VERBORGEN OGEN DUET P®Ê) Jeugdige kiezeressen en kiezers met de neus op de democratie Roken verboden Inbrekers overvielen pas getrouwd paar Het overleg tussen president Soekarno en minister Robert Kennedy BKonchï letten YY IX).\S HOE ZIT DAT MET DIE EEN BROKSTUK GESCHIEDENIS Bijzonderheden over de Algemene begraafplaats te Zierikzee (Slut). ZIERIKZEE, januari. Na 1813 werd het voor het kerkhof gereed gemaak te terrein meermalen gebruikt voor de oefer.ingen van de pas opgerichte schutterij en de landstorm. Zo bleef dit perceel liggen, tot op 27 augustus 1828 de aanbesteding plaarts vond van het vertter inrich ten der nieuwe begraafplaats, welke nu in gebruik genomen moest wor den, omdat krachtens wettelijke be paling het begraven in de kerk en daaromheen met ingang van 1 janu ari 1829 verboden was. Eigenaars van graven in en rondom de St. Lie- vens Monöterkerk, konden gratis op de nieuwe begraafplaats een graf bekomen, mits ze, onder overlegging van hun bewijzen van eigendom, daartoe aanvraag deden bij de stads architect. Verschuldigd waren de zelfde begrafenis-rechten als tot einde december 1828 geheven waren en ook was het nieuwe kerkhof in diezelfde 5 rangen verdeeld, als wel eer in en rondom de kerk gevonden werden, namelijk het koor van de kerk werd' gelijkgesteld met de eer ste rang, de middelkerk met de tweede, de uChtermiddelkerk met de derde, de graven op de straatpad met de vierde en het kerkhof rond de grote toren, de zg. „gemene put" met de vijfde rang. Tot ontvanger van de begrafer.isgelden werd aangesteld G. v. d. Polder en tot opzichter van de begraafplaats A. Phaff. In ide St. Lievens Monster kerk tel- de men 1448 en er rondom 976 gra ven en om de kerk schadeloos te stellen voor het verlies van .de be langrijke inkomsten, uit het begra ven voortvloeiende, bepaalde de stadsraad, dut jaarlijks aan de Ned. Herv. gemeente de helft zou worden uitgekeerd van de zuivere opbrengst der begrafenisrechten. Toen later door de verhoogde lonen van 'het bij begrafenissen betrokken personeel geen batig saldo der begrafercisreah- ten werd verkregen, kon aan de Ned. Herv. gemeente geen uitkering meer worden gedaan. Aan 'hot medegedeelde over het tot stand komen van de nieuwe be graafplaats zijn nog de volgende bij zonderheden toe te voegen: de laat ste persoon die in 'de St. Lievens Monsterkerk begraven werd, was op 19 december 1828 een kind van Eliza A'driaan van Dongen en de laatst be- gravene buiten de 'kerk - de aller laatste dus die in de stad begraven werd - was op 30 december 1828 Jan Kooijman. De eerste persoon die op 2 januari 1829 op de nieuwe begraaf plaats werd ter aarde besteld, was de kleermaker Jan Wessels, in de volksmond genaamd Jan Snuif. Een aardig middag jurk je, met kort roze jasje, waarvan het lijfje in im- primé is uitgevoerd. Linnenachtig slubweefsel, hoogwaardige imprimé poplin. En hier een tweetal modellen van een party-dress. Het model links heeft een apart rugdecolettê. Het weefsel is satin-bouclé. Kleur: oran je met zwart en witte imprimé. Geschiedde -het begraven tot dus ver steeds met een draagbaar, nu het kerkhof zover buiten de bebouw de kom lag, werd het dragen be zwaarlijk. Om hieraan tegemoet te kemen, sohafte het Burgerweeshuis in het voorjaar van 1829 twee rouw koetsen aan, die ten bate van deze instelling verhuurd werden. De eer ste die bij wijze van proef en dus gratis ,met de koets begraven werd, was op 31 maart 1829 Jan Kramer Hz., wat onder grote toeloop van nieuwsgierigen plaats had. Van de