Atv1! DE ZIERIKZEESCHE COURANT PER 1 MAART GEEN NIEUWE C.A.0. IN BOUWVAKKEN Doorwerken in de bouwvakken bij vorst De revolutie op Zanzibar Panama verbreekt betrekkingen met de Ver. Staten DIEREN IN DE HOUTRUSTHALLEN! „Geen rassenhater" V.N.-waarnemers naar Cyprus WAT 2EQT DE bilt Minister Bot neemt seen maatregelen brouwershaven tegen de VARA ARABISCHE LANDEN VERENIGEN ZICH TEGEN ISRAEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 januari 1964 120e jaargang No. 19516 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01)10-2)18. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Voorstelling stedelijke toneelgroep Besprekingen zonder succes Prinses Margriet jarig DEN HAAG, 16-1. In de vandaag gehouden bespreking tussen de werkgevers- en werknemersorgani saties in het bouwbedrijf om te ko men tot een nieuwe landelijke col lectieve overeenkomst, is geen over eenstemming bereikt kunnen wor den. Driect na afloop van de onder handelingen hebben de werkgevers organisaties in -het bouwbedrijf be sloten „gezien de loonpolitieke ge volgen, welke zijn verbonden aan het ontbreken vain overeenstem ming tussen partijen" - zich te wen den tot de centrale werkgeversorga - imsat-ies, teneinde zich met deze te beraden over de thans ontstane si tuatie. De betrokken werknemersbonden hebben meegedeeld, voorstellen te hebben gedaan tot verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden, waarvan de kosten zich bewegen tussen de 18 en de 25 procent. „Deze voorstellen beogen een sanering van de loonstruetuur in het bouwbedrijf en houden waarborgen in voor een verhoogde inspanning in deze be drijfstak", aldus is van werkgevers zijde meegedeeld. Hieraan is toegevoegd dat de werknemers-organisaties dit pakket voortellen niet hebben aanvaard. „De voorstellen van de werknemers organisaties gaan verder en leiden niet tot het beoogde doel", aldus de verklaring van de „Stichting raad van bestuur Bouwbedrf". Zes conferenties De centrale commissie bouwnij verheid heeft namens de samenwer kend év werknemersbonden in het bouwbedrijf meegedeeld dat na zes conferenties geen overeenstemming Een „pelgrimstocht" De 25-jarige Westduitser Man fred Korten is ivoensdag uit de Beievue stad Hof vertrok ken voor een pelgrimstocht te voet met een vier meter hoog en dertig kilogram zwaar houten kruis langs de zone- grens naar de Oostzee, een af stand van ongeveer duizend kilometer. De voormalige lui tenant van de Bundeswehr :ngt, dat een visioen op zijn laatste verjaardag hem tot deze tocht voor het welzijn van de mensheid heejt ge bracht. kon worden bereikt over een her ziene loon- en inkomenstructuur, aangezien van werkgeverszijde ge dane voorstellen niet voldoen aan de eisen van sociale rechtvaardig heid. Voorts werd geen overeen stemming verkregen over enkele noodzakelijke verbeteringen in de sector van de secundaire arbeids voorwaarden, met name de uitke ring bij ziekte en onwerkbaar weer. Verwacht moet worden, dat in de standpunten van partijen geen wijziging meer zal komen, weshalve met ingang van 1 maart 1964 een contractloze periode zal intreden. De werknemersbonden zullen zich nu gaan beraden over de dan. te ne men maatregelen, aldus de verkla ring, die de 'heer P. Willemsen, sec retaris van de Centrale Commissie Bouwnijverheid, namens de samen werkende werknemersbonden afleg de. ZANZIBAR, 17-1. - „Veldmaar schalk" John Okello, die zich de sterke man achter de revolutie op Zanzibar noemt, heeft donderdag op een persconferentie verklaard dat het aantal doden