eierbéschuit POEDERKOFFIE 194-. J O 9rat's MARIE BISKWIE 7Q 1 ERWTENSOEP 44A 0A«9^» MACARONI pak 3 6 me. iekker en gezond Gruwelijke weer wraakoefening op Watoetsi-stam Roofoverval op tankstation STAD EN EILAND Parijse politie deed goede vangst Pracht handen ©K tttJÏEëti Bloeil drenkt Afrikaanse aarde OESOEMISOEKA (Bueroendi), 22-1 Volgens nog onbevestigde berichten, die thans te Oesoemboera, de hoofd stad van het kininkrük Boeroendi (het vroegere Belgische mandaatge bied Oeroendi) de ronde doen, heb ben militairen uit Roewandi (even eens vroeger door België, onder de naam Roeanda, bestuurd) tenminste achtduizend mannen, vrouwen en kinderen van de stam der VVatoetsi om het leven gebracht. Dit zou zijn geschiedt uit weer wraak voor overvallen, die uitgewe ken Watoetsi in december j.l. vanuit Boercendi op het gebied van Oeroen di zouden hebben uitgevoerd. In Boeroendi 'heeft men in de af gelopen dagen vele lijken opgehaald uit do rivier de Roezizi, die het meer van Tanganyika verbindt met het meer van Kivoe en 'die de gemeen schappelijke grens vormt van Boe roendi, Roewanda en Kongo. De zeer lange Watoetsi zijn, als bekend, zeer vele jaren de meesters geweest van de stam der in Roe wanda wenende Bahoetoe. Nadat Roewanda, in juli 1962, on afhankelijk was geworden, wisten de Bahoetoe de macht der Watoetsi te breken. Sindsdien hebben zich herhaaldelijk gevechten tussen le den -van beide stammen voorgedaan. In Roewanda os een uit Bahoetoe sa mengestelde regering aan het be wind. Te Genève gevestigde hulpverle ningsorganisaties, die groepen per soneel in het betrokken gebied heb ben, delen mede, dat reeds duizen den in Roewanda wonende Watoetsi om het leven zijn gebracht en dat het moorden nog steeds op onver minderde schaal voortduurt. De meeste Watoetsi, die vooraan staande functies bekleedden in de regering van Roeanda, hebben het land reeds verlaten. In kampen Volgens officiële cijfers zijn een 130.000 Watoetsi uit Roewanda naar aangrenzende landen, in hoofdzaak Boeroendi, Oeganda en Kongo, uit geweken. Hun aantal wordt echter niet-offioiëel op tweehonderdduizend geschat. De meeste uitgeweken Watoetsi wonen in kampen nabij de grens van Roewamda. Een V.N.-groep onderzoekt ter plaatse het vraagstuk van de Wa- •toetsi-overvallen op het gebied en de 'hieruit voortspruitende vergel dingsacties der Bahoetoe. Zij weet •echter nog niet op welke wijze een einde aan deze overvallen kan wor den gemaakt. De regering van Rowanda beschikt slechts over één bataljon 'geregelde troepen, hetgeen blijkbaar niet ge noeg: is om de Watoetsi te beletten hun overvallen, die op 'grote schaal zouden worden uitgevoerd, voort te zetten. Herinneringssteen voor school De directeur van de land- en tuinboiLW school metselde in de muur van de uitbreiding der school aan de Grachtweg een herinneringssteen, waarop de korte tekst: „Deze steen is op 17 januari 1964 gelegd door D. Eveleens, di recteur der school vanaf de oprichting". Stichting „De Vrije Wereld" De eerste vakantiegidsen zijn al weer uit. Van de slichting De Vrije Wereld ontvingen wij de gids Zomer-' 'huisjes 1964, met een schat van ge gevens over chalets, vakantiewonin gen, appartementen en bungalows in binnen- en buitenland, waarbij korte karakteristieken zijn opgenomen van de betrokken gebieden. De gids is met tientallen foto's verlicht. De Vrije Wereld, een stichting van culturele organisaties uit de socia listische beweging, stelt de bevorde ring van het sociaal toerisme voor op. Terwijl de service voor privé- vakanties steeds verder uitgebreid wordt, vergeet zij toch bepaaldelijk ook het groepstoerisme niét. Begin februari komt 'het programma voor de zomer 1964 uit met o.a. autocar- reizen naar meer dan dertig plaatsen in Frankrijk, Zwitserland. Luxem burg, Italië, Oostenrijk en Duitsland. Ook worden er boot- en vliegreizen georganiseerd, o.a. naar Engeland, Israël en dit jaar ook naar Grieken land. Te water gereden kapper wist zich te redden UTRECHT. 