memoranda aan de buiten landse diplomatieke missies bekend gemaakt zijn. De nationalistisch Chinese regering tracht Frankrijk van gedachten te doen veranderen en Taipeh en Wash ington hebben diepgaand overleg ge pleegd over een nationalistische te genmaatregel. Een belangrijke missie De raketten worden steeds groter (en duurder), naarmate de Amerikanen in hun wedloop om de ruimte aan terrein beginnen te winnen. De foto toont een Atlas-raket in de montagehal. Men vergelijke het gevaarte met de mannen rechts. Een Saturnus- raket heeft nog aanzienlijk grotere afmetingen. NEW YORK, 25-1. De Britse pre mier, Sir Alec Douglas-Home, ver wacht dat de „kans op het openen van een nieuw hoofdstuk" in de be trekkingen met de communistische landen tot de voornaamste punten zal behoren die hjj met president Johnson in februari op het Witte Huis zal bespreken. Ook zal hij met president Johnson spreken over de stand van zaken in het westerse bondgenootschap. Sir Alec, die dit zei in een inter view met enkele Amerikaanse ver slaggevers, toonde zich voorts voor stander van een vrij en onafhanke- LONDEN. 25-1. Ruim honderd- dertig politici, geestelijken, rechters en geleerden over de gehele wereld hebben een verklaring ondertekend waarin erop wordt aangedrongen in ternationale druk uit te oefenen op de Zuidafrikaanse regering haar po litieke gevangenen vrij te laten. Volgens de Britse anti-apartheids- beweging droeg de verklaring, die uitgaat van de Wereldactie voor de vrijlating van Zuidafrikaanse poli tieke gevangenen, onder andere de handtekeningen van drie premiers, dertien hoogleraren en verscheidene Nobelprijswinnaars. lijk Duitsland. Moskou moest inzien dat slechts een vrij en onafhankelijk Duitsland tot stabilisatie van de toe stand in Europa kan bijdragen, zo zei hij. Groot-Brittannië zal op het ogen blik geen pogingen doen om tot de E.E.G. te kunnen toetreden. Sir Alec zei dat eventuele toekomstige pogin gen daartoe afhangen van de beslui ten van het parlement. Met betrekking tot de handel met Cuba zei de Britse premier dat Gr.- Brittannië geen strategische mate rialen zal leveren. Hij acht het ech ter onjuist een volk de eerste levens behoeften te onthouden. Over de kwestie-Maleisië zei Sir Alec, dat uiterste voorzichtigheid met president Soekarno geboden is. Hij meent dat de Indonesische pre sident een expansie-politiek voert. Koning van Noorwegen naar Nederland DEN HAAG, 25-1. De koning van Noorwegen, Olaf V, zal op zijn ver zoek en op uitnodiging van koningin Juliana en prins Bernhard op 9. 10 en 11 september een statiebezoek aan Nederland brengen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Robert Kennedy in Londen LONDEN, 25-1. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Ken nedy, heeft vrijdag by aankomst in Londen ontkend dat president Soe karno van plan is zijn verzet tegen de federatie Maleisië op te geven. „Ik heb dat nooit beweerd of in mijn rapporten gemeld", aldus Ken nedy. Hij zei wel te hopen dat Soe- karno's houding door het voeren van besprekingen zal veranderen. De Amerikaanse minister bracht later de Britse minister van buiten landse zaken, Butler, verslag uit over de resultaten van zijn bemiddelings pogingen tussen president Soekarno, premier Rachman van Maleisië en president Macapagal van de Philip- pijnen. De vraag of hij dacht dat bij de driezijdige besprekingen in Bangkok overeenstemming kan worden be reikt, beantwoordde Kennedy beves tigend. A NEW YORK. 26-1. Secretaris-ge n-oraal Oe Thant van de Verenigde Naties zal dinsdag naar Afrika ver trekken. waar hij in negen landen besprekingen zal voeren over de vraag hoe de Verenigde Naties kun nen helpen bij het oplossen van de belangrijkste vraagstukken van deze landen. Het bezoek van Oe Thant, dat drie weken zal duren, valt in een tijd dat verscheidene jonge Afrikaanse sta ten kampen met binnenlandse moei lijkheden. Hoewel hij niet naar Zan zibar, Tanganjika. Kenia of Oeganda gaat, wordt aangenomen dat hij de binnenlandse moeilijkheden in deze landen gaat bespreken met de lei ders van de landen die hij bezoekt. Oe Thant, die Marokko, Algerië, Tu nesië, Libië, Senegal, Guinea, Ghana, Nigeria en Ethiopië zal bezoeken, zei vorige week op zijn persconferentie „veel waarde" aan zijn reis te hech ten. Tot de