ongeveer vierhon derd bedraagt en dat de gevechten thans zijn afgelopen. De ministers van het vorige bewind zullen zich voor rechtbanken moeten verant woorden. „Ik wil niemand ophan gen". Zanzibar zal in het Gemenebest blijven en zich niet bij een machts blok aansluiten. Niemand van de huidige regering had iets van de revolutie geweten voordat deze begon. Zijn 1800 aan hangers hadden bij hun eerste aan vallen op politiebureaus gebruik ge maakt van wapens als pijl en boog, kapmessen en bijlen. Daarna ge bruikten zij buitgemaakte automati sche wapens. Op een vraag waar hij zijn mili taire taktiek had geleerd antwoordde Okello: „Men kan het allemaal in de bijbel lezen". Hij vertelde tenslotte dat hij twee jaar deel had uitgemaakt van de Mau Mau in Kenia. DEN HAAG, 16-1. Er wordt deze winter voor het eerst sedert 1956 door het gehele land weer een se rieuze proef genomen om het werk in de bouwvakken ook bij vorst doorgang te doen vinden. De stichting verletbestrijding bouw nijverheid heeft de beschikking ge kregen over een bedrag van meer dan tien miljoen gulden voor het toekennen van doorwerktoeslagen aan aannemers, die op hun werken de vereiste maatregelen treffen. Het rijk 'heeft voor deze experimenten zeven miljoen gulden gereserveerd: de resterende drie miljoen komen uit de risicofondsen voor het bouw bedrijf. Op meer dan 600 bouwprojecten verspreid over het gehele land - wordt sedert begin december, toen de vorst enige omvang ging krijgen doorgewerkt. Ongeveer 300 van deze projecten hebben betrekking op de woningbouw, waarvoor ruim zeven miljoen gulden aan doorwerktoesla gen wordt toegekend. De overige drie miljoen guided gaan deze win ter naar andere bouwprojecten zo als scholen, kantoren, enzovoorts. Naar ruwe schatting zijn ongeveer 20.000 bouwvakarbeiders betrokken PANAMA, 16-1. Panama heeft de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten verbroken en zijn personeel van de ambassade in Washington teruggeroepen. Tevens werd van de Verenigde Staten ge- eist het Amerikaanse personeel van de ambassade in Panama terug te roepen. Panama heeft deze maatregel ge nomen na de weigering van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken om over een nieuw kanaal verdrag te onderhandelen en nadat „besprekingen" over het huidige ver drag waren afgewezen. Panama be schouwt dit verdrag als de oorzaak van de recente onlusten. De Panamese minister van indu strie en financiën, Julio Linares, maakte bekend dat hij naar Wash ington zal gaan om te onderhandelen over een lening van drie miljoen dollar voor de voltooiing van de in- teramerikaanse weg. Hij zei dat de consulaire- en handelsbetrekkingen niet waren verbroken. Vrachtauto overrijdt jongetje ZAANDAM, 16-), Het vierjarig zoontje Phillip van het echtpaar Vermaat te Zaandam, werd gedood als gevolg van een aanrijding door een vrachtauto. Het ventje zat ach ter op de fietg van zijn moeder, die moest wachten voor het verkeers licht bij de hoek Bernhardbrug- Wertzijde. Toen het licht op groen sprong, kwam mevrouw Vermaat ten val, waarbij het zoontje juist voor het achterwiel van de wegrijdende vrachtauto 'kwam. Bij aankomst in het gemeentelijk ziekenhuis was het kind overleden. DEN HAAG, 16-1. - De Koninklijke Nederlandse Vereniging (t „Avicultura", die in Den Haag op 17, 18 en 19 januari haar jaarlijkse tentoonstelling houdt (voor de 68ste maal), zorgt daar voor een pri ll meur. Heden (vrijdag)middag houdt ze namelijk een wedstrijd „Kind en dier", een soort concours d'élegance, waar