21-1. Door de mist is aan het begin van de avond een be stuurder van een personenauto van de Keulsekade te Utrecht met zijn wagen in het Merwedekanaal te recht gekomen. De man, de 48-jarige kapper de Paauw uit Utrecht', had de tegen woordigheid van geest om net zo ■lang te wachten totdat hij 'het por tier kon openen om vervolgens een plaatsje cp 'het dak van zijn auto te zoeken. Van deze oncomfortabele plaats riep hij om hulp, niet tever geefs, want de schipper van 'een in de buurt gelegen boot en diens doch ter, konden de chauffeur met be hulp van een ladder uit zijn benar de positie bevrijden. De auto kon la ter worden opgetakeld. RA AL TE, 22-1. Omstreeks half tien dinsdagavond, toen de mist zeer 'dicht was, hebben twee mannen een roofoverval gepleegd op een tank station iin Raalte. Ze sloegen de pompbediende, de 27-jarige A. Tun- derink uit Heino. neer en maakten zich met f 325,- uit de voeten. De mannen, 'die gemaskerd waren, bedreigden de pompbediende met een vuurwapen eru vroegen hem waar 'het geld was. De heer Vunde- rihk wees op 'het 'bureau, waarin het geldkistje stond. Hij moest met het gezicht naar de muur gaan staan en toen 'hij dat deed, werd hij neer geslagen. De overvallers vertrokken met het geldkistje, maar kwamen even later terug. De heer Vunderink hield zich bewusteloos, ook toen een van de mannen hem de pols voelde. Een der overvallers sloeg daarna de telefoon stuk, waarop heiden in 'een auto, een tweekleurige „Taunus", verdwenen. De pompbediende die hevig uit drie hoofdwonden bloedde, wilde de politie bellen, maar omdat de telefoon onklaar was, moest hij naar een buurman strompelen. Deze belde de politie. Het roken in Amerika WASHINGTON, 22-1. Blijkbaar is president Johnson niét optimistisch gestemd over de kansen op .vermin dering van het roken in dc V.S. In een begrotingsstuk aan het Congres, dat dinsdag werd gepubliceerd, re kent 'hij er op dat dc Amerikaanse rokers 7.704.000.000 gulden aan ta baksaccijns in de schatlkiist zullen blazen. Hoewel het verband tussen roken en longkanker zeker wordt geacht is het bovenstaande bedrag 234 miljoen gulden groter dan de opbrengst in het lopende belasting jaar. Ingezonden mededeling I per rol Prins Albert van België naar Nederland DEN HAAG, 22-1. Prins Albert van België zal, naar de Belgische ambassade meedeelt, op 11 februari in Den Haag in zijn hoedanigheid van ere-voorzitter van de Belgische dienst voor de buitenlandse handel een consulaire dag voorzitten, waar op de cxportmogelijkheden van de Belgisch-Luxemburgse produkten op de markt van de Beneluxpartner Nederland zullen worden besproken. De prins, vergezeld van de heer Brasseur, minister van buitenlandse handel, zal de avond tevoren op de Belgische ambassade arriveren. Kinderlijkje op Nijmeegse vuilnisbelt NIJMEGEN, 22-1. Op de in Bem- mel gelegen stortplaats voor stads vuil van de gemeente Nijmegen is het lijkje gevonden van een pas ge boren kind. Het was in een licht blauwe kussensloop gestopt die aan de bovenkant met een touw was dichtgebonden. Het