DE ZIERIKZEESCHE COURANT JN 1965 VOLGT ONVERMIJDELIJK EEN TERUGGANG" Verenigde Staten en Panama herstellen de diplomatieke betrekkingen Vee en vlees in 1963 en 1964 Scheveningen loopt kans op verlies van groot deel van zijn vissersvloot Ongerustheid over ontbreken van aan- Jeugd actief voerwegen naar afsluitdam Haringvliet Levensonderhoud duurder CAIRO: „VERENIGDE ARABISCHE MILITAIRE LEIDING" CHEMISCHE VOEDINGSSTOFFEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiidertlg 16 januari 1964 120e jaargang No. 19515 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt -maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Merkivaardige dierendag in 1910 Waarschuwing van minister Witteveen: Loonfronl levert gevaren op DEN HAAG, 15-1. De minister van financiën, prof. dr. H. J. Witte veen, meent dat een economische te ruggang in 1965 onvermijdelijk is. Indien deze teruggang niet kan wor den opgevangen zal Nederland wor den geconfronteerd met economische moeilijkheden gedurende vele jaren. De minister zei dit woensdagmid dag op een lunch van de buiten landse persvereniging in Den Haag. De minister tiet grote gevaren voor de Nederlandse economie in 1964 als de loonsverhogingen hoger worden dan nu is overeengekomen. De Ne derlandse concurrentiekracht zal ernstig worden aangetast als de lo nen verder stijgen, aldus minister Witteveen. De Nederlandse lonen zijn gedu rende jaren meer gestegen dan de produkti'viteit, zodat Nederland ge leidelijk aan zijn moeilijk veroverde economische successen moest opof feren. Hij schaftte dat de stijging van de productiviteit in Nederland in 1964 vier-en-een-kalf procent zal bedra gen bij een stijging van de lonen van dertien procent. Inflatie in naburige landen beïn vloedt de Nederlandse economie, zo merkte de minister op bij zijn prog nose dat in 1965 een economische terugslag niet te vermijden is. Ingreep voor één keer Prof. Wittfeveen legde sterk de nadruk on, dat de loonsverhogingen gezien moeten worden als een in greep voor één keer om een even wichtsherstel te bereiken. Men kan zich echter niet blijven aanpassen, anders komt er een moeilijke situa tie. Hij sprak over „een gevaarlek psychologisch klimaat" bij het pu bliek. Er heerst te veel de indruk, dat er een enorme ruimte was, die de prijsstijgingen kon opvangen. Wanneer de verwachtingen ten op- Lugubere zelfmoord c SHAWNEE (Oklahoma, V.S.), 15-1. De 42-jarige Amerikaan se vlieger Robert Laioson vloog dinsdag met zijn toestel op geringe hoogte boven het gebouw van de universiteit der Baptisten te Shawneein de Amerikaanse staat Okla homa,heen en weer. Hij zond daarbij een radioboodschap int dat het gebouw moest worden ontruimd, omdat hij zelfmoord wilde plegen door er met zijn toestel tegenaan te vliegen. De bedrenfsleider van het De bedrijfsleider van het se, probeerde Lawson van zijn voornemen af te brengen. Doch deze antwoordde slechts: „Over vijf minuten gaat het gebeuren". En vijf minuten later ujos het inderdaad zover. Laivtnn vloog tegen het uni versiteitsgebouw op. Zijn toe stel kwam in botsing met een muur van de derde verdieping en stortte vervolgens bran dend ter aarde. Law son kwam hierbij om het leven. Er wa ren geen verdere slachtoffers, ofschoon zich ongeveer veertig studenten in het universiteits gebouw bevonden. Onmiddel lijk na de botsing verlieten de studenten het gebouw. Law- son heeft zelf indertijd aan de universiteit van Shawnee ge studeerd. zichte van de prijsstijgingen by de producenten niet in vervulling gin gen, werd men ontevreden