kinderen van zes tot f veertig jaar een door henzelf verzorgd dier kunnen presenteren. Dit door de secretaris van „Avicultura", de heer P. de Rover, ge it nomen initiatief, heeft bij de jeugd enthousiaste reacties gewekt. I Toen zich honderd kinderen gemeld hadden, heeft men om tech- nische redenen de inschrijving moeten sluiten. Maar die honderd kdmen dan ook met alle mogelijke soorten l dieren. Een tienjarig meisje komt met een getemde fret; een ander meisje komt een Kaapse eend presenteren; er zal een tamme mus cp de show te zien zijn en er verschijnen kinderen met een bok, een schildpad, een wolaapje en een Shetlandse ponny. Zelfs kreeg men l een verzoek van een achtjarig jongetje of hij met twee dieren mocht l komen. „Het zijn twee tortelduifjes en die vormen een liefdes- paartje", zo motiveerde hij zjjn verzoek. bij deze proefnemingen, diie voor hen de plezierige bijkomstigheid 'heb ben, dat zij aan het' einde van de week met het volle loon naar huis gaan, inplaat9 van de ongeveer lachtöjg 'gulden, die ze bij vorstverlet uitgekeerd krijgen. VRIJHEID GEWEIGERD BRUSSEL, 16-1. Een tot le- venslange dwangarbeid ver oordeelde Belg weigert de ge vangenis in Leuven te verlaten totdat zijn onschuld wordt er kend. De thans 40-jarige Leon van Huffel werd in 1948 ver- v j oordeeld na door een jury schuldig te zijn bevonden aan moord op zijn vader. Na zes tien jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht werd de vorige week zijn invrijheids- stelling bevolen. Van Huffel BRUSEEL, 16-1. Een tot le- echter mede, dat hij eerst zijn onschuld erkend wil zien. „ik heb nooit een vlieg kwaad ge daan en zeker mijn vader niet vermoord". De veroordeelde werd na de dood van zijn va der met zijn moeder, zuster en broer in 1947 gearresteerd. Zijn familie werd vrijgelaten nadat Leon een bekentenis had afgelegd. BONN, 16-1. De voormalige S.S.- officier Wilhelm Döring, die na de oorlog tot zijn arrestatie wegens oor logsmisdaden hoofd der kriminale recherche in Sieburg, nabij Bonn, was, en thans in Bonn terecht staat, verklaarde donderdag door de rech ter geen rassenhater te zijn, ondank9 zijn bekentenis dat hij tijdens de oorlog toezicht had gehouden op het neerschieten van Joden in de Sow- jet-Unie. Als voorbeeld haalde Dö ring aan, dat hij een lijfwacht van tien Tartaren had. Döring wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op 683 Joden, in de winter van 1941-42. Deze mensen werden met een nek schot om het leven gebracht. „Ik be sefte wel, dat hier een ongerechtig heid werd begaan", zo zei beklaagde. „De Joden hadden niets gedaan en hadden evenveel recht om te leven als wij. Maar als ik geweigerd had toezicht op het neerschieten te hou den, zou ik zelf zijn gedood of naar een concentratiekamp zijn gezon den", aldus deze nibt-rassenhater. NEW YORK, 16-1. Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft luitenant-ge neraal L. S. Gyani, de voormalige bevelhebber der V.N.-poIitiemacht in Gaza, aangewezen als zyn speciale vertegenwoordiger van Cyprus bij de Verenigde Naties. Oe Thant stelt voor, dat generaal Gyani voorlopig tot eind februari op Cyprus zal blijven. Gedurende deze periode zal hij verslag moeten uit brengen over de doeltreffendste wijze, waarop de V.N.-waarnemer de taak, die de Cyprische regering met instemming van die van Grieken land. Turkije en Engeland hem heeft toebedacht, zou kunnen uitvoeren. Generaal Gyani zal naar Cyprus vertrekken, zodra de regering van Cvnnis van haar instemming daar mee heeft doen blijken. Een groep van 21 afgevaardig den van de raadgevende vergade ring van do Raad van Europa, on- w'o de Nederlandse K.V.P.