lijkje vertoon de hersenletsel. Het moet of via de vuilnisophaaldienst van Nijmegen of rechtstreeks op de vuilnisbelt zijn gelegd. Steeds minder Ned. passagiersschepen AMSTERDAM, 22-1. Hoezeer het aantal passagiersschepen onder Ne derlandse vlag de laatste jaren is verminderd, blijkt uit een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek inzake de samenstelling van onze koopvaardijvloot per 1 ja nuari 1964. Terwijl er in 1955 nog 118 passa giersschepen (schepen met hutacco- modatie voor minstens 13 passagiers) onder Nederlandse vlag voeren, liep d'it aantal in 1959 terug beneden de 100. In 1963 beliep dit aantal 57 en per 1 januari 1964 waren er nog s-leChts 50 passagiersschepen onder Nederlandse vlag. Deze 50 schepen hadden een in'houd van 530.378 'brt. Verdunjnende muilezel SITTEN, 22-1. In Sitten, de hoofd plaats van het Zwitserse kanton Wallis, is een comité opgericht om iets te doen aan de nagedachtenis van de muilezel, 'het vrachtdier dat in hét verleden in deze streken zo grote diensten heeft bewezen maar nu door 'het gemotoriseerde vervoer verdrongen wordt. Vlak na de laat ste oorlog waren er nog een 250-tal van deze grauwtjes in 'dienst maar heden ten dage niet meer dan een twintigtal. Mogelijk zal men probe ren tot oprichting van een muilezel- monument 'in Sitten te komen en in het plaatselijk museum zullen de nod'i'ge voorwerpen, op de muilezel en zijn haast voorbije taak betrek king hebbende, bijeengebracht wor den. Leprageval in Italië ROME, 22-1. In Piedimonte San Germano, nabij Cassino in Italië, is een 'geval va'n lepra geconstateerd. Het sladhtoffer, een 41-jarige arbei der, is 'in een ziekenhuis geïsoleerd. Zijn woning is ontsmet. Het geval heeft in de streek grote ongerust heid gewékt. „Flitsen" uit het buitenland ANKARA. Een Turk in de pro vincie S'amsoen aan de Zwarte Zee, heeft samen met zijn achtjarige zoon twee uur 'lang gevochten tegen een troep hongerige wolven en er drie met bijl en mes gedood. ADDIS ABEBA. De uit Wenen afkomstige vroegere SS-dokter Karl Baibor, die op verdenking van mis daden in concentratiekampen dooi de Oostenrijkse politie werd gezocht, is döod aangetroffen dn een rivier in het binnenland van Ethiopië. DALLAS (Texas). Jack Ruby, de 52-jarige naohtclubeigenaar, die te recht moet staan wegens moord op Lee Harvey Oswald, zail door een. •onpartijdige psychiater worden on derzocht. CONAKRY (Guinea). De commu nistisch- Ch'i nese eerste minister Tsjoe en-Laii is m'et zijn gezelschap van zestig personen in Conakry, de hoofdstad van Guinea, aangekomen. Hij werd op het vliegveld van Co nakry door president Sekoo Toere begroet. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft Groot-Brittannië dn een nota voorge steld' 'dat de veertien (landen die 'het Geneefse akkoord van 1954 aangaan de Indo-China hebben onderschre ven, In april in Genève bijeenkomen om te spreken over het neutralise ren van Cambodja. STRAATSBURG. Robert Mar- jolin, vice-voorzitter van de E.E.G.