DE ZIERIKZEESCHE COURANT WESTDUITSE MINISTER KRÜGER LAAT ZICH SCHORSEN Parijs en de Franse erkenning van Peking Predikanten voor t.v. over „Zo is het Kritische brief n.a.v. huwelijkssluiting De strijd om ontspanning in de wereld Minister neemt enige prijsmaatregelen Robert Kennedy wijst op gevaren van guerilla op Borneo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Douderdag 23 jaiiuari 1964 120ste jaargang No. 19519 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. m ai» nummer: Familie-avond Chr. Plattelandsorganisaties Politieke oorlogs-nasleep Brand in bejaardentehuis BONN, 22-1. De Wcstduitse minister voor vluchtelingenzaken, Hans Krüger (61), is woensdag op eigen verzoek door Bondskanselier Erhard ge schorst. Krüger ging echter pas tot deze stap over, nadat Erhard hem bq zich had geroepen en hem had meegedeeld dat hij, als regeringsleider, een diepgaand onderzoek had laten instellen naar de waarde van persberichten over het doen en laten van deze minister in de nazl-tqd. Krüger wil z(jn ministersambt pas weer opnemen als de beschuldiging is opgeheven, dat hq tqdens de oor log heeft deelgenomen aan het vel len van terreurvonnissen tegen Po len. Dr. Krüger is de tweede Westduit- se minister voor vluchtelingenzaken die moeilijkheden heeft gekregen naar aanleiding van zijn nazi-ver leden. In het voorjaar van I960 moest Theodor Oberlander, evenals Krüger lid van de christen-democratische regeringspartij, aftreden omdat "hij betrokken zou zijn geweest bij een massale slachting in Lemberg, toen hij daar bij het Duitse leger diende. Dr. Krüger zou deel hebben uitge maakt van een speciale nazi-recht bank in de Poolse stad Konitz en daar hoofd van de nazi-partij zijn geweest. Aanvankelijk ontkende de minister het eerste punt, maar later moest hij toegeven dat hij inderdaad zitting had gehad in de speciale rechtbank. In een vraaggesprek met het week blad „Der Spiegel" verklaarde Krü ger vorige week, dat hq zich niet herinnerde betrokken te zqn geweest bq het vellen van een doodvonnis. Overigens noemde hij het uitspre ken van een doodvonnis „een rou tine-zaak voor een rechter". „Putsch" van Hitier Hoewel Krüger tegenover zijn nazi superieuren indertijd had beweerd, deelgenomen te hebben aan de „Putsch" van Hitler in München in 1923, trad hij in werkelijkheid pas tien jaar later toe tot de partij, toen deze al aan de macht was gekomen. Hij zegt zelf een „papieren" Ida te zijn geweest. Desalniettemin trad hij in 1938 uit de protestantse kerk, zoals de nazi's dat propageerden. Na de oorlog trad hij weer tot de kerk toe. In 1957 kwam hij als christen-democraat in de Bondsdag. Het Oostduitse persbureau A.D.N. zei woensdag dat Oost-Duitsland vo rig jaar november prof. Erhard ver trouwelijk had aangeboden een func tionaris de documenten inzake dr. Krüger te laten inzien. De Westduit sers negeerden dit aanbod en de Oostduitsers maakten de documen ten daarna op een persconferentie in Oost-Berlijn. op 6 december bekend, aldus het persbureau. Vorige week had de Oostduitse minister van ju stitie, Frau Hilde Benjamin, het aan bod herhaald. LONDEN, 22-1. De Franse plan nen om de Chinese volksrepubliek te erkennen wekken nog steeds in verscheidene wereldcentra gemeng de reacties op. President Macapagal van de Phi lippijnen zei dat de Franse erken ning de positie van de vrije naties in Azië zonder 'twijfel nadelig zal beïnvloeden. De Philippijnen zijn nog immer gekant tegen Peking9 toetreding tot de Verenigde Naties, zo zei (hij. In Saigon 'sprak het Zuid-Vietna- mese parlement zich eenstemmig uit voor opschorting van de diplo matieke betrekkingen met Frankrijk uit protest tegen de politiek van De Gaulie met betrekking tot Azië, al- dug een officiëel communiqué. De parlementsleden maakten in het bij zonder bezwaar tegen De Gaulle's voorstellen tot neutralisering van Vietnam. DEN HAAG, 22-1. Een daartoe door de Gereformeerde synode ge daan voorstel is voor de VARA aan leiding geweest in het t.v.