DE ZIERIKZEESCHE COURANT BRITTEN STUREN VLIEGDEKSCHIP EN MILITAIREN Tweede verdachte Nijmeegse moord in West-Berlijn gearresteerd De ontwapenings conferentie Rekenmachine T.H. in dienst van blinden Johnson bindt strijd aan tegen armoede Noodtoestand onder jodendom in ons land Rode Kruis-hulp voor Formosa V.S. DEFENSIEBEGROTING VOOR DIENSTJAAR 1964-1965 De ramp met de Vaiont-dam ZIERIKZEESCHE.ro, NIEUWSBODE El Dinsdag 21 januari 196-4 120ste jaargang No. 19518 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. -'Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De Zierikzeese molen „De Haas De onrust in Tanganjika Broche voor prinses Margriet LONDEN, 21-1. Het Britse vlieg- dekschip „Centaur" van 22.000 ton is op weg naar de oostkust van Afrika in verband met de gebeurte nissen op Zanzibar en in Tangan jika, zo heeft een woordvoerder van de Britse marine mbaandagavond meegedeeld. De „Centaur" is maan dag uit Aden vertrokken en heeft onder meer een compagnie mariniers aan boord. Van Britse militaire zijde is voorts vernomen, dat Groot-Brit- tannië ongeveer tweeduizend mili tairen als versterking naar Oost- Af rika zal zenden. De Britse minister voor het ge menebest, Duncan Sandys, heeft maandag in 'het Lagerhuis gezegd, dat de toestand in Tanganjika, waar een deel van 'het 'leger aan het mui ten is gestagen, tegen de avond op nieuw slechter was geworden. De soldaten zouden opnieuw hun ka zernes hebben verlaten en het vlieg veld bezet houden. Een Engels ma rineschip met manschappen is van Zanzibar naar Dar-es-Saiaam geva ren, waar het nu dicht voor de kust ligt. In antwoord op vragen zei Sandys, dat de muiterij mede is uit gebroken wegens de trage Afrikani- satie van het leger en de betaling in Tanganjika. Sandys zei, dat maandagochtend vroeg van de hoge commissaris in Tanganjika werd vernomen, dat het eerste bataljon infanterie in Dar-es Salaam was gaan muiten en ver scheidene officieren, Engelsen "zo wel als Afrikanen, gevangen had ge. nomen. De soldaten 'hadden hun kazernes verlaten en zwierven door de stad. De woning van president Nyere was door een sterke troepenmacht om singeld, maar het was niet duidelijk of dit voor zijn bescherming was of dat hij een gevangene was. De mi nister van binnenlandse zaken van Tanganjika verzocht de regering van Kenia troepen te zenden om de orde te helpen herstellen. Ondertussen verbeterde de toestand, waarna deze aanvraag om hulp werd ingetrok ken. Aldus minister Sayds. Plunderingen De radio-omroep van Kenia meld de dat in Dar-es-Salaam de muiten de soldaten 'in de ochtenduren aan het plunderen waren geslagen. Er zouden verscheidene gewonden zijn, in de Aziatische wijk zouden winkelruiten zijn ingegooid met de kreet „kolonialisten ga naar huis". President Neyerere zou zich in Aroesja in het noorden van Tan ganjika bevinden. De muiters zou den ieder die hoger was dan korpo raal van het eerste bataljon hebben gearresteerd, later werden de ser geants vrijgelaten. Een vliegtuig met Britse officieren van het bataljon kwam maandag in Nairobi aan. Dank zij Interpol Robert Kennedy, de Amerikoanse minister van justitie, die met een delikate opdracht naar Azië werd gestuurd, o.m. in verband met de kwestie Maleisië. Kennedy heeft in middels verklaard als mir\ister te zullen aanblijven tot aan de presi dentsverkiezingen. Ver. Staten lanceren donderdag ballonsatelliet WASHINGTON. 21-1. Het Amerd- kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) zal zeer binnenkort - op z'n vroegst donderdag - een ballonverbindiragssatelliet in de ruimte brengen, genaamd „Echo-C". Dit zal gebeuren van de basis Van- denberg. De ballonsatelliet, die door een Thor-Agena- raket in een baan op 1280 kilometer van de aarde zal worden gebracht, heeft een door snede van 41 meter, weegt 347 kilo gram en zal automatisch opgeblazen worden als zij in haar baan is ge komen. Deze nieuwe satelliet zal Amerikaanse en Russische geleerden in staat stellen tot gemeenschappe lijke telecommunicatieproeven in het kader van het vorig jaar met dat deal gesloten akkoord. NIJMEGEN. 