en wilde men nog meer. Hij was bezorgd omdat men de ereële mogelijkheden overschatte en omdat men daardoor buiten de wer kelijkheid stond. Hij ontkende dat de prijsstijgmgen in wezen ver slechteringen betekenen. In decem ber was de index voor het levens onderhoud 110, of maar één punt ho ger dan in november. De loonstijging zal een reële ver betering betekenen, zo meent prof. Witteveen. Hij hoopt dat men nii'et nog grotere loonsverhogingen zou eisen, want dit zou heel 'grote pro blemen hebben voor de Nederlandse economie, 't Zou moeilijk worden voor Nederland, die de 'helft van zijn nationaal produkt exporteert, om te blijven concurreren op de we reldmarkten. De loonstijgingen komen niet steeds uit grotere winsten; in de scheepsbouw zijn de lonen omhoog gegaan, ondanks het feit dat men met verlies werkt. Paradoxale toestand De Nederlandse economie ver keert op het ogenblik in een para doxale toestand van overspanning op de arbeidsmarkt en potentiële teruggang. Als er verdere 'loonstij gingen komen, zal er terugslag ont staan bij investeringen en uitvoer en onvoldoende winstmarges voor de uitvoer. Alg gevolg daarvan zul len marginale industrieën niet meer mee kunnen met de ontwikkeling. Andere gevolgen zullen zijn een betaliingsbaianstekort dat zal door werken dn de monetaire situatie in de vorm van deviezenverliezen, Hij verwachtte in ieder geval in 1964 een grote monetaire spanning, terwijl de investeringen onder druk zouden komen. Hij verwachtte dat de investerin gen in 1965 sterk zouden teruglopen. PANAMA, 15-1. De Verenigde Satten en Panama hebben woensdag besloten hun diplomatieke betrek kingen „zo spoedig mogelijk" te hre- vatten. Beide tanden zullen dertig dagen na het herstel der betrekkin gen over aangelegenheden van we derzijds belang beginnen. Dit werd' meegedeeld in een com muniqué dat de inter-Amerikaanse vredesmissie van de organisatie van Amerikaanse staten woensdag in Panama het licht deed zien. De missie heeft bemiddeld 'in het ge schil 'tussen Panama en de Verenig de Staten over het Panamakanaal, dat leidde tot vechtpartijen in de kanaalzone en verbreking van de diplomatieke betrekkingen door Pa nama. Uit 'het communiqué viel niet op te maken dat het ka naai verdrag, op herziening waarvan Panama bijzon der gebrand is, onderwerp van de UTRECHT 15-1. Over het geheel genomen laten de perspectieven voor 1964 zich in de vee. en vleessector niet ongunstig aanzien, al bestaat er hier en daar reden tot grote waakzaamheid en enige bezorgd heid. Dit verklaarde de plaatsvervan gend voorzitter van het Produkt- schaip voor vee en vlees, de heer J. B. Dinkl'a, vanmorgen in Utrecht op de eerste openbare 'bestuursverga dering van 'bet schap in het nieiuwe jaar In het voorbije jaar 'bereikte de uitvoer van vee en vlees een record hoogte van ongeveer een miljard gulden. Dit :is 350 miljoen gulden meer dan in 1962 en 250 miljoen meer dan in 1960, dat tot nu toe hert topjaar was. De invoer steeg met tien miljoen tot 135 miljoen gulden, zodat het uri.f.voeroverschot tin deze sector op liep tot 525 miljoen gulden (1962) tot 865 miljoen gulden. DEN HAAG, 15-1. Scheveningen loopt kans 22 van zyn 70 in rederij- verband varende vissersschepen le verliezen, als de staking in deze haven zou doorgaan of met inwil liging van de eisen der stakers zou eindigen. Dat is gebleken uit mededelingen, die de directeur van de Verre Vis serijmaatschappij. de heer J. J. van der Toorn, woensdagmiddag aan zijn schippers heeft gedaan. Deze maat schappij bezit 22 schepen. De heer van dei' Toorn kondigde aan, dat, als voor het eind van de weck de staking met ïs geëindigd, vier van zijn moderne trawlers naar hot buitenland verkocht zullen zijn. Onderhandelingen daarover zijn reeds gaande. Twee voor zijn maat schappij iin aanbouw zijnde traw lers zijn al verkocht. De casco's van deze schepen zijn gebouwd in Friesland en in Zaandam, waar zij aangekondigde besprekingen zal uit. maken. De vredescommissie constateerde in haar verklaring met voldoening diat 'de rust in. 