-program- ma van woensdagavond een Her vormde en een Gereformeerde pre dikant aan het woord te laten over het progamma-onderdeel „beeldreli gie" in de jongste uitzending van „Zo is hetNamens het moderamen van de Hervormde synode sprak ds. J. J. Buskes. Uit naam van de sy noden van de Gereformeerde kerken en de Christelijk Gereformeerde ker ken sprak ds. J. Overduin. Ds. Buskes, die voorop stelde, dat hij zich niet de spreekbuis van alle Hervormden wilde noemen, meende dat het gebruik van centrale bijbel woorden op zichzelf niet onjuist is, maar wanneer men deze woorden gebruikt dan grijpt men zeer hoog. „Beeldreligie" vond. ds. Buskes te hoog gegrepen met het gebruik van deze bijbelwoorden; het waarlijk profetische ontbrak en daardoor zijn de woorden van de bijbel ontwijd. Ds. Buskes vond „beeldreligie" een misgreep, waardoor de gelovige in nerlijk is bezeerd. De conclusie van deze predikant luidde, dat men elkaar wel de waar heid moet zeggen, maar dat men el kaar daarbij moet respecteren. Ds. Overduin, die zijn uiteenzet ting begon met op te merken, dat men beschaamd moet zijn over de zwartste reacties op het gewraakte programma-onderdeel, vond deze reacties vooral van keikelijken erg. Zij kwamen niet vanuit het evange lie en droegen veel onheiligheid en schijnheiligheid in zich. Bijgeluiden Hij wilde wel aannemen, dat de makers van het programma niet heb ben beoogd het geloof te krenken, maar wel de beeldafgod te vermor zelen. Maar zoals er in de reactie op het programma lelijke bijgeluiden waren, zo waren er ook bijgeluiden in het programma zelf, zo meende hij. De grenzen, waaraan de satire is gebonden, noemde hij overschreden. Ds. Overduin meende, dat men die grenzen te buiten was gegaan door het gebruik van het gebed, dat de ontmoeting is tussen God en de mens. Van het gebed moet men af blijven, dat mag niet „op de straat" gebracht worden, aldus ds. Over duin. DEN HAAG. Dit voorjaar zal een Nederlandse "handelsmissie een be zoek brengen aan de Chinese volks republiek, zo heeft de centrale ka mer van handelsbevordering beslo ten. De missie zal onder leiding staan van de voorzitter van de kamer, de heer S. J. van den Bergh. BREDA, 22-1. - Enkele inwoners van dc Brabantse gemeente Nieuw Ginncken hebben zich met een kritische brief gericht tot het gemeentebestuur naar aanleiding van een „eerste plechtige huwe lijkssluiting" in de trouwzaal van het toen nog niet officieel in ge bruik genomen nieuwe raadhuis, dat gelegen is op het grondgebied van het kerkdorp Ulvenhout. Op 21 december trouwden daar ten overstaan van de eerste ambte naar van de burgerlijke stand, de gemeentesecretaris G. van Zwol, mej. Aronstcin en ir. J. Huisman. Zq kregen bij deze speciale ge legenheid van de ambtenaar van de burgerlijke stand cen kop en schotel aangeboden bq wijze van attentie, versierd met het ge meentewapen van Nieuw Ginnekcn. Dit echtpaar was - aldus de briefschrijvers - niet het eerste, want 's maandags