20-1. De Nymeegse politie heeft van Interpol bericht gekregen dat maandagmiddag in West-Berlyn is aangehouden de 19- jarige voortvluchtige Hans van Os, die wordt verdacht van de aanslag op de 68-jarige mejuffrouw T. Hen driks te Nymegen. Deze vrouw werd zoals bekend in da nacht van 10 op 11 januari door wurging om het leven gebracht. Met Kerstmis werd Van Os uit de ge vangenis ontslagen, nadat 'hij een straf van negen maanden had uit gezeten voor een aandeel in 42 mis drijven, meest inbraken en autodief stallen, door een jeugdbende. Na de aanslag op mejuffrouw Hen driks, in de nacht van de 11e januari viel de verdenking op hem. Toen de politie tot arrestatie wilde ovérgaan, bleek hij te zijn verdwenen. Op zijn kamer werden echter enkele kleine dingen aangetroffen die van de ver moorde vrouw afkomstig waren en d'üt was voor de politie aanleiding zijn opsporing te verzoeken. Deze oproep werd in de afgelopen dagen met vele honderden tips uit alle de len van het land gehonoreerd. Alle aanwijzingen werden onderzocht maar onjuist bevonden. Inmiddels vond in Nijmegen de aanhouding plaats van de 25-jarige bouwvakarbeider A. Willems, die op de avond van de aanslag met Van Os was gezien. Bij een zeer langdu rig 'kruisverhoor gaf Willems schoor voetend toe samen met Van Os in de GENÈVE, 21-1. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft in een boodschap aan de deel nemers aan de ontwapeningsconfe rentie te Genève, die vandaag (dins- dag)middag wordt hervat, verklaard, dat de steeds groter wordende ont spanning tussen Oost en West en de eerste stappen die verleden jaar in de richting van ontwapening werden gemaakt, de hoop op meer ontwape ningsovereenkomsten wettigen. Oe Thant zegt verder in zijn bood schap, die op de openingsbijeenkomst zou worden voorgelezen door de Zuidslaviër dr. Protitsj (ondersecre taris voor ontwapening van de Ver. Naties), dat deze hoop versterkt is door de recente unilaterale besluiten van de Verenigde Staten en de Sow- jet-TJnie om hun defensiebegrotin gen, strijdkrachten en bewapening in te krimpen. „Als de vorderingen van het afge lopen jaar zich in dit nieuwe jaar voortzetten, kunnen toekomstige ge neraties wellicht op 1963 terugblik ken als het jaar dat een keerpunt in de betrekkingen tussen de mogend heden teweegbracht", aldus de bood schap. DELFT, 20-1. - Een nieuwe rekenmachine, de T.R.-4, van de wis kundige dienst van de Technische Hogeschool te Delft, die vorige week door de minister van onderwys, kunsten en wetenschappen, mr. Th. H. Bot, in bedryf is gesteld, zal een by zonder plan van deze dienst kunnen verwezenlijken, nl. het vervaardigen van braille schrift. Op de internationale conferentie voor wiskundigen, die in sep tember 1962 in München werd gehouden, was een student in de wis kunde die byna blind was. Daar volledige blindheid werd gevreesd heeft de Stichting Fundamenteel Onderzoek van de Materie (F.O.M.) een beurs vcor deze student beschikbaar gesteld, zodat hy kon af studeren vcor hy volledig blind was. Dit bracht ir. D. II. Wolbers, directeur van de wiskundige dienst van de Technische Hogeschool in Delft ertoe na te gaan of de ponsbanden met het codeschrift van dc T.R.-4 kunnen worden gebruikt voor bet vervaardigen van braille schrift, geschikt om zetsel voor boeken cm andere publikatics voor blinden te vervaardigen. I)it bleek mogclyk en in de loop van dit jaar zal het plan worden verwezenlijkt. De werkzaamheden zullen gratis worden verricht. woning van de vrouw te zijn geweest en mede-schuldig te zijn aan de op haar gepleegde aanslag. Samen met hem is het misdrijf in tussen gereconstrueerd, waarna hij maandag is voorgeleid voor de of ficier van justitie in Arnhem. Via Interpol kon nu in west-Berlijn de tweede arrestatie worden verricht. De politie van Nijmegen heeft reeds de uitlevering van de arrestant ge vraagd. WASHINGTON, 21-1. President Johnson heeft maandagavond gezegd dat het eerste jaar van de oorlog tegen de armoede in de Verenigde Staten een bedrag van 300 miljoen dollar zal vergen. Het Witte Huis maakte later be kend, d'at Jdhnson begin volgende maand een speciale boodschap aan het congres zal zenden waarin de voorstellen voor de strijd tegen de vwo ede zijn vervat. De Amerikaanse president wil zelf wat de 'bezuiniging in 'de rege- rinigeuitgaven betreft, het voorbeeld geven en tracht, het bedrag dat voor di* el'ectrische verlichting van het Witte Huis wordt uitgetrokken, te laten besnoeien. Dit is een bedrag van enkele duizenden dollars per maand. Johnson zei maandagavond tot een groep ambtenaren van het begrotingsbureau, dat zij alle onno