-af- ^-vaard'gde Duij-nrtee, Italiaanse, p.i-:'ca on Deense liberalen en vrij wel allg Franse Gaullisten willen de Raad' van Europa een initiatief 'ra*gn nemen om tot een algemeen Europees» gesprek over een politieke unie te komen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Onze wijsheid schiet tekort Zodra zij eigenwijsheid wordt. Een recente foto van H.K.H. Prinses Margriet, die zondag 19 januari a.s. haar 20e verjaardag hoopt te vieren. (Opname Max Koot). ,ZO IS HET... Rustig winterweer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking; zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuid; lichte tot matige vorst, maar in de namid dag tijdelijk iets boven het vries punt. 18 jan. Zon op 8.40, onder 17.01. Maan op 10.48, onder 21.09. 19 jan. Zon op 8.39, onder 17.03. Maan op 11.09, onder 22.25. 20 jan. Zon op 8.38, onder 17.04. Maan op 11.29, onder 23.42. Eerste kwartier: 22 jan. te 6.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 jan. 19 jan. 20 jan. 5.23 v.m. 5.57 v.m. 6.35 v.m. C O O c; 1A ,rtv 5.14 v.m. 5.52 v.m. .33 v.m. 17.48 n.m. 18.24 n.m. 19.03 n.m. 17.27 n.m. 18.07 n.m. 18.49 n.m. DEN HAAG, 16-1. Minister Bot (o.f k. en w.) heeft het hoofdbestuur avn de V.A.R.A. bericht, dat hij naar aanleiding van de uitzending „Zo is het van 4 januari beslo ten heeft niet meer over te gaan tot het nemen van maatregelen als - bedoeld in artikel 20 van het telc- visiebesluit. Bij de v-raa-g of hij maatregelen gegrond op 't televisiebesluiit moest toepassen, heeft de minister over wogen. dat de V.A.R.A. heeft te ken nen gegeven, dat 'het programma onderdeel „niet op zodanig© wijze over het voetlicht is gekomen al® krachtens de opzet wenselijk ware" en dat voor zover 'kijkers 'door dit programma in 'godsdienstige dan wel anderszriins respectabele gevoelens zijn 'gekwetst, diifc dOor het 'hoofdbe stuur wordt betreurd". De bona fide reacties zullen ver der niet -nalaten een invloed ten goede te doen gelden en wel in die zin dat de verantwoordelijke in stanties meer dan ooit tevoren zul len toezien, dat bij het samenstellen van de programma's met bijzondere zorgvuldigheid te werk moet wor den gegaan. Tot slot heeft de minister over wogen dat het hoofdbestuur van de V.A.R.A. de betrokken redactie ver zocht heeft zich 'bewust te blijven hoezeer godsdienstige waarden het Nederlandse volk ter 'harte gaan. John Glenn neemt ontslag HOUSTON (Texas), 16-1. De Ame rikaanse ruimtevaarder John Glenn heeft donderdag bij de N.A.S.A. (het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart) zijn ontslag ingediend. In de formele bekendmaking werd niet gerept over de wijd verbreide geruchten dat de ruimtevaarder naar een senaatszetel in Ohio wil dingen. Aangenomen wordt dat dit de reden voor zijn ontslag is. 18 jan. 19 jan. 20 jan. Springtij: 17 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 17-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene weerstoestand komt op het ogenblik nog niet veel verandering. Wel is -het zwaartepunt verplaatst, maar boven Zuid Noor wegen en Denemarken -handhaaft zich een krachtige uitloper. Langs de noordflank hiervan voerdien westelijke winden minder koude lucht naar Scandinavië en Finland, zodat de vorst daar afnam. In noord Duitsland werd de vorst getemperd •dooi' wa-lkenvefltien. In het noor den van ons land losten de giste ren bin nengedreven wolkenvelden weer op. De laagste