tevoren trouwden ten overstaan van de tweede ambtenaar van de burgerlijke stand, de gemeente-ambtenaar J. D. Pellis, timmerman J. P. van den Ouweland uit Chaam en mej. A. van Dorst. Zij kregen geen kop en schotel. Gevraagd om commentaar, verklaarde gemeentesecretaris Van Zwol, dat het huwelijk Ouweland-Van Dorst kosteloos was; het tweede huwelijk was plechtig en het eerste huwelijk dat hq als ambtenaar van dc burgerlijke stand in dc nieuwe trouwzaal voltrok. Dat het tweede echtpaar op dezelfde dag in de Hervormde kerk te Ginnekcn het huwelqk liet inzegenen en dat het eerste echtpaar het (rooms-katholleke) kerkelijk huwelqk niet heeft gesloten. Wq vin den het nu eenmaal triest, aldus dc ambtenaren, dat het burgerlijk huwelqk wordt miskend door eventjes te komen trouwen op het gemeentehuis omdat het nu eenmaal moet. Onvoorwaardelijk De minister van buitenlandse za ken, Oouve 'de Murvüle, verklaarde woensdag tegenover de commissie voor 'buitenlandse zaken uit de Franse nationale vergadering dat Frankrijks erkenning van China van beide zijden onvoorwaardelijk zal zijn. Volgens een woordvoerder van de commissie zei de Franse bewinds man dat aan de ericennang niet ibet verbreken van de betrekkingen met 'het national istiscih-Chinese bewind van Tsijang Kai-Sjek verbonden is. Frankrijk zal ook geen stappen on dernemen om met Formosa te bre ken. Couve de Murvalle noemde geen datum maar gaf de leden van d'e commissie te verstaan dat de be kendmaking van China's erkenning slechts een kwestie van dagen i9. In diplomatieke kringen in Parijs acht men dinsdag aanstaande de meest waarschijnlijke datum hiervoor. Oostduits gezin vlucht naar het Westen Een echtpaar uit Oost-Duitsland is in de nacht van dinsdag op woens dag naar het westen gevlucht Ver gezeld van twee zoons van zeventien en vijfentwintig jaar staken zij de dichtgevroren El'be over. Hun bezit tingen hadden zij op een sl'ede ge laden. Deppner vrijgesproken MUNCHEN, 22-1. De rechtbank in München -heeft woensdag de 53-ja- rige voormalige „Sturmbanführer" van de S.S. Eridh Deppner vrijge sproken. Hem was medeplichtigheid aan de moord op 65 Russische krijgs gevangenen in het concentratiekamp Amersfoort ten laste gelegd. De openbare aanklager had ook vrij spraak gevraagd. NEW YORK, 23-1. De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft woensdagavond in een rede te New York verklaard, dat landen die handel drijven met Cuba, voorat in goederen die belangrijk zqn voor zqn economie, afbreuk doen aan de pogingen van de landen van het wëstelijk halfrond om de dreiging die van het Castro-bewind uitgaat, te verminderen. De Verenigde Staten kunnen geen genoegen nemen met de bewering, dat de handel met Cuba op hetzelfde vlak ligt als de gewone handel met elk communistisch land, aldus de Amerikaanse bewindsman. Minister Rusk zei ook, dat er geen sprake kan zijn van wezenlijke ont- Tijger in circus Krone valt dompteur aan De dompteur van het Duitse cir cus Krone, d'e 35-jarige Charley Baumann, is dinsdagavond tijden® een voorstelling in München door een tijger 'aangevallen en zwaar ge wend. Terwijl het bloed1 uit zijn wonden stroomde, hield Baumann de dieren in bedwang tot de laatste van de 'acht tijgers de piste had! ver laten. De dompteur ligt nu in een ziekenhuis. spanning in de betrekkingen tussen Oosten West, zonder vooruitgang in de kwesties Berlijn en Duitsland, Zuidoost-Azië, Cuba en in het ont- wapeningsvraagstuk. De Verenigde Staten zullen geen