- commissie, 'heeft in een jaaroverzicht voor het Europese parlement ernsti- ge zong uitgesproken over de econo mische ontwikkeling in de Europese Economische Gemeenschap. Hij gaf een somber beeld van 'de .inflatoire ontwikkeling in de gemeenschaps- landen en 'kon daarbij alleen ten aanzien van West-Duitsland een uit zondering maken. NEW YORK. De secretaris-gene raal van de Veremgdc Naties, Oc Thant, 'heeft, op een persconferentie ■gezegd, aan Zudd-Afriica verzocht te 'hébben aan de commissie van des kundigen die het apartheidsvraag- sl'Uk moet bestudéren in hét 'kader van dc resolutie van de Veiligheids raad, 'alle medewerking te verlenen. DAR-ES-SALAAM. Na dc jong ste ongeregeldheden is het thans in rlo hoofdstad van Tanganyika, rustig. President Nycrerc was, volgens zijn perschef, veilig en wel in. zijn pa leis. Men heeft geruime tijd in on zekerheid verkeerd over de verblijf- plaat9 van dc president. ADVERTENTIE raR1%oas bij 4 pakjes MARGARINE 40-10% rol van 33 voor I -10% IMET 20% KORTING (dessertkoffie) potje 50 gram 4 grote pot 200 gram Q y 5metl O ct gratis v zegelkorting «3 ^zegelkorting grote zak 500 gram met 1 ct gratis 1 zegelkorting met worst en kluif, B LJ me' zegelkorting blik voor 4 borden ct gratis zegelkorting 2 bikie, TOMATEN- 4 PUREE O^lmet S J ct gratis 1 zegelkorting CHOCOLAATJES pakje 100 gran, melk of puur 75 met 15 zèg^e'lkurting KOPEN BBmM DE SPAR S GRATIS SPAREN BI-B DE KOOP geldig van 23 t/m 29 januari OOSTERLAND Goede collectes Onder 'leiding van mevr. Bouw man-van der Reest weid' hier ter plaatse door een drietal collectant- jes, t.w. Hel een Capélle, Jozien van 't Iloff en Mieke Stouten, ten bate van de stichting „Neerbosch" in'hét afgelopen jaar 1963 de mooie som van f 242,25 opgehaald. Hartelijke dank verdienen zij die steeds maar weer hun gaven aan dit mooie werk wilden afstaan en aan 'hen die col lecteerden en 'het werk verzorgden. Ook mevr. Bakker-Bal mag niet on tevreden zijn. Onder haar leiding werd in het laatste kwartaal van 1963 door een drietal collectantjes, t.w. Ria Bakker, Nelleke de Latei en Elly Rotte ten bate van Valken- heide opgehaald de som van f 47,17. Over het gehele jaar werd het dan ruim f 315. Ook hier een woord van dank aan de milde ge-vers(sters) en aan hen die het werk verzorgder.. Voor 25 jaar.... HAAMSTEDE. Blijkens medede ling van de K.L.M. moet het vlieg veld rekening houden met een ster ke inkrimping van het luchtverkeer als geen nachtverlichting zal worden aangebracht. OUWERKERK. Op de jongste raadsvergadering is de dringende noodzaak aan de orde gekomen van verbouwing der o.l.-school. DREISCHOR. In zaal de Keizer hield de afdeling van Landbouw en Maatschappij een propaganda-avond Z1ERIKZEE. In hotel Juliana gaf „Kunst en Eer", in samenwer king met het „Zierikzeesch Strijk orkest" een buitengewoon concert. NOORDGOUWE. De vergadering van ingelanden van de polder Noord- gouwe besloot de Boschweg, van het ziekenhuis af, aansluitende aan de Boogerdsweg, van een gesloten weg dek te voorzien. NOORDWELLE. Uit 28 sollicitan ten voor onderwijzeres aan de met mei te heropenen o.l.-school werd een viertal opgemaakt door b. en w. SCHARENDIJKE. De Coöperatie ve Kolenbond E.M.Mliield in café Kooman de algemene jaarvergade ring. ZIERIKZEE. Li de nieuwe R.K. Fröbelschool werd een tentoonstel ling gehouden van religieuze kunst. ZIERIKZEE (adv.): Goudse kaas 15 ct. per pond; slaolie 49 ct. per fles; havermout 8 ct. per pond; cho colade hagel 29 ct. per pondprui men 10 ct. per pond; levertraan 40 ct. per fles. ZIERIKZEE. Dc Ver. van Burge meesters en Secretarissen ontving bericht van de ministerdat de weg Zierlkzee-Zijpe aanmerkelijk vcr- beterd zal worden. ZIERIKZEE. Over Stephan Zweigs „Jcremia" sprak in het hervormd vcrenigingsgebouiv ds. Moll van Charante te Haarlem. Ingezonden mededeling en nimmer ruw of schraal T'""rt0"'sf) Hamen-Gelei PARIJS, 21-1. Rechercheurs van de Parijse politie zijn dinsdag uren lang bezig geweest decimeter voor decimeter de muren te bekloppen van een