aan de kerk behorende goederen, nodig voor het begraven, nam de stad in april 1829 vier daagberri.es over voor f 86,90 en in 1831 voor de som van f 414,40 een getal van 112 hoofdleden. Na de brand van de Grote Kerk hebben enige ingezetenen lijken van hun familie uit het verwoeste ge bouw doen overbrengen naar de nieuwe 'begraafplaats, terwijl reeds in 1829, bij de aanleg er van, in de eerste rang door vier families graf kelders zijn gesticht. Het totaal aantal begravenen op de algemene begraafplaats sedert de in gebruik neming in januari 1829 tot en met 1923 bedroeg 15.940. DEN HAAG, 15-1. De Dordtse Avelnigen is een waardevol en voor de natuurwetenschap in hoge mate belangrijk gebied en in dit opzicht van internationale betekenis. Dit meent de consulent van het Staats bosbeheer, één van de reclamanten tegen een besluit van de gemeente raad van Hardinkxveld-Giesscndam waarbü de Dordtse Valingen voor een deel ten offer zou vallen aan een uitbreidingsplan van de ge meente. De staat, aldus de consu lent, heeft deze betekenis erkend: hij heeft het wenselijk geacht dit na tuurgebied blijvend veilig te stellen. Het moet redelijkerwijs onverant woord worden geacht deze beteke nis ondergeschikt te maken aan lo cale belangen. In een openbare vergadering van het provinciaal bestuur van Zuid- Holland zullen donderdag de be zwaarschriften worden behandeld tegen het besluit van de raad van de gemeente Hardinxveld-Giessen- dam tot vaststelling van het uitbrei dingsplan -in hoofdzaak. Tot de re clamanten behoren niet alleen de consulent bij het Staatsbosbeheer, maar ook de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B., de Koninklijke ver bonden Nederlandse Watersportver eniging, de contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming, tuinders, een .pachter en grienden en anderen. Divergerende meningen Er zou naast de gronden, die vol gens het uitbreidingsplan voor in dustrievestiging zijn bestemd, in de Dordtse Avelingen, naar het ge- In „Ons Dorpshuis" alhier werd een vergadering gehouden met hét doel om te komen tot de oprichting van een afdeling Volksonderwijs. De heer M. A. Hage, directeur van de kweekschool te Middelburg moest helaas gedwongen door de weersom standigheden, verstek laten gaan. De aangekondigde vergadering kon niet meer worden verzet, zodat de heer Buysse de leiding nam. Door hem werden eerste woorden van welkom gesproken tot de aanwezgien, waar onder een drietal personen van Oos- terland. De heer Buysse deelde mede dat hij nog enige personen te Zie rikzee heeft gevraagd om deze avond als spreker op te willen treden, doch dit was wegens de korte voorberei ding niet gelukt. In het kader van een gedachtenwisselnig werd hierna het doel, dat geacht wordt algemeen bekend te zijn, van Volksonderwijs besproken. Deze vereniging bestaat bijna 100 jaren en telt meer dan 150 duizend leden. Ieder dii eiets voor het openbaar onderwijs voelt kan hiervan lid worden. Wat heeft V.O. in het bijzonder voor Schouwen» Duiveland gedaan? Tal van jonge onderwijzers zijn door haar bemoei ingen vrijgesteld van de militaire dienst, zodat de scholen hier geen gebrek aan personeel hebben geha'd. Uitvoerig werd de mammoelhwet besproken, waarin het openbaar on derwijs wordt achtergesteld. Volks- Slang ontvoerd PARIJS, 15-1. De Jardin des Plantes in Parijs is een py thon kwijt. Het hok waarin het reptiel verbleef was open gebroken. De slang is vijf me ter lang, heeft een „taille" van vijftig centimeter en htistert naar de naam Jozef. Intussen