enkele mogelijk heid die kan leiden tot ontspanning negeren. Wolven actief in Perzië TEHERAN, 22-1. Woensdag is in de Perzische hoofdstad Teheran be kend geworden, dat hongerige wol ven honderden reizigers hebben aangevallen, die na de hevige sneeuwval in Noord-Perzië in de sneeuw zqn vastgeraakt. Met helicopters wordt voedsel uit geworpen en wordt getracht hen te redd'en. In Airdlabil en Kermansjah dn Noordwest-Perzaë zijn 16 mensen doodgevroren' ibij een temperatuur van 35 'graden1 ondier nul. Ook werd 'giemeld, 'dat het Ban- dargebied 'bij de punt van de Perzi sche Golf door een aardbeving is getroffen, die de lemen hutten van verscheidene dorpen heeft vernield. Er werd melding gemaakt van slachtoffers. DEN HAAG, 21-1. Het ministerie van economische zaken heeft gecon stateerd, dat in verschillende secto ren van het bedrijfsleven in over eenstemming met het prqs akkoord wordt gehandeld, maar dat ih som mige gevallen tegen de afgesproken regels wordt gezondigd. De minister van economische za ken, prof. Andriessen, heeft ziich daarom genoodzaakt gezien prijs maatregelen te treffen ten aanzien van bejaardenoorden, dekens, hand- breigarens, tandtechnische werk stukken, dakpannen, rijwielstallin gen en hét onderhoud van kantoor- machines. Voorts zullen op verzoek van het ministerie van economische zaken de leden van de Kon. Ned. Mij. ter Bevordering van de Pharmacie be paalde inmiddels 'gestegen prijzen matigen, terwijl ook van de zijde van de Nederlandse brouwerijen is toegezegd, dat men zijn prijzen zal aanpassen aan de wensen Van het ministerie. Dc recente bierprijsver- hogiittg van 2 en 3 cent., resp. per fles en per pul, zal worden terug gebracht 'tot resp. 1 en 2 cent. Het ministerie van economi sche zaken zegt in het commu niqué, waarin deze prijsmaat regelen worden medegedeeld, dat passende maatregelen zullen worden genomen indien bij het onderzoek naar de prijsontwik keling, dat het ministerie op in tensieve wijze zal voortzetten, mocht blijken, dat ook in andere sectoren te veel in rekening ge bracht wordt. Lassie redt kind j WELL, 22-1. Lassie's zijn niet S alleen voor de televisie tot f heldendaden in staat. De grote f herdershond Lassie van de fa- milie Klabbers uit Well heeft dit dinsdag laten zien. Het dier was zich aan het verma- f ken met de talrijke schaats- liefhebbers op de kasteel- gracht, toen plotseling de vier- i jarige kleuter van de familie Simons in een ivak onder de i brug in het ijskoude water verdween. Zonder aarzelen sprong Lassie de kleuter na en. trok hem aan zijn kleren op het droge. De kleine heeft geen nadelige gevolgen van dit koude bad ondervonden en Lassie staat nu bij zijn vrien- i den nog veel hoger aange- schreven. DE KWESTIE-MALEISIE KOEALA LOEMPOER, 21-1. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft in Koeala Loempoer voor dc televisie ver klaard, dat de guerilla-activiteit op Borneo kan uitgroeien tot een oor log waarin de Verenigde Staten en andere landen betrokken kunnen raken. Kcnndy, die werd geïnterviewd na zqn besprekingen met premier Ab- doel Racliman van Maleisië, zei dat de toestand op het ogenblik ernstig is en binnen een paar maanden ern stiger zou kunnen worden. Kennedy had twee uur met de Maleise pre mier en andere functionarissen ge sproken als onderdeel van zqn po ging Maleisië aan dc conferenticta- fel te brengen met Indonesië en de Philippijnen en een vermindering tot stand te brengen in de spanning die tot gevechten