DE ZIERIKZEESCHE COURANT N.V.V. deelt bezorgdheid van regering over de loonsituatie Gevaarlijkste O.A.S.-leider aangehouden Frankrijk wil rood-China erkennen Bacteriën van 200 miljoen jaar oud Ernstige aardbeving teistert Formosa PRES. JOHNSON DOET BEROEP OP RUSSISCHE LEIDER Staatssecretaris Bartels over het Amerikaanse rapport inzake roken BIL 7" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaudag 20 jaiiuari 1964 120ste jaargang No. 19517 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) 1 1,25 per stuk. In dit nummer: Herinneringssteen voor land- en tuinbouivschool Sjoukje iveer aan de top „Bij zeer hoog loonpeil volgt ongetwijfeld terugslag' AMSTERDAM, 18-1. De voor zitter van het N.V.V., drs. D. Roe mers, heeft zaterdagmiddag tüdens een kaderbyeenkomst in Amsterdam verklaard, dat de leiding van het N.V.V. de bezorgdheid van de rege ring over de loonsituatie deelt. „In een aantal sectoren, zoals by de beambten, houdt men zich vrij nauwkeurig aan het akkoord, dat bereikt werd in de Stichting van de Arbeid. In andere takken meent men daar evenwel flink boven uit te kunnen gaan. Tydelyk kunnen we ons misschien een zeer hoog loonpeil veroorloven, maar op langere ter mijn zal de terugslag dan ongetwij feld volgen", aldus drs. Roemers. Hij vond 'het niet prettig om als vakbondsbestuurder over een zeer grote loonsverhoging bezorgd te zijn, maar achtte het zijn plicht om op de gevaren die daaraan verbonden zijn te wijzen. De heer Roemers durfde nog volledig verantwoording te ne men voor 'het akkoord, dat in de Stichting van de Arbeid is bereikt, maar stolde het succes daarvan af hankelijk van de discipline van de werkgevers. Het prijsbeleid Over het prijsbeleid zei drs. Roe mers, dat het de plicht van de rege ring is dat aan de door haar opge stelde richtlijnen de hand wordt ge houden. Dat betekent volgens hem, dat het prijspeil, afgezien van de stijging van de gron'dstoffenprijzen, niet meer mag stijgen dan met de kosten van de vijf procent loonsver hoging, met andere woorden: het „De kreupele", man van bloedige aanslagen Watin, bijgenaamd „de kreupele", zou vorig jaar .die leiding van de O.A.S. hebben overgenomen, nadat de „zwarte monocle", André Canal, was 'gearresteerd. BERN, 18-1. In Bern wordt of- ifciëcl meegedeeld, dat in de buurt van die stad is aangehouden de Franse O.A.S.-man Georges Watin. De Franse politie beschouwt hem als de gevaarlijkste O.A.S.-er, die nog op vrije voeten was. Het is een kleine man van om streeks 40 jaar. Hij zou de organi sator zijn geweest van enkele aan slagen op president de Gaulle. Zwitserland zal Watin uitwijzen, maar 'het is nog niet bekend of dit naar Frankrijk zal zijn. Watin is op 4 maart van 'het vorige jaar in Frankrijk bij verstek ter dood ver oordeeld wegens 'deelneming op de aanslag van Petit-Clamart op de Gaulle. Zomerverblijf in Amerika voor jongeren AMSTERDAM, 17-1. Voor jonge mensen van 17 tot 35 jaar, die met Amerika en het Amerikaansé leven zouden willen kennis maken, doch slechts voor korte tijd - twee a drie maanden - hun werk of studie kun nen onderbreken, bestaan twee ver schillende mogelijkheden tot een verblijf in de Verenigde Staten on- dor auspiciën van het Experiment in International Living. In beide ge vallen wordt door Amerikaanse fa milies gastvrijheid verleend. Het ene betreft een verblijf in groepsverband waarbij de groepen bestaan uit 10 leden (leeftijd 17-26 jaar) met een leider of leidster, die uit de deelne mers gekozen wordt. Het tweede is een individueel programma, waar bij aandacht wordt besteed aan spe ciale belangstelling, verband hou dende met studie of werking (leef tijd 20-35 jaar). Verder omvatten deze programma's een bezoek van enkele dagen aan New York en/of Washington. )De kosten bedragen in totaal van f 1400 tot f 1600,-. Na dere bijzonderheden en formulieren tot 1 maart verkrijgbaar bij het Ne- derland-Amerika instituut, Museum plein 4, Amsterdam). prijspeil zou per produkt met niet meer dan drie a vier procent mogen stijgen. Aan stijgingen van grond- stoffenprijzen op de wereldmarkt val't natuurlijk niets "te döen en voor zover deze 'grondstoffen uit arme landen afkomstig zijn achtte de heer Roemers ze zelfs gunstig voor een betere verdeling van de welvaart in de wereld. Ten aanzien van prijsstijgingen veroorzaakt door de Europese land bouwpolitiek was hij voorzichtiger: slechts voor zover ze bijdragen tot de uitbreiding van het Europese perspectief kon hij zich voorstellen, dat 'de regering er voor moet wijken. Voorts zou de concurrentie volgens drs. Roemers bevorderd moeten wor den, zou de verticale prijsbinding moeten verdwijnen en zouden de consumenten meer prijsbewust moei ten worden. „Mochten de prijzen niettemin uit de 'hanid lopen, dan kan geen vak beweging en geen regering verhin deren, da't ook de lonen uit de hand gaan lopen, zo zei de N.V.V.