hoe ivinters de natuur nog, in de mode denkt men alweer aan de zomer. De foto toont een strand- complet, bestaande uit een bikini met wijd capejasje. Kleur: goud, bruin en zwart imprimé katoensatijn (Modellen uit de Katoenshow 1964) DEN HAAG, 15-1. „Democraat- zjjn beperkt zich niet tot eens in de paar jaar in het stemhokje een wit cirkeltje rood te maken of tot het, van t\jd tjjd tot tijd, schrijven van een ingezonden stuk in de krant om zijn hart te luchten". Dit heeft mr. Th. H. Bot, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, een 150- tal jeugdige kiezcresscn en kiezers vorogehouden. Zij waren., als 21-jarigen, in het gebouw van de Tweede Kamer aan het Binnenhof in Den Ilaag bijeen gekomen om eeii „jongeren-parle ment" te houden. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de „Neder landse Jeugd-Gemeenschap" in nau we samenwerking met de „Vereni ging van Nederlandse Gemeenten". Mr. F. J. Th. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, sprak een kort welkomstwoord lot de 21-jari- gen en hield hen ondér meer voor vooral bewust te kiezen. Minister Bot, die onder meer stelde dat de 21- jarigen na de aanpassing van de kieswet een recht tot keuze hebben gekregen, noemde twee dingen nood zakelijk om een ware democraat te kunnen zijn. In de eerste plaats is nodig kennis van de grondslagen van de staatsinrichting en voorts een waarlijk democratische levenshou ding. „Men moet met de openbare zaak medeleven, daarvoor belang stelling hebben en naar vermogen aan de politiek meewerken", aldus de bewindsman. Hij memoreerde in dit verband de uitslag van een on langs onder aankomende studenten gehouden enquête. Op de vraag, door wie de leden van de Eerste Ka mer worden gekozen werd door 43 percent van de mannelijke en door 54 percent van de vrouwelijke stu denten foutief geantwoord. Minister Bot wees in zijn toespraak er voorts nog op, dat men in deze tijd niet alleen democraat moet zijn in nation naai verband, maar ook daarbuiten, op Europees niveau en zelfs op we reldniveau. EASTLAND (Texas), 15-1. De gemeenteraad van Eastland, in de staat Texas, heeft een ver ordening aangenomen, waarbij het verkopen, roken of in be zit hebben van sigaretten bin nen de stadsgrenzen wordt verboden. Overtreding kan met drie jaar gevangenis en een boete van duizend dollar worden gestraft. Het verbod geldt niet voor doortrekken- den. De verordening is een ge volg van de publikatie van het in het afgelopen weekeinde verschenen Amerikaanse rap port over de gevolgen van het roken. De burgemeester van het ruim drieduizend inwoners tellende stadje verklaarde, dat geen controle op naleving van het verbod binnenshuis zal worden gehouden. Toen het hoofd der politie werd ge vraagd hoe hij aan de veror dening de hand dacht te hou den, antwoordde deze func tionaris: „Vraag dat de bur gemeester maar". RECHTSZAKEN ALMELO. 15-1. „Als er een flinke boer 4rouwt dan kun je wat halen, die krijgt flink geld". Dit was het advies van de 28-jarige rijschool houder J. J. Grondman te Olden- zaal aan zijn vrienden, toen er over geldgebrek werd geklaagd. Dit werd tevens re aanleiding tot een roof overval welke in de nacht van 25 op 26 september te Weerselo werd gepleegd door de rijschoolhouder en zijn 22-jarige plaatsgenoot, de stu- cadoor H. Schicvink. Zij trokken naar de boerderij van het pasgetrouwd paar Hassink, die voor de bruiloft was versierd en die vrij gemakkelijk was te betreden. Nadat de laatste gasten waren ver trokken, sloop S. dichterbij. Door aan