'het kanaalgebied is teruggekeerd. Waa memerg zijn van mening dat Panama ongetwijfeld' zal trachten een groter aandeel van de kamaal- geldlen te verkrijgen. Dit zou verho ging van de tolgelden tengevolge kunnen hebben. Deze tolgelden zijn sedert de opening van het kanaal, vijftig jaar geleden, nooit verhoogd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De vrouw is een verhaal Dat veel papier beslaat Geschreven in een taal Die niemand goed verstaal In het Brabanste Deurne heeft de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, woensdag de eerste voltooide zo. Bo- gaerswoning, kosten f 14.000, officieel geopend en overgedragen aan de be woners, de familie P. J. Engels. - Foto: staande voor de woning verleende de minister aan burgemeester F. L. M. Hoebens goedkeuring voor de bouw van nog elf Bogaers-woningen in de gemeente. De minister van volkshuisvesting, drs. P. C. W. M. Bogaers heeft woens dag in Deurne de eerste voltooide Bogaers-woningaan de toekomstige bewoner overgedragen. - Foto: de bewindsman overhandigde de bewoner, de heer P. J. Engels een fraaie klok als blijvende herinnering (onder). zich nu nog bevinden. Zij zouden worden afgebouwd op de sleephel- Jing te Scheveningen. De heer van der Toom vertelde verdor, dat zijn bedrijf dit jaar on mogelijk een verhoging van, lasten kan dragen en dat het als de voor waarden der stakers zouden worden aanvaard vóór hot einde van dit jaar zijn vloot geliquideerd zal zijn. Nieuwjaarsdiner ten paleize DEN HAAG, 15-1. H.M. de Konin gin en Z.K.H. de Prins der Neder landen boden woensdagavond en bicden heden (donderdag)-avond op paleis ITuis ten Bosch de diploma tieke vertegenwoordigers van de in Nederland geaccrediteerde landen een diner aan 'ter gelegenheid van 'het nieuwe jaar. HELLEVOETSLUIS, 14-1. De bur gemeester van Hellevoetsluis, jhr. T. A. J. van Eysinga, heeft dinsdag avond in zyn nieuwjaarsrede zijn ernstige verontrusting uitgesproken over het feit, dat wanneer over vier jaa de afsluitdam in het Haringvliet gereed zal zyn, de a anvoerwegen er nog niet zullen liggen. Hij noemde het voor de gemeente Hellevoetsluis een onoverzichtelijke ellende, dat zelfs het tracée van dë dammenweg nog niet bekend' os. Het verkeer, diat ongetwijfeld wet over de dam zat komen, zodra deze klaar is. zal dan moeten worden geleid over de 'bestaande wegen van Helle voet-sluis, -die voor verkeer van girote omvang ten enen male ongeschikt zijn. Veel zand nodig Burgemeester Eijsinga zei te ho pen, dat de miljoenen 'kubieke me ters zand' (er werden indertijd' ge tallen 'genoemd van' dertig miljoen tot tachtig miljoen) die in 1957 door Rijkswafcersfcaa/t werden aangeboden voor het opspuiten van de duinen en de buitendijkse terreinen DEN HAAG, 15-1. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonder houd voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maande lijks door het C.B.S. wordt samen^ gesteld op 'basis 1959-1960 100, is tussen medio november en medio december 1963 gestegen van 109 tót 1.10. Deze stijging deed zich in hoofd zaak voor 'm de sector voeding, waarvoor het indexcijfer opliep van 108 tot 110. Binnen deze sector ste gen de indexcijfers voor aardappe len, groenten en fruit, .terwijl voorts o.m. prijsstijgingen werden geregis treerd voor vlees, vleeswaren en koffie. Voor eieren werd een prijs daling waargenomen. Het tribaal-in dexcijfer, inclusief sociale verzeke ringen en loonbelasting steeg van 107 medio november tot 108 medio december. het Haringvliet wel'Mcht toch nog te voorschijn zouden komen, nu de mi nister van waterstaat onlangs mee deelde de recreatie een warm hart toe te dragen. De oorspronkelijk aangeboden hoeveelheid! zand bleek volgens een in 1962 aan de gemeen te HeOievoetsluis gezonden brief he lemaal niet beschikbaar te zijn, ter wijl er toen 'bij 'het maken van de uitbreidingsplannen voor Hellevoet sluis al' volledig rekening mee ge houden was. Men «is in Hellevoet sluis nog steeds van mening, dat het zand wel beschikbaar lis. 's-HERTOGENBOSCH, 15-1. Naar verwachting minstens 5000 Neder landse jongeren van alle gezindten, in leeftijd variërend van 12 tot 24 jaar, zuilen in de Paasweek in 's-Hertogenbosch deelnemen aan ..Jeugd Actief", een door de Bossche Jeugdraadi op touw gezette actie voor de ongeorganiseerde jeugd, „Jeugd Actief" omvat 28 wedstrijden, con coursen en toumooden, zowel op cul tureel gebied als op het terrein van sport en spel. Ook willen de organi satoren de jeugd met elkaar in con tact brengen. In de culturele sector staa't o.a. op het programma een na tionaal jeugdongel concours voor amateurs, dat op 2 en 3 april gehou den wordt in de gereformeerde kerk aan de Korte Havenstraat. Aanhoudende vorst Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met weinig bewolking, behoudens enkele overdrijvende wol kenvelden, in hoofdzaak over het noorden van het land; zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost; matige, in de namiddag tijdelijk lichte vorst. 17 jan. Zon op 8.41, onder 17.00. Maan op 10.24, onder 19.54. Eerste kwartier: 22 jan. te 6.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 jan. 4.50 v.m. 17.13 n.m. BROUWERSHAVEN 17 jan. 4.37 v.m. 16.49 n.m. Springtij: 17 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-1. Het K.N.M.X. deelt mede: Het grote hogedrukgebied dat de weerssituatie in geheel Europa be heerst, heeft zich de afgelopen 24 uur nog wat in zuidoostelijke richting uitgebreid. Het reikt nu van het zee gebied ten noorden van Schotland via zuid-Scandinavië tot de Balkan. De vorst heeft nog wat verder ter rein gewonnen, zodat de vorstgrens in Frankrijk de Seine bereikte. In zuid-Duitsland, Oostenrijk en op de Balkan vroor het plaatselijk om streeks 20 graden. In ons land bleef de vorst matig. Boven noordwest-Duitsland komen wolkenvelden voor, die gedeeltelijk naar ons land zullen bewegen en de vorst plaatselijk wat zullen tempe ren. De kans op sneeuw blijft gering. DEN HAAG. Prins Bemhard heeft woensdagmiddag, tijdens een geani meerde nieuwjaarsreceptie in Den Haag, het beschermheerschap aan vaard van de Nederlandse Sport Fe deratie. De prins hoopte door het aanvaarden van het beschermheer schap de banden met de Nederlandse sport nog nauwer aan te halen, dan voordien reeds het geval was. BEIROET, 16-1. Radio-Caïro heeft bekend gemaakt, dat op de Arabi sche topconferentie in Cairo over eenstemming is bereikt over de vor ming van een verenigde Arabische militaire leiding „met financiële en uitvoerende bevoegdbeden". Radio-Caïro meldt verder, dat vandaag (donderdag) een