-voor- zibter. Hij verlangde overigens niet naar die situatie want dan zou de wa'l het schip keren. „Maar als de werkgevers geen discipline kunnen opbrengen, dan kan men dat van ons ook niet verlangen". In wak gereden en verdronken WERVERSHOOF, 18-1. Vrijdag- middag is de twaalfjarige Arnold Mol uit Wervershoof bij het schaat senrijden in zijn woonplaats in een wak gereden en verdronken. Een vriendje, dat het ongeval zag gebeu ren, haalde direct hulp, doch men slaagde er, ook na kunstmatige ademhaling, niet in de levensgeesten op te wekken. PARIJS, 18-1. De Franse rege ring heeft de Verenigde Staten er van in kennis gesteld dat zy van plan is communistisch China te er kennen, zo is vrydag uit doorgaans goed ingelichte diplomatieke krin gen in Parys vernomen. Er werden geen bijzonderheden meegedeeld, maar men neemt aan dat de volledige diplomatieke erken ning van communistisch China niet direct zal worden bekendgemaakt. De erkenning zou worden vooraf gegaan door stappen tot normalise ring van de Frans-Chinese betrek kingen op cultureel, technisch en commercieel gebied en door het zen den van een officiële Franse verte genwoordiger naar Peking alvorens de diplomatieke betrekkingen wor den aangegaan. Verwacht wordt dat een groot deel van de persconferentie, die generaal de Gaulle op 31 januari houdt, ge- Te Verchojansk in Noord-Sibe- rië is vrijdagnacht een temperatuur van 51 graden Celsius onder nul ge meten, zo meldt Radio-Moskou. MOSKOU. Een Russische chemi cus heeft ontdekt dat zich in potas- houdende zouten van 200 miljoen jaar oud bacteriën bevinden die weer tot leven kunnen worden ge bracht. Het Russische dagblad Troed schrijft vrijdag, dat de chemicus Nicolas Tsjoedinov acht jaar gelden zout kristallen had opgelost in gesterili seerd water. Veertien dagen later ontdekte hij tot zijn verbazing, dat de oplossing levende bacteriën be vatte, die er uit zagen als draadvor- mige paddestoelen. De Rus kristalli seerde de zouten weer om ze daarna nogmaals op te lossen. Het resultaat bleef gelijk. Hij herhaalde de proef honderd maal. Troed schrijft, dat de bacteriën zich tijdens het perm, ge lijktijdig met de zouten waarin zij thans gevonden worden, op de zee bodem zouden hebben afgezet. wijd zal zijn aan de betrekkingen tussen Frankrijk en communistisch China. Volgens kringen uit de omgeving van het presidentiële bureau zal de persconferentie een psychologische voorbereiding op de erkenning van China zijn. Dode en vier ernstig gewonden bij botsing ARNHEM, 19-1. Tengevolge van te grote snelheid i's een uit Wapenin gen afkomstige personenauto tegen het spoorwegviaduct ter hoogte van de Kema-fa'briek op de Utrechtse- weg te Arnlhem gereden. Van de vijf inzittenden werd de 20-jarige Wa'ge- ninger W. G. Westland op slag ge dood. De bestuurder van de auto en de drie andere inzittenden werden ernstig gewond en zij zijn naar het St. Elisabethsgasthuis in Arnhem overgebracht. De auto werd geheel vernield. TAIPEH, Formosa, 19-1. Midden- en Zuid-Formosa zyn in de nacht van zatedlag op zondag getroffen door een hevige aardbeving, die aan ongeveer negentig personen het le ven heeft gekost. 320 mensen wer den gewond. In de dfceden Tsjiiajd en Taiinen zijn 903 huizen geheel 'en 1.800 ge deeltelijk ingestort. In Tsjiaji zijn een 180 huizen door branden, 'die na de aardbeving uitbraken, vernield, waardoor 745 personen dakloos wer den. Meer d'an duizend 'brandweer mannen hebben aan het 'blussings- werk deelgenomen. Het centrale punt van de aardbe ving 'bevond zich onder een bergrug in midlden-Formosa. Uit noord-For- mosa, dat minder erg werd getrof fen, zijn geen berichten over slacht offers of aangerichte schade ontvan gen. Verscheidene delen van de spoor baan, die van noord- naar zuad-For- mosa loopt, zijn door de aardbeving verwrongen. De grote verkeerswe