het raam van de slaapkamer te luisteren, kwam hij te weten, waar het geld dat 'het bruidspaar van de gasten had gekregen, was opgebor gen. De jonge vrouw vertelde haai man dat zij .het in de linnenkast had gelegd. Toen alles donker was, gingen de beide Oldenzaters via de hooizolder naar de slaapkamer, waar DE DORDTSE AVELINGEN Natuurgebied van internationale betekenis S. met een pistool in de hand bin nentrad, twwijl G., die vreesde dat men hem zou herkennen, op de gang bleef staan. „Hou je maar rustig, dan gebeurt er niets", zei S. tot het hevig geschrokken paar. „Vertel op, waar is het geld?" Tei-wijl de bruidegom verklaarde dat er geen geld was, keek hij ter sluiks naar het broodmes dat nog cp de wastafel lag. Met diit mes had (hij de bandjes van de japon van zijn vrcuw doorgesneden, omdat ze deze nite los kon krijgen. S. zag de blik van de boer en greep het me$ snel weg. Hij wierp het in de gang, G. pakte het daar op en sleep het ver volgens op de muur, wat een lugu ber geluld maakte. Het klonk de 'bruid zo angstwekkend in de oren, dat zij de plaats aanwees waar het geld - f 834,50 - lag. Vandaag stonden G. en S. voor de Almelose rechtbank terecht. De officier van justitie mr. C. H. Nuis, eiste tewen beiden 12 maanden ge vangenisstraf. waarvan twee maan den voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De preventieve hechtenis zal gedeeltelijk, n.l. twee maanden, in mindering worden Gebracht. De verdedigers van verdachten pleitten clementie. Ingezonden mededeling meentebesfuur van iHardinxveld- Giessendam opmerkt, nog een zeer belangrijk gebied overblijven. De consulent bij' het Staatsbosbeheer brengt hiertegen in, dat een groot van nature afgerond samenhangend •gebied gemakkelijker in stand kan worden gehouden dan een klein, dik wijls fragmentair ontwikkeld res tant natuurterrein. De nabijheid van industrie 'bedreigt bovendien de na tuurwetenschappelijke waarde en het landschaipsschoon van aangren zend natuurterrein. De Dordtse Avelingen moet wor den beschouwd' als een dér weinige in Nederland nog overgebleven na tuurgebieden van enige omvang, dat voldoet aan de eisen van het inter nationaal wetenschappelijk onder zoek. Andere reclamanten wijzen er op, dat dn het belang van de te ver wachten ontwikkeling van de recre atie 'de gshele omgeving van het Aveliingerdiep met'inbegrip van de Zwetplaat de bestemming „natuur gebied zonder bebouwing" moet krijgen. De hoofdingenieur, direc teur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid en de directeur van de Provinciale Planologische Dienst vinden eveneens, dat de Dordtse Avelingen niet voor recreatie en na tuurwetenschappelijk onderzoek ver loren mag gaan. Ingezonden mededeling Hoestdrank in tabletvorm.95ct Te Nieuwerkerk werd afd. Volksonderwijs opgericht onderwijs en de Ned. Onderwijzers Vereniging werken prachtig samen, om in te gaan tegen deze achteruit- stelling. De oudercommissie al'hder heeft 'gemeend om over te moeten gaan tot de oprichting van een afde ling van V.O. en staande de verga dering werd een voorlopig bestuur gékozen, 'bestaande uit: mevr. A. v. d. Zande-Vleugels Schutter, mevr. Dievense-van Strien en de heren: R. J. Visser, J. Koster en R. A. van der Snoek. Getracht zal worden deze winter nog een propaganda-avond te houden en de ledenwerving krachtig ter hand te nemen. De heer Buysse dankte voor de opkomst en de ge zellige manier waarop een en ander is besproken. De heer Zedjler van Oosterland dankte voor de wel komstwoorden tot zijn driemanschap