aan dc grens tus sen Sabah en Indonesisch Borneo heeft geleid. Premier Abdoel' Rahman ontmoet te nog een andere 'bemiddelaar, prins Norodom Sihanoek, het Cambod jaanse staatshoofd. In een «gezamenlijk communiqué werd meegedeeld, dat Maleisië be reid ig met de Philippijnen te pra ten, die zich tegen Maleisië hadden verzot vanwege 'hun aanspraak op Sabah, het vroegere Noord'-Bomeo. In het communiqué werd «ruiet over Indonesië gesproken. President Sodkarno keerde inmid dels naar Djakarta terug na zijn 'be sprek imgen met minister Kennedy in Tokio. De president heeft Robert Kennedy woensdag in Djakarta ont vangen. Dinsdagavond is er brand uitgebro ken in het bejaardentehuis „St. Jo zef" in Leeuwen-Boven. De brand, die vermoedelijk ontstaan is in een dakkapel, waaraan overdag gewerkt was, vernielde praktisch het gehele gebouw. De ongeveer 100 bejaarden zijn allen geëvacueerd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Weinigen verstaan de kunst oud te zijn. Oplossing dichterbij 7 De eerste-miniister van Maleisië, Toenkoe Abdoel Radhman', zei woensdagavond dat hij ervan over tuigd Is dat Kenndy's poging om het geschil om Maleisië te regelen „de oplossing hiervan' een flink stuk dichterbij heeft gébracht". De Toenkoe zed In een verklaring, uitgegeven na zijn 'besprekingen met Kennedy, dat Maleisië op goede voet met zijn buren wenst te leven en „daarom gaarne iedere bereidheid van onze naburen om over vrede te praten aanvaardt". Diplomatieke waarnemers in Koe ala Loempoer 'beschouwen deze ver klaring als een wenk aan Indonesië om opnieuw te trachten lot een op lossing te komen. Meer wind Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt met morgen overdag van het noorden uit enige regen; aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest; vannacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt, morgen enige stijging van temperatuur. 24 jan. Zon op 8.33, onder 17.11. Maan op 13.02, onder 3.44. Volle maan: 29 jan. te 0.23. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 24 jan. 11.06 v.m. 23.03 n.m. BROUWERSHAVEN 24 jan. 10.06 v.m. 22.55 n.m. Doodtij: 24 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-1. Het K.N.M.I. deelt med'e: Het Europese hogedrukgebied met luchtdrukwaardén boven 1040 mb., handhaafde zich in onze omge ving. Het zwaartepunt bevond zich donderdagochtend boven Luxem burg. De mist nam in ons land tij delijk weer toe, terwijl ook op de meeste plaatsen een of twee graden vorst voortkwam. Intussen komt er een belangrijke verandering in de circulatie Een depressie bij IJsland d'ie in oostelijke richting koerst wordt snel dieper en veroorzaakt voor- de Noorse 'kust een zware storm De depressie zwenkt af naar het zuidoosten in de richting van de Botniisdhe Golf. Daardoor verplaatst het Europese hogedrukgebied zich, in omvang afnemend, naar het zui den. Het koufront dat bij de depressie «behoort en waarachter een noorde- üii'lcc wind 'koude lucht uit de pool streken naar het zuiden voert, zal de «komende nacht over de Noordzee trekken en morgen overdag ons land -bereiken. Vow het front uit neemt de wind toe tot krachtig, aan do 'kust later mogelijk tot hard uit richtingen tussen zuidwest en west. Na de frontpawsage draait de wind naair noordwest. Bij do frontpassage 'komt enige regen voor. De tempera turen zullen iets stijgen, hoewel het vannacht in het zuiden van het land nog een' paar graden kan vriezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1