belangrijkste 'kwesties, die hij zal bespreken, behoren de econo mische moeilijkheden van de Afri kaanse staten. Van ingelichte zijde meer.t men dat deze besprekingen verband zullen houden met de aan staande conferentie over handel en ontwikkeling van de Verenigde Na ties, die op 23 maart in Genève be gint. Ook wordt verwacht dat hij met de Algerijnse en Marokkaanse leiders het grensgeschil tussen deze SANTA BARBARA, 25-1. Me vrouw Minnewa Bell Roose velt, de 52-jarige voormalige echtgenote van Elliott Roose velt - zoon van de overleden president - bemerkte bij aan komst op het vliegveld van Santa Barbara, Californië, dat haar toestel net was vertrok ken. Zij sloeg onmiddellijk alarm. Er was een bom in het toestel verborgen, zei zij. Me vrouw Roosevelt zal zich nu moeten verantwoorden wegens vals alarm. Haar opzet om als nog met het teruggekeerde vliegtuig te vertrekken mis lukte. Zij mocht met de poli tie meewandelen toen gecon stateerd was dat er geen bom aan boord van het toestel ivas. Dit nummër bestaat uit 6 pagina's Middelmatige geesten veroor delen gewoonlijk alles wat bo ven hun pet gaai. landen zal bespreken, dat nog steeds niet definitief is opgelost. Hel bezoek va n Oe Thant aan ver scheidene Afrikaanse landen valt kort nadat premier Tsjoe En Lai van China daar is geweest. Waarnemers menen dat de secretaris-generaal daar ook zal spreken over de ver wachte erkenning van China door Frankrijk en de mogelijke gevolgen daarvan voor het Chinese lidmaat schap van de Verenigde Naties. Meer wind Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen; krachtige, aan de kust later harde wind tussen zuid en zuidwest; weinig verandering in temperatuur. 28 jan. Zon op 8.28, onder 17.19. Maan op 16.40, onder 8.22. Volle maan: 29 jan. te 0.23. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 28 jan. 2.31 v.m. 15.00 n.m. BROUWERSHAVEN 28 jan. 2.16 v.m." 14.37 n.m. Springtij: 31 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Er is een depressie op komst, terwijl gedurende het weekeinde een hogedrukgebied Engeland en Frankrijk bedekte. Westelijke win den voerden tamelijk zachte 'lucht aan. Alleen 'in Zuid-Limburg bleef de 'temperatuur nog aan de lage kant. Een actieve storing trok zon dag over Zuid-Scandinavië naar Rusland. Het 'koufront van deze de pressie lag vanmorgen dichtbij het noordoosten van het land, waai* het enige regen veroorzaakte. Intussen is bij IJsland een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen. Deze de pressie die nog in 'betekenis toe neemt, zal naar het noorden van de Noordzee koersen en de wind tot stormachtig doen aanwakkeren uit zuidwestelijke richting. Een bij de depressie behorend front zal enige regen brengen. Er zal nog iets zach tere lucht worden aangevoerd. AMSTERDAM. De Nederlandse Opera heeft vorig jaar 170 voorstel lingen gegeven van 25 opera's in Amsterdam (101), Den Haag (25), Rotterdam (20), Utrecht (10) en zes andere plaatsen (14). De 170 voor stellingen trokken 190.675 bezoekers oftewel per voorstelling gemiddeld 822. De Nederlandse Opera heeft na de oorlog 90 werken uitgevoerd. Na- bucco spande vorig jaar met 18 voor stellingen de kroon. UTRECHT, 25-1. Het bedrijfschap voor de handel in melk en melk- en zuivelprodukten zal op verzoek van mclkdetailhandclarcn globale berekeningen gaan uitvoeren om de zwaarte van de arbeids belasting van de melkbezorgers en -slijters - en met name yan die in de hoogbouw - vast te stellen. Dit besluit is gevallen na een uitvoerige discussie in de openbare vergadering van het bedrijfschap in Utrecht. Het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde in Leiden heeft in 1962 rapport uitgebracht aan het bestuur van het bedrijf schap over een onderzoek naar de mogelijkheden tot vermindering van de arbeidsbelasting bij het bezorgen van melk. Hierbij kwam men tot de conclusie, dat een energieverbruik van 2000 kilocaloricën per dag voor de gemiddelde bezorger (een gezonde man van 40 jaar, 1.75 meter lang en 75 kilo zwaar) een maximum moet zijn, wil hij zijn werk zonder moeilijkheden tot zijn 65ste jaar kunnen blijven deen. Het rapport bespreekt ook de verschillende werkmethoden bij de melkbezorging, terwijl het een systematisch overzicht geeft van de mogelijkheden die er zijn om de bczorgtaak te