ontwerp over „bepaalde beginselen" aan' de ministers van 'buitenlandse zaken voorgelegd zal worden. Indien deze het ontwerp 'goedkeuren, wordt het naar de vergadering van staatshoof den. gezonden. Palestina Volgens uit coraferentiefcringen vernomen inlichtingen hebben de Arabische leiders onder meer over eenstemming bereikt over een com promis aangaande Palestina dat voorziet dn de vorming van 'een „'be vrijdingsleger van Palestina", sa mengesteld uit Fal'estijnen en gefi nancierd dóór de olieproducerende Arabische landen en gesteund door de Arabische staten dn het algemeen Hierdoor zou aan de Falestijnen een „politieke persoonlijkheid" alsmede een revolulionaiiire militaire een heid" worden 'gegeven 'bij gebrek aan een geografische eenheid. Hert. huidige grondgebied van Jor danië zou intact 'blijven en het Jor daanse leger zou door de Arabische Liga fiinainoiëel worden gesteund' om het hoofd te 'bieden aan een even tuele militaire actie. Commentaar uit Israël TEL AVIV, 13-1. President Nas ser streeft met de topconferentie tin Cairo niet alleen, het leiderschap ovor de gehele Arabische wereld na, maar beoogt tevens een „alibi" met betrekking tot eventuele maatrege len tegen het Israëlische Jordaan- projeot, zo schreef eerder deze week de „Jeruzalem Post", die in de regel de standpunten van de Israëlische regering weergeeft. Het Egyptische staatshoofd! 'heeft, aldus het blad, in het verleden gewaagd van een 'krachtdadig optreden tegen Israël, maar de werkelijkheid ziet er an ders uit en Nasser wi'l nu, dat de Arabische leiders met hem de ver antwoordelijkheid delen voor even tuele beslissingen, opdat niemand 'hem later zal kunnen verwijten, dat hij 'gefaald heeft. De „Jeruzalem Post" gelooft niet, dat de Arabieren zich „Ipj een oorlog zullen storten" maar meent wel', dat Israël moet rekenen op pogingen tot sabotage van Israëlische installaties en op ac ting van.' commando's uit Syrië en Egypte. „Het hoge zoutgehalte van het wa/ter uit het meer van Galilea is voor Israël een veel ernstiger pro bleem dën de Arabische dreiging", zo 'besloot het blad. VACAVILLE (Califomic), 15-1. - In een grote gevangenis in Vaca- vilie (Californië), ongeveer 80 kilometer ten oosten van San Fran cisco, leven zeventien vrijwilligers al enige maanden in goede ge zondheid zonder een hap normaal voedsel tot zich te nemen. Hun dieet bestaat geheel uit voedingsstoffen die langs chemische weg tot stand zyn gebracht. Het experiment maakt deel uit van het ruimtcprogram, maar de geleerden die de proef nemen zeggen dat het een belangrijke bij drage tot de oplossing van het voedselgebrek van vele miljoenen mensen kan betekenen indien goede resultaten worden bereikt. De vrijwilligers zijn streng gescheiden van hun medegevangenen, omdat men de proef volledig in de hand wil houden. Zeven man vielen af. Zij konden de geneugten van een gewoon maal niet mis sen. Overigens heeft men het chemische voedsel wel van enkele smaakjes voorzien. Gerookte ham, frambozen, perzik en cognac zijn favoriet De mannen zijn volgens hun artsen gezonder dan tevoren. Degenen die te dik waren hebben gewicht verloren en de magcrcn zijn dikker geworden. Volgens dr. Milton Winitz, een 39-jarige biochemicus, die het diëet heeft samengesteld, kan een enkele fabriek voldoende ervan produceren om een gehele stad te voeden. Een eierdop kan een vol ledig maal bevatten, maar de mannen nuttigen het opgelost in vloei stof. Het experiment duurt in totaal een half jaar. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1