gen werden echter niet beschadigd. Jongen zakte door verboden ijs ROTTERDAM, 19-1, ZondagmM- dag om half drie is .op een verboden gedeelte van de Bergschenachterplas de 17-jarige 'groentehandelaar F. G. A. Kortekaas door 2 a 3 centimeter dik ijs .gezakt. Eerst hebben drie mannen met een ladder 'geprobeerd de jongen uit 'het water te halen. Toen dlit niet lukte, is men met een bootje naar de plaats van het onge luk gevaren. Nadat men de jongen had gevonden, heeft men 'kunstma tige ademhaling toegepast en een zuurstofbehandeling gegeven, waar op bleek, dat hij nog leefde. In ern stige toestand is hij naar het Berg- wegzieken'huis gebracht, waar hij om vijf uur overleed. „Afzien van ondermijning en wapengeweld" WASHINGTON, 20-1. President Johnson van de Verenigde Staten heeft een beroep gedaan op premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie, af te zien van het gebruiken van of dreigen met agressie, ondermijning of andere vormen van indirect geweld ter regeling van territoriale en grensgeschillen. De Amerikaanse president reageert hiermee op Chroesjtsjov's voorstel om geen geweld te gebruiken ter regeling van geschillen. Dit voorstel was ver vat in een nieuwjaarsboodschap aan alle regeringsleiders. Geen twijfel meer over verband roken en kanker DEN HAAG, 17-1. De staatssec retaris van sociale zaken en volks gezondheid, dr. A. J. H. Bartels, heeft over het in de Verenigde Sta ten uitgebrachte rapport over de ge volgen van het roken voor de ge zondheid gezegd in het bijzonder ge troffen tc zyn door de ernst van de conclusies, ook wat de aantallen be treft. Het gaat hier niet om hondor den of duizenden slachtoffers, maar om vele tienduizenden, van wie mag werden aangenomen dat zy ten offer vallen aan het roken van sigaretten. Do conclusies van het Amerikaans-e rapport bevestigen overigens, aldus de staatssecretaris, het standpunt dat door de Nederlandse overheid en do Nederlandse volksgezondhcids- autoritciten reeds vóór de publicatie van het rapport is ingenomen. Dit standpunt is duidelijk en scherp om schreven naar voren gekomen in de memorie van toelichting bij de be groting van 1964 van het departe ment van sociale zaken en volksge zondheid en bij de beantwoording van vragen van het Eerste Kamer lid, de heer H. C. Kranenburg. Volgens dr. Bartels mag er na de recente publikaties geen twijfel meer bestaan over het duidelijke verband tussen het roken van sigaretten en het ontstaan van kanker op verschil lende plaatsen van het menselijk lichaam. Evenmin, kan hei verband tussen 1heft reken van sigaretten en het ontstaan van chronische bronchi tis en verschillende andere ernstige ziekten thans nog worden ontkend. Johnson gaat in zijn antwoord- boodschap aan de Russische premier veel verder. Chroesjtsjov's voorstel wordt, zonder dat het rechtstreeks genoemd wordt, als een „vage be ginselverklaring" betiteld die „som mige oorlogen maar niet alle" af wijst. Alle regeringen moeten, aldus Johnson, niet alleen afzien van het gebruik van geweld maar ook van ondermijnende activiteit en heime lijke levering van wapens. President Johnson zegt in zijn ant- woordboodschap, die zaterdagavond aan de Russische ambassadeur in Washington, Dobrynin, werd over handigd, dat hij het toejuicht dat Chroesjtsjov het gebruik van geweld in territoriale geschillen verboden wil zien. „De Verenigde Staten stellen richt lijnen ter nastreving van dit begin sel voor die nog strakker zijn en een nog groter terrein bestrijken dan de uwe", zo zegt de Amerikaanse presi dent. De voorstellen van Johnson zijn de volgende: praktijk bepaalde regelingen geld- den. 2 Geen enkele regering en geen enkel regime mag gebruik ma ken van of dreigen met geweld om het eigen grondgebied uit te breiden door het omverwerpen of afzetten van de gevestigde macht. Deze bepalingen moeten gelden voor alle acties in de vorm van agressie, ondermijning of heimelijke wapenleveranties, ongeacht motief of doel, ongeacht kwesties betref fende erkenning diplomatieke be trekkingen of verschillen in politieke stelsels. De partijen die betrokken zijn bij een ernstig geschil, moeten een oplossing trachten te vinden langs vreedzame weg, via de Verenigde Naties, een regionale organisatie of met andere vreedzame middelen. Naar de mening van president Johnson moet van de organen van de Verenigde Naties tot het