temperatuur in ons 'land was min zeven graden, ge meten op de vliegvelden Ypenburg en Volikel. Over Frankrijk breidde de vorst zich verder naar -het zuiden u-it. De koude lucht stortte 2ich ook over Italië, maar er kwam daar in de afgelopen nacht nog vrijwel geen vorst voor. Het komende etmaal zal -het weer in ons land niet veel ver andering ondergaan. De vorst houdt aan, maai' blijft matig. De conferentie in Cairo CAIRO, 16-1. De Arabische lei ders kwamen donderdag by een om een reeks besluiten te bekrachtigen die zij de afgelopen vier dagen ge nomen hebben. De op de conferentie genomen be sluiten behelzen volgens „Al Ach- ram" voornamelijk de drie volgende punten 1. De Arabische plannen voor het gebruik van het water van de ri vier de Jordaan voor ontwikke lingsprojecten. 2. De vorming van een verenigd Arabisch militair opperbevel en „voorbereidingen om het hoofd te bieden aan eventuele oorlog, vooral nu verklaard is dat Israël zich met wapengeweld tegen de Arabisdhc plannen zal verzetten. 3. De „Palestijnse eenheid". De deel nemers aan de conferentie wil len, dat 'het Palestnijse volk „de strijd voor zijn land kan voeten met de steun van alle Arabieren". „Al Aohram" berichtte, dat gene- raal-majoor Amin Al Hafez, voor zitter van de Syrische revolutiona-ire raad, tijdens de besprekingen had geklaagd over „een superioriteitsge voel jegens de Syrische delegatie". Oök had hij zijn misnoegen erover geui 1„dnt do Verenigde Arabische Republiek aan anderen haar be scherming wil opleggen". In conferentiCkringen is voorts vernomen, dat Hafez woensdagavond op de conferentie had verklaai-d, dat Syrië -bereid is voor de Palestijnse zaak te vechten. Er was 'genoeg ge praat en nu moest het maar eens tot daden komen, zo was de strekking van zijn betoog. President Nasser had aanvankelijk onbewogen geluis terd maar onderbrak de reden van Hafez later toCh om te zeggen, dat het op deze conferentie om het be studeren ran de huidige situatie en het opstellen van een plan gaat. De „Ruys" en de „Oranje" naar Italië verkocht DEN HAAG, 16-1. Donderdag morgen is in Den Haag - halver wege Amsterdam en Rotterdam, de thuishavens van beide schepen - bekend gemaakt, dat het m.s. „Wil lem Ruys" en het m.s. „Oranje" van de Kon. Rotterdainsche Lloyd en de Stoomvaart Maatschappij Neder land, verkocht zyn aan de Italiaan se redery Flotta Lauro in Napels. De onmogelijkheid deze schepen diie sinds 1948 en 1939 de passagiers vaart met Nederlands Indië en -la ter Australië en Nlieuw Zeeland on derhielden fto vervangen of tot een redelijke exploitatie tei -brengen, dwong de reder® -tot deze stap over te gaan.' Nadat de vaart op Indonesië weg gevallen wa® en deze schepen wer den 'ingezet in dë vaart op Austra lië en Nieuw Zeeland en voor trips rond de wereld zijn ondanks de stij gende bezettingsgraad en de grote populariteit, de financiële resulta ten - met ups en downs - steeds da lende geweest. Met de verkoop avn de „Oranje" en de Willem Ruys" is een eind ge komen aan de Nederlandse passa giersvaart naar het Yerre Oosten en -hebben beide rederijen opgehou den de passagiersvaart te bedrijven. Amsterdam verliest zijn vlaggeschip De Rotterdamsdhe Lloyd zal geen drukke bedoening van vertrekkende passagiers meer op zijn. kade heb ben. Bij de „Nederland" in sep tember, -bij de „Lloyd" in december wordt een tak ram het bedrijf, dat bil na een eeuw oud' was en grate bekendheid aan de Nederlandse zee vaart heeft gegeven, beëindigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1