dige uitgaven op alle regeringsde- partemen/ten, octk het Witte Huis, moeten laten schrappen. Diefstal uit synagoge AMSTERDAM, 20-1. Tijdens een huwelijksplechtigheid in de Portu gese synagoge aan het J. D. Meyer- plein in Amsterdam zijn zondag middag twee zilveren bokalen ont vreemd. De bokalen hebben een gezamen lijke waardie van f 12.000,-. Zij da teren uit 1680 en worden bij bijzon dere gelegenheid als collecteschalen gebruikt. Zij zijn voorzien van de inscripties van de schenkers en heb ben een omtrek en een 'hoogte van el'k 15 cm. De politie vermoedt d'at de dader zijn kans sdhoon zag toen de 150 belangstellenden hun aandacht ge heel hadden 'gericht op de plechtig heid. Gefusilleerd om fraude Naar die „Kzachstanskaja Prawda" meldt, zijn de directeur van een tri- ootfabriek te Alma Ata er. het hoofd van het magazijn van dit bedrijf ge fusilleerd, omdat zij de leiders zijn van een groep die goederen ter waarde van 375.000 roebel (ongeveer andenha'lf miljoen gulden) heeft ver duisterd ten nadele van de staat. Prinses Margriet, die zondag haar 21ste verjaardag vierde, heeft maandag op paleis Soestdijk een deputatie van het Prinses Margrietfonds en een de putatie van de Federatie Goud en Zilver ontvangen. Het bestuur van de federatie bood de prinses een gouden broche aan. Zoals de foto laat zien, ivas de prinses bijzonder ingenomen met dit geschenk. AMSTERDAM, 20-1. „Ondanks alle moeite die men in joods Neder land doet grijpt de assimilatie om zich heen. Het aantal gemengd ge huwden is 42 procent. Velen zijn geen lid meer van enige joodse ge meente (50 procent). Het Nederland se jodendom dreigt te vervallen tot institutionalisme". Deze in mineur gestelde opmerking maakte de voor zitter van de Nederlandse Zionisten, bond, de heer J. S. v. d. Hal, in zyn openingswoord der in Amsterdam begonnen 61ste jaarvergadering. Men ziet soms facaden, waar nau welijks echte joodse levensinhoud achter staait. Er 'is een orthodoxe groep die ondanks haar relatief gro te invloed toch niet in staat is een d'aim tegen de assimilatie op te wer pen, zo vervolgde de bondsvoorzit ter. Er is ook een 'kleine groep joh- geren, die misschien meer instinc tief dan bewust het gevaar dat haar bedreigt waarneemt en vlucht in een extrem'e vorm van orthodoxie, die op d'e joodse gemeenschap geen be vruchtende invloed heeft. Er is niet alleen een noodtoestand 'bij de jood se gemeenschap of te lezen uit 'ge boorte- en sterftecijfers of het moei lijk bezetten van leidinggevende functies, maar ook uit het innerlijk van de joodse mens iin deze tijd, zo betoogde de voorzitter van de N.Z.B. Het Zionisme in de westerse lan den ziet zi'ch 'geplaatst voor twee feiten, aldus spreker, die op zichzelf niet zo gemakkelijk met elkaar te verenigen zijn. Het eerste is: emi gratie naar Israël is en blijft de enige oplossing voor het joodse in dividu. Het itweede is dat de joodse gemeenschappen in de westeree lan den waarschijnlijk een langere le vensduur zullen hebben dan wij, al dus de bondsvoorzitter, aanvankelijk veronderstelden. „En al gaat het mis schien om een kwijnend bestaan, wij zullen 'deze realiteit onder ogen moe ten zien". DEN HAAG, 21-1. Het Neder landse Rode Kruis heeft ten behoeve van de slachtoffers van de aardbe vingsramp in midden en zuidwest Formosa een bedrag van vyf dui zend gulden overgemaakt aan de Rode Kruisorganisaties aldaar. Voorts zullen 250 ramppakketjes van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis naar Formosa worden gezon den. Zy die hun medeleven willen be tuigen met dc slachtoffers van de ramp, kunnen hun gift storten op gironummer 22000 van het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag. Voldoende afweer voor elke bedreiging WASHINGTON, 20-1. President Lyndon Johnson van de Verenigde Staten vraagt het congres in zyn maandag ingediende defensiebegro ting voor het belastingjaar 1964- 1965 om een bedrag van 55.211 mil joen dollar voor „handhaving van dc vrylieid en de bescherming van de vitale nationale belangen in deze jaren van onvoldoende verzekerde vrede". Hij verzekert overigens dat dc Amerikaanse strijdkrachten ver reweg superieur zijn en zullen blij ven aan de Sowjct-Russische kern macht. De gevraagde som voor de de fensie. aldus dp president, betekent een vermindering met achthonderd miljoen dollar van d'e militaire uit gaven 