gesproken. NEW YORK, 15-1. De New York „Herald Tribune" schrijft, dat de minister van justitie Robert Kenne dy bij zjjn besprekingen met presi dent Soekarno in Tokio een heel awt flinkere houding dient aan te nemen dan twee jaar geleden, toen hy in Djakarta Indonesië's agressie tegen het voormalige Nederlands Nieuw Guinea besprak. Het geschil om Nieuw Guinea, zo vervolgt het blad, werd later opge lost door een München-achtige over dracht van het gebied aan de Indo nesische bullebak - een regeling die voor een groot deel' door de V.S. werd1 ontworpen - en niet door het verdedigen van het recht" 'der 'bewo ners op zelfbeschikking. Men kan redelijkerwijs aannemen dat het suc ces van zijn Nieuw Guinea-roof Soekarno's smaak naar meer heeft geprikkeld en op zijn minst gedeel- De' Westduitse Bondskanselier, professor Ludwig Erhard, is woens dagmorgen op het vliegveld Gatwdck bij Londen aangekomen voor twee daagse besprekingen over internatio nale aangelegenheden met de Britse premier, sir Alec Douglas-Home. Het is de eerste maal dat Erhard en sir Alec als regeringsleiders overleg met elkaar plegen. Flitsen uit het buitenland KARATSJI. De pol'itie van Nary- angani, nabij Dacca in Oost-Pakis- tan, heeft ihet vuur geopend op op roerkraaiers, die Zioh aan brand stichting en plundering hadden over gegeven. Volgens een regeringscom muniqué werden daarbij „enige op roerkraaiers" gedood en anderen ge wond. De orde is hersteld en pre ventieve maatregelen tegen herha ling zijn genomen, aldus het com muniqué. WASHINGTON. Cyrus Vance, de Amerikaanse minister voor de land strijdkrachten, heeft verklaard, dat minstens tien in Cuba opgeleide agenten, die ervan verdacht worden „Castro-communisten" te zijn, door de Panamese autoriteiten zijn gear resteerd. Minstens een van de 'gear resteerden had geschoten op Ame rikaanse militairen en politie van de Panama-kanaalzone. WASHINGTON. £Jaar uit een me dedeling van het Amerikaanse mi nisterie van; buitenlandse zaken blijkt behoren tot de 83 mensen, die door de Amerikaanse torpedobootjager „Manley" van het eiland1 Zanzibar werden geëvacueerd, twee Neder landers. WENEN. De eerste zes van in to taal 120 aan Ihet Oostenrijkse leger af te 'leveren Amerikaanse M 60 a 1 tanks zijn in Wenen afgeleverd in het 'kader van het door de V.S. aan Oostenrijk toegestane krediet van 1,3 mliljard schilling. NIEUW DELHI. De minister van binnenlandse zaken van India, die van een bezoek aan Calcutta in Nieuw Delhi is teruggekeerd, heeft medegedeeld, dat bij de ongeregeld heden der laatste dagen in Calcutta en omgeving 150 mensen zijn omge komen en 438 gewond. Meer dan 7 duizend personen werden gearres teerd. KARATSJI. Op verscheidene plaatsen in West-Pakistan 'is woens dag voor het eerst sinds mensenheu genis sneeuw gevallen. LONDEN. Groot-Britianaiië zal voor het einde van 'dit jaar drie ba taljons infanterie van zijn in west- Duitsland gelegerde strijdmacht te rugtrekken. Dit werd woensdag door het Britse blafd The Times gemeld. PANAMA. Voor alle scholen dn de Panama-kanaalzone is dinsdag de Panamese vlag naast de Amerikaan se gehesen. WASHINGTON. De federale han- idelscomm'issie, Ihet orgaan van de Amerikaanse regering dat toezicht Uitoefent op de handel, treft voor bereidingen om 'de reclame voor si garetten op grote schaal te beperken. WASHINGTON. Mevrouw Jacque line Kennedy heeft via de televisie en ip een verklaring aan de pers allen bedankt die hun deelneming hebben betuigd met de moord op 'haar echtgenoot. De 800.000 brieven