luxueuse villa in een bui tenwijk van de lichtstad. Zij wisten met zekerheid dat zich in het huis een iwerkplaats van valsemunters moest bevinden. Na nauwgezet speu ren vond men een knop, die, toen een politieman er óp drukte, een luik in de vloer deed openspringen waarachter zich een trap bevond. De trap leidde naar een kelder waar een drukpers stond die de oorsprong bleek te zijn van duizenden biljetten van honderd franc waarover de af deling vals geld van de Surête zich bijzonder veel zorgen had gemaakt. De biljetten waren namelijk zo vak kundig nagemaakt dat ze gemakke lijk in roulatie konden worden ge bracht. De kelder bevatte voorts voor on geveer zeshonderdduizend gulden aan obligaties, die tot verbazing van de argwanende politie bleken echt te zijn, en tachtigduizend gulden in valse honderdfrancbïljetten. De valsemuntersbende was maar klein. Een 52-jarige architect van Poolse afkomst, Bojarski, was 'de bouwer van de drukpers, de ver vaardiger van het papier en de druk ker. Hij liet de biljetten nadat zij van de pers kwamen een speciale behandeling ondergaan om ze een gebruikt uiterlijk te geven. Men ontdekte de vervalsingen toen een toestel van de staatsbank, dat bankbiljetten op hun echtheid con troleert, een ivaarschuwingsteken gaf. Men kwam er toen achter wie met het valse geld obligaties had gekocht. Dat bleek een 37-jarige Russische immigrant te zijn, die met 'zijn zwager, de directeur van een vertaalbureau, het geld uitgaf. Na hun arrestatie vertelden zij de po litie van wie de valse bankbiljetten afkomstig waren. De staatsbank heeft nu het verzoek gedaan dat iedereen zijn biljetten van honderd franc aan een nauwkeurig onder zoek onderwerpt. MOSKOU. Premier Chroesjtsjov heeft tijdens een receptie, die ter ere van Fid'el Castro dn Moskou ge houden werd, meegedeeld, dat zijn land een langlopend handelsverdrag met Guba zal sluiten. Jonge meisjes zijn tegenwoordig bezeten van gekke mutsen en petjes. Als Ihet moet, willen ze ze nog zelf breien of 'haken ook. Als het maar niet te lang duurt, want anders is de aardigheid er zó af. En als hij vuil wordt, die muts, dan moot hij niet zo bewerkelijk zijn, maar in een om mozientje schoon en droog. Da's mo dern.' Als ze voor 'hun muts dralon- wol nemen, zal hij bovendien niet vervilten en er „vers" blijven uit zien. Hier volgt hel haakpatroon voor deze artistieke schoteltjes-muts, die versierd is met een dolle pompoen. Neem 4 bolletjes -dralon-wol, cn haaknaaldcn no. 6 cn 4\h.Dc steek is eenvoudig: mei dubbele draad vaste stoken haken. Nu gaan we beginnen! Zet met haaiman ld 6 vier losse steken in een ring op. en haak dan in deze ring zes vasten. Deze 6 steken vormen de hoekpunten van 6 cirkelsectoren. Deze sectoren zullen naar mate het werk vordert zes gelijkbenige drie hoeken gaan vormen, die hun top hoek in hetzelfde punt hebben. Bij iedere toer aan deze zijden van de driehoeken steeds 1 steek meerde ren, 'net zolang, tot iedere basislijn 15 stoken breed is, en de gehele cir kel dus een omtrek van 6 X 15 ste ken beslaat. Het .beginit al ergens op te lijken, hè? Werk nu verder met haaknaald 4Ms. Als je dc eerste keer rondgaat iedere 2de cn 3de steek samenihaken, bij de tweede keer iedere 4de en 5de steek. Met "de resterende 63 steken nog vier keer rondgaan. En nu nog even dc laatste hand aan ons hoofddeksel leggen! Maak een fraaie pompoen (ook van draion, natuurlijk!), cn naai deze midden op de muts. Zo, cn nu flaneren!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 10