'in vergelijking met 'het voor afgaande jaar. Ondanks 'die bezui niging „zullen alle van wezenlijk be- lauig zijnde militaire doelen bereikt worden, met inbegrip van wezen lijke verbetering van onze huidtige en 'toekomstige capaciteit". Do regering heeft besloten, aldus Johnsons boodschap aan hot con gres, onze tegenstanders geen supre matie te laten in welk mogelijk type van cowfliikt ook, of het nu 'gaat om een kernoorlog, een oorlog met con ventionele wapens of iguerLUastrijd. Vergrote kracht Do militaire kracht van de Ver enigde Staten is vergroot en op een punt 'gebracht, waar „wij aan ellke bedreiging met agressie op dc in die situatie passende wijze het hcrafd Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het is ongezond om nooit ziek te zijn. WAT UQT Dl &ILT 8.02 v.m. 8.54 v.m. 20.39 n.m. 21.40 n.m. 8.03 v.m. 20.31 n.m. 8.56 v.m. 21.34 n.m. Kwakkel weer Verwachting tot woensdagavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of bewolking, later en kele verspreide opklaringen; over wegend zwakke wind; vannacht tem peraturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgenmiddag temperaturen iets boven het vriespunt. 22 jan. Zon op 8.35, onder 17.08. Maan op 12.09, onder 1.01. 23 jan. Zon op 8.34, onder 17.10. Maan op 12.33, onder 2.22. Eerste kwartier: 22 jan. te 6.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 22 jan. 23 jan. BROUWERSHAVEN: 22 jan. 23 jan. Doodtij: 24 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied' boven Engeland heeft een versterking on dergaan, waardoor oceaanstordngen nog op grotere afstand van ons land worden gehouden. Toch 'is er sprake van een 'kleine weersverandering, omdat het gebied met hoge barome terstanden' in Engeland gevuld is met zachtere lucht en de grens van de zachtere lucht en droge continen tale luoht vannacht de kop van Noord-Holland en Friesland is bin nengedrongen. Ben en ander ging met mistvorminig en binnendrijven van bewolking gepaard. De vorst is daardoor vannacht overwegend licht geweest. In Groningen en Brabant vroor het 'hier en daar nog matig. Ons land blijft 'het 'komende etmaal in 'een overgangszone. In de noorde lijke provincies stagneert zachtere lucht met 'temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi in het zui den komt 's nachts lichte vorst voor. De mist 'is plaatselijk vrij hardnekkig en ook de bewolking weet zich te handhaven. De neer slagkansen zijn niet groot. ROME, 21-1. De Italiaanse natio nale electriciteitsmaatschappy (E.N. E.L.) heeft maandag in een commu niqué meegedeeld, dat opnieuw een commissie is gevormd om een on derzoek in te stellen naar de om standigheden waaronder de ramp met de Vaionl-dam gebeurde. Het bestuur van de maatschappij heeft de rapporten bestudeerd van de dOor het ministerie van openbare werken (ingestelde commissie en van de eerste commissie van onderzoek, gevormd door de E.N.E.L. zelf, en „•heeft geconstateerd, dat beide rap porten 'omstandigheden aan het licht brengen die een diepgaand onder zoek noodzakelijk maken" om de schuldvraag te 'kunnen beantwoor den. De nieuwe commissie van on derzoek bestaat, aldus het communi qué, „uit zeer gezaghebbende per sonendie in geen enkele betrekking staan tot de E.N.E.L." kunnen bieden". „Met onze huidige strijdkrachten en die welke wij op dit ogenblik voor ogen hebben, zul len wij die vitale militaire capaci teit blijven handhaven. De strategische vergeldmgsstrijd- krachten omvatten thans volgen® de ingediende defensiebegroting meer dan zeshonderd ballistische projec tielen voor lange afstand in het ope rationeel stadium. Dit zijn Atlas-, Titan-, Miinutoman- en Polarisraket-" tcn. De strategische 'htcMslrijdkrach- ten beschikken over duizend toestel len: vijfhonderd1 hiervan staan op de grond en kunnen in korte tijd ge alarmeerd worden en anderen - waarvan geen nader aantal wordt opgegeven - blijven voortdurend pa raat in de, lucht. NIET ROKEN HAMBURG, 20-1. Vanaf maan dag mag er in de Hamburgse ondergrondse niet tncer wor den gerookt, zo heeft de di rectie van de metro bekend gemaakt. Het grootste deel van de passagiers had om een rookverbod verzocht. Uit een onderzoek was gebleken, dat ongeveer 15 procent van de passagiers tijdens de rit rook te. Tot nu toe mocht er in de helft van de ivagens gerookt worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1