en boodschappen die de familie Ken nedy heeft ontvangen, zullen afzon derlijk worden beantwoord. telijk verantwoordelijk is voor zijn huidige militaire maatregelen tegen Maleisië., Zijn oorlogsdreigementen en de huidige guerilla-invallen mo gen wiet worden geduld. Indien de V.N., aldus de New York Herald Tribune, blind waren voor kleur, in plaats van verblind door 'kleur, zouden zij vermoedelijk het brandpunt zijn van grote internatio nale verontwaardiging over Soekar no's schandelijke gedrag. Maar daar dit niet zo is moeten de westelijke mogendheden Maleisië'» rechten verdedigen. Het moet Soekarno dui delijk worden gemaakt dat de poli tiek van zoet houden dn de stijl van de regeling voor westelijk Nieuw- Guinea ds afgelopen, dat hij zijn wapens maar meet inpakken en zijn zorgen dient te wijden aan de ellen de dn zijn eigen land, dat hopeloos slecht wordt bestuurd en dat elke voortzetting) van hulp ondenkbaar is als hij 'agressie tegen zijn vreedzame buren voorbereidt, zo schrijft hel blad. spaar plezierig met prijzen 1.75/1.95/2.95 met GRATIS spaarzegels van 15 en 25 ct vraag een spaarkaart In vele bioscopen in ons land wordt momenteel de nieuwste film van Bert Haanstra Allemanver toond. Deze titel is eigenlijk een ver korting van het bekende „Jan en alleman", waarmee dus bedoeld wordt iedereen. Deze originele rol prent is enthousiast ontvangen en de meningen zijn over het algemeen uiterst gunstig. Hier zien wij ons zelf zoals we zijn en in tegenstelling tot de korte film „Zoo" uit de die rentuin worden we niet meer zo na ïef, kinderlijk, gemoedelijk en geza pig afgeschilderd. Precies passend in de aard van de maker, beziet hij zijn landgenoten welwillend en vriende lijk, doch als het moet ook kritisch en satirisch. Het is waarschijnlijk dit vriende lijke en welwillende tegemoet tre den van Haanstra, dat hem de no dige moeilijkheden bespaart, want het werken met de zogenaamde „candid camera" ofwel de verborgen camera, zoals het in het Nederlands heet, brengt bepaalde gevaren met zich mee, Zij die als object dienen weten niet dat ze gefilmd worden en het is nu eenmaal zo dat een aan tal vaderlanders vereeuwigd is in houdingen en in situaties die zij per soonlijk minder prettig vinden en waarbij zij bezwaar zouden kunnen hebben dat dit breeduit in biosco pen zal worden vertoond. Het is artikel 21 van de auteurs wet van 1912, dat ons hiertegen be schermt. Dit artikel luidt: „Is een portret vervaardigd zonder daartoe strekkende opdracht, aan de maker door of vanwege de geportretteerde of te diens behoeve gegeven, dan is openbaarmaking daarvan door de gene wien het auteursrecht daarop toekomt, niet geoorloofd, voor zover een redelijk belang van de gepor tretteerde, of na zijn overlijden van een zijner bloedverwanten of aange- huwden, in de tiveede graad zo in rechte lijn als in zijlinie, of van zijn echtgenoot zich tegen de openbaar making verzet". Gevaarlyk werk Haanstra heeft zijn werkstuk over het algemeen keurig en correct ge houden. Hij heeft meer de groepen en de massa dan de persoon bela chelijk gemaakt, maar hij schroom de toch ook niet de enkeling te kijk te stellen in zijn meest onthutsende uitingen. Dank zij de knappe keuze en humoristische montage zal hij vermoedelijk geen moeilijkheden on dervinden, doch in hel verleden zijn er vooral in het buitenland wel van dit soort films gemaakt, zoals die van de Engelse „Free cinema", Rei- chenbachs films „VAmérique insoli- te" en „Un coeur gros comme ga", „The savage eye" of Rogosins „On the bowery", die soms rauwe en grauive herinneringen voorhouden in de spiegel. En hét is volkomen be- grijpeliik, dat de personen die hier bij betrokken zijn en door een ver borgen camera werden gefilmd, be- zwaren kunnen hebben tegen een dergelijke werkwijze en publicatie. Nu behoeven wij ons niet zo erg ge schokt te voelen door dergelijke scènes, want ive weten als reële mensen allemaal dat al die gekke dingen in onze samenleving gebeu ren, maar voor hen die erbij betrok ken zijn en die in dergelijke onthul lende scènes op het witte doek ko men, waarbij iedere toeschouwer weet, dat dit aangezien het candid- camerawerk is, realiteit is, zullen zo iets niet op prijs stellen. Filmen met het verborgen oog is gevaarlijk werk en Haanstra heeft zich een meester in de beheersing getoond, zonder dat zijn werk te zoet is uitgevallen. Kiekeboe en Vorsicht De verborgen camera is tegen woordig erg in de mode, niet alleen in de film, maar ook in de fotogra fie en de televisie en er komen dik wijls bijzonder leuke beelden uit. De televisiekijkers in het oosten des lands genoten al jaren van de ver borgen lens in het Duitse program ma „Vorsicht, Kamera". Het is na gevolgd in het programma „Kieke boe" van de K.R.O., dat door Teddy Scholten wordt gepresenteerd, maar hier worden de gefilmde personen in een val gelokt en heeft het beeld van de realiteit eigenlijk een beetje bijsmaak, zeker daar waar een be paald onderwerp soms op de grens van het gewaardeerde is. Bij de K.R.O. gaat men met dit programma echter niet over één nacht ijs en wordt er niets vertoond waartoe de gefilmden geen toestem ming hebben gegeven. Na de opnamen worden de gefilm de personen niet alleen op de hoogte gesteld van het feit, dat zij in die situatie werden gefilmd. Zij worden bovendien uitgenodigd om in een besloten kring van belanghebbenden deze opnamen te komen bekijken vóór een ander daar een blik op mag werpen en dan wordt hen gevraagd of zij uitzending van hun scène goedkeuren. Bestaat er bezumar, dan krijgt niemand meer het materiaal te zien. Het programma wordt ui sluitend gevuld met die opnamen, waarvoor toestemming werd ver leend door de betrokkenen. Op die vianier kan de omroep geen moei lijkheden krijgen in verband met het geciteerde artikel van de auteurswet. Zo oud als de film Toch is de verborgen camera al zo oud als de speelfilm. Heel wat re gisseurs hebben dit middel gebruikt om opnamen te maken als zij straat toneeltjes moesten inlassen in hun reprodukties of bv. hun hoofdrolspe lers moesten fotograferen te midden van zich normaal bewegende ver keersdeelnemers. Soms reed de ca mera mee in een auto of een geduw de bakkerskar zonder dat een van de omstanders zag wat er gebeurde, een andere maal werd gefilmd door een nauwe onopvallende opening in een gewone voorgevel of een openbaar gebouw, waar het publiek zich aan de loketten iwrdrong. Daar waar de verborgen lens ge hanteerd wordt door mensen die de normen van fatsoen in acht nemen en rekening houden met de belangen van degenen die zij filmen, doen zich geen moeilijkheden voor. Voor hen is deze wijze van filmen geen- bezwaar. Anders wordt het wanneer de methode wordt gebruikt door personen, die het niet zo nauw ne men en soms huil handehoijze ver schonen met en verschuilen achter mooi klinkende kunstzinnige motie ven. Dan ivordt deze manier van fil men een gevaar. Gelukkig is er nog de wet die ons beschermt, maar meestal is het kwaad dan reeds geschied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6