rationaliseren. EINDHOVEN, 25-1. In Eindhoven heeft de 33-jarige Van G. bekend zjjn tweejarig zoontje op 10 decem ber van het vorig jaar in de keuken van zijn woning gedood te hebben. Op 10 december vorig jaar - zo deelt de Eindhovense recherche mee, overleed het bijna tweejarig zoontje van het echtpaar Van G., wonende in het stadsdeel Woensel. Volgens de lezing, die de ouders gaven, was het kindje in een onbewaakt ogenblik van de trap in de ouderlijke woning gevallen. De politie werd in de zaak gemengd, toen over het juiste tijd stip van het overlijden van het kindje onzekerheid bestond. Een sec tie op last van de politie toonde aan, dat het ongeval zich kon hebben toe gedragen zoals de ouders voorgege ven hadden; zekerheid hierover be stond echter niet. De rechercheurs die met deze zaak belast waren, zetten hun onderzoek voort. Dit leidde er toe dat Van G. door de rechercheurs nog eens da nig aan de tand werd gevoeld naar aanleiding van diverse gegevens, welke zij verzameld hadden. In de loop van dit verhoor heeft Van G. hekend. dat hij zijn zoontje in de keuken zodanig heeft mishandeld, dat het op een gegeven ogenblik geen teken van leven meer gaf. Van G. werd aanvankelijk, in af wachting van zijn overbrenging naar Den Bosch, aan het hoofdbureau van politie te Eindhoven ingesloten. LONDEN, 26-1. In drie vroegere Britse koloniën in Oost-Afrika heb ben troepen van het Verenigd Kol ninkryk tijdens het weekeinde mui terijen moeten onderdrukken in Ke nia, in Tanganjika en in Oeganda. In alle drie gevallen hadden de re geringen een beroep gedaan op hun vroegere koloniale heer en meester om orde en rust te komen herstellen. De Britten hebben dat bliksemsnel gedaan. Hier en daar werd korte tijd gevochten. Enkele Afrikaanse mili tairen. die zic-h tegen hen verzetten, sneuvelden. Zondag was alles in Oost-Afrika weer vrij rustig, nadat de onrust in de legers van de d'rie landen zich de 'laatste dagen als een epidemie had verbreid. De Britse miMtalire eenhe den dn'e van zee uit en door de lucht waren aangevoerd, hadiden de toe stand volkomen in' handen. Vol lof Vooral in Nairobi, de hoofdstad van Kenia, is men vol lof over het resolute militaire ingrijpen van de oriffnru Mon rc'de zondag ronduit, dat daardoor is voorkomen, dat de drie landen nieuwe „Congo's" zou den worden. Men is oh Oost-Afrika ook zeer te spreken, over de staats- r"'""-~wii<-hoid van de regeringslei ders van de drie landen, die niet ge aarzeld hebben de hulp van de vroe gere koloniale mogendheden in te roepen die er eens de scepter zwaai de. Ongeveer vierduizend man Britse treepen zijn de afgelopen dagen in Oost-Afrika in de weer gekomen. In Tanganjika waren het zeshonderd mariniers die zaterdag in alle vroegte met helikopters van het vliiegdeksohip Centaur, dat voor de kust lag, dn actie kwamen tegen muitende militairen in een kazerne in Dar-es-Salaam. Een Britse torpedobootjager dekte de landingen met salvo's losse flod ders. In korte tijd was de bestorming van de kazerne volbracht. AMSTERDAM, 26-1. In de nacht van zaterdag op zondag is de 69-ja rige Amsterdamse hoteleigenaar P. Iiillen levensgevaarlijk gewond ge raakt, toen de 21-jarige Hagenaar P. S. met een vlijmscherp mes zijn ge zicht open sneed. Door snelle bloed transfusie is men er in geslaagd het leven van do man, die veel bloed had verloren, te redden. Zaterdagnacht om vier uur arri veerden een dame en een heer bij hotel Hillen aan de Amsterdamse Herengracht. Het paar nam een ka mer en reserveerde een tweede ka mer voor een vriend, die later zou komen. Toen deze vriend, de Hage naar P. S. arriveerde, ontstond on enigheid tussen de drie gasten, waar op de hoteleigenaar en zijn zoon de laatst gearriveerde gast naar buiten werkten. Ook het paar moest later het hotel verlaten, omdat de hotel eigenaar geen moeilijkheden wenste. Hij betaalde het logiesgeld terug. S. was inmiddels naar het. Binnengast huis gegaan om enkele schrammen, die hij in het hotel had opgelopen, te laten verbinden. Later belde hij weer bij hotel Hillen aan. Toen de eigenaar de deur op een kier open deed, om te kijken wie er was, kreeg hij een paar halen met een vlijm scherp mes over zijn gezicht. Men heeft de Hagenaar nog niet kunnen achterhalen. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1