behoud van de vrede veel meer gebruik ge maakt worden en moeten die ook worden versterkt Met de financiële problemen waarmee de volkerenor ganisatie te kampen heeft moet wor den afgerekend. President Johnson uit de hoop, dat de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie op terreinen van overeenstem ming kunnen samenwerken in plaats van steeds weer terug te vallen op de welbekende geschilpunten. Hij brengt in zijn boodschap naar voren dat de Verenigde Staten zich ver bonden hebben tot „de vreedzame hereniging van Duitsland in over eenstemming met de wil van het volk". De Verenigde Staten, „die funda mentele verbintenissen hebben ten aanzien van d'e republiek China (Na tionalistisch China), streven al vele jaren naar het uitbannen van geweld in de Straat van Formosa. De strijd krachten en bases van dit land in het buitenland zijn bestemd voor de gemeenschappelijke defensie en zijn in overeenstemming met verdragen met de betrokken landen". Viei punten Ernstig auto-ongeluk bij Krabbendijkc rpffprintrpn r»f roffimoc mnr>_ 1 Alle regeringen of regimes moe ten zich onthouden van het di rect of indirect dreigen met of ge bruiken van geweld om verandering te brengen in internationale grenzen, andere territoriale of bestuurlijke demarcatielijnen die vastgesteld zijn bij internationale overeenkomst of in de praktijk, in bestands- of mili taire wapenstilstandsovereenkom sten, of regelingen betreffende het betreden van gebieden met betrek king waartoe een internationaal ak koord beslaat of waarvoor in de Dode en drie zwaar gewonden KRABBENDIJKE, 18-1. De 22-ja- ri'ge kweker-exporteur J. K. Heyl uit Warmond is zaterdagavond om streeks ze<ven uur bij een auto-onge luk op de rijksweg no. 58 in Krab bend ijke om hot leven gekomen. Op tot nu toe nog onverklaarbare wijze is de auto, d'ie hij bestuurde, in een flauwe bocht van deze weg in bot sing gekomen met een andere per sonenauto, bestuurd door de beer C. J. Moerland uit VlisSingen. Mej. W. P. de Loof uit Kamper land, die in de auto van de heer Heyl zat. werd ernstig 'gewonid, even als de bestuurder van de andere auto en mej. W. S. Contant uit Goes, diie de beer Moerland vergezelde. De drie gewonden zijn opgenomen in het Sint. Joanna ziekenhuis te Goes. De rijkspolitie van Kruiningen (tel. 01130-275) verzoekt getuigen zich tot haar te wensen voor het ge ven van inlichtingen. Sjoukje Dijkstra is vrijdag te Gre noble na een subliem gereden Kür voor de vijfde maal Europees kam pioene kunstrijden geworden. Na haar grote voorsprong op haar riva len, de Oostenrijkse Regine Heitzer en de Francaise Nicole Hassler, werd Sjoukje Dijkstra door de juryleden met cijfers 5,7 en 5,8 zowel voor uit voering als inhoud gewaardeerd en hierdoor werd zij onbereikbaar voor haar concurrenten. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Verloren illusies zijn gevon den toaarheden. WAT UQT DE Veranderlijk Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar mist en geen neerslag van be tekenis; vannacht lichte, op enkele plaatsen matige vorst, morgen over dag temperaturen enkele graden bo ven 't vriespunt; overwegend zwakke wind. 21 jan. Zon op 8.37, onder 17.06. Maan op 11.49, onder Eerste kwartier: 22 jan. te 6.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 jan. 7.14 v.m. 19.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 jam. 7.14 v.m. 19.35 n.m. Doodtij: 24 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het vasteland van Europa handhaaft zich een hoge- drukgebied, dat. de oceaaddepressies op een flinke afstand van ons land ■houdt. Zuidelijke winden brachten echter wel wolkenvelden uit Frank rijk, die de afgelopen nadht de vorst temperden. Daar waar het hélder bleef daalde dc temperatuur de af gelopen naoht 5 tot 7 graden onder nul maar op plaatsen met bewolking vroor het niet meer dan 2 graden. De koude luchtlaag is bovendien slechts enkele honderden meters dik, waardoor bij zonnig weer de tempe ratuur in de middag oploopt tot en kele graden boven nul. De komende 24 uur zal er over het algemeen meer bewolking voorko men waaruit later ook 'hier en daar wat lichte regen of motregen kan vallen. In de komende nacht is hier én daar nog matige vorst mogelijk. Voor morgen overdag wordt een temperatuur om het vriespunt tot lidhte dooi verwacht. K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1